ROODENBURGSLIKKERVEER lilt. mil. zwemkampioeiiscliappeii Belg de Bruyne won etappe Luik - Rijssel Hoad eerste Wimbledon-kampioen ZATERDAG 7 JULI 1956 lste klasse A: HCC IHaarlem; Quick H.HDVS; RW—HBS; VRA—HCC II. lste klasse B: ExcelsiorACC II; VVV—Sparta; VOC—PW. 2de klasse C: Groen GeelRogge wo ning; HDVS III—VOC II. Hadden de Franse nationalen dus een aantal problemen op te lossen, bij de Belgen hebben wij een symptoom ont dekt dat er op wijst, dat er toch moei lijk van eenheid in de ploeg, op dit ogenblik althans, sprake is. Want is Stan Ockers op de bolle kasseien aan het hoofd van een klein groepje niet uit het peloton gesprongen om. ja waarom eigenlijk? Waarom ging Stan Ockers jacht maken op Fred de Bruyne, even als hij een kopman onzer Zuiderburen? Maar Ockers slaagde op de keien van Noord-Frankrijk, noch op de stoffige en rulle fietspaden naast het wegdek erin de kleine groep leiders te bereiken. Hij had zoveel van zijn krachten ge vergd dat zijn ploegmaten hem in de laatste kilometers moesten helpen om hem al duwende en steunende over de streep te krijgen. Maar het resultaat van zijn wilde drift om de leiders te bereiken was toch maar dat Fred de Bruyne slechts een winst van één mi nuut (behalve zijn minuut bonificatie voor winnen van de etappe) kon be halen. een schamele beloning voor 200 km ploeteren tegen de harde wind schuin tegen. STABILISERING BU DE NEDERLANDERS De Nederlanders hebben ln deze etappe hun partij dapper meegeblazen. zonder opvallende dingen te doen. Gerrit Voorting heeft zijn vijfde plaats in het algemene klassement behouden en Daan de Groot ls achtste gebleven. Het is duidelijk, dat Pellenaars een afwachtende houding aanneemt en dat hij met deze jeugdige ploeg geen on nodig risico wenst te lopen. Toch is hij van oordeel, dat de jongeren een te voorzichtige tactiek toepassen. En vrij dagavond in Rijssel, aan de maaltijd, heeft hij op rustige en kalme toon op gemerkt. dat mannen als Jos Hinsen. Daan de Groot en Mies Stolmer heus wel een kans mogen wagen om mee te gaan. als er een ontsnappingspoging wordt gewaagd. Zij behoeven zelf geen initiatief te nemen, maar volgen, daar is geen enkel bezwaar tegen. De man nen zijn er zonder al te veel kleerscheu ren uit de beide afmattende en uitput tende etappes van Reims over Luik naar Rijssel afgekomen. Wout Wagt- mans voelt zich in uitstekende vorm. Na de Fransbelgische grens, toen de „hel van Rijssel" begon, maakte hij op het koolas fietspad een lelijke val. Hij kwam met het hoofd in de droge sloot, naast het fietspad, dat vol brandnetels stond, terecht. Zijn benen waren vuur rood van de netels, toen hij zich weer op zijn fiets waarvan het stuur bijkans dwars stond, hees. „Ze lachten er me nog om uit ook" sputterde Wout. Bij de finish liet hij het koude spuitwater op zijn schoentjes lopen. Ze klemden om zijn voeten vanwege de nieuwigheid en de warmte. Jan Nolten heeft eigenlijk nooit last van kramp in de benen gehad. Wel vroe ger. toen hij als amateur reed, maar de laatste jaren was hij van dat euvel af. Waarschijnlijk heeft hij zich in de razende etappe van Reims naar Luik wat geforceerd. Tot 25 km voor Rijssel ging het goed. maar op de keien keerde de kramp terug en ook zijn handen deden pijn en konden nauwelijks zijn stuur omklemmen. Gerrit Voorting heeft tactisch gere den. Niet te veel heeft hij op kop ge reden. want hij wist. dat deze tweede etappe lastig zou zijn en hij wenste zich niet onnodig uit te putten en zijn reservekrachten aan te spreken. Daan de Groot is niet aan een val ontkomen, toen de grote groep renners, van de keien op het fietspad komend plotseling sterk afremde. Hij duikelde over Jos Hinsen heen en verwondde