Pessimisme rond Kabinetsformatie Rakosi, Hongarije's kleine Stalin, moet plaats maken voor Geroe WEERBERICHT De K.V.P. als een struikelblok op de weg van dr. Drees Tsjechische Communisten pogen liun misdaden goed te maken Maarschalk Tito zou zijn hoofd geëist hebben en ook opstand in Poznan kon hem niet redden 95ste jaargang D LEIDSCH ONDERDAG 19 JULI 1956 No. 28886 DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.— *1/ VUUK LtlUUlN E.iN WIVIOIIN.E.1 per kwartaal; f2.35 per maand: f0.55 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Vele bezwaren tegen regeringsprogramma (Van onze parlementaire redacteur) Kabinetsformateur dr. Drees is al bezig met de zetelverdeling, de tweede fase van de Kabinetsformatie. Het overleg over het regerings program voor de komende vier jaren (de eerste fase) acht hij afgeslo ten, maar de KVP-fractie, die gisteren door prof. Romme in vergade ring was bijeengeroepen, ter beoordeling van het definitieve program van dr. Drees, denkt daar anders over. Er schijnen allerlei bezwaren te zijn geopperd, die eigenlijk neerkomen op verwerping van het defini tieve regeringsprogram. Uiteraard zullen deze bezwaren wel ter kennis van de formateur worden gebracht en dat zou wel eens kunnen bete kenen, dat dr. Drees vroegtijdig zijn formatiepoging staakt, omdat ver der overleg over de zetelverdeling geen zin heeft indien zou blijken, dat de KVP reeds op grond van het regeringsprogram niet bereid is met dr. Drees in zee te gaan. NOG Weken 111 de KVI>-fractie, de enige die gis- teren vergaderde over het definitieve regeringsprogram .schijnt men echter de formatiemethode van dr. Drees als „overhaasting" te hebben beschouwd met overrompelende bedoelingen. Waarschijnlijk vermoedt men, dat dr. Drees in zijn program te veel rekening heeft willen houden met wensen van zijn partijgenoten. Daarom bestonden er ook in de andere, niet-socialistische fracties bezwaren tegen wat er wel en wat er niet in het ontwerp-regerings- program stond. Zo waren er enerzijds bezwaren tegen het plan om een soort progressieve vermogensaanwasbelasting in te voeren en anderzijds vond men de paragraaf over het Nederlandse stand punt ten aanzien van Nieuw Guinea te vaag. Op dit punt vertrouwt men de PvdA niet, in welke kring ervoor is gepleit, dat Nederland moet trachten van de VN het beheerschap over Nieuw Gui nea opgedragen te krijgen. Bovendien weten de fracties ook nog geen bijzonderheden over het akkoord tussen dr. Drees en minister Staf over de hoogte van de defensie-uitgaven. Voor 1957 zou het bedrag zijn gesteld op 1525 miljoen gulden en voor de daar opvolgende drie jaren op 1575 miljoen gulden, maar men weet niet de bijzon derheden van de bezuinigingen, welke Dr. Drees heeft' zijn regeringspro gram opzettelijk vaag gehouden omdat de ervaring hem heeft geleerd, dat het onmogelijk is het regeringsbeleid voor vier jaren in precies omlijnde plannen uit te stippelen. Bij de Kabinetsforma tie in 1952 maakte men zich zorg over de werkgelegenheid en de voornaamste taak van het Kabinet leek toen te zijn de werkloosheid te voorkomen of op te vangen. Maar het grootste deel van de bewindsperiode van het Kabinet van 1952 heeft zich juist gekenmerkt door volop werkgelegenheid en schaarste aan arbeidskrachten. De ervaren Kabinetsformateur heeft dus de voorkeur gegeven aan een vaag regeringsprogram, waarin slechts de grote lijnen van het toe komstige regeringsbeleid zijn aange duid. Over de uitwerking van de programmapunten wil hij met de fracties geen overleg plegen, want dat zou een tijdrovende geschiedenis worden en bovendien zou het hem een onoplosbare puzzel bezorgen om de uiteenlopende wensen van vijf partijen in elkaar te passen. Dr. Drees wilde met programmabespre kingen geen tijd meer verspillen en aan de zetelverdeling beginnen. Althans voorzover mogelijkivant vele slachtoffers zijn allang vermoord Ook Hajdoe thans op vrije voeten Vavro Hajdoe. voormalig Tsjechoslowaakse onderminister van Buitenlandse Zaken, is vrijgelaten en in ere