75 IJimiiden, de grootste vissershaveii dank zij Katwijkse haring Kiruna (in Zweden) binnenkort de grootste grot ter wereld.... American Cigarettes Fascinerend! Motorloggers de belangrijkste schepen bij de aanvoer 95ste jaargang Donderdag 19 juli 1956 Derde blad no. 28886 Ertsmijnen verdwijnen onder de grond omdat ijservoorraad aan oppervlakte vrijivel geheel is uitgeput (Van onze correspondent in Stockholm) Wij horen het onze onderwijzer nog zeggen: „Het erts, dat in Kiruna 70 procent ijzer bevat, ligt vrijwel aan de oppervlakte". Zo heeft het ook in de leerboekjes gestaan. Maar dat mag U, geachte lezer, nu gerust veranderen, want spoedig zal uitsluitend nog onder de grond worden gewerkt. En over enkele jaren zal Kiruna de grootste grot ter wereld zijn geworden Kiruna zelf is de grootste stad ter wereld, wat oppervlakte betreft, maar er wonen slechts 15.000 mensen. Sinds men in 1900 met de produktie begon is er meer dan 200 miljoen ton ijzererts gedolven. De jaarproduktie ligt nu boven de 10 miljoen ton en men hoopt in 19G2, de 12V2 miljoen toji te hebben bereikt. Geweldige liften Om het erts met grote liften uit de grond te kunnen halen is een gebouw verrezen dat 50 meter hoog en 120 meter lang is, acht liften brengen de ware oogst naar boven. Eén lift is er voor het personeel. Dat is een gevaarte van twee verdiepingen, dat 80 mensen in één keer meeneemt. De snelheid is maar liefst 5.5 meter per seconde, maar zal wor den verhoogd tot 10 meter per seconde. Een vlugge warenhuislift heeft per etage enkele seconden nodig. Met alle mogelijke middelen tracht men de produktie in de Kirunaanijnen te vergroten. Per arbeider wordt thans 3.000 ton gewonnen en men hoopt te komen op 3.500 ton. Een verrassing is het boren met perslucht geweest. Hier door kon de produktie met 15 tot 20 toenemen en tegelijk had. men verwar ming! Zoals reeds eerder werd gemeld! zui len de mijnen geheel en «1 door de staat worden overgenomen. Dat la geen Brallende taal van Egypte tegen Israël Weer een Egyptenaar zwaar gewond door pakket „De Arabische Natie, die zich uit strekt van Marokko tot Irak en onge veer honderd miljoen inwoners telt, is werkelijkheid geworden. Zij zal in haar midden geen parasitische uitwas dul den en zij zal alle indringers waar dan ook in de Arabische wereld vernieti gen", aldus heeft een commentator in de Egyptische uitzending van „De stem der Arabieren" gisteren als dreigement aan het adres van Israël verklaard Majoor Omar Haridl, een officier van de Egyptische militaire geheime dienst in de strook van Gaza. is dinsdagavond zwaar gewond, toen hij een pakket openmaakte waarin een boek zou heb ben gezeten. De vorige week werd een militaire attaché van de Egyptische ambassade te Amman, kolonel Salah Moestafa, zwaar gewond, toen hij een pakket opende, waarin zich een bom bevond. Latere be richten meldden, dat het pakket in Je ruzalem was gepost. „U bent wat laat", schreef St. Laurent aan Boelganin Louis St. Laurent, de Canadese pre mier, heeft maandag een brief naar Moskou gestuurd, waarin hij aan de Sovjetrussische premier maarschalk Boelganin als zijn" mening te kennen heeft gegeven, dat beperking van de strijdkrachten moet geschieden op grond van een overeenkomst, die ver zekert dat de beperkingen ook inder daad worden uitgevoerd. Premier St. Laurent betoogde, dat Canada's voldoening over de mei aangekondigde vermindering van de Sovjetrussische troepen met 1,2 miljoen man wat gematigd wordt door de bedenking, dat deze beperkingen tien jaar geleden, toen ook de Westelijke machten hun grote legers demobili seerden, op een juister ogenblik geko men zou zijn. De Sovjet-Unie zal na de demobilisatie nog steeds meer divisies in Europa hebben dan de Westelijke machten, zo schreef