Fries Fokke Jansma klasse apart bij de Valken! Gebroeders Kraan gaan met prima kansen naar Olympische Spelen De Jong uint bij de Finnjollen Hun materiaal is alle wind en berekend op golf sla* tg Nederlandse atleten verloren te Praag inet grote cijfers Nederlandse honkbalploeg werd kampioen van Europa MAANDAG 16 JULI 1956 Kaagweek begonnen Zaterdag heeft de 36e Kaagweek een aanvang genomen en de altijd bij de watersport zo moeilijke factor, het weer, liet zich niet al te ongunstig aan zien. Er was weliswaar tijdens de onderlinge wedstrijden van de eerste dag aanvankelijk een zeer zachte wind en wat regen, maar later kwam een goed briesje de ronddrijvende schepen op de plassen in beweging zetten, waardoor er weer sprake was van wedstrijdelement. Bij de eenmanswedstrijden ging onze aandacht uit naar de prestaties in de Regenbogen, Valken en Draken. In de Regenbogen toonde de Rotterdammer John Hofland weer eens wat Regenboogzeilen is, een prestatie temeer, daar hij de laatste jaren uitsluitend Finnjol heeft gevaren. Na een felle strijd toonde hij zich de meerdere van de winnaar van het vorig jaar, J. C. van der Velde. Bij de Valken was de Fries Fokke Jansma een klasse apart, zodat een ieder nieuwsgierig werd naar zijn komende prestaties in de nationale wedstrij den. In de Valken is altijd sprake geweest van een grote gelijkheid in kwaliteit, maar nu wij het zeilen van deze Fries hebben geobserveerd, moet ons van het hart, dat hier een eminente en koelbloedige zeiler aan de gang is. Grote bewondering verwekte zijn bijzonder geraffineerd en doordacht kruisen. De Finnjollenrace onderling, werd ge wonnen door Bob Markus, die met een straat voorsprong om de keer boei ging, terwijl de afkortingsvlag getoond werd. Markus herstelde zich en keerde. Hij finishte als vierde, maar met protest tegen de wedstrijdcommissie, daar bij de afkortingsvlag geen klassenummer getoond was. Een protest, dat ook zon der meer geaccepteerd werd. Voorts waren er zaterdag nog motor bootwedstrijden, een vossenjacht voor toerjachten in samenwerking met de VERON (Vereniging voor Experimenteel Radio Onder-zoek in Nederland), een waterski wedstrijd en een demonstratie waterskiën. De toeschouwers, in ruime getale aanwezig, hebben zeer genoten van alles wat er voor de Kaagsociëteit te zien was. Zondag werd een begin gemaakt met de nationale zeilwedstrijden. De ex-vrijheidzeiler Jan Stenhuis, die dit jaar in de Flying Dutchman-klasse uitkomt met een nieuw zelfgebouwd schip, de Sneeuwwitje, is kennelijk de kinderziekten te boven gekomen, want zijn sohip kwam met een grote voor sprong op H. C. Blok binnen. Jac. Kraan, die, nu zijn uitzending naar Melbourne vaststaat, de gelegen heid waarnam eens nieuwe tuigen te proberen, kreeg er na in de eerste ronde verwoed met zijn broer Bart-o en Wim Guldemond in duel geweest te zijn de gang in en hij finishte als eerste voor Guldemond, B. Kraan en Bouw van Wijk. Daar in de Finnjollen nog steeds niet vaststaat wie er naar de Olympische Spelen afgevaardigd wordt, ging onze aandacht vooral uit naar deze klasse, temeer daar alle cracks aanwezig waren. Na het eerste kruisrak naar de Zwei landboeien lag de Rotterdammer Koos de Jong voor op Bob Markus, A. de Vries en K. H. Warburg. Op de ruime rakken ging De Jong echter niet zo hard en op het kruisrak naar de keerboei voor de 2e ronde werd hy in felle strijd gewikkeld met de zeer goed zeilende Frans v. d. Toorn die pas kort de Jeugdklasse vaarwel heeft moeten zeggen. By deze