Kamer oordeelt onvriendelijk over Haagse burgemeester mr. Schokking Machtig plan voor oliebuisnet van Marseille naar Nederland - België WEERBERICHT „Er spelen onzuivere motieven Koninklijke Shell overweegt de uitgave van 1 miljard voor vlottere brandstof voorziening HEREN-PYJAMA'S COUPON-VERKOOP Grootse huldiging van dr. Drees in de Haagse Houtrusthallen 95ste jaargang VRIJDAG 6 JULI 1956 No. 28875 LEIDSCH DAGBL Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.— per kwartaal; f2.35 per maand: f055 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Verschillende wenken om af te treden (Van onze parlementaire redacteur) Een groot deel van de Tweede Kamer heeft gisteren niet vriendelijk geoor deeld over de handhaving van mr. F. M. A. Schokking, als burgemeester van den Haag, nu bekend is geworden, dat hij in 1942 als burgemeester van Hazerswoude het Joodse gezin Pino aan de Duitsers heeft uitgeleverd. Alleen de woordvoerder van de KVP (mr. Van Rijckevorsel) en de CHU (mr. Beernink) spraken zich positief uit voor handhaving. Mr. Roosjen (AR), die in ieder geval wilde vaststellen, dat mr. Schokking een fout heeft gemaakt, zei negatief: „Wij willen niet uitspreken, dat mr. Schokking als burgemeester niet gehandhaafd zou kunnen worden". De heer Scheps (P. v. d. A.) sprak de hoop uit, dat de burgemeester de wijsheid zou worden geschonken uit zichzelf heen te gaan. Dat zou zelfoverwinning kosten, maar het zou hem eren. De heer Ritmeester (VVD) concludeerde, dat de regering naar mogelijkheden zal moeten uitzien opdat Den Haag door een ander wordt geregeerd. De heer Gortzak (CPN) besloot: „Burgemeester Schokking moet heengaan, heengestuurd worden". een voorbeeld ter navolging kunnen stel len. Het benoemingsbeleid van de rege ring heeft volgens de heer Scheps (PvdA) gefaald, al dient te worden ge zegd, dat in 1949 de Commissaris der Koningin in Zuid-Holland heeft nage laten om de feiten, die hem bekend wa ren. ter kennis van de regering te bren gen. Mr. Schokking had bij zijn sollicitatie naar het burgemeestersambt te Den Haag zelf de zaak medegedeeld. Hij zou nog veel kunnen voorkomen door thans af te treden. Ook de heer Beernink (CHU) consta teerde, dat niet door toedoen van mr. Schokking de feiten onbekend zijn ge bleven. Met een nieuw onderzoek zou de Kamer op de zetel van de rechter gaan zitten. De CHU acht de zaak thans afgedaan. Het beleid van het Kabinet is niet aanvechtbaar op grond van de ge gevens, waarover het beschikte. Thans omstreden figuur „Door de zaak-Schokking spelen i lerlei onzuivere motieven", erkende gis teren de heer Scheps (PvdA), maar daarmede kan niet worden ontkend, dat de „zaak-Schokking" bestaat. De bur gemeester van Den Haag is een om streden figuur geworden en men moet zich afvragen of het Nederlandse volk niet zal blijven verlangen naar een dui delijke uitspraak door het instellen van een volledig onderzoek. Redelijke twijfel aan de schuld van mr. Schokking aan de ondergang van het gezin Pino is niet mogelijk. De Haagse burgemeester is daardoor in opspraak. Kan hij dan nog worden gehandhaafd? De verdere ont wikkeling zal hem voor moeilijkheden stellen, waardoor hij tenslotte toch tot aftreden zal worden gedwongen. Aan zijn vaderlandse gezindheid twijfelt de PvdA niet. Maar de vraag is of hij als magis traat is opgewassen tegen situaties als met het gezin Pino. Uit niets is komen vast te staan, dat hij niet anders had kunnen handelen. De beslissing van de Hoge Raad. die geen reden ziet alsnog een vervolging in te stellen, tegen mr. Schokking kan Juist worden geacht zonder dat dit behoeft in te houden, dat hij als burgemeester wordt gehandhaafd. De heer Gortzak (CPN) merkte op, dat de socialistische burgemeester van Lemsterstad in de bezettingstijd vijf Jo den heeft laten arresteren. Hij is nu weer burgemeester. Als het de PvdA om zuiverheid gaat, had zij in eigen rijen Jordaanse troepen gereed voor actie „Arabieren vermommen hun werkelijke bedeelingen Een Israëlische woordvoerder be schuldigde donderdagavond Egypte, Sy rië, Libanon, Jordanië en Irak, dat zij troepen aan de Israëlische enzen samentrekken of hun troepen in paraat heid brengen. De Arabische beweringen