In aantrekkelijk en spannend duel verloor Roodenburg van VIOS Rapid JC sloeg NAC in bijzonder mooie wedstrijd: 3 0 UNITAS KLOPT LUGDUNUM EN PROMOVEERT A.R.C. nam revanche voor zware nederlaag in Genemuiden Roodenburg met 1 - 2 voor verloor na de rust met 3 - 2 Quick Boys moest in Friesland 2—0 achterstand inlopen Prachtig slot van seizoen MAANDAG 16 JULI 1956 Het Laakkwartier-terrein tvas uitverkocht (Van een onzer verslaggevers) Juichend en dansend van vreugde stormden na het eindsignaal van de uitstekende arbiter Noorlander, vele honderden Haagse supporters het veld op om hun favorieten op de schouders te hijsen. De enige consequentie hiervan is, dat dus VIOS en niet Roodenburg naar de tweede klasse overgaat. En zo was het ook Ten aanschouwe van niet minder dan 6500 toeschouwers - het Laakkwartier was uitverkocht- trokken de Hage naars na een bijzonder spannend en aantrekkelijk promotieduel met 32 n.l. aan het langste eind. En de eerlijkheid eist van ons neer te schrijven, dat de kleine zege van de groenwitten wel verdiend was. Want al kwamen de Hagenaars op enigszins fortuinlijke wijze aan de doelpunten, hun spel maakte over het geheel genomen toch iets méér indruk dan dat van het overigens uitstekend spelende Roodenburg Opvalend was de grote sportiviteit welke beide ploegen, ondanks de belangen welke er op het spel stonden, hebben getoond. Daarvoor hulde.... De strijd begon in hoog tempo en het was Roodenburg dat in die eerste fase de toon aan gaf. Goed combinerend verscheen de blauwzwarte aanval, met een actieve Ouwerkerk. enkele malen voor de groenwitte veste en in de acht ste minuut ontkwam het VlOS-doel nog net aan doorboring omdat rechtsback Wegkamp op de doellijn staande het kopballetje van Van Groeningen re tourneerde. Zo was het dan ook volko men tegen de verhouding dat juist VIOS in de negende minuut de score opende. Een corner was daar de inlei ding van. Rechtsbuiten Willemse trok uit de hoekschop de bal naar de vlak bij hem staande rechtsbinnen Trommel, die op zijn beurt een hoge voorzet lanceer de. Linksbuiten Haasnoot kopte, toen met een uitgekookt balletje 10 in de Leidse touwen. Deze treffer bracht Roo denburg een tijdlang uit balans en aan gezien de Hagenaars, mede door het overwicht op het middenveld, bleven aanvallen zag het er even somber uit voor Van Polanen en de zijnen. Doel punten bleven echter uit. mede dankzij een bijzonder knappe redding van doel man Van der Ster in de 25e minuut, na een hoog en hard schot van rechtsbin nen Trommel. Een handeling die de Leidse doelman een open doekje be zorgde In feite even onverwacht als de ope ningstreffer van VIOS, kwam toen de GVAV promoveert De uitslagen van de wedstrijden voor de promotiecompetitie naar die ere-divi- sie luiden: GVAV—Hermes DVS 3—0 (GVAV pro moveert) NO ADRCH 4r-2. De stand ziet er thans als volgt uit: Hoog springt Bart Ouwerkerk op. maar deze aanval op het VlOS-doel wordt afgeslagen. (Foto L.D./Van Vliet.) gelijkmaker. Het was de bijzonder hard werkende rechtshalf v. d. Blom die zijn solo met een schuiver besloot. Onhoud baar voor doelman Kruis vloog (na 37 minuten) de bal in de Haagse touwen: 1—1. ROODENBURG KOMT VOOR Dit was tevens een teken om de ba kens te verzetten. De Leidse Houtbe woners kwamen veelvuldig tot aanval len en na een fraaie combinatie, opge zet door Van Groeningen, was het Bart Ouwerkerk die op schitterende wijze 12 voor zich liet aantekenen. Helaas de vreugde duurde maar kort want één minuut later (nog juist voor de thee) was een defensiefoutje de oor zaak dat midvoor Kamphorst van dicht bij 22 achter doelman v. d. Ster kon deponeren. 