Koninklijke interesse voor liet lustrumspel Xerxes te Utrecht Loop der bevolking te Leiden Zaak Schokking komt donderdag in de Tweede Kaïner Met een enkel woord Praten over Kabinetsformatie Agenda WOENSDAG 4 JULI 1956 Een bonte stoet trok door Persepolis' straten Gisteravond is op het concours-hippique-terrein aan de Croese- laan te Utrecht, in tegenwoordigheid van H.M. Koningin Juliana, Prins Bemhard en Prinses Beatrix het openluchtspel „Xerxes" in première opgevoerd ter gelegenheid van het 64ste lustrum van het Utrechtse Studenten Corps. Als vanouds vormde ook nu de galapremière van het openlucht spel, die om half tien begon en tot omstreeks kwart voor twaalf duurde, en de daarna volgende nachtmaskerade, de hoogtepunten van de lustrumviering. Het spel, dat morgen en zaterdag geiten, Perzische zeeofficieren, een witte wordt herhaald, behandelt de oorlog in het jaar 480 voor Christus van Xerxes met zijn legers tegen Griekenland. Na afloop van de voorstelling trok de stoet van spelers, aangevuld met ruiters en exotische dieren in een nachtelijke maskerade door de straten van Utrecht, dat tijdens de lustrumviering is omge doopt in Persepolis. In de hal en de trouwzalen van het stadhuis werd tijdens deze maskerade een ontvangst gehouden, waar de Ko ninklijke gasten bij tegenwoordig waren. Na afloop van het openluchtspel be gaven de Koningin, de Prins en Prinses Beatrix zich naar het stadhuis. De Ko ningin vertrok kort hierna weer naar Soestdyk. Prins Bernhard en Prinses Beatrix wachtten in de hal van het stadhuis de komst van de maskeradestoet af. Burgemeester De Ranitz heette hen hier welkom. Hy wenste Prinses Beatrix een goede studietijd in Leiden en bracht hulde aan het USC voor zijn prestatie ter gelegenheid van het Utrechtse lustrum. Prins Bemhard beantwoordde, de speech, ook namens Prinses Beatrix. Het was intussen al ver na midder nacht, dat de nachtmaskerade zijn tocht door de Utrechtse straten begon. Mid delpunt van de stoet was natuurlijk Xerxes, koning der koningen, zoon van Darius, heerser over alle Perzen, op zijn met vier schimmels bespannen troon- wagen. Voor en achter hem waren nog meer troonwagens in de stoet. Achter eenvolgens trokken legeraanvoerders op hun strijdwagens, trompetters, bereden en onbereden Perzische troepen, olifanten, kamelen, heilige koeien, lama's, slacht- Ontslagen Italiaan koelde wraaklust Amok in een kleine stad Een dertigjarige Italiaan heeft dinsdag in het centrum van Busto Arisizo in Noord-Italië, uit wraak wegens zijn ont slag uit een bakkerij, vier mensen ver moord en na een vuurgevecht van twee uur met de politie, ook zichzelf doodge schoten. De man, een zekere Giuseppe Molinari, gebruikte eerst een maaltijd in een res taurant tegenover de bakkerswinkel waar 'hij drie jaar geleden ontslagen was. Toen haaïde hij een machinepistool en muni tie uit een koffertje en ging de bakkers winkel binnen. De zoon van de bakker, die achter de toonbank stond, was het eerste slacht offer. Een loopjongen werd gewond. Ook de bakker, die op het lawaai naar de winkel kwam, werd doodgeschoten, waar na Molinari naar de huiskamer achter de winkel ging, waar hij de vrouw van de bakker doodschoot. Vervolgens ging Molinari naar een magazijn boven de winkel, waar hij een schietgat maakte in een vensterluik en zich voorbereidde op een gevecht met de politie. De eerste politiejeep, die arri veerde, doorzeefde hij met kogels. Een politieman werd gedood en vier voorbij gangers liepen verwondingen op. De politie omsingelde daarna het huis en alarmeerde een pantserwagen. Er volgde een vuurgevecht van bijna twee uur, dat eindigde toen een politie man kans zag om een traangasbom in het magazijn te werpen. Er klonken nog enige schoten doch toen werd het stil. Molinari had zichzelf zijn laatste kogels door het hoofd gejaagd. Cyprus en de NAVO Ook het gezaghebbende Amerikaanse blad „The New York Times" schrijft, dat het noodzakelijker dan ooit tevoren is, dat de NAVO zich bemoeit met de oplossing van de kwestie-Cyprus. Het blad zegt, dat de Turkse weigering om in te gaan op het Britse voorstel, (zelfbestuur voor Cyprus met waarborg voor Brits militair