zijn linkerbeen, waar te Rijssel het kolengruis nog op zat. Jos Hinsen heeft goed gereden. Hij voelde dat hij in deze tweede etappe veel beter mee kon komen dan op de eerste dag en vol vertrouwen zal hij aan de derde etappe naar Rouaan be ginnen. Piet van de Brekel kwam fris aan de finish. De laatste 25 km hadden ook hem sterk aangepakt, al kon hij in de eerste 180 km uitstekend meekomen. De achterstand door een lekke band opgelopen, betekende een lelijke han dicap voor hem, want toen was de be slissende fase juist begonnen. En datzelfde gold ook van Mies Stolker. die niet veel heeft afgezien, maar weigerde zich op het laatste stuk te forceren. ..Ik kom er welwas zijn commentaar. Hetgeen wil zeggen dat hij morgen of overmorgen wel van zich zal laten spre ken. Succesvol besluit van Nederlandse ploeg De tribunes waren overvol in het Sportfondsenbad te Wassenaar toen op de laatste dag van de internationale militaire kampioenschappen de laatste finale nummers in het zwemmen wer den gehouden en tevens de beslissings wedstrijd waterpolo tussen Nederland en Frankrijk op het programma stond De laatste dag is voor de Nederlanders wel een succes geworden. Herman Wil- lemse veroverde zijn derde titel tijdens deze kampioenschappen, toen hij de 100 meter vrije slag na een felle strijd won in de fraaie tijd van 58.4 sec., de snelste tijd die de Robbenman ooit in een bui tenbaan heeft gezwommen. Op een 25 meter heeft hij reeds een tijd van 54.3 laten noteren. Joris Tjebbes die een mooie strijd leverde tegen Willemse klasseerde zich tweede. De finale van de 200 meter schoolslag leverde een Franse overwinning op aan vankelijk ging de strijd tussen de Fransman Brousard en de Belg Desmit. Beiden lagen vrijwel de eerste 100 meter gelijk. Toen kwam echter ook onze stad genoot Bekkering sterk opzetten en wist zelfs gelijk te komen met de Frans man en de Belg. Maar op de laatste 50 meter zette de Fransman zo'n geweldige eindspurt in. dat zowel Bekkering als Desmit hem moesten laten gaan. Désmit De Belg De Bruyne (links) on middellijk gevolgd door de Frans man Pardoen, gefotografeerd bij het passeren van de finishlijn van de tweede etappe van de Tour de France in Rijssel. Hun tijd was 6 uur 35 min. 31 sec. A.N.P.-telefoto Wies van Dongen is nog met een klem groepje weg geweest, maar het peloton liet hem en vier andere stoutmoedigen niet gaan. Hij had veel last ondervon den van het stoten van de banden op de zware keien. Sjef Lahaye. gezond moe aan de finish, blijft enthousiast en ziet met vertrouwen de volgende etap pes tegemoet. En zo ziet ook Leo van der Pluym. de man uit Dussen het. Hij weet. dat de eerste etappes veel van hem zullen vergen, maar aan het einde van zijn krachten is hij nog lang niet. Hij heeft 25 km voor Rijssel een lekke achterband gehad. Pellenaars stopte onmiddellijk voor hem en een ander wiel met band werd binnen enkele seconden gestoken. Het v/as jammer, dat op dat ogenblik hij juist achterin het peloton zat. waardoor hij een ach terstand opliep, welke hij niet meer kon goedmaken. wilde niet direct de strijd gewonnen ge ven, maar ook hij kon het tempo van de Fransman niet meer volgen. Desmit ein digde als tweede en Bekkering werd derde. De 100 meter rugslag werd. zoals te verwachten viel. een overwinning voor de wereldrecordhouder Gilbert Bozon (Frankrijk). De chronometers drukten 1 min. 7.6 sec voor hem af. hetgeen een nieuw internationaal militair record be tekende. Het oude record stond met 1.07.8 op naam van Kees Kievit (Ned) in 1952 gemaakt. De Zweed Andersson werd tweede, de Amerikaan Stewart derde en Elzenga (Ned) vierde. Een verrassing was het resultaat van de 4 x 200 meter vrije slag estafette. De Fransen werden hiervoor als winnaars gedoodverfd, maar inplaats van een Franse overwinning werd het een da verende Nederlandse zege De waterpolowedstrijd tussen Neder land en Frankrijk eindigde eveneens in ee n verdiende Nederlandse overwinning. 