3—2 VOOR VIOS Precies vier minuten na de hervat ting liet wederom midvoor Kamphorst 32 voor zich aantekenen. Jammer dat óók van deze treffer - in feite de winnende! - een defensiefout de oorzaak was. Tot tweemaal toe werkte namelijk één van de verdedi gers slecht weg. Beide malen precies voor de voeten van een VlOS-aanval- ler. Enfin, de tweede maal vloeide daaruit een schot voort, waaruit 32 geboren werd. Roodenburg niet ontmoedigd knokte met alle energie die er nog over was door, doch wat men ook probeerde het lukte niet de gelijkmaker in de reste rende speeltijd te bewerkstelligen. Jam mer voor onze stadgenoten, maar de ne derlaag was een feit. Overigens een eervolle nederlaag! En wat er verder gebeurde, dat weet U reeds Amateurs Uitslagen - standen PROMOTIE le KLASSE LugdunumUnitas 12 ZeeburgiaHollandia 21 Unitas 6 Zeeburgia 6 Hollaindda 6 Lugdunum 6 PROMOTIE 2e KLASSE VIOS—Roodenburg SlikkerveerVDL VDL 6 VIOS 6 Roodenburg 6 Slikkerveer 6 ZATERDAGVOETBAL KAMPIOEN SCHAP VAN NEDERLAND ARCGenemuiden 5—2 Driehonderd maal in blauwzwart shirt De belangrijke wedstrijd tegen VIOS was tevens de 300e wedstrijd welke aanvoerder Piet van Polanen voor Roodenburg speelde. Hoewel het uiteraard bijzonder leuk voor de 37-jarige stopper was geweest als „zijn" ploeg juist deze wedstrijd met winst had afgesloten, heeft het zo niet mogen zijn. Niettemin is er alle reden voor Van Polanen. die nog altijd een voorbeeld is voor de jeugd om met voldoening terug te zien op de tijd die achter hem lig. Vooral de laatste seizoenen heeft de sympathieke aanvoerder een groot aandeel gehad in de terugkeer van Roodenburg. Des avonds vond in de Kleine Burcht in intieme kring de huldiging van de jubilaris plaats, waarbij Van Polanen uiteraard verrast werd met enkele praktische cadeaus. Proficiat! Harkemase BoysQuick Boys Quick Boys 5 4- IJsselm.vogela 4 3- «Gene muiden 5 3» ARC 5 2- Harkemase B. 5 3—5 PIET VAN POLANEN 300ste wedstrijd Bescheiden zege van Gorknmnters (Van een onzer verslaggevers) Op de schouders van een uitgelaten schare supporters zijn de spelers van Unitas zaterdagavond, het Lugdunum-terrein afgedragen. De kleine 21 zege, die de Gorkummers op onze stadgenoten wisten te behalen, was voldoende om de promotie naar de eerste klasse tot een feit te maken. De wedstrijd op zichzelf was er nu niet bepaald één om lang over na te praten en de kleine overwinning van Unitas al zat er voor de groen-witten kort voor het einde zeker een gelijk spel In is zeker niet onverdiend te noemen. Na een serie van dertig wedstrijden is dus nu ook voor Verhoeven c.s. de „vrije zon dag" aangebroken en gezien het spel van de groen-witten in deze wedstrijd zullen de „kikkers" hiertegen wel geen enkel bezwaar maken. Het eerste kwartier leek de kans op een Leidse zege lang niet denkbeeldig, toen de Leidenaars met goed spel de Unitas-defensie onder druk zetten. De schietgrage Verhoeven bezorgde de Gorkumse aanhang enkele zeer onpret tige momenten, maar doelman Hentena een keeper van uitstekende klasse verdedigde zijn doel op sublieme wijze en de manier waarop hij een keihard schot van Pauw Mizee onschadelijk wist te maken ontlokte een ovatie aan het talrijke publiek. Unitas wist zich echter aan deze druk te ontworstelen en langzamerhand wisten de Gorkum mers het spel meer naar de Leidse helft te verplaatsen. Midvoor Birk kreeg enkele bijzonder fraaie kansen, die hij echter niet wist te benutten en zelfs alleen voor Planjer gekomen, wist hij niets anders te doen dan hoog over te schieten. De hard werkende Leidse aanval kwam in deze periode wel tot enkele aardige