£sso Prinses Beatrix scliutsvrouwe der Koninklijke Marechaussee Plechtige overhandiging van embleem door generaal W. Kist Kroesjtsjef zou niet langer de „Onbetwistbare heerser" zijn ESSO EXTRA MOTOR OIL Beide vliegtuigen boven Arizona van hun vluchtplan afgeweken MAARSCHALK JUIN LEGT 'TNAVO-BEVEL WELDRA NEER Met een enkel woord Agenda i "S a g| 0 DINSDAG 3 JULI 1958 Kroonprinses en Prins te Apeldoorn Prinses Beatrix is schutsvrouw® geworden van het wapen der Koninklijke Marechaussee. Dit is vanochtend gebleken uit de toe spraak van de commandant van dit wapen, brigade-generaal W. Kist, tijdens het bezoek van de Prinses aan de marechaussee in de Koning Willem III kazerne in Apeldoorn. Generaal Kist overhandigde Prinses Beatrix als geschenk van het wapen het embleem van de marechaus see, uitgevoerd in platina, goud en edelgesteente. Om half twaalf arriveerde Prinses Beatrix, vergezeld van Prins Bernhard in zijn functie van Inspecteur-Generaal van de Koninklijke Landmacht, bij de kazerne. Bij de ingang van de kazerne werd de Prinses welkom geheten door brigade-generaal Kist. Alvorens het kazemeterrein te betreden legde Prinses Beatrix een krans bij het monument voor de hoofdpoort, dat zeven jaar geleden door haar grootmoeder. Prinses Wilhelmina werd onthuld ter nagedachtenis aan de leden van de marechaussee en het korps politietroepen, die in de jaren 19401945 zijn gevallen en aan de leden van de Koninklijke Marechaussee Indonesië, die tussen 1946 en 1950 zijn gesneuveld. Op het ogenblik dat de Prinses het kazerne terrein betrad werd haar onder- scheidingsvlag gehesen. Nadat de trom petter het signaal „Wilhelmus" had geblazen meldde de officier comman dant van de wacht zich bij de Prinses. Langs de opgestelde wacht begaf zij zich, begeleid door de depotcommandant naar het paradeterrein. Daar stonden in carré opgesteld het tambourkorps, de standaard wacht, het ere-eskadron, in ceremonieel tenue en de deputaties van de staf van het wapen, de divisies, districten, het depot en de parate troe pen, allen in battle-dress. Er waren deputaties aanwezig uit Breda, Bergen op Zoom. Terneuzen, Maastricht, Heer len. Roermond, Venlo, Eindhoven. Arn hem, Nijmegen, Enschede, Zwolle, Groningen, Assen, Amsterdam, Utrecht, 's-Gravenhage en Rotterdam. Nadat de Prinses de inspectie had verricht begaf zij zich naar het mid den van het carré, waar haar het ge schenk werd overhandigd. Generaal Kist richtte daar woorden van dank tot haar voor haar belangstelling voor het wapen der marechaussee: „Het wapen, waarvan uw doorluchtige voorvader, Willem Prins van Oranje Nassau, soeverein vorst der Verenigde Nederlanden, op 26 oktober 1814 de naamgeving heeft vastgesteld door in het betreffende besluit eigenhandig het oorspronkelijk gestelde woord gendarmerie" te veranderen in „mare chaussee". Generaal Kist herinnerde er aan, dat de Prinses reeds in 1951 heeft blijk gegeven van haar belangstelling voor het wapen door de kazerne in Soest- Oude man viel door trapgat (Van onze Haagse redactie) Gistermiddag is een 73-jarige man uit de Newtonstraat te Den Haag tijdens zijn werkzaamheden op een bouwwerk van de N.V. Stedebouw aan de Dale- bergselaan-hoek-Ranonkelstraat te Den Haag door een smal trapgat geschoten en verongelukt. Het ongeval gebeurde toen de man achteruit met een kruiwa gen puin de trap afging* waarbij hij struikelde en viel. dijk