„VLUCHTIGE" INDRUKKEN VAN ACHTER HET IJZEREN GORDIJN Touwtrekken 0111 post Gouverneur van de Bank Indonesia w Gasten genoten onbeperkte bewegingsvrijheid Met de K.L.M. naar Budapest (II) Het woord „vrede" ligt op veler lippen een Hongarije krijgt eindelijk betrouwbaarder rechtspraak De drie grote partijen eisen elk deze belangrijke functie op 5ste Jaargang Dinsdag 3 juli 1956 Derde blad no. 28872 Gezicht op de Donau. Op deze foto zijn drie van de zeven bruggen welke de oeververbinding vormen, zichtbaar. Voor de oorlog waren er zes, waarvan er vijf zijn hersteld; er zijn dus twee nieuwe bijgebouwd. Jeugdige dieven aangehouden In verband met een grote serie dief stallen. die de laatste jaren zijn ge pleegd in Haarlem. Velsen, Bloemen- daal, Badhoevedorp, Amsterdam en Naarden, heeft de politie te Velsen drie jongens van circa 15 jaar aangehouden en opgesloten. De jongens, die te Am sterdam, Santpoort en Haarlem wonen, hebben bekend, dat zij betrokken zijn geweest by de inbraak in de woning van een tuinder te Santpoort, waar de gehele inventaris kort en klein werd ge slagen. Ook hebben zij de hand gehad in de inbraak in een huis aan de Duin- lustparkweg te Santpoort, waar een gTOOt aantal sieraden werd ontvreemd. Geen tranen, geen haren Dr. S. J. van Pelt uit Londen schrijft in het jongste nummer van het Britse blad voor de wetenschappelijke toepas sing van hypnose, dat mannen, wan neer zij nerveus of geschokt zijn, niet gauw in huilen zullen uitbarsten, maar in plaats van tranen te plengen verlie zen zij haren, aldus dr. Van Pelt, die verder opmerkt, dat kaalheid aanzien lijk meer voorkomt bij mannen, die zich zorgen plegen te maken dan bij onbe zorgde typen. „Vrouwen zijn meer geneigd in een flinke huilbui hun opluchting te zoeken, maar de flinke, zwijgende man, die zijn bovenlip stijf houdt, bezorgt zich daar mee waarschijnlijk een kale plek op de schedel" (Van een onzer redacteuren) DE eerste vraag, welke iedereen stelt aan iedereen, die zojuist van achter het IJzeren Gordijn is teruggekeerd, heeft zonder mankeren betrekking sp de bewegingsvrijheid van de bezoeker: .Waren jullie vrij om te gaan en itaan waar jullie wilden? Naar onze persoonlijke ervaring, getoetst aan die <an de overige leden van het gezelschap, dat op uitnodiging van de K.L.M. Je openingsvlucht naar Budapest meemaakte, kunnen wij die vraag zonder enig roorbehoud bevestigend beantwoorden. Weliswaar was een zeer groot gedeelte van de enkele dagen, die wij in de Hongaarse hoofdstad verbleven, n beslag genomen door officiële ontvangsten en excursies, welke plaats vonden ïp uitnodiging of onder leiding van leidende persoonlijkheden van de K.L.M. >f van de Malev, de Hongaarse luchtvaartmaatschappij, maar er werd op het buitenlandse gezelschap niet de minste druk of controle uitgeoefend en wie liet mee wilde, kon rustig thuis blijven of er op eigen gelegenheid op uittrek- (en. Hetgeen dan ook in tal van gevallen geschiedde, waarbij wij volstrekt weigeren te geloven, dat onze gangen op enigerlei wijze zouden zijn gevolgd. HET enige wat in dit verband enige verwondering wekte, was het feit, dat, terwijl men in het algemeen In dictatoriaal-geregeerde landen geen stap buiten de deur mag zetten zonder eijn paspoort in de zak te hebben, al onze paspoorten bij aankomst in het hotel Margarethen Insel bij de receptie moesten worden ingeleverd en ons eerst weer bij het vertrek werden ter hand gesteld. Was men bang dat wij onze pas poorten zouden verkwanselen of dat ze in verkeerde handen terecht zouden komen? Het tijdelijk gemis van dit pas poort leverde enige moeilijkheden op bij !het wisselen van geld bij de Isbusz, de officiële