Op de vleugels van een Dakota door het Nederlandse luchtruim Nieuwe burgemeester van Leimuiden, Rijnsaterwoude en Nieuwveen Mr. R. van Royen hedennacht overleden Uitbreiding Chr. Lyceum te Leiden Reserve-officieren uit Leiden en omgeving brengen bezoek aan militaire vliegvelden De heer B. Kammengathans referendaris Prov. Griffie Z.-H. 95ste jaargang Donderdag 12 juli 1956 Derde blad no. 28880 Sinds 1938 archivaris van de Sleutelstad Na een ongesteldheid van slechts enkele weken is in de afgelopen nacht in het St. Elisabeth ziekenhuis overle den mr. R. van Royen, sinds februari 1938 archivaris van de Sleutelstad. Mr. Van Royen, die indertijd dr. mr. J. W. Verburgt als archivaris opvolgde en zich in de loop der Jaren een grote geschiedkundige kennis verwierf om trent onze stad, bereikte de leeftijd van 61 jaar. Rhijnvis van Royen werd 3 april 1895 geboren te Hogezand, waar zijn vader destijds burgemeester was. Hij doorliep het gymnasium te Assen en studeerde vervolgens aan de Groningse Universi teit in de rechtsgeleerdheid. Terwijl hij zich in militaire dienst bevond, legde hij het kandidaatsexamen af. Na in in 1920 het doctoraal examen te heb ben gedaan, promoveerde hij, eveneens te Groningen, op stellingen, waarna hij als adjunct-commies werkzaam werd gesteld ter gemeentesecretarie aldaar. Twee jaar later verplaatste hij zijn arbeidsterrein naar het Groningse ge meente-archief en bekwaamde zich voor het examen archivaris eerste klasse, dat hij met goed gevolg aflegde. In 1928 aanvaardde mr. Van Royen een functie als commies-chartermeester aan het Rijksarchief te Utrecht. Na in deze functie tien jaar werkzaam te zijn geweest, werd hij 18 februari 1938 be noemd tot gemeente-archivaris in de Sleutelstad. In deze kwaliteit heeft mr. Van Royen onze gemeente grote dien- Lezers schrijven.... DE LEIDSE GRACHTEN In deze tijd van hygiëne en volks gezondheid is het toch wel droevig dat er door de gemeente Leiden op de Uiterstegracht niet ingegrepen wordt. Het water van deze gracht verspreidt een dusdanige stand, dat de mensen hier praktisch niet meer kunnen leven. Momenteel is er een gezin aan de Uiterstegracht, waarin 3 kinderen ziek zijn en waarvan de dokter het vermoe den opperde, dat dit ontstaan zou door •de lucht, die de Uiterstegracht ver spreidt. Zou het niet dringend gewenst zijn, dat B. en W. hier op korte tijd een einde aan maken? De ratten vieren hier trouwens hoogtij. H. VERMEULEN. sten bewezen. Zijn kennis, met name omtrent „Oud-Leiden", was bijzonder groot en gedegen. Menigmaal werd hij voor een geschiedkundige of geografi sche puzzel geplaatst, waarna zijn on derzoek bijna ailtijd tot een gunstige op lossing leidde. Als kenner van de Leidse historie heeft hij vele malen de 3 Octoberver- eeniging van advies gediend bij de sa menstelling van historische optochten. Ook voor ons Blad heeft de heer Van Royen verscheidene artikelen geschre ven. Met mr. Van Royen daalt een zeer verdienstelijk hoofd van Dienst en een beminnelijk mens, wiens verscheiden in brede kring zal worden betreurd, ten grave. De crematie van het stoffelijk over schot zal in alle stilte geschieden. Spoedeisende zitting Leidse Raad De Leidse raad is tegen morgenavond negen uur in een spoedzitting bijeenge roepen. Als enig punt staat op de agen da een mededeling van het College van Burgemeester en Wethouders. DS. J. J. T. SPAARGAREN ZEVENTIG JAAR Onze oud-stadgenoot, ds. J. J. T. Spaargaren te Westeihlokker, emeritus predikant van de Ned. Herv. Kerk hoopt zaterdag 70 jaar te worden. Ds. Spaargaren werd op 14 juli 1886 alhier geboren. Hij bezocht het gymna sium in de Sleutelstad, waar hij ook aan de universiteit studeerde. Nadat kand. Spaargaren in 1914 was toegelaten tot de evangeliebediening in de Ned. Herv. Kerk deed hij op 2 augustus van datzelf de jaar zijn intrede in zijn eerste ge meente Driehuizen-Zuid Schermer (classis Alkmaar). Daarna stond hij achtereenvolgens nog te Oterleek (clas sis Alkmaar) 19161919; Aartswoud (classis Hoorn) 19191930; Midsland op Terschelling 1930>1934; Broek in Wa terland 19341947 en tenslotte nog ruim zes jaar de Grosthuizen. Avenhorn en Scharwoude, waar hem niet ingang van 1 oktober 1953 op zeven en zestig jarige leeftijd emeritaat werd verleend. In het gebouw van het Chr. Lyceum aan de Kagerstraat werd de jaarverga dering gehouden van de Vereniging voor Chr. M. en V. H. Onderwijs. Nadat de voorzitter de vergadering had geopend bracht de secretaris de heer J. P. Mulder sr., het jaarverslag uit. Het aantal leerlingen, dat het Chr Lyceum in 1955 bezocht, was groter dan in voor gaande jaren. In verband met de sterke aanwas van het aantal leerlingen zal vermoedelijk nog dit jaar de goedkeuring worden verkregen tot de uitbreiding van het schoolgebouw. De werkweek had ditmaal plaats in het Maarten Maartenshuis te Doorn. Ook dit jaar werd een gezellige avond georganiseerd door het bestuur en cura toren met het lerarenkorps. In verband met enige mutaties, werden enkele nieuwe docenten benoemd. Tot nieuw bestuurslid werd gekozen mr. Ph. J. de Ruyter de Wildt. De doden herdenking had dit jaar plaats onder leiding van dr. J. J. v. Norren. Mr. Va- lentgoed bedankte als bestuurslid en curator. Hem werd dank gebracht voor het vele dat hij gedaan heeft in het be lang van het Lyceum. Mr. dr. C. de Ru verliet het lerarekorps ni verband met zijn benoeming tot rector van het Chr. Lyceum te Doorn. In afwachting van een gemeentelijke verordening zal de school zich onder medisch toezicht stellen. Voor het eerst hadden de eindexamens plaats van de gymnasium afdeling. Alle leerlingen zo wel van de afdeling A en B slaagden; van de HBS A werd slechts 1 afgewezen en van HBS B slaagden allen. Aangezien de penningmeester uitste- dig was, brengt de administrateur het financieel verslag uit. De administrateur lichtte alle cijfers nauwkeurig toe. Ver schillende vragen worden gesteld en nauwkeurig beantwoord. De kascontrole commissie had alle bescheiden gecontro leerd en in orde bevonden. Zij stelde voor de penningmeester en administra teur te dechargeren. De voorzitter dank te de commissie voor haar bemoeiingen. (Ingez. Med.-Adv.) Per vliegtuig op excursie (Van een onzer redacteuren) Een dezer dagen kregen wij een niet alledaagse uitnodiging: of v/ij een excursie - en dan nog wel met een militair vliegtuig van de Koninklijke Luchtmacht (K. Lu) - wilden meemaken naar enkele mili taire vliegvelden. Het was de afd. Leiden van de Alg. Vereniging van Ned. Reserve-officieren, die deze trip in samenwerking met de Lucht macht Voorlichtingsdienst, had georganiseerd. Begrijpelijk was de belangstelling voor deze ongebruikelijke manier van „op excursie gaan-' een unicum in het Leidse verenigingsleven groot. Ruim zestig reserve-officieren hadden belang stelling voor deze tocht. Dank zij de grote medewerking van de militaire autoriteiten waren niet minder dan drie Dakota's, gestationeerd op het vliegveld Valkenburg, voor dit doel beschikbaar gesteld. Dakota's, die in hun groen grijze kleur, ons deze dag door het Nederlandse luchtruim zouden voeren. Na een laatste appèl werd het gezel schap deze ochtend om circa negen uur over de drie „kisten" verdeeld. „Kisten", die berekend zijn op militair vervoer in groot verband, zodat het comfort geen gemakkelijke stoelen, doch aan weerskanten van het vliegtuig ijzeren banken eerst in de tweede plaats komt. 9.23 uur los van de grond Nadat de motoren hadden proef ge draaid en nog een laatste test op de startplaats, maakte onze machine wij waren In de eerste Dakota inge deeld zich om precies 9.23 uur los van de grond en zweefden wij even later rustig er was weinig remous op de vleugels van „onze" Dakota boven het prachtige duinland schap: richting Den Haag. Om half tien lag reeds