VULPENKLINIEK Sluitingsavond Stichting De Sleutelbloem Arislo-gordijnslof BULTHUIS Het Northgo Muziekfestival wordt een groots evenement 95ste jaargang Vrijdag 6 juli 1956 Tweede blad no. 28875 Werk breidt zich steeds uit Als één grote familie waren gisteren in de grote zaal van het Leidsche Volkshuis tijdens de sluitingsavond van de stichting „De Sleutelbloem" cursis ten. ouders en docenten bijeen. Mej. G. v. d. Voort opende de avond, die gekenmerkt werd door een gezellige sfeer. Nadat vervolgens een balletgroep- jc was opgetreden werd de aandacht gevraagd voor een toneelstuk, dat het woningprobleem behandelde. Zo tus sen de bedrijven door werd er lustig op los gezongen. Na de pauze reikte de directrice van dc Huishoudschool aan het Rapenburg, mej. Rövekampt. de diploma's uit. Alle meisjes werden daartoe op het podium geroepen. De eerste jaarscursisten wa ren: Truus Nievaart. Nel de Boer, Truus Schouten, Jannie van Heusden, Lenie Loef, Neeltje Hoogstraten, Mony Fuyk (Voorschoten). Greet Dietz. Rie v. d. Burg. Corrie Niehot, Jannie du Mortier. Geertje v. d. Steen, Riek Tho- ma. Annie Khout, Jannie Reyken, Sary Wallaard, Lenie v .d. Munt (Voorscho ten). Bep Wijnobel. Bep Flippo. Rie IJzerman. Wil de Haas. Cobie v. Duu- ren, Nellie v. Laar, Gerrie den Hollan der. Tinie Lefèbre. Gonnie van Vegten, Jeanne Kettenis, Nellie Cornet. Lenie den Os. Maart je Brieër. Nel Kasteel. Dina Jansen, Jannie Amoldus, Lenie Sira, Cobie v. d. Blom. Frans Offer man. Zus Tuinhof de Moed, Ans de Water. Annie Aben. Rietje van Eek, Rietje v. Weerlee, Rie de Boer. Adriana de Boer, Gerda Groenedijk, Jopie van Leeuwen. Agaath Kooien. Ria Koet. Jeanne van Ruyten (Roelofarendsveen) Trijntje Harteveld, Eva Blok. Wil de Boer, Trien Distelveld, Lenie van Duvn (Katwijk), Riet Hannaard, Cobie Luit (Katwijk) ,Sien de Nijs, Bep de la Rie, Jos Spruyt, Riek v. d. Voort (Noord- wijk), Judith Blok, Lien Benschop, Geert en Greet Poo.ver. Tweede jaars waren: Bep Olivier. Jannie Neuteboom, Bep Kagenaar (Rnsburg), Mar ia Ep- pinga. Joke Itterson, Annie den Os. Jannie Bergman, Fietje Klos (Rijns burg). Greet Verhoeven. Annie de Boer Jannie Kroesemeijer, Agaath Fasseur, Willie Haak (Woubrugge), Zus Schou ten, Dinie Verstraten, Magda Hanse laar, Rie Overduin, Tonny Bekooy, Miep Duffels, Riet Koree en Truus Keere- weer. Met de vertoning van een film, die in verschillende kampen was opgenomen, werd de avond besloten. De voorzitter van de stichting ..De Sleutelbloem", de heer D. van Eek Commissaris der Koningin beschermheer van de Vebo De Commissaris der Koningin van Zuid-Holland, mr. J. Klaasesz heeft het beschermheerschap aanvaard van de Vebo te Leiden. Hij volgt in deze functie mr. L. A. Kesper op, die het beschermheerschap in verband met zijn ontslagname als Commissaris der Koningin had neerge legd. Mr. Kesper blijft als ere-lid aan de Vebo verbonden. Eindexamen Gem. H.B.S. Voor het eindexamen H.B.S. B zijn aan de Gem. H.B.S. geslaagd: G. Ber nard. N. E. Binnendijk, P. Blommers, Oegstgeest. F. Boom, Oegstgeest. K. C. van Diepeningen, Leiderdorp, J. van Duin, Noordwijk aan Zee, N. van Duyn, C. van der Graaf, J. G. van Heusden, W. G. C. van 't Hof, Katwijk aan Zee, J. J. van der Kaaden. J. v. Leeuwen, H. F. L. Meijler, Noordwijk