Staatsbank, doch deze bleken achteraf niet onoverkomelijk. Wel bleek dit wisselen een duur grapje, want terwijl onze landgenoten voor de Hongaarse munteenheid, de forint, in het vaderland ongeveer 12% cent hadden moeten betalen (tot een maximum-toeges taan bedrag van 200 forint), kostte dit ons ongeveer 2% maal zoveel, n.l. 30 cent per forint. Met een herhaalde nadruk op de vrij willigheid van ons doorgaans collectief verband, dient dan ook te worden ge zegd, dat ons gemeenschappelijk optre den onzerzijds voortvloeide uit de wens om in de beschikbare tijd onder des kundige leiding zoveel mogelijk te kun nen zien, terwijl bij onze Nederlandse en Hongaarse gastheren datzelfde streven voortsproot uit de wens ons zoveel mo gelijk te laten zien. Wat wel en wat niet? Waarbij en wij komen daar eerlijk voor uit! dezerzijds min of meer ge spannen belangstelling bestond voor het geen men ons wèl en wat men ons niet wilde laten zien, maar welk laatste wij desondanks tóch zagen. Zo viel het ons op. dat onze Hongaarse gidsen met overigens onzerzijds gewaardeerde tact nauwlettend nalieten onze aandacht i te vestigen op alles wat verband houdt met het huidige politieke régiem, zoals bijvoorbeeld de doorgaans indrukwek kende gebouwen, welke in beslag zijn ge nomen door de Communistische Partij, w.o. het Politburo, doch welker bestem ming overigens niet moeilijk te raden viel vanwege de enorme vijfpuntige rode Ster, welke op het dak of aan de gevel was aangebracht en die des avonds werd verlicht. En terwijl ons van menig stand beeld werd verteld wie de uitgebeelde persoon voorstelde, bleef zulks achter wege ten aanzien van een levensgroot standbeeld van Jozef Sta'lin, staande midden in een naar hem genoemde 'hoofdstraat! DE enige propagandistisch-getinte instelling waarmede wij in recht streeks contact werden gebracht, was een geheel door kinderen bediende, elektrische kinderspoorweg, een ring- baantje ter lengte van ongeveer 12 km. in de omgeving van Budapest. Met uit zondering van de treinbestuurder, be staat het gehele stations-, trein- en lyn- Ï»ersoneel uit jongens en meisjes in de eeftijd van 10—14 jaar, wier tewerk stelling gedurende twee weken geldt als de opperste beloning voor een goed ge drag en betoonde vlijt. Alleen de aller beste leerlingen komen voor deze eer in aanmerking, zodat een baantje bij deze miniatuurspoorbaan door de kinderen wordt beschouwd als een hoge onder scheiding. Vanzelfsprekend zijn alle leden van het personeel in uniformen gesto ken en bij het passeren van een overweg of stati'on, brengt de Lilliput-overweg- wachter of stationschef stram het mili tair saluut UIT de aard van d^zaak hebben de Hongaren ernaar gestreefd ons ook iets van hun cultuurleven te laten, zien. Vrijdagavond woonden wij als gasten van de Malev in de Staatsopera een prachtige voorstelling bij van Goldmark's opera „De Koningin van Saba" in een Grand Hotel Margarethen Insel, in een schitterende omgeving ge legen op het gelijknamige eilandje in de Donau. komende dagen vermeldde opera- en toneelwerken van Ferenc Erkel, Tsjai- kofsky, Béla Bartok, Puccini. Ferenc Farkas. Verdi, Mascagm, Leoncavallo, Goldini. Schiller. St. Joan van Shaw. Jean Paul Sartre. Prosper Mérimée. Shakespeare, Victor Hugo. Henrik Ibsen. Maxim Gorky en anderen. DE tweede culturele confrontatie, dit maal wederom onder auspiciën van de K.L.M., betrof de volgende morgen een bezoek aan de opgravingen in Viségrad, een plaatsje aan de Donau ongeveer 50 km. ten noorden van Buda pest. Eerlijkheidshalve dient gezegd, dat men deze exploratie bezwaarlijk als een verdienste van het communisme kan be schouwen, want de opgravingen namen reeds