Aan de voet der Pyreneeën draagt Gerrit Voorting de gele trui Voorting, de man die terng kwam Ook Sjef Lahaye in kopgroep Piet van de Brekel liet het er lelijk hij liggen LOCOMOTIEF -J Heeft ook Wout Wagtmans nog wat vuurwerk in voorraad? 95ste jaargang Maandag 16 juli 1956 Derde blad no. 28883 Fred de Bruyne's derde etappe-zege (Van een speciale verslaggever) Bayonne, zondagavond. In het uit blanke stenen opgetrokken stadion van Bayonne, aan de voet van de Pyreneeën zijn Nederlandse en Bel gische wielrenners en supporters elkaar om de hals gevallen. Het was weer een blijde Belgische dag, want Fredje de Bruyne won zijn derde etappe in deze tour en bovendien legde de Belgische ploeg beslag op het dagploegenklassement. En het werd ook een glorieuze rit voor de jongens van Kees Pellenaars. Gerrit Voorting reed zich in de gele leiderstrui, een schitterende prestatie van de Roo sendaler en Daan de Groot behield, dank zij zijn ijzeren wilskracht, na zeldzame pech, de groene trui als aanvoerder van het puntenklassement. Gerrit Voorting behoorde bij een groep van 17 man, die met een flinke voorsprong het stadion van Bayonne, de zuidelijke Franse stad, niet ver van de Spaanse grens naderde. Gerrit reed niet op de eerste plaats voor een etappe-overwinning, maar voor het gele tricot, dat hij theoretisch al na 70 km te pakken had. Hij had nog een oranjeman bij zich, Sjef Lahaye. de 24-jarige debutant uit Bunde die voor het eerst mee in de slag was ge gaan. Onze twee rijders betreurden het, dat zij niet een derde landgenoot, mee hadden kunnen krij gen. Dit in verband met de stand in het ploegen- klassement. Nu waren zij, wat dat betreft kansloos tegen de overmacht van vier Belgen in de kop groep. Een groot moment voor wieier- Nederland: Gerrit Voorting wordt in de gele trui geholpen. (Telefoto) is Montillot, die reeds jaren de Neder landse ploeg op zeer trouwe wijze dient en daarbij een perfect vakmanscha» paart aan onvolprezen ijver, nasuf Bayonne gereist. ,.Le patron" zoals Montillot Pellenaan altijd noemt, hoopt dat zijn chef meca nicien maandag in de eerste bergetappe weer op zijn oude vertrouwde plaats zal zitten. Maar zeker is dat niet, want Montillot heeft reeds enkele zware maanden achter de rug hij heeft ook als mecanicien tijdens de Ronde van Italië gefungeerd. En hij zal zich zeker moeten ontzien. Zondagavond heeft hij echter meegeholpen om de fietsen voor de eerste bergetappe weer in orde te maken. Maar natuurlijk is hij vroeg naar bed gegaan. De Tour in cijfers De uitslag van de 10de etappe Bor deaux—Bayonne (201 km.) luidt: 1. De Bruyne (België) 4.59.39; 2. Dar rigade (Frankrijk) z. t.; 3. Desmet (Bel gië) 4. Monti (Italië)5. Lauredi (Zuid Oost); 6. Quentin (West); 7. Chacon (Spanje); 8. Bauvin (Frankrijk); 9. Barone (He de France); 10. Defilippis (Italië)11. Voorting (Ned.)12. Adri- aenssens (België); 13. Lahaye (Ned.); 14. Forestier (Frankrijk)15. Mahé (Frankrijk); 16. Impanis (België); 17. Huot (Zuidwest) allen in dezelfde tijd als De Bruyne; 18. Barbosa (gem. Lux. ploeg) 5.06.00; 19. Poblet (Spanje) 5. 13.50; 20. Ockers (België) z. t.; 21, De Groot (Ned.) z. t.; 21. Thomin (West) z. t.; 23. Picot (West) z. t. Een grote groep renners werd 27e ex aequo geplaatst, in dezelfde tijd als Poblet, 5.13.50. Hierbij waren o.m. Ber- gaud (Fr.), Geminiani (Fr.), Brankart, Close, Van Genechten en Vlaeyen (B.), Coletto, Baffi, Oonterno, Fantini, For- nara, Giudici, Nencini en Padovan (It.), Bahamontes en Botella (Sp.), Gaul, Kemp, Robinson, Sichmitz en Sc limit (gem. Lux. ploeg) en de Nederlanders Hinsen, Nolten, Van der Pluym, Van Dongen en Wagtmans. ALG. KLASSEMENT. Na de tiende etappe ziet het alge meen klassement er als volgt uit: 1. Voorting (Ned.) 52.46.39; 2. Darri- gade (Frankrijk) 52.48.22 op 1.43; 3. Lauredi (Zuidoost) 52.4g.32 op 1.53; 