strijd voegde zich Markus die kon profite ren van de hinder die de Jong onder vond. Ook Warburg kwam hierdoor dichterbij. Met een geringe voorsprong op Markus, v. d. Toorn en Warburg ging De Jong de 2e ronde in en nu wist hij zijn aanvankelijke voorsprong geleidelijk op te voeren tot 42 secon den op Warburg bij de eindstreep. Warburg kwam op die tweede plaats, doordat v. d. Toorn bij het ronden van de boeien bij het Faljeril in aanvaring kwam met de boei. Hy wilde zyn schip namelijk tussen de Finnjol van Markus en die al aan het ronden was en de boei insteken. Markus protes teerde en v. d. Toorn gaf op. Op het kleine stukje tussen de twee boeien nam Warburg intussen hoogte en ging net voor Markus op de 2e plaats liggen die hy behield. Zijn achtervolging van De Jong was echter vergeefs. In de Olympiajollen had H. Prins van meet af aan de leiding en met grote voorsprong op Jac. F. Stap ging hij over de lijn. In de 16 M2 Streepklasse wist A. W. Endstra de concurrentie uit alle delen van Nederland op deze eerste nationale wedstrijd goed te weerstaan en J. Bol en R. Zaadstra bleven achter zyn spie gel. De Leidenaar J. P. van Dijk had in de Puntklasse volstrekt geen moeite en kwam zelfs ver in het 10 minuten eer der gestarte veld van de 16 M2 Streep klasse B terecht. De eerste teamwedstrijd tussen Cura saoDe Kaag in de Pampusklasse le verde een overwinning voor De Kaag op met 20.1 punt tegen Curasao 16. In de volgende dagen worden deze team wedstrijden voortgezet, terwijl dan ook een begin gemaakt wordt met de tra ditionele HollandFriesland wedstrijd in de Regenbogen en Tandjong Priok— De Kaag in de Valken. Het grote Valken A-veld was gesplitst in twee klassen Al en A2. In Al lag Egon Rolf v. d. Baumen in eerste po sitie in de 2e ronde toen hy een stuur boord bakboordsituatie kreeg met P. v. Buren, waaruit een protest voortkwam. Charlie Gaul zit diep in de put Charlie Gaul, een van de favorie- X ten van de Tour de France, stond X X zondagavond te Bavonne aan de t voet van de Pyreneeën, bijna 54 minuten achter op de gele truidra- ger Gerrit Voorting. In zijn merk- X waardig taaltje, gebroken Duits en x wat Frans er tussen door, bekende hij tegenover Wout Wagtmans: ..Bijna een uur achterstand voor de X X Aubisque, dat is me teveel. Ik kan X dit tijdverlies niet meer goedmaken, X Niet in de Pyreneeën en niet in de Alpen. Voor my is de Ronde van Frankrijk verloren". X X Dat waren de woorden van Gaul, X die nog pas enkele dagen tevoren hoog van de toren had geblazen, toen hij verklaarde, dat hij al zijn concurrenten op de Aubisque en de J Aspin wel even een paar afstraffers X zou verkopen. Hierdoor werd Rolf v. d. Baumen uit gesloten en de eerste plaats was nu voor J. J. Doorschodt, terwijl H. Kirkenier tweede werd. Vervolgens kwamen Ed. Hoppe, H. F. Zuiderbaan en Th. van Helvert over de lijn. In A2 toonde Fokke Jansma weder om, evenals in de eenmanswedstryd, een overweldigende meerderheid. Hy wist zich al spoedig, als een schaker vooruit denkend, met listige slagen in de kruisrakken naar voren te werken en met een grote achterstand kwamen zyn tegenstanders, t.w. J. Snijders, U. de Vries, J. P. L. Bakker en W. En gelhard binnen. Het is altijd moeilijk iets te voorspellen in de Valkenklasse, maar het lijkt ons niet gewaagd te beweren dat Fokke Jansma hoge ogen zal gooien naar de hoofdprys in de Kaagweek. Ook in de Vryheidsklasse bewees een Fries, U. Jager uit Lemmer, dat de Frie zen uitstekende zeilers zijn, en dat moest de „onoverwinnelijke Peter Frech on dervinden. Ook hier zijn wij benieuwd hoe in de komende dagen de krachts verhoudingen liggen. F. J. Buys was in de Drakenklasse met zijn mooie* nieuwe schip de Blizzard ver reweg de sterkste. W. Klomp zeilde een goede race en werd tweede voor S. Bak ker, Cor Groot en H. W. v. d. Steen. Cor van Staveren won de Regenboog- wedstrijd met een onwaarschijnlykgrote voorsprong op Leen de Wit en C. Kist. De Regenboog-kampioen 1955, de Fries J. Alberda, kwam niet verder dan de vijfde plaats. Mej. K. v. d. Stadt won overtuigend in de nieuwe Sternkla&se, waar J. Albers tweede werd. In de Pampusklasse maakte G. Biesot de winnaar van het vorig Jaar, een goed begin, door de eerste wedstrijd voor zijn rekening te nemen, terwijl de 12 voets- jollen kampioen A. W. Reyers weer eens met een eerste plaats uit de bus kwam. Rudy Rijks heeft blijkbaar alles op alles gezet om dit jaar de hoogste eer te be halen en zijn begin was goed. De vele toeschouwers hadden op het startterrein een fraai overzicht van de vele starts en aankomsten. Uitslagen ZaterdagEenmanswedstrijden 12 M2 Sharpies: 1. S. W. Korver: 2. mej. M. Donker. Draken: 1. F. J. Buy6; 2. G. Englebert; 3. J. L. v. Dieten. Regenbogen: 1. J. Hofland; 2. J. C. v. d. Velde; 3. J. A. J. Nieseen; 4. Ir. G. A. Bakker: 5. J. Huisman. Vrijheidsklasse: 1. P. Frech: 2. U. Jager; 8. J Korswagen; 4. F. H. Klumper; 5. A. v. Wijnen. Pampusklasse: 1. J. v. d. Harst; 2. M. C. F. J. Cosijn; 8. J. v. d. Hoek; 4. G. Biesot. Jeugdklasse: 1. R. Bakker; 2. R. Rijks; 3. J C. de Winkel: 4. A. Albera; 5. J. Caspers. Valken: 1. F. Jansma; 2. K. de Vries; 3. G. A. S. Jongeneel; 4. J. Doorschot; 5. P C. Eveleens. Dameswedstrijden Regenbogen: 1. mevr. C. A. Bakken Bottèrna; 2. mevr. B. de Vriesv d. Lin den: 3. mevr. N. Huismanv. d. Ende; 4. mevr M. v. d. BasMaartense. Jeugdklasse voor Senioren: 1. B. Ouwer- kerk: 2. L. van Essen; 3. men. B. de Vries v. d. Linden; 4. A. J. Pranger; 5. A. H. van Vliet. Zondag Flying Dutchman: 1. J. Stenhuls: 2. H C. Blok; 3. L. Maarse; 4. F. A. Meeuwie- sen: 5. H. Könst. 12 M2 Sharpies: 1. Jac. Kraan; 2. W. Guldemond: 3. B. Kraan; 4. B. v. Wijk; 5. N. Oerlemans. 12 M2 Sharpies B: 1. H. F. van Heek; 2. mej. M. Donker: 3. C. P. Tlerrie. Finnjollen: 1. J. H. H. J. de Jong; 2. K. H. Warburg: 3. B. Markus; 4. A de Vries; 5. H. SleeswJJk. O-Jollen A: 1. H. Prins: 2 J. R. Stap: 3. S H H. Haaksma; 4 C. A. A. Visser; 5. R. Rijks. Idem B: 1. H. Tournier; 2 J. S. C. Hinnen; 3. W. Zegers; 4. J. Ockers; 5. J. P. Loogman VrJJheidsklasse B 1: 1. A. Otte; 2. P. Blussé van Oud Alblas: 3. C. Wlelders; 4. P. Houboldt; 5. J. Schakenbos Idem B2: 1 J. de Ruyter; 2. J Jaspers; 3. A. Komkes; 4 H. Schalk; 5. H. Schrrütz. 16 M2 Streepklasse A: 1. A. W. Endstra; 2. J. Bol; 3 R. Zaadstra; 4. R. Siebrand; 5. A. Taselaar. Idem B: 1 A. Wuiff; 2. M. de Vries; 3. G. v. Tongeren; 4 J. v. Bergen: 5. A. ter Horst. 16 M2 Puntklasse A: 1. J. P. van Dijk; 2. F Kamerling; 3. T. v. Honert; 4 W. Meihuizen; 5. ir. F. Enbert v. Bevervoorde. Idem B: 1. H S Poppe; 2. W. Kreuk niet; 3. J. Korthuis: 4. M. Kwint. Valken Al: I J. Doorschodt: 2. H. Kir kenier; 3. E. Hoppe; 4. ir. H. Zuiderbaan; 5. Th. v. Helvert. Idem A2: 1. F. Jansma; 2 J. M. Snij ders; 3. U. de Vries; 4. J. Bakker; 5. W. Engelhart. Vryheldsklasse A: 1. U. Jager; 2 P. Frech; 3. F. Klumper; 4. G. Hauber; 5 E. Swart. Valken B: 1. J. de Jager: 2. L. H. de Haan; 3 L de Wit; 4. F Verduyn; 5. D. de Jong. Drakenklasse: 1. F J. Buys; 