4-1. zodat Nederland zich internationaal militair kampioen mag noemen VOETBAL. HOLLANDIA—LUGDUNUM. Tegen Holiandia komt Lugdunum a.s. zondag als volgt uit: Planjer, Teeuwen, Ligtvoet, Van Pij len, Hoekstra, De Roo. Teeuwen, Fi- lippo. Krijgsman. Verhoeven, Mizee. Cricket-programma (Ingez. Med.-Adv.) Nederlanders namen afwachtende houding aan (Van een speciale verslaggever) Zes renners hadden karakter gegeven aan de tweede etappe van de Tour de France. Die zes man waren de Franse Nationalen Mallcjac, de Belg De Bruyne. Pardoen van de Noord-Oost-centrale ploeg, Elena van Zuid-oost Frankrijk, de Luxemburger Jean Pierre Schmit en Morvan van de West- Franse ploeg. Nauwelijks hadden de 118 overgebleven renners Luik de rug toegekeerd of dit groepje van wel zeer gemengde samenstelling ontsnapte, vergrootte geleidelijk de voorsprong, tot deze zweefde in de buurt van de vier tot vijf minuten, veilig genoeg voor een niet fel reagerend peloton. Van groot belang was, hoe de Franse nationale ploeg met André Darrlgade als drager van de gele trui zou reageren op de ontsnapping van Mallejac. Zou men aan Mallejac, die ongeveer 8Va minuut achterstand in Luik op Darri- gade had, de gele trui laten? Iets waar het aanvankelijk wel naar uitzag, want te Ninove op 125 km van Luik, toen reeds meer dan de helft van deze etappe achter de rug was, bedroeg de voorsprong van Mallejac en de vijf andere vluchtelingen 7 min. 5 sec. Marcel Bidot, de ploegleider van Frankrijk, moest een hard gevecht met zichzelf leveren, alvorens hij de mannen van zijn ploeg beval jacht op de groep van zes te maken. Dat werd met alle kennis van zaken en op deugdelijke wijze gedaan en meermalen zagen wij vier, vijf man van de nationale ploeg op kop van het peloton rijden, waardoor het tempo hoog werd opgevoerd en de voorsprong van 7 min., met tientallen seconden afbrokkelde. Indien Darrigade niet een 60 km voor Rijssel een lekke band zou hebben ge had en de weg op de laatste 25 km, van de grens tot Rijssel zich niet in een erbarmelijke toestand zou hebben bevonden, dan zouden de zes man. van wie er nog vier waren overgebleven Morvan was teruggevallen en Elena kreeg een lekke band zeker zijn ingehaald. DE KLASSEMENTEN De uitslag van de tweede etappe Luik. Rijssel luidt: 1. De Bruyne (B) 217 km. in 6 uur 35 min. 31 sec.; 2. Pardoen (no centrum) z.t.; 3. Mallejac (Frankrijk) z.t.; 4. Schmitz (gem. Lux. ploeg) z.t.; 5. Caput (west Fr.) 6.36.20: 6. Hassenforder (west Fr.); 7. Rolland (Fr.); 8. Barone lie de France); 9. Scodeller (no centr.); 10. Monto (It.); 11. Huyghe (no centr.) allen in dezelfde tijd als Caput. De Fransman Darrigade behield de gele leiderstrui. 31. De Groot (Ned.) z.t.; 38. Wagtmans (Ned.) z.t.; 40. Voorting (Ned.) z.t.; 62. Hinsen (Ned.) 639.14; 78. Nolten (Ned.) 6.41.46; 79. Van dc Brekel (Ned.) 6.42.12; 80. Van Dongen (Ned.) 6.42.59; 81. La haye (Ned.) z.t.; 83. Van der Pluym (Ned.) z.t.; 86. Stolker (Ned.) z.t. Behalve de Zwitser Hollenstein heeft ook diens ploegmaat Luratti opgegeven. Jacobs van de gemengde Luxemburgse ploeg kwam na de sluiting der controle binnen en is eveneens uitgeschakeld. Het algemeen klassement na de tweede etappe luidt: 1. Darrigade (Fr.) 11.54.35; 2. Schaer (Zwits.) 