in 1934 en '35 een aanvang. Doch na een begrijpelijke onderbreking in de oorlogsjaren, is thans het werk hervat en de resultaten daarvan zijn zichtbaar in de vorm van overblijfselen van een Romeins paleis, daterende uit de eerste 1 eeuwen onzer jaartelling, dat er tot diep in de Middeleeuwen moet hebben ge staan. En tenslotte maakten we nog kennis met een lichtere vorm van Hongaarse volkskunst, n.l. een voortreffelijk Hon gaars strijkorkestje, dat toen het een maal de aard van ons gezelschap had onderkend, zijn allerbeste beentje voor zette en met onverflauwd enthousiasme een stroom van Hongaarse melodieën over onze hoofden uitstortte. De maëstro moet uiteindelijk geen droge draad meer aan het lijf hebben gehad, zó liét hij zich door zijn spel meeslepen. Voor Uw ver slaggever was deze avond onvergetelijk! rijke montering, met uitstekende solis ten en koren, een groot-bezet orkest (naar schatting zeker 100 man!) en een voortreffelijk gedanst ballet. Het opera gebouw was vrijwel geheel uitverkocht en men vertelde ons, dat dit iedere avond het geval is. Wie een kaartje voor een bepaalde opera-voorstelling wil bemach tigen, moet er enige dagen tevoren bij zijn anders vist hij of zij onherroepelijk ERD aldus een groot dèel van de beschikbare tijd in beslag ge nomen door officiële of officieuze ontvangsten en bezoeken w.o. nog een zeer geslaagde, informele receptie in de ambtswonin? van onze Nederlandse ge zant. de heer en mevrouw Craandijk daarnaast bleef nog voldoende gelegen heid voor privé-onderzoekingstochtjes of persoonlyke gesprekken. Voorzover het taalprobleem daarby achter het net. Het programma voor degeen moeilijkheden opleverde lang niet iedere Hongaar beheerst evenals voor de oorlog, toen op de scholen zowel Hongaars als Duits werd onderwezen, de Duitse taal werd ons duidelijk, dat vele Hongaren nog steeds niet vergeten hebben wat Nederland na de eerste we reldoorlog voor de Hongaarse kinderen heeft gedaan. Men is daar nog altijd dankbaar voor en hoopt van harte, dat de thans herstelde luchtverbinding een belangrijke bijdrage zal zijn voor een nauwer contact tussen beide landen en volkeren. Dat zei o.a. de president-directeur van de Malev, de heer Endre Tarjan, tijdens een dooi- de Malev aangeboden souper, waarbij hij de betekenis van de herstelde luchtlijn oneindig véél groter noemde dan „alleen maar" een nieuw middel tot de uitwisseling van m'ér pas sagiers en goederen. Spr. noemde deze gebeurtenis zowel in zakelijk, politiek en cultureel als in vele andere opzichten van het grootste belang. De KLM. aldus spr., heeft onze landen nader tot elkan der gebracht: moge dit het begin zijn van een langdurige, vreedzame en vruchtbare samenwerking. De heer Van Oldenborgh, als hoogste vertegenwoordiger van de KLM deze toast beantwoordend, wees op de goede verstandhouding tussen de beide natio nale luchtvaartmaatschappijen en her innerde aan het woord van wylen dr. Albert Plesman „De lucht-oceaan ver enigt alle volkeren". Als aandenken aan deze dag bood hij aan alle aanwezigen e envan dur-aluminium vervaardigde medaille aan, waarop deze spreuk in de Engelse taal staat gegraveerd Indach tig aan het woord „time is flying, fly in time (de tijd vliegt, vlieg op tijd), overhandigde hij bovendien aan de heer Tarjan een in een schaal van Delfts blauw vervatte elektrische klok voor het directiekantoor. MEERDERE mensen, die wij in de afgelopen dagen hebben gespro ken, uitten zich in gelijke geest. In hun gesprekken klinkt het woord „vrede" herhaaldelijk op en men ziet het ook vermeld op spandoeken. Rechters mogen niet meer van hoger hand (d.w.s. politiek) beïnvloed worden Levenslange gevangenisstraf