ONS MENU Creme Puff natuurlijk! GEZELLIGE KATOENEN ZOMERROK, MAAR mjmevLmLm ZATERDAG 7 JULI WEKELIJKS BIJVOEGSEL PAGINA 3 VAN DE WEEK fVat maakt haar (Ingez. Med.-Adv.) Helaas komen de verschillende zomergroente- en fruitsoorten in alle delen van ons land nog niet geregeld aan de markt. Hoe verder men verwijderd is van de groente- en fruitcentra, hoe slechter voor de huisvrouw, zowel door de geringe aanvoer als door de hoge prijs, de keuze zal zijn. Waar „fruit" in het menu vermeld staat, zal men dan ook zelf ter plaatse vast moeten stellen welke frultsoort men zich deze week, gezien de prijs, kan veroorloven. Men bedenke daarbij dat allerlei groenten ook rauw gegeven kunnen worden. Hierdoor blijven niet alleen voedende bestanddelen, die anders door koken verloren gaan, behouden, maar men is door de geringere hoeveelheid die men van rauwe groente nodig heeft, ook veel voordeliger uit (zie het menu voor zaterdag). so „gesien"? MAANDAG I DINSDAG I WOENSDAG j DONDERDAG VRIJDAG i ZATERDAG t tuinbonen, aardappelen; grape tomatensla; Recept: Schoteltje spitskool met kaas. 1 spitskool. Vi pond kaas, zout, boter, paneermeel. De kool schoonmaken en de buitenste bladeren er voorzichtig afhalen. Deze koken in water met ,wat zout, tot ze Nog enkele menu's voor tie zomer Het voorlichtingsbureau voor de voe ding meldt nog; 's Zomers is het zeer gemakkelijk om vaak sla te eten, sla met aardappelen, eieren en saus. Maar men kan dat ook overdrijven en dagelijks of om de andere dag kropsla op tafel zetten. Dat is niet zo goed, want al is sla gezond .vooral wanneer behalve het licht groene binnenste hartje ook nog de donkere buitenbladeren worden gege ten), er zit toch heus niet „alles" in. Dit geldt ook voor de andere groen ten. Daarom is en blijft het het beste veel afwisseling in groenten aan te brengen. Wie het zich gemakkelijk wil maken, kan de meeste andere groenten ook wel rauw eten, aangemaakt met een goede slasaus. Spinazie, worteltjes, tomaten en kom kommer zijn dan zeer vlug klaar. Bloemkool kan eveneens in korte tijd op tafel staan. Wie het koken van een saus voor de bloemkool te veel moeite vindt, kan deze groente immers opdienen met ge smolten boter of margarine overgoten, met flink wat geraspte kaas of met gebakken beschuitkruim bestrooid, of met tomatenpuree bestreken. Hebben we wat meer tijd voor de maaltijd over, dan nemen we bonen, erwtjes of bieten. Ons weekmenu be hoeft dus onder eentonigheid nooit te lijden. Als voorbeeld noemen wij: tweemaal kropsla, desgewenst met vlees, b.v. baklap, vis of eieren; éénmaal worteltjes, desgewenst met vlees, b.v. lever of kalfsragoüt of vis; éénmaal bloemkool, desgewenst met vlees, b.v. verse wort of kaas; éénmaal tomatensla, desgewenst met witte of bruine bonen, vlees of vis; éénmaal tuinbonen of dorperwten, desgewenst met vlees, bv. varkensvlees of vleeswaren; éénmaal bieten, desgewenst met vlees, b.v. runderlappen of vis; éénmaal spinazie, desgewenst met vlees, b.v. gehakt, vis, eieren of kaas. Tomatensoep; slavinken, fruit met slagroom. Spitskoolrolletjes met kaas, aardappelen yoghurt met aardbeien- of bessengelei. Bloemkool met saucijsjes en aardappelen; fruit. Bloemkoolsoep; stoofsla, gehakt, aardappelen. Tomaten gevuld met paddestoelenragout, komkommersla, gebakken aardappelen; gort met rozijnen. Gekookte vis met wortelen, aardappelen, peterseliesaus; flensjes met rabarber. Stamppot met rauwe spinazie en spekblokjes; fruit. zacht maar nog niet gaar zijn. Een reepje kaas in ieder blad rollen, de rolletjes in een vuurvaste schotel leg gen, bedekken met paneermeel en een kluitje boter en er in de oven een bruin korstje op laten komen. De rest van de kool in reepjes snijden en met plakjes tomaten hiervan een smake lijke sla maken. Recept: Tomaten met paddestoelen ragout. 1 pd tomaten. 2»A ons paddestoelen, 25 gr. boter; 25 gr. bloem, 2hi dl. wa ter, - bouillonblokene, zout, peper, desgewenst peterselie. De in vieren gesneden, schoongemaak te paddestoelen smoren in de boter 10 min.). Droog de bloem toevoe gen en daarna met het water, waarin een bouillonblokje is opgelost, een dikke saus ervan maken. De ragout op smaak afmaken met wat zout en —of in fleurig metalen doosje .