LONDEN BESEFT, WAT ER IN IRAK OP HET SPEL STAAT... Vertroetelde volk in Oost-Europa wordt nu voor „massa" gescholden Kaagweek heeft tekort aan wind! Sterk-Westers gerichte staat, echter onder sterke druk van Egypte en Saoedi-Arabië De kritiek zwijgt niet langerniet alleen over materiëlemaar ook over geestelijke zaken (vroeger taboe Indonesische smokkel werd van hogerhand georganiseerd In de Valkenklasse domineren Fokke Jansma en Bakker 95ste jaargang Woensdag 18 juli 1956 Derde blad no. 28885 Koning FeisaI bezoekt GrootBrittanië In Engeland is veel werk gemaakt van en aandacht besteed aan ket driedaagse bezoek, dat de jonge vorst Koning FeisaI II van Irak hans aan Londen brengt. Het gehele koninklijke gezin was op het Itation aanwezig, toen de jonge vorst in de Britse hoofdstad aankwam In te zijner ere werd maandagavond in Buckingham Palace een staats banket gegeven. In de welkomstrede, bij die gelegenheid gehouden, zei Koningin Elizabeth, dat de vriendschap tussen beide landen in de loop van de Kjd door oorlog en vrede beproefd was en meer dan een jaar geleden Versterkt was door het Verdrag van Bagdad (de MOVO, de Midden- kostelijke verdragsorganisatie). Daarin zijn wij meer dan bondgenoten, namelijk partners in een grootse onderneming, waarvan het gezamen lijk doel niet alleen is de veiligheid te verzekeren, maar ook het welzijn Ie bevorderen door ontwikkeling van welvaartsbronnen en uitwisseling Van technische kennis. Belangrijk overleg van Noeri en Eden van de ontzettende armoede worden aan gepakt en daarmede communi-'^b- n extreem-nationalistische invloeden wor den geneutraliseerd. Koning FeisaI uitte in zijn antwoord Ün waardering voor de Britse techni- che hulp, die het land van de Tigris n de Eufraat opnieuw een centrum van oorspoed en wetenschap zal maken. Zinspelende op de huidige ontwikke- ig in Irak verklaarde Koning FeisaI, it Engeland de wereld er altijd aan left herinnerd, dat veranderingen ;t leven van een volk zich op de basis (fan het recht dienen te voltrekken na iadpleging van de bevolking. Willekeur altijd vreemd geweest aan het Britse irakter. Het bezoek van Koning FeisaI Is van [je grootste politieke betekenis, omdat "ik nog de enige belangrijke Arabische 'at is, waarop de Britten en het Wes- jien in het Midden-Oosten kunnen bou- *en. Het bezoek zal gepaard gaan met belangrijke besprekingen met de minis ter van Buitenlandse Zaken van Irak, |4e machtige Noeri es Said, j De Britse regering koestert de hoop, 'kt door het bezoek de toch reeds nau- *e banden tussen Engeland en Irak nog [sterker zullen worden aangehaald Dit is "xer dan een gelegenheidsfrase, want in Irak, zoals trouwens ook in Pakistan (n In Perzië vindt het Westen een te- fenwicht voor de machinaties van kolo- Nasser van Egypte en het dubbele fpel van de Russen. Nog altijd grote armoede De knappe. rijke, ongetrouwde, 21-ja- Felsal is'geen vreemde in Engeland, *aar hij op de beroemde kostschool Harrow werd opgevoed. Irak Is het eni- Arabische land, dat géén diplomatie, w betrekkingen met de Sovjet-Unie onderhoudt en daardoor nog steeds ge- frUwaard is voor de rechtstreekse on dermijnende invloed van Moskou. Irak houdt zich verre van elke vorm van neutralisme