Cf*#»" ïi Selectie-Concours Accordeonisten [f COUPONS goed nieuws op Stoffengebied! Ned. aspiranten wereldtitel: Harry Mooten en Henny Langeveld Italiaanse film „De Machinist" drastisch verlaagde prijzen gedurende slechts 8 dagen tot 50°/0 korting B5ste jaargang Maandag 16 juli 1956 Tweede blad no. 28883 Neusje van de zalm bijeen! Er is een revolutionaire ontwikkeling van liet instrument In „Den Burcht" is gestreden door 15 geselecteerde aspiranten tot aan wijzing van de twee Nederlanders, die zullen mededingen naar de wereldtitel als beste accordeonist anno 1956. De terzake dienende „Coupe Mondiale" wordt uitgereikt sinds 1948. Zij werd nog niet door een landgenoot veroverd. 50 jaar terug is er wel eens zo iets als een wereldtitel behaald door een Nederlander. Deze man slaagde daarin metde mars „Alte Kameraden"! Tegenwoordig doet men dat met Bach Saint-Saëns, Warsow Concert of Gershwins Rhapsody. En niet met de Franse slag. We hebben het allemaal met eigen oren gehoord en ervan versteld gestaan. Ook het oorsprokelijk werk ont breekt geenszins De perfectionering van het instrument is revolutionair en de serieuze leraar is thans algemeen. De eerste maten al van beider inzet I charmerend spel leverde. Haar spelen is lieten geen twijfel: als verleden jaar i Brighton in Engeland, gaan Harry Mooten en Henny Langeveld nu naar Biel in Zwitserland. De jury op het eind sprak dienovereenkomstig. De na men Amsterdam en Leiden zullen daar even flonkeren. Mooten, allerwege befaamd, beviel ons meer dan verleden jaar, toen we ge waagden van een atleet van de toon. De allure van krachtsbetoon lag nu verre. Integendeel, de dosering van het volume leidde tot een vlekkeloos klare evenwichtigheid in alles wat de klank betrof. Deze overwinnaar is vermoede- 1 lijk wel de Hollandse grootmeester op het instrument, gebreveteerd podium virtuoos, wiens spel een standaard ver- tegenwoordigt Standaard door de superieure tech niek en de stabiliteit van de speelwijze, de pure egaliteit, de gave ronding van de toonvornnng Standaard omdat de werkstukken tn nun opbouw zo geheel en al doorvoist en doordacht zijn, waar door alles op z'n juiste plaats komt te staan zonder iets te veel of iets te wei nig. De vingert doen alles wat htm de geest en de wil bevelen. Mooten. los van blad en vrij van remmen, kent al vertolkend het genot om mede te luis teren naar het eigen spel en zet daar mee alles order controle. We hebben nog wel een voorbehoud. Al die „Paganiniana" liggen ons per soonlijk weinig In de kamp om de roem overtreft men elkaar met het verbluf fendste vuurwerk, en we hopen dat de Neder1. Accordeonisten Associatie eens een grote solisten-uitvoering schept ter ere van de Muze alleen, waar het nog om méér zal gaan dan om de eer van land en speler. Zo op een zomer avond daar boven buiten op ,,Den Burcht". Het lot om als eerste op te treden was toevallig op Henny Langeveld neergekomen waardoor de spanning in de zaal op slag verzekerd werd. Ook hij uit het hoofd, met Paganiniana. Zijn grote winst is de heldere gelijkmatig heid van de toon, nauw verbonden met een volmaakte regeling van het volume, minder stoer dan Harry Mooten, die nog rustiger en opener de gegevens ex poseert. Onze 15-jarige Henny heeft zijn onderscheiding terecht verdiend, als we horen hoe hil de orkestrale verhou dingen en het uitbalanceren van zijn timbres vindt, de sterktegraden aan wendt en een vlotte aanpak en egaliteit van de vingeraanslag demonstreert, die bewondering oproepen. Alle kandidaten, buiten openbaarheid vooraf op piima vista spel getest, had den zich voor de 'pauze in een voor allen gelijk verplicht nummer te ver