[00000CJ TYPEN STENO: R2ZÉLT EENHEID De negen Gemenebest-prémiers sloten overleg in Londen af 5s HAMEA Met een enkel woord Prachf handen £^b.ÏSct Rembrandt wordt donderdag in de Pieterskerk herdacht Agenda fi ZATERDAG 7 JULI 1956 EEN van de zonderlingste en tegeiyk meest bewonderenswaardige ver schijnselen in de wereldpolitiek is het bestaan van het (Britse) Gemene best. Deze vijf continenten omspannende club van staten heeft in feite meer on derlinge verschillen dan punten van overeenkomst en tóch zijn de premiers van Canada, Zuid-Afrika, Australië, Nieuw-Zeeland, India, Pakistan, Ceylon en Rhodesië-Nyassaland deze week in Londen onder voorzitterschap van hun collega Eden van Groot-Brittannië voor de zeventiende maal sinds de tweede we reldoorlog voor overleg bijeengeweest, een omstandigheid, die wijlen de stichter van het „duizendjarig rijk van Groot-Duits land" in zijn graf zou doen omdraaien Zoals hij. Hitier, wenste en voor spelde, is het Britse imperium eigenlijk teniet gegaan, maar toch bestóAt het nog! Sinds 1946 hebben de Britten bijna drie miljoen vierkante mijlen met ten- naastenbij een half miljard inwoners „afgeschreven** en zie, toch is er nog een onderlinge band, niet van overheersing, maar van vrije vriendschap. ALS Oeylon en Zuid-Afrika binnen afzienbare tijd het voorbeeld van India en Pakistan zullen hebben gevolgd en republieken zullen zijn ge worden. zullen er dus nog maar vijf leden zijn, die Koningin Elizabeth als hun vorstin beschouwen. Nu reeds bestaat de meerderheid van de Gemenebest-bewo ners uit gekleurden van allerlei ras en velerlei Godsdienst. En hoe groot is de politieke tegenstelling tussen de Westers- georiënteerde staten enerzijds en de „neutralisten" (India en Ceylon) ander zijds. Bovendien richten Australië en Nieuw-Zeeland zich dikwijls meer naar Amerika dan naar Engeland en ook op handelsgebied zijn er sterke verschillen: Canada is voorstander van vrije handel, Australië daarentegen pleit voor nauwere economische betrekkingen binnen het Gemenebest. Ook een kwestie als de al of niet erkenning van Rood-China heeft voor- en tegenstanders. Er zijn dus uit eenlopende opvattingen te over, want zogoed als Zuid-Afrika en India het ten enenmale oneens zijn over het rassen probleem (Strijdom contra Nehroe en omgekeerd!), zogoed (of liever zo kwaad) is ook de controverse tussen India en Pakistan over Kasjmir. MEN kan zich dus nauwelijks een grotere verscheidenheid op vrijwel elk terrein denken dan juist tus sen de Gemenebest-landen. En toch is deze „statenbond" een werkelijkheid: dat bewijst eenvoudig de omstandigheid, dat de premiers zonder enige drang of dwang naar Londen zijn gekomen. Over de resultaten van het jongste overleg kan men overigens niet roepen; een ge schil als dat over Kasjmir is nauwelijks een stap dichter bij zijn oplossing geko men. Wat heeft het dus voor zin, dat er geconfereerd wordt? De Britten mogen elk jaar in mei him „Empire day" vie ren, maar er is immers geen wereldrijk meer.' Wat in driehonderd jaar langzaam werd opgebouwd, is in enkele tientallen jaren teloor gegaan en de imperiale een heid, die eenmaal hoedster van de vrede in grote delen van de wereld was, is een fictie HET Britse rijk is altijd gebaseerd geweest op zijn steunpunten, maar deze zijn vrijwel allemaal sterk ondergraven. Hongkong bestaat alleen nog bij de gratie van de regering in Pe king en ook Singapore wordt bedreigd door de communistische Chinezen. Cey- lon wenst opheffing van de Britse basis Trincomali, Suez is tot grote vreugde van Egypte in handen van Nasser, Saoedi- Arabië