aan Zee, A. D. NieuwenhuizenSegaar, J. Punselie. W. Serdijn. Marianne Wahab. G. W. Wen- neker. Oegstgeest, T. Wichers, Leid- schendam, J. W. Kaak. Afgewezen: 8. Waar geen plaatsnaam bij vermeld is, is dit Leiden. Mulo-examens Gisteren zijn voor het Mulo-examen geslaagd: M. A. van Vliet. Leiden (A), W. J. Sies, Wassenaar (A), A. J. A. Roeloffs, Oude Wetering (A). M. J. v. d. Reyden. Leiden (A). A. J. van Dal- sen. Leiden (A), A. P. M. Cosman. Lei den (A), D. J. v. d. Berg. Leiden (B). P. J. L. van Dalsen, Leiden (A), H, Datema, Leiden (B). H. J N. van Oosten. Leiden (A), E. v. d. Marei. Koudekerk aan den Rijn (A). J. van Apeldoorn. Leiden (B). W. P. J. Smitt, Leiden (A), A. J. Scheren, Leiden (A). G. C. de Hart. Leiden (A). W. F. Stuur man, Voorschoten (B), W. den Tonke- laar. Leiden (B), L. v. d. Sluys Veer, Leiderdorp (A), H. M. Boogert, Leider dorp (A). H. J. Tijsterman, Rijnsburg (B). J. M. Vlieland, Katwijk aan Zee (A), H. v. d. Boogaard. Voorschoten (B). W. J. Brouwer, Zoeterwoude (B). W. F. Calsijn, Leiden (B), E. A. Cortel. Leiderdorp (A). AVOND-MULOSCHOOL Voor het aanvullend Mulo-B-diploma (Wis- en Natuurkunde) slaagden vijf van de zes kandidaten, die met toestem ming examen deden, t.w. de heren: F. M. Masurel, W. I. van Kampen, Chr. de Laaf en J. C. Nieboer, allen te Leiden: en W. M. van der Plas te Katwijk aan Zee. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN: Wlllemlna, dr van A. Kiel en G. van Ek; Ank Liselot, dr van D. Wielkens en J. Pal6ma; Leonardus Petrus, zn van M. Starrenburg en A. van Bemmel; Leendert Pieter, zn van J. L. P. Stam en G. van Leeuwen; Herman, zn van I. de Vrle6 en N. A. Verwoerd; Margarita Maria, dr van J. Lagerberg en E. M. E. Werdmuller; Abraham, zn van D. de Graaf en J. E. Kool; Johanna Gerdlne Hendrlka Cornelia, dr van P. Brlttljn en H. C. van Rheenen. GETROUWD: J. P. Klaassen en M. T. Weenlnk. ONDERTROUWD: J. C. van der Drift en A. G. M. te Boek horst; A. van Dijk en E. van Eijgen; B. C. L. Starmans en A. van Hagen; A. J. Leue- rlng en G. Stijlaart; J. J. de Jong en M. C. Davids; C. P. Wiering en H. H. Oostrom; W. Kleis en E. Vierkant; J. P. de Meij en T. H. Manusama; A. A. Kok en A. P. Vil ders; F. J. Mentzij en E. van der Steen; H. H. Vlasveld en E. Struik; J. van DulJven boden en H. B. Weber; C. Robijn en C. de Graaf- C. N. Bey en A. van den Hoed; C. van Musscher en A. Seller; J. Helversteijn en C. J. Lagerberg; H. van As en C. A. Vaessen; T. H. J. Vleghert en H. H. Kole; C Padding en G. P. Bogaards; L. van der Lubbe en J. Boom; A. J. Eljkman en L. M. Mosseveld. OVERLEDEN: V. F. M. de Boe. man. 56 Jr; M. van Eijk. wed. van Hamerslag, 81 Jr; C. B. Broek man, wed. van Koelink, 69 Jr; W. Opdam, hulevr. van Slngeling, 45 Jr. bracht in een kort slotwoord nog onder de aandacht, dat het werk van de stichting zich steeds meer uitbreidt. Van de belangstelling die H.M. de Ko ningin bij Haar vorig jaar aan Leiden gebracht bezoek ook voor dit werk heeft getoond, is een grote stimulans uitgegaan. Het is nu zelfs zo. dat het volgend seizoen weer met meer cursus sen zal worden gestart, dan er dit jaar geweest zijn. Gaarne geven we tot slot een ver zoek door van mej. v. d Voort. Er is namelijk groot gebrek aan leiding voor het kamp. dat van 21 tot 28 juli a.s. zal worden gehouden. Zij, die zich hiervoor zouden willen opgeven kunnen, dat doen bij mej. v. d. Voort. Hoofdstraat 6 te Leiderdorp, telefoon 30680. (Ingez. Med.