RANG Nederland gooide weer hoge ogen fOest de ZMbijde Maar Daan de Groot raakte de groene trui kwijt Daan de Groot had gele èn groene trui kunnen hebben Maar nu heeft hij er géén DONDERDAG 12 JULI 1956 (Van een speciale verslaggever De spanning kende geen grenzen aan de finish van de zevende etappe, die de ronde-karavaan wat meer van de kust weg en naar het binnenland had doen uitzwermen. Want het was een vuurwerk-etap pe geweest, waarin de luchtkastelen van verscheide ne helden van gisteren in brokken werden geslagen en waarin de vechters elkaar met bruut pedaalge- weld, in figuurlijke zin de meest begeerde truien uit de Tour, de gele en de groene van het lijf hadden ge rukt. In Angers waren 31 renners in aantocht, met een enorme voorsprong, van niet minder dan 18 minuten 45 sec. en de Bataven,zoals de Nederlanders hier in Frankrijk worden genoemd, zaten er met vier man bij. Vlak voor de aankomst op het circuit was de Belg Gilbert Desmet gedemarreerd uit de kop groep, samen met de slanke Italiaan Coletto. Wout Wagtmans, die vandaag mee op avontuur was gegaan sprong naar voren en kwam daardoor vlak achter Desmet het circuit op. Piet van de Brekel hield het wiel van de eveneens aanwezige Italiaan Fantini, die sprinter. Maar de pedaal van de Nederlander raakte in de bocht even de grond, zodat hij iets terugviel. Zo was de concurrentie voor Fantini alweer een graadje minder. Hij kreeg op de streep bijzonder fel le weerstand te overwinnen van Gerrit Voorting, maar onze landgenoot, die zich bijna dagelijks on derscheidt, moest zich tevreden stellen met de twee de plaats. (Van een speciale verslaggever) Fantini dus eerste, Gerrit Voorting tweede. En daarmede was het geluk van Kees Pellenaars, die voor de eerste maal in deze ronde persoonlijk een etappe- finish bijwoonde, nog niet op. Want Van dc Brekel, die onmiddellijk weer had aangezet, eindigde op de derde plaats, Jos Hinsen op de zevende en Wout Wagt mans op dc negende. Vier Nederlanders bij de eerste tien en de rest al was het dan met grote achterstand, compleet en heelhuids in het peloton. De Franse verslaggevers schreeuwden het in deze dagen als het ware van de daken van hun krantengebouwen, dat de Bataven de grootste knokkers van deze ronde zijn. En onze jongens zijn daar niet weinig trots op. liet kweekt ook een gezonde animositeit en het verwonderde daarom niet, dat toen in het begin van deze lange en vlakke etappe over 244 km van een ontvluchting van klimmers als Poblet. Brankart en tenslotte Gaul en de Spanjaard Bahamontes sprake was. nu ook Wout Wagtmans van de partij wilde zijn. Trouwens Gerrit Voortin' en aanvankelijk ook Daan de Groot bleven niet achter. Maar de monsterachtige jachten, welke in dc startplaats Reims nog als favo rieten gedoodverfde cracks in vertwijfeling naar het hoofd deden grijpen, ver hinderden. dat deze voorpostengevechten snel in een definitieve ontsnapping overgingen. SLIMME WOUTNIET HF.T ONDERSTE UIT DE KAN In La Come-de-Cerf. na 85 km. kon men echter de vlammen weer uit het onrustig voortijlende peloton zien slaan. De meeste gloed scheen te stralen van de oranjetrui van Wout Wagtmans die door de gele trui drager Darrigade met angstige ogen werd gadegeslagen. Kort voor de eerste ravitaillering te La Ro che-Bernard op 94 km bleek een poging van Wagtmans