Laurianeii moesten 30 kilometer meer trappen tegen harde wind Leid se Middenstandscentrale De Rembrandt-herdenking in de Pieterskerk Tegenslag werd sportief opgevat 95ste jaargang Donderdag 12 juli 1956 Derde blad no. 28880 Bespreking van winkelcentrum in Zuidwest Met het oog op de voorgenomen bouw van een winkelcentrum in het uitbreidingsplan Leiden zuid-west (omgeving 5 Meilaan) organiseerde de Leid se Middenstandscentrale gisteravond in „Zomerzorg" een bijeenkomst, waar door technische en financiële deskundigen een uiteenzetting over dit project werd gegeven. Het bestuur van de Middenstandscentrale heeft met het beleg gen van deze vergadering ongetwijfeld midden in de roos geschoten. De vele aanwezige zakenlieden hebben zo volledig als in dit stadium maar mogelijk was voorlichting gekregen. Nadat voorzitter J. C. J. Lambermont met een enkel woord van welkom de vergadering geopend had, besprak de heer B. J. Huurman als vertegenwoor diger van Nationaal Grondbezit de bouwmaatschappij die de panden daar neerzet de technische kant van de zaak. Er is hier, zei hij. iets in ontwik keling wat men in Leiden nog niet kent. De bedoeling is, dat in vijf jaar tijd in dit stadsgedeelte totaal 3500 wo ningen worden gebouwd. Wanneer men de woningdichtheid stelt op 4% dan betekent dit, dat daar plus minus 16.000 mensen komen te wonen. In een wat verdere toekomst zullen daar nog een 1800 woningen bijkomen, zodat het inwonerstal zich zeker tot onge veer 20.000 zal ontwikkelen. Maar dit laatste is voorlopig nog wel wat verre toekomstmuziek. Indien ech ter de verdubbeling van het bouwtempo kan worden doorgevoerd, dan zou wel licht de tijdsduur niet zó lang behoeven te zijn. De stedebouwkundigen hebben zich in dit plan zuidwest een winkel centrum gedacht met zaken, waar de klanten alles van hun gading zullen kunnen vinden. Een veertigtal winkels zullen daar worden gebouwd, waarvan 24 aan de 5 Mei-laan. Er komt daar een winkelgalerij, die van een luifel zal worden voorzien. Het streven van Natio naal Grondbezit is, dat deze winkels eind volgend jaar gereed zullen zijn. Boven de winkels aan de 5 Mei-laan komen drie woonlagen, boven die aan het 5 Mei-plein komen er twee. Eén van die woonlagen wordt gegarandeerd voor bewoning van de eigenaar van het pand of zijn bedrijfschef. De huurprijs van de winkels, met een totale oppervlakte van 53 m2, zal f. 1855.bedragen. Voor de 3-kamerwoningen op de le verdieping komt daar f. 900— en voor die op de 2e verdieping f.870.— bij. De 4-kamer- woningen doen respectievelijk f.960 en f 930.—. De huurprijs van de winkels met een totale oppervlakte van 80m2 zal f. 3200.tot f. 4000.bedragen. De huurprijs van de woningen ligt om en nabij de f. 1050De koopprijzen va riëren van f. 56 000.— tot f. 100.000.—. De heer M Eek Jr.. directeur van de Nederlandse Middenstands Bank alhier, gaf in een kort exposé een uiteenzet ting over een voor de eventuele gega digden wel zeer belangrijk facet van deze kwestie Hij besprak namelijk de kredietmogelijkheden, die er zijn voor Slotavond Chr. Kweekschool OPVOERING VAN BLIJSPEL: „DE TWEE EGYPTISCHE DIEVEN" Gisteravond hield de leerlingenvereni ging van de Chr. Kweekschool V.L.A.K. haar sluitingsavond. De voorzitter Jac. Rosendaal heette allen welkom. Na dit openingswoord was de leiding aan de heer J. Chr. Bartelsman, de regisseur van het blijspel: „De twee Egyptische dieven", die dit met de toneelgroep van de kweek in de Burchtzaal