Fransen schieten ergerlijk tekort in kennis van de Duitse cultuur Geen wonder dat één op drie wantrouwend is jegens buurman Wittebroodsweken verstreken Tweede fase Kabinetsformatie MAANDAG 16 JULI 1956 (Van onze correspondent te Parijs.) Nauwelijks de helft van het Franse volk (49 procent) voelt wel iets voor een politiek van toenadering tot de Duitsers. De andere helft wordt verdeeld in 15 procent onverschilligen of meningilozen en 36 procent vier kante tegenstanders, lieden dus, die hun wantrouwen jegens Duitsland nog steeds niet wisten te overwinnen. Dat zijn de voornaamste cijfers, die werden ver kregen bij een peiling van het (officieuze) Franse Instituut voor de publieke opinie, die in het maand schrift „Réalités" deze maand openbaar werden gemaakt. In 1954 werd door ditzelfde lichaam een overeen komstig referendum gehouden, en toen telde men 54 op de honderd Fransen, die zich uitspraken voor een vergeet-het-verleden-politiek. Slechts 23 procent was daar toen tegen. Sedertdien heeft Frankrijk vernomen, dat de Saar weer aan West-Duitsland moet worden afgestaan en werd het plan voor een Europees leger door de Nationale Vergadering getorpedeerd. Oorzaken of symptomen van een grotere spanning in de Frans-Duitse relatie»? In elk geval schijnt men met de redactie van „Réalités", wel vast te mogen stellen, dat voor Marianne en Michel, die elkaar toen in de armen zouden vallen, de wittebroodsweken nu wel zijn verstreken. Tien jaar na de oorlog aarzelt de helft der Fransen nog altijd om de strijdbijl te begraven en blijft gereserveerd, zo niet vijandig, tegenover de „erbfeind" aan gene zijde van de Rijn. Acht en twintig op de honderd Fransen hebben in de jongste oorlog een naaste bloedverwant verloren, maar veel groter is nog het aantal van hen, die de Duitsers in de eerste plaats toch als soldaat, en zelfs als mogelijke bezetter, blijven beschouwen. Ook de snelheid, waarmee West- Duitsland zich economisch heeft hersteld, moet de vrees der Fransen voor hun overburen nog hebben verhoogd. Een vrees, die overigens met een vrij ruime dosis jalozie vermengd is Bescheiden troost, dat de jongeren welwillender zijn Had het anders gekund? Aan beide zijden van de grens hebben staatslieden van formaat de laatste jaren gepoogd een basis voor een beter wederzijds be grip te leggen. Voor Duitsland denkt iedereen na tuurlijk allereerst aan kanselier Ade nauer. In Frankrijk was de krachtigste promotor van een „Europese" politiek Robert Schumant die dezer dagen juist zijn 70-ste verjaardag vierde), doch wiens invloed de laatste jaren in zijn ei gen land wel sterk is gedaald. Wat de verdiensten van de Franse europeeërs ook zijn geweest het getij hebben zij niet weten te keren. Verstandlijk mogen vele Fransen dan al inzien, dat het gevaar voor de vrij heid en de veiligheid van naam veran derd is en nu eerder Sovjet-Rusland dan Duitsland heet, instinctief richt men zijn vrees op de onmiddellijke oostgrens. Een (bescheiden) troost kan desnoods worden geput uit de omstandigheid dat onder de Franse jongeren (van 18 tot 35 jaar) het percentage „welwillenden" iets hoger namelijk 60% is dan on der de oudere generaties. Beethoven bij zestig procent onbekend... Men behoeft natuurlijk de historische spade niet heel diep in de grond te ste ken om in Frankrijk een royaal aantal redenen te vinden, waardoor deze resul taten kunnen worden verklaard. Maar men zal ook moeten toegeven, dat ge brek aan kennis het wederzijds begrip om van sympathie en vriendschap nog niet eens te spreken niet bepaald ten goede is gekomen. Het Franse onderwijs is hierbij zeker sterk in gebreke gebleven: ook dat wordt door dezë enquête overtuigend bewezen. De meerderheid van het publiek