4. Adriaenssens (België) 42.49.30 op 2.51; 5. Desmet (België) 52.51.58 op 5.19; 6. Bauvin (Frankrijk) 52.54.03 op 7.24; 7. Walkowiak (N.O.C.) 52.55.48 op 9.04; 8. Picot (West) 52.57.05 op 10,26; 9/10. ex aequo Wagtmans (Ned.) en Monti (Italië) 53.02.03 op 15.24; 11. Mahé (Fr.) 53.04.31; 12. De Groot (Ned.) 53.05.03; 13. Barbosa igem. Lux.) 53.05.49; 14. Caput (West) 53.07.36; 15. De Bruyne (B.) 53.07.41; 16. Defilippis (It.) 53.08.33; 17. Beuffeuil (Zuidwest) 53.09.48; 18. Privat (Fr.) 53.10.04; 19. Van der Pluym (Ned.) 53.11.01 en 20. Padovan (It.) 53.11.01; 44. Bahamontes (Sp.) 53.36.51; 50. Schmitz (gem. Lux. ploeg) 53.39.52; 51. Gaul (gem. Lux. ploeg) 53.40.20; 58. Hinsen (Ned.) 53.42.47; 61. Nolten (Ned.) 53.44.43; 71. Lahaye (Ned.) 53.58.25; 75. Van Dongen (Ned.) 54.02.22. PLOEGENKLASSEMENT. Het ploegenklassement voor de 10de etappe luidt: 1. België 14.57.57; 2. Frankrijk 14.58.27; 3/4. ex aequo Italië en Nederland Voor ting, Lahaye, De Groot) 15.13.08; 5/8. ex aequo, W.-ploeg, lie de France, Zw.- ploeg, Z.o.-ploeg 15.27.19; 9. gem. Lux. ploeg 15.33.40; 10/12. ex aequo Spanje, Zwitserland, N.O.-Centrum 15.41.30. Het alg. ploegklassement na de 10de etappe luidt: 1. België 157.28.56 2. Nederland 157.40.36; 3. W.-ploeg 157.45.19; '4. Frankrijk 157.54.28; 5. Italië 158.16.35 6. N.O. Centrum 158.48.36; 7. Z.W.-ploeg 159.24.45; 8. Z.O.-ploeg 159,27.45 9. Gem. Lux. ploeg 159.44.29; 10. Ile de France 159.52.15: 11. Zwitserland 160.12.39; 12. Spanje 160.19.28. PUNTENKLASSEMENT. 1. De Groot (Ned.) 152 pnt; 2. Darri- gade (Fr.) 156 punten; 3. Desmet (B.) 161; 4. Picot (W.-ploeg) 164; 5. Voor ting (Ned.) 180; 6. Bauvin (Fr.) 186; 7. Ockers (B.) 196; 8. Rolland (Fr.) 218; 9. Hassenforder (W.-ploeg) 244; 10. Caput (W.-ploeg) 269; 11. De Bruyne (B.) 270; 12. Tonello (Ile de France) 273. Barone (Ile de France) kreeg de prijs voor de strijdllistigste renner, hij be haalde 56 pnt, tegen Chacon en Barbosa 20 pnt, Lauredi en Darrigade 8 pnt, en Hassenforder 3 pnt. Gerrit Voorting had zich in de laatste tientallen kilometers, ih de scherp dalende windingen van de Pyreneeën-uitlopers, geconcentreerd op het bijblijven ln de groep van 17. Want er waren ernstige concurrenten voor hem by, als de Frans nationaal Darrigade en de zuidoostelijke regionaal Lauredi, die eveneens gunstig stonden ln het algemeen klassement en dat byblyven gelukte hem vol komen. Voorting mengde zich niet in de stryd met de blanke sabel, welke op de meet werd geleverd door Fred de Bruyne en André Darrigade, welk duel de verdediger van de Franse driekleur, die bovendien uit een naburige streek Les Landes komt, met een half wiel verloor. Gerrit Voorting werd elfde geklasseerd, waarmede onze man op dat ogenblik ruimschoots tevreden was, omdat hij er de duizend gulden per dag opleverende gele trui mee veroverde. Sjef Lahaye werd dertiende, een bescheiden succes, dat de Limburger niettemin kan aanmoedigen. Apart hoofdstuk Een apart hoofdstuk vormde de finish van het veertien minuten later aanko mende peloton, waarin zich nog zes Ne derlanders bevonden. Wies van Dongen trok de sprint voor Daan de Groot aan. Niet voor zich zelf. maar voor de man met de groene trui. die belang had bij een zo gunstig mogelijke plaatsing. Op de baan gaf Wies de lange Amsterdam mer nog een duw. alsof het. een koppel- wedstrijd was. Die overtreding zal hem misschien wel op een boete komen te staaii, maar daar dacht v. Dongen op dat moment niet aan. Hij dacht aan het gevecht met de tijd, dat Daan onderweg had moeten leveren om de achterstand in te halen, welke hij opliep door een lekke band. Daan had na de eerste ra vitaillering een halve minuut radeloos en alleen langs de kant van de weg ge staan. Toen kwam Joosen achter een volgend groepje voorbij en de lekke band was zó vergeten. Jan Nolten kwam hem helpen en samen waren