Hevig onweer met blikseminslag ontlastte zich boven ons land WEERBERICHT In Tilburg twee mannen en te Zandvoort een vrouw gedood Vulkaan op Santorini stoot nog wolken gloeiende as uit Ook in Tsjecho-Slowakije neemt anti-communistisch verzet toe Koningin bij Mozartherdenking Oostzone tracht munt te slaan uit Westduitse dienstplicht 95ste jaargang DINSDAG 10 JULI 1956 No. 28878 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.— per kwartaal; f2.35 per maand: f0.55 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 De lichtstad werd plotseling aardedonker Gisteren heeft boven verschillende plaatsen van ons land een hevig onweer gewoed. Speciaal Eindhoven en Tilburg hebben het zwaar te verantwoor den gehad. In Tilburg zijn twee mannen het slachtoffer geworden, n.l. een 72-jarige man, die in het Leypark verbleef en een 27-jarige man, die aan het Wilhelminakanaal zat te vissen. Zij werden door de bliksem getroffen en waren op slag dood. De eerste was een ex-Litauer, die reeds 40 jaar met negotie langs de huizen gaat. Drie brandweerwagens, die voor een brand in een flatgebouw aan de Veluwekade waren uitgeruikt, liepen ernstige materiële schade op tengevolge van een botsing in het noodweer. Noodweer boven Roer en Engeland (Londen) Na de tot dusver warmste dag van het jaar met temperaturen van meer dan dertig graden Celsius hebben zich maandagavond boven Rijnland en het Roergebied zware onweders ontlast. Ten gevolge van hevige windvlagen, die aan de buien vooraf gingen, werden talrijke bomen ontworteld en daken vernield Ook kwamen er overstromingen voor. Vooral de steden Aken, Düren, Keulen, Krefeld, Essen en Duisburg hadden van het noodweer te lijden. De hevigste storm van het jaar trok gisterochtende vergezeld door slagregens en onweer, over Londen, enorme plassen vormden zich in de straten waar de rio lering de plotselinge aanvoer niet kon verwerken. De plassen werden meren, de meren zeeën en de tunnels van de on- I dergrondse deden op sommige plaatsen I dienst als riolering, waardoor de bussen j die al afgeladen vol waren, nog meer I reizigers te verwerken kregen. Er vielen I geen slachtoffers. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIillllllllllllllllllllllll Jongetje stierf tijdens lievig onweer Tragiek te Huizer (Speciale berichtgeving) Tijdens het onweer van gister middag heeft zich in de Vyfhoek- straat te Huizen (N.-H.) een wel! zeer tragisch sterfgeval voorgedaan.! Een 7-jarig jongetje overleed plot-! seling, nadat het in grote haast uit! school was thuis gekomen. Even na vier uur juist toen het! onweer in alle hevigheid losbrak,: kwam het ventje hollend en noal! overstuur thuis. Hst was bang voor! onweer. Vermoedelijk zijn de angst! en de krachtsinspanning om zo snel! mogelijk thuis te komen teveel voor! hem geweest Nauwelijks thuis werd! het ventje onwel; de radeloze moe-! der liep de straat op om hulp te! roepen De dokter, die korte tjjd! later arriveerde, kon slechts de! dood constateren Dit is de tweede keer dat de fa-! mlie op tragische wijze een kind! verliest Indertijd kwam een kindje! om het leven, nadat het in een teil! met kokend water was gevallen. Nog Regering aan rand van totale verwarring maar Stalinistische terreurdarren zij niet meer aanzegt uitgeweken dirigent I De uitgeweken Tsjechoslowaakse dirigent Vojtech Vogel heeft in een vraag gesprek met het Britse blad „Daily Mail" verklaard, dat vooraanstaande Tsjechoslowaakse Communisten een opstand tegen de huidige regering en de partyhierarchie organiseren. Vogel, die zaterdag in Londen aankwam, waar hy politiek asiel heeft gekregen, zei, dat een groep communistische leiders, o.w. de beste Marxistische theoritici, de ontbinding van de regering en het centrale partycomité heeft geëist. De studenten hebben onlangs gevraagd de universiteiten van partij-invloed te bevryden en onder de arbeiders heerst ontevredenheid over lage lonen en sléchte