wist niet. dat Hamburg de grootste haven van Duitsland is! Goed. in aardrijks kunde zijn de Fransen nooit zo heel sterk geweest. Maar in het domein van Ontslagen adjunctdirecteur Linnaeushef kreeg ongelijk in kort geding De fungerende president van de Haar lemse Rechtbank mr. C. E. Muller heeft, zaterdag uitspraak doende in het kort geding aanhangig gemaakt door de heer H. A. J. van Duuren. adjunct-directeur van de Linnaeushof te Bennebroek als eiser tegen de directie van deze bloe mentuin als gedaagde. Van Duurens vordering ontzegd voor wat betreft het hem weer tewerk stellen - binnen 24 uur na de uitspraak - in zijn functie van adjunct-directeur van Linnaeus hof en het hem weer ter beschikking stellen van kantoorruimte en een auto. De president heeft verder bepaald, dat in twee met name genoemde dagbladen een advertentie zal worden opgenomen ter verbetering van een hunnerzijds ge publiceerd bericht over het verlenen van ontslag op staande voet aan de ad junct-directeur. Wat het ontslag van de heer Van Duuren oetreft heeft de president in zijn vonnis overwogen, dat de adjunct directeur op 11 juni een brief heeft ge schreven, waarin hij ontslag neemt uit zijn functie. Daarna zijn wel bespre kingen gevoerd maar er is niet geble ken, dat het ontslag is ingetrokken. Ook heeft de president overwogen, dat de verhouding tussen directeur en adjunct directeur zodanig vertroebeld is. dat aangenomen kan worden dat geen goede samenwerking meer zal ontstaan. Dit is - aldus de overwegingen - reeds gebleken uit een opmerking van de heer Van Duuren die gezegd heeft plannen te hebben een witboek over Linnaeushof te publiceren. De heer Van Duuren heeft verklaard voornemens te zijn in beroep te gaan bij het Gerechtshof te Amsterdam. Lening aan Indonesië Van 50 miljoen dollars Door kringen, die in nauw contact staan met het Indonesische Ministe rie van Financiën, is vandaag ont huld, dat zij voor het einde van deze maand een beslissing verwachten van het Internationale Monetaire Fonds op een verzoek van Indonesië om een lening ten bedrage van 50 miljoen dollars. Dit verzoek is enige tijd geleden door Indonesië Ingediend. Volgens bedoelde kringen, zou de lening binnen 5 jaar moeten worden terugbetaald. Mocht het I.M.F met het verzoek in stemmen dan zo voegden zij hieraan toe zou het dekkingspercentage van goud en deviezen, dat de vorige week tot 19,8% terugviel, wederom het wet-1 telijk voorgeschreven minimum van 30% overschrijden. de cultuur, een gebied dat zich in de eerste plaats wel voor toenaderingspo gingen had kunnen lenen, bleek de on wetendheid nog triester. Een op de drie Fransen wisten aarzelend de naam Goe- verwachten.. the uit te brengen en op de vraag drie beroemde Duitse schrijvers te noemen. Schiller was slechts bij 15 rocent be kend. van Heine had 3 procent wel eens horen spreken en één procent kende Erich Maria Remarque ofschoon in tussen Amerikaan geworden de au teur van „lm Westen nichts Neues" De rest, alweer de helft ongeveer, bleef hier ieder antwoord schuldig. Wat de muziek betreft, zijn de cijfers al niet veel rooskleuriger: voor 29 pet was de naam van Beethoven niet geheel en al onbekend en wist men van zijn Duitse afkomst. De anderen 61 tastten zelfs hier nog in het duister!!!! De Franse minister van Onderwijs heeft juist een nieuw schoolplan ont worpen, dat voorziet in een verlenging van de leerplicht 14 tot 16 jaar. Mocht het plan het parlement ooit passeren, dan zou voor het vak algeme ne cultuurgeschiedenis misschien een „iets" royalere plaats op het lesrooster kunnen worden ingeruimd. Want van de Fransen hadden we. eerlijk gezegd, op dit punt iets hogere cijfers durven Zetelverdeling bespreken (Van onze parlementaire