2. W. Klomp S Bakker; 4. C Groot; 5. H. W. v. d. Steen. Regenboog: 1. C. v. Staveren; 2. L. de Paling (met suiker) en sharpies De Kon. Verbonden Nederlandse Watersport Verenigingen hebben het N.O.C. voorgesteld om de 12 m2 Sharpiezeilers Jacques en Henk Kraan uit Oude Wetering naar Melbourne af tevaardigen. Deze voordracht was voor ons een bevestiging van een prognose, die wij reeds het vorig jaar stelden. Wij konden niet nalaten naar Oude Wetering te gaan om de Gebr. Kraan geluk te wensen met deze beslissing. In het bedrijf van de Kranen, palingrokerij en vishandel, ging alles zijn gewone gang, dat wil zeggen, er werd hard gewerkt. Er werkt uitsluitend familie in deze zaak. Henk vervult de rol van administrateur en behandelt de export. Ondanks de drukte vonden Vader Kraan en zijn zoons toch even tijd om een babbeltje te maken. „Ja" zei Henk. „het is hier geen be drijf van stilzitten. Ondanks mijn kan toorbaan zijn er toch weken dat ik tweemaal met de Diesel naar het bui tenland ga. Even op en neer"! Vader Kraan, in zijn jonge jaren eveneens een groot sportman hij won talloze prijzen met zwemmen en is zelfs kampioen 200 meter schoolslag van Ne derland geweest) ging hier direct op in. Hij is. zijn leeftijd ten spijt, een ro- buste kerel. Hij vertelde hoe hij zijn bedrijf met zeer hard werken groot ge maakt had. maar dat er toch altijd nog tijd was gebleven voor de sport. Het is deze man aan te zien, dat hij intens meeleeft met het succes van zijn zoons. De gebr. Kraan hebben zich in de loop van de laatste jaren opgewerkt in de sharpies tot de topklasse, die zij op het ogenblik vormen. Desgevraagd gaf Henk ons een relaas, hoe Jacques en hij er in geslaagd waren tot deze per fectie te komen. Als er even tijd was. gauw de plas op om b.v. een tuigje met een bepaalde wind uit te proberen, de stand van een fok te bekijken, de trim te bepalen enz. Wij hebben nu", viel Jacques, de stuurman, die wat stiller is dan Henk, „de beste spullen, die er zijn voor alle wind en golfslag. Want met golfslag moeten wij rekening hou den, daar de omstandigheden in Mel bourne, Port Philip Bay dus, onge veer gelijk zjn aan die van het IJs- selmeer. Nou en U weet, daar kunnen wij wel varen." „Ja vooral als het „blaft" was ons antwoord. „Met hard weer zijn wij het best in ons element, maar wij hebben hard ge traind om ook met zacht weer perfect te varen. Als je veelzijdig bent, kom je in een klassement altijd goed uit de bus". Met een blik op de imposante prij- zenkasten vroegen wij wat ze dachten van hun kansen in Melbourne. Nu, op die vraag schoven de beide lange knapen even wat rechter op hun stoel en in hun ogen kwam een glimp, alsof er met windstilte een plotseling briesje gaat opsteken. (Om in zeilers termen te blijven.) „Je moet met wedstrijdzeilen altijd wel rekenen met verrassingen, hoewel in een serie wedstrijden, zoals op de Olympische Spelen het geval is, het ge luk maar een zeer kleine rol speelt." Henk voegde hier aan toe: „Zoals ge zegd onze spullen zijn eerste klas en ik voor mij geloof wel, dat wij. Jacques en ik, de concurrenten de baas kunnen blijven, net als vorig jaar op het IJssel- meer en in Engeland. Echte concurrenten hebben wij in het buitenland praktisch nooit gehad. On ze Hollandse sharpiezeilers waren het gevaarlijkst." Henk vervolgde: „De laatste drie jaar is er in Nederland in de sharpies hard gevaren, met het mes op het dek, zo te zeggen, en dat wil onze huidige vorm hebben komt ook doordat wij hebben moeten vechten