St. Laurent. Zijn brief is het antwoord op een brief van 6 juli j.l. van de Sovjetrussi sche premier. De premier deelde woens dag in het Canadese parlement mede dat hij zijn antwoord had opgemaakt in overleg met zijn NAVO-partners. Frans danseresje onthult handel in blanke slavinnen (Van onze Parijse correspondent) Met verbijstering hebben de Fransen kennis genomen van de bnthullingen van het 27-jarige danseresje Suzanne Delmotte over een exporthandel in blanke slavinnen met het Midden-Oos ten. Dolly, zoals zij wordt genoemd, werd voor de radio geïnterviewd in een veel beluisterde uitzending en kwam toen onverwacht met haar afschuwelijk verhaal voor de dag. Met nog een dozijn andere meisjes maakte ze deel uit van een balletgroep. Al gauw bemerkte ze, dat verschillende leden van liet groepje van dansen maar heel weinig kaas had den gegeten, maar dat bleek nauwelijks een bezwaar voor het doel, waarvoor de directeur-„choreograaf" hen had ge- engageerd. Ze zouden een tournee van verschil lende maanden maken door Syrië en de Libanon tegen een dagsalaris van 20 gulden. In Damascus vond hun eerste optreden plaats in een gelegenheid, welke Dolly er direct reeds een weinig verdacht vond uitzien. Ze had zich daarin niet vergist en dansen was er dan ook die eerste keer al niet meer bij. Dolly en nog vijf andere leden van het groepje besloten op staande voet bij de directeur hun ontslag aan te bieden. Het werd een stormachtig onderhoud, waar bij de directeur zich niet ontzag de meisjes zo hardhandig aan te pakken, dat hij zich de volgende dag bij de politie te verantwoorden kreeg! Na vijf weken wachten konden tenslotte de zes danseresjes met een emigranten trein de reis naar Parijs aanvaarden. Maar de zeven andere leden van de troep zijn achtergebleven en twee ervan zouden zelfmoord hebben gepleegd. De Franse politie wacht nu de terugkomst af van de directeur om hem eens geducht over zijn „kunst-tournees" aan de tand te voelen. Het vermoeden is groot, dat men een organisatie op het spoor is ge komen, die zich in de internationale handel in blanke slavinnen heeft ge specialiseerd. slechte zaak geweest want er ligt in de grond veel meer dan men aanvankelijk had gedacht. Reeds nu worden er plan nen voor 1970 gemaakt. Elk van de acht liften zal dan om de vierde minuut een lading van 10 lorries naar boven moe ten brengen. Het verkeer onder de grond zal een omvang krijgen van een druk bezette ondergrondse en er zullen .gan gen" zijn van 100 meter hoogte. Het erts zal voor een groot gedeelte via Narvik worden verscheept, maar een ander gedeelte gaat toch ook naar de Zweedse smeltwerken in Lulea. Reeds thans is de produktie zo groot, dat de spoorwegen per dag een vrachtreke- ning kunnen presenteren van 300.000 gulden! Faciliteiten voor M.T.S.-ers VOOR DE INGENIEURSSTUDIE. Om te voorzien in de behoefte aan bevoegde leraren voor het middelbaar technisch onderwijs wordt een aantal bezitters van een getuigschrift MTS in de gelegenheid gesteld de studie te volgen van ingenieur aan de Techni sche Hogeschool. Blijkens een bekendmaking van de Staatssecretaris van O., K. en W. is een regeling ontworpen, waarbij MTS-sers, die aan bepaalde voorwaarden voldoen, een aanstelling kruinen krijgen als as- si tent aan een MTS met een halve dag taak. De salariëring zal echter geschie den alsof de betrokkene een volledige dagtaak heeft en bovendien zal een Rijksstudietoelage kunnen worden ver strekt. Na het behalen van het kandi daatsexamen kan een aanstelling tot onbevoegd! eraar volgen en tenslotte, na een beëindiging van de ingenieursstudie, een benoeming tot leraar. Over dertig jaar: zoet water uit de zee De Amerikaanse minister van Bin nenlandse Zaken Seaton is van mening, dat men in 1990 in de Verenigde