toezicht) bewijst dat deze kwestie niet langer een koloniaal probleem is, doch een zaak van inter nationaal belang. „En aangezien deze zaak de zuidelijke flank van de NAVO-verdediging be dreigt, is het nodig dat de NAVO zich er mee bemoeit", aldus het blad. De Britse conservatieve „Times" schrijft, dat er geen oplossing voor deze kwestie mogelijk is tenzij op de een of andere manier Groot-Brittannië, Turkije en Griekenland het eens kunnen worden. Inplaats van door Internationale bemid deling, gelooft dit blad echter dat de op lossing gevonden moet worden door ge duldige diplomatieke onderhandelingen tussen Londen, Ankara en Athene, waar bij Washington nauwkeurig op de hoogte gehouden dient te worden, teneinde hulp te kunnen bieden wanneer dit mogelijk is. heilige kameel en groepen matrozen aan de vele duizenden langs de wegen ge schaarde inwoners van .Persepolis" dat is de naam van het in een Perzische stad herschapen Utrecht voorbij. Voor het stadhuis, om-half twee in de nacht, werd halt gehouden. De lustrum commissie, de spelers van de hoofdrollen en de regisseur werden hier aan de Ko ninklijke gasten voorgesteld. In de voor avond, voor de aanvang van het open luchtspel, hadden B. en W. van Utrecht zich met een aantal genodigden aan een ainer verenigd in het stadhuis. (Ingez. Med.-Adv.) *n Zoutloos dieet? Toch heerlijke vleeswaren! Eel ze gerustAnten Hunink'i vleetwaren en blikeontervtn voor zoutloos dieet. Notriumvrij bereid, hartig van emoak Verkrijgbaar in elke goede zaak van fijne vleetwaren. De pittige oplossing van uw zoutloos dieetI Let op het label met het loodje. Oet Ie eer gerantlel In week van 25 tot en met 30 juni 1956 GEVESTIGD. C. J. A. Weer dalende deviezenreserve Volgens de verkorte balans van de Nederl. Bank, opgemaakt per 2 juli blijft de netto deviezenreserve de da lende lijn volgen, al is de wegvloeiing deze week niet zo groot geweest als vorige keren. De reserve bedraagt thans f. 1.070 miljoen tegen f. 1.086 miljoen de vorige week. De goudvoorraad bleef on veranderd met f. 3.231 miljoen. Spaaroverschot R.P.S. ruim 20 miljoen Bij de Rijkspostspaarbank werd in juni "56 ingelegd f. 67,8 miljoen en te rugbetaald f. 47.4 miljoen, hetgeen een positief spaarverschil opleverde van 20,4 miljoen (vorige maand f. 31,1 miljoen en in juni vorig jaar f.5,3 miljoen). In 1956 is tot dusver bij de R.PB. gespaard f. 144,8 miljoen tegen f. 63.1 miljoen in hetzelfde tijdvak van 1955. Het saldo-tegoed per ultimo juni be draagt f. 1841 miljoen (vorige maand f. 1821 miljoen en ultimo juni vorigtien "ménsen óm het leven gekomen en jaar f.1566 miljoen). '20 gewond, aldus meldt Radio-Warschau. van Agtmaal, verpleegster. De de Kanterstr. 32; G. Alberda en fam., Ingenieur, Marlenpoelstraat 41; C. M. van Bemmelen. Pletersk.koorsteeg 30; A. H. Binnekamp en fam., chauffeur (vracht). St.-Joris&tg 17; A. Blussé van Oud-Alblas Breestraat 73 a; J. den Boer, 11. verpleger. Noordeinde 2 a; G. Bortuzzo. granietwer- ker. Potgieterlaan 10; E. M. J. Bosch, hulp i/d. hulsh., Weldehof 11; J. Bruln- sma, 11. verpleegster, W. Singel 27; D. Castelrotto, granietwerker, v. Baerlestr. 12 a; R. F. Donders, W. Singel 70; A. Flgee en fam., waterbouwkundige. Burggraven- In 141; Th. J. KnolFrenay en fam., A. van Burenhof 18; J. M. van Gurp. auto monteur, Noordeinde 2 a; C. A. U. de ReusHug en fam., Haagweg 56; W. M. M. HessingKersten, Kaarsenmakerstraat 7: C. Klein, matroos I KM.. Suringarstr. 35: D. Klein en fam., meubelspuiter Mid delstegracht 34; F. J. S. W. Kórner. Bre- dero6traat 34; J. Kuiper, kinderjuffrouw Breestraat 84; T. T. Kwee en fam.. koop man, A. van Burenhof 53; J. H. Lam- beck en fam., wagenvoerder N.Z.H.. Bos- huizerkade 53: M. P. Mulder. H. de Groot straat 24 a; J. A. A. Nobel. Brederostraat 32; R. F. J .Noordhoek Hegt, Rijnsburger- weg 14; R. Petozzi, granietwerker. Hoge- woerd 154; M. S. van Polanen. militair, 4e Binnenvestgrt. 13; A. OberQuint, rijksambtenaar PTT., Druivenstraat 42; G. C. M. Reijers Vreewijkstraat 16 a; A. W. Schreurs, De Sitterln 11 a; J. K. van Splunter en fam.. metaalknipper. Prin- senstr. 