tegen mensen als Wim Guldemond, Bouw van Wijk, Ben Verhagen, Oerlemans en ook onze broer Barto. Barto is in de selectie wedstrijden als tweede geëindigd." vDus je bent optimistisch" onder braken wij de woordenvloed van de spraakzame Henk. „Ja", viel Jacques in. „wij weten uit de aard van de zaak natuurlijk niet wat voor krachten er in Australië. Amerika en misschien Rusland schui len. maar bang zijn wij niet. Wij gaan naar Melbourne om fel en hard te vechten voor onze kans. sportief en in het kader van het reglement". „Het beroemde boekje" merkten wij lachend op. Doordat het wedstrijdreglement in het gesprek kwam. volgde fcen lange discussie over techniek en tactiek. Op onze vraag of de gebr. Kraan veel de den aan hun lichaamsconditie, kregen wij te horen dat er tweemaal per week aan indoortraining werd gedaan, en dat zij van de sigaretten en de alcohol af blijven. „Het is van groot belang dat je li chamelijk keihard bent. dat je een stootje kan verdragen en vooral veel uithoudingsvermogen bezit". „Goed eten dus", vielen wij in. PALING MET SUIKER „Nou, daar zegt U iets", flapte Henk e.- uit. „daar zitten wij nou het meeste over in. U weet, wij eten hier elke pa ling. En ook paling met suiker." „Paling met suiker"? was onze ver- I baasde vraag. „Reken maar, dat is het beste was er is. en nou is het maar de vraag hoe komen wij daaraan in Australië." Wij plaatsten de suggestie dat vader Kraan en de achterblijvende zoons dan maar in het belang van de Nederlandse zaak elke dag een luchtpost pakketje paling moesten verzenden. „Wij gaan zelf met het vliegtuig en de Mustang, onze sharpie, gaat in Sep tember per boot." Lang spraken wij nog over de Mus tang. de beroemde Mustang, die eer tijds eigendom was van wijlen Dr. Nauta. Jammer dat deze grote zeiler de triomf van zijn schip niet meer heeft mogen meemaken. Wij vertrokken ten slotte van de hui ze Kraan in de overtuigng dat wij in 12 M2 Sharpies in Melbourne vertegen woordigd zullen zijn door kerels die alles op haren en snaren zullen zetten voor hun overwinning. Wit; 3. C. Kist: 4. ir. G. A. 1. D, Bakken v. d. Hulst; d. Stadt; 2. Regenboogklasse B 2. J. Sap; 3. G. Zijlstra. Sternklasse: 1. mej. 1 J. Albers; 3. T. Amons. Pampusklasse A: 1. G. Biesot; 2. mei. E. Sleverts; 3. mej. G de Waard; 4. H. J. Greevelink. 12 Voetsjollen A: 1. A. W. Reyers; 2. J. v. -t Hoogerhuys; 3. D. Ammerlaan; 4. J Sweerts de Landas; 5. H. van Weel. Idem B: 1. E. T. Salvesen; 2. E. Haver kort; 3. C. Dieleman; 4. R. Hesselink; 5. J. C. M. Dhont Regenbogen in ganzenmars tij dens de Kaagweek. die dit week einde is begonnen. Idem C: 1. J. Sar let; M. J. Kwast. 2. F. v. Hoeken; Jeugdklasse A: 1. R. Rijks; 2. D. Groot; 3. R. Brauen; 4. R. W. Bos6ink; 5. C. van Schle. Ondanks drie niemve records Ook de derde landenwedstryd van de Nederlandse heren atleten te Praag tegen Tsjecho-Slowakije. werd met grote cijfers (12685) verloren. De Tsje chen hadden niet eens hun sterkste ploeg opgesteld, maar uit hun enorme aantal atleten een team gevormd, dat qua prestatie zoveel mogelijk met die van de Nederlanders overeenkwam. Moge dit teleurstellend klinken, verheugend was het feit, dat er niet minder dan drie Nederlandse records werden ver beterd. Jan Parlevliet, die zijn eigen nationale record op de 400 meter horden met 0.2 sec. verbeterde (53.5 sec.). Kees Koch die liet nationale record discus werpen van De Bruvn verpletterde en als eerste Nederlander met 50.07 meter boven de 50 meter grens kwam en tenslotte