Northgo-wandeltocht werd nationale manifestatie een Verklaring van burgemeester Schokking in de gemeenteraad "33 STADSNIEUWS Kerkelijk Leven Vindingrijk parcours door een afwisselende landschap Leidse Raad kwam lieden bijeen 15ste jaargang Maandag 9 juli 1956 Derde blad no. 28877 „Basis van vertroiiiven niet breed genoeg het Burgemeester mr. F. M. A. Schokking heeft bij het begin van de vanmiddag ook lbouden gemeenteraadsvergadering een verklaring afgelegd, waarin hij o.m. tide: Het is mij een behoefte vóór alles tot uitdrukking te brengen, dat mijn phteraf onjuist gebleken inzicht in bepaalde feiten en omstandigheden, die jro- ch hebben voorgedaan in de bewogen en zeer moeilijke situatie, waarin ik lij in 1942 bevond, door mij ten opzichte van hen, die daarvan het slachtoffer Jn geworden, meer wordt betreurd dan ik geloof, dat wie ook zich kan in de pnken. Zeer, zeer gaarne had ik hieraan eerder uiting gegeven, doch, aange- ïde en in de atmosfeer, die na de publikatic van 1 februari is ontstaan, al dat- ies. jne. wat door mij zou worden meegedeeld, verkeerd dreigde te worden nrfi mdaan- heb ,k gemeend daarvan tot op dit ogenblik te moeten afzien. Thans nae ril men, naar ik vurig hoop, hetgeen ik zojuist relde, aanvaarden als een Itlng van oprechte deernis. 2" pt. Koninklijke onderscheiding voor W. J. Ouwerkerk f'tsle HALVE EEUW BIJ DE voor KON. NED. GROFSMEDERIJ nen,- Vandaag herdenkt de heer W. J. Ou derkerk. vormer in de gieterij van de raanï.V. Kon. Ned. Grofsmederij, het feit, and,lat hij vóór 50 jaar bij deze N.V. in jfeldlienst trad. gen, Ter gelegenheid van dit gouden jubi- mateum vond hedenochtend in het stad- tnk- luis een hartelijke huldiging van de leer Ouwerkerk plaats. Eef De burgemeester, jhr. mr. F. H. van de- kinschot, die de heer en mevrouw Ou- 5 te rerkerk allereerst zijn gelukwensen in lanbood. wees er vervolgens op. dat de de- ubilaris bekend staat als een prima een rakman en een uiterst betrouwbaar per- u-a_ wneelslid, die buiten zijn gewone dag ers- als bestuurslid van personeels- gen, ondsen grote activiteit aan de dag legt Gezien deze uitnemende staat van Uenst. was het de burgemeester een P001, genoegen te kunnen mededelen, Jat het H M. de Koningin had behaagd de la lieer Ouwerkerk de ere-medaille in der irons, verbonden aan de Orde van vo- pranje Nassau, te verlenen. de Nadat de burgemeester deze onder lei- icheiding had uitgereikt, wenste de di- or- acteur van de N.V., ir. M. C de Jong. eze ie jubilaris geluk met zijn Jubileum en om n het bijzonder met dè zo juist ont- 0D rangen Koninklijke onderscheiding. 0g^ Spreker achtte deze onderscheiding üet alleen voor de heer Ouwerkerk een |rote eer, doch ook voor het gehele be- |rijf. Dat de jubilaris reeds een halve t «euw bij de Grofsmederij werkt is foor spreker het bewijs, dat hij het hier Daar zijn zin heeft. Als vormer heeft de heer Ouwerkerk grote verdiensten voor ie gieterij. Meer in technische bijzon- ierheden tredend merkte ir. De Jong im. op. dat het beroep van vormer een ij" mooi vak is. In dit vak kan men zich persoonlijk ontplooien. Elk werkstuk iient op zichzelf bekeken te worden, het 'V* jeen aan deze vakarbeid zo grote be- °e rrediging schenkt, Als blijk van waardering overhandig- 'r~ ie spreker de heer Ouwerkerk een en- et leloppe met inhoud, een herdenkings- n: jord en het vererend getuigschrift van ot ie Ned. Mij voor Nijverheid en Handel. Na beëindiging van dit officiële ge il- ieelte bleef men nog enige tijd bijeen, r- Hedenmiddag vond in de kantine der jieterij een huldiging door het perso- oeel plaats. If BOUW VAN WINKELHUIZEN Middenstanders ontvangen voorlichting. Met het oog op de voorgenomen bouw van een winkelcentrum in het uitbrei- I dingsplan Leiden Zuid-West (omgeving 6 Meilaan) heeft de Leidse Midden- Itandscentrale woensdagavond een