zo dekken! Aanzienlijke winststijging der Nederlandse Spoorwegen Blijf meester Met een enkel woord NIET NAAR MONTE CARLO Agenda DONDERDAG 19 JULI 1956 Door tarie fsverhogingen en herleving van het reizigersverkeer De N.V. Nederlandsche Spoorwegen heeft blijkens haar jaarverslag In het Jaar 1955 een winst van f 10.604.117,03 behaald (1954: f 2.586.433,74). Van de winst wordt f9 miljoen besteed voor de uitkering van 3?é dividend aan de aandeelhouders en de reet (f 1.604.117,03) wordt toegevoegd aan de reserve diverse bestemmingen. De totale opbrengsten stegen met f 48,9 miljoen tot f 454,9 miljoen. Hier van kwamen f21,4 miljoen voor rekening van het reizigersvervoer en f23,5 miljoen voor rekening van het goederenvervoer. De kosten stegen met f 40,8 miljoen tot f 444,3 miljoen. De exploitatiekos ten bedroegen f32,3 miljoen meer dan in 1954. De afsohry vingen namen met f8,7 miljoen toe. Behalve de gestegen vervangingswaarde deed de uitbreiding van het materieelpark haar Invloed gelden. De moellyke omstandigheden, waar onder het jaar 1954 voor de Spoorwe gen eindigde, zetten zich in 1955 aan vankelijk voort. Het was daarom met grote voldoening, dat de directie ken nis nam van het besluit der regering, toe te staan de wagenladingtarieven met ingang van 1 mei te verhogen, en van de daaropvolgende toestemming tot verhoging der reizigerstarieven met ingang van 1 september. Deze verho gingen, tezamen met een herleving van de na de zomer van 1954 sterk verflauwde stijging van het reizigers- vervoer, leidden in de tweede helft van het jaar tot een aanmerkelijke verbetering der resultaten, ondanks de voortgezette kostenstijging, gevolg van de doorwerking over een vol jaar van de in 1954 opgetreden stijging van lonen en prijzen. Deze kostenstijging overtrof in sterke mate het kostenver- minderend effect van de voortschrij ding der modernisering van de be- drijfsuitrusting. Aan het programma van modernise ring en rationalisatie werd in 1955 toe gevoegd de elektrificatie van de lijnen Vlissingen—Breda, Tiiliburg—Nijmegen, Alkmaar—Den Helder en GoudaAl phen aan Rijn. De talrijke werken tot verbetering der spoorwegtoestanden en tot het vrijmaken van kruisingen van rail en weg tonen in voorbereiding, resp. uitvoering bevredigende vorderingen. Aanvullende orders werden geplaatst voor 98 elektrische stroomlijnrijtuigen en 25 rijtuigen voor internationaal ver keer. De vernieuwing van het goederen wagenpark, waarin een zekere achter stand bestond, wordt met kracht voort gezet. Met de verbetering der verlichting van rijtuigen, stationsgebouwen en per rons werd voortgegaan, het aantal om roepinstallaties werd uitgebreid, wacht kamers werden gemoderniseerd en het aantal rijwielbergplaatsen werd ver groot. (Ingez. Med.-Adv.) over Uw zenuwen. Neem Mijnhardt'i Zenuwtabletten „Koning van Soho" vrijgesproken De Londense rechtbank „Old Bailey" heeft woensdag Jack („Spot") Comèr, de voormalige „koning van Soho", vrij gesproken. Hij was ervan beschuldigd op 20 juni j.l. Thomas Falco, een me dewerker van zijn rivaal Billy Hill, met een scheermes te hebben gewond. De jury was van mening, dat de be schuldiging, alleen gebaseerd op de ge tuigenis van Falco en een van zijn vrienden, niet het bewijs van de schuld van Comer had kunnen leveren. De