zij er na lang zwoegen ln geslaagd, niet minder dan 5 minuten goed te maken op de groep met belangrijke figuren als Oc kers, Wagtmans en 6e gele truidrager Walkowiak met wie zij de aansluiting hadden verloren. Explosieve start Ondanks de stromende regen, de ren ners verschenen in hun plastic capes en de ploegleiders hadden de linnen kappen van hun volgwagens opgezet, was de start van de 201 km lange etappe even explosief als bijna alle voorgaande. Meteen na het vertrek demarreerde de Frans nationaal Francois Mahé, die 18 man onder wie Sjef Lahaye meetrok. Er deed zich al gauw een buiteling in het kopgroepje voor. waardoor enkele mannetjes af vielen. Doch er kwamen er ook weer een paar bij, onder anderen Gerrit Voorting, zodat het aantal leiders op 19 kwam te staan. Zij reden, naar het recept van deze wonderlijke Tour, een daverend hoog tempo en hadden hun voorsprong na 40 km dan ook tot bij na drie minuten vergroot. Enkele kilometers verder viel de wes telijke regionaal Le Ber terug door een lekke band, zodat er nog 18 man over bleven. De overigen keken opgelucht om Van die westelijke pottekijkers met hun sterke positie in het ploegenklassement was men er dus weer een kwijt. Het werd tijd, even rustig de balans op te maken. De ploeg, die vandaag de agressie ontketende bleek te bestaan uit vier Fransen: Mahé. Darrigade, Beauvin en Forrestier, vier Belgen: De Bruyne, Des met, Impanis en Adriaenssens, twee Ne derlanders: Voorting en Lahaye, twee Italianen: Monti en Defilippis en verder uit de enkelingen: Huot (Zuidwest), Ba rone (Ile de France), Quentin (West Fr.), Chacon (Spanje), Lauredi (Zuid oost) en Barbosa. de Portugees uit de gemengde Luxemburgse ploeg. gestaakt. Met de theoretische gele trui van Gerrit Voorting ging het voorals nog wisselvallig. Toen er 100 km waren gereden en Walkowiak op zijn hevigst aan het jagen was, liep de voorsprong van de kopgroep namelijk terug tot iets meer dan drie minuten, zodat Voorting de trui toen kwijt was. Maar nadat er achter de leiders twee grote groepen waren ontstaan, groeide de winst van Voorting en zijn mannen weer en was de gele trui, althans op papier wederom Nederlands bezit. Na 115 km was het beeld van de strijd aldus: op kop de groep van 18 man met Voorting en Lahaye. op ruim vijf minu ten Walkowiak, op ruim zeven minuten de groep Bahamontes. En na de tweede verzorging in het. be kende bronnenstadje Dax aan de rivier Adour begonnen de beboste heuvels de grote groeperingen parten te spelen. De pelotons Walkowiak en Bahamontes gingen zich trager bewegen en kwamen bij elkaar te zitten. 50 km voor het ein de kon men op de glooiingen van het Baskenland tussen de bomen door, de Pyreneeën van verre zien wenken. De voorsprong van de 18 leiders was ruim zeven en halve minuut. Tijdens zonnig weer - er stond echter nog altijd een straffe wind - konden de mannen van het eerste uur op de resterende tientallen kilometers met een lange af daling naar Bayonne, het verschil op mim veertien minuten brengen. Zij ver loren alleen Barbosa. die 25 km voor het einde een lekke band kreeg, zodat er 17 man tegelijk aan de finish verschenen. Barbosa eindigde evenwel ruimschoots voor het peloton waarin Poblet, vóór Ockers de Sprint won en waarin Daan de Groot, dank zij de assistentie van Van Dongen als derde over de streep ging. Oranjeploeg raakte twee man kivijt De 24-jarige Piet van de Brekel uit Echt in Limburg heeft in de etappe naar Bayonne de strijd gestaakt. Volgens de inlichtingendienst, welke de organisatoren per speciale radio geven, is de Limburger in de bezemwagen gestapt, omdat hij leed aan de gevolgen van de val, waar hy vrijdag tezamen met Michel Stolker bij betrokken was in de etappe naar Bordeaux. Maar in hotel Excelsior op de Place de la Republlque te Bayonne liet Van de Brekel een geheel ander geluld horen. Geen sprake van dat hij had opge geven, omdat hij vrydag was gevallen. Toen het peloton door de voortdurende jachten reeds aan het begin van de etappe uit elkaar was gevallen, kwam hij op een gegeven ogenblik met de Belg van Genechten tezamen De Belg was in een sloot gereden en dit verklaarde zijn achterstand. Teza men zijn zij door gegaan. Van Genech ten had tegen hem gezegd: niet bevoor raden. dat houdt tijd op de eerste ravitallering was te Labaouheyre op 71 (Ingez. Med.