Vlees hooit erbij Z.H. gemeenteambtenaren waren een dag te gast in Noordwijk Oranjefeest te Zoeterwoude H.R. Schmidt: „Dit is een klucht!" Teleurstelling in Nieuw Guinea over oproep Ned. Herv. Synode MAANDAG 2 JULI 1956 Zaterdag hield de Bond van Gemeenteambtenaren afd. Zuid-Holland een vriendschappelijke bijeenkomst in Noordwyk, zoals dit elk jaar plaats vindt. Met opzet wordt dan geen grote stad uitgekozen, evenmin wordt er een offi ciële vergadering gehouden, waarby zwaar wichtige referaten aan de orde gesteld worden, maar veeleer is de bedoeling van de leden om er eens echt een dagje uit te zyn. Om kwart over elf waren ca. 100 per sonen in de raadzaal aanwezig, toen de loco-burgemeester, de heer G. Vogelaar, het woord nam om de aanwezigen na mens het gemeentebestuur een hartelijk welkom toe te roepen. De heer C. J van As. gemeente-secre taris van Gouda, beantwoordde de loco burgemeester voor de vriendelijke ont vangst en merkte op, dat de bond over het gemeentebestuur van Nordwijk nog nooit klachten over de behandeling van zün ambtenaren had gehoord, wel een teken, dat de zaak hier in orde was. Van het raadhuis ging het gezelsohap naar de kwekerij van de fa. Alkemade aan de Vinkenlaan, teneinde een bezoek te brengen aan de vermaarde kassen met gerbera's, waarin deze kweker spe cialiseert en zich een uitstekende naam in binnen- en buitenland heeft verwor ven. De bezoekers waren verrukt over de prachtige pasteltinten en uitzonderlyk grote bloemen, die speciaal bij de dames buitengewoon in de smaak vielen. Om halfdrie verenigde het gezelschap zich aan een gemeenschappelyke kof fietafel in het Huis ter Duin, die zich in deze buitengewoon fraaie omgeving uitstekend liet smaken. Hierna maakten de congressisten nog een rondgang door OEÜSTOEESi Anti-annexatie comité zet actie voort Het destijds in onze gemeente ge vormde anti-annexatie comité heeft in haar dezer dagen gehouden verga dering besloten de ondernomen actie tegen de grensverlegging ten gunste van de gemeenten Leiden en Rijnsburg onverzwakt voort te zetten. Besproken is welke verdere stappen zullen wor den gedaan om van het Oegstgeester verzet blijk te geven. Het comité heeft de beschikking over een respectabel aantal handtekeningen uit alle delen van de gemeente. In het bijzonder is het opgevallen hoe groot het aantal handtekeningen is uit de z.g. „bedreigde" gebieden t.w. de Hoge Mors en het gedeelte tegen Rynsburg, waaruit overduidelyk blijkt, dat de bewoners van deze dorpsgedeelten de voorkeur geven aan het burgerschap van Oegstgeest boven dat ener andere gemeente. VOORSCHOTEN Installatie Voorschotens wethouder tot burgemeester van Klundert De gemeente Klundert maakt er een groot feest van als woensdag a.s. de heer C. D. van Oosten, thans nog wethouder van Voorschoten, geïnstalleerd zal wor den tot burgemeester van de gemeente Klundert. Om 1.45 uur wordt de nieuwe burge meester ingehaald bij Moerdijk, waar na hij per rijtuig, begeleid door de Nierwaarts ruiters naar Klundert zal rijden, om een zanghulde van de school kinderen in ontvangst te nemen. Daarna volgt in de gymnastiekzaal de plechtige installatie. Van 6 tot 7 uur volgt daarop een receptie. Om half negen 's avonds wordt het programma voortgezet met een défilé van de plaatselijke verenigingen op het I marktplein, waarna om 9 uur de toe spraak van de burgemeester tot de be volking zal volgen. Van 10 tot 10.45 uur wordt tegen de prachtige voorgevel van het gemeente huis een openluchtspel opgevoerd, spe ciaal voor deze gelegenheid geschreven. Deze feestelijkheden worden georgani seerd door Klunderts Oranjevereniging. SUCCES