verdediging verklaarde, dat Hill zich door de beschuldiging van Comer wilde ontdoen. Formateur sprak met mr, Burger Probleem: „bezitsvorming" (Van onze parlementaire redacteur) Kabinetsformateur dr. Drees heeft gistermiddag een brief ontvangen van de KVP-fractie, waaruit blijkt, dat de KVP als voornaamste bezwaar tegen het definitieve regeringsprogram van dr. Drees naar voren brengt, de on voldoende toezeggingen ten aanzien van de bezitsvorming, die de KVP o.a. wil bevorderen door tegemoetkomin gen in de belastingsfeer ten bate van het sparen. Het program van dr. Drees vermeldt slechts „overweging" van fiscale maat regelen ter bevordering van de bezits vorming. Dat vindt de KVP onvol doende, omdat men weet, dat de PvdA weinig gevoelt voor persoonlijke bezitsvorming, doch meer voor ge meenschappelijke bezittingen van de arbeiders. Na de ontvangst van de brief van de KVP-fractie heeft dr. Drees gisteravond een nadere bespreking gehad met mr. J. W. Burger, de fractieleider van de PvdA. Vanmorgen hebben de fractieleiders van de formateur het definitieve rap port ontvangen over het akkoord tussen dr. Drees en minister Staf. Dr. Drees heeft zijn formatiepoging nog niet afgebroken. Alvorens een be slissing te nemen, wil hij na het on derhoud van hedenmorgen met de heer Tilanus en prof. Oud, eerst ook nog een bespreking voeren met prof. Zijlstra, de fractieleider van de AR. Sinds bevrijding 13.100 hectare verloren Door bos- en heidebrand Sinds de bevrijding zijn in ons land 2600 hectare bos en bijna 10.500 hectare hel, duinbegroeiing en ander natuur terrein verloren gegaan ten gevolge van bos- en heidebrand. Vorig jaar gingen 90 hectare bos en 460 hectare heide ver loren, in 1954 brandden 370 hectare bos en bijna 1500 hectare heide af. Dit wordt medegedeeld in een publikatie van het Bosschap. waarin gewezen wordt op het gevaar van bos- en heide brand. „Een doodenkele maal ontstaat er brand door blikseminslag, maar wij kunnen gerust zeggen, dat alle bos- en heidebranden in Nederland door men sen worden veroorzaakt", aldus het Bosschap. Drie staatslieden op Eind september strengere keuringi Brioni bijeen De premier van India, Nehroe, Is gis teren op het Joegoslavische eiland Brioni aangekomen, waar hij werd be groet door president Tito en andere Joegoslavische autoriteiten. Zoals be kend zal Nehroe met Tito en president Nasser van Egypte besprekingen voeren. Intussen wacht te Pula een delegatie van vier Algerijnse nationalistische leiders op toestemming om naar het nabijgelegen eiland Brioni te reizen. De Algerijnen, die hiervoor uit Zwit serland cn Egypte zijn gekomen, wensen de drie staatslieden, die op Brioni bij een zijn. een memorandum te overhan digen. Men meent te weten, dat zij door president Nasser aangemoedigd zijn bij dit plan, doch dat Nehroe en Tito er geen voorstander van zijn hen te ontvangen. Echtpaar op slag gedood BIJ VERKEERSONGELUK TE MEPPEL Gisteravond is op de Rijksweg Mep- pel-Assen een verkeersongeval geschied, dat het bejaarde echtpaar J. Meijer uit Meppel het leven heeft gekost. De heer Meijer assuradeur te Meppel, was om streeks half zeven met zijn echtgenote onderweg van Assen naar Meppel en zou nabij de Wittelterbrug met zijn auto een vrachtwagen met oplegger van de N.V. Bax uit