antwoorden Hierin faalde niemand, het verschijnsel van technische onrijpheid heeft geen minuut de kop opgestoken. Hoe echter de karakters der executan ten uiteenliggen. bewees deze staal kaart van reproducties op boeiende wijze. We bespeurden ademloze volg zaamheid in het auditorium! Dat we niet van 15 deelnemers spel- karakteristieken geven kunnen, begrijpt de lezer Enkele lichten we er nog uit, de anderen bieden later misschien eens aanleiding Benieuwd waren we naar Corrie van der Werf (Den Haag), die op het pro vinciaal concours zo diep-emstig en teer en neigt naar het sferische en een zangerige innigheid. Voor haar (en voor haar stadgenootje Willy Pannebakker) moest eens wat van Debussy bewerkt worden Haar meisjesziel is mee inge weven in de vertolking en haar intieme nuances geven een waas van verfijning. Maar het leek ditmaal of er ontmoedi ging in haar was, op de technische klaarheid lag een druk, de muzikale volzinnen leken hier en daar niet ten volle afgebouwd. Haar keuze viel op de Russische variaties van Würthner. Dan denken we aan onze stadgenoten Inie Dreef en de jonge Gerard Willems. De eerste behaalde de 5de plaats. In derdaad was zij op dreef en in enkele variaties van hiórPaganiniana be paald gelukkig. Onze indruk is: voor uitgang. In het fraseren, rustig uitzeg gen en muzikaal interpreteren kan zij zich nog nader bekwamen van Ponchielli, zag zich verwezen naar de 12de plaats. Finesse begint zich bij hem af te tekenen, ook het opkomen van persoonlijker -speelstijl en het doorklin ken van innerlijker waarden. In de voordracht valt te vijlen, aan een juis ter staccato-legato-verhouding, aan de psychologische werking die van adem pauzes kan uitgaan, aan ongeforceerde sforzati en zo meer. Vermeldenswaardig voortreffelijk spel leverden voorts Son ja van Dam van Amsterdam en Willy Bonné uit Bocholtz. Mevr. Franssen deed hetzelfde met Bachs. „Toccata en Fuga' Over zo'n Bach-interpreatie zou heel wat te zeggen zijn! Van Siny Smit, een heel jong meisje uit Almelo, was er nóg een Bach (Prelude en Fuga). En voor het eerst had een comparant Beetho ven: Rondo uit de Sonate Pathétique. Dit weten we er nu wel voldoende van: Bachs orgelmuziek denatureert niet op het accordeon, Beethovens pianowerk wèl! V. De uitslag met toegekend aantal pun ten luidt als volgt: Willy Bonné, Bocholtz 85,3; Sonja van Dam, Amsterdam, 86,8; Inie Dreef. Lei den, 85,5; Willy Engels, Rotterdam, 72,9; mevr P. Franssenv. Son, Den Haag, 82,6; Henny Langeveld, Leiden, 87,7; Geurt de Leeuw, Montfoort, 73,7; Cor v. Meteren. Tiel, 74,8; Harry Moo ten, Amsterdam 92,5; Willy Pannebak ker, Den Haag, 76,9; Siny Smit, Almelo,, 74,3; Cor Stolker, Culemborg, 74,8; Jan Theelen, Geleen, 72,6; Corry v. d. Werf, Den Haag, 82,8; Gerard Willems, Lei den, 73,6. In de jury hadden zitting de heeren: A. van Engelen. Zeist; Hub. Kicken, Maastricht; Coen van Orsouw, Amster dam; Jan Pietersen, Hilversum; Jan Polak, Nijmegen; Eddy Reeskamp, Utrecht; Jos T\js, Tilburg. Geveilde percelen Ten overstaan van notaris J. C. van Eek te Leiden: Huis bestaande uit drie woningen met erf Doelengracht 11/lla en 12 in bod: f. 3.700, koper: T. Beeuwkes te Leiden q.q. voor: f. 4,800. Huis en erf Langegracht 139 in bod: f. 1.700, koper: J. J. L. Koet te Leiden voor: f. 1.950. Huis en erf Zuidsingel 26 in bod: f. 3.500, koper: W. v. d. Berg te Leiden q.q. voor: f. 3.620. Pakhuis en erf Zuidsingel 25 in bod f. 1.950, koopster: mevr. E. J. M. van Haasteren te Leiden voor: f. 1.951. Huis en erf Oranjegracht 127 in bod: f. 2.850, koper: J. de Bolster te Leiden voor f. 2.850. Pakhuis met afz. bovenwoning Oran jegracht 122/122a, in bod: f. 5.300, koper: T. Beeuwkes te Leiden q.q. voor: f. 6.400. Huis met erf Waardgracht 19 in bod: f. 1.040, koper: J. de Bolster te Leiden voor: f. 1.040. Huis met erf Koolstraat 13 in bod: f. 1.040, gemijnd met: f. 160, totaal: f. 1.200 is niet gegund. Ten overstaan van notaris W. S. Jongsma te Leiden: Woonhuis met opslagplaatsen en ver dere opstallen en open grond aan de Waard no. 5 in bod: f. 7.100, koper: L. Zitman te Leiden, q.q. voor: f. 18.100. IK HEET MONTY, MIJN BAAS IS NAAR AUSTRALIË Vrijdagnacht Dracht de concierge van de Confectiefabriek Hartogs en Co. aan de Hoge Rijndijk een bastaardherder, die zoekend daar rond liep, op de bin nenplaats van deze fabriek. Hij gaf hem voedsel en ligplaats. De volgende dag bleek tussen de halsband een briefje te zitten met bovenstaand opschrift. Er zijn betere methoden denkbaar om zijn hond achter te laten! Bij het Chr. Lyceum te Alphen aan den Rijn is bevorderd van klasse drie naar vier Dirk Raaphorst alhier. De heer K. van Ottersen, theol. En als steeds: concoursleider de heer i kandidaat alhier, heeft de benoeming E. J. van Trigt uit Zeist en concours- I tot vicaris van de Hervormde Gemeente Gerard Willems, met zijn Urendans organisator Lauw Boellaard. alhier. I te Den Helder aangenomen. Eindexamens M.T.S. Haarlem te Aan de Middelbare Technische School te Haarlem verwierven het einddiploma: Afd. Bouwkunde: de heer P. A. Bloys van Treslong te Wassenaar. Afd. Weg- en Waterbouwkunde: de heren G. J. van der Ploeg te Leiden en H Westra te Voorschoten. Afd. Werktuigbouwkunde: de heren H. van de Boer te Hillegom, M. J. van Breda te Sassenheim, G. F. J. Lafeber te Leiden. M. Roos te Leiden, R R. Rijnders te Wassenaar, H. B. C. Jöbsis te Oegstgeest. J. de Jong te Wassenaar, G. S. M. Beuk te Hillegom, J. W. de Jong te Leiderdorp, P. C. Koot te Voor schoten. en W. J. Stokman en J. J. Veerman te Leiden. Afd. Elektrotechniek: de heren H. J. W. Diepstraten, E. L. C. Langezaal en J. F. van der Walle, allen te Leiden. Afd. Vliegtuigbouwkunde: de heer W. Broekhuizen te Oegstgeest. PROMOTIES LEIDSE UNIVERSITEIT Gepromoveerd tot doctor in de Wis- en Natuurkunde op proefschrift getiteld ..Thermodynamic properties of solutions of polyvinyl acetate in toluene", de heer H. J. L. Schuurmans te Oegstgeest. Gepromoveerd tot doctor in de Geneeskunde op proefschrift getiteld ..Lichaamsbouw en aanpassingsmoge lijkheden bij kinderen", de heer A. F. W. van Meurs te Den Haag. Gepromoveerd tot doctor in de Lette ren en Wijsbegeerte op proefschrift getiteld „The Poems of Desiderius Erasmus", de heer C. Reedijk te Rot terdam. De promotie geschiedde cum laude. Hef ongeluk op de Konoalweg MOTORRIJDER OVERLEDEN De 19-jarige motorrijder, de heer J. van Nielsen uit Waddinxveen, die vrijdagochtend op de hoek van de Kanaalweg en de Lorentzkade door een auto is aangereden, is in het Acad. Ziekenhuis aan zijn daarbij opgelopen verwondingen overleden. Het ongeluk ontstond doordat de automobiliste, die de Lorentzkade wilde opdraaien, geen voorrang verleende aan de motorrijder, die reed in de richting van de Lammebrug. De auto kwam van tegengestelde richting. in Dodelijk ongeval de Haarlemmermeer INVALIDE LERAAR VAN RIJKSWERKPAATS HET SLACHTOFFER. De 49-jarige gehuwde, invalide leraar aan de Rqkswerkplaats alhier, de heer J. Snelders, is gistermorgen omstreeks kwart over tien, rijdende met zijn invalide-wagen met hulpmo tor op de weg van Abbenes naar Hoofddorp verongelukt. Bij het kruispunt met de Venneper- weg verleende hij geen voorrang aaneen van Hillegom komende auto. Hij werd door de auto gegrepen en uit zijn wagen geslingerd. Hij kwam met het hoofd op het trottoir terecht en was op slag dood. Ds. Mackenzie naar Leiden Ds. J. Th. Mackenzie heeft het be roep in de vacature van da. E. B. A. Poortman bij de Remonstrants-Gere formeerde gemeente alhier aangenomen. ACADEMISCHE EXAMENS Geslaagd voor het Prop. examen Godgeleerdheid mej. A, Penders (Rot terdam) kand. examen Godgeleerdheid de heer W. N. Bertram (Noordwijk); kand. examen Psychologie mej. J. Bus- semaker (Utrecht), mej. A. Chr. Alblas (Bergen, N.