Laatste Berichten De Kaag vandaag Na elf jaar geeft Moskou aan Polen vele kunstwerken terug De Sovjet-Unie houdt nog altijd Amerikanen in kampen gevangen Nota van Washington aan Moskondie op geloofwaardige rapporten wijst «ste jaargang Dinsdag 17 juli 1956 Derde blad no. 28884 Slechte dag voor de Kaagteams gvenals gisteren was er bij de start p de teamwedstrijden Holland-Pries- ud en Tandjong-Priok-De Kaag weer wind. De schepen dreven in een tempo naar de Zweiland'boeien. jar er tekening in de velden kwam. pe Fries J. Alberda zocht laag een riitje op en kon daardoor zijn Reg en- rt- Algri als eerste rond laten gaan (fir. G. A. Bakker (Holland), dr. v. gas (Holland), v. d. Velde (Holland), riester (Friesland), dr. v. d. Zijpp (Fr), fctra (Fr.) en Sieverts (Holland), p formatie dus. die een Hollandse erwinning inhield. Het mocht echter et zo zijn. hoewel op het Norremeer kansen voor Friesland nog slechter j^ien. omdat Sieverts en dr. v. d. Bas kruisend naar voren kwamen. Bij 4 ronden van de boeien van het Fal- jil begon de debacle voor Holland, jjdat er terug naar de Dieperpoel weer de wind gevaren moest worden (de jud was intussen sterker geworden) gingen zowel Sieverts als dr. v. d. Bas fout direct de hoogteslag te nemen, -wijl de Friezen dr. v. d. Zijpp en Al- ida de enig juiste diepteslag kozen. Het gevolg was. dat deze beide flink ,kni)pend de doorgang naar het Nor meer in één slag konden belopen en is de zoeven gememoreerde hoogte- tg van de Hollanders volkomen over- idlg was. Het moet ons van het hart, ,t dit een wel zeer grote fout was, te- eer omdat het de haast zekere over- inning voor Holland kostte. Op het Norremeer gingen dr. v. d. jjpp en Alberda het eerste rond, ge jijd door het volledige team Hollan ds. In deze volgorde kwam dat ook de CT spannende finish, daar Sieverts nog |n verwoede poging deed zich tussen eFriese koplopers in te dringen. net- Een hem door het even wegblijven van wind mislukte. Bij de Valken in de Tandjong-Priok- >Kaag teamwedstrijd maakte de bui tgewoon goed zeilende J. P. J. Bakker «elfde manoeuvre als Alberda in de STADSNIEUWS Druk bezoek aan tentoonstellingen Het tentoonstelling-bezoek in onze jtad kan deze zomer gelukkig inten- lief genoemd worden! De expositie .Rembrandt aQs leer tester" in de Lakenhal, werd tot nu te door ongeveer 8.000 personen be- óoht, die van beeldhouwkunst in de Éi van „Den Burcht" door ruim 1600, [e tentoonstelling „Rembrandt en de EUgd" trok tot heden ongeveer 4000 be- ingstellenden en de expositie „Van klei ut pot" in het Rijksmuseum voor Vol- ïbkunde, ruim 3000. Di. M. Ottevanger bedankt voor beroep Ds. M. Ottevanger, hervormd predi kant.alhier, die een beroep had ontvan- jen van de Hervormde Gemeente te Bruchem en Kerkwijk (Geld.), heeft dit beroep bedankt. EINDEXAMEN M.T.S. DEN HAAG. Vbor het eindexamen aan de Gem. MTS. te Den Haag aijn geslaagd: a.fd. raktuigbouwkundeW. A. v. d. Berg, Wderdorp en W. Kiloots te Lelden, C. G. Hoger vorst te Oegstgeest en voor de afdeling elektrotechniek: J. C. Hake- mulder en J. P. Naber te Leiden. CORRESPONDENTIE J. L., te L. Leiden, Rotterdam, Breda. Wuestwezel (grens), Antwerpen, Mechelen, Brussel, Waterloo, Quatre Bras. Charleroi. 229 km. J. M. H. T. te L. Leiden. Utrecht, Den Bosch. Eindhoven. Weert, Sittard, Meerssen, Houthem. 240 km. P. J. B., te L. In Duitsland mag men sleohts kinderen tot de leeftijd van reven jaar aohter op de bromfiets mee nemen. Dit verbod is ook thans nog niet opgeheven. Identiteitspapieren voor een bromfiets dienen aangevraagd te wor den bij de ontvanger der invoerrechten en accijnzen Langëbrug 20 te Lelden. In Duitsland is ook goede smering voor een bromfiets verkrijgbaar. MULO-EXAMENS Gisteren zijn te Leiden de volgende kandidaten geslaagd voor het Mulo- diploma A: M. A. de Vries, A. A. v. d. Laan. T. S. Goslinga, M. Hofenk, H. M. Fasseur. J. H. Loeber (met MD is mid denstandsdiploma). F. C. Meijer (MD). R. J. G. Pommee, W. F. van Weizen, J. Wijbenga (-MD), J. Smittenaar, C. J. Karreman (MD), allen te Leiden; F. J. Fnjlink. Voorschoten; H. J. Hazevoet. A. Holtrust. J. G. A. Jungerius. Oegst- ;eest: S. M. de Hoog. M. G. v. d. Berg, lijnsburg; A. Moraal. F. van Proosdij. Leiderdorp. Er werden 8 kandidaten afgewezen. Regenbogen, namelijk laag lopend de wind opzoeken, hetgeen hem eveneens gelukte. Hij ging als eerste het kruisrak in met achter zich W. Dirkzwager (De Kaag), W. R. Brassum (Priok), Dudok van Heel (Priok). ir. L. P. Herfst (De Kaag), R. Zijlstra (Priok), Velthuys (De Kaag) en Pistor (Priok). In het kruisrak kwam Velthuys m aanvaring met Zijlstra en ging uit de race, waardoor Priok al een vast punt extra winst kreeg. Bij het Faljeril had Bakker vrij voor liggend zijn voorsprong behoorlijk vergroot, maar Dudok v. Heel en W. Brassum waren fraai naar voren gekomen tot de 2e en 3e positie. In deze voor Priok winstgevende volgorde kwam geen wijziging naar de finish. Uitslag: HollandFriesland: 1. dr. J. W. v. d. Zijpp; 2. J. Alberda: 3. J. H. C. Sieverts: 4. J. C. v. d. Velde; 5. dr. C. J. v. d. Bas: 6. Ir. G. A. Bakker: 7. G. Zylstra; 8. J. E. Priester. Voor Hol land 18 punten tegen Friesland 18.1 punt. Totaal is de stand nu Holland 37 punten. Friesland 35.2. Tandjong Priok— De Kaag: 1. J. P. J. Bakker: 2. M. Dudok van Heel; 3. W. R. Brassum- 4. W. Dirkzwager; 5. ir. L. P. Herfst; 6'. R. Zijlstra; 7. P. J. Pistor. (Velthuys opgegeven). Voor de Kaag dus 17.1 punt tegen Priok 18. Totaal is de stand: de Kaag 32.1 punt, Priok 39.1 punt. Met deze standen 'belooft de laatste Kaagdag zeer spannend te worden! Aardbeving in Birma dertig doden In Opper-Birma heeft zich de afge lopen nacht een krachtige aardbeving voorgedaan. De juiste omvang van schade en persoonlijke ongelukken was niet dadelijk bekend, maar volgens niet- officiële berichten zijn er zeker dertig doden te betreuren. Zeventien rebellen op Cyprus gevangen genomen Britse troepen hebben zeventien Cy prische verzetslieden gevangen genomen bij zuiveringsoperaties die dezer dagen zijn uitgevoerd in het Troodosgebergte, ten zuidwesten van Nicosia, aldus is maandag officieel bekendgemaakt. Bij Xylophagou in Oost-Cyprus is maandag een 50-jarige Grieks-Cyprische herder, die onlangs door een Britse rechter berispt was omdat hij geen hulp had verleend aan een Brit, die door ver zetslieden was verwond, dood aange troffen. Zijn lijk hing aan een boom dicht bij zijn huis, in de buurt van de plaats voor de verzetslieden de Brit hadden neergeschoten. (Dit wyst in de richting van reeds eerder geconstateerde tegenterreur. ver moedelijk van Turkse zijde. Red. L.D.) Eerst tentoonstelling in de Hermitage (Van onze Weense correspondent) De Sovjet-Unie heeft besloten om een waardevolle collectie kunstwerken Polen terug te geven, waarop de nazi's indertijd beslag hadden gelegd. Deze kunstwerken bevonden zich elf jaar geleden in Oost-Duitsland waar zij door het Rode leger „in verzekerde be waring" werden gesteld. Het betreft hier 800 schilderijen, meer dan 10.500 gra fische werken en tekeningen, alsmede 1100 waardevolle stukken van decora tieve kunst in de vorm van vazen en tapijten. Onder de schilderijen bevin den zich vooral werken van Poolse schilders, zoals Matejko. Radokowski. Lenc en Brandt, een portret van de bekende romancier Mickiewiczs. geschil-' derd door Wankowics, verder een „Laat ste oordeel" van Hans Menling. een ..Bewening van Christus" van een an dere Nederlandse meester uit de 16de eeuw, een werk van de Franse schilder David en „Dame met het hondje" van N. de Largilller. De collectie grafisch werk omvat o.a. etsen van de bekende Poolse kunstenaars Chodowiecki en Piwarski. een kopergravure van Dürer, etsen van Rembrandt en Callot alsmede tekeningen van Tiepolo en Menzel. Deze kunstschatten zullen echter eerst in de Hermitage tentoon worden gesteld en daarna