opvoerde. Het blijspel, dat uit drie bedrijven be staat.. bewerkt door dr. P. H. Schroder, speelt aan het hof van Rhampsinitos III, pharao van Egypte. Rhamsinitos heeft zojuist een grote veldslag geleverd en daarin o.a. zeer veel schatten veroverd. Om deze veilig op te bergen laat hij Harka, opperbouw meester des Rijks, een brandkast met een geheime toegang bouwen. Harka wordt plotseling ziek en vertelt op zijn sterfbed aan zijn beide zonen Za-ab en Rei-hetep het geheim van de brandkast. Om him moeder, Schicha en henzelf in het leven te houden, beslui ten beide broers de schatten uit de brandkast te stelen. Door een droom wordt Rhampsinitos III. met behulp van Chafre, priester van Atet, de droom geopenbaard. Chafre en pharao besluiten nu een klem in de kluis te zetten. De dieven gaan weer op roof uit, en één van de broers Za-ab loopt in de val. Rei-hetep slaat het hoofd van zijn ongelukkige broer af. op dat de pharao de zoon van Harka niet zou herkennen. In het tweede bedrijf komt de pha rao weer te weten dat er schatten van hem zijn geroofd. Om Za-ab's ziel te redden zullen de familieleden alle moeite doen het li chaam van Za-ab te krijgen. Dit lukt. De pharao probeert nu, met behulp van Chafre Rei-hetep in de val te lokken, dit gelukt pas op het eind wanneer prinses Neferteri, dochter van de pharao haar liefde toont aan Rei-hetep. Alles heeft tenslotte een gelukkig slot. omdat de pharao alles vergeeft wat de dieven gedaan hebben en hij geeft zelfs Rei-hetep toestemming om met Nefer teri te trouwen. Dit blijspel heeft de kweekschool met groot succes opgevoerd, mede met be hulp van W. Hoppezak (grimeur) en kostuumhuis J. Koevoets, voorheen W. Hoppezak. Over het algemeen stond het peil van het spel op hoog peil. De decors waren door de leerlingén o.l.v. de heer J. Sal- verda en J. Spijker, handenarbeidlera- ren aan de Kweekschool, zélf gemaakt. De directeur van de Kweekschool, mr. dr. K. de Vries, sloot deze avond als sluitstuk van het cursusjaar 19551956 op de gebruikelijke wijze. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Frederika Wilhelmina, d. v. C. A. W. Post- ma en H. J. Blok; Adrlana, <Lv. A. van Po- lanen en S. Paap; Maria Johanna, d. v. E. M. Raadgeep en L. E. de Jong; Marjolein Johanna, d. v. H. L. de Vo6 en J. Schaft; Elizabeth Wilhelmina, d .v. D. la Lau en M. van der Linden; Derk Harm Albert, z. v. A Munnik en Z. J. Liezen; Adrian us Jo hannes Lodewljk, z. v. W. Wyrwas en H. C. M. Straver; Margaretha Judith, d. v. N. v. d Hoed en M. E. Stouten; Arie, z. v. A. v. Rhijn en K. de Vreugd; Charles Gerardus Petrus, z. v. G. T. Bakker en J. C. E. van Zanten; Johanna Maria Elizabeth Hendrica d. v. M. P. Brlttyn en J. M. Stouten; Marie José Erna, d. v. J. J. Berendsen en H. A. van der Horst. GEHUWD A. P. Heuzen en C. M. In 't Groen; J. L. van der Voorn en C. de Roode; H. J. Flan- derijn en C. J. A. Hartevelt; J. van Iterson £n A. H. Petit; S. Hoogstraten en M. van <"ol; H. P. J. ten Hooven en M. S. Meeren end; D. van Schooneveld en J. Lelljveld, J. H. Becking en Gravin K. P. C. von 'rfallwitz; J. Glasbergen en F. Arnoldus. OVERLEDEN de zakenman, die zich in een nieuw pand wil vestigen. Het waren speciaal de garantiekredieten, namelijk het hy pothecair- en het inrichtingskrediet, waarvan de heer Eek enkele bijzonder heden opsomde. Beide kredieten kunnen worden aangevraagd bij het Algemeen Waarborgfonds, Sarphatikade 11 in Am sterdam. Maar er zijn ook nog wel an dere