bij eenkomst belegd in „Zomerzorg". Tijdens deze vergadering zal de bouw- ondernemer/eigenaar een uiteenzetting - feven over het bouwplan, met eventuele i mogelijkheden tot aankoop of huur van - de te bouwen winkels. Ook over krediet mogelijkheden zullen inlichtingen wor den verstrekt. LEIDSCHE SPAARBANK In de maand juni werd er bij de Leid- »che Spaarbank ingelegd f 1 265.024.39 en terugbetaald f 1.016.206.63. Het aan- tal nieuwe boekjes bedroeg 423 en het lantal afbetaalde boekjes 189. Op 6124 rekeningen van deelnemers ean de Afhaaldienst werd f 129.777.25 (bijgeschreven. Er werden 562 busjes ter lediging aan- geboden met een gezamenlijke inhoud Van f 13.443. Het tegoed der 37.966 inleggers be droeg aan het einde der maand 1 266.61.743 49. DUIVENSPORT POSTDUIVENVER. „HET OOSTEN" Wedvlucht met oude duiven vanaf Creil op zaterdag 7 juli 1956.1n concours 44 duiven, welke om 10 uur met n.w. «ind werden gelost. De eerste duif be reikte zijn hok om 13.49,40 uur en maak te een snelheid van 1537,40 m. per mi nuut. De laatste prijswinnaar om 14.15.37 uur met een snelheid van 1378.33 m. per minuut. De uitslag luidt: Jac. Marijt sr. 1, 3, 10; F. Breedijk 2, 11; J. C. v. d. Weele 4. 6, 8; H v. d. Vecht 5. 7; J. v. Wezel 9. Kampioenschap Midfond: 1. H. v. d. Vecht met 131,46 pnt.; 2. J. C. v. d. Weele met 126.27 pnt.; 3. F. Breedijk met 104,75 pnt. Wedvlucht met jonge duiven vanaf Roosendaal op zaterdag 7 juli 1956. In concours 173 duiven, welke om 13.30 uur met z.w. wind werden gelost. De eerste duif bereikte zijn hok om 14.20,04 uur en maakte een snelheid van 1414,72 m. per minuut. De laatste prijswinnaar om 14.37,30 uur met een snelheid van 1016,17 m. per minuut. De uitrite luidt: J. v. Wezel 1, 7; J. Roest 2, 5. 9, 18, 20: J. G. R. Langhout 3. 15. 17. 19: H. v. d. Vecht 4, 13; W. Hartevelt 6. 11, 14; L. Burgers 8; B.Sln- geling 10, 12; A. v. Gennip 16. De heer K. van Ottersen, theol. kandidaat alhier, is benoemd tot vicaris van de Hervormde Gemeente te Den Helder. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Claudia A. d. v. F. Dijkstra en A. A. Crom- melin; Elbert J. z. v. H. M. de Koning en S. C. C. van Dorp; Clasina dr. v. C. Kuy- venhoven en C. de Best; Gerrit J. A M. zn v. J. w. v. d. Steegt en E. M. v. d. Berg Johannes C. M. zn. v. J. W. v. d. Steegt en E. M. v. d. Berg; Thomas R; zn. v. J J. A tan Iersel en J. C. M. Knüppe. OVERLEDEN 3L J, Lucas, man, 63 Jaar. „Ik ben tot het achteraf onjuist ge bleken inzicht in 1942 in volle oor logstijd derhalve gekomen door het geen destyds geschied is en aan mij werd medegedeeld. Dit inzicht werd versterkt door de ontwikkeling der ge beurtenissen met een zodanige overtui gende kracht dat, na afweging van de in die dagen op mij rustende verant woordelijkheden ik gemeend heb niet anders te kunnen handelen, dan zoals ik deed Men heeft mij hiervan een verwijt gemaakt, dat, naar ik geloof, niet voldoende recht doet wedervaren hetgeen na zo lange tijd ook welhaast niet meer mogelijk is aan de situa tie, zoals die werkelijk was en aan de uitzonderlijk zware verantwoor delijkheid, die in bezettingstijd op een burgemeester rustte. Er is in de afgelopen maanden van verschillende zijden sterke morele druk op mU uitgeoefend, enerzijds om als burgemeester heen te gaan, an derzijds om dat niet te doen. Wanneer ik thans het eerste heb gekozen dan vindt zulks zijn oorzaak in mijn overtuiging, dat een burge meester. zeker ais hij reeds enige jaren in een bepaalde gemeente werkzaam is geweest,, moet kunnen steunen op het vertrouwen van zijn gemeentenaren, van welke groepering zy ook mogen zijn- Na de nota der regering, geadvi seerd door de heren Donner, Ebels en Neher en ook na de beschikking van de Hoge Raad bleek, dat het vertrouwen in de omvang, die ik meen dat voor een goede ambtsuitoefening aanwezig