-H.), mej. A. J. Scheltema (Haarlem) en de heer R. Marat (Lei den) doet. Psychologie mej. C. J. E. M. Damen (Leiden); kand. examen klassieke taal- en letterkunde mej. A. L. Oldeman (Delft); kand. examen Sociologie de heer J. W. Pannekoek (Hoenderloo)kand. examen Gen. II mej. A. H. C. C. van den Bos (R'dam), mej. P. T. van der Lee (Oegstgeest), mej. E. M. Schade (Wassenaar), mej. W. S. MacGillavry (Den Haag), en de heren D. G. Byrnes (USA). P. S. Heil- pem (USA). J. J. Herskovits (USA), A. G. Koslin (USA), O. A. M. Langezaal (Leiden), H. van Malde (R'dam), B. Matricali (Den Haag). B. W. van Neerijnen (Delft), J, van der Noordaa (Leiden), J. Pols (Den Haag), M. W. J. P. Pompe (Leiden). H. M. Rosen (USA). T. Tampinongkol (Leiden), L. S. Tul man (USA), A. D. J. Verburg (Leiden), H. Th. Weiland (Oegstgeest), B A. Wittich (Den Haag)doet. examen Gen. II mej. Th. L. Jamin (R'dam). mej. C. C. de Wolff (Leiden) en de In liet kader van de Leidse kunstmanifestaties Zoals wij reeds hebben gemeld, zul len de kunstmanifestaties 1956 in Lei den worden besloten met de vertoning van II Ferroviere (De Machinist), de eerste Italiaanse film. die het filmfes tival in Cannes in dit voorjaar ver overde. Pietro Germi, die wij in Nederland reeds hebben leren kennen door zijn film „De weg der Hoop", destijds be kroond met de Selznick-prijs, is niet alleen regisseur van „De Machinist", hij schreef ook grotendeels het scena rio en speelde op voortreffelijke wijze de moeilijke rol van de hoofdpersoon Andrea, de al wat ouder wordende ma chinist. die niet meer op kan tegen de moeilijkheden is zijn gezin. Germi, die ongetwijfeld tot de grote onder de huidige regisseurs moet wor den gerekend, tekent hier, op simpele wijze, maar juist daardoor zo intens raak en zo gevoelig het leven van een Italiaans gezin, dat men geboeid blijft van het direct al sterke begin tot het einde. Stuk voor stuk zijn Germi's beel den raak van compositie en onafgebro ken heeft hij deze prachtige beelden op verbluffende wijze aan elkaar geregen tot een dwingende pure filmtaal. Het gezin bestaat uit een vader en moeder, een grote zoon en dochter en nog een nakomertje, het jongetje San- drino. De man is een ruige machinist bij de spoorwegen, een goede vader met al zijn fouten en gebreken. Hjj drinkt een stevig glas wijn, rookt onafgebroken een sigaar, zingt graag bij zijn gitaar, een lied met zijn kameraden in het café. Hij draagt zijn vrouw op de handen, maar heeft zich van zijn oudste twee kinde ren vervreemd: zijn dochter verwacht een kind van de man, die niet van haar houdt en haar vader dwingt haar met deze man te trouwen en zo een onge lukkig huwelijk aan te gaan, zijn oudste zoon is een moeilijke jongen, die niets presteert, niet bij de spoorwegen wil en tenslotte met ruzie het ouderlijk huis verlaat. Maar dan is er ook nog de jongste zoon, de pittige, achtjarige Sandrino (volkomen onbevangen en daardoor zo ontroerend en onweerstaan baar gespeeld door een zevenjarige jon gen: Edoardo Fevola), die de grote vriend van zijn vader is en door wie deze alle vertederingen en goede ver wachtingen van het leven terugvindt. En telkens als het kind in het beeld verschijnt en zijn verafgode