BRAND LEGT FABRIEK VAN FA. KRANTZ GEDEELTELIJK IN AS WEERBERICHT Vonkenregen vergrootte gevaar voor uitbreiding tot omgeving Amerikaanse staalstaking zal wel van lange duur zijn COMMUNISTISCHE TERREUR DRUKT ZWAAR OP POZNAN 95ste jaargang DINSDAG 3 JULI 1956 No. 28872 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN GBLAD VOOR LEIDEN EN Or f7.— per kwartaal; f2.35 per maand; f0.55 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Felle vuurzee woedde in Leiden Hedennacht heeft een felle brand, die tot ver in de omtrek zichtbaar was en waarvan de vuurrode gloed zich onheilspellend tegen de donkere lucht aftekende, een gedeelte van het uitgestrekte fabriekscomplex van de Leidse Fabriek van lakens en wollenstoffen der N.V. J. J. Krantz en Zn. aan de Langegracht in as gelegd. Ondanks het feit, dat de brandweer, die onder leiding stond van de commandant, de heer S. W. Hagedoorn, met uitgebreid materiaal ter plaatse was ook het materiaal van de B.B. was ingeschakeld en assistentie van de brandweer van Oegstgeest was ingeroepen, heeft men niet kunnen verhin deren, dat de oude spinnerij en een gedeelte van de appretuur-afdeling zijn uitgebrand. De brand, die om circa half drie zijn hoogtepunt beriekte en toen woedde over een lengte van ongeveer vijftig meter, terwijl het inwendige van het gebouw één laaiende vuurzee was, ging met een geweldige rookontwikkeling en een angstaanjagende vonkenregen gepaard. Schade bedraagt vele tonnen De wind, die dwars over de Lange gracht stond in de richting van de Ste delijke Lichtfabrieken, dreef de vonken, waartussen zich ook stukken brandend hout bevonden, naar de overkant, waar zij 'n groot gevaar opleverden voor de aan deze kant van de Langegracht staande woningen. Terwijl de brandweercorpsen uit Leiden en Oegstgeest vrijwel geheel waren ingezet om de brand te localise- ren een „muur" van water was opge trokken langs één der aangrenzende be drijfspanden van Clos en Leembruggen hield de bedrijfsbrandweer van de S.LJP. deze woningen, waarvan er vele door de grote hitte-uitstraling geblakerd zijn, voortdurend nat. De bewoners van deze percelen, van wie velen in nacht gewaad, vonden een tijdelijk onderdak in het gebouw van de S.L.F. Tegen kwart voor drie stortte onder donderend geraas een gedeelte van de topgevel van het fabriekspand neer. Nog even laaide de brand opnieuw op. Ruïne van staal, ijzer en steen Eerst tegen half vier begon het er op te lüken, dat de brandweer, die uit ruim twintig stralen water gaf, de brand onder de knie had, doch toen was van het uitgestrekte pand, waarin het vuur zjjn alles vernietigende werking had ge daan, niet veel meer over dan een ver wrongen hoop staal, met ten dele nog overeind staande muren, waartussen vele totaal vernielde machines een troosteloze aanblik opleverden. Niet alleen de brandweer, doch ook de politie was deze nacht op vrijwel volle dige sterkte aanwezig, terwijl maatrege len waren getroffen, dat twintig man extra personeel op het hoofdbureau aan wezig was. Teneinde op alles voorbereid te zijn dit mede in veiband met de vonken regen was ook een gedeelte van het personeel van de S.L.F. opgeroepen, ter wijl de bedrijfsbrandweer volledig in actie was en een watergordijn legde rond en boven de bedreigde panden tegenover het brandende fabriekscomplex. Burgemeester op terrein van de brand Behalve dat uiteraard de directeur en de adj. directeur van de N.V. aanwezig waren, merkten wij o.m. op het terrein van de brand op de burgemeester, jhr. mr. F. H. van Kinschot, de commissaris van Politie, de heer J. D. Dreeuws, de directeur van de S.L.F., ir. Y. Ykema en