mogelijkheden. En tenslotte liggen deze zaken wel sterk in het persoonlijke vlak. Zowel de heer Huurman als de heer Eek verklaarde zich bereid na aanvrage vooraf, tot het verstrekken van nadere inlichtingen. Er liggen in dit tot ontwikkeling ko mend nieuwe stadsgedeelte voor de middenstand grote mogelijkheden. Deze dienen echter eerst terdege en nauw keurig te worden overwogen. Openbare ULO-school Plesmanlaan Feestelijke ouderavond De leerlingen van de Openbare Ulo school in de Plesmanlaan lieten gister avond in de geheel gevulde foyer van de Stadsgehoorzaal hun ouders diverse staaltjes van hun kunnen zien, die nu eens niets te maken hadden met reke nen, taal of aardrijkskunde, doch welk optreden men het beste zou kunnen rangschikken in de rubriek „algemene vorming". Behalve een feestelijk, droeg het pro gramma dan ook een algemeen karak ter in dien zin, dat zowel de muziek en dans als de zang en het toneel erin ver tegenwoordigd waren. De leerlingen leg den over de gehele linie een prettige vrijmoedigheid aan de dag, waardoor hun prestaties onbevangen over het voetlicht kwamen en de uitvoerenden in het hele gebeuren kennelijk evenveel schik hadden als het auditorium. Het openingsnummer werd gebracht door de schoolband ..The sunny boys", waarvan de pianist Henny Langenberg de drijvende kracht is, waarna leerlin gen der eerste klassen enkele grappige schetsjes en speel liedjes ten beste ga ven. Henny van Wouw oogstte vervol gens veel succes met zijn „geruisloos orkest", waarvan de instrumenten dui delijk aan het huishoudelijk arsenaal waren ontleend. Corry Planje. Hermine den Haan en Olga Burgerjon gaven blijk van hun vorderingen op de piano, waarna de schoolband een aantal liedjes begeleidde Na de pauze voerden leerlingen van de tweede en derde klas een toneel stukje „Professor Daantje" op, dat een vlotte vertolking kreeg en grote hilari teit wekte. Namens alle uitvoerenden bracht aan het einde van de avond Hans de Winter dank aan twee leraren, de heren Van Dam en Oehle voor hun groot aandeel in de samenstelling en voorbereiding van het programma waarna het hoofd der school, de heer J. L. C. de Wilde op zijn beurt de leerlingen dankte voor de betoonde toewijding. „Ik ben echt een beetje trots op jullie", zei de heer De Wilde en daarmede konden wij het he lemaal eens zijn WASSENAAR Ouden van dagen in 100 auto's op stap Door de welwillendheid van autobe zitters en anderer vrijgevigheid en de goede zorgen van het betreffende comité konden Wassenaarse ouden van dagen gisteren weer genieten van een dagje uit. Wel was het weerbericht van dinsdagavond niet gunstig, buien en zo, maar dat viel in elk opzicht mee. zelfs was het enigszins koele weer voor een rit in de gesloten auto's juist wel ge schikt. Het gezelschap van 470 personen, onder wie circa 320 ouden van dagen, vertrok in 100 auto's plus 1 bus vanaf het postkantoor aan de Kerkdam. waar de zgn. Boerenkapel van Excelsior stond opgesteld en een vrolijk wijsje blies. De loco-burgemeester, wethouder mr. dr. J. Hazenberg was daar ook aanwezig. In vier groepen werd de tocht aan vaard. De weg leidde over Den Haag en Uw lijfblad Is er weer vlug bij! Om kwart voor drie hedenmiddag vertrok het cortege van hooglera ren van de Universiteit naar de Pie terskerk en hierboven ziet u de kop van deze stoet. Achter de pedellen vad rechts naar links prof. dr. N. Bakhuizen van den Brink, prof. dr. P. A. H. de Boer. dr. E. baron de Vos van