stookt de stammen van Jemen op tegen Aden, waar een Britse vertegen woordiger kortgeleden met stenen beko geld werd. op Cyprus wordt hard gevoch ten. Glubb pasja heeft Jordanië moeten verlaten en de Spaanse nationalisten wensen Gibraltar te bezetten. Wat nog rest is: „tweede soort" of veraf gelegen: Malta, Zuid-Afrika, Mauritius e.d. TOCH zijn er nog onderlinge betrek kingen, men zou bijna zeggen: van familie-aard. Sterker nog. het ziet er naar uit, dat het Gemenebest in de nabije toekomst uitbreiding zal onder gaan door het vermoedelijk toetreden van Nigeria, de Goudkust, de Centraal-Afri- kaanse federatie, de dito Caraibische en Malakka. Hoe zwakker het machtsver toon van de Britten is, hoe sterker de vage, maar taaie relatie tussen de sta tenleden lijkt te zullen worden. Niet langer wordt het Gemenebest bijeenge houden door koloniale afhankelijkheid van het moederland of door de kracht van een keten lucht- en vlootbases, zelfs niet door de Britse kroon, maar door heel andere factoren, zoals eenheid van taal, gelijkgericht onderwijs, analogie in de rechtspraak en gemeenschappelijke handelsbelangen. Natuurlijk zijn dit slechts de uiterlijke symptomen van een die pere eenheid: wat het Gemenebest bijeenhoudt is de onvergelijkelijke be gaafdheid der Britten om zich achting te verwerven door het schenken van vrij heid en door het aankweken van ver draagzaamheid. Die eigenschappen staan in sterke tegenstelling tot het despoti sche centralisme van een werkelijk-kolo- niale mogendheid als de Sovjet-Unie, die de aan hun ketting rukkende slaven in Oost-Duitsland, Polen en andere satel lieten om van de eigen bevolking nog maar te zwijgen tot onderwerping dwingt door tanks, machinegeweren en concentratiekampen. Niemand zal willen beweren, dat de Britten feilloos zijn, maar hun Gemenebest „triomf der vaagheid" genoemd is een duidelijk en onweersprekelijk bewijs, dat zij met- terddéd oneindig veel verder zijn voort geschreden op de weg van vreedzame onderlinge samenwerking dan de zich op hun anti-kolonialisme en vredelievend heid beroemende Communisten. Geen sterker contrast dan de Londense Ge menebest-conferentie en de gebeurtenis sen in Poznan! Hier geldt het paradoxale Bijbelwoord: wie zijn leven zal willen be houden, zal het verliezen en wie het durft te verliezen, zal het vinden Krachtig streven naar verbetering van de levensstandaard van hun volkeren De premiers van het Britse Gemenebest hebben vrijdag aan het slot van hnn besprekingen te Londen, die tien dagen geleden waren begon nen, een communiqué uitgegeven, waarin ztf hun instemming betuigen met de aankondiging van de Sovjet-Unie, dat zjj haar strijdkrachten zal verminde ren. en met het streven van dit land om zijn contracten met andere landen te verstevigen ter verbetering van de onderlinge betrekkingen. „Een geleidelijke verbetering van de betrekkingen tussen de Sovjet-Unie en de andere grote mogendheden zal er toe bijdragen, dat de vrees voor oorlog wordt weggenomen, en de belangen van de wereldvrede dienen", zo wordt in het communiqué gezegd. De premiers geloven, zo wordt hieraan toegevoegd, dat het verwijderen van de oorzaken van spanning en het scheppen van wederzijds vertrouwen en goede wil van wezenlijk belang zijn, wil devrede op hechte grondslagen blijven rusten. (Ingez. Meded.