Leeuwarden passeren. Bij het inhalen is hij vermoedelijk te snel weer naar rechts gereden, zodat zijn auto met de rechter achterkant de linker voorkant van de voorbumper van de vrachtauto moet hebben geraakt. Het gevolg was dat de wagen begon te slingeren en tegen een boom terecht kwam. De personenauto werd van vo ren geheel in elkaar gedrukt. Het echt paar Meijer werd op slag gedood. snornicn voor de autobussen Nieuwe voorschriften elektrische leiding (Van onze Haagse redactie) Nieuwe voorschriften voor de keu ring van autobussen zullen in septem ber van dit jaar van kracht worden. Zjj zyn er vooral op gericht het brand gevaar te verminderen en de verkeers veiligheid bij het rijden in de duis- ternis te verhogen. De voorschriften, j in samenwerking met een contact commissie van deskundigen, door de Rijksdienst Wegverkeer opgesteld, zul len alleen betrekking hebben op de autobussen, die na september worden 1 gebouwd. Van de zijde van enkele vervoers organisaties vernemen wij, dat het uit vaardigen van deze voorschriften geen verband houdt met de opzienbarende defecten, die onlangs enkele touringcars hebben getoond. Het stelsel van keu- ringsvoorsohriften is reeds sinds 1930 in gestadige ontwikkeling en met de voor bereiding van de in september van kracht wordende eisen was men reeds in februari van dit jaar begonnen. De voorschriften eisen dat elektrische leidingen betel- dan tot nu toe worden gevrijwaard voor aanraking met ben zine, olie of vet en niet in de nabijheid van hete onderdelen mogen liggen. An dere bepalingen regelen tot in finesses de vormen, waaraan de verlichting van autobussen moet voldoen, met het twee ledig doel brandgevaar te verminderen en de verkeersveiligheid te verhogen. Ook omvat de nieuwe lijst van voor schriften een bepaling omtrent de ma ximale afstand tussen de chauffeurs zetel en de voorruit Deze moet zodanig zijn, dat in voorkomende omstandighe- Nu ook incidenten in West-Duitsland met Britten en Canadezen Het opperbevel van het Amerikaanse leger in Duitsland heeft woensdag de avondklok en straffere verlofsbeperkin gen afgekondigd naar aanleiding van de incidenten, waarbij Amerikaanse solda ten Westduitse burgers aanvielen en overlast aandeden. Generaal Hodes, de bevelhebber van het Amerikaanse leger in Europa, noem de de incidenten „een bedreiging van de schitterende verhouding tussen het Amerikaanse leger en West-Duits- land." Inmiddels hebben zich opnieuw inci denten voorgedaan. In Herford zyn drie Canadese soldaten aangehouden, die een hoteleigenaar en diens vrouw had den neergeslagen. Dit voorval heeft veel opzien gebaard, omdat zich nog vrywel geen incidenten met Canadese militairen hebben voorgedaan. In Miinster zyn woensdag drie Britse militairen op heterdaad bij een inbraak betrapt. CVan Amerikaanse militaire zyde is er intussen naar aanleiding van de in cidenten tussen soldaten en Westduitse burgers op gewezen, dat van bepaalde Duitse zijde al het mogeiyke wordt ge> daan om de Amerikaanse militairen hun dollars afhandig te maken, waartoe gebruik wordt gemaakt van vrouwen en alcohol. Dat er daarna incidenten kunnen voorkomen, ligt min of meer voor de hand, hetgeen de daders overi gens niet vrijpleit van hun misdaden, aldus het officiële Amerikaanse mili taire standpunt. De straffen, die de da ders ontvangen, zijn lang niet mis: voor moord en aanranding bijv. tientallen jaren gevangenisstraf. Red. L. D.). Indonesisch Kabinet stelt bespreking uit Het Indonesische Kabinet heeft in zijn zitting van vandaag besloten de be spreking van de aanbevelingen van de Staatscommissie inzake de gevolgen van de opzegging van de R.T.C.