Zetelverdeling in liet Kabinet Was de veiligheid bij Londense diamantroof wel voldoende? Met een enkel woord Gevallen kinderverlamming is minder dan in 1943 en 1952 Inheemse christelijke leiders in Zuid-Celehes gekruisigd spuitbus van ORGANON beval 7 insectendoriers Financiële deelneming in de N.V. Nationale Gasmaatschappij Agenda WOENSDAG 18 JULI 1956 Vervolg van pag1 In de kring van de VVD blijft het moeilijk te verwerken dat in het sche ma van dr. Drees de AR (met 10 zetels in de Tweede Kamer) 2 ministerszetels zou krijgen en de VVD (met 9 zetels jn de Tweede Kamer) 1. Als men daarmee akkoord zou gaan. ziet men niet in hoe dat aanvaardbaar is te maken voor de eigen aanhang, terwijl uiteraard tegen het ontwerp-regeringsprogram ook nog al bezwaren bestaan, zoals onvermijde lijk is wanneer vijf partijen moeten samenwerken. Men ziet als enige oplos sing voor de zetelverdeling dat de AR die bij de verkiezingen twee zetels heeft verloren, in het nieuwe Kabinet een ministersportefeuille minder krijgt (ter wijl het al wel vaststaat dat de AR door de bijzondere capaciteiten van prof. Zijlstra een ..zware" zetel overhoudt). Dan zou er in het Kabinet ook een juistere verhouding ontstaan tussen ministers van „rechts" en ministers van „links". Daar moet een formateur, die streeft naar de breedst mogelijke samenwerking (bovendien een formateur van de lin kerzijde) toch ook op letten. Evenredige vertegenwoordiging Dr. Drees wil de ministerzetels als volgt verdelen: P. v. d. A. 5, K.V.P. 5, A.R. 2, C.H.U. 1. V.V.D. 1. Indien volgens de gedachte in WD- kring de AR een zetel minder zou krijgen, dan komen de rechtse, con fessionele partijen (KVP, AR, CHU), die in de Tweede Kamer tezamen 51 zetels bezetten, in aanmerking voor gezamenlijk 7 ministerzetels. De link se. vrijzinnige partijen (PvdA. VVD), die tezamen in de Tweede Kamer 43 zetels bezetten, zouden tezamen 6 Thans 28 polio-patientjes in Haagse xiekenhuizen (Van onze Haagse redactie) Gemeld wordt, dat in de Haagse ziekenhuizen thans in totaal 28 kin deren met polio (Kinderverlamming) zijn opgenomen. Hiervan zijn er 14 uit Den Haag zelf afkomstig. De G.GJ). heeft opdracht aan de schoolartsen gegeven de inentingen stop te zetten. Sinds maandag is het aantal gevallen van kinderverlamming in Delft weer met twee gestegen. Het bedraagt thans 20 Twee van deze gevallen betreffen üwee kinderen uit één gezin, hetgeen zeer zelden voorkomt. Bij de 20 patiën ten is één volwassene. ministerzetels krijgen Voor ruim 7 Kamerzetels zou „rechts" dus een ministerzetel krijgen en „links" zou ook voor ruim 7 Kamerzetels een ministerzetel bezetten. Wanneer men in overeenstemming met de geest van de na-oorlogse tijd in ons land streeft naar een Kabinet op de basis van de breedst mogelijke samenwerking, dan moet men er ook voor zorgen, dat de geestelijke stro mingen in ons volk er zo goed moge lijk evenredig in zijn vertegenwoor digd. Israëlische brief aan Veiligheidsraad De Israëlische afvaardiging bij de Verenigde Naties heeft dinsdag in een brief aan de voorzitter van de Veilig heidsraad. diens aandacht gevestigd op de schendingen van de Israëlisoh-Jor- daanse grens. De Israëliërs maken mel ding van 101 grensincidenten na 26 april en vragen of die incidenten niet duide lijk de onwil van Jordanië illustreren om zich aan de overeenkomsten ter ver mijding van incidenten te houden die tij dens het bezoek van de secretaris-ge neraal van de V.N., Hammarskjöld aan het Midden-Oosten in april J.l. zijn