-Adv.» Kies de „lekkerste" weg U hebt keuze uit 4 smaken: melk - mokka - dessert - bitterzoet PASTILLIS Altijd wilkom Landen van Gemenebest zijn belangrijke uranium-bren Aan de conferentie hebben de minis ters-presidenten van Engeland. Canada, Australië. Nieuw-Zeeland. Zuid-Afrika. India, Pakistan, Ceylon en de federatie van Rhodesië en Nyassaland deelgeno men. Volgens het communiqué is bij het overleg opnieuw gebleken, dat de negen regeringsleiders in hun houding ten aan zien van de gTote vraagstukken een ge meenschappelijk doel voor ogen hebben. Wat het vraagstuk-Cyprus betreft heb ben de premiers hun instemming betuigd met „de onophoudelijke pogingen van de regering van het Verenigd Ko ninkrijk. een oplossing te vinden, die aanvaardbaar is voor alle betrokkenen". Ten aanzien van Oost- en Zuid-Azië spreken de eerste-ministers zich uit voor „een voortdurende vermindering van de spanning in het gebied van Formosa". De deelnemers aan de conferentie betuigen opnieuw hun belangstelling voor de vrede en stabiliteit in het Mid den-Oosten en zij verklaren zich inge nomen met het streven van secretaris generaal Hammarskjöld van de V. N. om te verzekeren, dat de bestandsovereen komsten tussen Israël en de Arabische staten in acht worden genomen. Met leedwezen constateren zij. dat er sinds hun vorige bijeenkomst in januari 1955. geen voortgang is gemaakt in de richting van een herenigd Duitsland. Met voldoening wordt gewag gemaakt van het feit, dat Ceylon en zekere andere staten onlangs tot de V. N. zijn toegelaten. De premiers spreken de hoop uit. dat het ledental van de volkeren- organisatiie nog verder kan worden uit gebreid. Premier Bandaranaike van Ceylon heeft verklaard, dat zijn regering voor nemens is binnenkort een wetsvoorstel in te dienen om het eiland een repu blikeinse staatsvorm te geven, doch met behoud van het lidmaatschap van het Gemenebest. De andere premiers, die van dit plan kennis hebben genomen, hebben hun instemming betuigd met het voornemen van Ceylon om binnen het Gemenebest te blijven. aldus het communiqué. De eerste-ministers zijn het eens over het belang van het streven naar een veelomvattende ontwapeningsovereen komst. Ook besloten zjj te streven naar een toenemende verbetering van de levens standaard van hun eigen volkeren en steun te verlenen aan soortgelijke acties in andere delen van de wereld, zoals dat al wordt gedaan In het raam van de V. N. en organisaties als die van het plan van Colombo. Men is het over eens. dat het van het grootste belang is. de economie van eigen landen te handhaven en uit te breiden en het Gemenebest en het sterling-gebied te versterken ten einde te komen tot een „zo ruim stelsel voor handel en betalingen als doenlijk is". Er is ook van gedachten gewisseld over het vreedzaam gebruik van kern energie, dat een „nieuw waardevol ge bied voor samenwerking binnen het Ge menebest en met andere landen" wordt genoemd. Met voldoening wordt gecon stateerd. dat er reeds voortgang is ge maakt en dat de landen van het Ge menebest een belangrijke bron van ura nium en thorium vormen. (Ingez. Med.-adv.) BINNENLAND Kapitein Frits de Jonge, gezagvoerder van het m.s. „Willem Ruys" van de Kon. Rotterd. Lloyd. heeft gistermiddag in de kantine van de Gemeentelijke Zeevaart school de prijs uitgereikt aan de beste leerling van de cursus stuurmansleerling, te weten M. A. Busker udt Bolnes, die als prijs een kijker kreeg. Koningin Juliana is voornemens het galaconcert bij te wonen, dat op maandag a.s. in het Concertgebouw te Amsterdam gegeven zal worden. Dit concert, dat wordt fehouden ter gelegenheid van het Holland 'estlval en ter herdenking van het 200ste geboortejaar van Mozart, wordt uitgevoerd door het Concertgebouworkest onder lei ding van Eduard van Beinum. De 27-Jarlge Nederlandse zeeman B. van der Meer uit