moet zijn, niet in voldoende mate was teruggekeerd. Voor zover ik dit op het ogenblik kan overzien mag óók na de krach tige verdediging van het standpunt der regering by de Kamerdebatten op vrijdag 6 juli j.l., waarvoor ik hier mijn erkentelijkheid wil uitspreken, toch niet worden verwacht, dat de basis van het vertrouwen zo breed zal zijn, als ik voor een voortzetting van mijn werk nodig acht." ..Ik wil niet verheimelijken, dat het voor mij en de mijnen een groot ver driet is, na de uitspraken van ons hoogste rechtscollege en van de rege ring. op deze wijze een ambtsvervulling van meer dan 18 jaren te beëindigen. NED. HERV. KERK. Beroepen te Bennlngbroek J. A. v. d. Melden te Paramaribo. Te St. Maartens dijk C. Treure te Bderveen. GEREF. KERKEN. Bedankt voor Zaltbommel-Gameren J. E. Bederveld te Helmond. Wat hiervan zij: „Ik meen, dat lk na de publikatie in het begin van dit jaar mijn plicht tot het uiterste heb gedaan. Dit is mij mogelijk geweest,, omdat ik er innerlijk van overtuigd was en ben, dat ik steeds naar beste weten heb ge handeld. En voorts, omdat ik na het ge beurde in Hazerswoude daarop zelf bij de bevoegde autoriteiten te gepaster tijd bij herhaling heb gewezen. Thans meen ik, dat noch van mijn vrouw, noch van mij in redelijkheid méér mag wor den verwacht. Wetend, dat niet ik zelf mijn levens weg bepaal, doch Hij, die het al bestiert, die dit deed in het verleden en dit ook in de toekomst doen zal. heb ik thans in volle persoonlijke vrijheid de con clusie getrokken, die mij toeschijnt de enig juiste te zijn en mijn ontslagaan vrage aangekondigd, die inmiddels aan H.M. de Koningin is toegezonden. Wan neer het Hare Majesteit moge behagen mij het gevraagde ontslag te verlenen, hoop ik van U. dames en heren, leden van de Gemeenteraad, nader afscheid te mogen nemen. Ik moge U thans voorstellen over te gaan tot de orde van de dag". Antwoord van de heer Swart De verklaring van burgemeester Schok king werd door de Haagse gemeenteraad en door de zeer velen, die op de gereser veerde tribune en de publieke tribune hadden plaats genomen, in doodse stilte a eng eh oord. Na de verklaring zei de heer H. Swart (C.H.), nu de nestor van de raad de heer H. Smitskamp (A.R.l wegens va kantie afwezig was, het oudste raadslid het volgende: „Uw mededeling, dat U het besluit hebt genomen uw ontslag aan te bieden is stellig voor de raad schokkend ge weest. De aangelegenheden die tenslotte tot dit besluit hebben geleid liggen bui ten de beoordelingsbevoegdheid van de raad en het is dus vanzelfsprekend dat daarover in zijn vergadering nimmer is gesproken. Dit wil niet zeggen dat zij de leden van de Raad onberoerd hebben gelaten en stellig hebben hun gedachten zich dikwijls bezig gehouden met de gezags verhoudingen, die hierbij betrokken zijn. Het door U genomen besluit hebben wy slechts te respecteren. Overigens kan ik namens de Raad getuigen van het begrip dat alle leden steeds hebben gehad voor de moeilijkheden die U en mevrouw Schokking in de laatste maanden hebben ondervonden en van het medeleven dat hierdoor bij ons al len is gewekt. Voor het ogenblik willen wy ons niet uitvoeriger tot U wenden, daar zoals ook door U is opgemerkt zich daartoe op een ander moment de gelegenheid nog zal voordoen". De heer Zwart besloot met de bede, dat God de burgemeester en zUn vrouw ln deze moeilijke dagen kracht zal geven. LEIDERDORP BURGERLIJKE STAND Geboren: Frans R., zn. v. W. Koolmoes en D. I. Bosman; Maria F. J. C„ d.v. C. J. A. N. Rens en J. G. v. Dam; Martien D„ z. v. M. du Prie en J. J. v. d. Eist. Ondertrouwd J. de Jong, 23 J. en A. van der Vecht, 22 J.; C. Verbree, 28 J. en L. den Hollander. 