naar Polen terugkeren, na elf jaar vriendschap met de Sovjet- Unie dus. In Moskou heeft men uit drukkelijk verklaard, dat men geen restitutie van welke onkosten dan ook zal vragen, maar in Polen vindt men dit vanzelfsprekend. Na de laatste ge beurtenissen ziet men hierin een poging om het geschokte vertrouwen in de Sovjet-Unie weer te herstellen, maar de Polen vinden deze geste te doorzichtig en te goedkoop, bovendien zijn zij van mening, dat deze liefde zich wel wat laat openbaart BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN: Karin Ingeborg Adolphlne, dr van S. P. tan der Hoogt en A. I. de Bruyn; Magda- kna Leunt Je, dr van M. van der Plas en L. Varkevlsser; Pleter Jan, zn van I. Mioch *n J. H. Bosman; Hans Erik, zn van L. •ander Woerd en J. J. v. Zanten; Maartje, «van A. van Duijvenbode en I. van Duijn; José, dr van W. Gijeman en J. E. Vinke- "«Un; Henrious Petrus Antonlus, zn van H. C. Bemelman en A, V. Coenen; Cornells Johannes Gerrlt Arle, zn van C. J. Jue en D. Vlieland; Catharlna. dr vain G. Vos en C Braam; Hubertus Johannes Maria, zn tan J. j. van Mil en A. E. M. van Heek; An]a. dr van C. van Donk en J. Stapper; Fianclscus Cornelia, zn van C. H. de Veer «n A. M. Barnhoorn; Eduard Gerard, zn tan H. J. Hüpscher en L. Sloos; Bob. zn tan J. Schrama en C. Henslng; Catharlna Gsertrulda, dr v. W. Bink en C. Blanejaar. GETROUWD: W. H. van Meerveld en C. Nleuwenhuij- (ft; G. J. van Smlrren en M. E. de Haas; R. Molenaar en A. P. Leef lang: D. T. van Uanen en J. H. Valk; G. B. Schmidt en E- D. van Maren. OVERLEDEN: J- Rljsdam, man, 65 Jaar. Officiële publikatie Burgemeester en Wethouders van Lelde.i £eQgen ter openbare kennis, dat zij heb- •*n besloten voor de Rembrandtstraat aan 8* zijde der even hulsnummers een stop- Mrbod in te stellen. Een afschrift van dit besluit ls ge- tonden aan dc Hoofdlngenleur-Dlreoteur tan de Rijkswaterstaat ln Zuid-Holland, jan de door de minister van Verkeer en waterstaat aangewezen verenigingen, be- oartiglng van verkeersbelangen ten doel nebbende, en aan Gedeputeerde Staten T«x Zuid-Holland. LEIDERDORP Geslaagd Aan de Noorderkweek- gchool voor de zeevaart .-Abel Tasman" te Delfzijl slaagde onze plaatsgenoot W. Schmidt, voor het getuigschrift BS. stuurmansleerling. OEGSTÜEESi HUISHOUDSTER VERLIET OEGST GEEST MET RIJKE BUIT Omdat zij in de maanden maart tot juli 1955 voorafgaande aan haar ver trek ten nadele van haar werkgever tal van goederen had ontvreemd, moest een 49-jarige huishoudster voor de Haagse Politierechter verschijnen. Zij had in Oegstgeest vier lakens, een vaas. een schilderij, zakdoeken, kandelaars, borrelglaasjes e.d. weggenomen. De verdachte ontkende de opzet. De lakens zouden per ongeluk verwisseld zijn voor de hare en van de andere goe deren zei ze dat het waardeloze rom mel was. Ze had een kast moeten op ruimen en haar patroon zou hebben gezegd dat zij weg moest doen wat weg MARKTBERICHTEN LEIDEN. 17 Juli. Leidse Coöp. Groente en Fruitveiling. Per 100 kg: Andijvie 6 16. doperwten 4466. peulen 3591, snij bonen 1.181.46. stambonen 1.051.60. tuinbonen 1316, kroten 518, rode kool 1315. groene kool 17. spitskool 2933. postelein 1127. rabarber 1220, spinazie 1222. komkommers 1039, tomaten A 42 —66. Idem B 31—65, idem C 2746. idem CC 2135, idem bonken 4145. uien grof 13. waspeen 1127. zilveruien 332. Per 100 stuks: perziken 340, pruimen 75 1.35, bloemkool A 20—55. idem B 11—32, idem C 1013, komkommers A 936, Idem B 9—29, Idem C 8—25. sla A 4.50— 13.50. Per 100 bos: bospeen 2032. kroten 47, peterselie 25. radijs 2. selderie 6. uien 4—17. LEIDEN, 17 juli, Vette varkensmarkt: Aangeroerd 370 vette varkens. De notering was per kg levend gewicht ln centen: zware varkens 170176. lichte varkens 180 190, slagersvarkens 185192, zeugen 160 170. De handel was slepend en zware varkens moeilijk te plaatsen. BODEGRAVEN. 