hersteld. Hij was tijdens het proces tegen Rudolf Slansky in 1952 tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld op be schuldiging van hoogverraad en spionage. Hajdoe zou reeds twee maanden geleden in vrijheid zijn gesteld, nadat een speciale commissie van onderzoek had bevonden, dat de beschuldigingen onjuist waren. Hij scheen in goede ge zondheid te verkeren, maar bekleedt nog geen nieuwe functie. Hajdoe is de tweede van de dertien medebeklaagden van Slansky, die eerherstel heeft ge kregen. In februari werd Artur London, die eveneens onderminister van Bui tenlandse Zaken is geweest, gerehabiliteerd. Loeb! zit nog gevangen daarvoor nodig zijn. Aan de fractie leiders is hieromtrent een rapport toe gezegd. maar dat is nog niet gereed. In de KVP (en ook in AR-kring) schijnt men het dan nog te vroeg te vinden om al serieus over de zetelverdeling te spreken. Kansen niet hoog De kansen voor kabinetsformateur dr. Drees worden thans opeens niet meer hoog aangeslagen. Indien een kleine partij op grond van het program niet zou meedoen, zou dat dr. Drees met het oog op de zetelverdeling misschien niet eens onwelgevallig zijn, maar het valt te betwijfelen of dr. Drees zon der de KVP verder wil werken, indien in die kring de bezwaren tegen het regeringsprogram onoverkomelijk zou den blijken. Het is niet uitgesloten dat dr. Drees thans snel een beslis sing zal willen forceren. In ieder geval ziet het er thans niet gunstig uit met de Kabinetsformatie. Zoals de toestand nu is, kan het nog weken duren voor er eindelijk een nieuw Kabinet tot stand komt. Vanmorgen heeft dr. Drees nog een onderhoud van een uur gehad met de heer Tilanus, de fractieleider van de CHU en daarna met prof. Oud, de fractieleider van de VVD over de zetel verdeling in het nieuwe Kabinet. Met prof. Zijlstra, de fractieleider van de AR. zal hij eventueel pas morgen kun nen spreken omdat de minister van Economische Zaken thans in Parijs vertoeft om deel te nemen aan de drie daagse conferentie van de Organisatie voor Europese Economische Samenwer king. Op de tentoonstelling Dier- plastieken van hedendaagse Neder landse beeldhouwers"die zaterdag a.s. in het Zoölogisch Museum te Amsterdam wordt geopend, zal dit in brons uitgevoerde beeldje van Prinses Beatrix worden geëxpo seerd. Zij zal daarmede voor het eerst iets van haar werk voor een tentoonstelling beschikbaar stellen. Op het bronzen voetstuk is als paraaf vermeld „BvO". Matyas Rakosi, eerste secretaris van de Hongaarse communistische partij, is gisteren afgetreden, aldus meldt Radio-Boedapest. Als redenen worden opgegeven zijn leeftijd (65 jaar) en een ziekte, welke in de afgelopen twee jaar erger was geworden. Rakosi heeft zijn voornemen om af te treden bekend gemaakt in een brief aan het centrale comité van de communistische partij. Daarin verklaarde hij ook nog, dat hij, gezien de fouten, die hij in het verleden heeft gemaakt en die hij heeft toegegeven, de partij niet verder wil hinderen bij de opbouw van het socialismeOp voorstel van premier Hegedüs is de eerste vice-premier Emest Geroe als plaatsver vanger van Rakosi gekozen. Deze verklaarde direct na zijn benoeming, dat de grootste fout van zijn voorganger is geweest, dat hij zich niet kon aanpassen aan de nieuwe toestand. Geroe betoogde, dat Hongarije geen opstand als in Poznan zal kennen, ook al heeft het land zijn vijanden. De partij zal economische moeilijkheden moeten over winnen, vooral op het gebied van brandstof en grondstoffen. Nieuwe leider bewoog zich veel op economisch terrein Een derde beklaagde Evzen Loebl, voormalig onderminister van Buiten landse Handel, kreeg indertijd levens lange gevangenisstraf. Hij 2K>u nog ge vangen zijn. Slansky, een vroegere se cretaris-generaal van de Tsjechoslo waakse communistische partij, en de tien andere beklaagden werden opge hangen wegens verraad, spionage en sabotage Hajdoe was er indertijd van beschul digd, dat hij in 1946 in Engeland „spi- onagecontacten" had gelegd met Sir Gladwyn Jebb, de huidige Britse