ondertekend. Oude bekenden van de politie beschikken allen over een waterdicht alibi De Britse politie is op haar qui vive om te verhinderen dat de maandag te Londen geroofde diamanten, waarvan de waarde op zeker een miljoen gulden worden geschat, het land uitgaan. Scotland Yard veronderstelt, dat de ro- ver(s) zouden willen pogen de edelstenen In Frankrijk of Nederland van de hand te doen. De prijs die zf) er dan voor zouden kunnen bedingen zon echter veel lager zijn de geschatte waarde. Van de zfjde van Lloyd's verzekering maatschappij schijnt intussen te ver staan te zijn gegeven, dat eventuele vergoeding van de schade lang niet zeker is daar de volgens de polis vereiste veiligheidsmaatregelen ten aanzien van de diamanten niet in acht genomen zouden zijn! Ten aanzien van de vraag, waarheen de secretaresse van de firma Wijnberg met haar kostbare bagage ln de Rolls Royce op weg was, toen d eze wachtend bij een rood verkeers licht werd overvallen, wordt door de jonge vrouw zelf en haar werkgevers het stilzwijgen bewaard. Grote beloning uitgeloofd voor aanwijzingen Men wijst er op, dat de overval te gelijk buitengewoon gedurfd en een voudig opgezet was. Enig vereiste voor het welslagen was de omstandigheid. Eerste straalhelikopter in ons land De eerste helikopter met straalmotor is in ons land aangekomen. Het toestel, dat is besteld door een luchtreclamebe- drijf, gevestigd op Ypenburg, is over de weg aangevoerd en wordt nu gemon teerd. Het is de bedoeling, dat het toe stel de komende maanden bij wijze van proef normale opdrachten van het be drijf zal uitvoeren. Het toestel is ver vaardigd door de Franse vliegtuigfabriek „S-N-C.A.S.O.". Opvarenden gezonken „Maeda" in Amsterdam Onbegrijpelijke fout van Noorse tanker? Gisteravond zijn in Amsterdam de I Zijn 7315 ton metende schip, dat met opvarenden aangekomen van het on- een lading ijzererts van Rio de Janeiro der Costaricaanse vlag varende 35 naar Rotterdam op weg was. had de jaar oude Griekse m.s. „Maeda", dat gisteren op de Noordzee ten noorden van het lichtschip Noordhinder na in zware mist door de Noorse tanker „Salsaas" te zijn aangevaren, is ge zonken. Direct na zijn aankomst ver klaarde de kapitein van de Maeda, de 66-jarige Griek Antonius Harahoussis. dat volgens hem aan boord van de Noor een „enorme navigatiefout" moet zijn gemaakt. BINNENLAND De Eindhovense recherche heeft een 31-Jarige pottenbakker uit Valkenswaard aangehouden. De man bleek twee brom fietsen. waarvan hij er één ln Eindhoven gestolen en de andere gehuurd had, ln Amsterdam te hebben verkocht. Ander zijds had hij ln Amsterdam vier brom fietsen gestolen, waarvan spectievelljk ln Eindhoven. Rotterdam en Maastricht had verkooht; de vierde was nog ln zfjn bezit. Op I eraan 6e nu. „Planet", een kustvaarder eigendom van de firma Gustav und Helni Gerdau te Hamburg, te Rotterdam aan de ketting gelegd. De bleek voornamelijk nikkel te bevatten. De kapitein en de officieren worden er van verdacht goederen naar achter het IJzeren Gordijn te hebben willen smokkelen. De Russische kruiser Sverjdlov en de torpedoboot Jagers Serdity en Surovy. die wij dag voor een bezoek ln ons land ver wacht worden, zijn gisteren uit Baltiskl (Baltisohe Port) ln Estland vertrokken. De te Utrecht gehouden algemene vergadering van aandeelhouders der N.V. Ned. Spoorwegen, heeft benoemd tot le den van de Raad van Commissarissen de heren J H. Gipsen te Nijmegen en G. R. Meyer te Kloosterburen (Gr.). De heer W. Tolman, assuradeur