Staten zover zal zijn dat een netwerk van lei dingen, kris-kras door het land. zoet water, dat uit de zee gewonnen is, zal aanvoeren. In een voor de televisie ge houden interview zei Seaton dat aan zijn departement koortsachtig gewerkt wordt aan de uitwerking van dit „uit zonderlijk belangrijke programma", het winnen van drinkwater uit zee- of brak water, dat thans zelfs nog onge schikt is voor gebruik in de industrie. De laatste twee jaar werd door het congres een bedrag van een miljoen dollar uitgetrokken voor proefnemingen op dit gebied, welke het nu mogelijk hebben gemaakt dat binnenkort twee kleine modellen voor het omzetten van zout in zoet water in bedrijf zullen worden gesteld, die elk volgens een ander beginsel werken. Bovendien heeft het departement contact opgenomen met een groot aantal universiteiten, onderzoekcentra en particuliere maat schappijen voor het doen van onder zoekingen op dit gebied. ilufütx. Med.-Adv.) Reeds nu zijn vele duizenden roker* ENTHOUSIAST over <32, PVALLENDE ^WALITEIT VERRASSEND GOED VAN SMAAKI Koop vandaag nog 'n pakje. PVALLENDE cLl^WALITEIT Pandit Nehroe, die een kort be zoek aan Duitsland heeft gebracht vloog van Hamburg naar Parijs, waar hij door president Coty werd verwelkomd. Men kan de visserij beoordelen naar de totale aanvoeren en opbrengsten, men kan echter ook een onderscheid maken naar de visgronden, naar de scheepstypen en naar de aanvoerplaat sen. De kustvisserij, uitgeoefend op de stromen en in de zeegaten, maar waaronder niet begrepen zijn de vangsten der schepen, die voor de Noordzeekust vissen, bedroeg 89.7 miljoen kg. ter waarde van f 20.3 miljoen. Voor 1954 waren de cijfers 89.4 miljoen kg. en f 16.5 miljoen. Met betrekking tot de voornaamste visgronden der kustvisserij valt op te merken, dat de uit de Waddenzee aan gebrachte hoeveelheden visserijproduk- ten verminderden in verband met de daling van de mosselvangsten van 61.2 tot 41.3 miljoen kg. af. 6.5 miljoen). Daarentegen leverde de visserij op de Zeeuwse en Zuidhollandse stromen in het verslagjaar 48.3 miljoen kg. (f 13.8 miljoen) tegen 28.1 miljoen kg. in 1954. Deze toeneming hangt samen met de gunstige resultaten van de ijle haring visserij en de stijging van de mossel- aanvoeren in Zeeland. Door de zeevisserij werd 174.5 mil joen kg. met een waarde van f 70.8 miljoen aan wal gezet, hetgeen ten opzichte van 1954 een teruggang van 23.0 miljoen kg. en f 0.6 miljoen bete kent. Deze verandering is grotendeels toe te schrijven aan de daling der ha- ringaanvoer, maar daarnaast was ook de platvis-produktie lager. Het over grote deel der zeevisserij-aanvoeren werd gevangen in de Noordzee en het Engelse Kanaal. Enkele reizen werden gemaakt naar de Ierse Zee en de vis gronden rond de Faröer-eilanden. SCHEEPSTYPEN De totale aanvoer van stoom- en motortreilers stoom- en motorloggers en de motorkotters in de zeevisserij bedroeg 172.1 miljoen kg. met een waarde van f 68.1 miljoen. De motorloggers leverden daarvan naar hoeveelheid 64.8 de stoom- en motortreilers 20.2 en de kotters 10.2 In vergelijking met 1954 liep het aandeel van de motorloggers als gevolg van de slechte resultaten van de haringvisserij, teouig van 66.4 tot 64.8 Het aanvoerpercentage van de kotters bleef ongewijzigds dat van de treilers steeg met 1.8 Van de aangevoerde haring werd 78.9 door motorloggers aangebracht. De stoom- en motortreilers zetten 108 aan wal, de motorkotters 38 (exclusief kustvisserij)Van de makreel- aanvoeren. brachten de treilers 53.4 aan* de motorloggers 408 Aan rond» ,vis brachten de stoom- en motortreilers 13.6 miljoen kg. aan, dit is 54 van de totale aanvoer aan rondvds. De log- geraanvoeren omvatten 35.6 die van de kotters 10.4 De platvis wordt vrij wel alleen door motorloggers