SENATOR In de zomer geeft Engeland zich geheel aan sport Big-Ben, pendule van het Britse rijk. neemt voor drie maanden afscheid Op Wimbledon is het genoeglijker dan waar ook 9s Werelds bekendste torenklok voor de BBC vervangen door klok van St. PaulGreat Tom Tsjechische politie arresteert vluchtelingen uit Polen 95ste jaargang Vrijdag 6 juli 1956 Derde blad no. 2887 (Van onze Londense correspondent) Iedere zomer lijkt Engeland één groot sportveld. Miljoenen toeschouwers bevinden zich dagelijks behalve zondag (wanneer er niet aan wedstrijdsport wordt gedaan! op of om de zorgvuldig geschoren grastapijten, welke overal op doemen, soms midden in naargeestige buurten. De Britse steden zijn natuurlijk gegroeid, maar de klassieke wedstrijdterreinen waren heilige grond en bleven onaangetast voor het steeds uitdijende stenen monster, dat Londen, Liverpool of Manchester heet. Natuurlijk gaat er in dit land niets boven cricket, voor onwe tende buitenlanders een eindeloze, saaie vertoning, maar voor Engelsen hét top punt van sportgenot. Beroemde cricketvelden zoals „Lords" en de „Oval" liggen midden in het Londense stadsgewoel, door hoge stenen muren omgeven als waren het fabrieksterreinen; daar worden de beroemde testwedstrijden, dit jaar tegen Australië, beslecht. Als er een testmatoh aan de gang is, verliest de anders zo kalme Brit zqn flegma. Op kantoor of in de werkplaats moet zjjn onrust over het verloop van de tergend langzame strijd worden bedwongen door hem regel matig van de stand op de hoogte te houden. Onlangs bezochten wij een drukke bank. Geen klant werd geholpen, omdat het hele personeel gehypnotiseerd leek door de magische getallenreeksen, welke uit de radio klonken. De perstribune in het parlement loopt leeg, wanneer er een grote match gespeeld wordt. Dan hokken de parlementaire redacteuren om de televisie en krijgen de politici de volgende dag maar een paar regels in de kra Overal waar men gaat. in bussen of winkels, hoort men de vertwijfelde vraag: „De stand?" Er is nu ten minste een ander redmiddel, dat soms nog sneller werkt dan radio en televisie. Men kan een speciaal telefoonnummer draaien om de allerlaatste cricketnotering te weten te komen. Op de eerste dag maakten niet minder dan 200.000 personen hiervan gebruik, zodat de telefooncentrales dreigden te bezwijken onder de zware technische last. sche" tennisontmoeting te voorschijn komen. De Russen zullen waarschijnlijk vol gend jaar ook meedoen. De Verenigde Staten en Australië zijn thans de beste tennislanden en ook In dia is belangrijk. Natuurlijk zjjn de En gelsen zelf ook niet weg te cijferen. Maar nationalisme in de sport doet zich in dit land nauwelijks gelden. Vanzelf sprekend is men blij met een Britse overwinning, doch het spel is hier ge lukkig nog altijd belangrijker dan de knikkers BRITSE WEDLUST De paarden- en de windhondenraces behoren tot de gewone routine, want ze vervullen evenals de voetbalpools in de winter de functie van onze staats loterij. Het Britse bestaan is ondenkbaar zonder een gokje op een paard of hond. Diep in het Engelse puriteinse gewe ten knaagt het, omdat gokken eigenlijk moreel ontoelaatbaar is. Vandaar de stormen van protest, welke opklinken zodra iemand het waagt voor te stellen, dat de overheid deze gokaffaire zelf in handen dient te nemen. Het is thans al erg genoeg, dat de regering zich heeft verlaagd om premieobligaties in te voe ren. wélke alleen in zoverre met een lo terij verschillen, dat men zijn inzet niet kan verliezenhet gokken op races dient echter volgens algemeen inzicht te worden gedemocratiseerd. Zoals de toe stand nu is. mag de kleine man alleen gokken op de baan zelf, hetzij bij de to- talisator. het zij bij de als standwerkers schreeuwende bookmakers en hun pot sierlijk gesticulerende (want naar colle ga's in code-gebaren seinende) helpers, de „tic-tac-mannen". Degenen, die meer dan een paar dub beltjes te vergokken hebben, kunnen