VOOR DE BRANDWEER Zaterdagmiddag heeft de ploeg van de Voorschotense Vrijwillige Brandweer bij Provinciale brandweerwedstrijden in Leidschendam weer succes gehad. Onder bevelvoering van de ondercommandant, de heer D. P. IJperlaan, behaalde deze ploeg in de derde klasse de eerste prijs. Vorig jaar werd in de vierde klasse de eerste prijs behaald. Dit succes betekent tevens, dat de ploeg op 14 juli a.s. in Zeist aan de landelijke kampioenschappen mag deel nemen. Dan kampt Voorschoten tevens mee om de wisselbeker voor Zuid-Hol land. GESLAAGD Voor het toelatingsexamen van het nieuwe Chr. Lyceum in Voorburg zijn geslaagd Jan Èggink en Piet de Jong, leerlingen van de School met de Bijbel in de Wijngaardenlaan. Henk van Dijk, Steef Buijs, Dick Teeuwen. Hans Steinbach en Jan Henk Verheij, leerlingen van de Herv. School, zijn eveneens toegelaten tot de eerste klas van het nieuwe Lyceum. VISWEDSTRIJD K.O.C. Zaterdag hield het personeel van de aluminium fabriek- K.O.C.O. te Voorscho ten een onderlinge viswedstrijd in de Vliet nabij de Knip. Er werd met veel animo gestreden en de vangst was goed te noemen. Voor een ieder was een prijsje beschik baar. De tien best geplaatsten zijn: 1 B. Kok; 2 W. F. v. d. Blom; 3 D. F. v. d. Blom; 4 J. Wakka; 5 J. de Ruiter; 6 N. Zonneveld; 7 W. Develing; 8 H. Wijngaarden; 9 H. van Veen; 10 T. Over de Vest. Mevrouw D. Verhoog—Boesveld behaalde in Utrecht het vakdijlloma ijzerwaren en gereedschappen. het complex Zuid waar onder deskundige leiding enige frappante punten werden bezocht, die zeer dt aandacht trokken. Het slot van de samenkomst vond plaats in .De Seinpost",, vanwaar de bezoekers voldaan van de door fraai zo merweer begunstigde dag met een gun stige indruk van de badplaats huis waarts keerden. WASSENAAR Jach topzicliters 25 jaar in dienst van Koninklijk Huis Zaterdag waren de jachtopzichters J. ter Mors en P. Leeuwenburgh 25 jaar in dienst van het Koninklijk Huis. Zij werden in het jachthuis op Raaphorst gehuldigd, waarbij o.a. aan wezig waren mr. H. J. G. baron van Har- denbroek van Bergambacht, waarnemend jagermeester, W. A. A. J. baron Schim- melpenninck van der Oye, oud-jager- meester, vergezeld van zijn zuster, mr. R. J. E. M. van Zinnicq Bergmann, hof maarschalk en majoor W. F. K. Bischoff van Heemskerk, stalmeester. Jhr. mr. W. F. Roell, jagermeester in Zuid-Holland, sprak de jubilarissen toe. Hy deelde mede, dat het H.M. de Ko ningin had behaagd hen te begiftigen met de zilveren ere-medaille van de Huisorde van Oranje, welke hij de man nen op de borst speldde. Hij las een teie- grafische gelukwens van Prins Bernhard voor, stelde uitvoerig de verdiensten van de beide jubilarissen in het licht en bood mede namens de heren Harden- broek, Schimmelpenninck en jhr. J. H. L. J. Sweerts de Landas Wyborgh aan de heer Ter Mors een elektrisch scheer- apparaat en aan de heer Leeuwenburgh een elektrische kachel en een vulpen aan. De heer A. Sprenger, voorzitter van de Ned. Vereniging van Jachtopzieners, overhandigde aan jachtopziener Ter Mors, die ook 11 jaar in pai-ticuliere dienst was, een getuigschrift voor 36- jarige trouwe dienst en aan zijn collega een zelfde onderscheiding voor 25 jaar. De heer Rueb. directeur van de Kon. Ned. Jachtvereniging, overhandigde een diploma in lijst. De heer A. Veeneman, hoofdcommies bij de kon. hofhouding, los een felicitatie op rijm voor en bood namens zijn collega's aan de heer Leeuwenburgh een bureau- en schemer lamp en aan de heer Ter Mors een be stralingslamp aan. Laatstgenoemde ont ving uit handen van hoofdinspecteur C. B. M. Wolf, voorzitter van de Wasse- naarse