Maastricht, opvarende van het Zweedse schip „Bonita", is gis teren in Manchester veroordeeld tot 5 jaar gevangenisstraf wegens een vechtpartij aan boord van de „Bonita", toen dit schip in Liverpool lag. Bij de vechtpartij liep de derde machinist van het Zweedse echlp, een Duitser, een messteek op. Hogere losprijs voor baby Weinberger gevraagd In een telefoongesprek met de vader van de ontvoerde Peter Weinberger, een baby van vier weken, heeft iemand, die zich de ontvoerder noemde, vrijdag een losprijs van 5000 dollar geëist (aanvan kelijk was 2000 dollar gevraagd). De heer Weinberger verklaarde later, dat de ontvoerder, naar zijn stem te oordelen, een man was. en dat deze hem had gezegd dat ,de baby zich in goede welstand bevond. Ook zei de ontvoerder, dat hij nog een paar keer zou opbellen en dat intussen een televisie-omroeper, John McCaffery. moest worden gewaar schuwd. Politiechef Pinnell van de pro vincie Nassau heeft gezegd dat naar aanleiding van dit telefoongesprek geen ongegrond optimisme gekoesterd dient te worden. „Het is een grote vraag of de baby werkelijk nog in leven is", aldus Pinnell. Het is de Hamamelis die 't 'm doet Stakende Algerijnen goeddeels ontslagen Tal van bedrijven gesloten Van Franse ambtelijke en particuliere zijde zijn maatregelen genomen tegen de Algerijnen, die donderdag j.l. gehoor hebben gegeven aan het door de Alge rijnse nationalisten gegeven stakings parool (de staking had ten doel te herdenken, dat de Fransen 126 jaar geleden Algiers veroverden). Alle onder Mohammedaanse leiding staande café s in Algiers en in enkele andere steden, waar de staking bijna volkomen was geweest, zijn door de Franse politie gesloten. Ook vele door Algerijnen ge dreven zaken, die donderdag gesloten waren, kregen aanzegging tot sluiting. Niet alle zaken, wier leiders gehoor hebben gegeven aan de nationalistische opdracht tot sluiting, zullen echter ge sloten moeten worden, daar de Fransen verlamming van het economische leven willen vermijden. Eigenaren van Franse bedrijven hebben ook vele Algerijnse werknemers, die donderdag waren weg gebleven. ontslagen. Enkele particulie ren ontsloegen Algerijnse huisbedien- Uitvoering Rembrandtcantaleran Strategier Het lijkt ons dienstig onze lezers nog eens een Icort resumé te geven van de grote Rembrandtherdenking, welke donderdag a.s. door de Landelijke „Stichting Rembrandtherdenking" in de Pieterskerk, uitsluitend voor genodig den, wordt gehouden. De opening hiervan zal geschieden door de voorzitter der Tweede Kamer, dr. L. G. Kortenhorst, nadat om kwart over twee de stoet van gasten zich van de Universiteit, zich en cortege naar de Pieterskerk heeft begeven. Het inleidend woord van dr. Kortenhorst, wordt, nadat het eerste couplet van het Wilhelmus is gezongen, gevolgd door een korte rede van prof. dr. H. van de Waal over „Rembrandt en wij", waarna prof. dr. H. G. Beyen het onderwerp „Polariteit, classiciteit en moderniteit in Rembrandts werken" zal behandelen. Hierna volgt de uitvoering van de in gracht- Nieuwe Rijn- Stille Rijn- Waag- opdracht van de stad Leiden door Her- gebouw. Het gemeentebestuur heeft een man Strategier gecomponeerde Rem- brandt-cantate, waarvan de tekst in sa menwerking met Jan Engelman door de componist is samengesteld aan de hand van oorkonden en levensbeschrijvingen van tijdgenoten van Rembrandt. Zo wordt men o.a. geconfronteerd met Rembrandts afkomst (tekst Arnold Hou- braken). Rembrandts leertijd (tekst van de Leidse burgemeester Orlers), Rem brandt realist (Samuel van Hoogstra ten), Saskia (Kerkboek der