(ook met donsje) Creme Puff: de volmaakte make-up met de onweerstaanbare charme van frisse natuurlijkheid. Creme Puff: boeiende, betoverende schoon- heid in enkele seconden. Creme Puff (handelsmerk betekent Max Factor Hollywood Creamy Powder Make-Up. MALLE GEVALLEN De Ier Kevin Sheenan, 30 jaar, is we reldkampioen spreker geworden door 133 uur aan één stuk het woord te voeren. Het record stond op naam van een Rus, die het 131 uur vol hield. Sheeman beëindigde zijn .spreekmarathon" in Londen. In Milaan is door de militaire oprui mingsdienst een woning afgebroken, die gedeeltelijk van granaten sommige nog gevaarlijk was op getrokken. Nicolo Soya (47) heeft het huis sinds 1043 met zijn vrouw en twee kinderen bewoond. Hij had het zelf gebouwd van materiaal uit een legerdump. De muren had hij van vliegtuigbommen opgetrokken. Dat is huizen op molshopen bouwen, vrienden. De 73-jarige Jules Titeux uit het Franse Nouzonville had de laatste maanden nogal last van hoofdpijn. Dat is nu over sedert hij een hard voorwerp uit zijn neus heeft gehaald, dat bij nader onderzoek een Duitse kogel van drie centimeter lengte bleek te zijn. Titeux was in de eerste wereldoorlog aan het hoofd gewond en in Duitse krijgsgevangenschap verpleegd, doch van een kogel in zijn hoofd had hij nooit iets gemerkt. Hij is even verbaasd als de dokters, die zich nu met het geval bezig houden. Hoofdtooi en armbanden kun je van stevig wit papier maken, of van stof. De kippeveren kun je uitstekers kleuren met waterverf uit tubetjes. De bijl (tomahawk kun je uit karton snijden of uit hout zagen. De steel r een stevige tak waar in je mooie figurer kerft. Een schild maak je van karton of van triplex. De beugels, om je arm door te steken, zijn van touw. leer of stevige stof. De BISON-staart maak je van uitgeplozen touw. Ben je goede vriendjes met een slager, die zelf slacht, misschien heeft hij dan de pluim van een koelestaart voor je! De lendendoek maak je van stof (fig. 2). Achter over de riem van je broek hangen, daarna tussen je benen door en aan de voorkant weer over de riem van je broek. (fig. 1) De halsband (fig. 5) maak je van touw. Hieraan hang je ongeveer 5 beschilderde veren. Het jasje kun je maken van stof. maar je kunt er ook heel goed een oude jute zak voor gebruiken, zoals in voorbeeld 3 en 4. Heb je geen oude lange broek dan trek je je korte broek aan, maar dan moet je je benen beschilderen met waterverf (uit tubes bijvoor beeld). Waterverf kun je makkelijk weer afwassen. Beschilder een grote kartonnen doos met mooie figuren en je hebt een prachtige Indiaanse TAM-TAM (dat is de trommel waarmee ze elkaar oproe pen!). Veel plezier MAX FACTOR HOLLYWOOD - Imp Marfac N.V., Huddestraat 5, Amsterdam peper. Van de tomaten een kapje af snijden. de tomaten voorzichtig uit hollen en vullen met de hete ragout. Het kapje er weer op plaatsen en desgewenst bestrooien met wat fijn gehakte peterselie. Toen onlangs een rechtbank te Accra zitting hield, „opende" zich plotse ling het plafond van de rechtszaal en stortte een tweede rechter, nie mand minder dan de opperrechter van de Goudkust, sir Mark Wilson, de zaal in. Sir Mark inspecteerde de nieuwe ventilatie in het vertrek bo ven de rechtszaal. Wonder boven wonder liep hij slechts enkele onbe duidende schrammen op. De vol gende dag was hij weer present. Enige tijd geleden vierde de Britse vice-admiraal b.d., sir John Edgell, zijn 75ste verjaardag. Deze man was het die, toen hij in 1948 voor de oud- strijd ersvereniging van de marine een rede zou houden, kuchend zijn toehoorders meedeelde, dat de speech niet doorging omdat hij by vergissing inplaats van zijn aan tekeningen voor zijn toespraak, het boodschappenlijstje van zijn vrouw had meegenomen. De brievenbestellers in Nieuw Delhi (India) zijn erg boos. Waarom? Om dat ze slechts een salarisverhoging krijgen van vijf procent, wat ze veel te weinig vinden. De PTT-mensen weten er wel raad op. Ze hebben be sloten veertien dagen lang het scheermes niet over hun wangen te hailen. Een kriebelig en „langdradig" protest! Parijs, juli 1956 Wie tussen de dertien en de dertig is (evenals vele jeugdigen daarboven voelt alles voor een gezellige katoenen zomerrok. Hij is zo gauw en gemakkelijk gemaakt (ook al is dat heus niet