te zijn gelukt. Hij had 12 man met zich mee gekregen bij wie zich ook Jos Hinsen bevond en er kwa men spoedig nog 7 man bij met Van de Brekel en Picot. de grote concurrent van Daan de Groot.. Daan zelf was dit keer niet mee kunnen komen en het zou hem inderdaad de groene trui kosten. Er waren nu dus 20 man bij elkaar, maar hun aantal zou nog groter worden. Nog voor de helft van de afstand was afgelegd, sprongen ook de Italiaan Pa- dovan en twee Franse regionalen in de kopgroep en toen er 125 km waren af gelegd. arriveerden bij hen nog eens 8 man onder aanvoering van Gerrit Voor ting. waardoor het getal leiders tot 31 was gestegen. Met 4 man in de leidersgroep, Wagt mans, Voorting. Hinsen en Van de Bre kel. was de Oranjeploeg dus lang niet slecht af. Er waren voorts 5 Italianen bij. o.a. Fantini en Monti, 5 renners uit de Zuidwestploeg met Dolhats aan het hoofd, drie Belgen t.w. Desmet, Jansen? en Adriaenssens, drie rijders van de équipe Noord Oost Centraal, met o.a. Walkowiak. die maar 7 min. 18 sec. ach terstand had op de gele truidrager, voorts drie renners uit de Westploeg met Picot als leider, drie van de lie de Fran ce o.a. Siguenza. twee man van Zuid- Oost, Lauredi en Dotto en tenslotte de eenlingen Bauvin van de Tricolores, de Zwitser Pianezzi en de Portugees Bar- bosa uit de gemengde Luxemburgse Ploeg. Na 136 km in Fay-de-Bretagne had deze grote groep van 31 leiders weer een voorsprong van 4 min. op het pe loton veroverd en de voorbereidingen van de toerbaas Goddet konden nog maar net aan het doel beantwoorden, omdat de spits van de karavaan niet minder dan 20 minuten voor lag op het officiële tijdschema van de doorkomsten Aan de kop van het grote peloton zwoegden alle negen overgebleven Franse nationalen onder aanvoering van Darrigade om het verlies te herstellen en de gele trui benevens de leidersplaats in het ploegenklassement met hand en tand te verdedigen. Maar uiteraard ont moetten zij in hun omgeving scherpe te genstand van renners, wier ploeggenoten in de vuurlinie waren gegaan en die er niet. aan dachten om de plannen van de Fransen of van mannen als Gaul te dienen. In de tweede hevoorradingspost, Nort- sur-Erdre op 160 km kon reeds een verschil van 6 minuten tussen de twee ploegen worden geconstateerd cn op dat ogenblik gaven de Frans na tionalen de leiding van deze krachten en zenuwenslopende jacht uit handen. De voorsprong van de kopgroep groei de nu zienderogen en daar zaten be halve voor Frankrijk ook voor Neder land consequentie? aan vast, n.!. dat De Groot en Van der Pluym, die niet vooraan zaten, de tweede en derde plaats in het algemene klassement kwijt waren. Maar men kon toch moeilijk verlangen dat Nederland met 6 man in de kopgroep de lakens zou uitdelen Nadat 169 km waren afgelegd bedroeg het verschil 7 min. 30 sec. en toen reed Walkowiak. die op de 5e plaats in de aisemene rangschikking had gestaan, theoretisch reeds in de gele leiderstrui. Terwijl de Tour op het laatste deel van zijn dagtraject door de landstreek An- jou trok. met zijn zilveren korenvelden rond de merkwaardig stijve windmolens met hun spitse kappen, daalde het tem po in de grote groep steeds verder. Met nog 20 km te rijden bedroeg het verschil Gisteren werd de zevende étappe - van Lorient naar Angers - van de Tour de France verreden. Bij gaande joto werd gemaakt te An gers tijdens de finish. V.l.n.r. ziet men Alessandro Fantini. de Italiaan die als eerste eindigde, de Frans man Gilbert Bauvin. die eindigde op de vierde plaats cn dc Nederlander Gerrit Voorting. die op de tweede plaats eindigde. (Telefoto ANP) ruim een kwartier en in de kopgroep zweepte een verbeten Gerrit Voorting zijn metgezellen nog steeds op tot feller activiteit. Met als resultaat, dat het pu bliek in Angers, na de aankomst van de leidersgroep. 