Steenwijk. dr. L. G. Kortenhorst en mr. N. Hofstee. (Poto L.D./Van Vliet.) Plechtigheid te Düsseldorf INWIJDING EREVELD VOOR NEDERLANDERS (Van onze correspondent in West-Dui tsland) Op een van de grootste begraaf plaatsen van Düsseldorf, het Stoffeler Frledhof, heeft vanmorgen een aan grijpende plechtigheid plaats gehad. Hier werd het ere-veld ingewijd, waar op 1229 Nederlanders hun laatste rust plaats hebben gekregen, die tijdens de oorlogsjaren hun dood in Duitsland hebben gevonden. Vele honderden Ne derlanders waren naar Düsseldorf overgekomen om deze plechtigheid bij te wonen. Zij verzamelden zich eerst in de kerk hof-kapel, waarin een schat van kransen was neergelegd. De Nederlandse ambas sadeur, de heer A. Th. Lamping hield een korte, ontroerende toespraak. Mevrouw H. C. van Anrooy-de Kem- penaer, voorzitster van de Oorlogs- graven-stichting, voerde eveneens het woord. Daarna stelde zich een lange stoet op, die langzaam naar het gedeelte van de dodenakker schreed, waar de Ne derlanders rusten. Meer dan 30 prach tige kransen werden in de stoet mee gedragen, die rond het voetstuk van de zullen worden neergelegd. De Ned. aal moezenier P.G.M. Schoonebeek wijdde de graven van de r.k. Nederlandse doden in; de Nederlandse legerpredikant P. Swagerman sprak een gebed uit. Openingsrede van dr. L. G. Kortenhorst In de Pieterskerk is vanmiddag de door de Stichting „Rembrandt-her denking 1956" georganiseerde Rem brandt-herdenking gehouden. De voorzitter dezer stichting, dr. L. G. Kortenhorst. verwelkomde In zijn Leids dierenasiel voorlopig van de baan Teleurstellend schrijven van B. en W. Enige tijd geleden schreven wij uit voerig over de pogingen, welke nu al jaren worden aangewend door de Stichting Nieuw Leids Dierenasiel om te komen tot de bouw van een asiel, met daaraan verbonden polikliniek voor dieren. Plannen, welke urgent zijn, omdat de Sleutelstad nu al weer geruime tijd verstoken is van een der gelijke inrichting. Zoals bekend heeft deze Stichting, die ir. haar activiteiten belangrijk is ge stimuleerd door de afdeling Leiden van de Ned. Vereniging tot Bescherming van Dieren, reeds een kapitaal van onge veer f. 30.000 bijeen. Teneinde aan de ontbrekende gelden te komen circa f. 35.000) had de Stichting zich by schryven d.d. 18 januari j.l. tot het col lege van B. en W. gewend met het ver zoek: een door de gemeente gegaran deerde geldlening en een jaarlijkse sub sidie. Leiden naar Ouwehands Dierenpark, waar. toen allen goed en wel gezeten waren, de voorzitter van het comité, de heer J. J. M. Wiegman, een woord van welkom sprak. Het gehele gezelschap nam hierna deel aan 'n warme maaltijd en vervolgens was een ieder vrij voor het bezichtigen van het park of anders zins. De muzikanten, die de tocht mee maakten, lieten zich intussen niet on betuigd. Nadat allen zo een poos naar eigen smaak hadden genoten was het weer tijd voor de terugtocht, welke evenals de heenreis een vlot verloop had. Valt nog te vermelden, dat de heer Wiegman gelegenheid vond om allen, die de tocht mogelijk maakten, onder wie ook de politie en de helpsters van het Rode Kruis te bedanken, voorts dat de heer E. Th. Stolk dank betuigde na mens de ouden van dagen. BOTSING DOOR SLIPPEN Als gevolg van slippen botste een personen-auto bestuurd door de 44-ja- rige H. M. Wegner uit Den Haag tegen een boom langs de Katwykerweg. met het gevolg, dat de mede-inzittende, de 38-jarige A. W. F. Geerlings uit Leider dorp, diverse