in alle gevallen waarzo doelmatig in de al dan niet beperkte garderobe, waar hij telkens een ander toilet vormt met een ander blousje; zo praktisch op reis, omdat hij gemakkelijker in een koffer te pakken is dan een complete jurk; zo handig voor wie niet over lange hangkasten beschikt in haar éénkamerwoning of haar vakantie-hotelkamer; zo veel gemakkelijker te wassen en te strijken voor wie die karweitjes naar moderne trant in haar wastafel moet opknappen en geen strijk plank mee op vakantie neemt. Heel wat redenen dus om voor de katoenen zomerrok te stemmen, vooral wanneer die rok vlot en flatteus is. Hier zijn er een paar, in stijl met de laatste mode en bekoorlijk, doch niet helemaal zonder MAAR 1) Tweelingrokken. „Natuurlijk", zegt u, „wat praktisch! Praktisch om dat de wyde onderrok in deze mode bijna een „moet" is, en dus een indi recte geldbesparing en een zekere ver rijking van de uitzet betekent, wan neer dit soort modieus ondergoed te vens als bovenrok te dragen is". Ja, maar vergeet u dan niet dat de coupe, de kleuren en de stofsoorten van beide aan elkaar moeten zijn aangepast; ook al stemmen ze niet overeen, ook al vertonen ze misschien het felste con trast, toch dient dat contrast harmo nieus te zijn. Vergeet u ook niet, dat de om de taille gerimpelde rok (die nu eenmaal het gemakkelijkst door teken handen te maken is) een slank middel en niet brede heupen verlangt. En denkt u er ook om dat de brede, ge drapeerde, corseletachtige ceintuur een slank, en vooral niet kort bovenlichaam vraagt en een kleine boezem. Alleen wanneer ge er het juiste, goed gepro- portionneerde figuur voor hebt, kunt ge een succes maken van de effen, licht blauwe popeline bovenrok, die'op de zijnaden met knopen gesloten wordt, en de gerimpelde onder-bovenrok van witte, zachtbruin genopte katoen, waarbij een zomers lijfje van dezelfde nopjesstof. De genopte onderrok heeft een brede volant, die halverwege met een band van de lichtblauwe stof ge- appliceerd is. De gedrapeerde corselet- ceintuur is een losse accessoire en gar neert zowel het ensemble van blauwe rok en wit-bruin genopt lijfje, als het genopte geheel dat veel op een gewone jurk lijkt. 2). Het reuzenmotief. Leuk die stof jes met hun grote dessins, hun gigan tische nop, het enorme bloemenmotief. Ja, maar attentie! Grote stofdessins zijn alleen voor slanke, grote figuren, niet voor de kleine vrouw dur en ook niet. zoals nog maar al te vaak wordt gedacht, voor de vrouw van meer dan gewone corpulentie. Voor zover het rokken betreft, zijn dergelijke grote dessins bovendien gebonden aan mo dellen met een minimum aan naden, opdat de stoftekening zo min mogelijk versneden wordt. Wanneer ge dus groot bent en slank, wanneer ge bovendien het stofdessin in de naden niet laat verspringen, kunt ge een zeer flatteus resultaat bereiken met deze wijde en gerende zesbaans rok, die aan de taille lichtelijk ineengerimpeld is en die ge maakt werd van een katoenen inprimé met reuzennop. 3) De dwarse garnering. Ze is, in allerhande variaties, zeer in de rokken mode. en van dwarse naden, dwars aangebrachte banden, stroken en vo lants staan de modealbums vol. Maar, maar vergeet u nooit dat een dergelijke garnering kort maakt, vooral in het blouse-en-rok ensemble, dat op zich zelf al kleiner maakt dan een japon uit één stuk. Een dwarse rokgarnering dus alleen dan gekozen wanneer u lang bent, of liever lange benen hebt. Is dit laatste het geval, dan kunt u zeker uw voordeel doen met de bekoorlijke, effen popeline rok, die glad om de heupen valt, maar wijd uitstaat en van een geplisseerde volrnt en een dito tussenzetsel is voorzien. 4) De bloemkelkrok is hypermodern en zeer flatteus, het hangt op de duur niet uit, zoals de cirkelrok en de wijde klokrok. maar het vergt een zeer vak kundige coupe en een uitstekende ver werking. ook al zijn beide niet uiter mate gecompliceerd. De bloemkelkrok valt zeer bol en ietwat ruim om de heupen, is slechts matig wijd en staat glad uit. Voor wie deze moderne en keurige rokvorm waardeert tot slot een model van effen katoenen satijn, ge garneerd met een breed, pijlvormig belegstuk, waarop een knoopsluiting is aangebracht. J. V.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 13