te Leeuwarden, die zondagmorgen bij een botsing tussen twee personenauto's te Drachtster Compagnie ernstig werd ge wond. is gistermiddag in het Academisch Ziekenhuis te Groningen aan de gevolgen overleden: hij was 51 jaar oud. De Internationale Christelijke Vre desbeweging zal van 30 Juli tot 6 augustus op de Drakenburgh bij Hilversum een in ternationaal congres houden: dat geopend zal worden door de burgemeester van Hilversum, mr. J. J. G. Boot. De aandaoht van de A.N.W.B is ge waagd voor verschillende gevallen, waar in vooral met name ln Zuid-Limburg ho telkoks gedurende augustus en september opgeroepen worden voor militaire her halingsoefeningen. Gezien de toeristische belangen, die hiermede in gedrang komen in vele hotels ls Immers de kok de meest onmisbare figuur, zonder wie het bedriif niet kan functioneren heeft de A N W.B. zich thans tot de minister van Oorlog en Marine gewend en deze met aandrang verzocht ln zulke gevallen op verzoeken van vrijstelling of uitstel van herhalingsoefeningen gunstig te be slissen. Te Leeuwarden ls gearresteerd een 24-jarige uit Avereest ontsnapte ver pleegde. die ln verscheidene plaatsen ln ons land. o.a. te Groningen, winkeliers heeft opgelicht en anderen door het op geven van enorme bestellingen voor een fictief bruiloftsfeest ernstig heeft gedu peerd. Voor belangstellenden liggen aan ons Bureau de passagierslijsten ter inzage van de m.ms-s. ..Slamat" en ..Kota Baroe". welke resp. 29 juli en 24 juli a.s. ln Rot terdam worden verwacht. BUITENLAND Israëlische olie-importeurs hebben een tweejarig contract voor de aankoop van ruwe olie en stookolie ter waarde van 18 a 20 miljoen dollar van de Sovjet- Unie getekend. Israël zal voorts installa ties voor het boren naar olie van de Sov jet-Unie kopen. De aankopen zullen wor den betaald ln sinaasappelen en andere produkten. gebruikelijke mistseinen gewisseld met de Noorse tanker, die met enige tussen ruimte recht op hem aanvoer. De Noor had radar aan boord, dus moet het Costaricaanse schip gezien hebben, zo redeneerde de kapitein van de ..Maeda". die vertelde zelf geen radar aan boord te hebben gehad. Toch is de tanker recht op de „Costa- rlcaan" ingevaren, en heeft hem mid scheeps aan stuurboordzijde zodanig geraakt, dat hij na korte tijd reeds begon te zinken. De 27-koppige beman ning (26 Grieken en 1 Chinese kok) heeft in reddingsboten een goed heen komen gezocht, uitgezonderd de kapi tein, de eerste machinist en een stoker. Zij zijn op het laatste ogenblik over boord gesprongen, en werden door één van de reddingsboten opgepikt. Slechts enkele bemanningsleden hebben bij de aanvaring lichte verwondingen opgelo pen. Een hond en een kat met haar vier jongen stierven de verdrinkingsdood. De Noorse tanker ..Salsaas" heeft de opvarenden van de Maeda aan boord genomen en naar Amsterdam gebracht, waar zij zijn voorzien van droge kleren en een onderkomen vonden in het Zee manshuis. dat het verkeerslicht op rood stond. De nog onbekende overvaller heeft zijn greep naar het tasje van de secreta resse onder het oog van de talrijke personen, die op dit tijdstip uit lun chen gingen, uitgevoerd, en wist met een gereedstaande auto te ontkomen. De chauffeur van de Rolls Royce. waarin de secretaresse zat. probeerde nog de dief te grijpen maar kwam te vallen. Een bijzondere omstandigheid is nog. dat juist op deze dag alle „bekenden van de Londense politie, die in eerste instantie van het plegen van de diamantroof verdacht zouden kunnen worden, zich