zal in Hongarije worden afgeschaft en men zal de rechters tegen tussenkomst-van-hoger-af vrywaren. heeft dr. Bela Kovacs, onderminister van Justitie, meegedeeld. Het dagblad „Nepszava" uit Boedapest bericht, dat de onderminister ook had verklaard, dat de afschaffing van de doodstraf in Hongarije mogelijk zou zijn, zodra de sociale voorwaarden daar voor aanwezig zijn en de ontspanning in de internationale verhoudingen het gevaar van „door het buitenland geïnspireerde ernstige misdaden" heeft ver minderd De onderminister zei voorts, dat het Hongaarse strafrecht in zyn geheel zou worden herzien; „op de onafhankelijkheid van de rechters is in het ver- i leden door ministeries en autoriteiten te vaak ernstig inbreuk gemaakt onder het voorwendsel van het geven van inlichtingen. Het zal in de toekomst niet meer worden toegestaap, aldus dr. Kovacs, die besloot met de verzekering, dat .rechten van de verdediging zullen worden gegarandeerd". Benoeming van invloed op de stabiliteit (Van onze correspondent in Djakarta) Op 15 juli a.s. loopt de vijfjarige ambtsperiode af van de Gouverneur van de Bank Indonesia, mr. Sjaffroeddin Prawiranegara. Het „touwtrekken" tussen de politieke partijen om de bezetting van deze belangrijke post is in volle gang. Elk van de drie grote partijen de PNI (Nationalisten), de Masjoemi en de Nahdatal Oelama eist deze functie voor haar eigen kandidaat op, om aldus haar invloed te behouden of te vergroten. De Gouverneur van de Bank Indonesia de voortzetting van de Javasche Bank neemt immers als leider van de Centrale Bank, en uit dien hoofde tevens lid van de Monetaire Raad, een sleutelpositie in in het economische en financiële bestel van Indonesië. Voor de PNI is er te meer aanleiding om te trachten het gouverneurschap van de Bank Indonesia voor een harer mensen te verwerven, omdat in het kabinet van PNI-premier mr. Ali Sastroamidjojo, de financiële en econo mische leiding in handen is van de islamitische partijen. Er is een Nahdatal Oelama-lid minis ter van Economische Zaken (mr. Boer- hanoeddin Harahap). een Masjoemi- man minister van Financiën (mr. Wibisono), terwijl de Gouverneur van de Bank Indonesia, mr. Sjaffroeddin. eveneens een Masjoemi-lid is. Daar deze drie de Monetaire Raad vormen, staat dit lichaam dus geheel onder in vloed der islamitische groepen. Het is dus begrijpelijk dat de PNI van het aflopen van de ambtstermijn van Gouverneur Sjaffroeddin gebruik poogt te maken om dit „islamitische front" te doorbreken en aan het hoofd van de Centrale Bank een PNI-man te plaat sen. Daardoor zouden dus de drie be langrijke financiële en economische posities de Staat gelijkelijk over de drie grote partijen zijn verdeeld en de PNI tevens een zetel in de Monetaire Raad bezetten. Maar het zou uiteraard een bedenkelijke tactiek zijn, om de aan spraken op een zo belangrijke en des kundigheid vereisende functie als die van Gouverneur van de Centrale Bank uitsluitend te baseren op politieke gron den. „Merdeka". het PNT-gezinde dagblad, voert dan ook in een actie om de ambts termijn van mr. Sjaffroeddin na 15 juni niet te verlengen, als haar krachtigste argument, aan. dat de leiding van de Bank Indonesia heeft gefaald, omdat zij de moed heeft gemist om wijziging te brengen in de werkmethoden. Het betoog van het blad komt er op neer, dat, met uitzondering van de naams verandering van Javasche Bank in Bank Indonesia, de zaken zijn gebleven zoals zij waren. Ter staving daarvan voert „Merdeka" aan. dat van de in 1953 verleende kre dieten van 259 miljoen roepiah. slechts 20% aan nationale ondernemers (met inbegrip van Chinese) werd verstrekt en de rest aan Nederlandse