levensomstandigheden. Dit zou volgens Vogel kunnen leiden tot onlus ten als die in de Poolse stad Poznan. vele vermisten: tal van personen liggen onder puin van huizen begraven Gisteravond werden nog lichte bevingen gevoeld in het gebied van de Egeïsclie Zee, waar maandagochtend vooral het eiland Santorini door een aardschok is getroffen. Duizenden be woners op dit eiland brachten de nacht in de buitenlucht door. Ongeveer 35 van de gebouwen is geheel verwoest, 45 gedeeltelijk. De hoofdstad Thira is bijzonder zwaar getroffen: daar is 90 van de huizen ingestort. Aanvan kelijk was er een tekort aan voedsel en vooral aan water, maar er was al spoe dig een tankschip onderweg. Vele ge wonden van Santorini zyn naar het eiland Syros overgebracht. De vulkaan Santorini stoot wolken gloeiende as uit. De energie, die in het epicentrum van de aardbeving ontwikkeld werd, was ge lijk aan die van tienduizend atoombom men van het huidige type, aldus stelden Italiaanse geleerden in Rome vast. Er zyn tengevolge van de vulkanische uit barsting en de vloedgolven tenminste veertig personen om het leven gekomen. Twintig personen worden nog vermist. Vermoedelijk liggen nog vele personen onder het puin van hun woningen be graven. Op het eilandje Kalumnos drong het water honderd meter landinwaarts in. De telefoonverbindingen met de eilanden zijn verbroken. Koning Paul en Koningin Frederika van Griekenland die met vakantie op het eiland Korfoe verbleven, zyn aan boord van een tor- pedobootjager op weg naar Santorini. IONISCHE ZEE MIDDElt Minsf ZFF -V. ^ONaxos mos^Q^ SANTORINI ^rapfo' In Eindhoven liepen tijdens een zware onweersbui vele kelders van huizen1 vol water en moest tijdens de duisternis j die door het onweer heerste, de straat verlichting ontstoken worden. Het was namelijk aarde donker op straat en dat in de „lichtstad"! De Rivierenbuurt" in Amster dam deed gistermiddag na het zwa re onweer met hevige regenval haar naam eer aan. De auto's moesten tegen de stroom optornen. Rode bewind over vier of vijf jaar verdwenen Voorts verklaarde Vogel, dat president Zapotocky onlangs op een bijeenkomst van hoge partijfunctionarissen beledigd Ook boven Amsterdam woedde gister middag een ongekend hevig onweer ge durende bijna een uur, gepaard met een zware regenval. Tydens een hevig onweer te Zand voort werd een 41-jarige mevrouw uit Haarlem op het strand door de blik- i/~«. y~t .1 i «troffen, zu »as op siar dood. Grootse ovaties voor Loneertsebouworkest Het slachtoffer was met een vriendin I en haar twee kinderen op weg om in een strandtent dekking te zoeken, toen zy werd getroffen. Enige andere zich in haar nabyheid bevindende per sonen werden licht aan de benen ge wond. Het ongeluk gebeurde ter hoog te van de Zuid-Boulevard. Voorts is gistermiddag de bliksem in geslagen in de woning van de heer Of- fenberg te Ilpendam, wiens huis geheel uitbrandde. De eigenaar-bewoner kreeg een shock In Almskerk werden acht koeien van de heer Snoek door de blik sem gedood. De bliksem trof te Neder- weert tijdens een hevig onweer drie boerderijen, die afbrandden. Door een aaneenschakeling van blikseminslagen ontstond daar voorts nog op verschei dene plaatsen een begin van brand. Op de spoorlijn tussen Arnhem en Ede is gisteravond door blikseminslag een draad van de bovenleiding gebroken, waardoor op dit baanvak op enkel spoor moest worden gereden. Het treinverkeer ondervond vertraging. Ook in Oost-Gel derland ontlastte zich een hevig on weer; te Vorden werd een koe door de bliksem gedood. Jordaniërs schuldig aan moord op twee Israëlische burgers Een Israëlische militaire woordvoerder heeft maandag meegedeeld, dat twee Israëlische burgers in een hinderlaag gevallen en doodgeschoten zijn. Het incident gebeurde ten noorden van Ein Houseb, in de Araba-vallei tussen de Ncceb-woestijn en Jordanië. De gemengde wapenstilstandscommis sie heeft uitgemaakt, aldus een woord voerder van het Israëlische ministerie van Buitenlandse Zaken, dat de sporen van de aanvallers leidden van de Jor daanse grens naar de plaats van de overval en terug. Meer zon De Bilt verwacht tot woensdagavond: Afnemende bewolking en morgen pe rioden met zonneschyn. maar vooral aanvankelijk- ook nog plaatselijk enige regen. Overwegend matige wind tussen noord en noordwest. Over het algemeen hogere middagtemperaturen. (Opge maakt te 11.15 uur). 