-over- eenkomsten met Nederland uit te stellen. Het rapport van de Staatscom missie zal thans de volgende week door het Kabinet worden behandeld. DJODY'S STRAF VERMINDERD TOT 6 MAANDEN. President Soekarno heeft naar aan leiding van het gratieverzoek de ge vangenisstraf voor de voormalige mi nister van Justitie, mr. Djody Gondo- koesoemo. met 6 maanden verminderd. Mr. Djody, die schuldig is bevonden aan het aannemen van steekpenningen, was veroordeeld tot één jaar. (Ingez. Med.-Adv.) den de voorruit makkelijk afgewist kan worden. Zoals bekend worden autobussen in ons land na de aflevering aan een keuring van de Rijksdienst voor het Wegverkeer onderworpen en vervol gens ieder half jaar. In de praktijk werden de laatste tijd al strengere 1 normen bij de keuringen aangelegd dan die in de bepalingen van 1948 werden voorgeschreven. De in septem ber van kracht wordende bepalingen hebben uitsluitend betrekking op "«tor Wég die pijn! Cn in 10 minuten! "AKKERTJES" flit Men Uw klachten weg! Gezant in Bulgarije Bij K.B. is mr. G. E. baron van Itter- autobussen. Het spréékt echter sum, Hr. Ms. buitengewoon gezant en gemachtigd minister te Belgrado, tevens benoemd tot Hr. Ms. buitengewoon ge zant en gemachtigd minister by de Volksrepubliek Bulgarije. vanzelf, dat de reeds bestaande auto bussen eveneens zullen moeten vol doen aan hoge eisen van bedrijfsze kerheid en verkeersveiligheid. (Ingez. Med.-Adv.) AMERICAN KING SIZE BINNENLAND De Nederlandse Organisatie voor zuiver Wetenschappelijk Onderzoek heelt dr. G. C. Kop. leraar. In de klassieke let teren aan het Gymnasium en aan het Christelijk Lyceum te Hilversum, een subsidie verleend voor een studie op het f;ebied der pedagogische muziekpsycho- ogle met experimentele onderzoekingen op dit terrein. Door deze subsidie ls dr. Kop in staat gesteld zich geruime tijd als leraar te laten vervangen om zich aldus geheel aan deze arbeid te wijden. In mei J.l. is de regeling „voorzie ning voor blinden", tot stand gekomen bij gemeenschappelijke beschikking van de Staatssecretaris van Sociale Zaken en de minister van Maatschappelijk Werk. in werking getreden. Als uitvloeisel van deze regeling zyn thans wetsontwerpen tot wijziging van de begrotingen van Sociale Zaken en Volksgezondheid en van Maat werk bij de Tweede Kamer schappelijk Ingediend. De minister van Verkeer en Water staat. mr J. Algera, heeft gistermorgen vergezeld door de secretaris-generaal, mr. D. G. W. Spitzen, een bezoek gebracht aan de Stichting Nationaal Luchtvaart laboratorium te Amsterdam. Tijdens het plukken van bosbessen bij HoenderJo ls een 15-Jarlge Jongen door een adder gebeten, De dokter achtte overbrenging naar een ziekenhuis nood zakelijk. BIJ K.B. is met ingang van de dag, waarop hij zijn ambt zal aanvaarden, be noemd tot buitengewoon hoogleraar in de faculteit der geneeskunde aan de Rijks universiteit te Utrecht, om onderwijs te geven ln de theoretische