18 min. 46 sec. moest wachten aleer het André Darrigade. voorlopig voor het laatst in zijn gele trui. de sprint van het grote peloton zag winnen. De prijs voor de strijdlustigste renner in de zevende etappe "is toegekend aan Lauredi 'Z.O. ploeg). De prijs voor de grootste pechvogel ging naar de Spanjaard Botella die de etappe, in weerwil van een val. heeft uitgereden zonder overschrijding van de tijdslimiet. Overwegbomen zijn de grote ver schrikkingen voor de renners van de Tour. die bij een gesloten overweg trappelend van ongeduld staan te wachten, tot de bomen (tergend) langzaam weer omhooggaan. Als het dan ook eenmaal zover is. volgt er een ware stormloop om de verloren tijd weer in te halen. Oit plaatje geeft een goede indruk van het gedrang, waarbij menige schram wordt geincasseerd en waarbij het ook niet altijd muisjes stil toegaat...^ De Tour in cijfers De uitslag van de 7de etappe van de Ronde van Frankrijk van Lorient naar Angers over 244 km. luidt als volgt: 1. Fantini (It.) 5.59.20; 2. Voorting (Ned.); 3. Van de Brekel (Ned.); 4. Bauvin (Fr.)5. De Smedt (B)6. Pa- dovan (It.); 7. Hinsen (Ned.); 8. Caput (W-ploeg)9. Wagtmans (Ned.)10. Dolhats (Zw-ploeg); 11. ex aequo een groep renners bij wie Baffi (It.), Co letto (It.), Monti (It.), Defilippis (It.), Adriaenssens (B), Barbosa (gem. Lux- ploeg), Janssens (B), Dotto (Z.o-ploeg), Anzile (Nio-ploeg), Scodeller (N.o cen trum). Picot (W-ploeg), Walkowiak (N. o. centrum), Lauredi (Z.o.-ploeg), Skerl (He de France), Thomin (W.-ploeg), Agut (Z.w.-ploeg), Gay (Z.w.-ploeg) Pianezzi (Zwits.), Sabbadini (Zw.-ploeg) Siguenza lie de France) en Beufeuil (Zw.-ploeg). Voor al deze renners werd dezelfde tijd genoteerd als voor Fan tini, Walkowiak van de ploeg N.o. cen trum verwierf de gele trui. 32 Darrigade (Fr.) 6.18.06; 33. Poblet <Sp.)- 34 Ockers (B); 35. De Groot (Ned.); 36. Hassen- forder (W-ploeg) allen in dezelfde tijd als Darrigade. Vervolgens 37e ex aequo in dezelfde tyd 6.18.06, een groep renners bij wie Bergaud, Forestier, Geminiani, Mahe, Mallejac, en Rolland (allen Franse ploeg). Contemo, Fomara, Giudici en Nencinl (allen Italië), Brankart. Close. De Bruyne, Impanis en Van Genechten (allen België). Bij de zeer grote groep renners, die 37e ex aequo geplaatst werd in 6.18.06 bevonden zich ook de Nederlanders La- haye. Nolten, Stolker, Van der Pluym en Van Dongen, Gaul, Robinson, Kemp en Ernzer van de gem. Luxemburgse ploeg. ALGEMEEN KLASSEMENT Het algemeen klassement luidt na de 7e etappe: 1. Walkowiak (NOC) 37.47.29; 2. Picot (West) 37.48.51: 3. Scodeller (NOC) 37.50.22; 4. Voorting (Ned.) 37.52.56 op 5 min. 7 sec.; 5. Lauredi (Zuid-Oost) 37.54.29: 6. Wagtmans (Ned.) 37.57.57 op 10.28: 7. Desmet (België) 37.58.07; 8. Darrigade (Frankr.) 