-Adv.) (Ingez. Med.-Adv.) EXPOSITIE Nieuwe kleuren moderne gegarandeerd kleurecht, vanaf f 4.90 p. m. Ziet onze SPECIALE ETALAGE. BOTERMARKT 23 G. WOLFSLAG BREESTRAAT 145 HEEFT DE GEHELE COLLECTIE IN VOORRAAD. LEIDSE AQUARIUMVRIENDEN „De Leidse Aquariumvrienden" hiel den een ledenvergadering in de recrea tiezaal der N.V. Hollandse Constructie Werkplaatsen en de N.V. Nederlandse Electrolas Mij. Tijdens deze zeer goed bezochte vergadering werden o.a. 3 nieuwe leden door de voorzitter geïn stalleerd. Vervolgens werd een nieuw onderwerp onder de aandacht van de leden ge bracht: n.l. de Vragenbus. De voorzit ter, die dit onderwerp inleidde, meende dat met deze rubriek zeker aan een wens van de leden wordt tegemoet geko men Dat deze rubriek in de smaak viel bij de leden bleek al direct door de vele vragen welke bij het bestuur werden in gediend en waar zeer geanimeerde dis cussies op volgden. Na de pauze besprak de heer Jac v. Wezel, de planten welke in een ver warmd aquarium gehouden kunnen wor den. Een grote voorraad plantenmate- riaal werd aan de leden getoond, o.a. verschillende soorten vallisneria, aller lei soorten cryptocoryne-planten, enz. enz. Tijdens de bespreking werd naar vo ren gebracht op welke wijze men de planten het best kan houden en hoe men ze het snelst kan vermeerderen. O a. toonde de heer v. Wezel de jonge plan ten. welke hij geregeld kweekt van de Aponogeton crispus, een plant welke voorkomt op Ceylon. De kweek werd ge demonstreerd door middel van een mee gebracht bloeistengel en reeds bevruchte zaadjes. Na deze interessante causerie werd een groot aantal vragen gesteld. De voorzitter van de vereniging, de heer Laman sprak aan het einde van de avond de wens uit, dat de heer v. Wezel in de toekomst nog meerdere van deze avonden zou willen verzorgen. De Leidse Aquariumvrienden kunnen op een zeer leerzame avond terug zien. PROMOTIES LEIDSE UNIVERSITEIT Gepromoveerd tot doctor in de Wis- en Natuurkunde op proefschrift geti teld „Vitamine D-C 14 (Een onderzoek naar de resorptie en het metabolisme van de vitaminen D2 en D3 bij ratten en kippen), de heer B. G. van den Bos te Weesp. Gepromoveerd tot doctor in de Wis- en Natuurkunde op proefschrift geti teld ..Monomoleculaire lagen (Symme trische dialkylazijnzuren en hun inter actie met films van eiwitten)", de heer S. J. Roorda te Leiden. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het Doet. ex. Ned. Recht de heren J. C. Koomans (Dor drecht), Th. M.Th. Adriaansens (Schie dam) en T. L. Stehouwer (Sommels- dijk); kand. ex. Ned. Recht mej. N. H. de Klerk (Wassenaar), mej. M. E. Hes (Den Haag) en de heren H. E. Koning (Hardenberg), J. S. Rijkels (Enschede), C. H. B. Boot R'damJ. J. M. A. Eg- gels (Den Haag). W. M. Engelberts (Arnhem). D. M. Schorer (Arnhem). A M. Mout (Wassenaar). P. Bakker Schut (Gorssel), R. P. J. Vroom (Den Haag), Th. J. van Hasselt (A'dam) en J Knottenbelt (A'dam): Prop. ex. God geleerdheid de heer M. de Mey (Lei den). Reeds nu tweemaal zoveel inschrijvingen als vorig jaar Het is een uitstekende gedachte van de Sportcommissie