Politie Schiet- en Sportveren., namens de huldigingscommissie een voetschommel. Door de heer G. J. Vaan- dering werden namens het personeel bloemen overhanddpd aan de echtgeno ten van de jubilarissen. Ballet op speelplaats Voor de ouders werd zaterdag op de Incidenten in Algerije In westelijk Algerië, dioht by de Ma rokkaanse grens, zyn een bus en de be geleidende voertuigen door opstandelin gen aangehouden en in brand gestoken. Van twee Fransen in de bus is bekend dat zij gedood zyn. Van de andere pas sagiers is niets bekend. Alle begelei dende militairen zijn gedood of worden vermist. Het is de eerste grote aanval in dit gebied. Verzetslieden hebben zondag een gra naat geworpen op het terras van het Gemeentecasino in Constantine. Twee vrouwen en een kind werden gedood. Twee en dertig personen, onder wie twaalf vrouwen, liepen verwondingen op. De Marokkaanse minister van Buitenlandse Zaken heeft zondag be kendgemaakt, dat de Sultan opdracht heeft gegeven bij de Franse regering ern stig protest aan te tekenen tegen „het uitdagende karakter van aanhoudende Franse troepenverplaatsingen", waar door incidenten zouden kunnen ont staan. Dr. M. Weisglas uit Marokko terug Dr. M. Weisglas, adviseur voor ex terne betrekkingen van het Verbond van Nederlandse Werkgevers, en het Centraal Sociaal Werkgevers-Verbond, die sedert begin maart tezamen met mr. P. Sanders als financieel-economisch adviseur van de Marokkaanse regering werkzaam is geweest, is thans in ons land teruggekeerd. Verscheidene rapporten over de econo- misohe en financiële ontwikkeling van Marokko, waarover veelvuldig en diep gaand overleg met de regering van dit land is gepleegd werden door hen uit gebracht. In overeenstemming met de Marokkaanse regering hebben zü hun werkzaamheden eind juni beëindigd. De heer Weisglas heeft met ingang van 1 juli zyn werk bü het Verbond van Nederlandse Werkgevers en het CB.W.V. hervat. Na verregend begin een prachtige zaterdag fietsen: 1. kinderen v. d. Byl; 2. Peter en Klaas Zwetsloot; 3. Ria en Henny Vink; 4. zusjes Blonk; 5. Herman Nie- vaart en 6. Anny en Leny Waals. Nat en druilerig was vrydagavondhet Versierde steppen: 1. Toos Zwetsloot; begin van de Oranjefeesten aan de 2- kinderen v. d. Graaf, 3. Inneke en Hoge Ryndijk te Zoeterwoude, bij de Marjan Zwetsloot Nds. en 4. Mananne opening van het Lunapark met de Omtzigt. vele attracties, welke in een wel wat. wagentjes: 1. kinderen v. beperkte ruimte op het nieuwe feest-d; Valk; 2. kinderen v. Hofwegen; 3. terrein waren opgesteld. kinderen Vreeburg; 4. Bert v. d. Graaf De zaterdagmorgen met veel zon was eiV5- kinderen v. Burik. voor de jeugd. In feestelyke stemming i Gevormde groepen: 1. Paul v d. trokken ruim 400 kinderen, o w zeer Hulst; 2 kinderen v. Beveren. kinderen vele met diverse versieringen naar het De Rooy en v d. Spek en 4. Ria Spek. verzamelterrein van de firma De Jongs BlJ aankomst op het feestterrein sprak Machinefabrieken 1 de voorzitter, de heer v. d. Krol, een Aan een jury. 'bestaande uit mevr. welkomstwoord tot allen en in het bij- Hageman, mevr. v. d. Hoeven en de zonder tot de burgemeester en mevr. heer Zaalberg, was de moeilyke taak Smeets. opgedragen de prijzen toe te kennen. De burgemeester sprak het opemngs- De uitslag hiervan was: voor versierde! woord en zeide met plezier hier heen- 1 gekomen te zyn voor het jaarlykse Oranjefeest en spoorde de kinderen aan tot een blakende liefde voor het Vorstenhuis en besloot met een drie werf hoera voor de Koningin. Na een zanghulde onder leiding van de heer De Vrind, volgde de traktatie der kinderen en gratis draaien en zweven. Des namiddags te 2 uur volgden de kinderspelen. Een vrolijk avondfeest werd met vuurwerk besloten. (Ingez. Med.