de hoofd- en districtsinspecteur van het Brandweerwezen in Nederland, ge vestigd in Den Haag. Om circa half tien ook reeds brand Direct nadat het sein „brand bedwon- gen" was gegeven, hadden wij een kort onderhoud met de heer C. G. J. van Diest, technisch chef van de N.V. Krantz, die ons tevens in de gelegenheid stelde de ravage in ogenschouw te nemen. Van de heer Van Diest vernamen wij, dat ook reeds gisteravond om circa tien uur een brand, zij het van beperkte omvang, gewoed had in het aan de Oude Singel grenzende garen- magazyn. Omtrent dit tijdstip was de heer Van Diest, die aan de Oude Singel woont, er door enkele bewoners op attent gemaakt, dat zij een brandlucht hadden waarge nomen. De heer Van Diest, die op dat moment juist enkele employé's van de N.V. op bezoek had, trok onmiddellijk op onderzoek uit. Bij het betreden van het magazijn hadden de vlammen, die een gretig voedsel vonden in de aanwezige Zuidwestelijke wind De Bilt verwacht tot morgenavond: Vrij veel bewolking maar geen regen van betekenis. Overwegend matige zuid westelijke wind. Ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. (Opgemaakt te 11.15 uur). 4 JULI Zon op: 4.28 ;onder: 21.04 uur. Maan op: 1.02 uur; onder: 17.07 uur. Hoogwater te Katwijk aan Zee te 11.23 en 23.35 uur. Dit nazomer bestaat aK 10 pagina's. garens, zich reeds voortgeplant langs het plafond van het daarboven gelegen per ceel Oude Singel 104. Met vereende krachten slaagde men er in met enkele snelblussers de vlammen te doven. De inmiddels gealarmeerde brandweer kon zich beperken tot de nablussing. Inmid dels had de heer Van Diest de directeur en de adj. directeur, resp. de heren ing. A. Krantz en H. Rikkers, beiden in War mond woonachtig, gewaarschuwd, die even later ook arriveerden. De schade van deze brand, waarvan de oorzaak on bekend is, beperkte zich tot ongeveer f. 15.000. Teneinde geen enkel risico te nemen werd besloten een waker, lid van het personeel, in het gebouw achter te laten. Bovendien werd nog een gedeeltelijke rondgang door het fabriekscomplex ge maakt. Tijdens deze rondgang bleek aUes in orde te zijn. Nog maar nauwelijks in zijn woning teruggekeerd volgens de heer Van Diest was het toen omstreeks twee uur zag hy een vuurgloed in de om- van de oude spinnerij en de geving van de rijwielbergplaats. Opnieuw trok hij op onderzoek uit. Inmiddels had ook de in het gebouw achtergebleven waker onraad bespeurd. Ogenblikkelijk werd de brandweer ge waarschuwd, die reeds op weg naar het fabriekspand begreep met een felle uit slaande brand te doen te hebben. Hoewel de heer Van Diest zich in dit nachtelijk uur nog niet uit kon laten over de totale schade, vermoedt hij dat deze in de tonnen zal lopen. Van groot belang achtte hy het ech ter, dat de twynerij, de weverü, de vollerü en de ververij gespaard zijn gebleven en dat de brand slechts ge woed heeft in de reeds lang buiten gebruik gestelde spinnerij. Doortastend optreden van brandweer Aan het doortastend optreden van de brandweer, die het vuur van drie kanten insloot, o.a. ook van de zijde van de Oude Singel, is het te danken, dat deze brand kon worden gelocaliseerd tot de oude spinnerij en een gedeelte van de appretuur-afdeling. Kranig; weerden zich ook de leden van de bedrijfsbrandweer van de S.L.F, die wisten te voorkomen, dat het vuur oversloeg naar de aan de overkant van de Langegracht gelegen panden. Woedde de brand, zoals gemeld, aan de voorzijde over een lengte van circa 50 meter, in de diepte vormde zich een vuurhaard van ongeveer veertig meter. Tij'dens de blussingswerkzaamheden kwam een vijftal flessen, gevuld met buta-gas