redacteur) Vanmorgen heeft de Kablnets-forma- teur dr. Drees weer drie uur gespro ken met de vijf fractie-leiders over het ontwerp-regeringsprogram, waarbij ook de nieuwe wensen uit de fracties ter sprake zijn gekomen. Deze confe rentie heeft niet geleid tot het verbreken van de samenwerking tus sen de vijf partijen. Op grond van de besprekingen zal dr. Drees nu een definitieve vorm geven aan het regeringsprogram en dit dan toezenden aan de vijf fractie-voorzit ters, echter niet met de bedoeling dat het opnieuw wordt besproken in de fracties. Tevens is overeengekomen, dat dr. Drees nu op basis van het definitieve regeringsprogram zal beginnen aan de verdeling van de ministers-portefeuilles over de verschillende partijen en daar voor personen zal aanzoeken. Dr. Drees wil aan de P. v. d. A. vijf ministers-zetels toekennen, aan de KVP ook vijf, aan de A R. twee. aan de VVD 1. en aan de CHU eveneens 1. De fractie-voorzitters zullen dan be paalde partijgenoten kunnen adviseren al of niet zitting te nemen in het Kabinet. Er zijn geen aanwijzingen, dat een of andere fractieleider „neen" zal adviseren, maar bij de uitwerking van de zetelverdeling kan toch nog altijd de samenwerking op de basis van een vijf partijen-kabinet mislukken. Morgenmiddag heeft dr. Drees reeds een bespreking met prof Romme over de indeling van de departementen, waarbij de vraag ter sprake komt. welke departementen eventueel kunnen wor den samengevoegd en welk nieuw depar tement eventueel in het leven moet worden geroepen. Voorlopig is er een basis van samen werking, die de mogelijkheid van het samenstellen van een Kabinet op de breedst mogelijke basis inhoudt. De Kaag vandaag Toen vanmorgen de startschoten van de toren op de Kaag knalden voor de eerste HollandFriesland teamwed strijd en voor Tandjong-Priokde Kaag duurde het lang voor alle schepen de startlijn gepasseerd waren. En toen begon de eindeloze drijfpartij. De vel den Regenbogen van Holland—Friesland en Valken van Tandjong-Priok—de Kaag liepen spoedig in elkaar. Bij de boeien op het Zweiland ging Ir. G. A. Bakker van het Holland team met zijn Regenboog het eerste rond. minuten la ter gevolgd door de Fries J. E. Priester. Daarna kwamen Sieverts en v. d. Velde. Voor de wind ging Alberda die in vijfde positie lag v. d. Velde voorbij en ging Sieverts bedreigen. Daar met deze weersomstandigheden alles mogelijk is. kan er in de situatie bij de Regenbo gen weinig wijziging meer komen, zodat de punten wel ongeveer gelijk zullen liggen. Toen wij dit bericht ter perse moes ten afgeven was er in de teamwedstrijd Tandjong-Priok—De Kaag sprake van een grote voorsprong in punten voor Priok. gezien de (stilliggende!) positie van de schepen op dat moment. M. Du- dok van Heel. P. J. Pistor en W. R. Brassum, alle Priok-mensen. bezetten de eerste drie plaatsen. Intussen knalt het ene startschot na het andere en steeds nieuwe velden worden de plas opgestuurd de moeilijk heden van de drijfpartij tegemoet. In de Flying Dutchman en Sharpies zagen wij resp H. Blok en Jac. Kraan in de kop liggen, terwijl K. H Warburg een grote voorsprong had op de rest van de Finnen. Bromfietser bij Avifauna gedood Hedenmorgen is de 60-jarige ge huwde G. van Deuren, wonende in de Torenstraat aleier, rijdende op zijn bromfiets by de oversteekplaats voor wielrijders tegenover Avifauna, door een hem achterop komende personen auto gegrepen en aan de verwondin gen ter plaatse na enige tijd over leden. Het ongeluk gebeurde, doordat de heer van Deuren, die juist deze morgen zijn werkzaamheden bij Spanbeton in de Hoorn zou aanvangen, bij het overste ken van de rijbaan geen acht heeft ge slagen op het hem achterop komende snelverkeer. Hierdoor kon het