en gaat ondanks de vijand schap van Egypte zijn eigen weg. In kak wordt met harde hand geregeerd, teneinde een sterke en stabiele staat op te bouwen. Economisch staat Irak, dat sinds 1951 een groot deel van de winsten oer oliemaatschappijen ontvangt, er be ter voor dan Egypte, dat natuurlijke rijkdommen ontbeert. In Irak is zich in suel tempo bezig een moderne staat te ontwikkelen. Technici worden in Enge land en de Ver. Staten opgeleid. Een rechtvaardig belastingstelsel wordt thans uitgewerkt, dat de grondslag ral moeten vormen voor de toekomstige tociale maatregelen. Pas nadat Irak over eeng eschoold, administratief ka der zal beschikken, kan het vraagstuk Steeds meer eigen vorm De grootvader van de tegenwoordige koning was FeisaI I. die met behulp van Engeland na de eerste wereldoorlog de staat Irak heeft geschapen. Ook de jon ge Koning leeft het Arabische nationa- Noeri pasja. lisme, maar het is een gematigd natio nalisme, want FeisaI II is een typisch produkt van de moderne tijd welke Irak olie, spoorwegen en nieuwe steden bracht. Enkele jaren na de dood van zijn vader Ghazi, die bij een ongeluk in 1939 om het leven kwam, regeerde Fei saI door middel van een regent, nl. zijn oom Abdoellila, die hem thans in Lon den vergezelt. Maar op het ogenblik is hij een monarch in de volle zin van het woord, die hoe langer hoe meer zijn ei gen vorm begint te vinden. Men had in Irak gehoopt, dat. hij in het huwelijk zou treden. Ér was sprake van, dat de charmante maar onconventionele prin ses Lala Aicha, de dochter van de Sul tan van Marokko, zijn gemalin zou wor den. FeisaI bracht een staatsbezoek aan Marokko, maar van het huwelijk kwam niets, waarschijnlijk geeft hij er de voor keur aan nog een paar Jaar vrijgezel te blijven en niemand neemt hem dat kwalijk! Noeri, de „architect" De thans 68-jarige Noeri es Said, die ettelijke malen premier was en die na zijn nederlagen er altijd weer in slaagde terug te komen, heeft de laatste kwart eeuw een enorme invloed in Irak uitge oefend. Hij is de hoofdarchitect van de Iraakse buitenlandse politiek, welke ge baseerd is op vriendschap met Engeland en de vervolmaking van de nationale vrijheid, gematigd door werkelijkheids zin en gezond verstand. Dit verklaart, waarom Irak zich bij het Verdrag van Bagdad heeft aangesloten, dat haar enerzijds met Engeland, anderzijds met Perzië, Pakistan en Turkije verbindt. Deze vriendschap met Engeland was niet altijd populair. In 1941 zag Irak een door de Duitsers geïnspireerde opstand, welke ten doel had de Britten van hun bases in Irak te verdrijven, maar dank zi) het verstandige optreden van figuren als Abdoellila behielden de Brits-gezin den de overhand. De traditionele poli tiek van Irak wordt thans opnieuw op de proef gesteld door de campagne van kolonel Nasser, die zichzelf als de leider van de Arabische landen opwerpt en van Koning Saoed van Saoedi-Arabië, die in een dynastiek conflict met FeisaI gewikkeld is. Irak staat daarom op het ogenblik onder sterke druk om de historische banden met Engeland te verbreken. Ge lukkig voor de Britten Is Irak realistisch en doorziet het deze pogingen, maar Irak zal voortdurend op ztfn hoede moe ten biyven tegen de gulle