11.57.02 3. Robinson (gem. Lux. pl.) 11.57.31; 4. Lauredi (ZO-ploeg) 11.57.39; 5. Voorting (Ned.) 12.01.33; 8. De Groot (Ned.) 12.01.33; 15. Wagtmans 12.03.27; 63/64. ex aequo Stolker (Ned.) en Lahaye (Ned.) 12.09.42; 71. Nolten (Ned.) 12.12.59; 72. Van den Brekel (Ned., 12.13.25; 77. Van der Pluym (Ned.) 12.14.12; 82. Hinsen (Ned.) 12.20.0; 84. Van Dongen (Ned.) 12.20.20 Het algemeen ploeg klassement na de tweede etappe luidt: 1. Gemengde Lux. ploeg 35.55.52; 2. Frankrijk 35.58.0 3. België 36.01.06 4. Nederland 36.03.03 5. NO Centr. 36.07.50 6. Ile de Franoe 36.09.09 7. Italië 36 09.33 8. Zwitserland 36.10.10; 9. ZO ploeg 36.12.11; 10. Frans west-ploeg 36.14.30; 11. Spanje 36.16.21; 12. ZW ploeg 36.23.30. 2de klasse E: Ajax. L—RW III; CVHW—VVV II; Haarlem II—BMHC. 3de klasse D: VUC II—Ajax, L. II. Sportagenda ZONDAG. BraassemmermeerNationale zeilwed strijden. LEIDEN: Leidse Hout: Rood en burgSlikkerveer. 7 uur nam. Sportpark Roomburg: Korfbalkam- j pioenschap van Nederland: Rhoda Het Zuiden. 's- Gravenzande's-GravenzandeLisse. 7 uur nam. Hoorn: HoliandiaLugdunum. 2>2 uur nam. Noordwük-aan-Zee (Casino): Tennisde- monstratie door Wimbledon-spelers. Tiel: Zwemwedstrijden Nederland Frankrijk. Rotterdam Nenijtobaan)Zuidhol landse atletiekkampioenschappen. (7/7 en 8/7 WIELRENNEN T.W.V. LENIG EN SNEL Zaterdag starten de nieuwelingen Th. Hoogkamer en C. de Jong in de Ronde van Breskens (Zeeland). Zondag starten deze renners in de Ronde van Tilburg met de adspiranten P. v. Went en R. Riethoven. De nieuwelingen P. Otto en J. v. Tongeren starten zondag in de Ronde van Badhoevedorp. Voor de ove rige leden en donateurs wordt een vis wedstrijd georganiseerd. Vertrek 9 uur vanaf Zijlpoort. SWIFT-COMBINATIE De totaal uitslag van de gereden voor jaarscompetitie is geworden: A en B- klasse: 1. A. Hillebrand 99 p.; 2. P. Turk 98 p.; 3. G. Mens 59 p. C-klasse; 1. C. Vertegaal 119 p.; 2. L. Vertegaal 91 p.; 3. C. de Bruin 75 p. D-klasse: 1. B. Slingerland 49 p.; 2. Th. Boom 28 p 3. N. Kooien 19 p. De recordrit over een afstand van 34 km gaf als uitslag: 1. J. Faas 51.16; 2. J. v. Wetten 52.28; 3. P. Turk 52.58, Junioren 17 km: 1. Th. Boom 28.19; 2. B Slingerland 29.09 3. N. Kooien 30.30. Voor de eerste rit van de zomercom petitie. welke zondag wordt verreden bedragen de afstanden: A en B-klasse 100 km. C-klasse 75 km en D-klasse 50 km. Start 9.30 uur vanaf de Zijl. KORFBAL. BESLISSINGSWEDSTRIJD ROHDA—HET ZUIDEN. Het seizoen 1*955/'56 krijgt voor de Leidse korfbalgemeenschap nog een in- teressant slot. nu morgen de beslis- I singswedstrijden tussen Rohda en Het (Ingez. Med.-Adv.) ZONDAG a.s. de promotiewedstrijd 2e klasse K.N.V.B. Zuiden met het landskampioenschap als inzet hier ter stede op het sport park „Roomburg" zal plaats vinden. Wij verwachten dan ook, dat deze wed strijd veel belangstelling zal trekken, ook van niet-korfballende sportmensen, die thans gelegenheid krijgen om de topklasse van deze specifiek Hollandse sport van nabij te aanschouwen. Uiteraard valt er over de einduitslag totaal niets te zeggen. Hopen we daar om. dat de sterkste ploeg zal winnen. De wedstrijd begint om 2 uur. Deze foto toont de Engelse ten nisspeelster Angela Buxton, de eerste Engelse sinds 1939. die de finale van het dames-enkelspel op Wimbledon bereikte, in gracieuze actie tegen haar landgenote Pat Ward, die zij in de halve finale dames-enkelspel van Wimbledon klopte met 6-1.6-4, OLYMPISCHE SPELEN. DE RADIOREPORTAGES EN DE OLYMPISCHE SPELEN. In samenwerking van de AVRO. KRO, NCRV. VARA en Wereldomroep zullen de radioreportages van de Olym pische Zomerspelen te Melbourne wor den verzorgd door de volgende repor ters: Herman Felderhof. Aad van Leeu wen, Leo Pagano, Dick van Rijn en Jan de Troye. AANVANG 7 UUR. Kaartverkoop 6 uur aan het terrein. Ken Rosewall in finale overtuigend geslagen Dc wens van Lewis Hoad het Wim bledon kampioenschap