te openen en in gebruik te stel len „Een belangstelling, die daar en boven op zo ondubbelzinnige wijze blfjkt uit het thans door U genomen besluit, U te willen noemen „schuts- vrouwe" der Koninklijke Marechaus see, waaraan uw ouders hun goedkeu ring hebben kunnen hechten. Een geste, die het wapen wel op buiten gewoon hoge prijs stelt en waarvoor wij U in het bijzonder grote dank zijn verschuldigd", aldus generaal Kist. Daarna speldde de Commandant van de Marechaussee de Prinses het ge schenk op, zeggende dat het voor het wapen een grote eer zal zijn als zij zich bij passende gelegenheden met dit embleem zal willen tooien. Na de toe spraak van generaal Kist werd een driewerf hoera op de Prinses uitge bracht. Prinses Beatrix verliet vervolgens het paradeterrein en begaf zich naar een voor deze gelegenheid opgerichte recep tietent, waar vele hoge militaire autori teiten aan haar werden voorgesteld. Tenslotte nam Prinses Beatrix een défilé af. Nadat de Prinses nog een oorkonde was overhandigd verlieten zij en de Prins de kazerne. Het oorspronkelijk ontwerp voor de „badge" werd door de beeldhouwer- medailleur M. Kutterink te Voorschoten uitgewerkt, volgens richtlijnen van brigade-generaal W. Kist Dit. aanvan kelijke ontwerp is vervolgens aangepast aan de bijzondere eisen van de juwe lierstechniek onder leiding van de heer I. Vos, directeur der Kon. Ned. Édel- metaalbedrijven. Malenkof zou de steun hebben van het enorme leger der ambtenaren De diplomatieke correspondent van het liberale Britse blad „News Chroni cle", die zondag in Londen is teruggekeerd na een reis van zeven weken door de Sovjet-Unie, Tsjecho-Slowakije en Polen, heeft verklaard: „Kroesjtsjef is niet langer de onbetwiste heerser in het Kremlin; Poznan zou voor hem kunnen zijn wat drie jaar geleden Oost-Berlfln voor Beria was". „Uit de gesprekken die ik met diplomaten, partijleiders en gewone mensen heb gehad, toen ik vorige maand in Moskou was, heb ik de overtuiging opge daan, dat dit de toestand in het Kremlin is: Malenkof, hoewel teruggezet, hoort er nog steeds bij. Het partij-apparaat is in handen van Kroesjtsjef, maar Malenkof heeft de steun van het leger der bureaucraten. De meesten van hen werden aangesteld of bevorderd in de Stalin-periode en zij weten dat als Kroesjtsjef ook onder hen begint te destaliniseren, dit voor velen van hen het einde zal betekenen. Daarom zien zij m Malenkof hun beste beschermer. eigen kleine Stalin, Bierut), die stevig achter Kroesjtsjef staan. Met de uitkomst van de strijd in het Kremlin nog steeds in het onzekere zou de opstand van Poznan (die Kroesjtsjefs vijanden gemakkelijk kunnen uitleggen als een waarschuwing voor de gevaren van de destalinisatie) juist voldoende kunnen zijn om de beslissing in zijn nadeel te doen uitvallen" Tot zover de diplomatieke correspon dent van de News Chronicle. De conser vatieve „Daily Telegraph" schrijft: „Indien de leiders in Moskou en Warschau de gebeurtenissen in Poznan de aanleiding laten zijn voor panische onderdrukkingsmaatregelen, dan is de toestand rijp voor revolutie". Strijd om de macht in het Kremlin volop aan de gang Het is niet alles pais en vree in het Kremlin, verre van dat, de strijd om de macht, of zelfs maar om het vege lijf is nog steeds aan de gang. De gehele Sovjet-Unie is toeschouwer bij deze strijd, evenals de satellieten en de communistische partijen in het buiten land. Het is duidelijk, dat niet allen ervan overtuigd zijn dat Kroesjtsjef Uiteindelijk als overwinnaar te voor schijn zal komen. Bij de satellieten zijn het alleen de Polen (dank zij de tijdige dood van hun 'Ingez. Med.