-Adv.) GERRIT VOORTING De groene trui behouden en de gele in Bayonne Door Voorting op Locomotief erbij gewonnen loopt altijd lichter I ^Ujwielon voor sport, toerisme en dagelijks gebruik. DAAN DE GROOT Tegenaanval Deze groep had na 70 km kort voor de eerste ravitaillering in Labouheyre een winst vergaard van 5 min. 10 sec., zo dat Gerrit Voorting, die in de algeme ne rangschikking 5 min. 7 sec. achter stond op Walkowiak, op dat ogenblik de leiding had overgenomen. Na onge veer 90 km, toen er geen sprake meer was van stortbuien en het nog maar alleen gewoon regende, ontketende Walkowiak in het bosrijke gebied van Les Landes een tegenaanval. Dit had aanvankelijk tot gevolg, dat het grote peloton in vier stukken uiteen viel, die later evenwel in twee pelotons tezamen vloeiden. In het eerste, geleid door Walkowiak. Ockers, Branckart, Wagtmans en Gaul, wist ook Van der Pluym, op wie Gaston Benax reeds zijn oog heeft laten vallen voor de Grand Prix des Nations in Parijs, een belang rijke wegwedstrijd tegen het uurwerk, binnen te dringen. In het tweede pelo ton, aangevoerd door de Spanjaard Ba hamontes bevonden zich Hinsen, De Groot, Nol ten en Van Dongen. Onze negende man. Piet van de Bre kel uit Echt was de enige die nog ont brak. Later bleek, dat hij de strijd had Na ernstige val in Tour van vorig jaar (Van een speciale verslaggever) Bayonne, zondagavond De overeenkomst met het beloop van de Tour de France van het vorig jaar is wel treffend toen won Hinsen de zevende etap pe van Zürich naar Thonon-les-Bain. veroverde Wim van Est de gele trui en behield Wout Wagtmans de groene trui. Dat was aan de voet van de Alpen. Vanavond staan wij aan de voet van de Pyreneeën. Gerrit Voorting heeft de gele trui veroverd, Daan de Groot slaagde erin na moedig rijden de groene trui te behouden en Nederland staat nog steeds tweede in het algemeen ploegenklassement Wederom dus prachtige successen, zoals wij na de start te Reims vrywel na elke etappe fraaie resultaten van de Oranjeploeg hebben kunnen melden. Het vorig jaar, na het vertrek uit Thonon-les-Bain, in de etappe naar Briancon, maakte een ernstige val van Gerrit Voorting een voorlopig einde aan zijn wielercarriere. Een zware bekken verwonding hield hem wekenlang in het ziekenhuis te Albertvilje vast. Met welk een vasthoudendheid en grenzeloze energie heeft Gerrit Voorting zich na zijn beterschap weer naar boven ge werkt. En hij verrichtte dit seizoen zijn vak zo gewetensvol, dat Pellenaars zijn oog weer op hem liet vallen, ondanks het feit, dat de Roosendaler met zijn 33 jaar niet meer tot de jongeren behoort. Voor de eerste maal heeft hij thans de gele trui om zyn schouders, nadat Wout Wagtmans en ook Wim van Est dat kostbare kledingstuk reeds voor hem hadden gedragen. Vandaag nog, toen Mahez in Bordeaux de jacht geopend had en de concurrenten elkaar van de eerste minuut af een gevecht op leven en dood leverden, heeft hij een staaltje van durf en gehardheid laten zien, toen hij met Impanis Lauredi, Barbosa en Huot een klein leidersgroepje van 14 man wist in te halen en daarmee de grondslag legde voor het bezit van de leiderstrui. Zeker hij heeft, toen in het laatste gedeelte van de etappe vast stond, dat de groep vluchtelingen niet meer kon worden ingehaald door het grote peloton, waarin Walkowiak, Picot en Ockers zaten, niet