endocrinologie, dr. M Tausk, thans privaatdocent aan deze Universiteit. Ter viering van het 50-Jarig bestaan van het garnizoen wordt te Ede van 6 t/m 11 augustus een feestweek gehouden die ag 6 augustus door de minister van Oorlog en Marine, lr. C. Staf. officieel geopend zal worden. Tot buitengewoon hoogleraar ln de faculteit der wis- en natuurkunde aan de Rijksuniversiteit te Utrecht ls benoemd onderwijs te geven in de algemene bodem kunde. ln het bijzonder van de tropen, dr. lr. F A. van Baren, thans met het geven van dit onderwijs belast. BUITENLAND In Ohlna zal een kanaal van 2500 km. lengte worden gegraven, dat de pro vincies Joenan, Kwangsl en Kwangtoeng verbindt, zo meldt Radio-Peking. Bij toeval heeft de politie bij een schroothandelaar in Wilhelmshaven, mid den in een dichtbevolkte w(jk, een partij van twaalf ton scherpe munitie ontdekt! Het oorlogstuig ls onschadelijk gemaakt. De eigenaar heeft een proces-verbaal ge kregen. Op de autoweg van Frankfort naar Dar,mstadt zijn woensdag bij een zeer in gewikkelde botsing dertig auto's op el kaar gereden, omdat zich over een lengte van 400 meter plotseling een dikke mist ontwikkelde. Men vermoedt dat deze het gevolk was van camouflage-oefeningen van het Amerikaanse leger. De „Conventie-Volkspartij" van dr. Kwame Nkruman is woensdag bij de ver kiezingen aan de Goudkust als sterkste partij uit de bus gekomen. Haar stem- menoverwicht is iets teruggelopen, maar waarschijnlijk toch groot genoeg om aan de kolonie spoedig onafhankelijkheid te geven. De Britse minister van Koloniën. Lennox Boyd, had de algemene verkie zingen voor de Goudkust voorgesteld, om een duidelijke uitspraak over de consti tutionele problemen mogeiyk te maken. De straten ln Wenen, die na de oor log naar Stalin en Russische militaire leiders zijn genoemd, krijgen weer haar oude namen. Naar aanleiding van geruchten over een te verwachten blijde gebeurtenis ln het prinselijk gezin van Monaco, heeft Prins Rainier, die thans met zijn echt genote Prinses Gracla Patricia te Parijs vertoeft, verklaard dat, wanneer er op dit punt iets mede te delen zou zijn, hij dit zélf wel zal doen. Amerikaanse functionarissen hebben woensdag In Washington meegedeeld, dat ln de toekomst alleen straaljagers aan Joego-Slavië geleverd zullen worden, als Elsenhower het besluit daartoe neemt. De president zal tegen oktober moeten be slissen of de militaire hulp aan Joego- Slavië voortgezet zal worden. Het totaal aantal straaljagers, dat naar Joego-Slavië gezonden is bedraagt 300 tot 400; de meeste zyn ..86 Sabre"-straaljagers. aldus de functionarissen. Japanse mijnwerkers voor de duur van drie Jaar in het Roergebied worden te werkgesteld. waar zij zich met de Duitse kolenwinnlngsmethoden vertrouwd zul len kunnen maken. zy zullen eerst zes weken ln bovengrondse mijnen werken, waarna zij onder dezelfde voorwaarden als hun Duitse collega's kolen zullen gaan delven. Mocht deze proef slagen, dan zul len ook ln andere takken van nijverheid Japanse arbeiders tewerk worden gesteld, zo wordt van Duitse zyde vernomen. Twee mannen en drie kinderen wer den woensdag nabij Ryssel (Frankrijk) gedood door een losgeraakte aanhanger. Israël heeft de Noorse V.N -waar nemer, Jalmo „persona non grata" ver klaard. Hy zou zich