beloften en propaganda van Nasser, die er op uit Is in Irak het extremistisch nationalisme aan te wakkeren. Irak kan daarom zeer ge Koning FeisaI zal alle hulp nodig hebben, die hjj kan krtfgen en in Enge land voelt men dan ook, dat mena les zal moeten doen om hem te steunen, want als 't misloopt zullen ook de Brit ten en het Westen in Irak de bons krij gen Koning FeisaI van Irak. C.A.O. Horecabedrijf (Van onze Haagse redactie) TUdens een in hotel „Witteibrug" te Den Haag gehouden feestelijke bijeen komst is de collectieve arbeidsovereen komst voor het ihotel-, restaurant-, café- en aanverwant toedrijif getekend. Het wachten is nu nog op de algemene verbindend-verklaring van de regering. PRIJS VOOR MAURITS DEKKER Aan de schrijver Maurits Dekker is op zijn 60ste verjaardag- te Utrecht een letterkundige prijs van f 750 van de Jan C amper t-sticih ting uitgereikt door de voorzitter mr, A. Mout. Tevens ontving de jarige het eerste exemplaar van de heruitgave van zijn voor 17 jaar versohenen roman „Plus beveelt". Maurits Dekker werd voorts toege sproken door de heer H. A. A. R. Kna,p namens de Vereniging van Letterkundi gen. Diverse sprekers huldigden Maurits Dekker als veelzijdig schrijver. Gr oaf van Aklenburg- Bentinck verongelukt ZIJN ECHTGENOTE EN MOEDER ZWAARGEWOND Bij een auto-ongehxk in de omgeving van Braekiwede (Ibij Bielefeld in Duits land) is om het leven gekomen W. H. F. G. graaf van Aldenburg-Ben- tinok uit Druten. Het slachtoffer dat 56 jaar oud was. reisde per auto in ge zelschap van zijn echtgenote en zijn moeder, die beiden levensgevaarlijk werden gewond. Het ongeluk gebeurde, doordat de wa gen naast de rijibaan kwam. waarna ze van de berm schoot en tegen een boom botste. (Ingez. Med.-Adv.) Een pittige oplossing van uw zoutloos dieet Anton Hunink's vleeswaren en blikconserven voor zoutloos dieet zijn natriumvrij bereid, zonder keukenzout, hartig van smaak en normaal houdbaar. bij zoutloos dieet toch kf&jf hartige vleeswaren Let °P het l,be' met het 'oodjt. Oit is uw garantist Verkrijgbaar in elke goede zaak voor fijne vleeswaren Het blijft gisten achter ijzeren gordijn (Van onze Weense correspondent) De arbeiders van de Hongaarse Rakosi-fabrieken hebben een vergadering belegd, waarin zij hebben geklaagd over de slechte Ioonverrekening en vooral over het feit, dat er zoveel van hun loon wordt afgetrokken. Tenslotte moest hun vakvereniging toegeven, dat de bedrijfsleiding geen bevredigend ant woord had gegeven. De arbeiders blijven echter op verantwoording aandrin gen en daarom wordt de langzaam-aan-actie voortgezet, voornamelijk in de kolenmijnen van Tatabanja, Borsod en Pacs. Ook In de steden zwijgt de kri tiek niet, overigens geheel naar het voorbeeld van de regering zelf, die nu de zure druiven daarvan moet plukken. En er komen nu toestanden ter sprake, die vroeger taboe waren, bijvoorbeeld de onderdrukking van de gods dienst. Men vindt het namelijk ongepast, dat een onderwijzeres in Borsod na twintig dienstjaren wordt ontslagen, omdat zij naar de kerk gaat. Ook vindt men het niet in orde, dat een man in Szekesfehervar geen werk krijgt, omdat hij op een godsdienstig tijdschrift is geabonneerd. Om het volk ge rust te stellen