gebeuren, dat hij bij het haaks oversteken van de rijbaan werd gegrepen door de perso nenauto, bestuurd door een expediteur uit Eindhoven, die op weg was naar de zandafgravingen by de Zilk. De heer Van Deuren werd tegen de straat ge smakt, waar hij zwaar gewond bleef liggen. Hoewel dokter Pilon spoedig ter plaatse was. overleed het slachtoffer ter plaatse De bromfiets werd geheel ver nield: de personenauto liep schade aan de voorzijde op. Crisis in onze lijd is geestelijk, zegt dr. Radliakrisjnan Dr. S. Radhakrisjnan. vice-president van India, die een reis maakt door Oeganda (Afrika), heeft op een open bare bijeenkomst verklaard, dat de cri sis waarvoor de wereld zich geplaatst ziet, niet van intellectuele, doch van geestelijke aard is. „Wij hebben", aldus dr. Radhakrisjnan. „een geweldige vooruitgang gemaakt op het gebied van wetenschap en technologie, toch zijn wij bang voor de toekomst. Fysieke grenzen en afstanden zyn verdwenen, maar de geestelijke afstanden zijn er nog steeds". Volgens de vice-president kan een „militaire aanpak" geen enkel probleem tot een oplossing brengen. Daarom vroeg rij om „een soort van geestelijke ontwikkeling, die ons onze buren doet beschouwen als niet zo veel verschillend van onszelf". Ontploffing on plezierjachtje ZES GEWONDEN Zaterdagmorgen lag een plezierjacht je, het motorscheepje „Ronald" in het Noorderkanaal te Rotterdam in de sluis om te schutten. Op het oeenblik dat men de motor weer aans!oe." sorong er een vonk in de benzine F»- een ontploffing, waarna brand uitbrak. Vijf van de zes opvarenden, die de boot hadden gehuurd om het weekeinde naar buiten te gaan. werden min of meer ernstig gewond, n.l. de 57-jarige havenarbeider J S Slieker met zijn 54- jarige vrouw, de 45-jarige sjouwer P. F. Pijl en zijn 42-jarige vrouw en de zes jarige Nelly de Winkel, allen uit Rotter dam wier vader ongedeerd bleef. De moeder zou men in Leiden gaan opha len. De Rotterdamse brandweer had vrij spoedig de brand onder de knie. Bij het biussingswerk liep de brandwacht K. Schoon eveneens brandwonden op. Alle gewonden zijn naar het ziekenhuis Bergweg gebracht. C.A.O. voor bloemkwekerijen 1956/1957 Bij beschikking van 28 juni heeft het College van Rijksbemiddelaars goed keuring verleend aan de nieuwe CAO voor de Bloemkwekerijen, geldend van 1 maart 1956 t.m. 28 februari 1957. Een belangrijke wijziging ten opzichte van de oude CAO betreft de onderschei ding van een nieuwe categorie arbeiders, de zgn. geoefenden. naast de tot dan toe bestaande categohieën vakbekwamen en ongeschoolden. De nieuwe weeklonen zijn voor de provincies Noord- en Zuid Holland als volgt vastgesteld: Vaste vakbekwame arbeiders van 23 jaar en ouder f. 63.19; geoefenden f. 59.14; ongeschoolden f. 53.08. Losse vakbekwame arbeiders van 23 jaar en ouder f. 65.25; geoefenden f. 61.07; ongeschoolden f. 54.81. De vakantietoeslag zal voortaan 4% van het jaarloon bedragen. Bomaanslag in Jordanië Een onbekende heeft zaterdag een bom geworpen in de tuin van de Egyp tische ambassade in de Jordaanse hoofdstad Amman, juist op het dgen- blik, dat de Jordaanse militaire attaché het gebouw verliet. De attaché, kolonel Salah Moestafa, kreeg in een ziekenhuis een bloedtransfusie, nadat zijn onder arm was geamputeerd. Niettemin ver keert hij nog steeds in levensgevaar. Volgens de politie werd de attaché ge wond door een tijdbom, die in een pakje uit Jeruzalem was gestuurd. Kinderverlamming fe Delft Geen bijzondere maatregelen nodig In Delft zyn thans 17 gevallen van kinderverlamming aangegeven. Van ochtend is een 18e patientje naar het ziekenhuis gebracht, van wie men ver moedt dat het aan kinderverlamming lijdt. De directeur van de gemeentelij ke geneeskundige en gezondheidsdienst, dr. J. Buist, deelde mede,, dat in Delft thans verhoudingsgewijs de ziekte het sterkst is verbreid. Toch acht hij, na overleg met de inspectie voor de Volks gezondheid, geen bijzondere maatrege len nodig. Scholen, zwembaden enz. blijven gewoon geopend. Dr. Buist deel de mede, dat het zeer dubieus is of het sluitn van soholen enige invloed in gun stige zin kan hebben bij de pogingen de ziekte in te dammen. 