bedrijven. Mr. Sjaffroeddin Prawiranegara en de andere Indonesiërs, die nu in de leiding van de Bank Indonesia zitten aldus het blad zijn niet in staat gebleken om de koloniale macht in deze bank te breken. Met het betrekken van „andere In donesiërs" in het falen van de leiding komt het PNI-gezinde blad min of meer in tegenspraak met de PNI-leiding. Want deze heeft als haar kandidaat gesteld mr. Lukman Hakim, een der directeuren van de Bank Indonesia en dus iemand, die mede door het blad voor het falen van de bankleiding ver antwoordelijk wordt gesteld. De Nahdatal Oelama had mr. A. Karim. directeur van de Bank Negara Indonesia als kandidaat naar voren ge bracht. Een aantal kleinere partijen wenste dr. Soemitro. de vorige Minister van Financiën en lid der PSÏ (Socialis ten). aan het hoofd van de Centrale Bank. De huidige gouverneur, mr. Sjaffroed din, heeft natuurlijk ook een verdedi ger gevonden. Het is de Masjoemi- Ieider Moh. Natsir, die voor een her benoeming pleitte, niet op grond van mr. Sjaffroeddin's politieke belijdenis die der Masjoemi doch om zakelijke redenen. Zijn capaciteit en karakter maken hem tot „de rechte man op de rechte plaats". Ingewijden weten, dat ook in tijden van onrust het buitenland zijn ver trouwen aan de Bank Indonesia heeft geschonken. Indien de functie van Gouverneur echter een strijdobject van politici wordt, zal dit een slechtere uitwerking hebben dan men kan be vroeden, zo betoogt Natsir. Inmiddels is het touwtrekken om de begeerde post teruggebracht tot een strijd tussen de Masjoemi en de PNI. Het bestuur van de Bank Indonesia heeft n.l. mr. Sjaffroeddin en mr. Luk man Hakim als kandidaten voorge bracht bij de Monetaire Raad, die op haar beurt overeenkomstig de wet dit tweetal aan het Kabinet heeft voorgesteld. Dat moet nu een beslissing nemen, een niet gemakkelijke keuze, zoals wij reeds hebben uiteengezet, ge zien de politieke motieven, die hierbij een rol spelen en de mogelijke politieke gevolgen, ongeacht welke van de twee kandidaten ook mocht worden be noemd. Er zijn namelijk reeds suggesties ge opperd voor een splitsing van het Departement van Economische Zaken in een Ministerie voor Handel en een Ministerie voor Industrie, resp. te be zetten door PNI en Nahdatal Oelama. In dat geval zou dus ook de PNI in de economische sector van het staatsbe stuur zeggenschap krijgen. Dat denk beeld zal ongetwijfeld aan kracht win nen. als de Masjoemi-man Sjaffroeddin weer tot Gouverneur van de Bank In donesia mocht worden benoemd. Doch deze vermeerdering van het aantal PNI-leden in het Kabinet, zou ongetwijfeld de aandrang van de Masjoemi versterken om haar de por tefeuille van Defensie, die nog steeds door premier Ali (PNI) wordt waarge nomen. te geven. En met even grote mogelijkheid zal zij deze post opeisen ter compensatie, als mr. Sjaffroeddin niet mocht worden herbenoemd. De keuze van een nieuwe Gouverneur van de Bank Indonesia blijkt aldus een delicate kwestie, waarbij ook de stabiliteit van het nog jonge kabinet van premier mr. AU is betrokken. De troon van dictator Rakosi wankelt Matyas Rakosi, de sterke man van Hongarije, heeft van Moskou het bevel gekregen „zijn leven te verbeteren" en een strakkere anti-Stalin lijn te volgen, aldus diplomatieke berichten van ach ter het ijzeren gordijn. Rakosi, die veer tien dagen geleden een bezoek zou heb ben gebracht aan Moskou, is zo onge veer de enige leidende Stalinist, die nog aan de macht is (Maurice Thorez uitge zonderd). Volgens betrouwbare berich ten zouden zijn dagen als Hongaars dictator geteld zijn. Men gelooft, dat maarschalk Tito aan Joego-Slavië bij zijn jongste onderhandelingen met de Russische leiders