37.58.57; 9. Bauvin (Frankrijk) 38.00.00; 10. Adriaenssens (België) 38.02.48; 11. Padovan (Italië) 38.03.28; 12. De Groot (Ned.) 38.04.10; 13. Van der Pluym (Ned.) 38.04.2414. Barbosa (gem. Lux.-ploeg) 38.05.25: 15. Vlaeyen (België) 38.05.41; 16. Beuffeuil (Zuid West) 38.05.42- 17. Caput (West) 38.07.13: 18. Monti (Italië) 38.08.00; 19 Priva (Frankrijk) 38.09.11; 20. Robinson (gem. Lux.-ploeg) 38.13.37; 26 Mahe (Frankrijk) 38.1749: 29. Ockers (België) 38.18.31: 30. De Bruyne (België) 38.18.46. 43. Van de Brekel 38.26.30: 64. Hinsen 38 34 33: 72. Stolker 38.37.12: 81 Nolten 38.40.39; 84. Lahaye 38.41.37; 91. Van Dongen 38.52.14. PLOEGENKLASSEMENT Het ploegenklassement van de 7e etappe luidt: 1. Italië (Fantini, Pado van, Monti) 17.57.00: 2. Nederland (Voorting, Van de Brekel, Hinsen) 17.57.30; 3. ex aequo West, NOC. Zuid west en België 17.58.00; 7. ex aequo Zuidoost en lie de France 18.16.46; 9. ex aequo Frankrijk, gem. Lux.-ploeg en Zwitserland 18.35.32: 12. Spanje 18.54.18. Het algemeen ploegenklassement ziet er nu als volgt uit: 1 Beteië 112.5928: 2. West 112.59.40: 3 Nederland 113.01.30; 4. Noord Oost Centraal 113.23 46; 5. Frankrijk 113.31.39 6. Italië 113.34.57- 7. Zuid Oost 114.17.14 8. Zuidwest 114.18.34: 9. gemengde Lux emburgse ploeg 114.34.58; 10 lie de France 114.49.05; 11. Zwitserl. 114.55.18; 12. Spanje 115.11.23. PUNTENKLASSEMENT Het puntenklassement luidt: 1. Picot 97 punten: 2. De Groot 115 pnt.; 3. Voorting 127 pnt.; 5. Darrigade 134 pnt.; 6. Bauvin 137 pnt.; 7. Ockers 144 pnt.; 8. Rolland 146 pnt.; 9. Lau- I redi 149'pnt.; 10. Hassenforder 154 pnt. (Ingez. Med.-Adv.) Waar zon is, is ook schaduw. Waar RANG is. is ook namaak. U kiest natuurlijk de zonzijde. Overtuigt u daarom, dat u de zonnige RANG ontvangt door te letten op de naam RANG op het beschermend omhulsel van elk „Rangetje" en op iedere rol. Verkrijgbaar in diverse smaken: sinaasappel, citroen, frambozen enz. los 32 cent per 100 gram en in rollen 17 cent. De komende Kaagweek Programma omvangrijker dan ooit tevoren (Van onze zeilmedewerker) De 36ste Kaagweek belooft een unieke manifestatie te worden van de wed strijdzei 1 sport in Nederland. Er Is dit jaar sprake van een record aantal in schrijvers, in totaal zijn er n.I. 704 inschrijvingen binnengekomen. Het vorig jaar bedroeg dit aantal 646. Dit betekent, dat er gedurende de Kaagweek van 1418 juli ongeveer 1850 jachten gestard en gefinished moeten worden. Dat dit een zeer omvangrijke en ingewikkelde organisatie vergt, behoeft geen betoog. Op zaterdag worden de nationale een- manswedstrijden en onderlinge wedstrij den gehouden, waaronder een puzzel- tocht voor toerjachten, waaraan een vliegtuig medewerking verleent. Boven dien staat er een behendigheidswedstrijd voor waterskieërs op het programma, een nummer, dat stellig grote publieke belangstelling zal trekken, gezien het spectaculaire element dat in deze tak van de watersport schuilt. Natuurlijk vormen de traditionele teamwedstrijden Holland-Friesland, en Tandjong-PriokDe Kaag weer een hoogtepunt. Tevens heeft er een team wedstrijd CurasaoDe Kaag plaats in de Pampusklasse. In de open wedstrij den, die op zondag, maandag, dinsdag en woensdag worden gèhouden. komen in de diverse klassen vrijwel alle pro- Geen ploeg heeft zich zo sterk in de bovenste regionen genesteld als de Nederlandse. En al mag het dan waar zijn, dat in de Ronde