22 gevallen in Den Haag In totaal zijn 22 gevallen van kinder- verlamming in Den Haag en omgeving geconstateerd. Van deze patiënten zijn er 9 afkomstig uit Den Haag: twee ge vallen hiervan zijn opgenomen in het ziekenhuis aan de Zuidwal en 7 gevallen in het Juliana-kinderziekenhuis. Rembrandt in Westerkerk herdacht „DE GROOTSTE LEKEPREDIKER" In de Westerkerk te Amsterdam, waar Nederlands grootste schilder Rem brandt zijn laatste rustplaats heeft, is gisterochtend een dienst gehouden ter herdenking van het feit, dat Rembrandt gisteren 350 jaar geleden werd geboren. De voorganger, ds. H. A. Visser, Ned. Herv. predikant te Amsterdam, predikte over het onderwerp „Rembrandt als ge tuig van Christus" met als tekst de woorden van de oude Simeon in de tem pel uit Lukas 2 „Mijn ogen hebben uw heil gezien". Ds. Visser zei o.m. dat de man her dacht wordt die nu als eeuwen lang de Bijbelse boodschap heeft verkondigd op een tijdloze wijze en met een geweldige kracht. „De kracht komt tot uiting doordat Rembrandt" die volgens spr. „de groot ste lekeprediker ter wereld is", de mens Jezus Christus heeft leren kennen als de brenger van het heil aan alle mensen en doordat hij had ontdekt wie hijzelf en wie de mens was. Na de prediking voerden het Wester kerkkoor het Bachorkest onder leiding van Simon C. Jansen de Bach Cantate „Magnificat" uit. Deze dienst was be legd door het Kunstcentrum Wester kerk in samenwerking met de Centrale Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente te Amsterdam. Rembrandt* werk driemaal voor de Russische TV De Moskouse televisie heeft in de af gelopen weken drie uitzendingen over de Nederlandse schilderkunst gegeven. „Dit land", zegt de directeur, „heeft in de ontwikkeling van de beeldende kun sten van de wereld een enorme rol ge speeld". Tydens deze uitzendingen, die speciaal aan Rembrandt waren gewijd, maakten de Moskouse televisietoeschouwers ook kennis met de werken van Frans Hals, Potter. Jacob en Salomon van Ruysdael, Pie ter de Hoogh, Terborg en vele an dere beroemde Nederlandse schilders. Eerst versohenen op het televisie scherm de typische Nederlandse land schappen. die telkens in de schilderyen tot uitdrukking komen Er werden epro- dukties en foto's getoond van 26 schil derijen en etsen van Rembrandt, die in de musea van de USSR en andere lan den worden bewaard. Ook werden frag menten getoond uit de Duitse film .Rembrandt". In de musea van Moskou en Lenin grad bevinden zich 30 doeken van Rem brandt. een groot aantal etsen en teke ningen. Overval op politiepost VIER DODEN Een bende van de Daroel Islam heeft een aanval gedaan op de politiepost te Tjiumboel. ongeveer 40 km ten zuid oosten v. Djakarta. Drie politiemannen en een burger werden door de opstan delingen gedood. Chinese handelsmissie in ons land Een Chinese handelsmissie bestaande uit 12 personen, is gisteravond op Schiphol gearriveerd voor een bezoek aan ons land. op uitnodiging van het Centraal orgaan voor de economische betrekkingen met het buitenland. Zij werden verwelkomd door de heren mr. J. J. Ooyevax. mr. P. H. H. Noord- wal de heer A. J. Zikel, J. W. Th. E. Sikkes en R. Korteweg. De missie blijft tot 27 juli in ons land. Zij brengt een tegenbezoek na de reis, die een Nederlandse handelsmissie 1% jaar geleden