over Israëlische troepenconcentraties langs de Jordaanse grens zijn slechts bedoeld om de actie van de \rabieren te vermommen, zo zei hij. De spanning aan de Israëlisch-Jor- daanse grens is donderdagochtend nog toegenomen door een incident, waarbij volgens Jordaanse berichten een Israë lische patrouille schoot op boeren, die op Jordaans gebied werkten. Twee Jorda- niërs werden gewond. Een Jordaanse patrouille beantwoordde het vuur, waar na de Israëliërs zich terugtrokken. De Jordaanse opperste defensieraad ls donderdag in Amman bijeengeweest onder voorzitterschap van Koning Hoes sein. In een communiqué is bekend ge maakt, dat, na bespreking van de toe stand. een aantal maatregelen zijn ge nomen om elke Israëlische aanval op Jordaans gebied te verhinderen. Er zijn versterkingen gezonden naar de weste lijke oever van de Jordaan. Een Jor daanse militaire woordvoerder ver klaarde donderdagavond: „Wij djnlangs de gehele grens gereed om tot r.ctie over te gaan." Stevige straf voor vrouwenhandelaar De beruchte 48-jarige Eugenio Ies- sina uit Londen is vandaag te Doornik in België tot zeven jaar en olf maan den veroordeeld wegens vrouwenhandel en het illegaal binnenkomen van het land. Zijn 41-jarige broer Carmelo kreeg tien maanden. Iets hogere middagtemperaturen De Bilt verwacht tot morgenavond: Vannacht weinig bewolking, morgen overdag toenemende bewolking met la ter kans op wat lichte regen. Overwe gend matige westelijke wind, ïater krimpend naar zuidwest of zuid. Van nacht iets kouder, morgen iets hogere middagtemperaturen. (Opgemaakt te 11.15 uur). 7 juli Zon op: 4.31 uur; onder: 21.03 uur. Maan op: 3.41 uur; onder: 20.14 uur. Hoogwater te Katwijk aan Zee te 1.59 en 14.35 uur. Dit blad bestaat alt 14 pagina's. Ritmeester onsympatiek en hij heeft het sterk ontraden. Er zijn nu wonden ge slagen, die lang zichtbaar zullen blij ven. Daarom zal de regering moeten uit zien naar mogelijkheden, waardoor Den Haag door een ander wordt geregeerd. Ds. Zandt (SGP) verklaarde tenslotte, dat het hem tegen de borst stuit dat een zaak van 14 jaar geleden weer is opge rakeld. Ook met politieke bijbedoelingen, hetgeen de zaak vertoebelt. Zijn eind oordeel wilde hij zich nog voorbehouden. Vandaag antwoordt minister Beel. Stalin begon oorlog in Korea, erkende Kroesjtsjef in rede Het Britse liberale blad „Manchester Guardian" meldt, dat geruchten de ronde doen volgens welke nog ongepu bliceerde delen van Kroesjtsjefs „desta- linisatie-rede" inhouden dat Sovjet-Rus land de Koreaanse oorlog is begonnen. Het blad zegt datvolgens de Zuidko- reaanse radio ook Kim-Il-soeng, de Noordkoreaanse leider, tijdens zijn be zoek aan Oost-Duitsland onlangs een bekentenis in dezelfde geest heeft ge daan. De „Manchester Guardian" zegt. „Vermoedelijk zal het hele verhaal spoe dig bekend worden. De doden vertellen geen verhalen, zegt men wel eens, maar de dode Stalin heeft meer dan dat ge daan: hij heeft veel dingen aan het licht gebracht en misschien blijft hij dit doen. De kous is af Mr. van Ryckevorsel (KVP) stelde zich op het standpunt., dat wanneer eenmaal de bevoegde justitie een be slissing heeft genomen, in onze rechts staat daarmede de zaak uit is, ongeacht of de publieke opinie de beslissing al of niet juist acht. Indien wij treden in de feiten van de zaak, handelen wij als Kamer on grondwettelijk omdat in de Grondwet de taak van het rechtspreken is toebedeeld aan de rechterlijke macht. Hier ontbre ken ook de verdachte en zijn raadsman voor de verdediging. Afgezien van alle andere overwegingen noemde de heer Roosjen (AR) het in ieder geval een fout, dat mr. Schokking de S.D. heeft opgebeld over het Joodse gezin Pino. Maar het Openbaar Ministerie zag in 1946 geen reden een vervolging in te stellen. De Hoge Raad heeft beslist dit niet alsnog te doen. Daarmee is straf rechterlijk de kous af. Er bestaat geen zuiverings-dossier Schokking. Daardoor was er geen obstakel om hem in 1946 tot burgemeester van Alphen aan den Rijn te benoemen. In 1949 heeft hij eigener beweging de Commissaris der Koningin in Zuid-Holland, de inmid dels afgetreden mr. Kesper, van de ge beurtenissen in Hazerswoude in kennis gesteld; die feiten zijn niet