ook het hoofd van Ra kosi heeft geëist. Men neemt aan. dat Tito een groot deel van de blaam voor het uitstoten van Joego-Slavië uit de Kominform op de Hongaarse dictator heeft doen rusten. Het Is niet aan twijfel onderhevig of deze vredespropaganda wordt van de zyde der hogere politieke organen ge ïnspireerd, maar anderzijds kan men zich toch ook niet aan de indruk onttrekken, dat die vrede toch niet alleen met de mond, maar door velen ook wel degelijk met het hart wordt beleden. In dit opzicht kan de brug, die thans door de KLM is geslagen, een verdere toenadering en daardoor groeiend wederzijds begrip tengevolge hebben. In ieder geval is er in het IJzeren Gordijn weer een gaatje bijgekomen, waardoor het geestelijke en politieke leven aan weerszijden ervan in toenemende mate bloot staat aan hetgeen kan uitgroeien tot een heilzame penetratie en infiltra tie. Eerste voorwaarde daartoe is dat niet de communistische leerstellingen en levensbeschouwing door de Hongaarse autoriteiten als het voornaamste export artikel worden beschouwd. Het zéér weinige, minder plezierige wat wij gedu rende ons kortstondig verblijf in Hongarije als inhaerent aan het daar geldende regiem hebben gezien, n.l. de contouren van een wachttoren, bemand met het silhouet van een gewapende schildwacht, was nu juist voldoende om het verlangen daarnaar indien het al ooit aanwezig mocht zijn geweest tot nul te reduceren. NA een prachtige autotocht langs de Donau van Budapest naar Wenen, waarbij onderweg de strook Nie- mansland tussen Hongarije en Oosten rijk werd gepasseerd, arriveerde het gezelschap prompt op tijd op de Weense luchthaven, vanwaar een Convairtoestel van de KLM ons via een tussenlanding in Frankfort naar het vaderland terug vloog. Op de minuut af op het aange kondigde aankomsttijdstip van 21.25 uur beroerden de landingswielen de beton- baan op Schiphol, hetgeen het einde betekende van een interessante reis, welke ons in hernieuwd contact bracht met de voortreffelijke KLM-service en Hollands organisatievermogen en die ons deed kennis maken met Hongaarse gastvrijheid. Moge deze eerste vlucht gevolgd wor den door talloze andere, waardoor velen van deze zelfde combinatie op dezelfde wijze kunnen genieten! Aanvallen op Poolse synagogen gedurende afgelopen maanden Het Europese bureau van het Ameri kaanse Joodse Comité heeft maandag in Parijs medegedeeld, dat er in de af gelopen maanden een „golf van anti semitisme" door Polen is gegaan. Vol gens officiële Poolse berichten zijn aan vallen gedaan op synagogen. In Wroc law zjjn de vorige maand graven van vooraanstaande Joden vernield. In Lodz werden uit een synagoge de heilige rol len gestolen en verscheurd. Op muren van openbare gebouwen in Wroclaw, Szczecin en Lodz werden de leuze „Joden, vertrekt naar Palestina" gekalkt. Volgens de Poolse pers is een „veelbe tekenend kenmerk van deze nieuwe golf van antisemitisme, dat zy als wapen gebruikt wordt door degenen die zich verzetten tegen de destalinistatie, die in Polen na het 20ste communistische par tycongres in Moskou is ontstaan", aldus de verklaring van het Europese bureau vaa bet Amerikaanse Joodse Comité- Rakosi vond het wel heel mooi. dat hij zijn tevredenheid betuigde met het herstel van de goede betrekkingen met Joego-Slavië maar Tito is niet overtuigd van zijn waarheidsliefde en blijft hem blijkbaar beschouwen als zijn aarts vijand. Goede waarnemers van de poli tieke situatie in Hongarije zijn er dan ook van overtuigd, dat men de volgende weken zich een nieuwe toestand zal ontwikkelen in dat land. K.L.M.