naar de Chinese Volks republiek maakte. JEUGDLEIDER STAL DE KAS Politierechter straft met vier maanden (Van onze Haagse redactie) Een 27-jarige jeugdleider uit Leiden moest zich vanmorgen voor de Politie rechter te Den Haag verantwoorden, omdat hij in april en mei van dit jaar diefstallen had gepleegd uit de kas van een vereniging voor sociale jeugdzorg te Leiden. Volgens de tenslastelegging had de man f 652 gestolen. Verdachte zelf beweert slechte f 330 ontvreemd te heb ben. „U zult de tel zijn kwijtgeraakt", meende de politierechter. „Het gaat ove rigens niet best met u, want u bent hier al vaker geweest". Uit verdachtes strafregister bleek dat hij al eerder wegens diefstal is veroor deeld. Hij werd toen ter beschikking van de regering gesteld, doch men liet hem voorwaardelijk in vrijheid. Verdachte is vroeger drie jaar lang als jeugdleider in Brabant werkzaam geweest. De Officier van Justitie wees er op dat verdachte in het Leidse Jeugdhuis een vertrouwenspositie had. Een jeugd huis is geen bankinstelling, de kas wordt er niet in een kluis bewaard. Men werkt er samen in goed vertrouwen. Verdachte heeft dit vertrouwen ge schonden. Overigens, zo meende de of ficier. had men beter naar verdachtes verleden moeten informeren. De Politierechter veroordeelde de jeugdleider tot een gevangenisstraf van 4 maanden met aftrek. DRIE HONDERDJARIGEN IN HAARLEM Haarlem telt drie honderdjarige inwo ners. Zaterdag vierde de heer L. B. Lu- man, oud Waldhoornist bij het orkest der vroegere Nederlandse Opera (nog onder leiding van Koopman en Van der Linden) zijn honderdste verjaardag. Opening van tennisbanen te Voorschoten Zaterdag heeft burgemeester C. J. v. d. Hoeven het gemeentelijk tennis banencomplex aan de Juliana van Stolberglaan officieel geopend. Na een wel komstwoord aan de beide wethouder», diverse raadsleden, de genodigden en in het bijzonder aan de heren Nijland, als vertegenwoordiger van dc Kon. Ned. Lawntennisbond en Lindhout van de Bond van tennisbanenexploitanten, her innerde burgemeester Van der Hoeven aan al hetgeen vooraf gegaan is aan de stichting van dit sportveldencomplex. laar en Schurink werd door de eerste met 63 gewonnen. Het heren dubbel werd door de heren Buitelaar en W. Hemmes gewonnen van de heren Schurink en A. Hemmes, met 6—1, 6—4, 6—3. Door het minder gunstige weer was de belangstelling niet zo bijzonder groot, maar vele ingezetenen is het misschien nog niet bekend, dat het mogelijk is de wandelpaden bij de sportvelden te be treden. Deze zomer zullen wel meer Voorschotenaren eens van de gelegen heid gebruik maken van deze nieuwe wandelgelegenheid, die in alle opzichten een grote aanwinst voor de gemeente betekent. Belangrijke aanwinst voor de gemeente In oktober 1955 werd besloten zes ten nisbanen aan te leggen en in februari besloot de raad een kleedgebouwtje an nex kantine te bouwen. Nu alles klaar is ziet het er naar uit, dat de gemeente geen spijt zal hebben van deze beslui ten. Spr. hoopte dat de exploitant, de heer W. D. J. van der Bijl, vele jaren een leidinggevende functie by de tennis sport zou mogen bekleden. Woorden van dank wei-den gericht tot de velen, die aan de tot standkoming hadden mee gewerkt, waaronder in het bijzonder de directeur van de dienst van Openbare Werken, met de heer Zandee, en het hoofd van de plantsoendienst werden genoemd. De gemeente Voorschoten vraagt als forensengemeente om gelegenheid voor sportbeoefening. Deze gelegenheid biedt het gemeentebestuur en de burgemees ter hoopte, dat dit op de juist wijze gewaardeerd zou worden. Namens het district Den Haag van de KNLTB wenste de heer Niiland het ge meentebestuur geluk met dit prachtige banencomplex. Helaas wordt van over heidswege