65 a: J. C. van Stein. mangelster, Utr. Jaagpad 81; C. W. Thesingh. Merel- straat 17; H. H. Tolsma. kelner. Rood- borststraat 28; M. de Wit. huisschilder. Herenstg 21 a; H. J. Wijfje, dienstbode. Oude Rijn 22. VERTROKKEN: A. van den Elshout-Adama v. Scheltema, Rapenburg 95 naar Ver. Staten v. Noord- Amerika; W. A. Blekkingh-Alkemade, Morsstraat 58 naar 's-Gravenhage, A. De kenlaan 152; G. J. Bakker, Os en Paarden- laan 48 naar Delft, Prunuslaan 45; M. J. Barendrecht, Herenstraat 126 naar 's-Gra venhage. Snelllusstraat 33; N. Camus- Baslor en fam.. Maresingel 51a naar Frankrijk; A. G. O. van Bemmelen en fam.. Boerhaavelaan 34 naar Amsterdam. Achil- lesstraat 112 I; E. M. van den Bergh, W. Singel 10 naar Roosendaal, ca N.B.. Raad huisstraat 1; E. J. Bicker-Caarten. Nieuwe Rijn 26 naar Wassenaar. Teylingerhorst- laan 25; A. C. Bosman-Bootsman. B Korff- straat 1 naar Frankrijk; J. Brussee. Rljns- burgerweg 10 naar Oegstgeest. W. Pyr- montlaan 22; N. Bunge. Witte Singel 37 naar Geleen. Irenelaan 4; M. Dessauvagie, Roodenb.straat 37 naai 's-Gravenhage, Copernicusstraat 116; M. K. Dhar. Hout laan 29 naar India; H. P. van Dijk, Rijns- burgerweg 127 naar Zuid-Afrika; C. H. Epker, Pietersk-Choorsteeg 12 naar Mid delburg, Dam 16; H. Fleischer. Plantage 8 naar Oostenrijk; G. H. Geertshuis en fam.. Pasteurstr. 38a naar Weesp, J. Toorop- straat 17; A. de Graaf en fam., Siebolt- str. 42 naar Brazilië; M. A. J. Gros, Hooi gracht 28 naar Utrecht, Balyelaan 42bls; A. J. E. Havermans, Wasstraat 31 naar Valkenburg (Limburg). Emmalaan 13: H. W. van Helsdlngen, Rapenburg 4 naar 's-Gravenhage. Th. Schwartzestraat 68: C. Heljn, Groenhovenstr. 6 naar Bloemen- daa', Aerdenhout. Nachtegalenlaan 7; K. Hoen, Weldehof 24 naar Hoogezand-Sap- pemeer, Sportterrelnstr. 76; K. G. van der Hoeven en fam., L. Morsweg 42 naar Utrecht. Singelstraat 11; J. D. Staal-Holle- man. W. Singel 19 naar Rotterdam. J. Fransstr. 187 IV; M. Slllem-v. d. Honert. Fruinlaan 11 naar Ver. Staten van Noord- Amerika; J. A. Jansen. Kraaierstr. 11 naar 's-Gravenhage. Goeverneurlaan 383; H. A. Jalgersma. Vreewijkstr. 6 naar Oegstgeest. Endegeesterlaan 1; F. J. de Jong. P. J. Blokstraat 43 naar Uden, Zeelandsedijk 10; A. J. Kok, Zonneveldstraat 17 naar Rotter dam, Zwaanshals 199; K. H. de Kroon, Rapenburg 116 naar Enschede, Hengelose- straat 360; D. van der Linden en fam., Wagenstraat 1 naar Alphen a. d. Rijn, Raadhuisstraat 202; H. Lodder en fam., Cobetstr. 42 naar 's-Gravenhage, Maars- bergenstraat 19; R. Mann, Oude Vest 35 naar 's-Gravenhage, Plaats 13; H. E. T. E. Mathon, St. Rijn 11 naar 's-Gravenhage, Ruijchrocklaan 125; H. M. Meulendijks. Herensingel 32 naar Valkenswaard. Bllnde- straat 6; W. F. Meyer, H. de Vriesstr. 61 naar Apeldoorn. Westenenkerkweg 43; G. C. Nijhuis, L. Mare 52 naar Engelen A 22; B. Oosterhuls. Kam. Onneslaan 56 naar 's-Gravenhage, Den Bergseln 66; A. Piket, 4e Blnnenv.grt 20a naar Viymen. Kloos- terstr. 20; J. du Pon, Breestraat 89 naar Leiderdorp, Achthovenerweg 2; F. du Prle en fam., Utr. Jaagpad 29 naar Zoeter- woude, Vrouwenweg 41; P. J. van der Putten-Reijneveld, Hogewoerd 79 naar Noordwyk. Voorstraat 133; W. Taapken- Rogier, O. Vest 33 D naar Hilversum. Utrechtseweg 43; C. W. M. Roos en fam., Calandstraat 61 naar Leldschendam, a/b w.s. (Veursestr.weg)M. A. C. Rost van Tonningen, Kloksteeg 14 naar 's-Graven hage, Koningsplein 34; C. C. van de Ruit, Burgsteeg 5 naar Brits-Borneo; J. G. de Ruiter, Varkenmarkt 7 naar Avereest, Balkbrug. Ommerweg 67; J. van Rljslnge en fam Rijn- en Schlekade 125 naar Vlaardlngen. Prins Bernhardlaan 2; E. Schwalben. Burggr.laan 209 naar Ver. St. van Noord-Amerika; M. H. C. Smid, Lam- menschansweg 58 naar Winterswyk. Gast huisstraat 34; Soewarjo. Jac. Catslaan 28 naar Duitsland; A. L. Sollewijn Gelpke, Noordeinde 30 naar Delft. Almondestr. 20: J. Werkhoven-Stikkelorum en fam.. Buys Ballotstraat 10 naar Indonesië; L. C. E. Stratmann. Breestraat 49 naar Duitsland: P. G. M. van Velzen. Varkenmarkt 4 naar Indonesië; L. Robbers-Verboog, v. 't Hoff- straat 27a naar Indonesië: A. Vergunst en fam., Hoogl. Choorstg 2 naar Ver. Staten van Nrd-Amerlka; J. P. Vermond. Alexan- derstraat 49 naar Haarlemmermeer, woon wagenkamp; L. P. Vloen. Anna Paulowna- straat 43 naar Vlaardingen, Schledamse- weg 155; A. M. de Vlaam, J. de Wittstr. 