twee Jaar geleden, toen hij nog geen waarnemer was, met smokkelarij tussen de Arabische landen en Israël hebben beziggehouden. De rechter van instructie ln Brussel heeft Olivier Gerard .directeur-generaal van Buitenlandse Handel, de ambtenaren Frledberg, Meers en Nys, alsmede Fredy Feldheim. beheerder va'n een fabriek te Zaventem. die in verband met de om kopingszaak op het Belgische departe ment van Buitenlandse Handel waren aangehouden, ln vrijheid gesteld. President Eisenhower is terug gekeerd in het Witte Huis. Hij heeft er zelf blijkbaar nogal schik in, evenals minister Dulles, mei wie hij direct na zijn thuiskomst een onder houd had. Te Katmandoe wordt vernomen dat een Chinese commissie, aangewezen door premier Tsjou en-Lal. uit Peking ls ver trokken om in Tibet een onderzoek m te stellen Voorts wordt vernomen dat de gemoederen In Lhasa, de Tibetaanse hoofdstad, nog meer zijn verhit door aan komst van Chinese tanks, die moeten helpen bij het onderdrukken van de op stand. (Ingez. Med.-Adv.) Niemv zonfilter Dame bleef in Noord wijk Gisteren ontstond op het Noordwijkse strand een vrolijk oploopje rondom een lieftallige blondine. Zij trok niet alleen de aandacht door haar aardige, modieuze badpak, maar vooral ook door haar prachtig egaal bruine huid. Het geheim „Het geheim van deze bronskleur zit ln dit busje", zei ze tot de om standers. „Het bevat een nieuw zonfilter, dat de verbrandende stra len tegenhoudt, maar de bruin- makende stralen doorlaat. Het werkt fantastisch, na korte tijd was ik zo bruin, dat iedereen dacht dat ik minstens een hele maand in Monte Carlo had gezeten Nieuwsgierig Natuurlijk was iedereen nieuws gierig naar dit nieuwe produkt. „Kent U het niet?", vroeg ze ver baasd. „Het heet PANAMA, het zit in zo'n handige spuitbus met een leuk zwart etiket. Even spuiten en je hebt geen last van zonne brand. Ik kan het U aanbevelen!" Ook voor u Dank zij een speciaal bestanddeel in PANAMA (het zonfilter), wor den de verbrandende stralen tegen gehouden en de bruinmakende stralen doorgelaten. Bovendien is PANAMA zonfilter zuinig in het gebruik. U spuit het in een ragfijn laagje op de huid, zonder Uw handen vet te maken. Het busje sluit goed af, U hebt dus bovendien geen last van vettige rommel in Uw badtas. Haal vandaag nog even zo'n han dige, voortreffelijke bus PANAMA zonfilter (met zwart etiket) bij Uw apotheker of drogist. Tien jaar „Caux" Het is tien jaar geleden dat voor de eerste maal de wereldconferentie voor Morele Herbewapening te Caux sur Montreux in Zwitserland werd gehou den. Sindsdien hebben meer dan 105.000 personen uit 118 landen de con ferenties te Caux bijgewoond. Dit feit werd op zondag j.l. herdacht op de conferentie van 1956, die sinds een week in volle gang is. Onder de aanwe zigen uit 29 landen bevonden zich dr. Frank N. D. Buchman, de grondlegger van Morele Herbewapening: generaal Zahedi. voormalig minister-president van Perzië; dr. Hassan Ismail, de Egyptische staatssecretaris van Buiten landse Zaken: het Eerste-Kamerlid D. de Loor, burgemeester van Delft: de heer H. van den Broek, directeur van Radio Nederland Wereldomroep: de heer W. Lear, pionier van de Ameri kaanse luchtvaart: en grote delegaties uit de Europese industrie en uit alle delen van Afrika. Gelukwensen