der gezamen lijke Noordwijkse Reservediensten om aan de Nortgho-wandeltocht een bij zondere fleur te geven door er een grote muzikale show aan te verbinden. Hieraan zal worden medegewerkt door de Amsterdamse Politieniuziekkapel onder leiding van de kapelmeester inspecteur Pinkse, het Trompetterkorps van de Huzaren van Boreel uit Amersfoort, de muziekkapel van het Regiment Limburgse Jagers uit Venlo, het tamboerkorps van het district Den Haag van de Nationale Reserve, het tamboerkorps van het depot Veldartillerie te Breda, het tamboerkorps van de Reserve-Politie te Leiden en het tamboer korps van de res.-Marechaussee te Arnhem. De Leidse Herv. gemeente in cijfers In de junivergadering van de centrale kerkeraad der Leidse Hervormde Ge meente is een samenvattend verslag der wijkgemeenten onder de loep genomen, dat ditmaal was samengesteld door de heer P. Guley. Uit dit verslag blijkt o.m., dat Leiden op het ogenblik dertien predikantsplaat, sen telt, n.l. 9 voor gewone werkzaam heden, 1 voor het studentenwerk, 1 voor het bijzondere kerkewerk, 1 voor bijzon dere werkzaamheden (ds. Hubeek) en 1 voor buitengewone werkzaamheden (ds. Blankenstein, het werk onder de Oos terse studenten). Daarnaast zijn er no gouderlingen met een bepaalde opdracht, t.w. 5 voor het bijzondere kerkewerk. 3 voor het studen tenwerk, 1 voor het werk onder de Oos terse studenten, 1 voor de militairen, 1 voor het massa-jeugdwerk en 1 voor de emigranten. De grootte der wijkgemeenten loopt nogal sterk uteen. Telt de kleinste wijk- gemeente 706 hervormdel eden, resp. doopleden, de grootste 2373. Binnenkort zal hierin verandering worden aange bracht, waarbij het de bedoeling is, dat iedere wijkgemeente circa 1500 leden zal omvatten. Naar schatting telt de Hervormde Ge. meente van Leiden ruim 11.000 bij lij dende lidmaten, en ruim 14.000 doople den. tezamen 25.000. De Herv. Kerk re kent echter ook met „geboorteleden", d.w.z. kinderen, die uit hervormde ouders geboren zijn, maar niet zyn gedoopt. Hoevelen dit er zijn, is uit de opgaven der wijkverslagen niet op te maken. Bij de laatste volkstelling (1947) heeft ruim 37% van de burgerlijke gemeente Leiden opgegeven tot de Hervormde Kerk te be horen. Daar de bevolking van Leiden op 1 januari j.l. 94.302 zielen telde, zou den dit er dus in het geheel bijna 35.000 moeten zijn. Hierbij moet in aanmerking genomen worden, dat kerkelijk en bur gerlijk Leiden niet samenvallen. Ker kelijk Oegstgeest en kerkelijk Leiderdoip „annexeren" plm. 1000 hervormde Lei- denaars. Van de 576 kinderen, die in 1955 wer den geboren en als Ned. Hervormd wer den aangegeven, werden er 500 gedoopt. Bovendien werden 34 volwassenen ge doopt. Op bezoeh te Poppel in de Kempen Belgische Boerenbond bezit een florerende proef boerderij Landbouw onzer zuiderburen neemt een eervolle derde plaats in Europa in (Van onze Brusselse correspondent) De Belgische landbouw haalt langza am maar zeker de achterstand In, welke hij voornamelijk op het gebied van de organisatie nog heeft op Denemarken en Nederland. Het zou echter onjuist zijn de Belgische landbouw „achterlijk" te noemen, daar hij, onmiddellijk na Nederland en Denemarken, in Europa een eervolle derde plaats bezet op het gebied van de opbrengst der graangewas