combinaties, maar doel man Hentena bleek ongenaakbaar. Tien minuten voor de rust wist linkshalf van Horik een fout in de Leidse defensie af te straffen en langs de uitlopende Planjer goed in te schieten. (0—1) Na de hervatting pakte Unitas direct stevig aan en reeds na drie minuten prijkte nummer twee op het score bord toen linksbuiten Henke een fout van Planjer goed afstrafte (02). Lug dunum gaf zich echter niet gewonnen en de zwoegende Krijgsman werkte als een paard, terwijl Verhoeven uit alle standen zijn kogels op het Unitas-doel losliet. In deze periode steeg het spel van doelman Hentena tot grote hoogte en verschillende malen wist hij een zeker schijnend doelpunt te voorko men. Toch wist Lugdunum de achter stand nog te verkleinen. Een voorzet van Henk Teeuwen werd door Mizee fraai ingekopt doch door keeper Hen tena in het veld terug gestompt, waar Verhoeven klaar stond om met een kei hard schot 1—2 te laten aantekenen. De laatste fase van dit duel bracht Lugdunum nog dicht bij de gelijkma ker. maar de Gorkumse defensie hield stand. Rest nog te vermelden, dat Krijgs man een kwartier voor het einde werd vervangen door Breedeveld en dat de leiding van arbiter Daalman zeer zwak was. zijn mannen werd het niet gevaarlijk voor v. d. Mark's veste. In het laatste kwartier misten zowel Boogaard als Last met alleen de doelman voor zich enkele fraaie kansen. Toen velen reeds het veld verlaten hadden, slaagde Last er nog in na een soloren over het veld de stand op 52 te brengen. Nu trok Racing aan langste eind (Van een onzer verslaggevers) Door zaterdagmiddag met 52 van het bezoekende Genemuiden te winnen heeft ARC op overtuigende wijze revanche genomen voor de nederlaag ln de eerste ontmoeting. Toen moest v. d. Mark niet minder dan zeven maal naar het net. Dit keer kwam de aanval van de gasten tot geen enkel normaal doel punt. De eerste treffer werd door linksachter Bos cadeau gegeven en het tweede doelpunt was een presentje van de scheidsrechter, die een opgelegd buitenspel over het hoofd zag. Daarentegen kwam de voorhoede der rood zwarten, waarin dit keer De Hoed en De Bruin ontbraken (vervangen door Oosterloo (ex-Bodegraven) en Spek) tot vjjf doelpunten, zodat de gasten uit eindelijk met «en verdiende 52 nederlaag huiswaarts werden gezonden. ARC. dat met de flinke wind tegen begon, had kennelijk in de eerste periode nogal moeite om op temperatuur te komen, waardoor de eerste aanvallen van de gasten niet van gevaar ontbloot waren. Vooral de gebroeders Van Dalf- sen maakten het de ARC-defensie danig lastig, zodat in de Alphense kringen reeds een tweede grote nederlaag ge vreesd werd. Toen echter na 5 minu ten uit een handige pass van Bogaard midvoor Oosterloo vrij voor het Gene- muidense doel kwam. maakte hij geen fout en kon de ARC-aanhang juichen: 10. Na enkele vergeefse pogingen van de gasten waarbij eerst v. d. Mark en daarna nog de lat redding brachten, werd de stand toch gelijk in de 13e minuut, toen Bos op uiterst nonchalan te wijze terugspeelde naar v. d. Mark en de bal over deze heen in het doel terecht kwam: 11. Dank zij prima steunend werk van de halfspelers v. d. Linden en Versluis bleef ARC toch het beste van het spel behouden, waarbij in de 16e minuut het succes kwam, toen Spek een goede voorzet afvuurde en Oosterloo het leer doorkopte naar Verbokkum, die eveneens met een harde kopstoot de bal in het net deponeerde: 21. Hierna leek een ARC-zege in zicht, doordat de Genemuidense defensie meerdere malen van het kastje naar het muurtje ge stuurd kon worden. De ARC-aanval verzuimde echter van de kansen gebruik te maken, waardoor