-Adv.) met de nieuwe verdubbelt U de levensduur van Uw motor Met Esso bent U beter uit Piloot van Super-Constellation ging min of meer' eigenmachtig hoger vliegen Hefschroefvliegtuigen worden gebruikt voor het bergen van de stoffelijke overschotten der 128 inzittenden van twee grote Amerikaanse passagiersvlieg tuigen, die boven de Grand Canyon, in de Amerikaanse staat Arizona, op el kander gevlogen en brandend omlaag zijn gestort. Intussen is bekend geworden, dat beide vliegtuigen van hun vluchtplan zijn afgeweken. De DC-7 van United Airlines was ongeveer 37 km buiten zijn vastgestelde route, de Constel lation ongeveer 8 km. Geen waterdicht stelsel om botsingen te voorkomen De bestuurder van de „Super-Constel- lation" blykt, toen hij zich boven de woestijn van Mojave, op de grens van Arizona en Californie" bevond, toestem ming te hebben gevraagd op zevendui zend meter hij bevond zich toen op 6.700 meter te gaan vliegen, omdat hij last had van wolken. Zonder verder antwoord of te wachten ging de „Super - Constellation" toen op zevenduizend meter vliegen, zonder dat de controle- Niet alleen persoonlijke redenen, maar wel degelijk ook politieke Frankrijk zou naar zijn mening Algerijnen nog harder moeten aanpakken (Van onze Parijse correspondent) Nadat het bericht eerst gedurende verscheidene dagen door officiële krin gen als een gerucht werd tegengespro ken, is nu bekendgemaakt, dat Frankrijks enige maarschalk, Alphonse Juin, in ok tober a.s. het commando van de NAVO in de Cen'traal-Europese sector wenst neer te leggen. Juin heeft deze post dan ruim vijf jaar bezet, langer dan enige andere hoge NAVO-bevelhebber, maar schalk Montgomery uitgezonderd. Juins ontslagaanbieding heeft twee redenen. Een persoonlijke reden, omdat de Franse maarschalk, die nu 68 jaar is, er heel weinig voor voelt na Grlinthers vertrek onder diens opvolger te gaan dienen, de eerst 49-jarige generaal van h'et lucht/wapen Lauris Nors'tadt. De tweede en voornaamste reden van Juins besluit is echter van politieke aard. De maarschalk wenst volgens zjjn eigen zienswijzen mee te werken aan de oplossing van de Algerijnse crisis. Hy is van oordeel, dat Parijs het volle gewicht van zijn militaire mogelijkheden in de weegschaal moet werpen, zelfs indien zo'n krachtontlading ten koste van de goede betrekkingen met Marokko en Tunesië zou gaan. Juin zou zelf graag zien, dat in Noord-Afrika een NAVO- bevel werd opgericht, dat dan natuurlijk aan hem zou moeten worden toever trouwd. Voor deze plannen voor een intensi vering van de Algerijnse oorlog heeft men in Parijs noch in Washington tot dusver veel oor gehad. Het kabinet- Mollet geeft zich alle moeite zijn Alge rijnse politiek als liberaal te verkopen •en het handelsmerk-Juin, past slecht, op deze waar. De weigering van de diensten van BINNENLAND De Eindhovense politie heeft twee Jonge arbeiders uit Eindhoven gear resteerd. die zich aan een negental In braken hebben schuldig gemaakt. Bij K.B. Is met Ingang van 1 Januari 1957, of zoveel eerder als hij zijn ambt zal aanvaarden, aangesteld als gewoon hoogleraar aan de landbouwhogeschool te Wagenlngen, om onderwijs te