Indonesië effent nu de weg voor nieuwe buitenlandse investeringen JONGEMAN CHR. U.L.O. SCHOOL LEIDERDORP HOOFDSTRAAT 81 Gedragslijn tegenover oud vreemd kapitaal speelt een grote rol Drie dilettanten liepen bij smokkelpoging in de val Bericht van inzet a. gevorderde bediende, b. jongste bediende Wpiging uren van opens!®!!» ZATERDAG 7 JULI 1956 Ongunstig klimaat als agitatie voortgaat (Van onze correspondent in Djakarta.) De Indonesische regering wil kennelijk haast maken met een wettelijke regeling voor de investering van buitenlands kapitaal. Dat is begrijpelijk. President Soekarno heeft immers op zijn inmiddels geëindigde rei9 door de V. S., Canada en enige West-Europese landen het vreemde kapitaal uitgenodigd naar Indonesië te komen, omdat het hier een ruim arbeids veld zou vinden. Het buitenland zal er zeker niet erg op gebrand zijn in Indonesië emplooi te zoeken, als het niet bepaalde garanties krijgt, dat het een redelijk deel van de winst van dat kapitaal en te zijner tijd ook het kapitaal zelf naar het land van herkomst kan overbrengen. Wel was er reeds een regeringsverkla ring nog van het vorige Kabinet waarin de Indonesische overheid haar houding ten opzichte van het vreemde kapitaal had uiteengezet. Doch deze werd voor een zo belangrijke zaak ken nelijk toch van te weinig invloed geacht om kapitaal-bezitters te bewegen in Indonesië te investeren. Premier mr. Ali en de zijnen hebben dan ook met spoed een wetsontwerp, met regels voor het nieuwe vreemde kapitaal, ter tafel gebracht. Dit ontwerp is inmiddels door de regeringspartijen geamendeerd en door het Kabinet daarna goedgekeurd. Het kan dus nu zijn weg door het Parlement beginnen. De vraag is eohter of het ontwerp, tot wet verheven, inderdaad de buiten landse ondernemer er toe kan en zal brengen, zijn passiviteit ten opzichte van Indonesië af te schudden en nieuw kapitaal, dat het land voor zijn op bouw zo dringend nodig heeft, naar Indonesië zal brengen. Het wetsontwerp heeft, zo op het oog. een aantal aantrekkelijke bepalingen. Dat de verkeers- en utiliteitsbedrijven. zoals spoorwegen, scheepvaart en lucht vaart in het binnenland, elektriciteits bedrijven, waterleiding e.d. voor het nieuwe vreemde geld een afgesloten terrein is, ligt min of meer voor de hand. De buitenlandse ondernemer, die nu in Indonesië gaat investeren, krijgt de waarborg, dat geen nationalisatie zal plaats hebben, wat industriële bedrijven betreft binnen 20 jaar en wat cultuur ondernemingen aangaat, binnen 30 jaar. Voor bepaalde soort cultures kan het recht van bedrijf op maximum 40 jaar worden gesteld. Wij hebben in de betrokken kringen 't bezwaar gehoord, dat deze perioden nog te kort zijn. Voor overjarige cultures zou een zekerheid van bedrijfsvoering van minstens 75 jaar moeten worden gegeven. Repatriëring van kapitaal Afgezien hiervan hebben de bedrijven en ondernemingen, waarin nieuw geld wordt gestoken, de waarborg, dat zij niet plotseling met een els van natio nalisatie worden geconfronteerd. De mogelijkheid is nu bovendien geopend om. als een bedrijf of onderneming enige tijd heeft gewerkt, buitenlands kapitaal in het oorspronkelijke be taalmiddel over te maken. Het kapi taal krijgt dus gelegenheid geleidelijk te repatriëren. Verder is bepaald naast de ver gunning voor sociale transfer (spaar gelden, pensioenpremies) voor buiten landse werkkrachten in het bedrijf, dat de gehele netto-winst na aftrek van de belastingen naar het buitenland kan worden overgemaakt. In dat opzicht krijgt het nieuwe kapitaal een andere behandeling dan het oude vreemde geld. Van de winst na aftrek der belastingen, welke rond 50 bedragen, moet het oude kapitaal eerst 40% van het restant van de winst bij de Bank Indonesia storten als winst reserve, waaruit de kosten voor de ver betering en instandhouding van de bedrijfsmiddelen kunnen worden be streden. De resterende 60% kunnen worden overgemaakt. Doch uit die 60% moeten de kosten van de T.P.T.'s (een heffing van het deviezenfonds op de transfer) worden bestreden. Daardoor wordt als de winst in Nederlands guldens wordt overgemaakt de koers niet 1 op 3, doch 1 op 5. Het komt uiteindelijk hierop neer. dat van elke 100 roepiah winst, na belas tingaftrek. storting en heffing. 