dat rustig thuis of op hun kantoor doen door him bookmaker in zijn kantoor op te bellen. Voor grotere bedragen kan men namelijk een rekening bij een van de reusachtig gokfirma's openen. Er is thans sprake van om de illegale gok- winkeltjes wettelijk toe te staan en om de bookmaker-tjes op de race-banen in het. totalisator-systeem in te schakelen, omdat onder hen de misdaad welig tiert, zoals de messengevechten in Soho's on derwereld thans overtuigender dan ooit aantonen De gehele Britse samenleving projec teert zich in de sport. Want de grote matches, races en toernooien, trekken elke laag naar zich. Ascot, Goodwood, Henley, Wimble don, zij zijn typisch Britse instellingen geworden, waar niet alleen de aller beste sport bedreven wordt, maar waar iedereen, die iets betekent in de maatschappij, zich moet laten zien. De grote clubs, in welks sombere zalen de Engelsman pleegt te overwinteren, zetten zich in de zomer als het ware voort op het fluwelen gras. Bankiers en mannequins, diplomaten en film sterren. leden der Koninklijke familie en ministers, zij allen vinden hun weg naar de gereserveerde tribunes en de exclusieve restaurants. Maar ook de massa komt er, de effectenmakelaars en de kantoormeisjes, de onderwijzers, de busconducteurs en de huisvrouw met-het-nichtje-uit-het-buitenl and. WIMBLEDON Op dit ogenblik is alles op het grote Jaarlijkse internationale tennisfestijn geconcentreerd. In de grijze oudheid was het Saksische Wibbandune toneel van een veldslag tussen koningen. De plek heet thans Wimbledon, maar gestreden wordt er nog altijd, zij het op een an dere manier. Tijdens het toernooi wordt de plaatselijke bevolking van deze in Surrey gelegen Londense voorstad dage lijks met een derde vermeerderd. On danks televisie stromen er 25.000 men sen naar het tennisstadion, waarvan er 15.000 een plaats vinden rond het in drukwekkende centre court, aan vier zijden door hoge overdekte tribunes om ringd. Voor de eerste maal kamperen dit jaar de geestdriftigen 's nachts buiten de hekken, die pas op het middaguui opengaan. Een zitplaats veroveren is uiterst moeilijk, zodat de meesten zich met staanplaatsen tevreden moeten stel len. Op de hoofdbaan moet men vóór de zitplaatsen staan, op de andere kleine courts staat men boven aan, achter de banken. Men wordt tegen elkaar aan geperst. De verpleegsters, die op alie hoeken aanwezig zijn, moeten dan ook telkens weer in actie komen, want aai. flauwvallen geen gebrek Tennis heeft op het publiek een steeds groter aantrekkingskracht. Het is een spel, dat door talrijken zelf wordt be oefend, zodat men naar Wimbledon gaat om het hogeschool-tennis te aanschou wen. Want in Wimbledon komen de aller grootsten. Hier klinkt nog de echo van namen als Suzanne Lenglen, Helen Wills, Helen Jacobs, Borotra, von Cramm. Hilde Krahwinkel, Perry en Budge. Sinds de oorlog is er de nieuwe generatie met beroemdheden als Louise Brough, Maureen Connolly, Sedgman, Drobnv, Rosewall, Seixas, Talbert, Angela Mortimer, Doris Hart. Maar de prominenten wisselen snel, het beroepstennis lokt Vele toeschouwers komen er echter alleen voor de sfeer en om te genieten van de vaak fantastische behendigheid der deelnemers, zonder zich nu bepaald in spel-techniek te verdiepen. Dit jaar zijn er (gelukkig) zo goed als geen speelsters, die zich door filmpubli- citeit laten omgeven en die de grootste aandacht plachten op te eisen voor de plooi van hun rokjes en. de daaronder wapperende kantjesNa 14 dagen ziften zullen er van de 280 deelnemers tenslotte acht spelers en speelsters als winnaars van deze waarlijke „Olympi- REEDS 79 JAAP. Het Wimbledon-toernooi werd reeds 79 jaar geleden geboren, min of meer J by toeval. Tennis was toen een nieuw spel, dat uitsluitend op een grasbaan een lawn werd gespeeld. Ook j thans kent Wimbledon nog uitsluitend grasbanen. Een crocketclub in Wim- bledon, welke destijds geld nodig had, schreef voor dat doel een