aan de regering meegedeeld en haar treft dus geen blaam. By de her benoeming in 1955 kende de regering de feiten wel, maar zij meende toen die oude zaak maar te moeten laten rusten. Achteraf zal minister Beel be. treuren, dat hij zich toen niet breder heeft georiënteerd. Geslagen wonden De oud-burgemeester van den Helder, de heer Ritmeester (WD), oud-illegaal herinnerde eraan dat de posities van dé burgemeesters in de bezettingstijd moei lijk waren. De houding van mr. Schok king als burgemeester van 's-Graven- zande en Hazerswoude was die van een goed vaderlander, maar tegenover het gezin Pino heeft hij gefaald. Hij had nooit de SD mogen opbellen. De manier, waarop de oude zaak weer in de open baarheid was gebracht, vond de heer Een Russisch soldatenkoor brengt I op het ogenblik een bezoek aan Londen. De Lord Mayor (tweede van rechts) kon het blijkbaar met zijn gasten best vinden en zong zijn partij mee. In Londen is men volgens Reuters financiële redacteur druk bezig met het bestuderen van plannen voor de aanleg van een uitgebreid oliebuisnet voor West-Europa. De hoofdbuisleiding zou lopen van Marseille aan de Middellandse Zee via Oost-Frankrijk, Luxemburg, het Saargebied, West- Duitsland, Nederland en België naar de havens van Rotterdam en Antwerpen. De kosten voor de aanleg van dit net worden geraamd op ongeveer 1 miljard gulden. Het net zou worden gebouwd door de Koninklijke Shell- groep in samenwerking met een aantal maatschappijen, werkzaam in Frankrijk, Duitsland, België en Nederland. De hoofdleiding zou een door snede hebben van ongeveer 75 cm of ongeveer de doorsnede van de grote oliebuisleidingen in Noord-Amerika en het Midden-Oosten. Besparing vaarüijd tankers en op de vervoerskosten Na voltooiing zou deze buisleiding een vitale rol kunnen spelen bij de voorzie ning in de Westeuropese behoefte aan brandstof. Door de vestiging van grote raffinaderijen nabij Parijs, in Lotha ringen. het Saargebied. het Roergebied en in andere binnenlandse verbruikscen- tra. zou deze leiding van groot belang kunnen zijn voor de industrie in alle landen waar de leiding zal lopen. Ruwe olie uit het Midden-Oosten zou in Mar seille kunnen worden gelost en dan via de buisleiding verder worden vervoerd in plaats van zoals thans haar weg vinden naar de Europese Atlantische kust. Voor olie, afkomstig van de eindpun ten in het oosten van de Middellandse Zee van de buisleidingen van het Mid den-Oosten, betekent lossing in Mar seille. in plaats van te Rotterdam of Antwerpen, een besparing van ruim de helft van de door het tankschip af te leggen weg en by de tegenwoordige ver- voersprijzen van meer dan een derde van de kosten. Voor olie van de Perzi sche Golf zou de besparing voor de tank schepen ongeveer een kwart van de af te leggen afstand bedragen. De bespa ring op de vrachtprijs is ongeveer een vijfde. Bij de bestaande plannen wordt de aanleg van een verlenging onder water naar Engeland, naar het voorbeeld van de ..Pluto's" uit oorlogstijd (langs welke de brandstofvoorziening voor de bevrij ding van Europa in 1944 en 1945 ge schiedde) niet in overweging genomen. Naar gelang van het aantal pompstati ons. zou een buisleiding van de voorge stelde doorsnede vermoedelijk tussen de 25 en 35 miljoen ton olie vervoeren, het geen een belangrijk deel is van het bin nenlandse verbruik der aan te sluiten landen. Aan de brugdie via Merwede- kanaal en Buiten IJ Amsterdam-oost en Amsterdam-noord gaat verbin den, wordt hard gewerkt. Een beeld van de werkzaamheden, gezien van de dijk langs het Merwedekanaal aan de ljsselmeerkant bij Zeeburg. Pernis zou door buizen bevoorraad worden Beginnend in Marseille, zou de leiding in een in het algemeen noordelijke rich ting door Oost-Frankrijk lopen, weste lijk van Lyon blijvend en Dijon oostelijk pa-sserend. Na de grens tussen het Saar gebied en Luxemburg te zijn gepasseerd, zou zij tot in West-Duitsland, ten wes ten van Trier, doorlopen. Te Keulen, na bij het Roergebied, zou de leiding dan in noordwestelijke richting naar Nederland gaan om zich vervolgens naar Antwer pen en Rotterdam te vertakken. Nor maal zouden Antwerpen en Rotterdam ontvangende eindpunten worden. De grote