11 JULI Zon op: 4.35 uur; onder: 20.59 uur. Maan op; 9.13 uur; onder: 22.19 uur. Hoogwater te Katwijk te "5.20 en 17.49 uur. Het gisteravond in de grote zaal van het Concertgebouw te Amsterdam gegeven galaconcert ter gelegenheid van de herdenking van de geboortedag van Wolfgang Amadeus Mozart, heeft bijzondere luister gekregen door de aan- I wezigheid van H. M. de Koningin. Bij het betreden van het Concertgebouw werd Hare Majesteit verwelkomd door de ministei van O., K. en W., mr. J. M. L. Th. Cals, en de burgemeester van Amsterdam, mr. Ara. J. d'Ailly. In de hal werd de Koningin o.a. be- gToet door de heer M. Boissevain, vice-voorzitter van de N. V. het Concertgebouw. is. De vooraanstaande Tsjechoslowaak se Communisten zouden een doortasten de zuivering van Stalinistische elemen ten wensen. Vogel gelooft, dat 80 procent van de bevolking in Tsjecho-Slowakije anti-communistisch is. Hij meende, dat de regering aan de rand van een totale verwarring staat. De Marxistische leiders zijn helemaal him richting kwijt. Er zou terreur nodig zijn om de controle van regering en partij te herstellen, doch dat durven de leiders niet aan, aldus vogel, omdat zij I dan van Stalinistische methoden be- schuldigd zouden worden. Vogel gelooft, dat velen in Tsjeeho- Slowakije en andere satellietstaten ho pen, dat over vier of vijf Jaar het com munistische bewind, zoals wij dat nu kennen, verdwenen zal zijn. Zij beseffen, dat het Westen niet tussenbeide zal ko men, omdat dat oorlog zou betekenen, doch het binnenlandse verzet neemt toe, aldus Vojtech Vogel. Dit nummer bestaat uit acht pagina's In de Julianafover was ter begroeting aanwezig di. A Agstner. tijdelijk zaakge lastigde van Oostenrijk, wiens echtge note Hare Majesteit bloemen aanbood. De zaal was geheel bezet met een feestelijk publiek, dat zich van zijn plaats verhief, toen de Koningin, ge flankeerd door minister Cals en bur gemeester d'Ailly, binnentrad. Ook enige ministers en andere hoge gasten waren aanwezig, waarmede te vens onaersi reept werd. dat dit concert werd gegeven op verzoek van de Ne derlandse regering, die hiermee een bij drage heeft wnlen leveren tot de in ternationale Mozart-herdenking. Na het spelen van het Wilhelmus hief Eduard van Beinum de dirigeerstok en zette het Concertgebouworkest het eer ste van de viei delen in uit de Post hoorn-serenade. Als solist trad op de pianist Hans Henkemans, die vervol gens met het orkest vertolkte het pia noconcert ir. ki t. Hiervoor mocht hij veel applaus en een bloemenhulde in ontvangst nemen In de pauze werden in de Juliana- foyer aan de Koningin voorgesteld Gisteravond vond in tegenwoor digheid van Koningin Juliana het galaconcert ter herdenking van het tweehonderdste geboortejaar van Mozart in het kader van liet Hol landfestival plaats in het Concert gebouw te Amsterdam. In de Juli- anafoyer werden bij haar aankomst bloemen aangeboden door mevr. Agstner, echtgenote van de tijde lijk zaakgelastigde van Oostenrijk. Eduard van Beinum, dirigent, Hans Henkemans. pianist. Jan Bresser en Tibor de Machula, concertmeesters, Dick Mesman, voorzitter van de Ver eniging 't Concertgebouworkest, Marius Flothuis. artistiek leider van de Ned. Orkest-Stichting en mr. H. Waage, za kelijk leider van de Nederlandse Or kest-Stichting. Als derde en laatste deel van het concert speelde het orkest de Symfonie 31 juli: requisitoir proces Schmidt Vandaag zijn in het proces tegen de ex-KNIL kapitein die beschuldigd