18 roepiah voor winsttransfer overblijft tegen een normale koers, hetgeen dus f. 6.oplevert. Britse kritiek Deze politiek ten opzichte van het huidige buitenlandse kapitaal heeft kort geleden ernstige kritiek gehad van de president van de British-Indonesian Plantations, die in Londen zijn aan deelhouders erop wees. dat de onder nemer in Indonesië voor zijn produkten, in het buitenland verkocht, de officiële koers ontvangt. n.l. Rp. 32 voor een pond sterling. Bij geldovermaking moet hij echter Rp. 53 voor een pond sterling betalen. Ook wees hij er op dat uit eindelijk slechts 18 van de roepiah- winst kan worden overgemaakt. Het is vanzelfsprekend, dat een der gelijke behandeling van het vreemde kapitaal het voor kapitaalbezitters niet aanlokkelijk maakt hun geld naar Indonesië over te brengen. Weliswaar genieten zij als nieuw be drijf van een bijzonder tarief van de vennootschaps-belasting en mogen zij de hele winst, na aftrek dier belasting, doch kennelijk zonder storting in de winstreserve, naar het buitenland overbrengen. Doch tegen welke koers zal dit kunnen geschieden? Daarvan ligt (uiteraard) niets in het wets ontwerp vast. Het hangt dus af van besluiten van de raad voor buiten landse investering, die de wet zal uitvoeren, of van besluiten van het deviezenfonds, hoeveel de buiten landse geldschieters in handen zullen krijgen. Het is daarom jammer, dat tegelijk met het wetsontwerp, dat regels voor het nieuwe kapitaal bevat, geen regeling is gemaakt voor het reeds lang ge- investeerde kapitaal. Het is immers niet denkbeeldig, dat de nieuwe ondernemer zijn conclusies trekt uit en zijn bereid heid tot investeringen laat afhangen van de gedragslijn der Indonesische regering tegenover het oude kapitaal. Het gevaar bestaat nu. dat men. wat dit betreft, eerst eens „dat kat uit de boom" wil kijken. Dat strookt ni*-t met de spoed, die is betracht om de voor waarden. waarop nieuw buitenlands kapitaal in Indonesië kan komen wer ken. op papier te zetten. Er rijzen bij de lezing van net wets ontwerp nog meer vragen. Een vraag, welke een der belangrijkste punten raakt, is die betreffende de buitenlandse werkkachten. die de nieuw te stichten bedrijven zullen willen aantrekken. De hierboven genoemde Raad stelt het aan tal vast. Van groot gewicht zal het zijn. welke politiek zij daarbij voert en of zij de nodige soepelheid zal betrachten. Klachten Het is een algemene klacht van bui tenlandse ondernemers, dat het moeilijk is buitenlandse werkkrachten te laten uitkomen. Zo blijft in sommige cultuur ondernemingen de produktie met onge veer 20 achter bij hetgeen bereikt zou kunnen worden, als men over vol doende deskundige krachten beschikte. Voor nieuwe bedrijven kan dit een probleem worden, als niet voldoende buitenlandse technici worden toegela ten. Want Indonesië levert nog in te geringe mate technische krachten af. En geen ondernemer zal er iets voor voelen een bedrijf te stichten als hij er met zeker van is. dat dit straks ook op de meest efficiente wijze zal kunnen werken. Hetzelfde geldt in zekere zin voor het distributie-apparaat. Wat zal het de nieuwe ondernemer baten, als hij goederen heeft geproduceerd, maar niet de zeggenschap heeft, hoe die „aan de man" te brengen en als hij afhan kelijk zal zijn van nog onervaren nationale ondernemers? Dat zijn slechts een paar punten, de een minder belangrijk dan de ander. CONGRES KON. NED. OUDHEIDKUNDIGE BOND De Kon. Ned. Oudheidkundige Bond heeft gisteren een jaarvergadering in Vlissingen gehouden, onder leiding van de bondsvoorzitter, de heer Th. H. Lun- singh Scheurleer. De aftredende bestuursleden werden herkozen. Als plaats waar de eerstvol- fgende vergadering zal worden gehou den, werd Assen aangewezen. 