Rotterdam als een geweldige „blokkendoos" aan onze voeten. Als een zilveren slang uitzicht en weer waren boven verwach ting kronkelde de Maas zich door Hollands landouwen. Het feit, dat wij deze dag slechts op 300 400 meter hoogte vlogen, maakte een oriëntatie al zeer goed mogelijk. Op de knieën Letterlijk gingen allen tijdens deze vlucht doorde knieën. De kleine raampjes boden n.l. in deze houding beter uitzicht over Hollands dreven. PROMOTIES LEIDSE UNIVERSITEIT Gepromoveerd tot doctor in de Lette ren en Wijsbegeerte op proefschrift ge titeld „The religion of the Bare's-spea- king Toradja of Central Celebes", de heer R. E. Downs, te Leiden. Gepromoveerd tot doctor in de Ge neeskunde op proefschrift getiteld „Late resultaten van de commissurotomie bij mitraalstenose", de heer R. M. van Deth. te Haarlem. Gepromoveerd tot doctor in de Ge neeskunde op proefschrift getiteld „De behandeling van de vertraagde consoli- I datie van fracturen en van de pseudar- throse volgens de methode van Phemis- ter". de heer J. Boevé te R'dam. ACADEMISCHE EXAMENS Geslaagd voor het doet ex. Ned. Recht mej. M. C. Spoor (A'dam)jnej. F. J. M van Seben (Den Haag) en de heren F. Goudsmit (Scheveningen)J. H. Brou-1 wer (Voorburg) en A. H. Dijckmeester I iA'dam). Nadat wij het eiland Tien Gemeten een grote groene vlek tussen het water, met een enkel popperig huisje achter ons hadden gelaten, vlogen wij om 9.37 uur het vaste land van Brabant binnen. Enkele minuten later vlogen wij over Bergen op Zoom en kwam onze eerste landingsplaats: het vliegveld Woensdrecht in 't zicht, waar onze piloot de kist om precies 9.45 uur aan de grond zette. Jachfvliegschool Woensdrecht' In deze ln zulk een prachtige, bosrijke omgeving gelegen Jachtvliegschool in militaire luchtvaartkringen spreekt men niet ten onrechte van het „sanatorium" Woensdrecht ontvangen de toekom stige jachtvliegers, na hun elementaire opleiding in Gilze Rijen, een uitsteken de training. Het zijn de Gloster Meteors met straalaandrijving, die hun hiervoor ter beschikking staan. Een interessante tocht over het terrein volgde, met een bezoek aan de straalmotorenwerkplaats, het bijwonen van een test van straal motoren en een uiteenzetting van de linktrainer. Een „bedrijf", dat het ge zelschap enigszins een indruk gaf van „het leven van elke dag" in deze Jacht vliegschool. die ook zorgt voor de eigen weerrapporten. waarvan ons de tech niek" werd onthuld. Naar vliegbases Eindhoven Na de lunch stapten wij weer in onze „kist" en ging het na een vlotte start (2.20 uur) riemen vast. ruimen los In de richting Eindhoven, waar een bezoek gebracht zou worden aan da tactische vliegbasis Eindhoven. Met een snelheid van gemiddeld 275 km per uur vlogen wij langs de Neder lands-Belgische grens, zagen vanuit onze hoge waarnemingspost het druk ke scheepvaartverkeer op de Schelde, j met in een grijze nevel gehuld: i Antwerpen. Landinwaarts vlogen wij om 2.26 uur boven de uitgestrekte bossen rond Ossendrecht, waar het grote kazerne complex zich duidelijk aftekende. Om 2.43 uur lieten wij Eindhoven, met zijn geweldige fabrieksgebouwen achter ons, om om 2.45 uur op de vliegbasis weer vaste grond onder de voeten te hebben. Hier werden wij verwelkomd door de luchtmachtkapitein H. H. A. Spit. die met zijn staf al spoedig zorgde voor een hoogst interessante rondleiding door hangars en werkplaatsen over het terrein. Hier waren wij „in de keuken" van de Thunderstreak, machtige machi nes, die het luchtruim doorklieven met een snelheid van circa 1100 km per uur en met een gangetje(I) van 300 km landen. Bijzonder interessant, doch dat was feitelijk alles, was de bediening van een schietstoel, die op een minimale hoogte van 400 meter reeds zijn effect kan sorteren. Terug naar het nesr Na te hebben gerijsttafeld hulde voor de koks! startten wij om 6.36 uur voor de laatste etappe: terug naar „het