am bassadeur in Frankrijk. Onlangs hebben Tsjechoslowaakse partijleiders toegegeven, dat bij het on derzoek „onwettige middelen" tegen London, Hajdoe en enige andere be klaagden zijn gebruikt, (tegen „enige" andere beklaagden of tegen „alle"? Na tuurlijk tegen allen, maar dat wil men niet toegeven, omdat de meeste be klaagden slachtoffer zijn geworden van een gerechtelijke moord. Red. L. D.). Ei-nest Geroe is een van de leidende economen van de Hongaarse commu nistische partij. Hij is in 1898 geboren en lid van de partij sedert de oprich ting in 1916. In 1917, na de val van Bela Kun, ging hij naar het buitenland. Bij zijn terugkeer, in 1921, werd hij gear resteerd, doch spoedig weer vrijgelaten, waarna hij naar de Sovjet-Unie ging. Daar sloot hij zich aan bij de Hongaarse communistische leiders-in-ballingschap. In 1938 zond de Kominform hem naar Spanje, waai' hij de Internationale Bri- gade organiseerde. Hij bleef in Spanje tot het einde van de burgeroorlog. In 1944 keerde Geroe met Rakosi naar Hongarije terug. In september 1945 werd hij minister van Vervoer en lid van het „politieke bureau". Tevens werd hij be last met Economische Zaken. Na korte tijd nog minister van financiën te zijn geweest, werd hy in juni 1949 minister van staat en voorzitter van de hoge economische raad. Hij was een der op stellers van het eerste vijf-jarenplan. In november 1952 werd Geroe be noemd tot vice-premier. Na Stalins over lijden verloor hij wat van zijn aanzien, doch sedert december 1954 trad hij weer meer op de voorgrond. Ontevredenheid in partij was blijkbaar te groot Rakosi is de grote man van de Hon gaarse partij geweest sedert zij aan het einde van de oorlog, met behulp van de Russische bezetters, aan de macht kwam. In april beloofden waarnemers reeds, dat Rakosi de volgende, „kleine Stalin" in Oost-Europa zou zijn, die zou vallen* Er is de laatste tijd op vergaderingen van party-afdelingen, vooral door intel lectuelen ernstige kritiek op Rakosi en de partijleiding geleverd. Rakosi werd zelfs openlijk beschuldigd van moord wegens zijn aandeel in het proces tegen de vroegere communistische minister van Binnenlandse Zaken Rajk, die in 1948 werd terechtgesteld na veroordeeld te zyn wegens „Titoisme" en „verraad". Rajks weduwe beschuldigde Rakosi er onlangs van, dat hy verantwoordelijk was voor het proces, dat op valse aan klachten gebaseerd was. Eind juni heeft Rakosi een geheim bezoek aan Moskou gebracht. Waarne mers geloofden toen, dat Tito tijdens zijn bezoek aan Moskou het aftreden van Rakosi had geëist, omdat deze in 1948 in de Kominform tegen Joego-Sla- vië -had geageerd, Terwijl Rakosi in Moskou was, braken de onlusten in Poznan (Polen) uit en nam ook in Hon garije de onrust toe, zodat hij overhaast terugkeerde. Direct daarna gaf de par tijleiding een verklaring uit, waarin de kritiek in de partij op Rakosi veroor deeld werd. Imre Nagy, die op aandrin gen van Rakosi in 1955 werd afgezet als premier en daarna uit de party gestoten, werd er toen van beschuldigd een op stand van intellectuelen te hebben voor bereid. Aanvankelijk dacht men, dat de op stand van Poznan Rakosi gered had, doch nu blijkt dat de ontevredenheid in de partij, samen met de door Joego slavië geëiste genoegdoening, te sterk voor hem is geweest. Scherp toezicht Wetsontwerp snellere berechting van verkeersovertredingen Aantal processen-verbaal zal toenemen Er is een wetsontwerp ingediend, dat het mogeiyk zal maken verkeers overtredingen sneller en doelmatiger te berechten. Het wetsontwerp voorziet in de wijziging van een aantal artikelen van het Wetboek van Strafrecht, waar bij in de eerste plaats aan de opsporingsambtenaren bevoegdheid wordt gege ven de overtreding te regelen door betaling van een bepaalde geldsom door de overtreder. Voorts zulen de opsporingsambtenaren niet direct ia de overtre ding een oproeping kunnen uitreiken aan de overtreder om ter. gerechtszitting te verschijnen, maar ook zullen zij de overtreders kunnen mededelen, dat binnen drie dagen per post een dergelijke oproep zal worden toegezonden. Directeur: 3. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer Medische en journalistieke ethiek IN „Medisch Contact", het officiële orgaan van de Kon. Ned. Maatschap pij tot bevordering der Geneeskunst, heeft de Utrechtse neuro-chirurg, dr. H. Verbiest, in zijn kwaliteit als voor zitter van de Ned. Ver. van Neurochi- rurgen, dezer dagen met instemming van de secretaris der Maatschappij, de heer G. Dekker, een artikel gepubliceerd, waarin hij kritiek uitoefent op „de" Nederlandse Pers, die zijnsinziens op nauwelijks verantwoorde wijze aandacht heeft geschonken aan het ziektegeval van een Nederlandse emigrante, de 8-jarige Marieke van Dijk, die zich per vliegtuig vanuit Australië naar Stock holm begdf om aldaar een operatie te ondergaan. Deze kostbare reis werd mogelijk ge maakt door de spontane hulp van de ingezetenen van Marieke's woonplaats, die de voor de vlucht en operatie benodigde financiën bijeen brachten. Een analoog geval is dat van een Utrechts jongetje Ceesje Versluis, van wie door Nederlandse doktoren was verklaard, dat een operatie geen succes zou kunnen boeken, doch dat niettemin dank zij door middel van een openbare oproep verkregen financiële steun, even eens naar Stockholm werd getranspor teerd, alwaar het kind achteraf inder daad in-operabel bleek. Dr. Verbiest grondt op deze ervaringen en naar onze mening stellig niet ten onrechte een ernstige waarschuwing: „In de eerste plaats is er het bezwaar van medische aard, dat het onjuist is patiënten met nutteloze reizen en met het opwekken van ongegronde hoop te kwellen. Daarnaast is er een bezwaar van algemene, maatschappelijke aard: een beroep op liefdadigheid is onjuist, wanneer de bijdragen niet op doelmatige wijze kunnen worden benut". En hij vervolgt Jan: „Het is noodzakelijk, dat de Nederlandse pers zich bewust is van de verantwoordelijkheid, die zij in deze draagt. Het is wenselijk, dat het Neder landse publiek begrijpt, dat het niveau der medische wetenschap in Nederland dusdanig is, dat een patiënt bij een ter zake deskundige voldoende inlichtingen kan verkrijgen betreffende de vragen, of doelmatige hulp in eigen land mo gelijk is. en zo niet, of van behandeling in een buitenlands centrum enig resul taat te verwachten is. De bovenvermelde mistoestanden, die men gedurende de laatste weken heeft kunnen constateren, staan niet op zich zelf. Enige tijd geleden kon men lezen, dat een kind per vliegtuig naar de Ver. Staten is vervoerd om een speld uit de slokdarm te laten verwijderen. Iedere Nederlandse medicus weet, dat een dergelyke complicatie in talryke zie kenhuizen van ons land op doelmatige wijze behandeld wordt. Desondanks heeft de Nederlandse Pers slechts aan dacht voor de patiënt, die geen ver trouwen heeft in de Nederlandse medici, en liever zyn heil elders zoekt". WIJ drukten met opzet deze laatste zinsneden van dr. Verbiest met vette letter omdat zij ons een journalistieke ervaring in herinnering brachten, welke op dit laatste geval betrekking had. Naar aanleiding n.l. van het geval van een juffrouw, die per K.L.M. naar Amerika werd getranspor teerd om aldaar een speld uit een longtop te laten verwijderen, schreef een voormalig Leids 'hoogleraar in het zelfde hierboven genoemde „Medisch Contact" een artikel, waarin hij: a. de aandacht van zijn medische collegae vestigde op de mogelijkheden van een dergelijke behandeling in ons land (o.a. hier ter stede) hetgeen dus impli ceert dat niet iedere Nederlandse medi cus geacht mag worden zulks te weten! en waarin hij b. protesteerde tegen de voorstelling van zaken in de Nederlandse bladen alsof dergelijke ingrepen alleen in het buitenland mogelijk zouden zijn. HET toeval wilde dat ons luttele da gen na deze publikatie in „M.C." een geval ter ore kwam van een jongeman uit Zoeterwoude, bij wie vol gens dezelfde methode in een Leids ziekenhuis een spijker uit de lucht wegen was verwijderd. Wat was men selijkerwijs gesproken en journalistiek méér verantwoord