's Middags werden de ongeveer 100 congressisten in de Statenzaal te Mid delburg ontvangen. Ir. H. de la Sablonière, hoofd van het Bureau der Abdijrestauratie, hield een causerie over de wederopbouw van Middelburg. Tijdens een ontvangst ten stadhuize zei burgemeester mr. dr. N. Bolkenstein o.m., dat de oude steden een essentieel bestanddeel zijn van de schoonheid, die wij op aarde kennen. Men zal z.i. beter auto's uit het centrum kunnen weren, dan stedenschoon opofferen voor ver keerswegen. De doorslaggevende factor zal echter zijn, welk klimaat voor de nieuwe buitenlandse investeringen wordt ge schapen. Dat klimaat wordt o.m. be paald door de arbeidsproduktiviteit, de arbeidsvrede en de veiligheid. En men zal zich zeker moeten onthouden van de in sommige kringen gaarne gehanteerde propagandistische voor stelling van zaken, alsof met buiten landse kapitaalsinvesteringen ook buitenlandse politieke invloeden het land binnen komen. Agitatie tegen bestaande buitenlandse ondernemingen, zoals „Abadi" het tref fend schreef zal zeker niet bevorder lijk zijn voor het scheppen van een attractieve sfeer voor nieuw buitenlands kapitaal. Men moet schreef dit blad verder niet de illusie koesteren, dat de buitenlandse kapitalisten thans in queue staan te wachten om hun kapi taal in Indonesië te mogen investeren! Kauwgum ligt op straat NA ZWARE BRAND TE AMSTERDAM. (Speciale berichtgeving) Kinderen in de omgeving van de Fasseerders-Dwarsstraat te Amster dam hebben een goede dag! De kauw gum ligt daar in de meeste letterlijke zin op straat voor het oprapen. Dit was tenminste zo in de zeer vroege ochtend, toen de brandweer met vrij veel materiaal met man en macht een hardnekkige brand in een be kende fabriek van kauwgum, tand pasta en kosmetica kreeg te bestrij den. Even voor vier uur vanmorgen be merkte een voorbijganger dikke rook wolken in de smalle Passeerders- Dwarsstraat, die tussen een aantal fa brieken ligt. De man waarschuwde de nachtwaker van het fabriekscomplex van Brocades en Steehman, chemische industrie, die eveneens aan de Passeer- ders-Dwarsstraat is gelegen. Deze nachtwaker op zijn beurt alarmeerde de brandweer. Onmiddellijk heeft de brandweer de vuurhaard krachtig aangepakt, ook al met het oog op het niet denkbeeldige gevaar van overslaan van de brand naar de gebouwen van de chemische fabriek aan de overzijde, waar vele brandbare chemicaliën waren opgeslagen. Het bleek, dat in de kauwgumfabriek in het magazijn en opslagplaats van embal lage de brandhaard was. Via de schoor steenkanalen was het vuur naar de bo venliggende kantoorverdieping gesla gen en tot het dak doorgevreten. Dik ke rookwolken puilden naar buiten, toen de brandwachts enorme watermassa's in het pand spoten. Eerst tegen half zes vanmorgen kon men het sein „brand meester" geven. De kauwgumfabriek was toen voor een groot deel uitgebrand en het naastliggende confectie-atelier had zware schade opgelopen. Overal lagen de dozen en pakken gauwgum, door de brandweer naar buiten geworpen, op straat De schade wordt op ten minste f 100.000 geschat. De directie verklaarde, dat men juist bezig was met de verhuizing van het bedrijf naar een nieuw en modern pand op het industrie-terrem in Am sterdam-oost. Deze verhuizing was