tot explosie. Persoonlijke ongelukken deden zich hierbij niet voor. Bedrijf reeds weer gedeeltelijk in werking Dank zü het optreden van de brand weer brand localiseren kon het bedrijf, na wederom van elektrische stroom te zyn voorzien, hedenochtend reeds weer gedeeltelijk in bedryf wor den gesteld. Men heeft zelfs iveinig hoop voor een regeling vóór het einde van augustus Volgens deskundigen, zowel aan de züde der werkgevers als aan die der werknemers, is er weinig kans, dat de in het afgelopen weekeinde begonnen sta. king in de Amerikaanse staalindustrie spoedig zal worden geregeld. Men heeft zelfs weinig hoop op een regeling vóór het eind van augustus. Vooral aan de zijde van de Vakbond van staalarbeiders acht men het waarschünlijker, dat de staking twee maanden zal duren. Beide partyen hebben te kennen gege ven. dat zy bereid zijn de zaterdag j.l. afgebroken onderhandelingen te hervatten, maar zy handhaafden hun sterk uiteenlopende standpunten. Volgens McDonald, president van de vakbond van staalarbeiders, ziet het er niet naar uit, dat de onderhandelingen deze week nog zullen worden hervat. Hy verklaarde," dat de arbeiders vast besloten zijn een goede arbeidsovereenkomst te verkrygen, ook al zou hiervoor een langdurige staking nodig zijn. Reqerinq in qebreke i vreemd karakter heeft, daar kennelijk de vakbond noch de staalindustrie zeer Het hoofd van de federale bemidde- veel moeite heeft gedaan om haar te lingsdienst, Joseph Finnegan, heeft aan- voorkomen. De vakbond heeft zich er geboden met beide partijen te confe- i mede vergenoegd te verklaren, dat het reren. Er was overigens reeds kritiek I aanbod der werkgevers onvoldoende geoefend op de regering wegens het feit,was. De vakbond wenst een aanzienlijke, dat zij in gebreke was gebleven tussen- I maar niet nader aangegeven verhoging beide te komen. Toen aan de president1 van het loon, dat thans 2,46 dollar per van het Verbond van staalarbeiders het uur bedraagt, alsmede een toeslag van bemiddelingsaanbod werd medegedeeld zei hij: „Hebben wij dan toch nog een regering?" Volgens Agence France Pres- se (AFP) kan het politieke aspect van de staking in dit verkiezingsjaar niet verwaarloosd worden. De regering had zich aanvankelijk niet willen mengen in een conflict, waarbij 650.000 arbeiders betrokken zijn, maar een staking van een dergelijke omvang zou haar prestige afbreuk kunnen doen, indien men in de vakverenigingskringen zou gaan over hellen tot de mening, dat de regering de werkgevers in hun houding zou hebben gestijfd. Verder wordt er de aandacht op gevestigd dat deze staking een 100 procent voor arbeid op zondag, een toeslag voor arbeid op zaterdag en ver schillende andere voorzieningen. De staalmaatschappijen hadden oorspron kelijk een contract voor de duur van vijf jaar aangeboden met een verhoging van het uurloon met 7.3 dollarcents in elk jaar der overeenkomst. Dit contract voorzag echter niet in extra beloning voor arbeid op zaterdag en in een toeslag van 4 procent voor arbeid op zondag. Dit aanbod werd later vervangen door een voorstel een contract te sluiten voor de duur van vier jaar en vier maanden met een evenredige verlaging van het oorspronkelijke loonaanbod. Op de Leusder Heide bij Amers foort is gisteren een nationale vijf Itamp van het Nederlands Olym pisch Comité begonnen. Een der deelnemers, opperwachtmeester D. Eendenburg. tijdens de motor- terreinrit. Koningin ontving dr. Drees Verrassende ontwikkeling (Van onze parlementaire redacteur) Kabinetsformateur dr. Drees heeft zich vanmorgen naar H.M. de Ko ningin begeven voor het' uitbrengen van een tussentijds