nest". Onze machine had er zin inDe Biesbos en het slot Loevestein waren spoedig „genomen". Om 6.50 uur passeerden wij Gorkum, om 6.57 uur Gouda stadhuis duidelijk zichtbaar twee minuten later Alphen. precies zeven uur kwam Leiden in 't zicht. De Sleutelstad, uit de lucht direct herken baar aan zijn betonnen kolos: de Meel fabriek „De Sleutels". Wij hebben nog meerdere oriënteringspuntende enorme fabrieksschoorsteen van de S.L.F.. het stadhuis en zijn koepelkerk: de Mare- kerk. Een blauwe tram. die juist de Lammenbrug passeert, lijkt vanuit grote hoogte aardig speelgoed van de heer J. J. Jurrissen, de directeur van de N.Z.H.V.M. Het is vier minuten over zeven als onze piloot „zijn kist" deze dag voor het laatst aan de grond zet. Na een afwisseling „sightseeing" is de vogel op zijn nest terug Dank K.Lu, dank Ver. van Reserve- Officieren, voor soveel boelende af wisseling, voor mik een interessante tocht! Opvolger van burgemeester J. A. Bakhuizen Tot burgemeester van de drie gemeenten Leimuiden, Rijnsaterwoude en Nieuwveen is met ingang van 1 augustus a.s. benoemd de heer B. Kam menga, thans referendaris bij de Prov. Griffie te Den Haag. De heer Kam menga zal burgemeester J. A. Bakhuizen opvolgen, die sinds 1922 het bur gemeestersambt in beide eerstgenoemde plaatsen vervulde en sinds 1936 dl® functie in Nieuwveen vervulde. De heer B. Kammenga werd op 10 fe bruari 1901 geboren in Ooststellingwerf (Fr.), waar hij zijn schoolopleiding ont ving en ter secretarie zijn ambtelijke loopbaan aanving in 1918. In 1920 vertrok de heer Kammenga naar Kamipen, waar hy in 1925 weer afscheid nam als adjunct-commies. In die functie deed hij in 1925 zijn intrede bij de Provinciale Griffie van Zuid-Holland in Den Haag. In de loop der jaren doorliep hij daar de verschil lende rangen tot dde van referendaris, welke rang hij thans bekleedt. Hij be kwaamde zich in de gemeente-admini stratie, de gemeentefinanciën en ge meen teboekh oud en, waarvoor hij de of ficiële diploma's verwierf. De heer Kammenga onderbrak zijn provinciale arbeid enige tijd, toen hij van november 1952 tot november 1953 optrad als waarnemend burgemeester van Zevenhoven na het vertrek van burgemeester Van der Weijden naar Nieuwkoop. Zijn arbeid voor de Provinviale Grif fie bracht hem voortdurend in contact met alle Zuidhollandse gemeenten. Dit werk lag voor een belangrijk gedeelte op het terrein van vraagstukken met be trekking tot salarissen van burgemees ters. wethouders en gemeenteambtena ren, de instructies voor gemeentesecre tarissen en ontvangers, de administra tieve controle en de toepassing van de pensioenwet benevens het toezicht op de verzekering van gemeentegelden. Door zijn regelmatig contact met d=i verschillende gemeenten zijn ook de drie gemeenten, waarvan hij thans de leiding op zich zal nemen geen onbekende ter reinen voor de heer Kammenga, terwijl zijn tijdelijk burgemeesterschap van Ze venhoven hem direct vertrouwd heeft gemaakt met de aard van zijn nieuwe taak. De heer Kammenga, die naar hij ons mededeelde, binnenkort een be zoek aan zijn nieuwe gemeenten hoopt te brengen, alvorens op een nog niet vastgestelde datum als burgemeester te worden geïnstalleerd, is politiek partijloos en kerkelijk rechtzinnig hervormd georiënteerd. Hij is ge trouwd en vader van een zoon en twee dochters, die allen studerende zijn. De 'burgemeester zal mettertijd zijn intrek nemen in de ambtswoning te Leimuiden. Klaar voor de start. Reserve-officieren uit Leiden en omgeving gefotografeerd voor één der Dakota's (Foto LJX/Van vliet) ^identiteitsbewijzen voor een bromfiets moeten niet. zoals wij meld den, worden aangevraagd bij de inspec teur, doch bij de ontvanger der Invoer rechten en Accijnzen, Langebrug alhier. De heer K. J. Westra alhier slaagde te Utrecht voor het doctoraal examen tandheelkunde.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 3