-Adv.) Nü bloemkool met saucijsjes.... heerlijk! HET HELE GEZIN SMULT ERVAN I Hoe 't ook zij Publlkatl* 1 ubllkatle van de verenigde slager» In Lelden en omstreken Reynst trok verklaring weer in Deze mensen kregen theorie en instructie speelplaats van 4e Kievitschool door de I M. C. M. Vink en J. C. Turk Ballet-, Dans- en Gymnastiek-Academie Gyorgi Sebök met de leerlingen een uitvoering gegeven. Voor de pauze wer den door groepjes kinderen in keurige kostuumpjes, ontworpen door mevrouw Sebök.in vlot tempo een 10-tal dansjes uitgevoerd, terwijl na de pauze solo werd gedanst door gevorderde leerlingen, af gewisseld door "piano-soli door John Mos taart. Voor jong en oud een genoeglijke gebeurtenis. AANRIJDING De 66-jarige wielrijder N. van Rijn uit Katwyk stak op onvoorzichtige wyze de Rijksstraatweg ever, werd door een auto aangereden en liep een hersenschudding en een hoofdwond op. Hy werd naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden ver voerd. ZOETERWOUDE BURGERLIJKE STAND Geboren: Hendrikus Th. M.. zn van W. P. L. de Boer en J. M. Berg; Johannes W. A., zn van J. Borst en H. M. Kapteijn; Martinus A., zn van J. Slingerland en Th. W. van Santen; Nicolaas J. M., zn van P. A. M. van der Poel en C. A. H. v. Haaster: Petronella Th. C., dr van L. C. Olijerhoek en M. A. H. de Vogel. Ondertrouwd: A. J. von Leeuwen, 29 jr en C. E. Overdevest. 22 Jr: A. P. Bakker, 25 jr en C. M. Slingerland, 23 jr; L. C. J. Blom. 25 jr en C. J. Ammerlaan. 23 jr. Getrouwd: R. van Slooten en A. Th. Berkhout; F. W. van Doorn en A. R. Blok, AMERIKAANSE STUDENTEN AANGEKOMEN Aan de Wilhelminakade te Rotterdam arriveerde vandaag het Nederlandse e- migrantensohip „Waterman" met aan boord 808 Amerikaanse en Canadese studenten, die tijdens hun vakantie een bezoek brengen aan Europa. Vrijdag a.s. zal de „Groote Beer" met een tweede groep - eveneens circa 800 jongens- en meisjesstudenten in Rotter dam aankomen en de „Zuiderkruis" zal een derde groep van nogmaals 800 man naar Europa brengen. Na een bezoek van enige maanden zullen de studenten de thuisreis aan vaarden. Protestantse kerken in Hollandia tlistancieren zich van standpunt Synode De beroering in Nieuw Guinea rond de oproep van de Synode der Ned. Herv. Kerk duurt oonverminderd voort. De volledige tekst van de oproep is op Nieuw-Guinea ontvangen. De zending op Nieuw-Guinea heeft inmiddels haar eigen standpunt bepaald en heeft onderstaande verklaring doen uitgaan, die kenbaar werd gemaakt aan de Evangelisch Christelijke Kerk (de nieuw protest'ants christelijke kerk in Nieuw Guinea, waarin de Papoeas en de aan de gouverneur, aan de synode der Nederlanders samen georganiseerd zijn), Ned. Herv. Kerk en aan de zendings raad. De tekst luidt: „Het moderamen van de contactgroep der zendingsarbei ders der Ned. Herv. Kerk, werkzaam op Nieuw Guinea en de leden van de con tactgroep te Hollandia. Seroei en Biak. kennis genomen hebbende van de door de synode der Ned. Herv. Kerk uitggege- ven oproep tot bezinning inzake de kwestie Nieuw Guinea, verklaren teleur gesteld te zijn door deze gang van zaken Het verbaast hen. dat geen overleg met de contactgroep is gepleegd inzake deze stap. noch met d Evangelisch Christe lijke Kerk, nog wel in het jaar harer zelfstandigwording. Zij menen te mogen aannemen, dat, indien bedoeld overleg was gepleegd in verband met de politie ke consequenties en gevolgen van de ge dane suggestie deze oproep achterwege was gbleven". AFKONDIGING IN PROTESTANTSE KERKEN In de