heeft de Hongaarse regering voor de zoveelste maal prijsver laging en verkorting van de arbeidstijd beloofd, maar ze doet daarbij een be roep op het geduld.... Toestand in Poten schijnt wordt het nu voor ••rnassa" m,gescho1- regering langzamerhand boven hoofd te groeien Wat Polen betreft, Is er volgens de ..Kurler" van Stettin een gevaarlijke ontwikkeling aan de gang, die de re gering misschien boven het hoofd groeit. De openbare mening brengt na melijk willekeurig voortdurend fouten en tekortkomingen ter sprake en oe fent morele druk op de overheid uit om haar telkens tot schuldbekentenis sen te dwingen. Het blad schrijft: „Wat zich hier afspeelt, grenst gewoon aan het brutaal-worden van de mas- Vroeger wist men een luidruchtige criticus het zwijgen op te leggen door hem als „volksvijand" aan de kaak te stellen, maar tegenwoordig wordt ie dereen zo genoemd ,die het gezag ver dedigt. Het vroeger zo vertroetelde volk is al lang mondig geworden, ook al wordt het nu voor den. Werkloosheid in Bulgarije Ondanks alle gemaakte plannen en trotse cijfers van de statistiek heeft het Bulgaarse staatsblad een verorde ning gepubliceerd inzake werkverschaf fing en de regeling van de produktie. Volgens dit plan moeten verschillende ministeries grote sommen uittrekken om aan meer dan 8000 werklozen arbeid te verschaffen. Bovendien kwamen op 10 juli 1580 gevangenen, die in de mijnen te werk waren gesteld, weer achter slot en grendel om hun plaats aan normale werklozen af te staan. Boeren, die in de industrie werkzaam zijn en geen verblijfsvergunning in de stad hebben dienen te worden ontslagen en moesten op het platteland werk zoeken. Ten slotte mogen bepaalde Industrie-be drijven halve werkdagen invoeren om algehele werkloosheid tegen te gaan... ui2taatde aruaal etheef wht-i cmfw Op i juni 10.875.876 inwoners Volgens opgave van het CBS bedroeg het aantal huwelijken in Nederland in de eerste 5 maanden van dit jaar 33.845 tegen 33.031 in de overeenkomstige pe riode van 1955. Het aantal levendgeborenen bedroeg 99.223 tegen vorig jaar 97.328 en het aantal overledenen 39.342 tegen vorig jaar 36.823. Het aantal immigranten bedroeg in de eerste 5 maanden van dit jaar 19.235 tegen vorig jaar 19.190 en het aantal emigranten 24.180 tegen vorig jaar 23.974. Het aantal Inwoners van ons land be droeg op 1 juni j,l. 10.875.876. Deviezenreserve steeg f 79 miljoen Volgens de verkorte balans van de Ned. Bank opgemaakt per 16 juli is de netto deviezenreserve, die de laatste maanden vrij geregeld een achteruitgang vertoonde, Is in de afgelopen week met het forse bedrag van f. 79 miljoen aan gegroeid tot f. 1.131 miljoen. Het valt voorts op, dat het Rijk in de afgelopen week zijn positie aanmerke- lijk kon versterken. Het tegoed van de schatkist nam met niet minder dan f. 93 miljoen toe tot f. 223 miljoen. Doch niet voor persoonlijke doeleinden Vrachtschip strandde bij keerhoei (Van onze zeilmedewerker) Hoewel het voor de vele toeschouwers op dc Kaagsociëteit ideaal Is, zouden de zeilers er veel voor over hebben wanneer er eens een dag kwam met meer wind. Vooral de zwaarweerzeilers zitten op deze kans te wachten. Het wedstrijdbeeld werd overigens op een wel zeer