no dig. omdat het oude. thans uitgebran de pand te klein was geworden. Volgens de brandweer is de vermoedelijke oor zaak van de brand gelegen in het feit, dat een gaskomfoor in het magazijn is blijven branden. De recherche heeft de zaak in onderzoek. DE ARBEIDSMARKT. Nu de cijfers per ultimo juni 1656 i bekend zijn, blijkt dat de arbeidsreserve Kikvorsman in Buuserbeek Op de koffie met koffie onder water (Speciale berichtgeving) De douane-recherche heeft proces-verbaal opgemaakt tegen een drietal per sonen. die getracht hebben een hoeveelheid koffie over de Nederlands-Duitse grens te smokkelen. Een 32-jarige zakenman uit Zaandam, een 31-jarige verte genwoordiger uit Alkmaar en een 30-jarige werkloze uit Zaandam hebben na melijk een nieuwe methode willen toepassen, die van de kikvorsman. De po gingen. waarbij een hunner als kikvorsman fungeerde, zijn echter mislukt door het feit, dat in de Vecht by Coevorden een stuwdam is gebouwd, terwijl in het kanaal Almelo-Nordhorn sluizen waren. De Burrserbeek leverde ook moeilijk heden op door de watermolen. Tenslotte zouden zij het proberen via de Berkel. By hetophalen van de koffie, die bü de Buurserbeek was verborgen, werden zij echter gearresteerd. Het was begonnen omdat de werkloze in geldnoodz at. Hij meende daarin ver betering te kunnen brengen door te gaan smokkelen. De vraag was alleen maar: „Hoe?". Samen met de vertegenwoordi ger bedachten zij een plannetje: de werkloze kon bijzonder goed zwemmen en als zij nu eens een duikerpak kochten zoals de kikvorsmannen gebruikten, dan eouden zij de koffie onder water door naar Duitsland kunnen brengen. Bij een exposant op een tentoonstel ling van sportartikelen, bestelden zij een duikerspak, waarmee zij proeven namen in het Noord-Hollands kanaal. Alles verliep naar wens. Voor de aankoop van koffie namen zij de Zaandamse zakenman in de arm. Tegen het uitdrukkelijk advies van diens vrouw sloeg het drietal 200 kg koffie in. De helft werd verborgen, totdat men wat over de gTens had gebracht. Zy kochten wat kaarten vanh et grens gebied en zagen dat bij Coevorden een blauwl ijntje liep: dat was een rivier en daar zouden zij het proberen. De werk loze werd nabij de grens met koffie af gezet, terwijl de twee anderen naar het Elaatsje Lahr in Duitsland gingen, waar un vriend zich weer bij hen zou voegen; dez eis echter nooit gekomen. Wat was het geval? Nadat de man de koffie eerst in een gummizeil had verpakt, was hy te water gegaan. Met krachtige slagen, geholpen door zjjn grote zwemvliezen, ging het door het water naar de Duitse grens tot hij voor een vier meter hoge stuwdam kwam. Daarop had de man niet gere kend. Teneinde raad begaf hy zich naar de kant, verborg de koffie en viel van vermoeidheid in slaap, waaruit hy door een vriendelijke politieman werd gewekt. Zijn verhaaltje over „vissen" en „wachten op een paar vrienden" werd geslikt en hij kwam weer vrij. Kerkelijk Leven Herv. oproep inzake Nieuw-Guinea VETERANEN LEGIOEN NEDERLAND WIJST ARGUMENTEN MET GROTE BESLISTHEID AF Het hoofdbestuur van het Veteranen Legioen Nederland heeft zich in een protestschrijven gericht tot de synode der Ned. Herv. Kerk inzake de oproep over de status van Nieuw-Guinea. Het Legioen, dat met grote ontstelte nis van deze oproep kennis heeft ge nomen en de daarin naar voren ge brachte agumenten met grote beslist heid af wijst, vestigt ln dit schrijven o.a. aandacht op de politiek-strategische kant van het vraagstuk Nieuw-Guinea. Met het oog op het communistische programma, dat volgens het Legioen ook voor Indonesië bestaat, kan Neder land. aldus het schrijven, zich niet ver oorloven de souvereiniteit over Nieuw Gunea prijs te geven. DS. J. P. PAAUWE OVERLEDEN Te 's-Gravenhage is in de