en motor kotters aangebracht. IJMUIDEN DE GROOTSTE De aanvoer in IJmuiden, de belang rijkste aanvoerplaats, bedroeg 94.8 mil joen kr. ter waarde van f 42.4 miljoen, tegen 104.3 miljoen kg. (f 41 miljoen) in 1954. De aanvoervermindering werd veroorzaakt door de teleurstellende ha ringvangsten in het najaar. Te Scheve- ningen werd aangebracht 62.1 miljoen kg. voor bijna f 22 miljoen. In 1954 be liep hier de aanvoer 71.6 miljoen kg. voor f 23 miljoen. B(j vergelijking van de aanvoeren te IJmuiden en Scheveningen dient te worden bedacht, dat in de aanvoer te IJmuiden ook is begrepen hetgeen door Katwijkse schepen aan gezouten haring wordt aangebracht. Van de aanvoeren dezer schepen te IJmuiden wordt de gezouten haring naar Kat wijk vervoerd en daar afgeslagen. Een beter beeld van de betekenis van IJmuiden als aanvoerplaats wordt ver kregen indien de hoeveelheid en op brengst van de gezouten haring van het totaal wordt afgetrokken. De totale aanvoer van Katwijkse schepen in verschillende havens De- droeg 38.6 miljoen kg. voor f 16.5 mil joen tegen 44.5 miljoen kg. voor f 16.6 miljoen in 1954. MINDER STOOM Het ■aantal stoombreilers vermindert nog steeds In het verslagjaar daalde het van 18 tot 14. terwijl de inhoud terugliep van 6.688 tot 6.544 ton De om vang van de stoomloggervloot bleef on gewijzigd, nl. 20 schepen met totaal 3.800 ton. Het aantal motortreilers groter dan 500 pk., nam toe van 11 tot 16, terwijl de tonnage steeg van 3,1)18 tot 4.485 ton. Van de groep motorloggers wend. in de lagere pk.-klassen een aantal afge voerd, maar aan de groep met zwaar dere motoren werden enige nieuwe sche pen toegevoegd, zodat de motorlogger- vloot in omvang ongewijzigd bleef met 235 schepen. Door de vervanging steeg de inhoud van 36.095 tot 36.724 ton. Aan de groep motorkotters werden er 30 toegevoegd. Dit waren alle .schepen met meer dan 80 pk. motorvermogen. Deze vloot telt thans 378 vaartuigen met een totale inhoud: van 14857 ton. Twee Tunesiërs bij incident gedood Tunesië heeft woensdagavond bij Frankrijk geprotesteerd tegen de gedra gingen van Franse troepen in Tunesië. De plaatsvervangend eerste minister, Ben Jamed, riep de Franse ambassa deur bij zich en beklaagde zich over een aantal incidenten. Volgens een woord voerder van de Tunesische regering zou Jamed de ambassadeur verzocht hebben „een heftig Tunesisch protest" aan zijn regering over te brengen. Woensdag heeft zich in Moulares, in het zuidwesten van Tunesië, een nieuw incident voorgedaan waarbij twee Tunesiërs werden gedood. Een Franse politieman wilde in een winkel een huiszoeking verrichten. Volgens de Tunesische lezing zou een menigte hem omringd hebben, waarna hij door on geveer honderd Franse soldaten zou zijn ontzet. De Fransen zeggen, dat de politieman een groep gewapende leden van het „Algerijnse bevrijdingsleger" had ontdekt. Toen hjj een Franse pa trouille te hulp riep, zouden de Algerij nen op de militairen hebben geschoten. (Zoals bekend heeft premier Bourguiba vorige week zijn besprekingen in Parijs over een Frans-Tunesisoh vriend schapsverdrag afgebroken nadat minis ter Pineau geweigerd had in te stemmen met een geleidelijke terugtrekking van de Franse troepen.) Russische auto's krijgen binnenkort nieuwe naam De Nederlandse journalisten, die op het ogenblik een bezoek aan de Sovjet- Unie brengen, hebben o.a. de fabriek bezichtigd, waar de bekende auto's van het merk „Zis" worden vervaardigd. Hun werd meegedeeld, dat dit automerk binnenkort gewijzigd zal worden in „Zil", zulks als een gevolg van de „de stalinisatie" De fabriek, die tot voor kort naar Stalin genoemd was, draagt nu de naam van de destijds afgezette mi nieter- T .ic.V.a t-Sjftf

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 5