Ger. Kerk Sint Anna Parochie), De Nachtwacnt (tekst Samuel van Hoogstraten,) Sas kia's testament, Hendrikje en Titus (no tariële acte), het testament van Hen drikje en het Schilderboek De Lairesse. Deze cantate wordt gezongen door on geveer 100 leden van vijf Leidse koren, t.w. het Alma Materkoor, het Madrigaal koor .De stem des Volks", ..Ex Animo" en „Con Amore". onder leiding van Wil lem Mizee. Solisten zijn Annie Hermes (alt) en Leo Ketelaers (bariton), de begeleiding wordt verzorgd door het Residentie-Orkest. Na uitvoering van deze cantate spreekt prof. Huyches over „Rembrandt et la vie intérieure". Na beëindiging dezer samenkomst welke door de Wereldomroep uitgezonden wordt, vindt in de Burgerzaal van het Stadhuis een receptie plaats, aangeboden door het Gemeentebestuur. 's Avonds vindt te ongeveer kwart voor tien de tocht plaats van verlichte vaar tuigen, waarvan de route luidt: Kort Galgewater- Stadstimmrewerf- Bees tenmarkt- Oude Vest- Haven- Heeren bedrag van 1000 gulden aan prijzen be schikbaar gesteld. Vrijdag 13 juli wordt in de Grote Pers van de Lakenhal des avonds om 8 uur de première gegeven van het speciaal voor deze herdenking door Gerard van Veen geschreven spel ..Rembrandt", on der regie van de heer B. Hageman en uitgevoerd door leden van „LiterJs Sacrum", Leids Studententoneel e.a. Hiervan worden herhalingen gegeven op 16. 17. 18 en 19 juli, resp. in het Club huis Oosterkwartier, Aula Sted. Gym nasium, Clubhuis Speeltuin Westerkwar tier en wederom Grote Pers Lakenhal (slotuitvoering). In de Boerhaavelaan blijft de exposi tie „De jeugd en Rembrandt" tot en met 19 juli geopend. (Ingez. Med.-Adv.) den. die de stakingsorder hadden op gevolgd. Negentig procent der Algerijnse werknemers in particuliere bedrijven is donderdag niet op het werk verschenen. Het aantal wegblijvers in openbare vervoersbedrijven was niet veel lager. Laatstgenoemden waren schriftelijk gewaarschuwd voor de gevolgen van verstek laten gaan. (Ingez. Med.-Adv.) ...kauw Wrlgloy Doublemlnt. We worden meegesleept door ons eigen tempo - Even de spanning kwijtraken. Een week-end op 't water of wat U ook doet: Doublemlnt is lekker - maokt de adem 10 fris als een zomerse zeewind. UW Ter gelegenheid van haar 25-Jarig bestaan zal de Nederlandse orchideeen vereniging van 6 tot en met 11 november een bloemenshow houden ln het Instituut voor de Tropen te Amsterdam. BUITENLAND Het Sovjetrusslsche partijblad, de „Prawda" heeft ontkend, dat er ln Sovjet- Rusland behoefte zou bestaan aan een andere politieke partij. „Er zijn in het buitenland mensen, die er belang bij heb ben om kunstmatig ln het leven geroepen niet-communistische partijen in de Sovjet- Unie te zien ontstaan", aldus Prawda. „maar het Sovjet-volk (bedoeld wordt: de Kremlin-leiding. Red. L.D.) kan zulke partijen niet gebruiken" Ongeveer 24.000 Noorse bouwvak arbeiders zijn vrijdagavond voor onbepaalde tijd in staking gegaan, nadat hun vak verenigingen geen overeenkomst over hogere lonen kon bereiken met de werk gevers. Dit is de ernstigste staking in Noorwegen sedert 20 Jaar. 16.000 arbeiders in de papierindustrie waren van plan om heden, zaterdag, in staking te gaan. De kunsthandel Lempertz te Keulen heeft ln de V.S. 85 kunstvoorwerpen van Europese herkomst aangekocht, waarvan een gedeelte aan Duitse verzamelaars zal worden doorverkocht en de rest in 't bezit blijft van de kunsthandel. Onder de aan gekochte werken bevinden zich een portret van Karei V door Lucas Cranacn, een „slapende Amor" van „Fragonard en een beeld van de „Heilige Agnes" door een Bourgondische