ouderdom van 83 jaar overleden ds J. P. Pauwe, voorganger van een vrije kerkformatie. Ds. Paauwe heeff in 1914, toen hy ge schorst werd en later uit zijn bediening in de Ned. Hervormde Kerk werd ontzet veel van zich doen spreken. Omdat ds. Paauwe weigerde personen in het lidmatenboek in te schrijven, die naar zijn oordeel op grond van hun' be lijdenis niet tot de gemeente konden worden toegelaten, kwam hy in conflict met de kerkeiyke besturen. Wegens ongehoorzaamheid aan de kerkelijke reglementen volgde op 2 Juni 1914 zijn schorsing en by volharding in zyn houding op 8 oktober van dat jaar de ontzetting uit de evangeliebediening. Ds. Paauwe vestigde zich daarop te 's Gravenhage, waar hy tot kort voor zyn dood voor een kring van geestver wanten heeft gepreekt. RECHTZAKEN Onbevoegd uitoefenen der tandheelkunde? (Speciale berichtgeving) Tegen de leider van een inrichting aan de Oosterkade. te Utrecht, waar tanden en kiezen werden getrokken, en proteses gemaakt, eiste de ambtenaar van het O.M. by het Kantongerecht te Utrecht een geldboete van f. 1.000, subs. 2 maan den hechtenis. Tegen de in zyn dienst werkzame tandtechnici luidde de eis f. 500 boete of 1 maand hechtenis. Op verzoek van de Amsterdamse recherche heeft de Utrechtse recherche in mei van dit jaar een inval gedaan in een insti tuut te Utrecht Tegen de leider werd proces-verba al opgemaakt omdat hij deze beide technici in dienst had en hun werkzaamheden liet verrichten, die in stryd zouden zyn met de bepalingen van de wet op de tandheelkunde. Terzake van uitlokking werd hy des wege dan ook vervolgd. De beide assis tenten hadden zich te verantwoorden voor het feit, dat zy op onbevoegde wyze de tandheelkunde hadden uitge oefend. Zowel de leider als de beide as sistenten bekenden het hun ten laste gelegde, doch beriepen zich er op niet geweten te hebben dat wat zy gedaan hadden niet zou zyn toegestaan. In dit verband waren ook processen- verbaal opgemaakt tegen een arts te Utrecht, op grond van het feit dat hy werkzaam zou zyn by een tandheel kundige inrichting, terwyi hy daarvoor niet in het bezit was van een certifi caat van de inspecteur voor de Volks gezondheid. Tevens werd proces-verba al opgemaakt tegen een tandarts te Rotterdam, die eveneens aan de inrichting verbonden zou zijn geweest en tegen de voorschrif ten patiënten onder narcose zou hebben gebracht. De kantonrechter zal over 14 dagen schriftelyk vonnis wyzen. Zwevende melkbussen Men ging in het autootje, dat het drie tal voor deze gelegenheid had gehuurd, terug naar Noord-Holland, onderweg een paar melkbussen meenemend, die men wel eens nodig kon hebben. Weer werden de kaarten bestudeerd en nu viel de keuze op het kanaal AlmeloNord- horn. Twee moeilijkheden deden zich voor: de melkbussen met de koffie ble ven drijven en er waren sluizen in het kanaal. Opnieuw terug naar Noord-Holland en opnieuw bogen de drie mannen zich over de landkaarten. De keus viel toen op de Buursebeek. Onderwyl waren weer wat melkbussen gestaolen en daar men de bussen zwaarder wilde maken, werden uitgebreide proeven genomen in het Noord-Hollandse kanaal. Tenslotte wer den stukken spoorstaaf genomen, die door de smid onder de bussen werden bevestigd, zodat het geheel zou blyven ziweven onder water. Met de koffie en de bussen ging het naar de Buurserbeek. Het bleek weer niet te gaan. De negen melkbussen met koffie werden verbor gen onder wat struiken in de nabyheid van de beek. Het verhaal wordt eentonig: Weer be studering van de kaarten en nu koos men de Berkel naby Rekken. Zondag j.l. ging men naar Buurse om de daar verborgen koffie op te halen. De eigenaar van de grond, waar de bussen stonden, had ondertussen die bussen ge zien en meteen maar de douane gewaar