17 Juli. Kaasmarkt: Aangevoerd waren 177 partyen. Eerste kwaliteit noteerde 2.132.20. tweede kwa liteit 2.04—2.12, extra kwaliteit 2.45. Handel flauw. RIJNSBURG. 16 Juli Bloemenveiling Flora: Convilll The Brlde 400600; Alba 420640; Nymph 900—1200; Vuurbaak 300400; Spitfire 320440; Pac Blossom 400600; Gladiol: Allard Plerson 600—700 Strauss 1100—1400; Gold Dust 1000-1100; Sneeuwprlnses 1001200; Accalauren- 1000—1100; Ranonkel 110—160: Esterood 220340; W. Supr,. 380—500; Pyramidale 1000—1600; Achilla 240—300; Aluim 400— 500; Centaurea 110160; Anjers Weener 110—140; Tyger 180—270: alles per 100. Lathyrus zomer 4055; Anemonen 10 15; Gele Griet 20—30; Bonte 25—37; Kop Godetla zalm 6066; rood 6070; Flox 3040; Rodante 2025; Gips 813; Orion 2025; Soil Dago 2040; Iris Engels: Queen of blue 6070: roze 6570; ge mengd 4555. alles per bos Lelie Regale 57; wit 2930 per kelk; Am. Anjers 46 per stuk. ROTTERDAM. 17 Juli. Veemarkt:! Aanvoer ln totaal 2690. Weektotaal 4521. Vette koeien en ossen 400, gebrulksvee 639. vette kalveren 240, graskalveren 133, nuch tere kalveren 465. varkens 156, biggen 77. paarden 132. veulens 39. schapen of lam meren 360, bokken of gelten 49. Prijs per kg: Vette koelen, le kw. 3.20 3.45. 2e kw. 2.75—3.10. 3e kw. 2.60—2.70; vette kalveren 2.903.05. 2 752.85. 2.30 2.55. Prijs per stuk: Graskalveren 500, 400, 275; nuchtere kalveren 80. 68. 52; biggen 72. 60. 50. Prys per kg: Slachtpaar- den 2 40. 2.25. 2.00. Prijs per stuk: Veulens 500, 400, 300; schapen 140. 120. 100: lam meren 110. 100, 80; kalfkoelen 1200. 950, 750; melkkoeien 1200, 950, 750; vare koelen kon. De patroon ontkende dit als ge tuige. Een deel van de goederen was ter zitting aanwezig en toen de deur waarder een pakket uitpakte ontstond een ware etalage voor de rechter. De officier van justitie vorderde een voorwaardelijke gevangenisstraf van 14 dagen en overeenkomstig deze eis werd verdachte veroordeeld. OEGSTGEESTER SCHERMVEREN. WON IN MIDDELBURG Zaterdag gingen de leden van de Oegstgeester Schermveréniging naar Middelburg voor een ontmoeting met de gymnastiek- en schermvereniging Me- dio-Burgum aldaar, welke vereniging die dag 65 jaar bestond. Na een hartelijke ontvangst werd begonnen met een floretwedstrijd. De Oegstgeestenaren wonnen de ontmoeting met 142. Na het diner was er een sabelontmoeting: i Middelburg verloor met 133. De Oegst- j geestenaren wonnen hierdoor de beker, maar men besloot er een wisselbeker j van te maken, zodat de Middelburgse vereniging de kans op revanche krijgt. De volgende dag maakte men een excur sie over het eiland Walcheren, waarna men de terugtocht aanvaardde. VOORSCHOTEN Op uitnodiging van de Ned. Heide maatschappij hebben vorige week bur gemeester en wethouders met verschil lende raadsleden een t.ocht gemaakt langs zwembaden in Nederland. De baden in Huizen. Beekhuizen en Don gen werden bezocht om een indruk te krijgen van de mogelijkheden voor een zwembad in Voorschoten. WARMOND Jeugdnatuurwachters geïnstalleerd De In deze gemeente reeds enige tyd be staande. maar thans gereorganiseerde Jeugdnatuurwacht werd gistermiddag ge ïnstalleerd. waarvoor als plaats was ge kozen het park van de mooie buitenplaats t.root Leerust. Meer dan 120 meisjes en Jongens van de alhier gevestigde lagere scholen waren aanwezig om deze Installatie mee te maken, hetgeen toch wel een duldeiyk bewys is. dat deze instelling voor de jeugd grote aantrekkingskracht bezit, iets dat aan het doel en streven der vereniging niets dan goed kan doen. De Installatie werd verricht door de heer C. H. Voor hoeve. directeur van het uitvoerend comité van de Stichting Natuur en Jeugd. Hij gaf een heldere uiteenzetting over de motle ven die hebben geleid tot het in leven roepen van de stichting. HIJ wees erop, dat van de leden verwacht wordt dat zij eer bied zullen hebben voor alles wat leeft en groeit en hiervoor zonodig hun persoon zullen inzetten. Na de installatie werden verfrissingen aangeboden, hetgeen natuurlijk zeer