25 J. Getrouwd: C. J. Hoogendijk en M. E. Deegenaars; W. de Jong en A. van Leeu wen: C. v. d. Wolk en B. Vonk; J. de Jong en A. v. d. Vecht. Overleden: M. S. Viertelhauzen, dr. 2 weken: G. Anker, 86 Jaar, weduwnr van W. v. Elswljk. VOORSCHOTEN RA ADS AGENDA De gemeenteraad komt vrijdag 13 juli 's avonds om 8 uur bijeen. De voor. naamste punten van de agenda zijn: Beëdiging van het nieuw-benoemde lid de heer E. P. Bakels; verkiezing van een wethouder in verband met het tus sentijdse aftreden van de heer C. D. v. Oosten; vaststelling nieuwe legesveror dening; aanschaffing leer- en hulpmid delen voor de openbare ulo; aankoop en plaatsing van rietmatten rond het ten nisbanencomplex; subsidie aan de Stich ting Rembrandt-herdenking 1956; voor. stel tot het bouwen van stallingruimte en twee garages bij de 18 etagewoningen aan de raadhuislaan;voorstel tot het bouwen van twee garages bij de mid denstandswoningen aan de Irenelaan; voorstel tot subsidiëring van de Ver. voor Chr. M V H.O. Voorburg; verkoop van grond aan de Prins Bernhardlaan; voorstel tot wijziging politieverorde ning; voorstel tot het aanbrengen van voorzieningen aan de Parkschool en het eerste gymnastieklokaal. Voorstellen aan de Raad WIJZIGING LEGESVERORDENING Uit de voorstellen aan de raad van Voorschoten, die ons toegezonden zijn, blijkt, dat B en W de bestaande leges verordening willen aanpassen aan de huidige kosten van lonen en prijzen. Dit betekent dus verhoging van diverse legesgelden. LEERMIDDELEN OPENB. ULO De stijging van het aantal leerlingen van de openbare ulo maakt aanschaf fing van leer- en hulpmiddelen voor het tweede en derde leerjaar noozdake- lijk. Hiervoor is een krediet van f 4500 nodig. RIETMATTEN BIJ TENNISBANEN Omdat de heesterbeplanting rond de tennisbanen, die zaterdag officieel ge opend worden, nog geen beschutting biedt, stellen B. en W. voor voorlopig (voor een tijd van 3 a 4 jaar) rietmat ten te plaatsen. De kosten worden be groot op f 1000.—. Als ook aan de zui delijke of noordelijke zijde matten moe ten komen is nog f 250.— nodig. REMBRANDT-HERDENKING B. en W. stellen de raad voor een subsidie van f 60.— te verstrekken aan d-e Stichting Rembrandt-herdenking 1956. die o.m. beoogt het oprichten van een groot nationaal monument in Lei den GARAGES B en W stellen de raad voor bij de t dtagewonnigen twee garages en een »ra!!ingruimte te doen bouwen De stal- -..ïgrulmte is bestemd voor de dienst van openbare werken en wordt met de garages onder één kap gebouwd. In die ruimte komt een toilet. Die ruimte ver vangt n.l. het semi-permanente ge bouwtje, dat dt goedkeuring van de raad in de vorige vergadering niet kon verkrijgen. De kosten bedragen 2 gara ges f 5400.—, stallingruimte f 2300—., toilet f 800.De garages zullen ver huurd worden voor f 15.per maand. Ook bU de 6 middenstandswoningen, die in de Prinses Irenelaan in aanbouw zijn kunnen twee garages gebouwd wor den. De kosten worden daarvan begroot op f 4907—, Ook hier kan de huur f 15 per maand bedragen WIJZIGING POLITIEVERORDENING. De door de raad op 17 februari vast gestelde politieverordening kan nog niet de goedkeuring van Ged. Staten weg dragen. In de vergadering van vrijdag as. zullen nog enkele wijzigingen be handeld worden, die G.S. voorstellen. Hierbij maken B. en W. van deze ge legenheid gebruik om tevens een bepa ling op te nemen t.a.v. de paardemarkt. Zij willen voorstellen toe te voegen de zin: „Het terrein waarbinnen de paar demarkt wordt gehouden is een hiertoe door de raad ieder jaar aan te wijzen gedeelte van de Voorstraat". Dit staat in verband met moeilijkhe den .die vorig jaar gerezen zijn ten aan zien van de „braderie". VOORZIENINGEN IN PARKSCHOOL. Doordat de „ingekwartierde klassen" van de Vlietschool met september de Parkschool zullen verlaten, kunnen en kele lokaliteiten weer hun oorspronke lijke bestemming krygen. Dit is voor het hoofd dier Parkschool aanleiding ge weest om enkele voorzieningen te vra gen. nl. het aanbrengen van een