38 naar Rotterdam, W. Nagellaan 21; A. M. Vogelaar. Julianastraat 47 naar Noord- wijk. 't Joosje 18; G. Lammers-Volbeda, Hoolgrt 86a naar Zwitserland; J. Wansink, Geregrt 16 naar Utrecht. Croeselaan 89bls; J Waterreus, Hooigrt 1129 naar Rotter dam, Bahreinstraat 14d; M. C. Verbeek- Weijermans, Nw Rijn 82 naar Haarlemmer meer. Gaaistraat 26; D. WIJbenga en fam., Stteltjesstr. 61 naar Delft, A. v. Solmsln 14. Prof. Oud trilde zijn hart even uitstorten (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft gistermiddag besloten de stukken over de beschuldi gingen aan het adres van de Haagse burgemeester Schokking te behandelen in de vergaderingen van a.s. donderdag en vrijdag. Alleen prof. Oud (WD) verzoekt aantekening, dat hij er tegen was deze zaak te behandelen met een demissionaire minister. Voorzitter Kortenhorst zei, dat het niet gebruikelijk is, dat een tijdelijke voorzitter (zolang de Koningin hem niet officieel heeft benoemd) voorstelt om een bepaald onderwerp in de komende dagen te behandelen. Maar minister Beel, die zaterdag aftreedt, had hem verzocht de nota-Schokking nog deze week aan de orde te stellen omdat hij voor de herbenoeming van de Haagse burgemeester verantwoordelijk is. Dat vond prof. Oud (WD) „ontstel lend ongewoon". Persoonlijk heeft hij geen behoefte aan discussie over de zaak. De beste op lossing zou hij vinden, de nota voor ken nisgeving aan te nemen. Maar in ieder geval ontstaat er een vreemde toestand als de Kamer na discussie een uitspraak doet waarvan de minister zich toch niets aantrekt omdat hy de volgende dag toch aftreedt. Voorzitter Kortenhorst meende, dat men wel ongewone dingen kan doen zonder dat ze ontstellend zijn. By hem weegt vooral zwaar de menselijke kant van de zaak omdat burgemeester Schok king steeds in spanning verkeert door dat de zaak nog niet uit de wereld is. Het aannemen van de stukken voor kennis geving zou een ontstellend abnormaal voorstel zijn omdat het onderwerp nog niet op de agenda staat. De heer Burger (P. v. d. A.) zou het een verschrikkelijk schandaal vinden als de zaak niet in behandeling zou komen, want er is te veel stof over opgewaaid. Daarom zou ook de heer Tilanus (CHU) het psychologisch onjuist vinden de nota niet te behandelen met de minister, die voor de herbenoeming van burgemeester Schokking verantwoordelijk is. Prof. Romme (KVP) vond het niet wonderlijk een uitzondering te maken op de regel RECHTZAKEN 15 jaar m.a. wegens moord De rechtbank te Almelo heeft conform de eis, een 21-jarige man te Enschede wegens mooid op een 17-jarig meisje te Enschede tot een gevangenisstraf van 15 jaar met aftrek van voorarrest en ter beschikking stelling van de rege ring veroordeeld. WARMOND POSTDUIVENVER. „WARMOND" Wedvlucht voor oude duiven vanaf Pont St. Maxcence afstand 349 km. De vogels werden gelost om 6.15 uur met z.w. wind. De eerste duif bereikte zyn hok om 9.56.38. De eerste negen vogels waren: J. Smeets 1: P. v. d. Drift 25 7; Dr. J. Venker 3—8; J. de Weerd 4—9; B. ter Beek 6. REDDERS ONDERSCHEIDEN Gistermorgen zyn door de burgemees ter bronzen medailles en diploma's, die zijn toegekend door de maatschappij tot Redding van Drenkelingen, uitgereikt aan de heren J. Schrier en J. v. d. Berg voor het redden van een kind uit de Warmonder Leede. BURGERLIJKE STAND Geboren: Elisabeth P. M., dr van A. M. A Eggen en E. Koks. Ondertrouwd: K. van der Struijs, 25 Jr en J. van der Horst, 24 Jr. Getrouwd: G. van der Kroft, 23 Jr en E. Gottenbos, 24 jaar. Bonn zal voorstel voor Duitse kwestie indienen De Westduitse Bondskanselier dr. Adenauer heeft dinsdag te Rome. waar hy voor overleg vertoeft, verklaard,, dat zyn regering een nota aan de drie Westelijke mogendheden en de Sovjet- Unie voorbereidt, waarin voorstellen worden gedaan om tot een oplossing van de Duitse kwestie te geraken. Adenauer, die een bezoek van drie dagen aan Italië brengt, verklaarde aan een verslaggever van de „Mila nese „Corriere della Sera", dat de her eniging van Duitsland voor de Sovjet- Unie, de Ver. Staten. Frankrijk en Engeland een juridische