schuwd. Zo gebeurde het dat het twee tal één hunner was zondag verhinderd) enkele ambtenaren op hun weg vonden. Eén werd gearresteerd. De ander vluchtte, maar kort daarop moest hy aichs aan een politiehond gewonnen geven. De drie mannen hebben bekend, waarna zij op vrUe voeten zyn gesteld WASSENAAR Twee jubilarissen Mannenkoor In de jaarvergadering van het Was senaars Mannenkoor werden twee leden, die 25 jaar aan het koor verbonden wa ren .de heren L. Mulder en J. Zwaan, hartelk door de voorzitter toegespro ken en benoemd tot ere-leden. Op het werkprogramma van het koor werden geplaatst in juli concerten op Rust en Vreugd en in het Luciehuis. een kerstuitvoering in de Dorpskerk en een feestconcert ter gelegenheid van het 35-jarig bestaan in april '57. VAKANTIESPELEN IN ZUIDWIJK. Voor de vakantiespelen, uitgaande van de Herv. Jeugdwerkcommissie, welke worden gehouden van maandag 30 juli tot met vrydag 17 augustus, van 10 uur 's morgens tot 4 uur 's middags, heeft mevr. Dusseldorp—Ruys weer haar buitenplaats Zuidwyk ter be schikking gesteld. BURGERLIJKE STAND Geboren: Thys, zn van R. Struys en C. Bos; Ewout J., zn van D. H. Durieux en J. M. Brulnsma: Andreas P. T„ zn van G. P. M. de Rooy en P. M. T. van Schie; Elisabeth F. M. M., dr van M. J. L. M. Mlmpen en M. C. M. Zonneveld; Hendricus A., zn van J. C. van der Klaauw en W. J. T. Remmerswaal. Ondertrouwd; J. G. Compler en C. W. Noordover; J. van Biezen en M. J. J. Iden- burg; J. T. Schothorst en H. H. B. van Dijk; J. van Keulen en A. van der Tempel; R. Gebhard en A. van der Schilden; F. O. Belzer en M. E. A. Bangert; C. Boef en L. E. Mahler; L. van Haastrecht en C. G. Berendsen. Getrouwd: J. W. de Witte en S. Dunne wolk; J. C. Lit en L. M. Lieshout; T. Reijnders en C. M. Bellekom; W. F. van Breen en C. J. Ruygrok; J. van der Velde en N. C. de Geus. Overleden: M. E. C. Dessault, 63 Jr; L. Lambrichts. 53 Jr; A. Stolk, 73 Jr; G. M. J. Ruygrok, 52 Ir; Oornella C. Parlevllet, 49 Jr; B. T. M. Berk, 29 Jaar. een vry stabiel karakter draagt en slechts nu en dan kleine verschillen naar voren treden. De maand juni gaf een aanbodcyfer te zien, schommelen 1e tussen de 135 en de 125. De vraag naar arbeidskrachten on derging geen wyziging en bedroeg 435. In de metaal-, de bouw-, de landbouw en de textielsector bestaat grote be hoefte aan arbeidskrachten.. Ook de vraag naar jeugdige krachten, leeftyd 15 tot en met 18 jaar, is be duidend. In nagenoeg alle bedrijfstak ken en beroepen is plaats. Voor hen, die de vakantie nuttig willen besteden, staan tal van mogeiykheden open. Het geregistreerde aanbod van vrou- welyke werkkrachten bleef vrywel gelyk en beliep op 30 juni 50. De vraag hand haafde zich op gelyk niveau en be droeg 435. waarvan 160 aanvragen be trekking hadden op jeugdigen. Deze pagina is gedeeltelyk gecorrigeerd RJJNSBURQ BURGERLIJKE STAND Geboren; Antonette, dr van C. Drie bergen en A. Lepelaar; Maria A., dr van L. P. van Egmond en D. M. Binnendyk. LOOP DER BEVOLKING Vertrokken personen: J. E. van Nleuw- kerk. van Voorhouterweg 23 naar Ede. Zonneoordlaan 17; L. A. Dijksman, van Oegstgeesterweg 3c naar Utrecht. Witte Vrouwensingel 97; E. J. van Iterson. van Voorhouterweg 23 naar Wassenaar, Kerke- hout 3" SASSENHEIM BURGERLIJKE STAND Geboren: Adrlanus M.. zn van M. A. Wessellng en M. C. Bemelman; Al Ida M. C., dr v. J. A. Bakker en A. C. M Bergman. Ondertrouwd: W. Verboom, 29 Jr en M. Schrama, 23 Jaar. Getrouwd: J. J. Bel. 27 Jr en J. H. M. van der Zwet, 24 Jr; P. J. Voskuil. 23 Jr en J. M. Kortekaas. 23 Jr; A. Gelling, 30 jr en L. Ciggaar. 