verwondingen opliep en de auto ernstig werd beschadigd. De gewonde werd naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden vervoerd. Op dit verzoek heeft het college van B. en W. ten dele afwyzend beschikt. Het garanderen van een geldlening wordt afgewezen op grond van de door de Stichting overgelegde exploitatie- opzet. welke het college weinig aan vaardbaar voorkomt. Terwijl de ramingen der uitgaven, al dus het schrijven van het college van B. en W., aan de lage kant zijn, zijn die der ontvangsten aan de hoge kant en onzeker, zodat een sluitende exploitatie allerminst gewaarborgd is. Een en an der wekt by het College de vrees, dat rente en aflossing der door de gemeente te garanderen lening niet door de Stich ting zullen kunnen worden betaald en dus voor rekening van de gemeente zouden komen. Bovendien achtten B. en W. de door de Stichting geraamde ver goeding van de gemeente voor zwerf dieren (f,0.60 per hond en f0.40 per kat en per dag) te hoog. B. en W. zyn evenwel bereid te be vorderen, dat aan de Stichting een Jaar lijks subsidie wordt verleend Ih het ex ploitatie-tekort van het asiel tot een bedrag van rond f. 2.000. waartegenover de Stichting de zorg voor de Leidse zwerfdieren op zich dient te nemen. Voorts zijn B. en W. bereid om te be vorderen, dat de gemeenteraad de Stich ting een perceel grond tegen de gebrui kelijke canon en onder de gebruikelijke voorwaarden in erfpacht geeft vooreen nog nader aan te geven aantal Jaren. TELEURSTELLING BIJ STICHTING De voorzitter van de Stichting, mr. dr. W. Hugenholtz, die over dit ant woord zeer teleurgesteld is, is van oor deel, dat hierdoor de plannen tot stichting van een nieuw asiel voor lopig van de baan zyn. In tegenstelling met de opvattingen van het college t.a.v. de exploitatie- opzet, is mr. Hugenholtz van mening, dat de ramingen der uitgaven (f. 16.000» verantwoord zijn opgesteld en dat de ontvangsten zeker niet aan de hoge kant zijn en rekening houden met de elders opgedane praktijk. Hoewel dit schrijven nog in het Stichtingsbestuur moet worden besproken, is mr. Hugen holtz van oordeel, dat de activiteit voor een nieuw asiel niet zal verflauwen (gelden voor dit doel kunnen worden gestort op de giro-rekening van de Am- sterdamsche Bank 9200 met ver melding: nieuw Leids Dierenasiel) en dat men alsnog pogingen in het werk zal stellen om B. en W. tot medewer king te bewegen. C. Aanhane, man, 74 Jaar; A. Pardon, man. 81 jaar. Reeds nu staat vast, dat deze negende Laura-tocht, in de geschiedenis van dit wielerfestijn bekend zal blijven om enkele .belangrijke gebeurtenis sen. In de eerste plaats wel om het feit, dat er nu drie van de vier dagen verreden zijn, met zware wind, die op meerdere trajecten aanwakkerde tot een klein stormpje. Als wij in dit opzicht denken aan het stukje, dat giste ren gereden moest worden langs de dijk van het IJsselmeer naar de stempelplaats in Muiderberg .willen wij niet nalaten een saluut te brengen aan hen die hier precies de aangegeven route gevolgd hebben en niet langs een meer beschutte weg reden! En tweede belangrijke gebeurtenis is stellig ook, dat bij het uitzetten van de tochten voor de tweede dag menzich voor beide ritten zo'n slordige dertig kilometers vergist heeft in de lengte. Zo hebben de A-rijders 180 km onder de wielen doorgetrapt en de B-rijders meer dan 130 inplaats van resp. 150 en 100. Ware dit bij het prachtige weer van vorig jaar gebeurd, niemand zou er