en morele verplichting is. Hij is van mening, dat een hervatting van de besprekingen tussen de Westelijke mogendheden en de Sovjet-Unie slechts dan zin zal hebben, „indien de Sovjet-Unie ook in Oost-Duitsland toont het stali nisme de rug toegekeerd te hebben door de onwettige regering af te zetten". De nieuwe koers in de Sovjet-Unie is bedoeld om invloed te krijgen in ten achtergebleven landen en om het At lantisch Pact te ondermijnen, aldus Adenauer, die besloot met te betogen, dat de Sovjet-Unie thans een buig zamer tactiek toepast, maar daarbij geenszins de oude doeleinden uit het ook verliest. Vandaag zou de Westduitse Bondskanselier een onderhoud hebben met de Italiaanse premier Segni. Amsterdamse kinderen te water EEN VERDRONKEN. Bij het spelen langs de waterkant zijn gisteren in Amsterdam vier kleuters en een 7- en 12-jarige jongen te water ge raakt. De 12-jarige jongen is verdron ken. Drie knaapjes van 2. 3 en 4 jaar, die in een sloot langs de Orteiiuskade geraakten, konden door handreiking op het droge worden gebracht. Een 7-jarige jongen viel van een dekschuit en werd door een voorbijganger, die zich te water begaf, op de kant gebracht. Tenslotte reikte een 3-jarig meisje haar hand aan een 2-jarig knaapje, dat in een ringvaart geraakte, en trok hem op de kant. om met de demissionaire ministers zo weinig mogelijk te behandelen. Zijn mening over een voorstel om de stukken voor kennisgeving aan te nemen, wilde hij zich nog voorbehouden, totdat eventueel vandaag een dergelijk voorstel zou worden ingediend. Prof. Oud vroeg tenslotte geen stem ming: hij had alleen zyn hart even wil len uitstorten. Mond- en klauwzeer in Artis DIEREN IN KINDERBOERDERIJ AFGEMAAKT In verband met een geval van mond en klauwzeer zijn op de kinderboer derij van Artis in Amsterdam alle daar aanwezige dieren op last van de Vee- artsenijkundige Dienst afgemaakt. Het betreft een zeug en vier biggen, 12 vol bloed dwerggeitjes, 8 bastaard dwerg- geitjes, 12 gewone geiten, 4 schaapjes en 2 kalveren, in totaal 42 dieren. Het mond- en klauwzeer werd geconsta teerd bij de zeug en haar biggetjes, die kort geleden in Artis arriveerden als gebruikelijke jaarlijkse attractie voor de kinderboerderij. Om iedere kans op verspreiding van de ziekte, die op het ogenblik in Neder land niet voorkomt bij voorbaat de kop in te drukken werd niet alleen de kin derboerderij gesloten, maar moesten op last van de Veterinaire Dienst alle daar aanwezige herkouwers worden geslacht. De ezeltjes en het gevogelte konden blijven, omdat deze niet gevoelig voor de ziekte zijn. Nadat men 't terrein grondig had ontsmet is de kinderboerderij weer vrijgegeven. Toch zal het nog wel een goede week duren, alvorens ze heropend wordt. Men is thans bezig een nieuwe collectie dieren bijeen te brengen. Wat de dwerggeitjes betreft stuit dit op moei lijkheden. omdat ze uit het buitenland moeten worden geïmporteerd. Door de Veeartsenijkundige Dienst wordt thans een onderzoek ingesteld naar de herkomst van de besmetting. De Blrmaanse regering heeft dinsdag meegedeeld, dat zij zal vasthouden aan haar politiek van neutraliteit in de bui tenlandse betrekkingen. In een officiële regeringsverklaring zegt zij van mening te zijn, dat de verbetering in de internatio nale toestand „in geen geringe mate door de gecombineerde inspanning van de zo genaamde neutralen" tot stand is ge bracht. BINNENLAND Bij K.B. is benoemd aan de Ryks- universlteit te Utrecht tot buitengewoon hoogleraar in de faculteit der godgeleerd heid om onderwys te geven in de geschie denis van het Gereformeerd Protestantis me, dr. S. van der Linde, thans lector. B. en W. van Amsterdam hebben de gemeenteraad voorgesteld aan de stich ting „Nederlandse Opera" een subsidie te verlenen van f 1.175.000 voor het seizoen 19561957 ter gedeelteiyke dekking van het tekort op de opera-exploitatie tot een bedrag van f 875.000 en van f 300.000 ter dekking van het tekort op de ballet exploitatie. Bij een controle door de provinciale accountantsdienst van Noord-Holland bij het Gem. Gasdistributiebedrijf van Schoorl zijn ongeregeldheden geconstateerd. Naar de omvang daarvan wordt een