wordt van subversieve acties tegen de Indonesische Staat de laatste getuigen gehoord. Het was de 54ste zitting in een proces, dat ruim anderhalf jaar geleden is begonnen. Vandaag werden enige Nederlandse employees van de luchtvaartmaatschap pij GIA gehoord, die verklaarden dat beklaagde in de periode van 1951 tot april 1952, toen hij beheerder van de mess van de GIA was. waarin, zij ge tuigen, woonden, nooit uit Djakarta af wezig is geweest. Een vriend van be klaagde. de oud-assistent-resident Dopr- nik, die' eveneens in voorlopig arrest zit op eenzelfde beschuldiging, verklaarde desgelijks. Rechter Rochjani bepaalde, overeenkomstig het verzoek van de Djaksa Tinggi Soenarjo het requisitoir op 31 juli a.s. Bijzondere getuigen Iets bijzonders zal zaterdag a.s. in Groesbeek gebeuren. Bij het huwelijk van het bruidspaar M. JanssenG. Kersten zullen de beide grootvaders als getuigen fun geren. Dit zou niet zo heel erg by- zonder zijn, ware het niet dat de getuigen broers zijn en de oudste twee mannelijke inwoners van Groesbeek. Het zyn de heren D. Eikhout (96), grootvader van de bruidegom en J. Eikhout (94), grootvader van de bruid. Kom bij ons op vredelievende wijze werkenroept Walter Ulbricht (Van onze correspondent in West-Duitsland) Nauwelyks heeft de Bondsdag (Tweede Kamer) in Bonn zaterdag zijn goed keuring aan het nieuwe wetsontwerp betreffende de invoering van de algemene militaire dienstplicht in West-Duitsland gehecht (dat nu nog naar de Bondsraad (Eerste Kamer) moet gaan, om dan pas door president Heuss te kunnen worden ondertekend, of men probeert in de door de Communisten bestuurde Oostzone van Duitsland hieruit al politieke munt te slaan. In de bladen van de Oostzone wordt heftig tegen de „militaristische" bedoelingen van de Westduitse regering te keer gegaan. Men tracht nu ook van officiële zyde aan de andere kant van het ijzeren gordijn jongemannen uit West-Duitsland, die hier onder de wapens zouden moeten komen, met bedrieglijk sirene-gezang naar de Oostzone te lokken. Niemand minder dan Walter Ulbricht heeft thans al op een openbare bijeen komst in Rostock de jonge Westduitse arbeiders, boeren en studenten opgewekt naar de Oostzone te komen om daar op „vredelievende" wyze te kunnen wer kenHy meende er in zijn redevoering de aandacht op te moeten vestigen dat men in de Oostzone slechts vrijwillig dienst in de „Volksarmee" kan nemen. Willen gevluchte jongeren terug naar het Oosten Het centrale blad van de SED (de So cialistische Einheitspartei Deutschland), „Neues Deutschland" wees erop. dat tegenwoordig in Duitsland twee staten van een zeer uiteenlopend karakter be- in Es gr t., een der drie symfoniën, die Mozart in 1788heeft geschreven. Aan het eind van het concert werd dirigent en orkest een langdurige ova tie gebracht. Eduard van Beinum ont ving een grote bos rode rozen en voorts waren een bloemstuk en een grote krans verdere uitingen van dank voor deze Mozart-herdenking. De Koningin, wederom geflankeerd door minister Cals en burgemeester d'Ailly. verliet daarop met haar gevolg de zaal. Buiten stonden velen op deze mooie zomeravond het af- en aanrijden der hofauto's gade te slaan. Het Concertgebouw beleefde gister avond nog een ander herdenkingscon cert. In de kleine zaal werd nl. als on derdeel van het Heiland Festival her dacht. dat Robert Schumann 100 jaar geleden is gestorven. staan en dat het daardoor voor iedereen steeds mogelijk is zich „uit de klau wen van de militaristen" in veiligheid te brengen. Het blad vertelt verder, dat erop verschillende plaatsen in de Oost- zone bijzondere informatie-bureaus voor dienstweigeraars worden opgericht, die in Potsdam. Oranienburg. Nauen en Ko- nigswüsterhausen worden gevestigd. Ge durende de maand juni zouden zich in het district Schwerin 231 uit West- Duitsland komende personen, groten deels jongemannen van dienstplichtige leeftijd, hebben laten registreren en in