in de rechtszaal van de ..Old Bailev" bevonden in verband met de zaak Jack (Spot) Corner, zodat zij over een waterdicht alibi beschikken. De firma Wijnberg, de eigenaresse van de diamanten heeft een bedrag van 100.000 gulden uitgeloofd aan ieder die inlichtingen verstrekt welke kun nen leiden tot opsporing van de Juwe len. De manier waarop de diamanten geslepen zijn. is algemeen bekend op de internationale markt. Het zal daar om moeilijk zijn de reeds bewerkte diamanten van de hand te doen. Wat moet men doen om ziekte te vermijden? De geneeskundige Hoofdinspecteur van de Volksgezondheid, dr. C. Banning schrijft ons: Teneinde zich een beeld te vormen van de omvang op dit ogenblik der kinderverlammings-epidemie. wor den hier enige getallen verstrekt over het voorkomen van de ziekte ln dit jaar ln 1955 en de jaren 1952 en 1943. waarin zich een epidemie van kinderverlam ming voordeed. Januari Fehruar! Maart April Mei Juni Juli 1943 3 2 2 10 6 36 200 (x) tot en met 16 juli. 1952 30 8 3 12 50 187 419 1955 1 4 2 3 2 7 31 1956 19 7 4 2 14 Algerijnse postbeambten ontvoerd en vermoord Gisteren zyn in Algerije de lijken van drie postbeambten gevonden, die don derdag j.l. bij Laghouat (400 km ten zuiden van Algiers) door rebellen zijn ontvoerd. De liohamen van de beide Europeanen en de Mohammedaan wa ren zwaar verminkt. Bij de gevechten, die maandag ten zuidoosten van Nedroma aan de Marok kaanse grens zijn geleverd, zijn veertien leden van het Vreemdelingenlegioen ge sneuveld en 29 gewond. De opstandelin gen verloren 63 man aan doden. Bij een gevecht nabij Montagne. ten noorden van Tlemcen in west-Algerië. werden dezelfde dag achttien opstan delingen gedood en drie gewond en ge vangen genomen. De Fransen leden „enige verlieaen". Er werden een ton munitie en een aantal Rode-Kruisarm- banden in beslag genomen. Bij diverse schermutselingen zijn dinsdag in het gebied van Constantine en ten noorden van Tlemcen in totaal 49 opstandelingen gesneuveld. Egypte aanvaardt hulp van het Westen voor Assoean De Egyptische ambassadeur te Wash ington. Ahmed Hoessein, heeft mede gedeeld. dat zijn regering definitief heeft besloten hulp van het Westen voor het bouwen van een stuwdam in de Nijl bij Assoean te aanvaarden. Hij deelde mee, dat hij de onderhandelin gen over een financiële overeenkomst wenst te bespoedigen en zal trachten spoedig een onderhoud te hebben met de Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken. J. F. Dulles. Hij voegde hieraan toe. dat het thans aan Wash ington en Londen is te beslissen, wat er moet worden gedaan. Zoals bekend is hebben de regeringen van de Verenigde Staten en Engeland en de Wereldbank in december 1955 aanzienlijke financiële hulp voor de bouw van de dam aangeboden. Geireldplegingen in a fgelegen gebieden toegeschreven aan de Daroel Islam Inheemse predikanten, die liefdeswerk hadden verricht in de meer afgelegen gebieden van Zuid-Celebes, zün daar aan bomen gekruisigd, aldus hebben auto riteiten van de zending van de voornaamste protestantse organisaties In Silver- bay (New Hamp-shire, V.S.) medegedeeld. De autoriteiten, die de bijzonderheden van de misdaden en de namen achter hielden, uit vrees voor wraakneming, zeiden op een bijeenkomst van de christe lijke wereldzending, dat de kruisingen een van de voorbeelden zijn van de extreem-godsdienstig nationalisme, die het zendingswerk in sommige delen van Zuidoost-.Azië zo moeilijk maken. Zulke geweldplegingen, die toegeschreven worden aan de Daroel Islam, zyn moeilijk te beteugelen, daar zij voorkomen ln afgelegen gebieden. Ondanks de vervolging hebben de christelijke kerken in genoemde gebieden komst medegedeeld. 