sen per hektare, de melkgifle per koe, de veestapel, de teelt van specialiteiten enz. Wij hebben dat geconstateerd bij een bezoek aan de Sint Isidorushoeve te Poppel, een dorp in de Antwerpse Kempen, op de weg naar Tilburg. Daar, vlak bij de Nederlandse grens, heeft de Belgische Boerenbond, die met 100.000 Belgische boeren-bedrijfsleiders de grootste nationale landbouworganisatie is, een experimentele hoeve opgezet. De hoeve beslaat niet minder dan 260 hectare en de bedrijfsleider, de heer Van Parijs, werkt onder de directe leiding van Senator dr. Gilbert Mullie, voorzitter van de Boerenbond en van de leiding van de coöperatieve organisatie, de aan- en verkoopvennootschap van de Boe renbond. Te Poppel is men erin geslaagd merkwaardige opbrensten te ver krijgen met een nieuw soort rogge, de Celestijnerrogge van de Belgische hoog leraar prof. A. G. Dumon. Deze leidt te Heverle het veredelingsstation voor zaaigranen, dat mede gefinancierd wordt door de Boerenbond en waar de landbouwspecialisten van de Leuvense universiteit worden opgeleid. bedrijf gaat de Boerenbond vele miljoe nen francs investeren. Hoe enthousiast men in kringen der reservediensten is om aan de tocht mede te werken, blijkt wel uit de ge schiedenis. dat laatstgenoemd korps aanvankelijk van de bevoegde autori teiten geen toestemming kon bekomen om aan de Nortgho-tocht deel te ne men Een en andermaal kwam de res.- Marechaussee bij haar commandant op het matje en het resultaat was, dat zij niet alleen de vereiste toestemming kreeg, maar zelfs ook nog een tege moetkoming in de vervoerskosten, want die kwamen in dit geval voor eigen rekening. Met zoveel ambitie en blijk van doorzettingsvermogen kan de wandeltocht en het muziekfeest niet anders dan slagen. Behalve de reeds genoemde militaire korpsen werkt waarschijnlijk „Trouw moet Blijken" uit Lisse met haar drum band mee. terwijl er ook een goede kans is, dat het keurige tamboer- en pijperkorps D.V.S. uit Katwijk acte de présence zal geven. In de tijd tussen start en finish en wel te 16.30 uur, zal de Amsterdamse Polltiekapel een populair concert geven op het terrein van de speeltuinvereni ging op de hoek Hoogwakersbosstraat- Öranje Nassaustraat gelegen in het Golfplan ten noorden van de Quarles van Uffordstraat. Te 16 uur maken de verschillende militaire muziekkorpsen een mars door het dorp en begeven zich daarna even eens naar de speeltuin, waar de Hu zaren van Boreel en de kapel van de GEM. SOCIALE WERKVOORZIENINGSREGELING Uitkering van 3% gevraagd Het raadslid, de heer M. Sommeling (PvdA) heeft het volgende voorstel in gediend: „De Raad der Gemeente Lei den verzoekt het College van B. en W. er by de Regering op aan te dringen, dat toestemming aan de gemeenten wordt gegeven om aan hen, die werk zaam zijn onder de Gemeentelijke So ciale Werkvoorzieningsregeling voor handarbeiders, alsmede onder de Sociale Werkvoorzieningsregeling voor hoofd arbeiders een uitkering te geven van 3% Operette-melodieën werden Limburgse Jagers, aansluitend op het concert van de Amsterdamse Politemu- ziekkapel een grote show zullen geven. Het muziekfestival zal te 21 uur op het Palaceplein worden besloten met een massale taptoe door alle aanwe zige militaire muziek- en tamboer korpsen. Zaterdagmiddag te 2.30 uur vindt in hotel-restaurant „De Seinpost" de ont vangst plaats van de autoriteiten. Op hetzelfde tijdstip starten de indivduele deelnemers aan de wandeltocht van het terrein van de speeltuinvereniging. Te 3.15 uur nam. starten de deelne mende groepen, waarbij de detache menten reservisten, militairen en politie zullen defileren voor de op het terras van „De Seinpost" verzamelde autoriteiten. 