te veroveren is na een spannende strijd tegen Ken Rosewall welke bijna twee uur in beslag nam, in vervulling gegaan. Na een prachtige de monstratie versloeg hij zyn rivaal in de eindstrijd van het heren enkelspel met 6—2, 4—6, 7—5, 64. Het typische feit doet zich voor, dat beide Australiërs van gelijke leeftijd zijn en beiden in de omgeving van Sydney het levenslicht zagen. Merkwaardig is ook dat beiden op 9-jarige leeftijd met tennissen begonnen, samen naar de ba nen trokken" om zich in deze sport te oefenen en 34 jaar later het elkaar in de TENNIS. RUSLAND WIL LID VAN DE J.L.T.F. WORDEN. Rusland heeft bij de Internationale Tennisfederatie een aanvraag ingediend tot toelating tot het lidmaatschap van genoemde federatie. De aanvraag zal 11 juli tijdens het congres van de Inter nationale Tennisfederatie te Kopenha gen in behandeling worden genomen. Indien het lidmaatschap wordt aan vaard, zou Rusland in de toekomst ook bij de landen kunnen komen die deel nemen aan de Daviscup-competitie. eindstrijd om de Wimbledontitel zo moei lijk maakten! In tegenstelling tot wat men van hem gewend is, was Hoad reeds in de eerste set ingespeeld. Met een grote dosis aan valslust startte hij en brak door in de vijfde en zevende game met fraaie vol leys, die hij met het oog op de wind he; best kon toepassen. Rosewall, die in de eerste set verschil lende fouten maakte, speelde in de tweede set voortreffelijk. Met 31 kwam hij voor te staan door een doorbraak in de vierde set. Het werd zelfs 41 voor de kleine donkere man, maar Hoad nam daar geen genoegen mee. Hij herstelde zich en met o.a. twee aces won hij de zesde game. Ook de zevende en achtste game waren voor Hoad en zo had hij zijn achterstand weggewerkt: 44. Rosewall was echter daarna zo op dreef en plaatste de ballen zo zuiver, dat hij de set won 6—4 en daarmee was de stand: 11 en de kan sen weer gelijk. Met 75 won Hoad de derde set, na dat de strijd aanvankelijk gelijk op was gegaan. In de vierde set legde Rosewall een enorme strijdlust aan de dag waar door hij met 41 kwam voor te staan. Sterker dan voorheen kwam Hoad daar na echter opzetten. Met keiharde drives en prachtige services overrompelde hij zijn tegenstander en nadat de stand 4-4 was geworden, brak hij door de service van Rosewall: 54. De laatste game won Hoad op 15 en met rustige stem annon ceerde de umpire: „Game. set and match to Hoad". Met een brede glimlach op het gezicht wandelde Hoad naar het net, waar hij door zijn rivaal gefeliciteerd werd. Toen keek hij op naar de tribunes om een glimp van zijnv rouw op te vangen. Verlegen nam hij vervolgens de beker uit de handen van de Hertogin van Kent in ontvangst. Althéa Gibson en Angela Buxton be reikten de finale van het dames dubbel spel door een twee setsoverwinning7-5 64 op de „hoogstgeplaatsten" Louise Brough en Sherley Fry. Het leeuwen deel in deze zege heeft ongetwijfeld de lange donkere Amerikaanse Althéa Gib son had. Haar services waren sterk door de enorme vaart, die zij erin legde en bovendien zag zij steeds kans hoge ballen met grote zuiverheid te retourneren. In de eindstrijd zal Althéa Gibson met Angela Buxton uitkomen tegen het Australische paar Fay Muller en Daphne Seeney, dat Angela Mortimer en Ann Shilcock in de halve finales versloeg met 6 4, 62. De uitslagen luiden verder: Gemengd dubbelspel: halve finales: Althéa Gibson en Mulloy (V.S.) versl. Daphne Seeney en Fancutt (Austr./Z. Afr.) 64, 64; Shirley Fry en Seixas (V.S.) versl. Darlene Hard en Howe (V.S./Austr.) 6—3, 7—5. Heren dubbelspel, halve finale: Hoad en Rosewall (Austr.) versl. Howe enLar- sen (Austr./V.S.) 4—6, 62, 7—5, 6—3.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 5