150.000 volgelingen en dit aantal wordt steeds groter, aldus werd op de biJeen- De Weense r.-k. nieuwsbrief „Kath I Presse" heeft dinsdag bericht, dat zeven n-k. geestelijken in Poznan gevangen zijn I gezet, omdat zij deel zouden hebben ge nomen aan de „honger-opstand" Het blad sohrijft. dat volgens rooms-katholieke j kringen ln Berlijn twintig geestelijken werden gearresteerd toen zij uit de ka thedraal van Poznan kwamen Na verhoor zouden 13 geestelijken zijn vrijgelaten. Kortgeleden meldden verscheidene Russische bladen dat een spoorwegar beider een pot met munten ter waarde van anderhalf miljoen roebel had gevon den Nu ls uitgekomen, zo meldt het Rus sische blad „Troed". dat de man de pers bij de neus heeft genomen. Hij hoopte door de publiciteit zijn positie te kun nen verbeteren. Er is een vervolging tegen hem Ingesteld. Besprekingen, die ambtenaren van het Engelse ministerie van Arbeid giste ren met de vakbonden van de arbeiders der Engelse auto-industrie en vertegen woordigers van de British Motor Corpo ration hebben gevoerd om een staking ln de auto-industrie te voorkomen, zijn mis lukt. Van de zyde der vakbonden werd na afloop van de conferentie verklaard, dat de besprekingen volkomen onbevre digend waren en dat geen enkele vooruit gang is bereikt. Zoals bekend ls. hebben ongeveer 48.000 arbeiders der Engelse auto-industrie besloten maandag a s. het werk neer te leggen wegens het ontslag van circa 6.000 overtollig geworden ar beiders der British Motor Corporation. Premier Nehroe van India heeft dinsdag in Parijs besprekingen gevoerd met zijn Franse collega Mollet, en de mi nister van Buitenlandse Zaken, Pineau Er werd ojn. gesproken over de toekomst van Algerlë en de betrekkingen tussen Oost en West In goedlngelichte diplo matieke kringen verluidt dat Nehroe de Franse staatslieden opnieuw verzekerd heeft, dat hij begrin heeft voor de Franse belangen in Algerlë. Hij sprak de hoop uit. dat de Franse regering een vreed zame samenleving van Fransen en Mo hammedanen in Algerlë tot stand zal kunnen brengen. In de staat Madhja PradesJ. ln midden-ïndla, heeft een speciale com missie die belast was met een onderzoek naar de werkzaamheden van zendelingen, geadviseerd alle zendelingen, die er op uit zijn te bekeren, uit te doen wijzen In het raDport van de commissie wordt gezegd: .De evangelisatie ln India blilkt een onderdeel te zijn van een algemene politiek, die er op is gericht het Chris tendom te verspreiden, niet uit geeste- lilke overwegingen, maar om de Westerse overheersing te doen herleven". De commandant van de Amerikaanse Zevende Vloot, vice-admxiaal Stuart In- gersoll. heeft meegedeeld, dat Formosa op grond van het verdrag tot wederzijdse be veiliging een aantal oorlogsschepen van Amerika krijgt. Uit deze gegevens blijkt, dat wjj in derdaad dit jaar weer met een epide mische verheffing der ziekte te ma ken hebben, doch dat het aantal ge vallen nog geringer ls dan in de ja ren 1943 en 1952. Evenwel is de uitbreiding der epi demie in omvang noch In ernst te voorspellen, en het blijft raadzaam al datgene na te laten, dat als een ver oorzakende factor kan worden be schouwd. Operaties, welke kunnen worden uit- festeld, zal men bij voorkeur nu bü de inderen niet doen. Ook de inentingen bij kinderen stelle men uit tot na de epidemie. Door