wellicht aanmerking op gemaakt hebben: nu echter hier door met die keiharde wind nog een dertig km meer gereden moest worden, kwamen begrijpelijk bij het inleveren van de stempelkaarten in het Nuts- gebouw de tongen los. Men nam het gelukkig nog al spor tief op en de vergissing werd het Laura- bestuur gaarne vergeven, hoewel onge twijfeld mede hierdoor er nog al wat onwillige knieën en achillespezen ont stonden. die door de masseur bygewerkt moesten worden. BEKENDE UITVALLERS Uitvallers op de eerste dag varen er slechts twee waarbij zoals wij gisteren nog konden melden ook de leider van de Berenploeg de heer P. Stolk uit Rotter dam, die reeds negen jaar als zodanig met de Laura-tochten heeft meegereden. Aan de stemming in deze groep is het dan ook best te merken, dat deze altijd vrolijke knaap met spoed thuis onder de wol is gekropen. Ook de heer van Leeuwen, de man die reeds acht maal meegereden heeft in de ploeg van gemeentewerken Alphen, moest na de eerste dag de strijd opge ven wegens onwillige knieën. Wel een bewijs, dat de negende Laura zeer zeker geboekstaafd zal worden als een presta tietocht. LOF VOOR HUISVESTING Wat de huisvesting van de deelnemen- den betreft konden wij ook nu weer niets dan lof horen, vooral de politie groepen doen het weer uitstekend. Zo zijn bij voorbeeld de mannen uit Leiden by col lega's in Alphen gehuisvest, terwijl zij het middagmaal gaan gebruiken in de gemeentelijke huishoudschool voor meis jes. Toen wij de Leidse mannen hierover spraken in Loosdrecht. werd het ons duidelijk, dat zij ook over dit gezame- lijke eten met de andere politiegroepen niets dan lof hadden. Trouwens ook de Utrechtse politie, die voor de eerste maal meereed stak gisteren de loftrom pet over de verzorging van de mannen door de dames van deze huishoudschool, evenals de Haagse, Schiedamse en Rot terdamse mannen van Hermandad. Ongelukken zyn er gisteren niet van betekenis gebeurd al moesten dan de heren Dusoswa niet minder dan veer tig maal stoppen voor de nodige repa raties. DE DERDE DAG Hedenochtend zyn de deelnemers aan de derde rit van de „Laura" in oostè- lyke richting vertrokken. Het tempo van de verschillende groepen lag aan vankelijk aan de lage kant. Kennelijk had men de zware tocht van gisteren nog in de benen. Na een twintig kilo meter ging het echter wat vlotter en werden de pittoreske dorpjes Linscho- fcen, Montfoort, Jutfaas en Houten ge passeerd. waar velen van de gelegenheid gebruik maakten om zich in de kersen boomgaarden te goed te doen aan de zomervruchten. Door de wegomlegging in het traject tussen Montfoort en Jutfaas miste een grote groep van ongeveer 150 rijders en rijdsters een geheime controle, maar omdat zij door het missen méér kilo meters moesten afleggen, zal hun dit niet worden aangerekend. openingswoord vele autoriteiten o.w. de demissionaire ministers Beyen. CaJs Van Oven en een twaalftal buiten landse ambassadeurs en vertegen woordigers van overkoepelende licha men uit alle lagen van het Neder landse volk, en de Senaat der Leidse Universiteit. Wel heeft Rembrandt niet als corifee der wetenschap de faam van zijn ge boortestad naar alle windstreken ver breid. maar als kunstenaar, aldus dr. Kortenhorst, mag ik hem op gezag van professor Van Vollenhoven onder de drie Nederlanders noemen, aan wie ons land in de internationale wereld blij vend bekendheid verschuldigd is: Gro- tius, de Koning-Stadhouder, achter kleinzoon van de stichter der Leidse