vader ont moet, klinkt door de zaal een eenvoudig, dat men het „leitmotief" van deze film maar meseterlijk gevonden gitaarmu- ziekjeziekje, dat men het „leidmotief" van deze film zou kunne noemen, zoals 't Harry Lime-thema dat destijds was in Carol Reed's film en het La Strada-mo- tief in Fellini's meesterwerk. Maar hier, in „II Ferroviere", is het muzikale mo tief niet een symbool van onze angst en onzekerheid of van onze eenzaamheid, maar van alle goede en blijde en tere dingen, die het leven toch altijd biedt, ondanks het verdriet en de moeilijk heden. Zo is .Tl Ferroviere" dus geenszins een sombere film, eerder een blijmoe dige en vol humor. Het doel van Pietro heren J. Andeweg (Klaaswaal), R. W. Dreyer (USA), R. Geiler (USA), J. M. F. Kroft (Noordwijkerhout), J. E Mei link (Wassenaar), J. A. Moschella (USA) en D. L. Westbroek (Leiden); simi-arts examen mej. E. M. de Bruijn (Rotterdam) en de heren L. C. van Andel (Haarlem), S. Guss (USA), J. T. A. M. Hendriks (Den Haag) en P. H. M. Strijkers (Maastricht); artsexamen mevr. H. C. DolbergBarendsen (Lei den), mevr. S. A. ThalheimerPeljak (Den Haag) en de heren G. N. Bink (Leiden), W. F. Hoskes (Den Haag). R. J. M. A. graaf Schimmelpenninck (Lei den) en J. J. van Went (Oegstgeest). Leitlse amateurs zongen en speelden zaterdag voor Radio Luxemburg Leiden en omgeving is kennelijk be scheidener geweest, dan Radio Luxem burg verwacht had, want de grote zaal van de Stadsgehoorzaal, die alsproef- zaal voor de toekomstige radiosterren" gehuurd was, werd zaterdagavond slechts voor de helft gevuld met dames en heren, jongens en meisjes, wier bij zondere artistieke gaven nu nog slechts in zeer beperkte kring bekendheid ge nieten, doch die niet van plan waren hun grote gaven langer onder de koren maat te houden. De arrangeur van de „proeven" ver telde in een inleidend woord, hoe men vooral niet met eer. minderwaardig heidscomplex naar huis moest sluipen, wanneer men deze avond niet tot de ge lukkigen behoren zou, want dat men re kening diende te houden met de aard van het programma, zodat voortreffe lijke voordrachten soms toch niet opge nomen konden worden. Bemoediging. De zaal toonde daar alle begrip voor, omdat de meesten van de 229 personen, die de middagselectie niet doorstaan hadden, niet aanwezig waren; de 23 ge lukkigen verkeerden in vele verwach tingen. Om de aandacht nog een weinig te doen toenemen, werd eerst een niet on verdienstelijke voordracht gehouden door de conferencier, waar alle aanwe zigen royaal voor applaudisseerden en lachten, omdat men wist, hoezeer be moediging op prijs gesteld wordt! Verdienstelijk. Hierna kwamen achtereenvolgens de toekomstige sterren voor de microfoon; een jongeling zong smachtend over een stukje strand en een meisje verteïde in het Engels, dat alleen zjj de liefde begreep, hetgeen natuurlijk een niet ge ringe verdienste is, al ligt die nu niet direct op voordracht-technisch terrein. Zo verstreken enkele bonte uren en trouw nam de draaiende band alle ver richtingen, waarvan er vele op het mu zikale vlak lagen, op. Voor de gelukki gen, die zaterdagavond voor de micro foon kwamen, volgen nu een paar zware weken, voordat op 5 augustus de uit zending over Radio-Luxemburg zal plaats hebben en vooral voordat op 12 augustus de eerste prijswinnaar be kend gemaakt zal worden. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOKEN: Gerardus Antonius Maria, zn van F. J. Miltenburg en A. G. J. Keiler; Ingred Elisabeth Henderika. dr van J. van Strien en M. S. Grönloh; Petrus Wilhelmus Maria, zn van P. J. C. Waterschoot en E. M.J. van den Berg; Elize, dr van J. J. van de Wijn gaard en G. O. van der Velde; Yvonne, dr •van F. W. Timmermans en J. Meijer; Johanna, dr van R. de Jong en H. S. J. Verkuijlen; Silvia Maria, dr van J. C. van der Zwet en Q. T. G. Hulgsloot; Paulus Jacobus, zn van G. J. Dunbbeldeman en C. P. van Kempen; Albertus, zn van H. Ovlng en J. Molenaar; Wilhelmus Johan nes, zn van W. J. Mens en C. E. Bos; Adriana Elizabeth Maria, dr van P. J. J. Klebert en A. A. M. Strik; Jacobus Pieter Johannes, zn van N. Brandhorst en J. Vermeer; Maria Johanna, dr van J. G. Bonnes en M. C. van den Dungen. GETROUWD: A. C. van Bruggen en W. H. Gorter. OVERLEDEN: J. Matser, wed. van Danen, 72 jr; J. van Nielen, zoon, 19 jr; A. van Stijn, wed. van Duivenvoorden. 73 Jr; J. O. Stephanus, weduwnr, 54 Jr; C. J. Coert, man, 32 jr. (Ingez. Med.-Adv.) 3 ongeleende attracties: m wol, katoen en kunstzijde 10% korting op alle niet m prijs verlaagde stoffen Rotterdam heeft nog een redelijke kans Toch uitgangspunt voor een olieleiding naar de Roer Behalve het grote plan voor een oliebuisleiding van Marseille naar West- LEIDSE SMALFILM-LIGA De Leidse Smalfilm-Liga hield in de kantine van Smits Rönt- gèn-apparatenfabriek aan de Heren gracht de laatste bijeenkomst van het seizoen. De heer N. van der Horst ver toonde een filmpje over de ballontocht op Koninginnedag en de voorbereidin gen die in Oegstgeest werden getroffen. Vervolgens liet hij een film zien over de tijd die hij aan de Rivièra door bracht om het huwelijk van Grace Kelly en prins Rainier te verfilmen. De heer F. Pardon vertoonde een aantal films uit de P.T.T.-filmotheek. Tijdens deze bijeenkomst werden titels vastgesteld voor d^ wedstrijd waarmee het nieuwe seizoen zal worden geopend. De leden hebben de keus uit „Een dag uit het leven van één onzer kinderen of huisgenoten" en „Het nachtleven van Leiden". Germi was dan ook, door zijn film te getuigen van zijn geloof, dat het leven toch goed en blij is, ondanks de dingen, die wij er niet van begrijpen. De fikn wordt donderdagavond ver toond in het Lido-theater. Europa, waarover kortgeleden publica ties verschenen zijn, bestaat het voor nemen een oliebuisleiding aan te leg gen van de Noordzeekust naar het Roergebied en Keulen. De vraag, die hierbü is gerezen en die reeds enige tyd de gemoederen bezighoudt, is deze: moet de keuze van een Noordzeehaven vallen op een Duitse haven, met name Wilhelmshaven dan wel op Rotterdam? Het zag er tot voor kort naar uit, dat de Duitsers hun zin zouden kunnen doordrijven en Rotterdam bij voorbaat zou zijn uitgeschakeld. Thans zijn ech ter in de kringen van de oliemaat schappijen, die aan de uitvoering van het pion wilen deelnemen, bedenkingen gerezen tegen de keuze van Wilhelms haven als uitgangspunt van de leiding. Volgens de nieuwste berekeningen zou bü de aanleg van een leiding van Rott terdam naar Keulen 30 miljoen mark bespaard kunnen worden! Ook zon de vrachtprijs voor het zeevervoer van het Nabije Oosten naar Rotterdam ongeveer 70 pfenning per ton goedkoper zijn! Vooral is echter van belang, dat de financiering van de aanleg van een buisleiding in Nederland met behulp van goedkopere kredieten zal kunnen geschieden dan in Duitsland. Ook zou den, wanneer Rotterdam als uitgangs punt gekozen zou worden, geen staats gelden (voor Wilhelshaven zijn 42 miljoen mark toegezegd) nodig zijn. In verband daarmede achten enkele van de oliemaatschappijen, die belang hebben bij het project, het noodzakelijk de calculatiebasis nog eens na te gaan. Vermoedelijk is een definitieve beslis sing van de oliemaatschappijen op de 12 juli te houden bijeenkomst nog niet te verwachten. „Apollo" uit Nieuwe Tonge zorgde voor muzikale tegenprestatie