's Avonds te 8 uur worden de prijzen uitgereikt. Naar wij vernemen bestaat er zeer veel animo voor deze wandeltocht. Het aantal inschrijvingen is reeds het dub bele van voorgaande jaren. van het jaarloon over 1955". Tuinconcert K. en G. en Jong en Jolig Onder november-achtige weersom standigheden hebben de gezelschappen „Sempre-Avanti" en „Kunst en Genoe gen" gisteravond in Oud-Hortuszicht een tuinconcert gegeven. Deden aanvankelijk storm- en regen vlagen het ergste vrezen, toch trok K. en G. in dubbele marsformatie (Jong- K. en G. was ook van de partijvan het Wijkgebouw „Levendaal" naar de tuin aan de Witte Singel, waar even na 8 uur de eerste fanfares het sein aan de circa 500 bezoekers gaven, dat de „zomer"-uitvoering begonnen was. Na een afwisselend program van pijpers en drumband o.l.v. Jan IJzerman, was het woord aan Sempre-Avanti met Jong en Jolig, die met mars- en wandellied jes gedachten aan mooie zomervakan ties opwekte! Hoe waren de dreigende lucht en de wild heen en weer zwaaien de bomen daarmede in tegenspraak. door Succes op arme zandgrond Te Heverle werd ook de „parel van Heverle", een hybride-mais geteeld, welke eveneens voor vermeerdering op de gronden te Poppel wordt uitgezaaid. In deze eens zo armoedige Kempische zandgrond hebben wij thans het korte groene vlas van de Nederlandse her komst zien groeien, evenals de Neder landse pootaardappelen Voran en Bintje. Maar de 67 hectaren Celestijnerrogge. die een rendement oplevert, dat 8 a 10 pet. hoger ligt dan dat van de be kende Duitse Petkuserrogge, is hier de trots van het bedrijf. Daarnaast is men er door wetenschappelijk verantwoorde wisselteelt en bemesting met lupinen en meststoffen in geslaagd, de grond zó sterk te verbeteren dat op enkele per celen suikerbieten konden worden ge teeld. En suikerbieten zijn nu toch specifiek teelt van de zeer zware en vruchtbare gronden. Deze teelt had in 1955 een rendament van 47.000 kilo bie ten. met een suikergehalte van 17 pet. per ha. Het Poppelse varken en de Wallace-kippen Te Poppel wordt ook voor de Belgische boeren het bekende Poppelse varken gefokt, een kruising tussen het Neder landse en Duitse landvarken. Het samengesteld veevoeder, dat door de veevoederfabrieken te Merksem bij Antwerpen wordt gefabriceerd, wordt te Poppel getest op de veestapel. Deze fabriek te Merksem is eveneens een coöperatieve organisatie van de Boe renbond en een van de grootste veevoe derfabrieken van West-Europa, gespecia liseerd in de fabricage van de samen gestelde brokken of schilfervoeders voor runderen, varkens en kippen. Nieuwe samenstellingen van veevoeders worden te Poppel wetenschappelijk bestudeerd door dr. Pierre Zeleny, een befaamd internationaal deskundige op het gebied van de fysiologie en de voedingsleer, die op de hoeve een eigen laboratorium heeft. Thans zal te