meester uit de vijftiende eeuw. De kunsthandel wil zijn aankopen in de V.S. voortzetten, aangezien er nog vele kunstwerken, die nog niet door musea zyn aangekocht, te krijgen zouden zijn. De Argentijnse president. Aramburu, heeft vrijdagavond bekendgemaakt, dat er in 1957 algemene verkiezingen ln Argen tinië zullen worden gehouden. In de Nationale Bibliotheek te Parijs is een tentoonstelling van grafische wer ken van Rembrandt geopend. De Neder landse ambassadeur ln Frankrijk, mr. C. G. W. H. baron van Boetzelaer van Ooster hout was bij de plechtigheid aanwezig. Zeven functionarissen van een com munistische mantelorganisatie zijn vrijdag te Frankfort veroordeeld tot vrijheids straffen variërend van twee en negen maanden met een proeftijd van drie jaar. Zij waren lid geweest van de sedert 1952 ln het Westduitse land Hessen verboden Vereniging voor Duits-Russische vriend schap. Vrijdag is een tankvliegtuig van de Amerikaanse luchtmacht nabij Goose Bay op Labrador neergestort, nadat het in de lucht ontploft was. Wrakstukken van het vliegtuig werden over een afstand van drie kilometer verspreid. De zes inzittenden zijn allen om het leven gekomen. De Westdultse ambassadeur ln Mos kou. Haas, heeft vrijdag verklaard, dat zijn klacht van de vorige v/eek over het feit. dat mensen, die naar zijn ambassade kwa men om zich als Duitser te laten registre ren, door de politie gehinderd werden, geholpen heeft. In het Sovjetrusslsche Ministerie van Buitenlandse Zaken be loofde men mij, dat er iets aan gedaan zou worden, zo verklaarde Haas, en de toe stand is nu werkelijk beter geworden. Bij een tussentijdse verkiezing, die vrijdag in Newport (Monmouthshire) werd gehouden, wist de Britse Labourparty haar zetel te behouden met een meerderheid, die eens zo groot was als bij de algemene verkiezingen van het vorig Jaar. De zetel verdeling ln het Lagerhuis is nu als volgt: regeringspartij (Conservatieven en aan hangers) 346, Labour 376, Liberalen 6. Levenslange gevangenisstraf heeft het openbaar ministerie vrijdag voor de recht bank te Kalserslautern geëist tegen de tandarts dr. Richard Müller. De tandarts staat terecht op de beschuldiging, zijn vrouw te hebben vermoord en haar in zijn auto met benzine te hebben verbrand. Müller. die evenals enkele maanden ge leden een poging tot zelfmoord gedaan heeft, was niet in staat de zitting bij te wonen. De verdediging komt maandag aan het woord. Onbekenden hebben gisteren op een Britse militaire basis nabij Limassol een 35-Jarlge Grieks-Cypriotische voorman doodgeschoten. De voorman is blijkbaar „geëxecuteerd" door leden van de onder grondse verzetsorganisatie „Eoka", die korte metten pleegt te maken met Griekse Cyprioten, die voor de Britten werken. Premier Nehroe van India heeft vrij dag op een persconferentie ln Londen verklaard, dat hij niet houdt van het woord „neutraliteit". Dat wordt gewoon lijk ln oorlogstijd gebruikt. „In vredestijd duidt het op een soort oorlogsmentallteit die wij niet willen aanmoedigen", zo zei hij. De positie van India noemde hij dan ook „onafhankelijk". „Wij beoordelen de vraagstukken op hun eigen waarde". Prins Norodom van Cambodja heeft vrijdagavond te Moskou verklaard, dat uit besprekingen, die vijf dagen hebben ge duurd, gebleken is. dat de Russische lei ders het in alle opzichten met hem eens zijn. Op een receptie ln het Kremlin roemde premier Boelganin vrijdagavond het feit. dat Cambodja zich by geen enkel militair bloc heeft aangesloten. Premier Siroky van Tsjecho-Slowakije is vrijdag met een speciale trein voor een vriendschapsbezoek te Warschau aange komen, waar hij o.a. werd begroet door zyn Poolse ambtgenoot CyrankfewiCB. 