die maand zouden zich in Oost-Berlijn 1365 personen hebben aangemeld, die eerst naar het Westen waren gevlucht en daarna weer waren teruggekomen. De bladen in de Oostzone onderstrepen het feit. dat in West-Duitsland geen jongemannen van de militaire dienst plicht worden vrijgesteld, wier ouders in de Oostzone wonen. Men neemt aan, dat dit beslist remmend op de stroom van jeugdige vluchtelingen naar het Westen zal werken. Bij verkiezingen op zondag voor de helft van het aantal zetels 1 nhet Japan se Hogerhuis hebben de Socialisten, die voor een neutrale politiek zijn, grote winst geboekt. Jongens redden kind (Speciale berichtgeving) Terwijl vier jongens van 14 tot 15 jaar gistermiddag omstreeks 4 uur zaten te hengelen in een bootje, dat in de gracht lag achter de watertoren te Woerden, zag een van hen plotseling dat er aan de overkant een kind in het water lag. De jongens gooiden direct hun vistuig weg en roeiden zo snel zij konden naar de overzij. Zij hadden het geluk, dat de kleine bleef drijven op de lucht, die onder de kleertjes zat. Zij slaagden erin het meisje, een driejarig dochtertje van de heer Ruys te Woerden, op het droge te brengen. Een voorbijganger paste kunstmatige ademhaling toe, waardoor het kind, dat reeds helemaal blauw zag, weer bijkwam. Aangezien niemand het meisje kende, werd het by een der omwonenden bin nengebracht. die de nodige opheldering kon verschaffen, zodat het kind naar de ouderlijke woning aan de Meeuwenlaan kon worden gebracht. Naar het zich laat aanzien, zal de kleine geen nadelige ge volgen ondervinden van het gebeurde. Neil. Rootle Kruis helpt Griekenland Het Nederlandsche Roode Kruis zat hulp ter waarde van f. 10.000 verlenen aan de slachtoffers van de aardbevin gen op de Griekse eilanden. De zen ding omvat onder meer textiel en beddengoed. Kinderverlamming niet onrustbarend De over het land verspreide geval len van kinderverlamming geven geen reden tot ongerustheid of tot het nemen van bijzondere maatregelen, aldus wordt ons van bevoegde zijde meegedeeld. Het afgelopen weekeinde heeft de hoofdinspectie van de Volksgezondheid zich op een by eenkomst te Oosterbeek intern beraden over de maatregelen die zouden moeten worden genomen als onverhoopt eens een epidemie zou uit breken. Op deze bijeenkomst hebben binnen- en buitenlandse specialisten op het gebied van kinderverlamming erva ringen en gegevens met elkaar uitge wisseld. Voorzorg te Rijswijk Te Rijswijk zijn vanmorgen alle scho len gesloten. Het Rijswijkse gemeente bestuur heeft deze maatregel genomen, omdat men geen verder risico wil ne men nu in de gemeente vier gevallen (waarvan één met dodelijke afloop) van kinderverlamming zijn gesignaleerd. De ouders van de leerlingen hebben een circulaire ontvangen, waarin enkele hy giënische maatregelen worden aanbevo len en waarbij voorts wordt aangera den, tegen grote vermoeidheid bij de kinderen te waken en het met elkaar spelen van kinderen zo mogelijk te be perken. De schoolsluiting zal wel duren tot de vakantie. Door deze maatregel hoopt men te Rijswijk het aantal gevallen van kin derverlamming te beperken tot de vier reeds gesignaleerde. Gigantische transformator over land vervoerd Op het ogenblik is men in Hengelo bezig met de lossing van een 132 ton wegende olie-transformator met een vermogen van 65 M.V.A. (Mega-Volt- Ampère), die bestemd is voor de nieuwe IJsselcentrale. Deze kolossale draaistroomtransformator is gebouwd bij de Elin-werke te Wenen en ge ïmporteerd door een ingenieursbureau te Rotterdam. Zij is op een wagen met 20 wielen, een zoals er maar drie in Europa be staan. aangevoerd en thans in ons land aangekomen. Met de lossing ervan zal men waarschijnlijk tot vrijdag bezig zijn. Het bijzondere van deze transfor mator is (behalve haar omvang en vermogen) dat de door haar geleverde spanning onder belasting regelbaar is.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 1