protestantse kerken van Hollan dia is de volgende afkondiging zondag voorgelezen: De herberaad van de Nederlands spre kende evangelische christelijke ge meente te Hollandia constateert, dat grote onrust gewekt is door de publi- katie van de oproep der generale sy node. De raad is van oordeel, dat het de op dracht van de kerk is het licht van Gods woord te doen schijnen ten aan zien van alle vraagstukken van het le ven en het leven en de eenheid van de christelijke kerk te bevordrn. In de op roep blijkt niet, dat de synode bij het innemen van het standpunt zich alleen door deze opdracht liet leiden doch me de door praktisch politieke zienswijze, welke niet de enige behoeft te zijn, over eens temmend met Gods woord. Daarom betreurt de kerkeraad de oproep en dis- tancieert deze zich van het standpunt van de synode. Het bevreemdt de raad. dat de sjmode wel het tijdstip gekomen acht, waarop de protestantse christenen van Nieuw Guinea tot zelfstandigeg kerk formatie kunnen overgaan, doch in de oproep niet blijk geeft, de protestants christelijke bewoners van Nieuw-Gui nea, waarmede door sterke en thans nog bestaande organisatorische banden ge bonden, enige mondigheid te willen toe kennen mzake de oproep tot menings- LANDELIJK PROTEST Enige lidmaten van de Hervormde ge meente in Amsterdam hebben een co mité gevormd voor het voeren van een landelijk protest naar aanleiding van ..de oproep van de generale synode der Ned. Herv. Kerk tot bezinning op de verantwoordelijkheid van hef Neder landse volk inzake de vraagstukken rond om Nieuw Guinea" Her. plan bestaat binnenkort een vergadering te beleggen teneinde zich nader te beraden. In ge noemd comité hebben reeds zitting ge nomen: ar. J. G. Geelkerken, F. C. H. Goudsmit, mr. J. E. Grootjans, mr. R. H. van Houten, C. A. Höweler Pzn. mr. J W. de Jong Schouwenburg, dr. H. Jonker. H. K. v. d.'Kolk. ds. J. C. Ko ningsberger. mr. J. H. de Haan. mr E. J. de Roo. mr. dr. H. H. Sillevis Smit. dr. W. Sleumer Tzn. F. A. Stroethoff. A. J. Themans. dr W. Volger. Vrouw door autobus gedood (Speciale berichtgeving) De 77-jarige mevrouw T. Bakker, echt genote van het hoofd van de christe lijke school te Stiens, is zaterdagmiddag door een autobus aangereden en vrywel op slag gedood. Het slachtoffer wilde van het rijwielpad de oversteekplaats te Jelsum opryden, op het ogenblik dat de autobus haar wilde passeren. Wel trachtte de bestuurder door sterk naar links uit te halen een aanryding te voorkomen, maar dit gelukte niet. De. vrouw reed tegen de voorzyde van de bus op en werd tengevolge van een sche- delbasisfractuur vrywel op slag gedood. Duitsers diep onder indruk van concentratiekamp-film Zondagmorgen is in een Westberlynse bioscoop de Franse film „Nacht en nevel" vertoond. Deze film toont het leven zoals dat in de Duitse concentra tiekampen was. Toen de film afgelopen was bleek het publiek zo diep_ onder dc indruk te zijn dat het een minuut lang in doodse stilte bleef zitten. Velen had den tranen in de ogen. De voorzitter van het Westberlijnse parlement Willy Brandt, hield een kor te toespraak, waarin hij zei: „Wij mo gen dit nooit vergeten, opdat anderen kunnen vergeten wat hun aangedaan is" Het feit dat het Westduitse ministerie van Buitenlandse Zaken destijds op het filmfestival van Cannes heeft geprotes teerd tegen het vertonen van deze film, weet hij aan een misverstand. Congres A.R.K.A. te Hengelo De Algemeen Rooms Kahtolieke Amb- tenarenvereniging houdt vandaag en morgen in het verenigingsgebouw ge broeders Stork en Co te Hengelo haar jaarlijkse congres. De algemeen voorzitter, mr. G. A, A. M. Boot, besprak