Universiteit en Rembrandt, drie sterren van de eerste grootte wier glans op het Leidse blazoen wordt weerkaatst, Het gemeentebestuur heeft blijk ge geven van een alleszins voortreffelijk inzicht door Rembrandt op zijn 350ste geboortefeest zonder ophef en zonder straatrumoer te huldigen: hier in de stemmige Pieterskerk, waar Rembrandts ouders begraven zijn, met een cantate op teksten niet door een gelegenheids- poëet bedacht, maar getrokken uit authentieke oorkonden en levensbe schrijvingen van Rembrandts tijdgeno ten: een kroniek uit de eigen tijd. Vijftig jaar geleden, zo zei dr. Kor- tênhorst verder, vierde de Sleutelstad haar Rembrandtfeest onder meer door het inrichten van een oud-Hollandse kermis en in Amsterdam werden ge kostumeerde optochten gehouden en hoste een brooddronken menigte tot laat in de nacht langs alle straten en stegen, die naar het Rembrandtplein voerden om bij Louis Boyers' gietijzeren kolos haar bewondering voor de vaderlandse cultuur door een rondedans uit te vie ren. Jan Veth, die door de Senaat der Amsterdamse Hogeschool bij die gele genheid met een eredoctoraat was on derscheiden en die de ziel was geweest van de Rembrandtherdenking, verzucht te op de dag na het feest: „Ik heb een bevrijd gevoel, dat de feesten voorbij zijn. Ik kan tegen alle inspanning en moeilijkheden, die mijn werk meebren gen. maar zulk gedoente om niets en waar de ijdelheid en de dwaasheid van ons mensen in voor dansen, zouden my tot een zenuwlijder maken". Wij van het jaar 1956. aldus dr. Kor tenhorst, zijn het gemeentebestuur dankbaar voor de sobere stijl, waarmede het deze Rembrandtherdenking heeft bekleed. Zinvol sluit deze herdenking aan bij de grote tentoonstellingen in Amster dam. Rotterdam en in de Leidse Laken hal. opdat in deze periode der geschie denis. beheerst door techniek, politiek, geweld, maar niet minder .door een ex tatisch begeren naar een betere wereld orde, de onsterflijke waarde der be schaving. zoals deze spreekt uit de kunstwerken van het verleden, niet in vergetelheid worden gebracht. De gou den draad van Rembrandts genie, dat zoals Jan Veth het zeide. in het emi nent zichtbare het onzienlijke, in het scherp geduide het bovenzinnelijke ver tolkt, die gouden draad, die tijdperken 4 en generaties aan elkander rijgt, zal hedenmiddag door een drietal kunst historici. de hoogleraren Van de Waal. Beyen en Huijghe voor ons opnieuw worden gesponnen. Wij zijn hen in dit vooruitzicht grote dank verschuldigd. Deze bijeenkomst heeft echter nog een verder reikend doel. aldus dr. Kortenhorst. die herinnerde aan de woorden van professor Huizinga: „Is het louter Hollandsche nuchterheid en spaarzaamheid te noemen, wanneer de stadsregeringen en weldadige rijken Ln plaats van weidsche schulpturen te bestellen, weeshuizen en hofjes sticht ten?". Een vraag, die thans nog ac tueel is in verband met het voorne men der stichting, hier in Leiden een monument op te richten ais apothe ose van het Rembrandtjaar 1956. In het Frans sprak dr. Kortenhorst tenslotte een welkomstwoord tot de Franse hoogleraar Huijghe, een der sprekers van deze middag. Wij komen op deze plechtigheid mor gen nader terug. Weer scheepstlrama niet vele doden Tengevolge van het zinken van een boot zijn 95 mensen verdronken in de rivier de Sjenab, op circa 130 km ten noordwesten van Lahore (West-Paki stan), aldus berichten die donderdag in Lahore ontvangen zyn. BEURSOVERZICHT Lusteloze markt Amsterdam, 12 