geven ln de virologie, onder gelijktijdige ontheffing als buitengewoon hoogleraar aan. voornoemde onderwijsinstelling en als wetenschappe lijk hoofdambtenaar bij het Instituut voor plantenziektenkundlg onderzoek, te Wage nlngen, dr. ir. T. H. Thung. Bij K.B. is met ingang van 1 septem ber 1956 aan prof. dr. L. Zimmerman op dracht verleend om in de afdeling der algemene wetenschappen aan de Tech nische Hogeschool te Delft, onderwijs te geven ln de economie, Bij K.B. Is mr. A. D. Peiffer bevor derd tot administrateur in vaste dienst bij het Ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening. Gistermiddag is vermoedelijk ten gevolge van kortsluiting een kapitale boerderij in de buurt van Makkum in de gemeente Wonseradeel ln Friesland afge brand. Van het huisraad kon vrijwel niets worden gered. Tweederde deel van de hooioogst ging eveneens verloren of kreeg waterschade. De boerderij werd bewoond door de heer B. Hoekstra en was het eigendom van de heer Bakker uit Wie- ringermeer. Donderdag a.s. wordt het m.s. „Willem Ruys", onder commando van kapitein Frits de Jonge, uit Indonesië, Malakka en Ceylon te Rotterdam verwacht, waar de ontscheping der passagiers om 9 uur v.m. aan de kade van de Kon. Rotterdamsche Lloyd, een aanvang zal nemen. Tezamen met de Voorburgse cineast Jan Schefer maakt Kees Brusse als regis seur een korte speelfilm voor „Pro Juven- tute" te Arnhem, waar de film ook grotendeels wordt opgenomen. Krachtens een wet Inzake vrijwillige militaire dienstneming, die aan het Indo nesische Parlement is voorgelegd, zullen alleen ongehuwde mannen in het Indone sische leger worden toegelaten. De vrij willigers zullen op basis van een contract een „bepaalde tijd" in het leger dienen. BUITENLAND De Londenee kunstkenner Denis Mahon heeft ln een Zwitserse schilderijen- verzameling die voor een expertise naar Londen was gezonden, een tot op heden onbekend werk van de Italiaanse zeven tiende eeuwse schilder Michelange Merisl ontdekt. De waarde van het schilderij, dat „Christus aan de geselpaal" voorstelt, wordt op een miljoen gulden geschat. Koningin Elizabeth van Engeland heeft de benoeming van Koning Gustaaf van Zweden tot kolonel van het Schotse regiment „Cameronlans" goedgekeurd. Nadat maanden een circuswagen nabij Segovia, in Spanje, een ongeluk had gehad, ontsnapten hieruit twee tijgers en twee panters. Een der panters werd direct door de tijgers gedood. Deze werden kort daarop weer gevangen, doch de tweede panter terroriseert nu de omgeving. Het eiland Bedloe, ln de haven van New York, waarop het beroemde vrijheids beeld staat, zal worden omgedoopt in „Liberty Island". I Nadat een vrouw uit Sydney vorige maand een longoperatie had ondergaan, dreigde zij vorige woensdag verstikt te worden door vloeistof in haar luchtpijp. Toen de hartspecialist kwam stond haar hart stil, doch hij opende de oude incisie met zijn zakmes en masseerde haar hart tot dit weer begon te kloppen. Maandag is zij echter overleden. Uit de besprekingen te Londen is ge bleken, dat de staten-leden van het Britse Gemenebest nog steeds verdeeld zijn over de vraag, of het al dan niet aanbeveling verdient de Communistisch-Chinese rege ring te erkennen. Het werd ook duidelijk, dat de verschillende standpunten ln feite dezelfde zijn, die werden ingenomen op de achttien maanden geleden gehouden Ge menebestconferentie. De leider van de