het elftal zich kon herstellen. Toen bij een der aanvallen der bezoekers de ARC-defensie voor buitenspel bleef staan, trouwens ook de Genemuidense aanval stopte aanvanke lijk. wist H. van Dalfsen na uitblijven van het door iedereen verwachte fluit signaal op gemakkelijke wijze opnieuw de stand gelijk te maken: 22. Hiermee brak ook de rust aan. Gesteund door de harde wind kwam ARC in de tweede helft direct tot de aanval en werd de verdediging der gas ten onder druk gezet. Tien minuten wist men stand te houden, toen wist Oosterloo opnieuw de basis te leggen voor een doelpunt, waarvan Boogaard de maker werd: 32. Acht minuten later was het opnieuw raak en ook nu weer uit een pass van Oosterloo, die dit keer Spek in staat stelde de voorsprong te vergroten: 42. Wel openden de gasten hierna een heftig offensief, maar dank zij stevig ingrijpen van Mooij en Njord bleef zonder winst in Essen en Luzem Tijdens internationale roeiwedstrij- den te Essen eindigde onze landgenoot Rob van Mesdag zowel zaterdag als zondag in 't sciffnummer op de derde plaats. Beide malen werd de Duitser Von Fersen winnaar. In de gestuurde Twee bezette Njord met een achterstand van vijf seconden de tweede plaats achter De Hoop. Ook in de internationale regatta te Luzem kon Njord het niet tot een over winning brengen. In de gestuurde Twee werden de Leidse studenten derde ach ter Belvoir Zurich en Ruderges Wies- baden. Jeugd roeide om nationale titels De Nederlandse jeugdroeikam- pioenschappen zijn zaterdag onder vrij ongunstige weersomstandigheden op de Bosbaan bij Amsterdam gehou den. Een sterke wind stond recht over de lengte van de baan en af en toe viel een regenbui. Toch hebben de weinige toeschouwers vaak van span nende wedstrijden kunnen genieten, al lag het roeipeit door het enthousiasme veelal lager dan nodig was. De seniorennummers op het program ma van de Amsterdamse Roeibond had den door het verblijf buitenslands Essen en Luzern van onze beste roei ers, weinig te betekenen. De verenigings- prijzen bij de senioren werden gewonnen door de dames van de Nautilus/De Vliet-combinatie en door de heren van de Delftse Sport. De uitslagen lulden: Jongens 1416 jaar overnaadse viert 1. De Hoop 2.48.0. Jongens 1416 jaar oefengieken: L Het Spaarne 1.51.8. Jongens 1718 jaar overnaadse skif: 1. Nautilus (De Keizer) 3.50.4; 2. Die Leythe (Van Randwyck) 3.50.6. Jongens 1718 jaar overnaadse viert 1. De Hoop 3.348. Meisjes 1718 jaar, stijlroeien over naadse skif: 1. D.D.S. (mej. G. J. van Schijndel) 88 punten. Meisjes 1416 jaar stijlroeien oefen gieken: 1 Willem m 105 punten. Meisjes 17>18 jaar stylroeien over naadse vier: 1. De Hoop 103 punten. Meisjes 1416 jaar stijlroeten over naadse vier: 1. Het Spaarne 103 punten. Seniorennummers Jonge Vier A: 1. Aegir 7.19.2 Jonge Twee A: 1. De Laak 8.13.0. Jonge Skif A: 1. Dordtsche (Redele) 8.02.8. Twee zonder stuurman: 1. D.D.S. 7.33.4. Overnaadse skif: 1. Dordtsche (Sijl- mans) 8.30.8. Dames Jonge Dubbel Vier: 1. Nereus 4.23.5. Dames Jonge Vier: 1. Viking 4.11.9. Dames jonge Acht: 1. R.I.C. 3.31.4. Dames Jonge Skif: 1. Dordtsche (me juffrouw j Luaerus) 4.14.5. Dames Oude Acht: 1. Nautilus/De Vliet -Combinatie 3.33.0. - „Tropique" van baron Guy de Rothschild, bereden door P. Blanc, heeft de Eclipse Stakes gewonnen. De race ging over 2000 meter op Sandown Park en was gedoteerd met pryzen van totaal 86.440 gulden. NOAD GVAV KFC R/CH Herm DVS 18—11 22—9 RFC en Hengelo eindigden gelijk Doordat de wedstrijd RFCHengelo, voor de competitie om het kampioen schap van Nederland amateurs, in een gelijk spel, 00, eindigde, is nog geen beslissing