raffinaderijen te Pernis van de Koninklijke-Shellgroep zou dus via de buisleiding bevoorraad worden, in plaats van langs de lange tankschiproute. Wanneer echter op een bepaald ogenblik het Westeuropese gebied behoefte mocht hebben aan olie uit het Caraibische ge bied in plaats van uit het Midden-Oos ten. of wanneer er bij het eindpunt te Marseille een opstopping mocht ont staan, dan zouden Antwerpen en Rot terdam als invoer-eindpunten gebruikt kunnen worden. Het nieuwe voorzie ningsstelsel zou in alle opzichten een veel grotere soepelheid voor de Westeu ropese olievoorziening betekenen, aldus verwachten de plannenmakers (Ingez. Med.-Adv.) FLANELLEN Alle maten. 6 nieuwe ^treepdessins 7.25 8 DAGEN Natuurlijk bij HAARLEMMERSTRAAT 172 - 174 - 179 HERENSTRAAT 9 MI UZ A-BONNEN voor onze cliënten. 6000 P.v.d.A.-leden huiselijkbijeen (Van onze Haagse redactie) Ruim 6000 leden van de P. v. d. A. uit het gehele land hebben gisteravond in de Houtrusthallen te Den Haag minister-president dr. W. Drees ter gele genheid van diens 70ste verjaardag een grootse hulde bereid. Onder de aanwezigen bevonden zich o.a. de ministers Suurhoff en Mans- holt, de Commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland mr. Klaasesz, diverse leden van de Tweede Kamer envan het partijbestuur van de P. v. d. A. en om de huldiging voor de jarige een enigszins „huiselijk" karakter te geven, de familie Drees. Het geheel was een gezellige verjaardagspartij» waaraan werd medegewerkt door de Moerwyk-harmonie, de harmonie „De ster der toekomst" uit Maastricht en de Flierefluiters o.l.v. Johan Jong. Tijdens het optreden van de Flierefluiters maakte de NRU opnamen op geluidsband, welke vanavond zullen worden uitgezonden. Tot slot van de verjaardagsvisite sprak dr. Drees een rede uit, waarin hij de aanwezigen dankte voor hun belangstelling. Spr. merkte op. dat hij bij het bereiken van zijn 70ste verjaar dag persoonlijk had gemeend, dat dit een mooie gelegenheid zou zijn ge weest om zich van het actieve poli tieke leven te distanciëren, doch, al dus spr., ik ben gezwicht voor de aan drang van de partij om mij opnieuw kandidaat te stellen voor het minis ter-presidentschap. Het ligt daarom voor de hand, dat ik elke consequen tie daarvan zal aanvaarden, zo be sloot spr. Hierna sloot de heer Vermeer de bijeenkomst. Nadat om 8 uur precies dr. Drees door de voorzitter van de P. v. d. A. naar zijn plaats was geleid, terwijl de aan wezigen hem de „Socialistenmars" toe zongen, sprak de heer Vermeer een wel komstwoord uit. Hij deelde mede, dat het ledental van de P. v. d. A. thans 140.754 bedraagt en dat de afdeling Den Haag donderdag haar 9000ste lid had in geschreven. Spr. schetste vervolgens dr. Drees als een bouwer, die zijn partij op velerlei wijzen heeft gediend en als iemand, die ondanks tegenwerking rus tig voortwerkt aan de verwezenlijking zijner idealen. Zijn richtsnoer is immer geweest: „Ik blijf getrouw en wyk niet af". Dr. Drees, vervolgde spr., is een na tionale figuur geworden, die midden tussen zijn volk staat. Hij sprak de hoop uit. dat dr. Drees er spoedig in mag slagen een nieuw Kabinet te vormen. Tot slot deelde spr. mede, dat het bestuur van de P. v. d. A. de Wasse- naarse kunstschilder Bob Bruyn op dracht heeft gegeven om het portret van dr. Drees te schilderen, dat deze als verjaardagsgeschenk van de partij zal ontvangen. Hierna werden dr. Drees op zeer origi nele wijze door de AJC, nJ. met „Paard en wagen" vele cadeaus aangeboden. In de pauze maakten vele honderden van de gelegenheid gebruik om de jarige minister-president en mevr. Drees persoonlijk de hand te drukken. Na de pauze zongen en speelden de Flierefluiters o.a. een speciaal gecompo neerde verjaringsmelodie ovpr dr. Dre«: Zeker dertig doden bij ramp met bus Ten oosten van Karatsji is een auto bus met 48 inzittenden meegesleept door een rivier, waarvan het peil, tengevolge van de Moessonregens, sterk gestegen was. Tot nu toe zijn zeventien personen, onder wie de bestuurder, gered. De stof felijke overschotten van elf passagiers zijn geborgen. Men vreest, dat de twin tig ande~* "«ssagie»* ®»»,dronI"x»i riin.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 1