van Frankrijk van het vorig jaar Wout Wagtmans in ditzelfde Angers de gele trui op Louison Bobct heroverde, het is een niet te miskennen feit dat de ploeg van ons land veel minder kwetsbaar is dan in 1955. In het klassement voor de groene trui staat De Groot thans tweede achter Picot en Voorting is gestegen naar de derde plaats. Ook over het verlies, op deze dag ge leden, dient te worden geschreven. Want Daan de Groot raakte zijn groene trui waarop hij zo trots was, na 1 dag weer kwijt, aan zijn concurrent, de westelijke regionaal Fernand Picot, die met zijn 12e plaats in de etappe heel wat punten kon uitlopen op de Amster dammer, die overigens zo verstandig was geweest om bij de aankomst op het circuit van het peloton in de buurt van de pure sprinters Darrigade, Poblet en Ockers te blijven, waardoor hy 35e werd. Daan de Groot heeft het spel verkeerd gespeeld. Hij is de gehele dag in de buurt van de gele truidrager. Darrigade, gebleven en dacht daarbij meer aan het handhaven van zijn tweede plaats in het algemeen klassement dan aan een prolongatie van het dragen van de groene trui. Want zou hij meer aan het laatste hebben gedacht, dan zou hij in de buurt van Picot zijn gebleven en zou zeker hebben gezien, hoe de Breton wegsprong om zich met enkele andere te formeren tot de kopgroep van 20 man op een ogenblik dat Juist de beslissende fase intrad. De Amsterdammer was in deze rumoerige en woelige etappe on middellijk na de start actief en bij elke uitlooppoging was hij erbij, evenals Wout Wagtmans trouwens die sterk heeft gereden. Maar toen Wagtmans voor de derde keer weg ging, zwierf Daan de Groot in een ogenblik van on oplettendheid juist ergens achter aan. En toen hij weer op kop reed en zijn ogen zochten naar Darrigade en Picot, vond hij wel de gele trui-drager, maar zijn naaste concurrent voor de groene trui was hem met Wout Wagtmans, Jos Hinsen, Piet van de Brekel en nog ver scheidene andere renners ontsnapt. Een beetje peinzend stond De Groot de film van de etappe aan de finish te Angers nog eens voor zijn ogen af te draaien. „Ja, ik had de gele trui kunnen dragen en tegelijk de groene kunnen behouden, als ik mee had gegaan. Maar ik kan ook niet overal op letten en wie weet nu van te voren, dat het verschil tussen de leidersgroep en het peloton meer dan 18 min. zou wor den?", verzuchtte de lange blonde knaap. En hy keek de 29-jarige Roger Walkowiak na, de nieuwe drager van de gele trui. GAUL EN BRANKART OP DRIE KWARTIER De grote verliezer in het rondespel van Lorient naar Angers is André Dar rigade geweest, die halverwege de af stand het hopeloze van de toestand in zag en zich bij het verlies van de gele trui neerlegde. Maar slechts één man van de tricolores zat in de grote leiders groep van 31 man, Bauvin en de acht andere teamgenoten van Darrigade had den zich beschermend geschaard rond de man met de gele trui, een tactiek, waar niemand iets van begreep en waar door de haantjes van de leidersplaats ln het algemeen ploegenklassement dui kelden naar de vijfde met meer dan een half uur achterstand op België. West- Frankrijk en Nederland, in deze volg orde. Een nadere bestudering van de alge mene rangschikking der 108 nog over gebleven renners is de moeite waard. Na 7 etappes staan Gaul en Brankart, die bij de favorieten behoorden, respectie