-employé's kunnen Russisch leren Voor vluchten naar Moskou? (Van onze Haagse redactie) De directie van de K.L.M. heeft in het laatst verschenen personeelsor gaan medegedeeld, dat aan een aan tal K.L.M. employé's de gelegenheid zal worden gegeven op kosten van de luchtvaartmaatschappij zich de Rus sische taal eigen te maken. Het be treft hier leden van zowel het vliegend als ht grondpersoneel. Aan hen. die binnen een bepaalde tijd het examen met goed gevolg afleggen, zal een be lastingvrije premie van f. 1000.wor den uitbetaald. De K.L.M. deelde ons desgevraagd mede. dat er nog steeds plannen bestaan om een rechtstreekse luchtlijn op Mos kou te openen. Hierover zijn reeds in 1946 te Moskou besprekingen gevoerd, maar omdat de standpunten van de bei de delegaties toen te ver uiteen lagen, zijn de besprekingen afgebroken. Men acht de tijd thans gunstiger, waardoor het. niet onmogelijk zou zijn. dat Rus land hierover zal worden benaderd. Sinds kort heeft de Scandinavische Luchtvaartmaatschappij S A S. toestem ming gekregen om rechtstreeks naar Moskou te vliegen, terwijl ook de Fin Air uit Finland dit doet, Het is echter wel zo. dat de K.L.M. sinds 1955 een overeenkomst heeft met de Russische luchtvaartmaatschappij Aerflot, waarbij beide maatschappijen eikaars biljetten en vrachtbriven voor vervoer accepteren. Daar de K.L.M. een lijndienst heeft op Sofia, kan men van daaruit per Aerflot rechtstreeks naar Moskou vliegen. K.L.M. vertegenwoor digers onderhouden regelmatig contact met de directie van de Aerflot. 100ste geboortedag prof. dr. Hector Treub HERDENKING TE AMSTERDAM. Op 1 augustus a.s. zal het 100 jaar geleden zyn, dat de grondlegger der gynaecologie in ons land prof. dr. Hector Treub werd geboren. In de Universiteits Vrouwen-kliniek te Amsterdam zal die dag te 4 uur een (herdenkingsbijeenkomst worden gehouden. De voorzitter der Nederlandse Gynaecologen Vereniging, prof. B. B. ten Berge, hoogleraar te Groningen, zal deze bijeenkomst openen. Dr. J. A. van Dongen, oud-assistent van prof. Treub, spreekt daarop een herdenkingsrede uit. Voorts zullen prof. dr. M. A. Bouwdijk Bastiaanse. opvolger van prof. Treub, en dr. C. H Delprat. voorzitter van het Hector Treub-fonds, toespraken houden. Vereniging-Rembrand? Jaarvergadering te Amsterdam. De vereniging tot behoud en ver meerdering van kunstschatten in Neder land „Rembrandt" heeft onder voorzit terschap van mr. Chr. P. van Eeghen in de zaal van het Oudheidkundig Ge nootschap in het Rijksmuseum te Am sterdam haar jaarvergadering gehou den. De voorzitter herdacht o.a. de over leden vice-voorzitter, de heer M. P. Voüte jr. uit Baara. De secretaris, de heer J. P. Kruse- man, gaf een opsomming van de aan kopen voor Nederlandse musea, die mede waren gefinancierd door voor schotten en leningen der vereniging. Hiertoe behoren o.a. aanschaffingen voor het Rijksmuseum voor Volkenkun de te Leiden, het Gemeentemuseum in Nijmegen, het Prentenkabinet van het Rijksmuseum te Amsterdam. Tot leden van het algemeen bestuur werden gekozen mr. W. van Eldem uit Den Haag; de directrice van het Cen traal Museum te Utrecht, mej. dr. M. E. Houtzager en de heer A. Schwartz uit Zaandam. BUS VOOR SCHOOLREISJE AFGEKEURD Een autobus van een ondernemer uit Gelderland, die gistermorgen een groep leerlingen van de Montessorischool aan de Laan van Poot in Den Haag naar een kamp te Lochem zou brengen, is door de verkeerspolitie afgekeurd. Het bleek dat de handrem niet voldoende remvertraging gaf. terwijl de uitlaat niet gasdicht was. Het keuringsbewijs van de Rijksverzekeringsinspectie was verlopen. Tegen do ondernemer is proces-verbaal opgemaakt. De kinderen hebben met een andere bus hun reis topte nog kunnen maken.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 7