rapport over de stand van de Kabinetsformatie. Te kwart voor elf ontving Koningin Juliana dr. Drees in het Huis ten Bosch te Den Haag. Het tijdstip in de fase van de Kabi netsformatie, waarop dr. Drees tussen tijds rapport uitbrengt, is verrassend. Want morgenochtend ontvangt hij de antwoorden van de fracties over twee punten van zijn regeringsprogramma. Die antwoorden zouden hem voor de bé- slissing kunnen stellen zijn formatiepo ging op te geven Dan is het verrassend, als hij 24 uur tevoren nog aan de Ko ningin een tussentijds rapport uitbrengt. Men zou hieruit kunnen concluderen, dat de Kabinetsformateur verwacht na morgen in ieder geval nog te zullen door werken aan het opstellen van het rege ringsprogramma. Om allerlei redenen meent men daar om, dat de Kabinetsformatie in de ko mende dagen tot een verrassende ont wikkeling zal leidien. Gesprek van drie uur Over kabinetsformatie (Van onze parlementaire redacteur) De conferentie van Kabinetsforma teur dr. Drees met de fractieleiders van de P. v. d. A., KVP, AR, CHU en VVD heeft gisteravond drie uren ge duurd. Er is weer lang gesproken over de defensie-uitgaven en vooral de be spreking van de ingewikkelde huur- kwesties nam veel tijd in beslag. Voor morgen verwacht dr. Drees antwoord van de fracties over de nieuwe denkbeelden, die in de confe rentie van gisteravond zijn gerezen. Daarna zal hij beslissen of hij zijn for matiepogingen zal voortzetten. Vanmorgen hebben in het gebouw van de Tweede Kamer de fracties van de P. v. d. A., KVP, AR en VVD ver gaderd. Vanavond komt de fractie van de CHU bijeen. ZwoSIe tijdelijk zonder stroom (Spciale berichtgeving) Zwolle en omgeving hebben vanoch tend van ongveer 10 minuten over half zeven tot tien voor half acht zonder stroom gezeten In Leeuwarden ontstond in het schakelhuis van het P.E.B. een explosie, doordat een scha kelaar defect was geraakt. De Leeuwarder centrale kwam hier door buiten werking. Hpt gaf echter tevens een zodanige sterke stroom stoot over het koppelnet met Zwolle, dat in de centrale te Harculo de be veiligingen in werking kwamen en de turbo-generatoren dus stil kwamen te staan. In geen van de huizen had men stroom, bedrijven kwamen, voor zover zij elektrische machines gebruiken, stil te liggen en ook de spoorwegen werden weer gevoelig getroffen, daar het baan vak Leeuwarden-Zwolle eveneens zon der stroom kwam Dit betekende aan zienlijke vertraging In Zwolle was men de situatie om tien voor half acht weer meester, in Leeu warden om half acht. Voor de technische staf van de Centra les waren het drukke dagen, daar im mers gisteren ook reeds een ernstige storing optrad. Annar Pauker zou overleden zijn Een maand geleden in alle stilte begraven, beweert vluchtelingenblad De „Manchester Guardian" beweert, dat Anna Pauker, de voormalige, wegge zuiverde Roemeense minister van Bui tenlandse Zaken, overleden is. De „Guar dian" citeert een blad voor Roemeense vluchtelingen, dat te Parijs verschijnt. Volgens dit blad is Anna Pauker een maand geleden op 63-jarige leeftijd in Boekarest overleden. Zij zou in alle stilte zonder enige plechtigheid zijn begraven. Slechts haar naaste bloedverwanten en vrienden woonden de begrafenis bij. Het communistisch regiem liet zich niet ver tegenwoordigen. Anna Pauker was minister van Bui tenlandse Zaken en waarnemend pre mier toen zij in 1952 werd afgezet „we gens afwijkingen". Eén laaiende vuurzee. Heden nacht om omstreeks kwart vóór drie was de brand op zijn hoogtepunt. (Foto L.D./Van Vliet.) Tussen buffers gedood 015160111003» is op het emplacement van de Ned. Spoorwegen te Bergen op Zoom de 50-jarige