werden ontvangen van de sjah van Perzië, de Perzische minis ter-president, van de Duitse minister van Vluchtelingenzaken en dr. Karl Arnold, de vice-voorzitter van de Duit se Christen-Democraten en van het hoofd van de nieuwe Karen-staat in Birma. De sjah wenste „de conferentie een volledig succes by het verbreiden van deze geinspireerde ideologie onder de mensen en volken van de gehele we reld" toe. Duo-passagier bij botsing gedood (Speciale berichtgeving) Te Bargeroosterveld nabij Emmen ontstond gisteravond een botsing tus sen een personenauto, bestuurd door een inwoner van Zwartemeer en een mo torrijder uit Bargeroosterveld, waarbij diens ruim 50-jarige vader, die als duo passagier meereed, vrijwel op slag werd gedood. De motorbestuurder werd in zorgwekkende toestand naar het zieken huis vervoerd. DONDERDAG. Clubgebouw „Oosterkwartier"Ouder avond Openbare Opleidingsschool Drift straat. 8 uur nam. Lido-theaterStichting Kunstmanifes taties. „De machinist". 8 uur nam. Van der Welfpark: Openluchtconcert K. en G., 8 uur nam. VRIJDAG Lakenhal: Schets over het leven van Rembrandt, 8 en 9.15 uur nam. ZATERDAG GymnasiumReceptie speeltulnver. „Rondom de Watertoren". 3 uur nam. Prediker: Interkerkelijke Europese jeugdmeeting. 8 uur nam. Stadsgehoorzaal: Gouden jubileum NVV. Feest voor de kinderen. 2.30 uur nam. TENTOONSTELLINGEN Ryksmuseum voor Volkenkunde. Zomer- tentoonstelling „Van klei tot pot" (Tot 1 oktober) Lakenhal: Tentoonstelling Rembrandt als leermeester" Werkdagen 10 uur voor middag5 uur namiddag Donderdags bovendien 7 309 30 uur nam Zondags 15 uur nam Den Burcht: Hedendaagse beeldhouw kunst. Dagelijks tot zonsondeigang (T m 26 augustus) Prentenkabinet (Kloksteeg 25): Tekenin gen door Rembrandt (t.m 15 september) Pieterskerkgracht: Leldse Schilder- en Teken-academie „Ars Aemula Naturae". Dagelijks 104 uur, maandag, woensdag en vrijdag ook van 810 uur nam. (T/m 18 augustus). DE BIOSCOPEN. Re.v „Het bataljon der gedoemden". (14 Ir.). Werkd. 2 1/2, 7 1/4 en 9 1/4 u. Zond. 2 1/2, 4 1/2, 7 1/4 en 9 1/4 uur. Trianon „Verboden vrouwen" (18 Jr.) Werkd. 2 1/2, 7 en 9 1/4 u. Zond. 2 1/4, 4 1/2, 7 en 9 1/4 uur. Casino „Achter de schermen van Scotland Yard". (14 Jr.). Werkd. 2 1/2, 7 en 9 1/4 u. Zond. 2 1/2, 4 3/4, 7 en 9 1/4 uur. Donderdagcyclus: „Storm over Malakka" (14 Jaar). 2.30, 7 en 9.15 uur. Lldo „Helden zonder moed". (14 Jr.). Werkd. 2 1/2, 7 en 9 1/4 u. Zond. 2 1/2, 4 3/4, 7 en 9 1/4 uur. Luxor „Slssl" (alle leeft.). Werkd. 2 1/2 7 en 9 1/4 u. Zond. 2 1/2, 4 3/4, 7 en 9 1/4 uur. De avond- en nachtdienst van de apo theken te Lelden en Oegstgeest wordt tot en met vrydag 20 juli waar genomen door Apotheek Kok. Rapen burg 9. tel 24807; Apotheek Tot Hulp der Menschheld. Hooigracht 48, tel 21060; Apotheek Oegstgeest. Wllhelmlna- park 8. tel. 26274. By geen gehoor by Uw bulsarts oi specialist, bel op dokterstelefoon 22222. A rsenicum-vergiftiging door oud behang In Londen heeft zich een soortgelyke geval van arsenicum-vergiftiging voor gedaan als dat, waarvan mevr. Clare Boothe Luce, de Amerikaanse ambassa deur in Rome, bijna het slachtoffer ge worden is. De bewoonster van een huis in west- Londen, mevr. Edith Barzdzionis, wei gerde huur te betalen, omdat, naar zij meent, haar huis onbewoonbaar is ten gevolge