tenniswed- stryd uit. welke als nieuwigheid veel i publiek trok. Daarmee werd echter te- vens een traditie gevestigd! Dank zij de nieuwe sport kreeg de club de naam van „All England croquet and Lawn Tennis Club". Nu niet zoveel mensen meer een hou- ten bal met een lange hamer door me- i talen poortjes slaan, heet de club, die het Wimbledon-toernooi organiseert, thans „All England Lawn Tennis and croquet club"! Het tegenwoordige banencomplex werd 1 in 1822 door koning George V geopend. Elke dag, weer of geen weer, is dit tennis-Mekka vol. Het is ongetwijfeld de genoeglijkste sportgebeurtenis in het op dit gebied toch wel verwende Enge land, TYPISCH ENGELS TUINFEEST Op Wimbledon met zijn rozenhagen en beukenbomen heerst inderdaad de at mosfeer van een typisch Engels tuin feest, waarop het gehele maatschappe lijke leven hier 's zomers gebaseerd is. Want de kerken, politieke partijen, liefdadigheidsverenigingen en wat niet al organiseren tot in de kleinste plaats jes hun jaarlijkse „garden fète" Er worden op Wimbledon mooie toilet ten gedragen, maar het is niet gemak kelijk ze te ontwaren, want de „gewone" mensen zijn het, die de meerderheid van het publiek vormen. Na het werk stromen er in de late middag nog eens duizenden naar Wim bledon, waar de wedstrijden tot acht uur voortduren. Het is verwonderlijk dat iedereen er ondanks de volte in schijnt te komen. Velen zijn al tevreden als zij een glimp van de tenniswonderen opvan gen. door tien minuten op de tenen te staan. Overigens wandelen de grootheden van het racket hier in de smalle ruimte tussen de banen rond en stoort niemand zich aan de dreigende plakkaten van het Wimbledonbestuur, dat handtekeningen jacht streng verboden is! Tot de Wimbledonse gewoonten be hoort ook het nuttigen van aardbeien met room slagroom is hier na de oorlog niet weergekeerd onder de ge kleurde parasols van de openlucht-thee tuin, waar men overigens zoals bij alle massagelegenheden, in de rij moet staan vaak een half uur lang om ver versingen te bemachtigen. Jongemannen met baardjes en stro hoeden of wollen mutsjes doen op Wim bledon het zware werk. Het zijn studen ten. die hier de kost verdienen Op de banen ziet men andere in gr oen-paars de Wimbledon-kleuren gestoken rappe knapen. Het zijn jon gens uit de Dr. Barnardo-tehuizen (voor verwaarloosde jeugd), die de ballen op rapen en om het half uur een voorraad nieuwe ballen uit de speciale op de baan staande ijskastjes te voorschijn halen.. Het aantal functionarissen rond elke baan de scheidsrechter en de gezette heren, die met de ernst van Scotland Yard-mannen de lijnen bewaken, be draagt enkele tientallen. Wanneer er ook maar een druppeltje regen begint te vallen, lijkt het alsof er een H-bom in aantocht is. In een oogwenk is de baan verlaten. De hoge kinderstoel van de umpire opgevouwen, de netten neergelaten, en het enorme dekzeil over al het kostbaars heen gespreid Discipline en bedaard enthousiasme kenmerken Wimbledon zoals trouwens ook de meeste andere Britse sport evenementen min of meer geruisloos in hun werk gaan. voetbal uitgezon derd. Uitroepen of aanmoedigingen hoort men praktisch nooit Aan handgeklap hebben de ingetogen Engelsen meer dan voldoende om hun gevoelens uit te drukken! In de grootste rust wordt dan ook in Wimbledon het beweeglijke steekspel van de bal opgevoerd, feilloos gere gistreerd door de als lichtreclames aangloeiende lampjes der noterings borden. (Ingez. Med.