24 Jaar. Overleden: L. Zwarensteln, 74 Jaar. N1EUW-VENNEP Ds. L. Floor 25 jaar predikant De voorganger van de Chr. Geref. Kerk alhier, ds. L. Floor, herdacht de zer dagen zyn zilveren ambtsjubileum. De jubilaris wer dop 25 september 1892 te Tienhoven geboren, diennde eerst enige jaren het lager- en mulo-onder- wys en was daarna nog 12 jaar verbon den aan twee opleidinesinriohtingen voor onderwyzers en onderwijzeressen. Op 28 juni 1931 werd hij als predikant in zyn eerste gemeente te Ulrum beves tigd. Hierna stond hij acne-rfche tigd. Hierna stond hij achtereenvolgens te Assen en Amsterdam, terwijl ds. Floor sedert 1951 de Chr. Geref. Kerk van Nieuw-Vennp dient. De arbeid van de jubilaris beperkt zich echter niet uit sluitend tot deze gemeente. Zo is hy o.a. tevens examinator dogmatiek in de clas sis Haarlem en stelt voorts zijn krachten ten dienste van de Internationale Raad van Christelyke Kerken. Als lid van het uitvoerend comité van deze raad heeft ds. Floor tal van congressen in het bui tenland bygewoond. GESLAAGD Gert Struik en Piet Scheeper slaag den dezer dagen voor het toelatingsexa men HBS A en B te Haarlem. Voor het Mulo-diploma B en het type diploma slaagde onze plaatsgenoot A. C. Snaterse Pzn. NOORDWIJK ONTPLOFFING IN DE VOORSTRAAT Gistermiddag kwam een klant by de fa. Vink aan de Voorstraat om een compressor te laten vullen. Plotseling ontplofte het apparaat met een harde klap, die tot ver in de omgeving van straat te horen was. Het deksel vlod zo dicht langs een man, die in de garag stond, dat diens broek werd beschadig, en het deksel scheerde over een op c weg geparkeerde golednieuwe auto, do$ een matglazen rutje van café-restaij rant „De Beurs". Hier sneed het dekj een kroonlamp af en bleef daarna in 4 muur steken. Enkele ruiten van de gi rage werden verneld. Het mag een wonder genoemd worde: dat deze ontploffing alleen materie) schade heeft veroorzaakt. NOORDW1JKERHOU BROMFIETSER AANGEREDEN Gisterochtend is een Leidenaar, dl op zijn bromfiets vanaf de Kerkstrai komende, de Gooweg overstak op h< kruispunt vand eze weg met de Schulp weg, aangereden door een uit de richtlij Noordwyk komende personenauto ul Voorhout. De bromfietser, die biykbaa geen aandacht heeft geschonken aa het waarschuwingsbord met rode drié hoek, is na de aanryding en nadat doh ter Bots uit Voorhout eerste hulp ha verleend, met een heupfractuur naar he Academisch Ziekenhuis te Leiden over gebracht. De Rykspolitie heeft proces verbaal opgemaakt. RAADSAGENDA Dinsdag as. 's avonds te 7 uur hood de raad in openbare vergadering byec-| te komen. De agenda vermeldt: aanvul ling der verordening op het bouwen ei de bebouwing in de gemeente Noor cl wykerhout; het verlenen van premie ij de kosten van verbetering van de wot ning Schoolstraat 12; het onbewoonbaar) verklaren van dew oning Regenvlietwei 49: voorstel van B. en W. tot het op. dragen van de benoeming van gemeen, teiyke ïykschouwers aan hun college; aanvullen van de verordening regelen ai het „haven- en kadegeld"; voorstel to( wyziging van de met Landexploitatiei maatschappy „Noordwykerhout" geslo) ten overeenkomst; verhuur van de wo ning Regenvlietweg 1 aan de heer J Weyers; wyziging van de gemeentebe groting dienst 1956- behandeling aan. vragen als bedoeld in art. 50 resp. 6J der keluteronderwyswet; vaststelling vat de voorschotten op de vergoeding aar schoolbesturen als bedoeld ln art. 73 de: kleuteronderwyswet wegens exploitatie) kosten van scholen (per lokaal en pe: kleuter). RESTAURATIEFOND N.H. KERK De bussen ten bate van het Retaurai tiefonds hebben over Juni f. 53,06 opgei bracht. ONDERWIJZERSBENOEMING Tot onderwyzer aan de per 1 septem ber a s. te openen R K. UHJD.