dan dat de schrijver dezer regelen contact zocht met de in „M.C." klagende en protesterende hoog leraar, onder wiens auspiciën deze ge slaagde ingreep was verricht? Zijn repliek was nochtans even verbijsterend als teleurstellend. Want nadat hij ons had verteld, dat ook zijn vader destijds een nieuwsblad had uitgegeven, het geen onze hoop op een begripvolle houding deed toenemen volgde de ontnuchterende mededeling, dat zijn- hooggeleerde „kranten gevaarlijke in stellingen vond en dat hij daarom niets wilde zeggen!" DE bovenvermelde ervaring tast uiteraard het principiële deel van het betoog van dr. Verbiest niet aan. De publikatie ervan beoogt slechts de noodzaak te accentueren van een beter begrip in medische kringen voor journalistieke behoeften aan verant woorde voorlichting op geneeskundig gebied. Het is ons bekend, dat die behoefte wederkerig wordt gevoeld, zoals trou wens ook blijkt uit de verzuchting van dr. Verbiest in „M.C." Reeds zijn ter zake besprekingen ge voerd tussen leidende organisaties van artsen en journalisten om in deze toestand verbetering te brengen. Hopelijk leidt dit contact tot een beter inzioht in de wederzijdse ethiek en etiquette. Met klagen alleen en zonder de bereidheid tot positieve me dewerking wordt het beoogde doel stel lig niet bereikt! Zelfde weertype De Bilt verwacht tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met plaatse lijk enkele regen- of onweersbuien. Van nacht hier en daar mist. Weinig wind. Weinig verandering in temperatuur. (Opgemaakt te 11.15 uur) 20 JULI. Zon op: 4.46 uur; onder: 20.50 uur. Maan op: 19.07 uur: onder: 2.33 uur. Hoogwater te Katwijk te 1.39 en 14.07 u. Dt nummer bestaat uit 12 pagina's Hel Nederlandsche Roode Kruis heeft een grote zending melkpoeder gereed gemaakt ter verzending naar de door aardbevingen getroffen Griekse eilanden. Deze melkpoeder is speciaal bedoeld voor de kinderen in het rampgebied. Personeel van de Luchtmacht laadt de zending tn een vliegtuig voor transport naar Grie kenland. De wijziging in het Wetboek van Strafrecht zal o.m. ook inhouden, dat de overtreder wordt opgeroepen tegen de eerste gewone terechtzitting van het Kantongerecht, nadat 20 dagen sinds de overtreding (of de ontdekking daarvan) zyn verstreken. Als de ver dachte is aangehouden kan hij zelfs een oproep ontvangen om nog dezelf de dag voor het Kantongerecht te ver schijnen. In de memorie van toelichting merkt de Minister van Justitie op, dat het jaarlijks groeiende aantal verkeersover tredingen in toenemende mate een be lasting op de politie, de parketten van het O.M. en mede op de Kantonrechter legt. Daardoor wordt het voor de met de handhaving van de wet belaste orga nen steeds moeilijker om temidden van de stroom van zaken van eenvoudige aard de noodzakelijke aandacht te ge ven aan de zaken, waarbij groter belan gen zijn betrokken. Voorts worden aan de personeelsbezetting zware eisen ge steld, waarbij voor de parketten komt, dat men. om de zaken van eenvoudige aard snel te kunnen verwerken, het O.M. zou moeten versterken, met weer het gevolg, dat de toch al moeilijke doorstroming bij dit onderdeel van de rechterlijke macht nog verder zou wor den verzwaard. In de derde plaats remt de massaliteit van het aantal verkeers- tredingen het tempo van de afdoening van de zaken, zulks tei'wijl het met name op dit gebied van belang is, dat de reactie snel op het onjuiste gedrag zal volgen. De in recente tyd gehouden z.g. „verkeersacties" hebben aangetoond, dat het aantal verkeersovertredingen terzake waarvan proces-verbaal moest worden opgemaakt, bij scherpe con trole eer zal moeten toenemen dan verminderen. Slechts kan worden ver wacht, dat op den duur de verkeers- dicipline zodanig toeneemt, dat het aantal te vervolgen feiten, in ver houding tot b.v. de jaren 1953 en 1954 in betekenende mate afneemt. Voor alsnog moet echter rekening worden gehouden met de noodzaak van scherp toezicht en met de daaraan verbonden gevolgen.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 1