gevallen. RFC en Hengelo zul len op een nader aan te wijeen terrein een beslissingswedstrijd spelen. De 6tand luidt: RFC Hengelo Vlissingen VOETBAL. Succes voor LFC-jeugd L.F.C., dat zaterdag met vijf jeugd- elftallen deelnam aan een jeugdtoer- nooi, georganiseerd door de Haagse vereniging „Gona" (zaterdagcomp.) be haalde daar een opmerkelijk succes. In vier afdelingen was de eerste prijs voor de jeugd van de kanaries en te vens ging de wisselbeker, uitgeloofd voor de beste prestatie, vóór een jaar mee naar de sleutelstad. Gunstige vooruitzichten (Van een onzer verslaggevers) De verre reis naar Friesland heeft Quick Boys in de strijd om het lands kampioenschap weer twee punten rijker gemaakt. De Katwijkers klopten Harkemase Boys voor de tweede keer. nu met 53. Trouwens, het was voor Quick Boys nog in ander opzicht meegelopen, doordat A.R.C. een onverwach te17 j te zege behaalde op Sportclub Genemuiden, zodat nu alleen Quick Boys en 1018 IJsselmeervogels ieder met één verloren wedstrijd aan de kop gaan. Het pro- 8 14 I gramma voor Quick Boys in de resterende wedstrijden luidt nu nog: A.R.C uit en Sportclub Genemuiden en IJsselmeervogels thuis. De kans op het lands kampioenschap heeft Quick Boys dus volkomen in eigen hand! blik een 20 voorsprong had. beide doelpunten waren geboren uit goede aanvallen en besloten met onhoudbare schoten. Maar allengs ging het in de Quick Boys-gelederen wat vlotter en toen Dick Zuyderduin de achterstand verkleind had tot 12. werd het nog maar een kwestie van tijd of het getij zou ten gunste van Quick Boys keren. Nog voor de rust bracht Leo Steenbeek de partijen in evenwicht. Rust 22. Na de rust kwam de wedstrijd defini tief in handen van Quick Boys. Piet van Rijn gaf zijn club de leiding en toen wederom Steenbeek er 4—2 van maakte scheen een Katwijkse zege een feit. Nog even kwam de spanning te rug, doordat Viool net een man teveel wilde voorbijgaan, de bal kwijt raakte en voordat hij zich hersteld had was het leer al voor het Quick Boys-doel gebracht waar de Friese midvoor klaar stond om Bauw onhoudbaar te passe ren. 34. Ten slotte was het Dick Zuijderduin die met een goed doelpunt de Katwijkse zege veilig stelde. 3—5. Voor de verhinderde Zandbergen speelde de jeugdige Cees Pluimgraaff mee. 9—6 5—4 7—11 De wedstrijd van j.l. zaterdag was wederom niet van best gehalte. In de eerste plaats was het terrein niet van dien aard. dat Quick Boys. dat een ruim veld gewoon is. zich erg behaag lijk voelde. In de tweede plaats was de verre reis niet erg bevorderlijk voor de conditie van de spelers. Het begin van de wedstrijd was dan ook niet erg hoopvol voor de bezoekers. Zij kwamen dan ook in deze beginpe riode met 20 achter te staan. Niet omdat de Friese ploeg zoveel sterker was. dat niet. Maar het zat Quick Boys in het begin niet erg mee Het technisch superieure Quick Boys was met de af werking van de aanvallen niet gelukkig. Vele schoten, en goede ook, gingen net over of naast, of het houtwerk stond in de weg. De aanvallen van de gastheren waren in speltechnisch opzicht niet van zo heel veel betekenis, maar zij werden wél met enthousiasme uitgevoerd en gebaseerd op direct succes. De Kat wijkse achterhoede moest aan dit spel nog even wennen, want het treuzelen met wegwerken werd onherroepelijk af gestraft. Dit werd dan ook oorzaak dat Harkemase Boys op een gegeven ogen- Kampioenschap van Nederland Door een alleszins verdiende 30 overwinning heeft zaterdag avond in het Bossche stadion De Vliert, Rapid JC beslag gelegd op de landstitel 1956 voor semi-profs. De wedstrijd, die door ongeveer 30.000 personen werd