onderzoek ingesteld. De administrateur van het be drijf is hangende het onderzoek, geschorst. In de Blltstraat te Utrecht is de 66-jarige koster van de Nieuwe Kerk te Utrecht op zijn fiets door een auto aan gereden en zeer ernstig gewond. Aan zijn verwondingen is het slachtoffer ln het Stads- en Academisch Ziekenhuis be zweken. Vanmiddag is aan de Nederlandse Economische Hogeschool tot doctor in de economische wetenschappen gepromoveerd mr. M. Rooij. hoofdredacteur van de Nieuwe Rotterdamse Courant, op een proefschrift getiteld: „Het economisch- sociale beeld van het dagbladbedryf in Nederland". BUITENLAND Bij een auto-c igeluk nabij Wola Jachowa ln het district Kielce (Polen) zijn De ex-presldent van de V.S., Truman, is dinsdagochtend met zijn echtgenote aan boord van de „United States" ln New York teruggekeerd na een reis van zes weken door Europa. Truman vertelde aan ver slaggevers, dat hij „graag een man met Jeugdige ideeën in het Witte Huis zou zien", maar hij noemde geen naam. Zelf wil hij ln geen geval weer president worden. Een groot bas-rellef, voorstellend het hoofd van Stalin, is uit het hoofdkwartier van de Sovjetrussische delegatie bij de V.N. te New York overgebracht naar het buitenverblijf van de vertegenwpordiging te Glen Cove. Een lid van de delegatie verklaarde, dat mpn geen politieke be tekenis hieraan moet hechten. „Wij heb ben eenvoudig ruimte nodig", zo voegde hij hieraan toe! Peter Freuchen, een Deense ontdek kingsreiziger, die vorige week in een Amerikaans televisieprogramma 32.000 dollar won. heeft dit bedrag woensdag weten te verdubbelen door zeven vragen Juist te beantwoorden. De marine-attaché van de Sovjet russische ambassade in Buenos Aires, die de vorige week door. de Argentynse rege ring tot „persona non grata" is verklaard, is dinsdag per vliegtuig uit de Argen tynse hoofdstad naar de Sovjet-Unie ver trokken. San Marino, 's werelds kleinste onaf- hankeiyke republiek, in het hartje van Italië gelegen, waar de Communisten de meerderheid hebben, zal diplomatieke be trekkingen met de Sovjet-Unie aankno pen. Dit besluit is in een geheime zitting van de „grote algemene raad" genomen met 50 stemmen voor en dertig tegen. Een dertigjarige mijnwerker uit het Roergebied heeft in het afgelopen week einde een half miljoen mark (ongeveer 450.000 gulden) gewonnen; hij schreef de getallen 1 tot en met 49 op stukjes papier, schudde die in een pot en pikte er de door de loterij vereiste combinatie van zes cyfers uit. Een Brits Comet-straalvllegtulg heeft dinsdag met dertig Russische luchtvaart deskundigen een rondvlucht van drie kwartier boven Moskou gemaakt na aan komst uit Londen voor een tweede bezoek aan de Russische hoofdstad. Deze demon stratievlucht zou reeds eerder zijn ge vlogen, maar toen weigerden de motoren tengevolge van een elektrische storing. De EoKa, ce verzetsorganisatie op Cyprus, heeft dinsdag haar verontschuldi ging aangeboden voor de „tragische ver gissing" waardoor de Amerikaanse vice- consul William Boteler, op 16 Juni by de ontploffing van een bom ln een restaurant om het leven kwam. In opdracht van president Magsaysay van de Philippijnen overhandigde senator R. T. Llm tijdens een plechtigheid te Londen aan dr. Frank N. D. Buchman, de grondlegger van Morele Herbewapening, de Orde van het Philippijnse Legioen van Eer met gouden medaille. 250 leden en leiders van het Marok kaanse Bevrijdingsleger (guerlllastryders die voor de Marokkaanse onafhankelijk heid hebben gevochten) hebben dinsdag te Nador de eed van trouw aan Sultan Mohammed V afgelegd. Zy zijn daardoor opgenomen ln het Marokkaanse leger. Een regeringscommissie, onder leiding van de Sultan, zal de verdere integratie van ver zetsstrijders ln het leger bestuderen. Kapitein Byrd Ryland, een deskundige van de Amerikaanse luchtmacht, heeft verklaard, dat uit verfkrassen op de wrak stukken definitief is gebleken, dat de twee boven de Grand Canyon verongelukte grote Amerikaanse lijnvllegtuigen met eikaar ln botsing zijn geweest. De plaatsvervangende militaire attaché der Sovjetrussische ambassade ln Washington. Ivan Boebtsjlkof, ls volgens een officiële Amerikaanse mededeling