extra deur uit de hall naar de spreekkamer, het plaatsen van een fietsenberging voor het personeel op de speelplaats, het aanbrengen van een glazen wand in de hall en inrichting van deze hall tot ontvangstruimte. Bovendien wordt voorgesteld de oude gymnastiekzaal te voorzien van geluid- absorberend materiaal, omdat de akoe stiek hi deze zaal bijzonder slecht is. Over dit laatste wensen B en W. een deskundig advies tc laten uitbren gen. De kosten van de werkzaamheden worden begroot op f5400. WASSENAAR GESLAAGD De heer Th. A. van der Spil alhier is aan de Economische Hogeschool te Rotterdam bevorderd tot accountant. KON. LANDGOEDEREN ONDER WASSENAAR EN VOORSCHOTEN HKH Prinses Wilhelmina heeft met ingang van 1 juli jl. het beheer over de landgoederen „Raaphorst", „Eikenhorst" en „Ter Horst" gelegen onder Wasse naar en Voorschoten, opgedragen aan de heer W. J. J. A. baron Schimmelpen- ninck van der Oyen van Duyvenvoorde Voorschoten. ZOETERWOUDE STERRIT N.K.J.B. De N.K.J.B. hield gisteren een sterrit vcfor wielrijders, waaraan door 268 per sonen werd deelgenomen. De uitslag was als volgt: 1. Alie v d. Pi»el en Gré Versteegen 11 straf p.; 2. Aad Berg en mevr. Berg Hulst 12 strafp.; 3. Piet Turk en Barry van Klink 18 strafp.; 4. Ben v. Klink en Thomas v Veen 18 strafp.; 5. Pim v. Leeuwen en Kees den Eisen 19 strafp.; 6. H Buitendyk en Leni Lelie veld 20 strafp., 7. J. v. d Geest en P. van Leeuwen 22 strafp.; 8. Plonio Bens dorp en Ria Sep 22 strafp.; 9. Gre en Rie Pieterse 26 strafp. ZILVEREN PAROCHIEFEEST De parochie van de H. Kruisverhef fing alhier vierde gisteren haar 25- jarig bestaan. 4000 tippelaars in en om Noordwijk Goede generale repetitie voor lustriun Enige duidenden wandelaars, van heinde en ver met tram, bus of auto aangevoerd, beheersten zaterdagmiddag Noordwijks straten en wegen. Men trof ze overal: op de brede boulevards, in de fraaie villa wijken, langs de geelblonde duinen, op knusse landweggetjes, in het mooie park van de Dr. mr. W. v. d. Berghstichting, in de prachtige Staatsbossen, op de lommerrijke lanen van de buitenplaats „Leeuwen horst" dat dank zij de welwillende medewerking van jhr. Gevers van Kethel en Spaland in het parcours kon worden opgenomen, kortom op de mooiste plekjes van de badplaats en haar aan' natuurschoon zo rijke omgeving, welke door de organisatoren van deze wandeltocht op een bijna vindingrijke manier in het 25, 15 of 10 km lange parcours waren ingeweven. Ontvangst in Seinpost Pittig en in een strakke cadans mar cheerden de militaire onderdelen en politieafdelingen, afgewisseld door talrijke burgergroepen, soms opvallend door een keurig uniform, en daar tus sendoor de vele honderden individuele tippelaars Tenvijl de eerste wandelaars op het terrein van de speeltuinvereniging aan de Hoogwakersbosstraat aan de start verschenen om hun deelnemerskaart te laten knippen, werden de militaire en burgerlijke autoriteiten door het ge meentebestuur in „De Seinpost" >ntvan- gen. Onder hen bevonden zich mr. dr. E. P. Verkerk, lid der Tweede Kamer en voorzitter van de Gewestelijke Commis sie „Steun Wettig Gezag"; mr. J. van Mechelen, secr. van deze commissie, kolonel D. Blanken. Inspecteur der Na tionale Reserve; kapitein-ter-zee-vjie- ger A. W Wiltholt. commandant van het Marine Vliegkamp Valkenburg, ko lonel R. Hoegen, commandant van het Korps Vrijwillige Politie te Amsterdam; de Districtscommandant der Rijkspolitie te 's-Gravenhage; de hoofdinspecteur van politie te Noordwyk, de heer a. N. Merkelbach. de commissaris van politie te Schiedam, de heer Rijpma; luit.