negerboycot van autobussen in Tallahassee (Florida), ds. Steele, heeft verklaard, dat de politie de negers uit de winkelstraten wil weren. Als daar geen einde aan komt zullen wij de winkels van blanke zakenlieden boycotten, zo zei hij. De particuliere busonderneming in Tallahassee heeft als gevolg van de boycot haar diensten reeds moeten staken. Twee ontploffingen hebben maandag een atoomlaboratorium voor vreedzaam gebruik van atoomenergie in Queens, voorstad van New York, op zijn grond vesten doen schudden. Negen personen zijn gewond. De ontploffingen deden zich enkele seconden na elkaar voor en ver nielden de tweede verdieping van het laboratorium der ..Sylvanla Electric Pro ducts Company". Vijftig brandweerlieden, twintig politieagenten en een persfoto graaf heeft men voor onderzoek vastge houden om mogelijke gevolgen van radio actieve bestraling te voorkomen. Een rukwind heeft zondag te Genève I ..het grootste circus van de wereld" van Barnum en Bailey omver geblazen, juist op het moment, dat een koorddanser voor duizend toeschouwers zijn kunsten ver- i toonde. De evenwichtskunstenaar werd zwaar gewond en veertien andere personen werden gewond ln de paniek, die op het gebeuren volgde. Er ls voor een ton schade aangericht. Het circus geeft nu voorstel lingen in de open lucht. Thans zijn 335 Japanse oorlogsmis dadigers de eerste groep gevangenen, die door Rood-China is vrijgelaten aan boord van de „Kwan Maroe" op weg naar de haven van Malzoeroe in Japan. Ii totaal zullen 1017 oorlogsmisdadigers vrij gelaten worden. De ,,Kwan Maroe" heeft ook nieuws mee van 7000 Japanners, die tijdens het eerste Jaar na de wapenstil stand in de streek van Charbin werden vermist. Zij zijn, volgens de officiële Chinese documenten, het slachtoffer worden van „massa-ongevallen". De panse pers leidt uit die formule af, dat zij vermoord, tot zelfmoord gedreven of uitgehongerd zijn. De Franse ambassadeur te Karatsji (Pakistan) zit met zijn handen ln het haar: De kappers aldaar hebben hun soli dariteit met de Algerijnse nationalisten betuigd door eenstemmig te weigeren zijn haren te knippen of baard te scheren. Ook de andere leden van de Franse ambassade ïyden onder de maatregel. Als protest tegen nieuwe belastingen op zware vrachtauto's hebben onderne mers voor wegvervoer maandag de snel wegen ToulouseParijs en Toulouse Spanje versperd met honderd zware vrachtwagens. Het verkeer was ruim een uur gestagneerd. Het embleem van het wapen der I generaal W. Kist aan H. K. H. Kon. Marechaussee, dai brigade-1 Brinset Beatrix heeft aangeboden. Op Schiphol is uit Amerika de Super- Constellation PH-LKK (Centaurus) aan gekomen, die door de K.L.M. is overge nomen van de Siamese maatschappij Thai- Airways. Bij deze maatschappij is het toestel niet ln gebruik geweest. Een tweede van de Thai-Alrways overgenomen Super-Constellation, de „Wyvern". zal nog volgen. Een levende kip als hoed versiering, dat was een Australische rechter toch te gortig, en hij veroordeelde de schuldige, een 22-jarlge kantoorbediende, die een kip gedresseerd had op zijn hoed te blijven zitten tijdens een gemaskerd bal in Sydney, tot een flinke boete. Ongeveer dertig jongelui zijn dit weekeinde gewond en 25 gearresteerd na gevechten tussen negers en blanken in een dansgelegenheid te Asbury Park in New Jersey (V. S.). Na twaalf jaar procederen is zondag de 13-Jarige