10-vlngersyst. blind ritmisch 4 talen (130 let tergrepen per minuut). Ook juli en augustus. Kon. Erk. PITMANSCHOOL Plantsoen 65 telefoon 26558 ZATERDAG Volkshuls: Slotavond Leidse Jeugd Actie, 8 uur nam. ZONDAG Station N.S.: Excursie Kon. Ned. Na tuurhistorische Ver. naar Hollandse IJssel 8.35 uur voorm. Wassenaar (Jachthaven De Prlncehaven)Clubmatch Kynologenver. „Rynland". 11 uur voorm. MAANDAG Den Burcht: Feestmiddag leerlingen verkeersexamens Ver. voor Veilig Verkeer. 2 uur nam. Stadhuis: Gemeenteraad, 2 uur nam. DINSDAG Kagerstraat 1Ledenvergadering Ver. van Chr. Middelbaar en V. H. Onderwys, 8 uur namiddag. Oud Hortuszlcht: Inschrijving deel- nemers(sters) 3 oktoberoptocht, 7.30 uur namiddag. WOENSDAG Station N.S.: Kersentocht Ned. Chr. Reisvereniging, 9 uur voorm. DONDERDAG Pieterskerk: Nationale Rembrandt herdenking, 3 uur nam. Stadstlmmerwerf (Kort Galgewater): Vertrek tocht met verlichte vaartuigen. 9.45 uur nam. Het Gulden Vlies: Uitreiking diploma's aan Jonggezel-zetters en -drukkers, 8 uur namiddag. VRIJDAG Stationsweg 43: Vergadering Kamer van Koophandel. 10 uur voorm. Gymnasium: Uitreiking diploma's Ge nootschap „Kennis Is Macht". 7.30 u. nam. Lakenhal: Première Rembrandt-spel, 8 uur namiddag. TENTOONSTELLINGEN: Ryksmuseum voor Volkenkunde: Zomer- tentoonstelllng „Van klei tot pot" (Tot 1 oktober). LakenhalTentoonstelling Rembrandt als leermeester" Werkdagen 10 uur voor middag5 uur namiddag. Donderdags bovendien 7.309.30 uur nam Zondags 15 uur nam Boerhaavezalen (Lange Vrouwenkerk- steeg): Tentoonstelling „Jeugd en Rem brandt" Werkdagen 25 en 79 uur n.m 's Zondags 25 uur nam. (T.m. 14 Juli) Den Burcht: Hedendaagse beeldhouw kunst. Dageiyks tot zonsondergang. (T.m 26 augustus). Prentenkabinet (Kloksteeg 25): Tekenin gen door Rembrandt (t.m. 15 september) BIOSCOPEN: Trianon. „De liefdesgeschiedenis van een prinses" (alle leeft.). Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Rex. „Speeldulvel en metgezel" (14 Jr). Werkdagen 2.30, 7.15 en 9.15 uur; Zond. 2.30, 4.30, 7.15 en 9.15 uur. Donderdagcyclus: „Gitaren der liefde". Casino. „Zes vrouwen en één man" (14 jr). Werkdagen 2.30. 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30. 4.45, 7 en 9.15 uur. Lldo. „Puberteit" (18 Jr). Werkdagen 2.30. 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Luxor. „Op de drempel der oneindig heid" (14 Jaar). Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 u. De heer K. ter Laan 85 jaar Morgen zal de heer K. ter Laan te Wassenaar, oud Tweede Kamerlid en oud-burgemeester van Zaandam, zijn 85ste verjaardag vieren. De heer Ter Laan heeft zijn gehele leven een grote activiteit aan de dag gelegd, niet alleen als Kamerlid (19011937) en burge meester (19141937) hij was de eerste socialistische burgemeester in ons land maar ook als specialist op het gebied van het Groningse volksleven. Van zijn hand versoheen een groot aan tal boeken op wetenschappelijk gebied: het „Nieuwe Groninger Woordenboek", bundels Groninger overleveringen, een letterkundig woordenboek, en een twee delige Groninger encyclopedie. Voor zijn activiteiten ontving hij de zilveren anjer van het Prins Bernhard Fonds. Mulo-examens Gisteren zyn voor het MULO-examen geslaagd: H. W. van der Vlist Leiden (Ai, B. Haver Leiden (B). G. Huigsloot Leiden (A), P. P. J. de Koning Leiden (B), G. B. Kramer Leiden (B), N. Ober Leiden <B), L. J. Deisting Leiden <A), W. H. Doove Leiden <A), J. van Eyk Leiden (A). H. G. de FeU Leiden (A), F. Spierenburg