tot „persona non grata" verklaard, omdat hy zich aan 9plonage had schuldig gemaakt. Hy is 24 Juni J.l. uit de V.S. naar zyn land teruggekeerd. Beslissingen blijven uit. (Van onze parlementaire redacteur) Na de vergaderingen van de diverse fracties in de Tweede Kamer bad men gisteravond in Haagse politieke kringen de indruk, dat alle partijen nog steeds bereid zyn met kabinets formateur dr. Drees verder te praten, hoewel er bezwaren bestaan tegen zyn bezuiniginsplannen op het gebied van de defensie. In ieder geval schijnen de besprekin gen met dr. Drees te worden voortgezet, omdat er nog steeds geen definitieve voorstellen zijn gedaan, die van de fracties het doorhakken van knopen vereisen. Met uitzondering van de P. v. d. A. wil geen enkele partij iets weten van een huurbelasting bij huurverho ging. De K.VP. schijnt echter te vinden te zijn voor ieder compromis tussen een vrye huurverhoging en een huurbelas ting en daarom is thans sprake van een blokkering van 30ró van de huur verhoging, waarover de huiseigenaren zouden kunnen beschikken voor verbe tering van hun (oude) woningbezit. Wanneer de woningnood is opgeheven, zouden de huiseigenaren vrij over het geblokkeerde tegoed kunnen beschikken, omdat dan de concurrentie zou dwin gen tot woningverbetering. De vraag is ook nog of over het geblokkeerde te goed al of niet rente zal worden be taald. Aan een definitieve oplossing is men nog niet toe. Pet trekt de aandacht, dat de gang van zaken met de Kabinetsformatie wel zeer traag is en dat beslissingen nog immer uitblijven alsof iedere partij voor lopig onder geen beding de band met dr. Drees wil verbreken. Iedere partij houdt de deur open voor nadere be sprekingen met de formateur. Jongetje viel uit raam (Special berichtgeving) Twee twee-jarige kleuters zijn gisteren in Utrecht uit een raam van de ouder lijke woning gevallen, wat één van hen Hannes Baegen uitde Daalstraat 3 het leven heeft gekost. Het bijna 3-jarige jongetje, viel van een hoogte van 5 me ter en werd, hoewel de val enigszin. ge broken werd, doordat hij op een juist passerende voetganger terecht kwam, zo ernstig gewond, dat hij gisteravond om 11 uur in het St.-Anthonius ziekenhuis overleed. Op 27 mei heeft zich in het zelfde gezin een soortgelijk geval voor gedaan. Toen is een bijna 2-jarig meisje uit het raam gevallen. De bouwpolitie stelt thans een onderzoek in. OLYMPISCHE SPELEN I.O.C. ANTWOORDT OP PROTESTEN De Wereldfederatie ter bescherming voor dieren heeft thans van het inter nationaal Olympisch Comité bericht ont vangen op haar protesten tegen de ern stige valpartijen die tijdens de cross country bij de Olympische ruiterwed- strijden te Stockholm zijn voorgekomen. Behalve het protest, waarin de secreta ris-generaal van de wereldfederatie, de heer M. Reckman, aan de president van het Internationaal Olympisch Comité de vraag stelde of deze dierenkwellery in overeenstemming was met de Olym- pisdhe gedachte heeft ook nog het mede bestuurslid, A. C. Andersen uit Kopen hagen geprotesteerd tegen de gebeurte nissen in Stockholm. Het I.O.C. heeft nu medegedeeld, dat men in de toekomst de nodige maatrege len zal nemen om een herhaling van het gebeurde te voorkomen. Het onver wachte slechte weer. waardoor dc grond in zeer slechte conditie was, acht men een van de redenen voor de verschillen de valpartijen. Onervaren ruiters zullen in de toekomst worden geweerd. WOENSDAG Stadsgehoorzaal (kleine zaal)Generale koorrepetitie voor de Rembrandtherden- king, 8 uur nam. DONDERDAG Oud Hortuszlcht: Tuinconcert K. en G. en „Sempre Avantl", 8 uur nam. Stadhuisplein Excursie K. en O. „Schoon heid van het lage land" 8 uur voorm. VolkshulsSluitingsavond Stichting „de Sleutelbloem". 8 uur nam. Leiderdorp: DorpshuisLedenver gadering „Het Groene Kruis". 8 uur nam. VRIJDAG Pieterskerk: Generale koorrepetitie voor de Rembrandtherdenklng. 8 uur nam. ZATERDAG Volkshuis: SlotaVond Leldse Jeugd Actie. 8 uur nam. H.T.M.