Poppel op een perceel van 6 ha een hoenderselecticstation worden opgericht volgens de inteelt- methode van Wallace jr., zoon van de gewezen vice-president der Verenigde Staten, die door kruising van inteclt- stammen een kippenras teelde, dat leg kippen voortbrengt, met een jaarpro- duktie van 200 tot 260 eieren. In dit De Belgische boer is sterk individualistisch ingesteld De mensen van de boerenbond zijn overigens van oordeel, dat de regering te weinig subsidie verstrekt voor de bestrijding van t.b.c. Nederland is thans geheel t.b.-vrij. doch dat is in België nog niet het geval, wel natuurlijk in Poppel waar de jonge runderen twee maal per jaar op doktersvisite gaan. Het vee verblijft in open stellan. Ge- experimenteerd wordt met de beste zaaigrassoorten van het Belgisch Rijks station te Melle bij Gent. Wij hebben van dit bezoek aan de St. Isidorushoeve te Poppel de positieve indruk meegeno men. dat de Belgische boeren zeker niet minder werklustig en bekwaam zijn dan hun Nederlandse collega's. De achter stand, die de Belgische landbouw moet inlopen, zit voornamelijk in de organi satie van de samenwerking tussen de wetenschappelijke onderzoekcentra en de boer in zijn dagelijks bedrijf. In België wordt veel minder geld uitgege ven voor de voorlichting dan in Neder land. Verder is de Belgische boer veel individualistischer ingesteld dan de Nederlandse en zou hij bijvoorbeeld niet gemakkelijk een verplicht teeltplan aanvaarden, zoals dat in Nederland, overigens met goed gevolg, het geval is. Toch is een aantal Nederlandse boeren ook niet meer zó enthousiast over het Nederlandse landbouwsysteem. Wanneer de Belgische regering initia tieven als die van de experimentele hoeve to Poppel met alle macht zou bevorderen en steunen, is te verwach ten. dat de Belgische landbouw, zoals in Benelux-verband werd afgesproken, over zeven jaar van het Benelux-landbouw- protocol kan afzien. Althans voor de grote teelten van granen en voor de veeteelt. De tuinbouw zal altijd een delicaat punt blijven, daar het in België een zeer versnipperd familiaal bedrijf is. Prinses Astrid van Noorwegen, de 24-jarige dochter van Kroonprins Olafgefotografeerd met haar lieve lingshond op het balkon van haar ouderlijk buitenhuis te Skaugum. Ronde van Frankrijk Precies om kwart over tien zijn de 118 overgebleven renners van de Ronde van Frankrijk te Luik gestart voor de tweede etappe naar Rijssel over 217 km. Zoals bekend zijn twee renners Fliffel (zuid oost) en Sitek (lie de Francena de le etappe te laat aan de finish te Luik ge komen, zodat zij de strijd niet meer mochten voortzetten Bij de passage te Hannut (32.5km) lagen zes renners t.w Morvan. Elena, Schmitz. Mallejac, de Bruyne en Par doen. 1 min 32 sec voor op" het peloton, dat werd aangevoerd door de Zwitser Gret. De Zwitser Hollenstein heeft op het eerste gedeelte van de tweede etappe de strijd gestaakt. Bij Jandrain hadden de zes vluchte lingen drie minuten voorsprong op het peloton. Bij Brussel bedlraagt de voorsprong 4 min 8 sec. Het peloton wordt aangevoerd door Darrigade (Fr.) en Ockers (België) Verboden voor vrouwen. mandoline-orkest o.l.v. Koos Kukler en I huiswaarts diens solisten Wim Brugman, Nel de Vries en Gé Koolhaas met veel verve en élan aan het