ln de smaak viel. terwijl aan leder het propa- gandablaadje „De Jeugdnatuurwachter" werd uitgereikt. Gezien de grote aotlvitelt die door de nieuwe secretaris de heer J. B. Schipper, hoofd van de School met de Bijbel alhier aan de dag wordt gelegd als mede het feit. dat de heer Schipper zelf een groot bewonderaar van de natuur ls, staat de vereniging een mooie en vrucht dragende toekomst te wachten. De pop waarvan ten bate van het Nederlandsche Roode Kruis tegen een kleine vergoeding de naam geraden kon Betaling van Indonesische schulden? De Staatscommissie, die de gevol gen van de opheffing van de overeen komsten van de R.T.C. moet bestude ren. heeft heden haar aanbevelingen aan het Kabinet voorgelegd. Verwacht wordt, dat het Kabinet het rapport van de commissie in haar zitting van donderdag a.s. zal bespreken. De commissie is vanmorgen onder voorzitterschap van de minister van Financiën. Joesoef Wibisono, bijeenge komen. Deze bijeenkomst werd voorts bijgewoond door de minister van Bui tenlandse Zaken, Roeslan Abdoelgani, de minister van Economische Zaken, Harahap, de minister van Verbindingen, Soechjar Tedjasoekmana, de minister van Staat voor „plannen", dr. Djoeanda en door de Gouverneur van de Bank In donesia, Sjafroeddin Prawiranegara. Na afloop van de vergadering zei Joesoef Wibisono, dat het voornaam ste onderwerp van bespreking was ge weest de kwestie van de Indonesische schulden aan Nederland. Hy weigerde hier verder over uit te weiden, in af wachting van de beslissing, die het Kabinet over deze kwestie nog moet nemen. In Djakarta houden de geruchten aan dat de suboommissie ten aanzien van de schulden heeft aanbevolen het beta len van de schulden, dat in april was opgeschort, weer „op een nieuwe basis" te hervatten. Waarnemers brengen in herinnering de verklaring van de minister van Fi nanciën in april, dat uitstel van beta lingen niet betekende, dat Indonesië het betalen van schulden achterwege zou laten. Tocht om de wereld met nieuw soort reddingboot Een officier van de Deense koopvaar dij. de 38-jarige Walter Estborg. is za terdag aan boord van een reddingboot van acht ton uit Esbjerg vertrokken voor een reis om de wereld. Het vaar tuig. dat is ontworpen door de Deense multi-miljonair Claus Soerensen. is zo gebouwd, dat het om zijn lengte-as kan draaien zonder dat de opvarenden gevaar lopen. Om de stuurinrichting is een koepel van plastiek gebouwd en ook de kiel is van een speciale constructie. De kruissnelheid is zeven knopen. De bouwer wil bij gebleken geschikt heid het schip in serie gaan vervaardi gen. ter vervanging van de gewone red dingboten. Het vaartuig kan dertig tot veertig schipbreukelingen opnemen. Koning Feisal van Irak in Londen hartelijk begroet Kqnlng Feisal van Irak is maandag aan boord van de Britse torpedo boot ja ger „Defender" uit België te Dover aan gekomen voor een officieel bezoek van drie dagen aan Engeland. Hij werd door de Hertog van Gloucester namens Ko ningin Elizabeth begroet. Met een speciale trien reed de vorst naar Londen, waar hij werd verwei- worden en waaraan dan een prijs was verbonden, heette Jan. De gelukkige winnaar was v. Winsen Teylingerkade. Geslaagd Mej. R. Hersteeg slaagde voor het diploma coupeuze. Pater Aegldius Versluys o.f.m. ka pelaan te Vijray (L.) is benoemd tot geestelijk leider van de Nederlandse emigranten in Australië. Pater Versluys is geboren in War mond Per s.s. Sibaiak zal hij op 11 sep tember a.s. vertrekken naar Australië. WASSENAAR Aangehouden Door de recherche alhier werd aangehouden een 24-jarige werkster uit Leiden, die zich bij haar werkgeefster alhier herhaaldelijk schul dig maakte aan diefstal van geld tot een gezamenlijk bedrag van circa f. 600. De door haar voor dit geld gekochte kledingstukken en een bedrag, dat zij aan haar verloofde in bewaring had gegeven werden in beslag genomen. AANRIJDING LORENTZKADE HOEK KANAALWEG De Commissaris van