bijgewoond, heeft in alle opzichten aan de verwachtingen voldaan. Er was van begin tot einde een hoog tempo, er werd technisch voortreffelijk spel ten beste gegeven en bovenal was het een sportieve strijd, die een prachtige bekroning vormde van het met deze wedstrijd afgesloten enerverende voetbalseizoen. De beste ploeg heeft gewonnen, maar als we maatstaven van goed voetbal aanleggen, moeten we eerlijkheidshalve meteen vaststellen dat NAC geenszins heeft teleurgesteld. Het speelde een attractieve wedstrijd, waarin rechtsback Storimans en spil Kees Kuys uitblonken doch waarin de andere teamgenoten geen moment beneden de maat zijn gebleven. Mochten voordien de dikwijls zo knap opgebouwde aanvallen nog te dikwijls stranden voordat men tot een schot kon komen, in de hierop volgende periode heeft doelman Goedhart heel veel lastig werk moeten verzetten, waarin hij en kele malen de onmisbare steun van Storimans kreeg, die twee keer op de lijn redding bracht (zoals voor de rust Dat goede spel van NAC werd door Rapid nog overtroefd. De Limburgers demonstreerden een voortreffelijke spel opvatting: zoveel mogelijk de bal snel van man naar man doorspelen, zonder daarbij de kracht in de hoogte te zoe ken. Het ging steeds laag over de grond en meestal zuiver geplaatst. Daarin viel rechtshalf Schaffrath wel bijzonder op. Indien deze in Nederland uit Duitse ouders geboren jongeling, over enkele weken de Nederlandse nationaliteit be zit kan hij een belangrijke aanwinst worden voor het Nederlandse topvoetbal. Naast hem stond een volkomen vaar dige stopper Smeets. die door Coerver en Mommertz knap geassisteerd werd. Het beslissende verschil zat ten slotte in het voorhoedespel. In de eerste helft kon midvoor Can- jels door een grote activiteit zijn rivaal Van Melis nog wel benaderen, maar toen het in de tweede helft op zuiver voetbal aankwam, bleek de oud-inter national weer een bekwaam voetballer en opbouwer. Het eerste doelpunt, dat hij na 18 min. voor zijn rekening nam (hij scoorde op een pass van Stroucken met een knap schot via het been van spil Kuys), betekende meteen een veel grotere rust in de Rapidploeg, die daarna meer dan een klasse sterker werd. Het spel, dat Rapid J.C. daarna ten beste gaf, bood de fijnproevers een maximum aan genot. de lat de NAC-keeper twee keer te hulp kwam op schoten van Bisschops). Maar NAC moest tegen dat sportieve en knappe voetbalgeweld van de Limbur gers wel capituleren. In de 28ste minuut bood Hanneman zijn meest actieve club genoot Bisschops een fraaie kans. Het schot, dat toen volgde, was volkomen onhoudbaar, maar het mooiste doelpunt van de wedstrijd kwam even voor tijd. Stroucken bracht de bal bij Bisschops, deze schoof het leder door naar Van Melis, die Kuys omspeelde en meteen de bal weer voor de voeten van de goed meegekomen Bisschops legde: 3—0. Daarna heeft NAC, mede door Stori mans, die naar voren werd gedirigeerd, nog drie minuten getracht alsnog tot een tegengoal te komen, maar in deze periode was invaller doelman Vroomen de man, die toonde zijn plaats in dit gave team volkomen waard te zijn. Tenslotte mogen we scheidsrechter Bronkhorst de hem toekomende pluim op zijn arbitrale hoed niet onthouden. Door zijn wijze van leiden van een bijzonder mooie en goede wedstrijd heeft hij ongetwijfeld een groot aandeel gehad in het voetbalgenot, dat de be zoekers in De Vliert hebben gemaakt. Het kampioenselftal van Rapid ]C. v.l.n.r. zittend: Smeets, Coerver, Vroomen en Mommertz; staande; Schaffrath, Van Melis, Hanneman. Adang, Stroucken, Jansen en Bisschops.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 8