- kolonel H. W. Gerth van Wijk, garni zoenscommandant van Leiden; de in specteur van politie de heer P. Ver hoef. secr van de plaatselijke commis sie S.W.G.; overste Meulman van het Rode Kruis; kapitein Houwing. com mandant van de 5de Luchtwachtgroep te Rotterdam; kapitein-luitenant ter zee Houwing; wethouder G. Vogelaar Hoewl de burgemeester na een on gesteldheid van enkele maanden zijn ambtsbezigheden weer heeft hervat, stond de zitting van de Leidse raad hedenmiddag nog onder leiding van wethouder Van Schaik. Voor de aanvang der vergadering had mevr. Braggaar—De Does nog vele ge lukwensen in ontvangst te nemen ter gelegenheid van haar zeventigste ver jaardag. Tot onderwyzer aan de openbare op leidingsschool aan de Aalmarkt, werd de heer G. Muys te Boskoop benoemd. Eervol ontslag werd verleend aan dr. J. B. Ubbink, wis- en natuurkundeleraar aan de HBS voor Meisjes, idem aan mej. M. A. Zylstra en de heren J. W. Louwe en S. H. Radius, resp. onderwijzeres en onderwijzer aan de openbare school aan de Lorentzkade, de Mareslngel en de Willem de Zwijgerlaan Aian de verordening, regelende de be zoldiging van de vakonderwijzers aan de openbare lagere scholen, werd een ar tikel toegevoegd, waardoor het mogelijk wordt aan vakonderwijzers, die te Leiden een nevenbetrekking vervullen, vergoe ding van reiskosten te geven. Een bedrag van f. 3250 werd beschik baar gesteld voor het aanschaffen van een draaibank, een grammafooninstal- latie en een bescheiden collectie platen t.b.v. het gymnasium. Voorts werd een exploitatievergoe- Z.W.O. SUBSIDIEERDE UITGAVE BELANGRIJK PROEFSCHRIFT Kritische vergelyking opvattingen FruinHuizingaRomein Aan de R.-K. Universiteit te Nijmegen is hedenmiddag tot doctor in de lette ren en wijsbegeerte gepromoveerd de heer E. E. G. Vermeulen, leraar aan het R.-K. Gelders Lyceum te Arnhem. Promotor was prof. dr. K. Bellon. hoog leraar in de vergelijkende godsdienst geschiedenis en wijsbegeerte der ge schiedenis. Het onderzoek, waarop de promoven dus de doctorstitel behaalde en waar voor de Nederlandse Organisatie voor Zuiver-Wetenschappelijk Onderzoek hem een stipendium verleende, is opgezet als een kritische vergelijking van de opvat tingen van Fruin, Huizinga en Romein over de wetenschap der geschiedenis. De heer Vermeulen heeft zijn studie dan ook ln drie delen verdeeld, die respectievelijk Fruin, Huizinga en Ro mein behandelen. Deel één en deel twee vormen het eigenlijke proefschrift, maar de auteur verwijst daarin telkens naar Romeinse opvattingen. De heer Vermeu len heeft zich vooral door de geschied- theoretlsche geschriften van de Am sterdamse hoogleraar tot zijn studie ge stimuleerd gevoeld, maar hij heeft zijn onderzoek uitgebreid over Fruin en Hui zinga omdat hij meent, dat bij dit drie tal geleerden ondanks de nadrukke lijke onderlinge oppositie een duide lijke continuïteit is waar te nemen. Dr. R. van Waard overleden Te Rotterdam is in de ouderdom van 78 jaar overleden dr. R. van Waard, al gemeen voorzitter der Nederlandse Reis- vereniging en oud-directeur van een ge meentelijke HBS te Rotterdam. Doctor Roelof van Waard, geboren op 1 mei 1878 te Haarlem, studeerde aan de Rijksuniversiteit te Groningen, waar hij promoveerde op een proefschrift over de Franse taal van de middeleeuwen. Dr. van Waard bekleedde tal van functies in het maatschappelijk leven, in het bij zonder op toeristisch terrein'. Zo was hij lid van het hoofdbestuur der NRV van 19271930 en van 1938— 1956. Hy vervulde van 19451956 de functie van algemeen voorzitter. Voorts was hy o.a. voorzitter van de Rijkcommissie voor de uitwisseling van Nederlandse en buitenlandse kunst schilders en lid van het hoofdbestuur van de ANVV. De teraardebestelling is heden in alle stilte geschied. MARKTBERICHTEN ROTTERDAM, 9 Juli. Veemarkt. Aanvoer in totaal 1910, vette koelen en ossen 981, varkens 929. Prijs per kg.: vette koelen le kw. 310340, 2e kw. 260290, 3e kw. 250260; varkens (lev. gew.) pr(Js p. stuk le kw. 190. 2e kw. 188. 