van arsenicum-houdend gas, dat ontstaat door schimmel op het oude behang,en kolendamp, die door een ka potte schoorsteen het huis binnendringt. Deze kwestie is woensdag behandeld door een gerechtshof. Mevr. Barzdzionis legde by haar verklaring een rapport van de Britse vergifkundige, dr. Donald Hunter over, waarin deze verklaart, dat zij en haar echtgenoot aan de schade lijke werking van arsenicum en kolen damp hadden blootgestaan. Door de in werking van schimmel op arsenicum- houdend behang kan een vergiftig gas ontstaan. Er zijn gevallen bekend, dat mensen hierdoor om het leven gekomen zijn en dergelijke gevallen doen zich nog steeds voor, aldus dr. Hunter. De rechter verklaarde echter, dat mevr. Barzdzionis toch de huur betalen moet. Zij kan wel een eis tegen de ver huurder indienen om de nodige repara ties uitgevoerd te krijgen. Kerkelijk Leven Oproep Generale Synode A.S. ZONDAG INTERVIEW VOOR HET IKOR. In verband met de oproep van de Ge nerale Synode der Ned Herv. Kerk in zake Nieuw Guinea, zal een vertegen woordiger van het Ikor a.s. zondagavond van 6.40 tot 7 uur voor de zender van Hilversum II een interview hebben met de praeses van deze Synode, ds. G. de Ru en de secretaris van de Raad voor de Zending, ds. P. J. Mackaay te Oegst geest. NED. HERV. KERK Beroepen te Sommelsdijk G. M. van Dieren te Ede. Te Ouderkerk a. d. IJssel A. J. Haring te Loon op Zand. Aangenomen naar Nes en Wierum (toez.) J. de Waard. vic. te Alphen a. d. Rijn, die bedankte voor Ommeren. Idem de be noeming tot vic. te Delfzijl R. G. J. Tim mer, vic. te Rotterdam. Toegelaten tot de Evangeliebedlening de heren R. Houtsma te Herbajum (post Franeker) A. Stegenga te Waaxens (post Wommels), M. J. G. v. d. Velden te Soest- dyk, B. Lootsma te Llchtaard (Fr.), J. Plasman en F. H. Scheffer, beiden te Coevorden. GEREF. KERKEN Beroepen te Erica F. J. v. d. Wal, kand. te Utrecht. Te Dronrijp A. Corporaal, kand. te Zwartsluis. Aangenomen naar Oudega (W.) F. J. Bil, kand. te Amsterdam. Bedankt voor Oldehove J. v. Raalte te Mildam. die een benoeming tot leger- predikant ln vaste dienst aannam. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Gouda en te Sassenheim J. Brons, kand. te Ermelo. Te Huizen (N.-H.) en te Vianen F. Bakker, kand. te Goes. GEREF. KERKEN (art. 31 K.O.) Tweetal te Bunschoten-Spakenburg. W. H. de Boer te Urk en G. Zomer te Vrouwenpolder. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Slikkerveer en te St. Anna- land C. Molenaar, kand. te Dordrecht. Te Kampen J. W. Kersten te Genemulden WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) fa S£ bii 03 s af t 3 0) B '5 cS Stockholm zwaar bew. nno 5 24 0.1 Oslo licht bew. no 3 27 0 Kopenhagen onbewolkt zw 2 20 0 Aberdeen mist nnw 3 21 0 Londen onweer ono 2 22 31 Amsterdam regen O 5 22 9 Luxemburg mist zzw 2 23 14 ParU» nevel windstil 20 4 Bordeaux regenbul zw 6 21 22 Grenoble regenbui windstil 30 1 Nice .zwaar bew. nw 1 25 0 Berlijn licht bew. O 2 23 0 Frankfort zwaar bew. zw 2 25 0.1 1 München zwaar bew. O 2 23 Zürlch half bew. nno 1 26 11 Genéve regenbul windstil 24 3 Locarno regen O 1 26 25 Wenen zwaar bew. windstil 25 0 Innsbruck zwaar bew. ozo 2 27 0 Rome half bew. O 2 31 0 AJaccio onbewolkt ono 3 28 0

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 2