Politie te Leiden verzoekt hen. die vrijdagochtend om streeks half tien getuige zijn geweest van de aanrijding, welke op de hoek van de Lorentzkade en de Kanaalweg plaats vond tussen een auto en een motorrij wiel .zich te vervoegen bij het Bureau van Politie (afd. Verkeer). ZENDINGSDAG OP HET LANDGOED „RAAPHORST" De Classis 's-Gravenhage der Chr. Geref. Kerken hoopt morgen haar jaariykse Zen dingsdag te organiseren op het bekende landgoed „Raaphorst" te Wassenaar, het welk welwillend werd afgestaan door H K.H. Prinses Wilhelmlna der Neder landen. Als sprekers zuJen optreden: Ds. H. Toorman en prof. L H v. d. Meiden, belden uit 's-Gravenhage; ds. A. Bikker van Amsterdam, oud-zendeling; ds. J. v. Dalen van Slootdorp; ds. J. Kampman van Rijnsburg en de. D. Slagboom van 's-Gravenzande. Mevrouw F. Toorman-Germs houdt een speciale kindervertelling over het Zen dingswerk. komd door Koningin Elizabeth, de Her tog van Edinburgh, de Koningin-moe der, Prinses Margaret en de Hertogin van Kent. Ook premier Eden en andere leden van de regering waren op het station aanwezig. Koning Feisal wordt vergezeld door zijn oom. Kroonprins Abdoel Illah. BRITSE BEMIDDELAAR ZOU JORDANIË MOETEN VERLATEN Volgens radio-Cairo zou Sir Alec Kirk- bride de voormalige Britse ambassa deur in Jordanië, die thans als onofffi- ciële bemiddelaar in de crisis in de be trekkingen tussen Engeland en Jorda nië als een gevolg van het ontslag van Glubb Pasje als opperbevelhebber van het. (Jordaanse) Arabische Legioen op treedt, Jordanië moeten verlaten. De Jordaanse regering zou hem hebben medegedeeld, da hij „persona non gra ta" was. Sir Alec zou Amman woensdag verlaten. EXPORT TOMATEN EN BOSPEEN VERBODEN Naar België en Ierland De regering van België heeft beslo ten dat met ingang van gisteren de in voer van Nederlandse tomaten weer zal zijn verboden. Deze invoer werd op 9 Juli weer toegestaan nadat zij op 4 Juli ook reeds was verboden. Het verbod zou een gevolg zijn van de prijsontwikke ling van tomaten op de Belgische markt. Ve.rder mogen ook geen Nederlandse to maten meer naar Ierland worden ge ëxporteerd vanuit ons land. Deze maat regel is genomen ter bescherming van de Ierse tomatenkwekers. De afgelopen week werd de tomaten- export vanuit ons land naar Ierland reeds afgeremd tot 500 ton. Tenslotte is met ingang van heden ook de Belgische grens gesloten voor de invoer van bospeen uit ons land. Kleine overwinning der P.N.I. De PNI. de partij van de Indonesische minister-president Ali Sastroamidjojo. heeft een kleine overwinning geboekt op de gematigde Islamitische party „Mas- joemi" bij de verkiezingen voor de grondwetgevende vergadering, aldus is in Djakarta bekend gemaakt. Beide partijen behaalden bij de ver kiezingen voor het parlement welke uit 260 zetels bestaat. 57 zetels, doch vooi de grondwetgevende vergadering - wel ke 520 zetels zal hebben - behaalden de Nationalisten 119 zetels, tegen de Mas- joemi 112. De verkiezingen voor het Parlement werden gehouden in september vorig jaar. die voor de grondwetgevende ver gadering in december 1955. Onderhoud dr. Dreesmr. Burger (Van onze parlementaire redacteur) Na zijn overleg met prof. Romme, de fractieleider van de KVP, over de zetelverdeling in het nieuwe Kabinet, ontvangt Kabinetsformateur dr. Dre|s hedenochtend mr. J. W. Burger, de fractieleider van de P.v.d.A. Collectie horloges verkocht (Van onze Haagse redactie) De Haagse politie hield een 38-jarige koopman aan. die een collectie polshor loges. hem als monster meegegeven ten einde contracten te kunnen afsluiten, te eigen bate verkocht. De waarde van de collectie bedroeg 1100 Zwitserse francs (ca. f 950.doch de koopman zag kans haar voor f 1500 van de hand te doen. De gedupeerde is een Duits koopman, voor wie de schade nog f 250 groter is. doordat hij de invoerrechten die plegen te worden terugbetaald als de monstercollectie weer wordt uitge roerd, nu niet