juli Van- de iets betere stemming die gis teren de beurs kenmerkte, was vandaag weinig overgebleven. Gisteren is de om zet* weer eens gestegen tot boven de f 2 miljoen nominaal, doch vanmiddag zag het er niet naar uit dat dit cijfer wederom gehaald zou worden. Reeds bij opening bleek de stemming lusteloos te zijn. Kon .Olie, die na beurs nog tot 864gestegen waren, openden vanmid dag op 854. waarna er nauwelijks veran dering in de prijs intrad. Dit 'betekent een verlies van vier punten vergeleken bij de officiële slotnotering van giste ren. Ook in Philips was het buitenland weer met materiaal aan de markt, waar door het lampenfonds met ruim vijf punten daalde. Unilever kwam van 424% op 419 en Aku noteerde ruim drie lager. In al deze fondsen had de handel weinig om het lytf. De Scheepvaartsector opende goed prijshoudend, maar later liepen de no teringen licht achteruit. De verliezen bleven echter beperkt. De Indonesische sector gaf een tegenovergesteld verloop te zien. De berichten uit Djakarta waar in wordt aangedrongen de Sumatra- ondememingen niet te nationaliseren, hadden een gunstig effect en de leidende cultures verbeterden een a twee punten. Een nieuw bericht uit Indonesië, waarin melding wordt gemaakt van een drei gende staking op Sumatra, was nog niet tot de beurs doorgedrongen. Staatsfond sen tenslotte stil en vrij goed op peil. Beurs van Amsterdam Donderdag 12 juli ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000.— Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. 53 3% 97% 98 Grootboek obl. 98 Ned '51 3% 96 96% Ned '53 (3%) 95% 95re Ned '48 3)4 90iV 90% Ned. '54 3% 90% 91 Ned. '55 3% 90% 90tf Ned. '55 II 3% 92% 92% Ned. '47 3% 3 91% 91 V\ Dollarlng '47 3 93A 93% Investeringscert 3 941J 95 Ned 62-64 3 94% 95 Indië '37 A 3 93%. 93% Grootboek '46 3 90 90% ACTIEVE AANDELEN Cult. Hand en Ind. B 56% 56% Nat. Handelsbank 140 138% Ned. Handelmij. 202 201 AK.U 257 253% Philips 288 283% Unilever 424% 418Y4 Wilton Feyenoord 311 Biliton 2de r 245 242 Kon Olie f 50.— ..417 Kon Olie 858 851 Amst Rubber 100 102% Holl Amer lyn 187% 185% Kon Ned Stoomb 173% 171% Ned Scheepv Unie 180% 179% HV.A118% 119% Java Cult.66% 68% Deli My 134% 135 Senembah81L 81 NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem leningen Adam 47 i%) i 96% 96% Den Haag 1937 1 3 90% Leiden 1947 96% R'dam "37 1 III 3% 96% 96% Lndustr. Obligaties Philips Dollarlng 101% Premieleningen A'dam '51 2% 128% 126 Eindhoven '54 2% 100 99% Enschede '54 2% 99 99A Den Haag '5212% 120 110% idem n 2% 119 118y4 R'dam '52 I 2% 121 121 idem n 2% 120 Utrecht '53 2% 110 110 NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Amsterd Bank 238% 238 Rot ter d Bank216% 216 Twentsche Bank 225 235% Industrie Ondernemingen Ned. G. en Splr. fabr. 216 215% Kon. Ned. Grofsm. 119 119 Rott. Droogd My. 610 607% Tieleman en Dros 11 Handelsondernemingen Borsumy cv A f 1000 111 110 Interna tio124% 124% Diversen Albert Heyn277 Ned M Walv. Vrt. 72 78 Spoorwegen Deli Spoorw My. 23% 23% Amerik fondsen Anaconda 73 73% Shell Oil Cy85% 83% Nog enkele fondsen uit Leiden en omgeving Aandelen Holl Constructie Ing Dur v Bouwnyv Int Kunststof! ind Kon Neo Kiieimet Pret w a idem Texiiej Geoi v wyk Leidsche Wolspmn Ned Electrolasm Sikkens Lakfabr '53 Ver. Touwf abrieken Wemlnk's Beton*». V£ 11/7 400B 410B 12HL 59 58 72% - 8U% 73 V4 369 %GB 80% 369 %GB 370GB 350 350 515 170GB 170 98%GB

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 5