Lam, die op de 3000 meter hin dernis met 9 min. 28.2 sec. 4.2 sec. beneden het record van Verhoeks bleef. Bijzondere vermeldingen verdiende in deze wedstrijd Frans Kuenen. die op de 10.000 meter, het nummer waarop hij onlangs het Nederlandse record op zijn naam bracht, een buitengewoon sterke indruk maakte. Door zijn verstandige wijze van lopen en zijn sterke eindsprint veroverde hij de zege. Hetzelfde deed Roovers op de 5000 meter, toen hij 50 meter voor de finish plotseling naar voren kwam en onbedreigd als eerste de eindstreep bereikte in 14 min. 42.2 sec. Bij de aanvang van de ontmoeting was het drukkend warm, ongeveer 25 graden in de schaduw, en kort daarop ontlastte zich een zware onweersbui, waardoor de wedstrijden 20 minuten onderbroken moesten worden. Een flinke tegenwind drukte bovendien op de tijden van de 100 meter en door de voortdurend neervallende regen werden de baan en de aanlopen voor het ver springen moeilijk en zwaar. De oranjebroeken startten goed. na 4 nummers stonden zij zelfs 2 punten voor. Op de 110 meter horden bezetten Nederhand en Parlevliet resp. de eerste en tweede plaats. Zij waren snel van start gegaan en onbedreigd gingen zij het eerst over de eindstreep Nederhand in 14.9 sec., zijn snelste tijd van dit seizoen, en Parlevliet in 15 sec. Ook de 100 meter schonk vol doening. In weerwil van de slechte tijden door de harde wind die de atleten tegen hadden, werd er felle strijd geleverd door vier atleten van ongeveer gelijke kracht. Saat bleek de sterkste met 11.1 sec. gevolgd door Simecker en Tempelaer. beiden 11.2 van wie de Tsjech echter juist een fractie van een seconde eerder over de eindstreep ging dan onze landge noot. De regen ging daarna over in een stevige onweersbui, waardoor de wed strijd 20 minuten werd gestaakt, Op een zacht en traag geworden sintelbaan werd vervolgens gestart voor de 400 meter. De overwinning was voor Jirasek in 48 8 sec., maar De Kroon en Smildi- ger hebben zich toch uitstekend ge weerd. want met resp. 49.7 en 50.3 sec. maakten beiden de snelste tijd van dit seizoen, ondanks de zware baan. Op liet laatste loopnummer tenslotte, de 10.000 meter zorgde de nieuwe Neder landse recordhouder, Frans Kuenen weer voor een zege van de Oranjeploeg. De Bredanaar liep een zeer verstandige en tactische race. Tot 4 km nam hij de kop, liet zich toen afzakken om aan Cesal de taak over te laten het viertal aan te voeren. Maar na 8 km kwam hij terug en na een scherpe eindstrijd won hij met ruim verschil op Cesal. VISSER STELDE TELEUR Een van de weinige nummers, waarop de Tsjechen hun sterkste krachten lieten uitkomen, het verspringen, werd voor Nederland evenals in de wedstrijd tegen Duitsland een teleurstelling. Henk Visser, die door de buitenlanders als een van onze beste atleten wordt gezien en waartegen men zijn sterk ste verspringers opstelt om geen risico te nemen, kwam niet verder dan 7.09 meter. Op de zachte aanloop blesseer de hij een been en de laatste sprong nam hy niet meer. De tweede Neder lander, Sleeuwenhoek bezette met 6.06 meter de laatste plaats. De Rotterdammer. Kees Koch kwam evenmin tot ziin hoogtepunt. Koch die bij het kogelstoten meestal boven de 15 meter komt, bereikte nu slechts 14.30 meter, hetgeen hem de derde plaats be zorgde. Met Meyer als vierde met 13.83 meter betekende het kogelstoten een verliespost voor Nederland, welke niet nodig was geweest. Zondag was het weer iets beter. Het regende af en toe zachtjes en de wind was minder sterk. Drie