-schooI ia door het schoolbestuur der St. Jozefpa, rochie benoemd de heer D. H. v. Balen thans onderwyzer te Huizum, gem Leeuwarden. KONINKLIJKE ONDERSCHEIDING. VOOR OUD-PLAATSGENOOT Onze oud-plaatsgenoot, de heer A. vj d. Holst is door H.M. de Koningin on derscheiden met het ridderschap in de Orde van Oranje Nassau. Deze koninklijke onderscheiding ont ving de heer v. d. Holst, toen hij we gens het bereiken van de pensioenge rechtigde leeftyd op 29 juni j.l. afscheid nam van de gemeentedienst in Eind hoven. De nieuwe ridder is in Noordwyker hout opgegroeid, heeft hier -Win beginl 1917 tot eind 1920 gewerktals ambtenaar ter secretarie en is daarna naar Eind hoven vertrokken om aldaar op de ge-< meentesecretarie te gaan werken. Ge durende de 35 jaren, die hy in Eindho-i vense gemeentedienst heeft doorge bracht, is hij opgeklommen tot chef van de afdeling personeelszaken en pensioe nen in de rang van administrateur. GESLAAGD Onze plaatsgenote mej. Mia Llndersi is geslaagd voor het eindexamen van del Middelbare Meisjesschool van het RK. Lyceum „Sancta Maria" te Haarlem. MOOIE DAG VOOR DE ZIEKEN. Voor de derde maal sedert het Maria-' jaar heeft het Maria-comité van de St.-Jozefparochie een ziekendag gehou den voor de zieken van alle drie de parochies van Noordwykerhout. In afwyking van vorige jaren zyn echter woensdag j.l. de zieken door be hulpzame autobezitters niet naar de St. Jozefkerk gebracht, doch naar de to-j neelzaal van de St. Bavostichting. In de geïmproviseerde kapel waren bed-i den. ligstoelen en fauteuils geplaatst! voor de 55 zieken, die deze dag hebben 1 medegemaakt. VALKENBURG MUTATIE BIJ DE POLITIE Met ingang van 1 augustus wordt de wachtmeester der Rkspolitie Th. v. d. Aart overgeplaatst naar Noordwyker hout. Alhier is benoemd de wachtmees ter C. Anteunisse van Waddinxveen. Op kantoor van aannemers bedrijf in de directe omge ving van Leiden kan ge plaatst worden Leeftijd 16-18 jaar. In bezit van mulo.diploma ter opl. in de boekhouding en calcu latie. Brieven onder no. 2374 aan het bureau van dit blad. Notaris J. C. van Eek. Brce- straat 56 te Leiden, bericht dat bij velling d.d 6 juli jj. werden ingezet de percelen te Leiden: 1. Doelengracht 11/lla, 12 op f3.700 2. Langegracht 139 op f 1.700 3. Zuidsingel 26 op f 3.500 4. Zuidsingel 25 op f 1.950 5. Oranjegr. 127 op f 2.850 6. Oranjegracht 122/122a op f 5.300 7. Waardgracht 19 op f 1.040 8. Koolstraat 13 op f 1.040 AFSLAG vrijdag 13 juli a.s. om 7 uur in het Notarishuis, Hogewoerd 144 te Leiden. TELEFOON 21794 (eventueel opbellen rond 12.15 uur en 4.15 uur). Opleiding voor Mulo-diploma A en B, waarin ook onder zekere voorwaarden het Middenstandsdiploma is begrepen. Naast klassikaal onderwys ook stevige individuele bearbeiding der leer lingen. Geen massale klassen. Huiswerkcursus met toezicht op de studie. Nieuwe school komt eerstdaags in aanbouw. Geslaagden: in 1953: allen; in 1954: allen op één na; in 1955: allen. Spoedige aangifte in verband met het Inrichten van de nieuwe cursus zeer gewenst, en wel: persoonlyk door Ouders of Verzorgers (ln Leiderdorp niet noodzakelijk) met overlegging van: le: gunstig advies van het hoofd der lagere school en 2e: het schoolrapport. Spreekuur aan school dagelijks van 44.30 uur, behalve woensdag en zaterdag. Het hoofd der school: A. WISSEL. FABIEKSKANTOOR heeft nog enige plaatsen vacant: leeftijd plm 20 jaar: leeftijd plm. 17 jaar, (liefst met mulo-dipl.). Salaris mondeling te regelen. Brieven worden gaarne ingewacht onder no. 2451 aan het bureau van dit blad. Officiële publikatie Ministerie van Buitenlandse Zaken, afdeling rehabilitatie Indische oorlogsslachtoffers, Nobelstraat 10 - 's-Gravenhage Met ingang van 15 juli 1956 worden de uren van openstel ling voor het publiek als vuigt gewyzigd: maandag, woens dag en vrydag des voonniddags van 9 tot 12 uur. Bezoeken buiten deze uren alleen na persoonlijke oproeping.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 4