oververmoeidheid kan waarschyniyk ook het uitbreken van de ziekte bevorderd worden. Het is daar om gewenst, vooral kinderen niet aan abnormale inspanningen bloot te stel len.. Dit wil uiteraard niet zeggen, dat men de kinderen de normale sportbeoe fening hoeft te verbieden. Een regel matige leefwyze en vooral een tydlg naar bed gaan is. zoals steeds de beste raad voor het kind. Bij voorkeur reize men niet zonder noodzaak met jongere kinderen naar plaatsen, waar zich een opeenhoping van ziektegevallen voordoet. Ook is het gewenst massale kinderbijeenkomsten in deze streken te vermyden. Aangezien het virus vooral langs de darm wordt uitgesoheiden, is het nood zakelijk, dat men de uiterste hygiene met de toiletten en het gebruik maken daarvan betracht. Het wassen van de handen met ruim water en zeep na het gebruik van de toiletten en voor de maaltyd is noodzakelijk. Het zwemmen buiten de zwembaden, is behoudens het water in zee. af te raden. lagez. Med.-Adv.) Eén druk op de knop, en dc Omyl-spuitbus verspreidt een fijne onbrandbare nevel, die insecten, larven, eieren en poppen totaal verdelgt? Verfrist de atmosfeer. DE GROOTSTE SPUITBUS VOOR HET MINSTE GELD ORGANON-OSS Prémier Segnl van Italië heeft een dreigende kabinetscrisis weten te voor komen. of liever: weten uit te stellen. De premier overtuigde Saragat. de leider van de Sociaal-Demooraten. ervan, dat zijn aangekondigde aftreden als vice-pre mier ..bijzonder ongewenste gevolgen" zou kunnen hebben. Saragat begreep dat zijn daarom ontslag gevraagd om alle tyd aan de partij te kunnen geven. Voorlopig heeft Saragat zijn beslissing op verzoek van Segnl uitgesteld. Maar zo kondigde hij aan. na het zomerreces komt hij er op terug Een vooraanstaande Russische chi rurg die thans ln Engeland vertoeft, heeft aan een Brits parlementslid ver teld. dat longkanker ook in de Sovjet- Unie steeds veelvuldiger voorkomt Hij wijt dit niet aan het roken, maar aan het toenemende gebruik van teer bij bestra ting en aan uitlaatgassen van verbran dingsmotoren Prins Esterhazy, eens de rijkste grootgrondbezitter van Hongarije en me deverdachte met kardinaal Mlndszenty. is vrijgelaten. Esterhazy was tot 15 Jaar ge vangenisstraf veroordeeld wegens „onder grondse activiteit tegen de volksdemocra tie. hoogverraad en manipulaties met de viezen". Uit deze Rolls Royce werd in Londen op klaarlichte dag een tas met een kapitaal aan diamanten gestolen. Van de dief en de buit ontbreekt tot dusverre ieder spoor. Dinsdag ls in Washington bekend gemaakt dat de atoomonderzeeboot „Nau tilus" op 20 Juni reeds 50.000 mijl had afgelegd zonder nieuwe brandstof ln te nemen De ..Nautilus" is de eerste onder zet boot ter wereld die door atoomkracht wordt voortbewogen. Drie gemaskerde mannen hebben dinsdag in een huis ln een voorstad van Nicosia een Britse militair, die daar op bezoek was, doodgeschoten. De Brit be zocht dit huis vrij geregeld. Hy is de 42ste Britse militair die ln de afgelopen vijftien maanden door Cyprische verzetslieden om het leven ls gebraoht. De Juridische commissie uit het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft een wetsvoorstel goedgekeurd, dat de federale recherche in staat stelt in ontvoeringsgevallen sneller handelend op te treden. Volgens de huidige wet ktm- nen „G-men" (rechercheurs van de FB.I.) pas aan een onderzoek deelnemen ala na tenminste zeven dagen de ont voerders nog op vrije voeten zijn. of als kan worden verondersteld, dat rij van de ene staat naar de