-Adv^) Inderdaad: leeg. Hoe meer Senator-rokers, ,hoe meer lege dozen. Elke dag komen er nog bij, want er Zit „trek" in dit merk. Senator is immers een lekkere, lichte sigaar, die U altijd kunt rokende hele dag door. Dit geldt voor èlk model in elke prijs. Wie zich ah roker graag bijzonder verwent, koopt vandaag nog 'n doos Senator Regent, een kloek model voor 22 ct. ...olili/ys- ftwv. hl, ff-gAJTL ot\ DE EERSTE PRUIMEN Aan de veiling te Pijnacker zijn de eerste pruimen van dit seizoen aange voerd en wel door de kweker C. L. Noo- tenboom, te Pijnacker; zij brachten f. 1,08 per kilo op. (Van onze Londense correspondent) In de bange oorlogsjalren drong een vertrouwd geluid onze huiskamers bin nen: het was de galmende dreun van de negen klokkeslagen van Big Ben, welke dagelijks aan het belangrqkste nieuwsbulletin van de B.B.C. voorafgaan. Deze plechtige uurslag werd een symbool van de standhoudende vryheid. Maandagavond hoorde de wereld Big Ben voorlopig voor het laatst. De reusachtige klok krygt drie maanden welverdiende rust, voor het eerst na 22 jaar. De vorige maal werd zij in 1934 gerepareerd. In 1923 werden haar slagen voor het eerst door de radio uitgezonden. Vele mensen menen ten onrechte, dat deze steeds weerkerende herkenningstoon van de B.B.C. op een gramofoon- plaat is vastgelegd. In de toren bevindt zich een microfoon en een speciale lyn met de studio, zodat elke avond de echte tonen, welke op dat moment over Westminster klinken en over een afstand van meer dan 6 km kunnen wor den gehoord, door de ether klinken. Big Ben's melodieuze klanken worden ook in talrijke overzeese programma's uitgezonden. Duitsers slaagden er niet in haar te vernietigen Een fout is het om de machtige in Neo- Gothiek oprijzende toren ..Big Ben" te noemen zoals de vreemdelingen meestal doen. De toren heet gewoonweg ..Clock tower" (klokketoren) en is maar enkele meters lager dan de Utrechtse Dom. De klok zelf. welke 13% ton weegt, heet „Big Ben" ofwel „Grote Ben", genaamd naar Sir Benjamin Hall. die minister van publieke werken was. toen de klok werd opgehangen „Big Ben", de pendule van het Britse De Britse parlementsgebouwen aan de oever van de Theemsmet geheel rechts de Big Ben. die nu voor drie maanden zal zwijgen. rijk. is de klok waai- de Engelsman zijn horloge op gelijk zet Zij geeft de officie- Ie tijd aan. Slechts éénmaal in de histo rie verschilde zij anderhalve seconde met de juiste tijd! Tijdens de oorlog werd de klokketoren door bommen beschadigd. Maar de bel len en het uurwerk-mechanisme bleven intact. Het nam echter anderhalve dag in beslag om de ravage te ruimen. Twee deze klank e-mineur. der wijzerplaten, die 's avonds verlicht zijn, werden bij een andere bominslag door de luchtdruk beschadigd. Kort daarna scheelde het maar een haar of de klokkekamer zou zijn vernield, toen een vliegende bom rakelings „Big Ben" passeerde. Een werkman, die er juist be zig was. zeide lakoniek. dat hij z'n pet aan het voorbijsnellende monster had kunnen ophangen. De Duitsers deden hun uiterste best „Big Ben' te vernietigen. Waarom?. Een hoge Nazi-functionaris verklaarde bij zijn ondervraging, dat Duitsland de oor log had verloren omdat Engeland be schikte over een machtig geheim wapen, waarvoor de Duitsers geen tegenmaatre gel konden vinden, namelijk „Big Ben. welke zich dagelijks tijdens de minuut stilte liet horen. Want het duurde een minuut, voordat de negen slagen ver klonken zijn. De wijzerplaten hebben een oppervlak te van ruim 7 vierkante meter. De Ro meinse cijfers, zijn 50 cm hoog en de minutenwijzers 4 2/3 meter lang Wat moet Londen beginnen? Sinds vele maanden gaat de klokke toren aan de Theems, welke het parle mentsgebouw siert, schuil achter een reusachtig netwerk van stalen steigers, waarvan de twaalf „verdiepingen" door een snelle lift worden verbonden. Men heeft het ogenblik van de restauratie van uurwerk en klok zo lang mogelijk uitgesteld, want Londen zonder de no bele kwartier- en uurslagen van „Big Ben" is Londen niet meer. Deze wereld stad bezit geen centraal geregelde ge meentelijke elektrische klokken. Als openbare klokken fungeren kerktoren- klokken. vaak met vergulde cijfers en wijzers op een hemelsblauwe wijzer plaat. zoals in de achttiende eeuw ge bruikelijk was. of klokken, die voor win- kenzaken en in de gevel van kantoor gebouwen zijn aangebracht, welke over het algemeen niet betrouwbaar zijn. Zelfs op de klokken op het