3e kw. 186. TER AAR. 7 Juli. Kassnljbonen 0.95 1.05, Idem stek 0.150.45 per kg„ peulen 4.204.30, idem B 1.60—2.20, doppers 1.603.00. cap-doppers 2.403.30, witte capucilners 2.903.60, tuinbonen 1.65 2.30 alles per 10 kg., snijbonen natuur 0.55 per kg. ding vastgesteld voor de bijzondere scholen voor g.l.o. v.g.l.o. en u.l.o. over het jaar 1952. Medewerking zal verder worden verleend tot de aanschaffing van leesboeken voor de schoolbibliotheek van de R.-K. Ulo-school aan het Vrou wenkerkhof. AANLEG TENNISPARK Bij het voorstel om een krediet van f. 120.252 beschikbaar te stellen voor de aanleg van een tennispark, de bouw van een clubhuis en het maken van een par keerplaats op een terrein langs de Haarlemmertrekvaart, vroeg de heer Huurman (Prot. Chr.) in het vervolg bij dergelijke voorstellen een kaartje bij de stukken te voegen. De raad kan zich dan beter oriënteren. Een bedrag van maximaal f. 12.364 werd beschikbaar gesteld voor de uit wendige restauratie van het pand Ra penburg 6. De heer Van Dijk (KVP) was ge schrokken van de grote kosten (f. 119.860) voor het aanschaffen van twee ketels en het maken van een olie- stookinstallatie voor de centrale verwar ming van het Stadhuis. Ook de heer Van Iterson wenste nadere inlichtingen. Het voorstel werd als laatste agenda punt aangehouden. VOLTOOIING BOUW STADHUIS Bij het voorstel in de wachtkamer van de trouwzaal op de begane grond van het stadhuis enige wandversiering aan te brengen - zulks naar een ontwerp van Will H. Tweehuyzen - had de heer De Bree gaarne gezien dat meerdere Leidse kunstenaars om een ontwerp was gevraagd. De symboliek van het ontwerp komt z.i. onvoldoende tot ui ting. Wethouder Van Schaik maakte de heer De Bree er op attent, dat dit ont werp is gekozen na ingewonnen advies van de heren Zaalberg en Van Wessem en in overleg met de uitvoerster, mevr. R. van Oerle-Van Gorp. Z.i. hebben B. en W. hier een solide weg gevolgd. Als het stuk klaar is zal het zeker tot ve len spreken. Conform werd dan besloten hiervoor een bedrag van f. 7.500 be schikbaar te stellen. Idem van een kre diet van f. 136.000 voor de verdere vol tooiing van de bouw van het stadhuis. (De zitting duurt voort) en de directeur van de Stichting V.V.V. Noordwijk. de heer W. van Haselen. Verder waren aanwezig de juryleden, de kolonel der artillerie L. H. le Fèvre de Montignl; luit.-kolnel der Mare chaussee G. J. H. van Geldorp; majoor b./d. Van der Lee, oud-distr. comman dant der Nat. Reserve te Delft er» de kapitein der luchtmach J. de Gioot, commandant van de 4de Luchtwacht groep te Alkmaar voor de militaire groe pen en de Nationale Reserve; de adju dant der Rijkspolitie Th. F. Souer, gcw. instructeur lich. opvoeding te 's-Gra venhage; 2de luitenant J. Allaert, hoofd afd. lich opvoeding der Reserve Ge meentepolitie te Amsterdam en de in specteur van politie Arbouw van de Gemeentepolitie te Leiden voor de po- litiegroepen en de heren G. Bitter te 's-Gravenhage, J. Krooshof te Voor schoten en J. Berg te Leiden voor de burgergroepen. Langs het parcours Inmiddels was aan de startbureaus bergen werk verzet. Weliswaar hadden een paar duizend deelnemers aan de tocht zich tevoren laten inschrijven, maar hierbij voegden zich de vele hon derden die zich eerst deze middag aan meldden, zodat het totaal der wande laars tot circa vier duizend aangroeide. In stevige pas, als het kon op de maat van de trommelende tamboerkorpsen, vaak vrolijk zingend, liepen al deze mensen het met zorg uitgekozen par cours. De prijzen 's Avonds reikte mr. dr. Verkerk in „De Seinpost" de prijzen uit. Voor de militaire groepen ging de eerste prijs, de Thijswijk-wisselbeker naar de Offi ciers- en Kaderschool van de Kon. Luchtmacht te Breda. Bij de politie vielen de prijzen als volgt: 1. De res. Gemeentepolitie te Velsen. Deze groep behaalde bovendien de Leeuwenhorstbeker, beschikbaar gesteld door Jhr. Gevers van Kethelen Spaland voor de beste groep res. gemeentepolitie. 