terugkrijgt. BRIDGE HAAGS BUITENHOF WON WADDINGTON-BEKER Maandagavond werd in Den Haag de eindstrijd gespeeld om de Waddington- beker. De finalisten. „Het Haagse Bui tenhof" en „De Oude Bond" uit Am sterdam traden elk met een 16-tal aan. Vijf van de acht speelronden stonden de Amsterdammers voor. doch in de zesde ronde namen de Hagenaars de leiding over om tenslotte de spannen de strijd met 129-120 matchpunten te winnen. Door deze overwinning kwam „Het Buitenhof' voor een jaar in het bezit van de meest populaire vereni- gingsprijs voor bridgeverenigingen. Auto te water DE HEER VAN DOESBURG OVERLEDEN. (Speciale berichtgeving) Rond het middaguur is de 59-jarige heer H. M. van Doesburg, secretaris van de Natuurbescherming te Bussum. met zijn auto by de Merwedebrug te water geraakt. Toen hy na een half uur uit het water gehaald werd. bleken de levens geesten te zyn geweken. O.a. was rijn polsslagader doorgesneden, vermoedelijk bij zijn poging om zich uit de wagen te bevrijden. De auto was geheel onder water ver dwenen. RMS-AANHANGERS DOEN OVERVAL Een uit 200 man bestaande groep aanhangers van de Republiek der Zuid- Molukken hebben het dorpje Atiahoe in Ceram overvallen, waarbij zij vyf in woners doodden en 7 verwondden, aldus eten communique van het leger. Zij werden geleid door Salakory. een vroe gere sergeant van het KNIL en bewa pend met pijl en boog. Zes aanhangers van de RMS werden gevangen genomen door een eenheid van de speciale poli tie. TWEE ZWAARGEWONDEN BIJ BOTSING Vanmorgen is op de Rijksweg Rotter damden Haag onder Pijnacker een auto geslipt. Er ontstond met een an dere auto een botsing waardoor deze laatste wagen totaal werd vernield. De bestuurder en zijn echtgenote, die naast hem zat. raakten tussen de brokstuk ken bekneld en moesten met snybran- ders worden bevrijd. Ze bleken zware verwondingen aan hoofd en benen te hebben opgelopen en zijn naar het Cool- singelziekenhuis te Rotterdam vervoerd DEN DOLDER KRIJGT ZIJN KAPPER (Speciale berichtgeving) De buurtschap Den Dolder zal bin nenkort niet langer verstoken zyn van een kapper. Na het vertrek van de heer Schumacher, moesten de bewoners van Den Dolder naar Zeist of Bilthoven om hun haar geknipt te krijgen, maar naar men hoopt zal met ingang van half au gustus een einde aan de kappersmisere zyn gekomen. Dan opent een kapper uit Zeist op een terrein voor de politiepost een houten gebouw waarin het kappers- bedrijf tydelyk wordt gevestigd. De ei genaar hoopt t.z.t. in de gelegenheid te komen een ander bedryfspand te be trekken. doch voorlopig is hij tevreden en met hem in niet mindere mate de bewoners van Den Dolder, die nu dicht by huis geholpen kunnen worden. BEURSOVERZICHT Staffellening en Olie vast Amsterdam, 17 juli De laatste dagen ligt de beleggings- markt iets beter, hetgeen vooral tot uit drukking komt in de vaste stemming voor de staffellening. Dit was ook van daag het geval en de desbetreffende obligaties die gisteren 91% monteerden tot 92bereikten vandaag de 93. Naar bekend is het ministerie verplicht, zo dra de koers onder de 97 komt (hetgeen reeds geruime tyd het geval is) dage lijks eenb edrag van ruim f. 200.000 in te kopen. Nu het aanbod zeerg ering is betekenen deze verplichte aankopen een grote steun. Ook de overige beleggings papieren in sympathie met de staffel lening iets beter. De aandelenmarkt blijft zeer eenzijdig georiënteerd en het is alles Kon. Olie wat de klok slaat. In New York en Lon den lagen de oliewaarden weer vast en het verwonderde dan ook niemand dat het Damrak eveneens de opwaartse richting insloeg. Kon. Olie steeg van 865 tot 873%. nadat ze vanmorgen zelfs 87414 was betaald. Ook de overige in ternationale soorten lagen iets beter, doch de koerswinsten bleven beperkt. Aku en Unilever stegen circa 2 punten. Philips ontmoette iets meer belang stelling en kwam van 283 op 289. alles bij kalme handel. De hoeken in Scheep vaartpapieren