nog niet vaak zo iets tot stand gebracht. Het gemiddeld aantal banen in Nederland bedraagt nog pas 1 op de 4000. Spr. wenste de heer Van der Bijl veel succes bij de exploitatie. De heer Van der Bijl beantwoordde de sprekers. Nadat burgemeester Van der Hoeven door het slaan van de eerste ballen de banen officieel geopend had, gaven vier tennisleraren een demonstratie. Het enkelspel tussen de heren Buite- LEIDERDORP BURGERLIJKE STAND Geboren: Hendrik D zn van A. G. van Osnabrugge en P. Tamminga. PERSONEEL „OUDERZORG" GING OP STAP Het personeel van de steenfabriek „Ouderzorg" maakte zaterdag per bus een uitstapje naar Noord-Brabant. Na dat het gezelschap een moderne steen fabriek had bezichtigd, waar de directie een consumptie aanbood, begaf men zich naar de Efteling, waar men ge ruime tijd veableef. De directie van „Ouderzorg" bood vervolgens een echte Brabantse koffietafel aan. Via de Ois- terwijkse vennen ging de tocht naar Avi fauna. waar een goed verzorgd diner wachtte. Tegen 10 uur kwam het gezel schap in Leiderdorp aan. De voorzitter van de personeelsvereniging, de heer Diesenxaad. bracht de directie dank voor deze uitstekend geslaagde dag. VOORSCHOTEN BRANDWEER HAD WEER SUCCES De Voorschotense vrijwillige brandweer heeft zaterdag in Zeist in een landelijke wedstrijd mogen •uitkomen, omdat de groep laatst in Leidschendam de eerste prijs had gewonnen. Dezelfde groep, weer onder leiding van de heer D. Yper- laan, heeft in Zeist opnieuw succesvol gekampt in klas 3. Nu wist deze ploeg de tweede prijs in de wacht te slepen (de eerste was voor Hardenberg in Over- ijsel1), en bovendien won de Voorscho tense ploeg de wLsselbeker voor Zuid- Holland! Dit betekent, dat de Voor schotense ploeg kampioen van Zuid- Holland is geworden! WARMOND EINDEXAMENS ..WARMONDERHOF". Voor het eindexamen Land- en Tuin bouw Instituut ..Wannonrierhof" slaaf den: de dames T. Bakhoven en H. Kruidhof: de heren W. J. F. Bauer, A. Peronistische organisaties (twee op één dag) ontdekt De politie van de Argentijnse provin cie Salta op 1500 km. van Buenos Aires heeft explosieve stoffen, Peronistische vlugschriften en portretten van de ex- óictator ontdekt, in verband waarmee zeven personen zijn aangehouden. On der hen bevindt zich de voormalige al gemene secretaris van de CGT voor de provincie Salta. Dit is de tweede illegale Peronistische organisatie die binnen het tijdsverloop van één dag is ontdekt. C. Bernet Kempers; I. Bongers, C. P. Bres van Kempen. O. H. Frey, Joh. Clausing, F S. Land, B. Reinders, D. R. J. Schafer. UITGAANSDAG Fa. VAN DER WILLIK Het voltallige personeel van de firma van der Wlllik, houthandel en latten- fabriek. heeft met de resp. vrouwen en verloofden weer het jaarlijks uitstapje gemaa-kt. De tocht voerde naar Harder wijk, waarna de bus over de 25 km. lange dyk. met aan weerszijden water, naar Lelystad reed. Lelystad, dat nu nog als kunstmatig eiland midden in het IJsselmeer ligt. maar na de totstandkoming van de pol der zal uitgroeien tot een gemeente van 60.000 inwoners, als centrum van een rijke, vruchtbare polder: 54.000 ha. nieuw gewonnen land!! Na een interessante rondvaart langs de dichting van de ringdijk om deze aan te leggen polder, maakte men een rit over de praohtgie Veluwe De dag werd besloten met een bezoek aan Amsterdam-bij-avond. Het mooie weer en de goede stemming hebben meegewerkt tot een voor hen allen onvergetelijke dag. P.V. „WARMOND" De Warmondse Postduivenvereniging „Warmond" hield een wedvlucht voor oude duiven vanaf St. Etienne; afstand 752 km. De duiven werden gelost om 6 uur met een n.o. wind. De eerste duif bereikte zijn hok om 20.4.39 uur. De uitslagen luiden: Dr. Venker 1; J. de Weerd 2. 5. 