2. het detachement res. Rijkspolitie Den Haag. Bovendien de beker van de Ge westcommandant voor de beste groep Rijkspolitie; 3. het detachement res. Rijkspolitie II uit Leiden, wmr. Vlas kamp; 4. het detachement res. Rijkspo litie I uit Leiden, wmr. Langenheim. 's Avonds gaven de Huzaren van Bo- reel en de andere militaire muziek- en tamboerkorpsen een taptoe op net Pa- lace-plein. Duizenden hadden zich op het plein en tegen de duinhellingen verzameld om de taptoe aan te horen. BEURSOVERZICHT Kalm verloop Amsterdam, 9 juli Vanmiddag had do handel op de beurs een uitermate kalm verloop. Van de hausse voor aandelen olie was niets meer overgebleven en het hoofdfonds liep ca. 3 punten achteruit. Ook Philips lag iets zwakker in de markt en verloor een even groot aantal punten. Unilever daarentegen verbeterde een kleinighejd. Aku trok zioh niets aan van het feit dat de H.K.I., een van haair dochteronder nemingen ,het dividend over 1955 moest passeren en gold onveranderd 260%. De Rubbercultuurmaatschappij Am sterdam heeft vanmorgen haar verslag over 1955 gepubliceerd. Ook hier was van een invloed op de koers niets te be speuren en het rubberfonds handhaafde zich op 98%. H.VA.. en Ver. Deli even eens onveranderd. Er is weer eens de aandacht geves tigd op de sterke intrinsieke positie van de Scheepvaartmaatschappijen en de ondertoon voor deze papieren was dan ook iets beter. Bij de actieve soorten nam Holland-Amerika-Lijn de leiding met een avance van 3 punten. Guldens beleggingen stil en eerder iets luier voor de conversielening. WISSELKOERSEN Amsterdam, 9 juli - Londen 10.63% 10.64y*. New York 3.82U23.83A, Mon tr al 3.901-2—3.91 AParys 1.0850—1.0860, Brussel 7.66%—7.66%, Frankfurt 91.10% 9U5%, Zürich 87.30-8735, Zürich (vr. fres) 89.33'1—99.86%, Stockholm 73.74%—73.79%, Kopenhagen 55.00%— 55.05%, Oslo 53.20%—53.26%, Milaan 60 98 61.03 Beurs van Amsterdam Maandag 9 juli ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v. heden Ned 53 3% 98% 98 Grootboek obl 98 Ned '51 3% 96 L 96 95A 95% 90% 91 90% Ned. '55 n 3% 92 92% 91A 91% Dollarlng '47 3 92% 92% Investeringscert. 3 94% 94% Ned 62-64 3 94% 94% Indië '37 A 3 93 93 Grootboek '46 3 90% ACTIEVE AANDELEN Cult. Hand. en Ind. B 55% 56 Nat. Handelsbank 132% 133 Ned. Handelmy 199% 200 A.K.Ü 259% 259% Philips 293% 289% Unüever 419% 420% WUton Feyenoord 310 312 248 248 Kon. Olie f50.— 405 417 840% 835% 99% 99 Holl Amer lyn 184% 187% Kon Ned Stoomb. 170% 171 Ned Scheepv Unie 1771/4 178% H VA 119 119% 66% 66 135 1351* 79 Vs 80 NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem. leningen A'dam 47 3 96 95% Den Haag 1937 1 3.. 90% Leiden 1947 96% R'dam *37 I m 3% 96% 96% Industr Obligaties Philips Dollarlng 96% Premieleningen A dam '51 2% 128 129% B Eindhoven '54 2% 100 100% Enschede '54 2% 98% 99 A Den Haag'52 12% ..122 120 idem 2% 120% 119 R'dam '52 I 2% 123 122% idem n 2% 122% Utrecht'53 2% Ill B 111 NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinsteliingen Amsterd Bank 233 236 Rotterd Bank213% 216 Twentsche Bank 223 223% Industrie Ondernemingen Ned. G. en Splr. fabr. 206 208% Kon, Ned. Grofsm. 118% 119 Rott. Droogd. My. 599 603 Tieleman en Dros 11% 11 Handelsondernemingen BorsumiJ. cv A 11000 106 112% Internatio124 125 Diversen Albert Heyn267 274 Ned. M. Walv.Vrt. 71% 71% Spoorwegen Deli Spoorw. My. 22% 23% Am e rik. fondsen Anaconda 74 74% Shell OU Cy83% 84% Nog enkele fondsen uit Leiden en omgeving Aandelen V JL 6/7 HoU Constructie 4"'B Ing Dux v Bouwnyv 128L Int. Kunststof! Ind. 55GB 56 Kon Ned Edeimet 70 Pref w a idem 71 Textiel Gebr v Wyk 79% 80Vi Leldsche Wolsplnn 36DUB 368 %GB Ned Electrolasm 350 Slkkens Lakfaör '53 512B 515B Ver Touwfabrieken 167 169% Wernlnk's Betonm 96% 97

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 7