eigenaardige wijze be ïnvloed. doordat omstreeks de middag een groot vrachtschip, geladen met kolen, dat de hoffelijkheid had voor een wcdstrijdzeiler uit te wijken, aan de grond liep vlak bij de keerboei voor de finish. In bijna alle klassen ontstonden hierdoor bij het finishen en ronden voor de 2e ronde vreemde situaties, omdat de normale tactiek van het aanlopen van bedoelde boei dik wijls niet opging. De schipper van de kolenschult werd door de zeilers, die een spontane collecte hielden, schadeloos gesteld! G. A. S. Jongeneel Bij de open wedstrijden zagen wij In de Flying Dutohmanklasse afwisselend Hyko Blok en Jan Stenhuis aan de kop Ook Renger Kremer voegde zich al spoedig bij dit gezelschap, maar kon het als zwaarweerzeiler toch niet bol werken. In de 2e ronde eerst consoli deerde Blok zijn stelling en gaf Sten huis het nakijken. Kremer werd nog gepasseerd door F. A. Meeuwissen en F. R. Kalf. Voor de Finnjollen zeilers moet de bijna vijf uur durende strijd wel een marteling geweest zijn voor lichaam en geest. Karei Warburg leidde hier lange tijd het veld aan. maar viel later terug tot de derde plaats achter Koos de Jong en W. Maarse, waarschijnlijk, omdat hij tengevolge van een lichte zonnesteek de zware strijd niet meer aankon. Het zeilen van De Jong evenwel verdiend alle lof. daar zijn positie in de eerste ronde lang niet gunstig was. In de Sharpies gaf de Leidenaar Wim Guldemond zijn tegenstanders geen schijn van kans. Jac. Kraan wist zich geleidelijk op te werken tot de tweede plaats, met achter zich Norman Oerle- mans. Bouw van Wijk wist Barto Kraan, die tussen een aantal 16 M2's „in de vernieling" zat, op de streep te kloppen. De teamwedstrijd Curasao—de Kaag leverde Curacao 'n puntenzege op. maar in 't totaal heeft de Kaas met 56.2 tegen Curagao 52.1 punt nog de leiding. In de Valken domineren twee cracks, met een voor deze toch zo gelijke klasse, wat kwaliteit betreft, op een verbluffen de wijze. Dit zijn de Fries Fokke Jansma en de Kaagman J. P. J. Bakker. Beiden wonnen op welhaast dezelfde wijze in hun gesplitste klasse. In het totaal klas sement heeft Jansma nog de leiding voor Bakker, maar er zal de laatste Kaagdag verbeten worden gevochten. In Valken A 1 won dus Jansma voor B. Balder, C. A. Toetenel, ir. L. P. Herfst en A. v. d. Veer. J. Prins, U. de Vries, en N. Both. De Fries U. de Jager zeilde na een vrij ongunstige start een fraaie, door dachte race die hem de hoofdprijs van de Vrijheidsklasse binnen het bereik brengt. De jeugdige Leidenaar Kors- wagen weerde zich in het sterke veld bijzonder en mooht de voldoening sma ken zijn schip achter de Fries als tweede over de winlijn te vareri. E. Swart en F. Klumper kwamen op de volgende plaatsen. Drs. J. Bier heeft In de Draken zijn greep naar de hoofdprijs hechter ge maakt. door in een zeer moeilijke wedstrijd met steeds veranderlijke wind een fraaie zege uit het vuur te slepen. Evenals de vorige dag kwam weer een groot aantal Draken in de 2e ronde door het afflauwen van de wind bij elkaar te liggen, zodat er achter de koploper weer een geheel nieuwe volgorde ontstond, toen de wind weer doorzette. S. Bakker kwam als tweede binnen voor W. Klomp, G. van Wijk en C Groot. C. Kist