-halte Posthof: Excursie Kon. Ned. Natuurhistorische Ver. naar Dieren park Wassenaar, 1.55 uur nam. N.Z.H.T.M.: Wandeling Amsterd. Water leidingterrein Ned. Chr. Reisvereniging, 2 uur namiddag. ZONDAG Station N.S.: Excursie Kon. Ned. Na tuurhistorische Ver. naar Hollandse IJssel 3.35 uur voorm. Wassenaar (Jachthaven De Princehaven)Clubmatch Kynologenver. „Rynland", 11 uur voorm. MAANDAG Den Burcht: Feestmiddag leerlingen verkeersexamens Ver. voor Veilig Verkeer, 2 uur nam. DINSDAG Kagerstraat 1Ledenvergadering Ver. van Chr. Middelbaar en V. H. Onderwijs, 8 uur namiddag. TENTOONSTELLINGEN Ryksmuseum voor Volkenkunde: Zomer- tentoonstelllng ..Van klei tot pot". (Tot 1 oktober). LakenhalTentoonstelling Rembrandt als leermeester" Werkdagen 10 uur voor middag5 uur namiddag Donderdags bovendien 7.309 30 uur nam Zondags 15 uur nam Boerhaavezalen (Lange Vrouwenkerk- ateeg): Tentoonstelling ..Jeugd en Rem brandt" Werkdagen 25 en 7—9 uur n.m 'sZondags 25 uur nam. (Tjn. 14 Juli). Melk 8 juli een cent duurder De algemene vereniging voor melk- voorziening te Den Haag heeft de melk handel in haar werkgebied omvat tende in hoofdzaak het vasteland van Zuid-Holland, het westen van de pro vincie Utrecht en het zuidelijk deel van Noord-Holland geadviseerd de de tailmarge op melk te verhogen met een halve cent per liter. Deze verhoging, al dus de vereniging, vindt haar oorzaak in de ontwikkeling van de kosten van de mel'kdetailhandel sinds 1954. In de gebieden waar de melkhandel niet gera tionaliseerd is, zijn de consumptieprijzen op het ogenblik een halve cent per liter lager dan het thans nog geldende be rekende gemiddelde. De beoogde marge verhoging zal dus moeten leiden tot verhoging van de consumentenprijzen met een cent per lieter, derhalve voor bijv. losse melk van 30 tot 31 cent. In de gebieden waar de melkhandel wel gerationaliseerd is, zullen de con sumentenprijzen voorlopig ook een cent per liter worden verhoogd, en dus ook tijdelijk voor losse melk 31 cent per liter bedragen. In een later stadium zui len zij weer gedurende een zeker tijdvak met een cent worden verlaagd, waardoor uiteindelijk een gemiddelde verhoging met een halve cent per liter wordt be reikt. De prijsverhoging zal ingaan op 8 juli a.s. DE „BOSKOOP" HAD AANVARING. Het 5.910 brt. metende Nederlandse vrachtschip ,3oskoop" van de K.N.S.M., is gisteren op de beneden-Elbe bij Brunsbüttel-Koog in aanvaring gekomen met de Amerikaanse torpedobootjager ..Goodrich". De „Boskoop" kreeg ern stige schade aan de achtersteven en keerde na de aanvaring terug naar Ham burg om daar gerepareerd te worden. Den Burcht: Hedendaagse beeldhouw kunst. Dagelijks tot zonsondergang. (T.m. 26 augustus). Prentenkabinet (Kloksteeg 25): Tekenin gen door Rembrandt (t.m. 15 september) DE BIOSCOPEN Casino „Een liefde ln Parijs* (18 J.) werkd 2%. 7 en 9 1/4 u; zond 2 1/2, 4 3/4, 7 en 9 1/4 uur. Donderdagcyclus: „De dief", 18 Jaar. 2.30, 7 en 9.15 uur. Lldo .Ik stierf duizend doden' (18 J) Werkd 2 1/2, 7 en 9 1/4 u.: zond 2 1/2, 4 3/4, 7 en 9 1/4 uur. Luxor „Nacht dfer verschrikking" (14 jaar) Warkd 2 1/2, 7 en 9 1/1 u.: zond. 2 1/2, 4 3/4. 7 en 9 1/4 uur. Rex „Het laatste gevecht" (14 J.) Werkd. 2 1/2, 1/4 en 9 1/4 u.; zond. 2 1/2, 4 3/4, 7 1/4 en 9 1/4 uur. Trianon „Tempel der verleiding" (18 jaar). Werkd. 2 1/2, 7 en 9 1/4 uzond. 2 1/4, 4 1/2, 7 en 9 1/4 uur. De avond- en nachtdienst van de apotheken te Lelden en Oegstgeest wordt tot a.s. zaterdagmorgen 8 uur waargeno men door: Apotheek Van Drlesum, Mare 110. tel. 20406; Zuider-apotheek, Lammenschansweg 4. telefoon 23553 en Apotheek Oegstgeest. Wilhelminapark 8. telefoon 26274. B(| geen gehoor by Uw hulsarts ol specialist, bel op dokterstelefoon 22222. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) a u w' p w x 3 ir v a ia Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich Locarno Wenen Innsbruck Rome AJaccio S a s 1 onbewolkt 0 2 23 0 geh. bew. 0 zo 2 23 9 regen w 8 22 4 regen windstil 21 2 geh. bew. zw 6 17 0 zwaar bew. zzw 6 19 1 geh. bew. z 2 18 0.6 zwaar bew. zw 4 21 0.1 licht bew. windstil 22 0 onbewolkt windstil 22 0 onbewolkt windstil 25 0 zwaar bew. w 2 21 9 regen ZW 4 23 0.1 regenbul zzw 1 15 2 licht bew. windstil 19 1 onbewolkt zzw 1 27 0 geh. bew. w 5 23 0 nevel w 1 15 0.6 onbewolkt ono 2 26 0 onbewolkt ono 3 25 0

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 2