Katwijk aan den Rijn iA), D. Schuitemaker Katwijk aan Zee (A), W. F. Bosman Voorschoten (A). J. van Dam Rynsaterwoude (B), G. van Dorp Hazerswoude <B>, J. van Gent Voorschoten (B), J. Gordijn Leiden (Bi, H. W. van der Huijzen Leiderdorp (B>, J. J. P. van Ingen Leiden (B); P. L. Kiesling Katwijk aan Zee (A). A. Meer- tens Leiden (B), J. C. Kolderman Lei den (B). A. Kuijt Noordwijk aan Zee (B), G. N. Minnaard Leiden (B). Chr. Lyceum Leiden Voor het eindexamen afd. HBS-B aan het Chr. Lyceum zijn geslaagdW. G. H. Bassie, J. Boter D. R. Braakman. T. Buitink G. Ciggaar, R. N. J. Cupedo, G v. Dijk. C. v. Duin. P. J. Guley, W. g! Gussekloo. H. H. Harmsen, I. L. Huur man, H. Kalsbeek, H. v. Klaveren. G. A. Minnee, N. Mol, P. J. Rosenberg^ A. J. Stolp, E. Veldhuyzen, J. Vermeer, afge wezen geen. ACADEMISCHE EXAMENS Geslaagd voor het doet. ex. Ned. recht mej. H. C. F. van Buttingha Wichers (Den Haag) en de heer L. C van der Plas (Oegstgeest): doet. ex. klassieke taal- en letterkunde de heer J. Durieux (Delft); kand. ex. klassieke taal- en letterkunde mej. I. van der Steur (Am sterdam): doet. ex. vrije studierichting in de rechtsgeleerdheid mej. A. C. Kleinian (Zwolle); doet. ex. Gen. II mej. A. den Duik (Den Haag) en de heren K. Hamersma (Rotterdam), J. H. Nieuwenhuis (Dordrecht), E. R. Scheepe (Oegstgeest), A. D. Sitalsing (Leiden), M. J. Stapel (Rotterdam), C. C. Verhage (Middelburg) en W. S. M. van Wisse Voorschoten)semi-artsex. mej. Th. Bakker (Den Haag), mej A. M. J. Dolk (Leiden), mej. M. N Wolterbeek (Den Haag) en de heren P. H. M. Beek (Lei den) en L. Librik (USA)artsexamen mej. A. M. Th. Kersbjens (Voorburg», mej J. C. Klein (Sneek), mej. G. M. J. Toby (Den Haag» en de heren G. Coer- kamp (Scheveningen) en F. Tan Hoan Giok (Leiden). (Ingez. Med.-Adv.) Nieuwe OPELS en VOLKSWAGENBUS zonder chauffeur. v. Oldenbarneveltstr. 37, tel. 21583 Avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken te Leiden en Oegstgeest: Zater dag 7 Juli zijn des middags, 's avonds en 's nachts geopend voor het klaarmaken van spoedrecepten: Doeza-apotheek, Doeza- straat 31. telefoon 21313; apotheek Nieuwe Ryn. Nieuwe Rijn 18, telefoon 20523 en apotheek Oegstgeest, Wilhelmlnapark 8, telefoon 26274. Zondag 8 juli zyn van 's ochtends 8 uur tot 's avonds 12 uur alleen geopend Doeza- apotheek en apotheek Oegstgeest. De nachtdienst wordt vanaf 24 u. weer waar genomen door Doeza-apotheek. apotheek Nieuwe Ryn en apotheek Oegstgeest. De zondagsdienst van de Leidse huis artsen wordt van hedenmiddag 2 uur tot maandagochtend 8 uur waargenomen door de doktoren Den Haan. v. Wingerden. Pleiter, Langezaal en Schaefer. Te Oegstgeest door de doktoren Van Glabbeek (tel. 23949) en v. d. Vliet-De Vries (tel. 22331). By geen gehoor by Uw hulsarts ol specialist, bel op dokterstelefoon 22222. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) Jg 3 V a l1 S Stockholm lioht bew. w 4 19 1 Oslo zwaar bew. wnw 3 20 1 Kopenhagen zwaar bew. wnw 12 15 1 Aberdeen zwaar bew. zo 2 17 0.3 Londen zwaar bew. zw 6 22 0 Amsterdam half bew. zw 5 19 0 Luxemburg onbewolkt windstil 20 0 Parijs nevel windstil 23 0 Bordeaux onbewolkt nno 1 26 0 Grenoble onbewolkt windstil 27 0 Nice licht bew. windstil 2'2 0 Berlijn licht bew. w 8 19 0 Frankfort half bew. wzw 2 23 0 München zwaar bew. wnw 2 25 0 Zürich nevel w 2 24 0 Genéve onbewolkt windstil 26 0 Locarno onbewolkt windstil 28 0 Wenen zwaar bew. nw 6 29 0 Innsbruck licht bew. wzw 1 32 0 Rome onbewolkt windstil 33 0 AJacclo onbewolkt ono 2 25 c

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 2