velijk 44 min. 37 sec. en 45 min. 4 sec. minenten aan de start, ook de meeste kandidaten voor Melbourne. In de nieuwe Sternklasse starten T deelnemers, zowel in plastic- als in plak- houtschepen. Hier zal dus uitgemaakt worden of materiaal dan wel capacitei ten een overwegende rol spelen. De Kaagsocieteit die het middelpunt vormt van het gehele zeilfestijn, is be ter dan vorige jaren voor zijn taak be rekend, daar er een belangrijke uitbrei ding heeft plaats gehad. Zo blijkt dus, dat ook de Kon. Zeil en Roei Vereniging De Kaag de groei ende populariteit ondervindt van deze vaderlandse sport. Het bestuur van De Kaag heeft voof belangstellenden ruime gelegenheid ge schapen om de wedstrijden vanaf volg boten gade te slaan. Het startterrein ia bereikbaar per auto vanuit Leiden langs de Zyldijk of per boot-dienst van het station in Warmond. RUSLAND LED VAN DE ILTF De algemene vergadering van de in ternationale Lawn Tennis Federatie heeft de aanvraag om toelating var. Rusland tot het lidmaatschap ingewil ligd. Hiermee is de weg geopend voor Rus sische deelneming aan grote internatio nale toernooien. Voorts bekrachtigde de federatie het reglement betreffende het serveren, dat vorig jaar bij wijze van proef werd geïntroduceerd. Het houdt in, dat men by de service de voet over de baseline mag slingeren, hoewel de baan niet mag worden geraakt. De heer Korbut, Russisch afgevaar digde hoopte het volgend jaar met een aantal spelers deel te nemen aan de Wimbledon-kampioenschappen. Hy deelde vervolgens mede, dat uit nodigingen aan alle landen, die lid van de federatie zijn, zyn gezonden om hun beste spelers af te vaardigen naar een internationaal toernooi, dat in augustus 1957 te Moskou zal worden gehouden. WIELRENNEN DERKSEN WINT OMNIUMWEDSTRIJD IN DUINHORST In het sportpark Duinhorst heeft Derksen woensdagavond een omnium- wedstryd in vier manches gewonnen voor Van Vliet. Schulte en Peters. Hij en Van Vliet behaalden in het totaal- klassement evenveel punten, maar Derksen werd eerste geplaatst omdat hij twee manches had gewonnen t«gen Van Vliet een. Er waren ongeveer 2500 toeschouwers. RONDE VAN DUITSLAND GAAT NIET DOOR De Ronde van Duitsland, die in sep tember gehouden zou worden in acnt etappes, gaat niet door. De tyd van voorbereiding, waarin ook nog de Duitse en de wereldkampioen schappen vallen, wordt door de Duitse Wielerbond en de by de wedstryd ge ïnteresseerde industrieën, te kort ge acht. achter Walkowiak en nog heeft men twee etappes voor de boeg, alvorens Bordeaux is bereikt met daarna de eerste bergetappes. Ockers en De Bruyne staan iets minder ongunstig, maar een achterstand van 31 min. van beide Belgen geeft toch wel te denken. En dan zwygen wij nog maar over Jan Nolten, die 53 min. tijdverlies op Wal kowiak heeft en dit waarschyniyk te wyten heeft aan het niet mee kunnen komen by enkele ontvluohtingspogingen in de voorafgaande etappes. En waarom kon Nolten niet meekomen? De oorzaak is vermoedelijk heel eenvoudig. Tussen de Ronde van Zwitserland en de Ronde van Frankr yk heeft de Limburger wei nig en misschien in het geheel niet als training op de flets gezeten, ja hy is zelfs niet in de 100 km.-wedstryd van Zand voort verschenen op de laatste zondag voor de Tour de France.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 9