andere zijn getrokken. Bijdrage voor rationele gas voorzien iug Verschenen Ls de zeer uitvoerige Memorie van Antwoord op het voor lopig verslag van de Tweede Kamer naar aanleiding van het wetsontwerp tot deelneming in de financiering van de N.V. Nationale Gaa Maat schappij. Daarin verklaart de minis ter van Economische Zaken met be trekking tot de doelstelling van de gaspolitiek de mening te delen, dat deze niet alleen aan technisch-econo- mische, doch ook aan organisatori sche problemen raakt. Hij is zich vol ledig bewust, dat de verwezenlyking van deze gaspolitieke doelstellingen niet de taak is van de centrale over heid of van een gecentraliseerd or gaan alleen. Vandaar ook, dat in het onderhavige wetsontwerp een vorm wordt gekozen, die 'n ruime mate van eigen verantwoordelijkheid laat aan de regionale v.q. plaatselijke orga nen en die op een basis van vrijwil lige samenwerking berust. WOENSDAG Ambachtsschool: Afscheid P. Grin. 3 uur nam. Middelstegracht 3. Evangelist J. Sevens- ma. 8 uur nam. Clubgebouw Ten Katestraat: Schets over het leven van Rembrandt. 8 en 9.15 uur namiddag. Middelstegracht 3: Spreker evangelist 8 uur namiddag. Se ven «ma, uur namiddag. DONDERDAG. Uitreiking van diplo- Clubgebouw ..Oosterkwartier"Ouder avond Openbare Opleidingsschool Drift straat. 8 uur nam. Lldo-theaterStichting tatlee. „De machinist". 8 Café Aniba (Herenstr. la)Buitengew. alg. verg. Alg. Vervoercentrale voor Lei den en Omstreken. 3 uur nam. Openluchtconcert VRIJDAG Lakenhal: Schets over het leven van Rembrandt. 8 en 9.15 uur nam. ZATERDAG GymnasiumReceptie speeltuinver. ..Rondom de Watertoren". 3 uur nam. Prediker: Interkerkelijke Europese Jeugdmeeting. 8 uur nam StadsgehoorzaalGouden Jubileum NVV. Feest voor de kinderen. 2.30 uur nam. TENTOONSTELLINGEN Rijksmuseum voor Volkenkunde. Zomer- tentoonstelling „Van kiel tot pot" (Tot 1 oktober) Lakenhal: Tentoonstelling Rembrandt als leermeester" Werkdagen 10 uur voor middag5 uur namiddag Donderdag? bovendien 7 309 30 uur nam Zondags 15 uur nam Den Burcht: Hedendaagse beeldhouw- kurrit. Dagelijks tot zonsondergang (T.m 26 augustus) Prentenkabinet (Klofcsteeg 25): Tekenin gen door Rembrandt (t.m 15 september) Pieterskerkgracht: Leldse Schilder- en Teken-academie „Ars Aemula Naturae". Dagelijks 104 uur, maandag, woensdag en vrijdag ook van 810 uur nam. (T/m augustus). DE BIOSCOPEN. Rex (14 „Het bataljon der gedoemden". Ir.). Werkd. 2 1/2, 7 1/4 Zond. 2 1/2, Werkd. 2 1/2. 7 1/f en 9 1/4 u. 4 1/2. 7 1/4 en 9 1/4 uur. Trianon „Verboden vrouwen" (18 Jr.) Werkd. 2 1/2. 7 en 9 1/4 u. Zond. 2 1/4. 4 1/2, 7 en 9 1/4 uur. Casino „Achter de schermen van Scotland Yard". (14 jr.). Werkd. 2 1/2, 7 en 9 1/4 u. Zond. 2 1/2, 4 3/4, 7 en 9 1/4 uur. Lldo „Helden zonder moed". (14 Jr.). Werkd. 2 1/2, 7 en 9 1/4 u. Zond. 2 1/2, 4 3/4, 7 en 91/4 uur. Luxor „Slssl" (alle leeft.). Werkd. 2 1/2 7 en 9 1/4 u. Zond. 2 1/2, 4 3/4, 7 en 9 1/4 uur. De avond- en nachtdienst van de apo theken te Lelden en Oegstgeest wordt tot en met vrijdag 20 Juli waar genomen door Apotheek Kok. Rapen burg 9. tel 24807; Apotheek Tot Hulp der Menschheid. Hooigracht 48, tel 21060; Apotheek Oegstgeest. Wilhelmina- park 8. tel. 26274. B|| specialist. geen gehoor by Dw h nisarts ol list, bel op dokterstelefoon 22222. Met betrekking tot de pryspolitiek merkt de minister van Economische Zaken op, flat de prys van het gas in het algemeen niet hoger zal moeten zyn dan de kosten, die moeten worden ge maakt om het gas te produceren