Nederlandse records leverde deze dag op. maar van de tien nummers werden er maar 2 door onze landgenoten gewonnen. Kees Koch (discuswerpen) en Wim Roovers (5000 meter) waren de enige die een eerste plaats veroverden. Kees Koch maakte zijn recordworp in de derde beurt. Zijn 50.07 meter werd door geen van de andere discuswerpers overtroffen. Wim Roovers imponeerde op de 5 km evenals Kuenen dat de dag tevoren op de 10 km had gedaan. Gedurende de gehele race had onze landgenoot zich rustig gehouden. Het aangeven van het tempo liet hij over aan de Tsjech Rudolf. Maar 50 meter voor het einde sloeg hij zijn slag. Onweerstaanbaar passeerde hij zijn tegenstanders, schudde hen van zich af en ging toen onbedreigd als eerste over de finish met een tijd van 14 min. 42.8 sec. De records van Parlevliet en Lam hebben niet tot een overwinning kun nen bijdragen. Winnaar op de 400 meter horden werd Bartos, die op het laatste stuk door Parlevliet werd opgejaagd en gedwongen werd tot een zeer snelle eindsprint. Hij wist de Nederlander voor te blijven maar het verschil was zo ge ring. dat voor beiden dezelfde tijd werd genoteerd. De recordprestatie van Lam op de 3000 meter hindernis leverde slechts een derde plaats op. De beide Tsjechen Vesely en Zhanal waren met resp. 9 min. 15 sec. en 9 min. 24.6 sec. te sterk voor de oranjemannen om de ereplaat- Iliaros verbetert wereldrecord 10.000 meter De Hongaarse atleet Sandor I har os, heeft tydens wedstryden te Boedapest het wereldrecord over 10.000 meter verbeterd. Iharos noteerde 28 min. 42,8 sec., waarmede hij byna 12 secon den beneden het record van Emil Za- topek bleef. Zatopek liep op 1 juni 1954 te Brussel de 10 km. in 28 min. 54,2 sec. Sandor Iharos verbeterde tevens het wereldrecord op de 6 mijl. Hij liet voor deze afstand een tijd van 27 min. 43,8 sec. afdrukken. Het officiële wereld record stond sedert 1 juni 1954 met 27 min. 59,2 sec. op naam van Zatopek en werd te Brussel gemaakt. Op 25 januari van dit jaar bleef de Australiër Dave Stephens met 27 min. 54 sec. te Melbourne onder de tijd van Zatopek, maar deze prestatie werd nog niet als wereldrecord erkend. Yolonda Balas springt 1.75 meter hoog Het lange, slanke Roemeense meisje, Yolanda Balas, is er in geslaagd het wereld- en Europees record hoogsprin gen te verbeteren. Tijdens de selectie wedstrijden voor de Roemeense Olym pische ploeg te Boekarest bracht zij dit record op 1,75 meter. Het oude record staat sedert 5 mei 1955 op naam van Thelma Hopkins (Ierland). In september naar Amerika Het Nederlandse honkbalnegcntal heeft er voor gezorgd dat ons in de laatste jaren niet met internationale sportsuccessen verwende landje, weer eens reden tot tevredenheid heeft. Op ondubbelzinnige wijze hebben de Nederlandse honk ballers getoond tot de sterksten van Europa te behoren. Door op de laatste dag van het te Rome gehouden toernooi om het Europese kampioenschap met 32 van Duitsland te winnen werd Nederland ongeslagen kampioen. In September zal onze ploeg de reis naar Amerika aanvaarden teneinde in de strijd om het wereldkampioenschap voor de amateurs Europa te vertegenwoordigen. ""Overige uitslagen: NederlandSpanje 6I; BelgiëItalië 32. Henk en Jacques Kraande Oude Weteringse sharpiezeilers, die naar Melbourne gaan. De Argentijnse coureur Juan Ma nuel Fangio heeft met Ferrari de Grote Prijs van Engeland gewonnen. De En gelsman Peter Collins, die eveneens met Ferrari reed, werd tweede.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 6