had in de Regenbogen weer geen moeite met zijn zeer geduohte tegenstanders en heeft nu de hoofdprijs in zicht. Hij wist in 'n langdurige strijd een grote voorsprong op dr. J. v. d. Zij pp en W. Bergsma te veroveren. J. Alberda werd vierde, A. Gebuis vijfde. Voor de derde maal zegevierde mej. K. v. d. Stadt in haar plastic Stern en de eerste hoofdprijs, die in deze nieuwe klasse verzeild wordt, zal wel naar Zaandam gaan. Wederom behaalde ir. J. v. d. Hoek een mooie overwinning in de Pampus- klasse, waarin nu de laatste Kaagdag een felle strijd te wachten staat tussen hem en G. Biesot. die nu als derde finishte. J. Greevelink bezette de twee de plaats. Mej. H. Krebbers zag zich op een betreurenswaardige wijze bij de 12 In A 2 J. Bakker, die achter zich hieldVoetsjollen de eerste plaats ontgaan, toen zij op een volkomen onnodige wijze gehinderd werd door de Regenboogzeiler A. Gebuis. die zich van haar aanroepen niets aantrok. Mej. Krebbers kwam hier. door op de derde plaats terecht achter A. W. Reyers en F. H. Daniels. In de Jeugdklasse A was ditmaal Guus Nater de snelste en ook hier zal de laatste Kaagdag een beslissing voor de hoofdprijs moeten brengen. Uitslagen VUlegende Ht>ila.ndierkflasse1. H. C. Blok (Den Haag); 2. J. Stenihuls (Aals meer); 3. F. A. Meeuwissen (Utrecht). 12 M2 klasse A: 1. W. Guldemond (Lel den); 2. Jac. Kraan (Oude Wetering); 3. N. Oerlemans (R'dam). 12 M2 klasse B: 1. mej. M. Donker ('Hulzen); 2. D. M. Summerihayes (Den Haag); 3. P. v. Eys (Hilversum). Flnnjollen-klasse1. J. H. H. J. de Jong (R'dam); 2. W. Maarse (Aalsmeer): 3. K. H. Warburg (Warmond). Oiympiajollen-klasse A: 1. D. R. de Kat Jr. (Den Haag); 2. H. Willems (Am sterdam); 3. H. J. de Jong (R'dam). Olympiaj ol le n-klasse B: 1. W. Zegers (A'dam): 2. H. Tcurnier (R'dam); 3. J. Ockers Hilversum Vrijheidsklasse BI: 1. P. Blusse v. Oud-Alblas (R'dam); 2. J. de Ruyter (R'dam); 3. F. A. Bierman (R'dam). Vryheldsklasse B2: 1. L. J. M. Pierrot (A'dam); 2. A. H. J. Otto (Pernis); 3. P. J. Houbold' (Hilversum). 16 M2 Streepklasse A: 1. J. L. J. Schiet (A'dam) 2. A. W. Endstra (A'dam); 3. J. Bol (Aalsmeer). 16 M2 Streepklasse B: 1. W. Moger (ANdam); 2. E. v. d. Waal Jr. (R'dam); 3. J. v. Berger (Boskoop). 16 M2 Puntklasse A: 1. J. P. v. Dijk (Leiden); 2. Th. v. d. Honert Jr. (Leiden) 3. G. R Goslings (Leiden). 16 M2 Puntklasse B: 1. H. S. Poppe (Soheveningen); 2. W. A. F. Kreukniet ('Leiden Valkenklasse Al: 1. F. Jansma (Grouw) 2. B Balder (A'dam); 3. C. A. Toetenel Jr. (Den Haag). Valkenklasse A2; 1. J P. J. Bakker (Den Haae); 2. J. Prins (Oud Löosdrecht) 3. U. de Vries (Grouw). Vrijheidsklasse A: 1. U. Jager (Lem mer); 2. H. Korswagen (Leiden); 3. E. H. Swart (Wassenaar). Valkenklasse B; 1. mej. M. SnUders (Den Haag); 2. M. v. d Elshout (Voor burg): 3. J. de Jager (Wassenaar). Drakenklasse: 1. drs. J. Bier (Hilver sum): 2. S. Bakker (A'dam); 3. W. Klomp (Voorburg) Reeenboo<rklasse A: 1. C. Kist (Den Haag): 2. dr. J. W. v. d. Zljpp (Sneek); 3. W. Bergsma (Voorburg). Regenboogklasse B: 1. J. P. Sap (R'dam) 2. D. A. v d. Hulst (Hillegom); 3. O. L. Tol 1r. (Lisse). Sternklasse: 1. mei. K. v. d. Stadt (Zaandam): 2. T. Amons (Zaandijk); 3. J. Albers (R'dam). Parmrusklasse