Uil1 dank voor aangeboden muziektent Zoals bekend bood Leiden inder tijd in het kader van de adoptie-hulp aan het gemeentebestuur van Nieuwe Tonge een muziektent aan. Een geste, welke uiteraard zeer op prijs werd ge steld en die zaterdag tot een muzikale tegenprestatie aanleiding gaf: de Fanfare-ver. „Apollo" uit Nieuwe Tonge bracht een bezoek aan de Sleutelstad Een samenspel van tal van tegen werkende factoren: de pont van Mid- delharnis was een kwai'tier te laat. de bus had pech. geopende bruggen belet ten een vlotte doorrit en het gezelschap stapte in de Stadsgehoorzaal en niet bij het Stadhuis af, was oorzaak, dat de Nieuwe Tonge biedt de burge meester van Leiden bloemen aan. V.l.n.r. de burgemeester van Nieuwe Tongede heer Chr. van Hofwegen mevrouw en burgemeester Van Kinschot en wethouder J. C. van Schaik. (Foto L.D./Van Vliet.) muzikanten bijna een uur te laat arri veerden. De ontvangst, welke in afwij king van het programma in „Den Burcht" plaats vond, was er echter niet minder hartelijk om. Een ontvangst, welke tot grote verrassing van „Apollo", mede werd bijgewoond door de burge meester van Nieuwe Tonge, de heer Chr. van Hofwegen en echtgenote, die momenteel met vakantie in Noordwijk verblijven. De loco-burgemeester, wethouder J. C. van Schaik, die met het dagelijks bestuur van de Bond van Leidse Har monie- en Fanfare-verenigingen, ter begroeting aanwezig was, informeerde belangstellend over de reis naar Lei den en heette de muzikanten en hun dames hartelijk welkom in de Sleutel stad. Nadat verversingen waren aangebo den, maakte „Apollo" een gezelschap, dat in de hoogste (de Vaandel) afde ling van de Ned. Federatie van Harmo nie- en Fanfare-verenigingen speelt een rondwandeling door de stan. Voor burgemeester en mevr. Van Kinschot had „Apollo" tijdens deze tocht nog een verrassing in petto. Voor het huis van Leidens eerste burger aan de Witte Singel werd halt gehouden en een se- serenade gebracht. Drie jeugdige leden van het gezel schap boden na afloop van deze muzi kale hulde burgemeester Van Kinschot een bloemstuk aan. Een attentie, die mede verband hield met het herstel van gezondheid va de burgemeester, die zich, evenals zijn echtgenote, zeer ver rast toonde over dit blijk van medele ven uit Nieuwe Tonge. Een rokertje en een reep chocolade voor Apollo's jeugd waren de spontane dank van het bur gemeesterlijk echtpaar. Tijdens de hierna volgende brood maaltijd in „Den Burcht" aangebo den door het gemeentebestuur heeft wethouder Van Schaik nog eens herin nerd aan de wederkerige bezoeken tus sen beide plaatsen. Hij vond het een aardige gedachte, dat „Apollo" haar dank voor de aangeboden muziektent op deze wijze tot uiting bracht. Het be zit van een muziektent zag spreker als een goede stimulans voor de ontwikke ling van het culturele leven van Nieu we Tonge. Burgemeester van Hofwegen dankte vervolgens nogmaals het gemeentebe stuur en de burgerij van Leiden voor al hetgeen, dat na de watersnoodramp zo spontaan is opgebracht. Wethouder Van Schaik kreeg de uitnodiging om binnenkort aanwezig te zijn bij de ope ning van een nieuwe school in Nieuwe Tonge. Onder grote belangstelling gaf „Apollo" in d« avonduren een concert in het Van der Werfpark. Onder leiding van de wnd. dirigent, de heer W. Tijl, werd een programma van hoofdzakelijk marsmuziek afgewerkt. Zuiverheid en een groot gevoel van ritme waren de eigenschappen, welke tijdens dit con cert duidelijk tot uitdrukking kwamen. Tegen tien uur werd de terugtocht naar het eiland aanvaard. Leiden had een zeer goede indruk van Apollo's presta ties gekregen!

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 3