en aan de verbruiker af te leveren. Vooralsnog zal in ons land nog geen sprake zijn van een absoluut gasover- schot. aldus de minister, doch slechts van relatieve gasoverschotten gedurende bepaalde perioaen. waartegenover in andere perioden m.n. gedurende de wintermaanden relatieve gastekorten zullen staan. die. zolang voor het pro bleem van de onderaardse gasberging dat thans wordt bestudeerd nog geen oplossing is gevonden, zuilen moeten worden opgevangen door relatief zeer dure opzettelijke piekgasproduktie. De minister merkt voorts op, dat naar zyn mening de vergroting van het aanbod van afstandsgas zal leiden tot een daling van de gasprijs in die ge bieden. waar dit afstandsgas in de plaats treedt van stadsgas. De minister is volkomen bereid om met de Nationale Gas Maatschappij over de overdracht van contracten te praten. HU ziet deze overdracht echter niet als iets principieels, doch stelt deze afhankelijk van de vraag of een dergelyke oveidracht past in een doel matige opzet van genoemde maat schappij en of deze bereid en in staat is bedoelde contracten van de Staat over te nemen op voor de Staat ook commercieel aanvaardbare voorwaar den. Het uitgangspunt zal daarbij moeten zijn, dat de Staat in geen na delige positie wordt gebracht dan wanneer de overdracht niet had plaats gevonden De minister acht aardgas een natio nale rykdom en daarom moeten de eventuele winsten, die op het aardgas worden gemaakt ten goede komen aan de gehele Nederlandse volkshuishou ding. Het streven is erop gericht, dat het in uitzicht gestelde ontwerp-gaswet de Kamer zo spoedig mogelijk zal berei ken. By de voorbereiding van dit ontwerp wordt uitgegaan van de ge dachte, dat de gasdistributie wordt ge bonden aan een vergunningsstelsel en aan de minister van Economische Za ken de bevoegdheid wordt gegeven de vergunningen onder beperkingen te verlenen en eventueel te wijzigen, in dien dit met het oog op een rationele gasvoorziening gewenst zou zyn. Het Staatsgasbedrijf zal tegenover de Nationale Gas Maatschappy een volko men gelyke positie innemen als de beide andere producenten en de rechten en verplichtingen, welke uit deze positie voor het Staatsgasbedryf voortvloeien, zullen geen andere zyn dan die, welke zullen gelden voor de Hoogovens en de Staatsmynen. Hoewel het inderdaad denkbaar is, dat de belangen van de verschillende in de Nationale Gas Maatschappij deelnemende groepen niet altijd pa rallel zullen lopen, is de minister niet temin overtuigd, dat deze maatschap pij zeer wel bestuurbaar zal blijken en in staat zal zijn door haar be sluiten zeer belangrijke bijdragen te leveren tot de totstandkoming van een rationele gasvoorziening in Ne derland. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 1 uur) temp. ren bii V X 41 3 win m/s Fr Stochkolm onbewolkt n 2 21 0 Oslo onbewolkt windstil 26 0 Kopenhagen onbewolkt o zo 5 22 0 Aberdeen motregen nno 2 19 0.1 Londen nevel windstil 21 0 Amsterdam half bew. windstil 20 0 Luxemburg licht bew. ono 2 19 0 Parijs nevel o 1 21 0 Bordeaux onweer ono 1 24 14 Grenoble onbewolkt windstil 23 0 Nice onbewolkt nw 3 25 0 Berlijn onbewolkt nno 1 22 0 Frankfort licht bew. no 2 22 0.1 München onbewolkt windstil 18 7 Zlirich mist windstil 21 0.1 Genève nevel zzo 1 23 0 Locarno licht bew. ono 1 26 0 Wenen licht bew. w 2 20 4 Innsbruck licht bew. wnw 1 22 0.3 Rome onbewolkt windstil 31 0 AJaccio onbewolkt ono 2 26 0 Mallorca half betp- no 4 30 0

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 2