Gerhild Jlrovsky uit Oosten rijk aan haar ouders teruggegeven. Deze hadden Gerhild bij haar grootmoeder in Roemenië achtergelaten, toen zij zich aan het eind van de laatste wereldoorlog in Oostenrijk gingen vestigen. Het enige profijt, dat Gerhild van haar gedwongen lange verblijf in Roemenië heeft getrokken (eerst zondag kreeg het meisje verlof het land te verlaten), is, dat zij thans Duits, Roemeens, Hongaars en Russisch beheerst! In het afgelopen weekeinde hebben benden in het havengebied van Singapore, die leven van het geld dat zij voor het „beschermen" van bedrijven ontvangen, onderling slag geleverd met lange messen en andere wapens. Ongeveer vijftig per sonen zijn aangehouden en twee Chinezen moesten zwaar gewond naar een zieken huis worden overgebracht. De Sovjet-Unie heeft aan de regering van Jemen een plan voorgelegd voor de aanleg van een moderne haven te Hobeida aan de Rode Zee. Over het voorstel, dat in beginsel door Jemen is aanvaard, zal nog tussen de twee regeringen worden onder handeld. President Eisenhower heeft gisteren op zijn boerderij te Gettysburg staatszaken afgehandeld met leden van zijn staf, die daarvoor uit Washington waren overge vlogen. Eisenhower, die zich steeds beter gevoelt, heeft 21 wetsontwerpen, waar onder dat, waarin 34 miljard dollar voor de Amerikaanse landsverdediging wordt uitgetrokken, getekend. Onbekenden hebben maandagochtend vroeg de voorzitter van de Marokkaanse Kamer voor Landbouw te MarrakesJ, Lasjemi doodgeschoten. Zij wilden hem ontvoeren van zijn buitenverblijf bij Marrakesj, doch toen Lasjemi trachtte te ontvluchten schoten zij hem neer. Radio-Boedapest meldt di vrijlating van negen r.-k. geestelijken, aan wie de autoriteiten gratie hebben verleend. Hoge kerkelijke functionarissen en de commissie van vreedzame Hongaarse geestelijken" hadden premier Hegedues verzocht geeste lijken, die wegens politieke misdrijven ver oordeeld waren en die „gratie wegens goed gedrag verdienden", vrij te laten. - De Britse mannequins en mode ontwerpers, die de afgelopen weken hun modellen in de Sovjet-Unie hebben ge toond, zijn zonder bestellingen ln Groot- Brittannië teruggekomen. Een woordvoer der van de delegatie zei echter te hopen, dat er in de komende weken bestellingen zullen afkomen. Het bezoek was namelijk een groot succes geweest. „De Russische vrouwen hebben een goede smaak. Zij stellen groot belang in de mode en als zij een verstandig dieet volgen, is er geen reden, waarom zij onze modellen niet zouden kunnen dragen". Juin, die in Noord-Afrika is geboren en daar bijna zijn hele militaire loopbaan is gebleven, gebruik te maken, zal zijn beslissing om af te treden zeker hebben vertiaast. Velen verwachten nu, dat de impulsieve maarschalk zich na zijn af treden geheel zal gaan wijden aan de propaganda van zijn politieke inzichten, waarvoor in ultra-rechtse kringen de belangstelling nooit ontbroken heeft. toren had kunnen mededelen dat de „DC-7" ook op zevenduizend meter vloog. De controletoren gaf daarop alsnog de gevraagde toestemming en waarschuwde de piloot van de „Super-Constellation" tevens, dat ook de „DC-7" op zevendui zend meter hoogte vloog. Volgens een functionaris van het de partement voor de Amerikaanse bur gerluchtvaart was het niet noodza kelijk geweest de „DC-7" te waar schuwen, omdat de „Super-Constella tion" op zicht vloog. En kort daarna kwam de