dak van de stations kan men niet rekenen, want ze verschillen vaak aanzienlijk met de klokken by de perrons, waarnaar de ver trekkende treinen zich regelen! Inderdaad, wat moet Londen zonder „Big Ben" beginnen? De BB.C. neemt zolang haar toevlucht tot „Great Tom", grote Tom. zoals een der beide klokken van St. Paul's kathedraal blijkt te he ten. Want al bezit deze een populair klinkende naam. er is nauwelyks ie mand, die deze kent. Maar om als plaatsvervanger van „Big Ben" op te treden moet een klok voorwenden, dat zö niet zo maar van gewone komaf is!! In elk geval was „Great Tom", die in 1716 het levenslicht zag en dus veel ou der is dan „Ben", die in de vorige eeuw geboren werd. vroeger wel tiegelyk een persoonlijkheid Thans wordt deze klok. die boven „Great Paul" hangt, alleen maar by speciale gelegenheden gebruikt. „Great Tom" heeft een gewicht van ruim 4% ton (dus drie maal zo licht als „Big Ben") en heeft twee kwartier-bel len. Het geluid van „Great Tom" is in a mineur, maar van grote afstand wordt Regering in Warschau iveigert Amerikaans voetsel te aanvaarden Sovjetrussische MVD stuurt versterking naar Estland De Tsjechoslowaakse veiligheidspolitie heeft zes Polen gearresteerd, die, op weg naar West-Duitsland, illegaal over de grens gekomen waren. Twee van hen werden op 30 juni in Moravië aangehou den, drie op 2 juli in hetzelfde gebied en de zesde dinsdag bij Broemow nabij de Poolse grens, zo is officieel in Praag be kend gemaakt. Volgens officiële berichten waren de Poolse vluchtelingen by de laatste am nestie in Polen vrijgelaten. Men vraagt zich echter af of hun arrestatie niet in verband staat met de onlusten in Poz- nan op 28 en 29 juni, zo tekent AFP hierbij aan. Polen heeft woensdag het Amerikaan se aanbod om voedsel te leveren, dat de vorige week na de onlusten in Poznan werd gedaan, afgewezen, omdat het een ..propaganda "-aanbod was, zo meldt Radio-Warschau. Polen is wel bereid in Amerika graan te kopen. Het Amerikaanse minsterie van Bui tenlandse Zaken bood de vorige week tarwe en meel aan, dat gratis via het Rode Kruis geleverd zou worden. De enige voorwaarde die de Verenigde Sta ten stelden was dat het voedsel gemerkt zou worden als gift van het Amerikaanse volk. Een Zweedse vakbondsafgevaardigde, die onlangs Estland bezocht, heeft woensdag in Stockholm verklaard, dat de Russische MVD (veiligheidsdienst) versterkingen heeft gezonden naar Tal lin, de Estlandse hoofdstad. Er zijn Rus sische patrouilles geplaatst in de fa brieken en het havengebied waar uit breidingswerkzaamheden gaande zijn doch over het algemeen ging het leven in Estland normaal zijn gang, aldus deze zegsman. E.B.U.-tekort 140 miljoen De Nederlandsche Bank deelt mede, dat het betalingsverkeer met de aan de Europese Betalings Unie deelnemende landen voor Nederland in de maand juni 1956 een tekort van f. 149.009.400 (39.213.000 dlrs.) heeft gelaten. Aan rente voor het eerste halfjaar van 1956 over de vordering op de EBU ontvangt Nederland f. 8.561.400 2.253.000 cMrs.) zo dat het tekort over de maand juni per saldo f. 140.448.000 (36.960.000 dlrs.) be draagt. Jongetje onder bestelauto gedood Gistermiddag is onder Musselkanaal (Gr.) een 10-jarig meisje, dat met haar anderhalf-jarig broertje achterop de fiets over de weg fietste, gevallen, juist toen een bestelauto passeerde. Het jon getje schoot van de fiets voor de auto en was op slag dood. Het meisje liep een armfractuur op. Onze abonne's die, met vakantie gaan, gelieven onderstaand in te vullen en aan de administratie van het Leidsch Dagblad te zenden. Ie dag van opzending Laatste dag Bestemd voor administratie Gelieve in te vullen met blokletters abonnee Kwartaal Maand Week Post straat en huisnumme* te (Doorhalen wat niet van toepassing is), wenst het Leidsch Dagblad aan het volgend adres: straat en huisnummer te (huis-adres) te ontvangen. Handtekening

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 5