C. Schot tussen de buffers van twee wagons doodgedrukt. De man, die voor de firma Beckers op de loslijn bezig was een wagon te los sen, had zich even verwijderd om iets aan de andere zijde van de loslyn te halen. Hiervoor stak hy, tegen het verbod, enkele rangeerlijnen over. By het terugkomen liep hij tussen twee wagons door, die op zeer korte afstand van elkaar stonden. Het ongeluk wilde dat op dat moment dat de man zich tussen de buffers bevond het ene stel wagons werd opgeduwd, waardoor hjj tussen de buffers bekneld geraakte. Hy werd op slag gedood. Het slacht offer was ongehuwd. Al weken geleden gaf Warschaus blad toedat er grote werkloosheid in land heerst Nieuwe stakingen in de Poolse stad Poznan (Posen) dreigen op een tweede algemene staking uit te lopen, aldus Westelijke zakenlieden, die gisteren in Berlijn arriveerden. Honderden arbeiders waren maandag niet op hun werk verschenen, aldus deelden zij mede; anderen zijn een langzaam-actie begon nen. De opstandige arbeiders zouden gewaarschuwd hebben, dat zij ten tweeden male de straat zouden opgaan, als de autoriteiten niet onmiddellijk een einde aan hun terreurbewind zouden maken. De grieven der arbeiders zouden nog onverminderd bestaan en zij zouden bitter gestemd zijn over de honderden arrestaties, welke politie en leger onder de leiders van de revolte verricht hebben. Het platteland rond Poznan wordt grondig door troepen uitgekamd en reeds zouden meer dan duizend personen gearresteerd zijn wegens hun aandeel in de onlusten. Nu de jaarbeurs in Poznan gesloten is, „durven" de autoriteiten meer dan voordien. Twee pantserdivisies en enige duizenden politiemannen en andere militairen zouden aan de meedogenloze jacht op de leiders van de opstand deelnemen. Rondom de stad zijn wegver sperringen opgericht om te voorkomen, dat personen, die aan de gevechten hebben deelgenomen, alsnog de wijk naar het platteland nemen. Ook onrust in het Poolse niijngebied Veertien dagen voor de opstand in Poznan meldde een Warschaus blad ,Po Prostu", dat gisteren, 2 juli. in Wenen ontvangen werd. dat er in Polen grote werkeloosheid heerste die jaarlijks toe nam. Arbeidsters met grote gezinnen kregen het eerst ontslag. „Hun tragische toestand is verergerd door het feit dat onze wetggevende macht verzuimd heeft te voorzien in uitkeringen of medische hulp ten behoeve van de werklozen, op grond van de overweging dat werkeloos heid niet bestaat", aldus genoemd blad. De grootste toeneming van de werke loosheid vond plaats tussen 1950 en 1954, toen de levensstandaard daalde en vele vrouwen werk moesten zoeken om de la ge lonen van hun echtgenoten aan te vullen. Radio-Warschau ontvangt onge veer 500 brieven per maand van mensen die werk zoeken", zo deelde het blad mede. waarmede duidelijk is aangetoond dat de communistische beweringen als zou de opstand „met Amerikaanse dol lars" ontketend zijn, ronduit een leugen „Zonder genade" Van officiële Poolse zijde wordt intus sen ..onrust" toegegeven in het mijnge- bied. In de mijnbouwstreek van Opper - Silezië, zo schrijft het te Kattowitz (thans: Stalinograd) verschijnende blad „Dziennik Zachodni" zijn „saboteurs en agenten" aan het werk. Het blad waar schuwt de mijnwerkers, dat zij „zonder genade neergeslagen" zullen worden in dien hun onrust tot openlijke rebellie zou overgaan. Volgens het blad is deze onrust op 20 juni begonnen en een re actie was op de eis van de eerste secre taris der Poolse communistische partij, Ochab, dat de mijnwerkers een produk- tietekort. van 2,5 miljoen ton door over werk inhalen.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 1