laatste boodschap van de „DC-7": „Wij vallen...." „Mijn indruk is, dat geen enkel systeem van toezicht op het luchtverkeer de botsing had kunnen verhinderen, die zich zaterdag j.l. boven de Grand Canyon heeft voorgedaan", aldus een maandag door Milton Arnold, vice- president van de Vereniging van Ame rikaanse Luchtvaartmaatschappijen, af gelegde verklaring. Milton, die dit ver klaarde voor een ondercommissie van de Amerikaanse Senaat, die reeds ver scheidene weken bezig is met het be studeren van de overheidsrol in de Amerikaanse burgerluchtvaart, voegde hieraan toe: „Er bestaat geen water dicht 'stelsel om botsingen tussen vlieg tuigen te vermijden. Mensen en machi nes kunnen niet altijd volkomen fout loos werken". Nog altijd de kwestie-Cyprus Engels blad oefent kritiek op „toenadering" van premier Eden Turken kregen gelegenheid binnenlandse moeilijkheden af te leiden op Cyprus Twee onafhankelijke Britse dagbladen hebben dinsdag voorgesteld de hulp van NAVO-leden in te roepen by de oplossing van de kwestie-Cyprus. De „Manchester Guardian" zegt, dat premier Eden „opnieuw een blunder heeft begaan", door bekend te maken dat er e en „ruime grondwet" zou komen en dat er een streefdatum voor zelfbestemming vastgesteld zou worden. De Turkse regering heeft hier ogenblikkelijk hevig op gereageerd. Zij verkeert in grote moeilijkheden door de binnenlandse economische toestand. Zij heeft de pers reeds gemuilkorfd, de oppositie onderdrukt en zij greep gretig de gelegenheid aan tot afleiding op buitenlands gebied. (De premier, Menderes, heeft maandag nog verklaard dat het einde van de Britse soevereiniteit op Cyprus een „inter nationale ramp" zou zijn) hierdoor is de voorgestelde oplossing voor Cyprus on mogelijk geworden. Een verstandige eerste minister zou een internationale ma nier van toenadering hebben beproefd. Hij zou de NAVO-leden druk op de Turken hebben laten uitoefenen. Tot zover de „Manchester Guardian". Studentenopleiding voor terrorist in Griekenland De eveneens onafhankelijke „News Chronicle" zegt het korter: „Een mili taire basis op Cyprus is nu eenmaal een noodzakelijkheid. Groot-Brittannië, Griekenland en Turkije zijn NAVO- partners. De basis zou daarom, onder Britse vlag, in NAVO-dienst beheerd moeten worden, en de moeilijkheden zouden door internationale overeenstem ming opgelost moeten worden". De Cyprische regering heeft maandag verklaard, dat zij verdere oewijzen heeft, dat Grieks-Cyprische studenten een ter roristische opleiding in Griekenland krijgen. In een speciale bekendmaking wordt de waarschuwing geuit, dat vele stu> denten, die voor zomervakantie uit Grie kenland terugkeren, moeilijk de toegang tot Cyprus zal worden geweigerd. On langs was een aantal studenten, die voor vakantie uit Griekenland kwamen, R.-K. Lyceum (Mariënpoelstraat)Con cert leerlingen Kon. Conservatorium, 8 mir namiddag. DONDERDAG Oud Hortuszicht: Tuinconcert K. en G. en „Sempre Avanti", 8 uur nam. Stadhuisplein Excursie K. en O. „Schoon heid van het lage land" 8 uur voorm. Volkshuis: Sluitingsavond Stichting „de Sleutelbloem". 8 uur nam. Leiderdorp: DorpshuisLedenver gadering „Het Groene Kruis". 8 uur nam. ZATERDAG Volkshuis: Slotavond Leidse Jeugd Actie, 8 uur nam. H.T.M.