genietend (in regen jassen gedoken) publiek voorgedragen. Even na 10 uur eindigde K. en G. deze avond met een korte taptoe. Hoe grim mig de natuur ook was. dankbaar trok het na afloop de grote schare bezoekers 20 opstandelingen gedood Volgens vandaag uit Makassar in Djakarta ontvangen berichten, zyn 20 opstandelingen gedood en vele gewond tijdens een gevecht tussen een mili taire eenheid en een bende van de Daroel Islam in het district Madjene, in Zuid-Celebes. De militairen hadden zich naar het betrokken gebied begeven na ontvangen berichten, dat terroristen van de Daroel Islam vanuit hun schuilplaatsen nabU Rangean aanvallen deden op dorpen in dit district. Drie Japanse vrouwen, die dezer da gen een heilige berg. die sinds 1300 jaar voor vrouwen verboden is wilden be klimmen, zagen zich de weg versperd door een boze Boeddhistische priester. De priester weigerde de vrouwen, le den van een Tokiose vereniging voor bergbeklimming en skiën, onverbiddelijk de toegang tot de 1700 meter hoge berg Omine-San. „Deze berg Is gewijd aan Boeddha en de goden... zei de priester, „en is heel lang geleden geopend voor de geestelijke opleiding van mannen. Het is een godsdienstige regel, dat vrou wen hier niet mogen komen Gij. vrou wen. wordt derhalve verzocht om te ke ren". De priester voegde er aan toe. dat hij niet wilde zeggen, dat „vrouwen onrein zijn", maar dat volgens „een ongeschre ven wet., vrouwen de berg niet mogen betreden De dames protesteerden, zeggend dat het verbod „ouderwets" was. dat de berg deel uitmaakt van een nationaal park. dat open is voor alle burgers, en dat het verbod een schending van de grondwet is. volgens welke mannen en vrouwen gelijke rechten hebben, maar de priester week geen duimbreed en tenslotte gaven de vrouwen hun poging op. En dit was maar goed. want de 350 mannelijke in woners van het nabijgelegen dorpje Do- kawa hebben te kennen gegeven, dat zij een cordon rond de berg zullen trekken om de vrouwen van de geheiligde plaats te werenOndanks protesten van vrouwen-organisaties en verenigin gen van bergbeklimmers uit geheel Ja pan schijnt het vrijwel vast te staan dat Omine-San nog lang gevrijwaard zal blijven van vrouwelijke indringers De „Oranje" in Djakarta ER DEDEN ZICII GEEN INCIDENTEN VOOR (Telegrafisch van onze correspondent in Djakarta) De Oranje van de Maatschappij Ne derland, welk schip als gevolg van een inmiddels bijgelegde staking van het Indonesisch bedienden-personeel met Nederlandse studenten als ver vangers naar Indonesië voer, Is van morgen in Tandjong Priok gearri veerd. Er deden zich bij aankomst geen moeilijkheden voor. De Indonesische havenarbeiders kwa men normaal aan boord om de gewone werkzaamheden te verrichten, hetgeen in verband gebracht werd met het feit. dat de leiding van de vakbond in Indo nesië niet geheel akkoord Is met de sta king in Nederland, daar deze buiten kennis van Djakarta werd geprocla meerd. Besprekingen werden vanmorgen nog gevoerd om aan de studenten walpassen te verstrekken, opdat zij in Djakarta zouden kunnen gaan passagieren. De verstrekking stuitte namelijk af op het bezwaar, dat zij niet op normale wtjze zijn gemonsterd, omdat zij geen gewone zeevarenden z^jn

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 3