7: Jac, Zwetsloot 3; J. Roest 4: Jac. Nlekerk 6. De eerste drie duiven kwamen zondag binnen de overige maandag. BEURSOVERZICHT Onregelmatige markt Amsterdam, 16 juli De nieuwe beurs week werd ingezet met een verdere koersverheffing voor Kon. Olie, welk fonds op 866 een nieuw hoogtepunt bereikte. Er was zeer be hoorlijke belangstelling in de hoek en de gehele markt droeg een geanimeerd karakter. Dit bleek ook uit de ontwik keling der toonaangevende cultuurfond sen, die, in tegenstelling tot de vorige week, reeds in de eerste tape genoteerd werden. Vooral viel de vaste stemming op voor Amsterdam Rubber. HVA en Ver. Deli lagen iets beter, maar de affaire in deze sector bleef matig. Op de inter nationale fondsen vormde AKKU een uitzondering door een koersverlies van 5 punten. Dit werd toegeschreven aan de winstcijfers van de American Enka in het eerste halfjaar, die een aanzien lijke daling vertonen. Philips was voor het eerst in geruime tijd weer wat be ter gestemd. Unilever liep 5 punten om hoog. Scheepvaart kalm en goed prijs houdend. In het verdere verloop viel eerder e«n kleine afbrokkeling te con stateren, vooral voor AKU die tot 246% inzakte. Nederlandse Staatsfondsen verdeeld: Staffellening werd gesteund en kwam boven de 92. kortlopende le ningen iets lager, de overige prijshou dend. Aandelen de Bijenkorf waren ge vraagd op het gunstige jaarverslag. Daarentegen leidde het jaarverslag van Erdal tot enig aanbod, hetgeen een koersverslies van 7 punten veroorzaakte. WISSELKOERSEN Amsterdam, 6 juli - Londen 10.63% 10.64%, New York 3.82fg—3.83A. Mon treal 3.89A—3.89j?, Parijs 1.0852%— 10862%. Brussel 7.6547—7.6507. Frank furt 9113—91.18. Zurich 87.33—87 38, Zürich (vr. francs) 89 33'.89 38%, Stockholm 73 7973.84, Kopenhagen 54.99%55 04%, Oslo 53.20%—53.26%, Milaan 60.9360.98%. Beurs van Amsterdam Maandag 16 juli ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. 53 3% 97% 97% Grootboek obl. 98 96% Ned. '53 (3%) 96% 95 Ned '48 3% 91% 91 91 91 Ned. '55 II 3% 93% 92% Ned. '47 3% 3 91% 92% Dollarlng '47 3 93% 93'.'8 Investeringscert. 3 95^ 94% Ned. 62-64 3 95^ 91% Indië '37 A 3 93% 93% Grootboek '46 3 90% 90% ACTIEVE AANDELEN Cult. Hand en Ind B 55% 57% Nat. Handelsbank 139% 138% Ned Handelmij 202% 204 A.K.U 252% 247% 281% 283% 417% 421% Wilton Feyenoord 312 312 241 241 Kon Olie f.50.— 417 848% 864% Amst Rubber 100% 103% Holl. Amer lijn 187 187 Kon Ned Stoomb. 171% 171% Ned Scheepv. Unie 179% 179% H V-A 118% 119% 68 68% 135% 135% 81 82% NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 3 97 96 Den Haag 1937 1 3 90% Leiden 1947 96% R'dam '37 I ril 3% 96% Industr Obligaties Philips Dollarlng 101 101 Premieleningen A'dam '51 2% 125 126% Eindhoven '54 2% 100 100% Enschede '54 2% 99& 99 Den Haag'5212% 119% 122% idem II 2% 119 119% R'dam *52 I 2% 121 121% idem II 2% 121% 122 Utrecht '53 2% 110 111% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Amsterd Bank 236% 237% Rotterd Bank210% 213 Twen tsche Bank225% 225% Industrie Ondernemingen Ned. G en Spir. fabr. 215% 215% Kon. Ned. Grofsm. 119% 119 Rott Droogd. Mij. 607% Tieleman en Dros 11 11% Handelsondernemingen BorsumiJ. cv A 11000 111% 109% Internatio125 125 Diversen Albert Heyn277 B 280 Ned M, Walv. Vrt. 73 73 Spoorwegen Dell Spoorw. Mtf. ..23% 23 Amerik. fondsen Anaconda 84% 77% Shell Oil Cy83% 84% Nog enkele fondsen uit Leiden en omgeving Aandelen V-K 13/7 Holl Constructie 410 412B Ing bur v Bouwnijv U8L Int. Kunststof! Ind. 56Va 57 Kon. Ned Edelmet 72% Pref w.a. Idem 74 Textiel Gebr v Wijk 80% 80%L Leldsche Wolspinn 372 373'2GB Ned Electrolasm 350 Sikkens Lakfabr '53 518 520 Ver. Touwfabrieken 170GE 170% Wernlnk's Betonm. 98B 100GB

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 4