A: 1. ir, J. v. d. Hoek (Oegstgeest)2. H. J. Greevelink (Rijs- wii'k); 3. G. Biesot. jr. Oegstgeest Pampusklasse B: 1. G. K. Pauli (Den Haag): 2. M J. W. v. d. Horst (Den Haag) 12 Voetsjollen A: 1. A. W. Reilers (Sas- senheim); 2 F H. Daniels ((Leidschen- dam)- 3. mei. H. Krebbers (Aalsmeer) 12 Voetslollenklasse B: 1. E. J. v. Ha- verkorn v. Rlisewijk (Haarlem); 2. R. Hes- sellnk (Den Haag); 3. J. Hulsker (R'dam). Na terugkeer in Djakarta van een Inspectiereis naar Noord-Celebes met andere Parlementsleden heeft de voorzitter van de Defensiecommissie Moestario verklaard, dat de copra- smokkel uit de haven Bitoeng de goedkeuring had van de voormalige commandant van Oost-Indonesië. ko lonel Warouw, die tot het gezelschap van president Soekamo behoorde op diens reis naar Amerika en Europa. Moestario zei, dat van de opbrengsten van de smokkelarij 69 Amerikaanse motorrijtuigen, die in Japan in elkaar waren gezet. 5.000 ton rijst en 400 balen textiel waren gekocht en verdeeld on der het leger en burgerlijke agenten en onder sociale instellingen; voorts wer den zij gebruikt voor het herstel van wegen en andere opbouwplannen. „Alles werd rechtvaardig onder de bevolking verdeeld", aldus Moestario. Hij had de indruk gekregen dat de opbrengsten van de smokkelarij niet voor persoonlijke doeleinden waren gebruikt. De leger commandant had besloten de smokkel- activiteiten ordelijk te organiseren, in het belang van de provincie. De smok kel is nu stopgezet op bevel van kolonel Warouw zelf. Voorts wordt vernomen, dat het op grote schaal smokkelen van rubber en koffie uit de havens van Oost-Suma- tra, volgens schattingen liep over een bedrag van ongeveer 50 miljoen roepiah, geschied is op instructies van het militaire commando van Noord- Sumatra, „teneinde de noodzakelijke fondsen te verkrijgen". De comman dant van Noord-Sumatra, kolonel Simbolon, zou de verantwoordelijkheid voor deze smokkel-affaire, die in Djakarta het gesprek van de dag is, op zich hebben genomen. De opbrengsten van deze smokkel zouden bestemd zijn voor het bouwen van nieuwe legerbarakken en het finan cieren van de militaire operaties in het door rebellen beheerste gebied van Atjeh. Simbolon heeft 9 dagen geleden opdracht gekregen de smokkelarij te stoppen. Volgens berichten zal geen actie tegen hem genomen worden. Inmiddels heeft de politiechef van de residentie Koetai in Oost-Borneo heden verklaard, dat zijn ge bied tot het grootste smokkelgebied van Indonesië behoort. Hij zei, dat goederen waaronder copra, peper en koffie, uit Noord-Borneo naar Brits- Noord-Borneo worden gesmokkeld. Het Indonesische Parlement is in be sloten vergadering bijeengekomen om het verslag van de regering over de smokkelaffaires te vernemen. Spaarcijfers over juni In juni hebben de spaarbanken, aan gesloten bij de Ned. Spaarbankbond, een overschot behaald van f. 11.634.430. Inleg en terugbetaling beliepen resD. f. 81.468.146 en f. 69.833.716. Bij de niét aangesloten algemene spaarbanken werd de vorige maand f. 79.925 gespaard. De bankspaarbanken behaalden een nega tief saldo van f. 375.539. (Bij de RPS. werd in juni f. 30.4 miljoen gespaard).

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 7