en Cultures lagen mees- tentyds verlaten, doch de noteringen bewogen zich een kleinigheid boven het niveau van gisteren. WISSELKOERSEN. Amsterdam, 17 juli. Londen 10.63 10.64%; New York 3 82%-3 83; Montreal 3.89%3.80% Parys 1.0865—1 0875; Brussel 7.6547—7.6597! Frankfurt 91.132 —91.182; Zurich 87.32—87.37; Zurich (vr. francs) 89.32489.374; Stockholm 73.80—73.85; Kopenhagen 54.994— 55.044; Oslo 63.20"z—63.25%: Milaan ?0.914—60.964. De Ver. Staten hebben maandag in een nota de Sovjet-Unie om inlich tingen gevraagd over bemanningsleden van Amerikaanse vliegtuigen, die na 1949 zUn neergeschoten en van wie men gelooft, dat ze in Sovjet-Rusland gevangen worden gehouden. De nota verduidelijkt, dat de Ver. Staten enige tyd geleden rapporten van verschillende landslieden hebben ontvangen, die uit Sovjetrussische kampen zijn vrijgelaten, en die daar Amerikaanse staatsburgers hadden gezien. De rapporten worden oeschreven als „zo aanhoudend, zo gedetailleerd en zo geloofwaardig", dat de Ver. Staten „de Sovjetrussische regering verzoeken gedetailleerde inlichtingen te geven" over Amerikaanse militairen, die in de Sovjet-Unie sedert 1 januari 1949 worden gevangen gehouden". Twee gevallen door de V.S. met name genoemd 875. 750. 600; vaarzen 8 650, 500, 400. De nota vraagt naar de namen van de gevangenen en naar de redenen van hun gevangenhouding. Twee gevallen worden met name genoemdeen van i.' 760, 600; pinken 1 een Amerikaanse „Privateer", die ln 1950 boven de Oostzee werd neergescho- i ten en van een B-29 bommenwerper, die in 1952 by het schiereiland Kamtsjatka I neerkwam Acht Amerikanen, vermoe- j deiyk de bemanning van de Privateer, J /ouden in 1950 ln het gevangenkamp Workoeta in het hoge noorden zijn ge zien, een van hen zou wegens spionage een straf van 25 jaar moeten uitzitten. Ook ls er in de nota sprake van piloten. die boven Korea werden neergeschoten. Beurs van Amsterdam Dinsdag 17 juli ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. 53 3% 97% 97% Grootboek obl98 901 Ned '51 34 96% 96' Ned. '53 (34) 95,V 95,7, Ned. '48 34 91 914 Ned. '54 3%91 914 Ned. '55 3% 91 914 Ned. '55 n 34 92% 92% Ned. '47 3 4 3 92 4 9211 Dollarlng '47 3 93 4 93 4 Investeringscert. 3 94% 94% Ned, 62-64 3 94% 94% Indië '37 A 3 93 4 93% Grootboek '46 3 90% 91 ii ACTIEVE AANDELEN Cult. Hand, en Ind. B 574 60 Nat. Handelsbank 138% 140 Ned. Handelmy204 2054 A.K.U247 4 248 4 Philips 2834 288 S Unilever 421% 4234 Wilton Feyenoord 312 315 Bill ton 2de r241 244 Kon. Olie f.50.— 417 438 Kon. Olie 864% 873% Amst Rubber 103% 1034 Holl. Amer iyn 187 187% Kon Ned Stoom b. 1714 1714 Ned Scheepv. Unie 179% 180% H VA1194 119% Java Cult68 4 70 Dell My 1354 135 Senembah82% 85 NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 4 3 96 96 4 Den Haag 1937 1 3.. 90 4 Lelden 1947 96 4 R'dam "37 I m 34 96% Industr Obligaties Philips Dollarlng 101 101 Premieleningen A'dam '61 24 126% 1264 Eindhoven '54 24 100% 100 Enschede '54 24 99 99% Den Haag '52124 1224 122% idem H 24 119% 119% R'dam '52 I 24 121% 1244 idem n 24 122 Utrecht '53 24 1114 1114 NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Amsterd. Bank 237 4 238 Rotterd. Bank213 217% TwentecheBank 2254 228 Industrie Ondernemingen Ned. O. en Splr. fator. 215% 219 Kon. Ned. Grofsm. 119 Rott. Droogd My. 6074 Tieleman en Dros 114 Handelsondernemingen Borsumy. cv A f 1000 109% 1104 Internatio125 125 Albert Heyn280 282 b Ned. M. Wahr. Vrt. 71 Spoorwegen Deli Spoorw. My. 23 22% Amerik. fondsen Anaconda 77% 774 Shell OU Cy844 8iSexd. Nog enkele fondsen uit Lelden en omgeving Aandelen V 16/7 HoU Constructie 412B Ing bur v Bouwnyv 128L Int. Kunststof f Ind 57 574 Kon Ned Edelmet 724 Pref wa Idem 74 Textiel Oebr v wyk 804L 804 Leldsche Wolsplnn 373 4GB 1744 Ned Electrolasm 350 Slkkens LaKfabr 53 520 522B Ver Touwfabrleken 1704 1704 Wernlnk's Betonm 100GB 984

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 7