-halte Posthof: Excursie Kon. Ned. Natuurhistorische Ver. naar Dieren park Wassenaar, 1.55 uur nam. N.Z.H.T.M.: Wandeling Amsterd. Water- ieldingterreln Ned. Chr. Reisverenlging, 2 uur namiddag. ZONDAG Station N.S.: Excursie Kon. Ned. Na tuurhistorische Ver. naar Hollandse IJssel .35 uur voorm. Wassenaar (Jachthaven De Prlncehaven)Clubmatch Kynologenver. „Rijnland", 11 uur voorm. MAANDAG Den Burcht: Feestmiddag leerlingen verkeersexamens Ver. voor Veilig Verkeer, 2 uur nam. TENTOONSTELLINGEN Rijksmuseum voor Volkenkunde: Zomer- tentoonstelllng „Van klei tot pot". (Tot 1 oktober). Lakenhal: Tentoonstelling Rembrandt als leermeester". Werkdagen 10 uur voor middag5 uur namiddag. Donderdags bovendien 7.309.30 uur nam. Zondags 15 uur nam. Boerhaavezalen Vrouwenkerk steeg): Tentoonstelling „Jeugd en Rem brandt". ---- - (Lange lling Werkdagen 25 en 79 uur n.m 's Zondags 25 uur nam. (T.m. 14 Juli) Den Burcht: Hedendaagse beeldhouw kunst. Dagelijks tot zonsondergang. (T.m 26 augustus). Prentenkabinet (Kloksteeg 25): Tekenin gen door Rembrandt (t.m. 15 september) Limassol vastgehouden, voordat zij wer den toegelaten. Velen hadden bevel ge kregen 's nachts binnen te blijven en zich dagelijks bij de politie te melden. Vlak bij het gebied waar twee weken geleden een geweldige bosbrand op Cy prus het leven kostte aan 21 Britse mili tairen is zondag opnieuw brand uitge broken. Grote gebieden bosgrond zijn reeds verwoest. Deze brand is „de groot ste van het jaar" DE BIOSCOPEN Casino „Een liefde in Parijs' (18 j.) werkd 2i/2, 7 en 9 1/4 U; zond 2 1/2, 4 3/4, 7 en 9 1/4 uur. Donderdagcyclus: „De dief", 18 jaar. 2.30, 7 en 9.15 uur. Lldo ,Ik stierf duizend doden' (18 j) Werkd 2 1/2, 7 en 9 1/4 u.; zond. 2 1/2, 4 3/4, 7 en 9 1/4 uur. Luxor „Nacht der verschrikking" (14 Jaar) Warkd 2 1/2, 7 en 9 1/4 u.: zond. 2 1/2, 4 3/4, 7 en 9 1/4 uur. Rex „Het laatste gevecht" (14 j.) Werkd. 2 1/2, 1/4 en 9 1/4 u.; zond. 2 1/2, 4 3/4, 7 1/4 en 9 1/4 uur. Trianon „Tempel der verleiding" (18 jaar). Werkd. 2 1/2, 7 en 9 1/4 u.; zond. 2 1/4, 4 1/2, 7 en 9 1/4 uur. De avond- en nachtdienst van de apotheken te Leiden en Oegstgeest wordt tot a.s. zaterdagmorgen 8 uur waargeno men door: Apotheek Van Driesum, Mare 110, tel. 20406; Zuider-apotheek, Lammenschansweg 4, telefoon 23553 en Apotheek Oegstgeest, Wilhelminapark 8. telefoon 26274. B(j geen gehoor b(j Uw hnisarts ol specialist, bel op dokterstelefoon 22222. NIEUW TWEEDE KAMERLID Prof. P. S. Gerbrandy (A.R.) to Sche- veningen heeft medegedeeld, dat hij op de aanneming van zijn benoeming tot lid der Tweede Kamer terugkomt, zodat hij wordt geacht de benoeming niet te hebben aangenomen. De voorzitter van het Centraal Stem bureau heeft thans de heer J. van Ei bergen te Utrecht benoemd verklaard tot lid van de Tweede Kamer. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur> bi) Cl> Stockholm onbewolkt zo 2 23 0 Oslo half bew. O 4 22 0 Kopenhagen licht bew. 0 6 Aberdeen half bew. zw 7 19 0 Londen geh. bew. zw 4 21 7 Amsterdam zwaar bew. wzw 6 20 0.5 Luxemburg licht bew. w 2 18 5 Parijs zwaar bew. windstil 21 0 Bordeaux lloht bew. w 2 20 11 Grenoble regenbui no 2 19 19 Nice licht bew. nw 2 24 27 Berlijn geh. bew. w 4 28 0.4 Frankfort geh. bew. wzw 2 23 6 München regen wzw 6 26 4 Zürioh zwaar bew. w 6 21 11 Genève zwaar bew. windstil 18 18 Locarno onbewolkt windstil 16 74 Wenen zwaar bew. naiw 5 28 0.1 Innebrück regen windstil 22 6 Rome lloht bew. zzo 4 27 0 AJaccio zwaar bew. wnw 6 25

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 2