gedemarreerd, maar hy heeft er als hij de kop moest overnemen, hard aan getrokken en zijn bijdrage geleverd in de tijdwinst van bij na een kwartier. Niemand van de 17 leiders is op de laatste tientallen kilometers gedemar reerd, men bleef tezamen om geen ri sico te lopen. Met een Glimlach reed Voorting op het aardige baantje van Bayonne zijn ere-rondje en met een brede grijns op zijn gebruind gezicht stapte hy daarna van zyn fiets: Vol doening kon men in de ogen lezen van de man. die terugkeerde. Daan de Groot, die met zijn derde plaats in de sprint van het peloton zijn eerste plaats kon behouden in het alge meen puntenklassement, maakte reeds grapjes over zijn gebruikelijke ere rondje. Hy kamt dan eerst zijn haren keurig op, boent zijn gezicht zo schoon mogelyk en stapt met plechtige schre den naar het schavot om daar zijn bloe men in ontvangst te nemen, zich te la ten fotograferen en dan langs het pu bliek op de tribunes te flaneren op de fiets, als een volleerde ster aan het wie- Ierfirmament. Nieuwe takfiek Natuurlijk is Wout Wagtmans een paar plaatsen gezakt in de algemene klassering, maar wij vermoeden dat de kleine man uit Brabant voor zijn eerste bergetappe over de Aubisque nog wat vuurwerk in 't achterzakje van zijn tri cot heeft. Trouwens, Pellenaars heeft zondagavond in hotel Exelsior zijn jon gens bij elkaar geroepen en met hen op ernstige wijze de nieuwe taktiek bespro ken, welke maandag in de etappe van de Aubisque moet worden gevolgd. Pel lenaars weet, dat de situatie in Bayonne veel overeenkomst vertoont met. die van het vorig jaar te Thonon-les-Bain. Maar hij zal nu een andere taktiek volgen. Niet direct op het behoud van de gunstige plaats in het algemeen ploegenklassement zal er worden gere den, dat kan later nog wel, maar op een zo gunstig mogelijk resultaat in cis etappe. Hij vertelde zijn jongens, dat de buitenlanders hem hadden gevraagd of hij de verovering van de gele trui en de groene had gearrangeerd, in taktische zin dan altijd. Onzin, had de ploeglei der verklaard, maar hij wist, gezien de klassering van Voorting en Wagtmans, dat een van beiden vandaag of morgen in het bezit van de gele trui zou komen. En daar heeft hij op gespeeld. En voor Daan de Groot heeft hij bewondering voor diens vechtlust en volhouden. km van Bordeaux en inderdaad had den zij hun etenszakje niet aangepakt. Voor hen reed een' klein groepje waarin zich enkele Spanjaarden bevonden. Dat was hun eerste doel. Toen een volgauto langzaam passeerde, demarreerde Van Genechten plotseling en ging er even achter zitten. Van de Brekel zat toen alleen en dat ontmoedigde hem zodanig, dat hij niet lang daarna de strijd staak te en zich verder naar Bayonne per bezem wagen liet vervoeren. Als men weet. dat Van Genechten in het grote peloton op de wielerbaan te Bayonne is geëindigd, dan kan men moeilijk vol houden, dat Van de Brekel over door zettingsvermogen beschikt OOK VAN DONGEN NAAR HUIS Een treurig bericht bereikte Wies van Dongen zondagavond in Bayonne. Zijn vader is ernstig ziek en men acht het gewenst, dat hij onmiddellijk naar huis terugkeert. Wies van Dongen is zondagavond met Piet van de Brekel met de nachttrein naar Parijs gereisd om dan verder door te gaan naar Nederland. MONTILLOT ZIEK De bijzonder sympathieke mecanicien, Memé Montillot, is in de nacht van zaterdag op zondag te Bordeaux plotse ling niet goed geworden. De geneesheer constateerde een lichte hartaanval. Hij verbood de Fransman om in de etappe van Bordeaux naar Bayonne in de ploegleiderswagen van Pellenaars mee te rijden. Met de vrachtwagen van Commans, die elke dag vooruit rijdt met de bagage en het reservemateriaal, Fred de Bruyne rechtszege vierde voor de derde maal in deze Ronde van Frankrijk. Links de Fransman Darrigade. (Tele-foto)

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 5