o.a. de materiële en de rechtspositie van de ambtenaar. Mr. Boot sprak voorts over de grieven en de wensen van de ARJK.A. ten aan zien van de secundaire arbeidsvoorwaar den. De activiteiten welke de ARKA het afgelopen jaar heeft ontplooid, waren groot, zo zeide mr. Boot. Sprekend over de achterstand in de benoeming van ka tholieke ambtenaren in het algemeen, constateerde de heer Boot, dat men wat meer begrip heefjt gekregen voor de bedenkingen hiertegen. Spreker zeide, dat men in het afgelopen jaar wederom nieuwe bewyzen heeft gekregen, dat het probleem van de achterstand er tevens een van achterstelling is. De heer Boot besloot met de hoop uit te spreken, dat de nieuw te vormen re gering de door alle organisaties gewenste grotere aandacht voor overheidsperso- neelsaangelegenheden doeltreffend zal richten en hieraan vorm zal geven. Het ledental van de ARKA nadert nu de 20.000, zo deelde de heer Boot nog mede. JONGETJE KREEG ZWARE BRANDWONDEN. (Speciale berichtgeving). Juist toen zijn 3-jarig zoontje het tuintje binnenliep, smeet zaterdagmid dag een vader te Hilversum een teiltje met brandende benzine naar buiten. Het kind kreeg de vlammende vloeistof over de beide beentjes, die tot aan de lies met zeer ernstige derdegraads brandwonden werden overdekt. Het kind is in de R.-K. Ziekenverple ging opgenomen. Op de 52e zitting inde zaak-Schmidt heeft mevrouw Bouman rechter Roch jani een vlugschrift overhandigd, dat het leger onlangs in West-Java heeft verspreid en waarin een beroep wordt gedaan op opstandelingen in dit ge bied zich over te geven voor het einde van de maand „nu de Nederlandse leiders van de subversieve beweging zyn gepakt". Op het rondschrijven waren de foto's afgedrukt van wylen Jungschlager, mr. Bouman en van de geheimzinnige „Van Kleef" met daaronder een levensbeschry- ving van beklaagde Schmidt. Rechter Roohjani deelde mede de zaak te zullen onderzoeken. Voorts las rechter Rochjani brieven voor van twee getuigen, die zich in voor arrest bevinden, waarin zy eerder afge legde verklaringen herroepen. Getuige E. G. Hofman zegt in zyn brief, dat hy tegen de politie had gelogen toen hy zei, dat hy beklaagde had gezien, toen deze op de hellingen van de Jangkuban Prahu ondergrondse acties leidde in 1951 en dat hy tegen de rechter had gelogen, toen hy deze verklaring herriep. Hofman schryft thans, dat hy een „blanke" heeft gezien, die voor een tent stond op de hellingen van de vulkaan. Hofman „smeekt" voorts de rechter hem niet meer als getuige op te roepen. Hy deelt mede aan nervositeit te lijden. Adriaan Reynst schryft, dat de brief welke hij tezamen met Hofman en Baden de getuige die in de zitting van de vorige week zyn eerder gedane intrekking van zyn vroegere verklarin gen opnieuw herriep aan de Neder landse Hoge Commissaris had gezon den, een „verzinsel" was geweest. In de brief aan de H. C. hadden zy gezegd, dat zij door de politie waren mishan deld en gedwongen waren voor be klaagde belastende verklaringen af te leggen. In de brief, welke vandaag door rechter Rochjani werd voorgelezen, zeide Reynst dat zijn brief aan de H. C. een poging was geweest om zich te vrijwaren voor eventuele vervolging in Nederland. Beklaagde Schmidt merkte met be trekking tot beide brieven op, dat hij niet verbaasd was. Zowel aan Hofman als aan Reynst, aldus Schmidt, is be loofd dat zij by hun gezin zouden mo gen wonen, indien zij hun eerdere in trekking weer zouden herroepen. „Dit is een klucht", aldus Schmidt, „deze mensen hebben theorie en instructie gekregen". Tenslotte hoorde rechter Rochjani twee nieuwe getuigen. Kapitein Toegi- man, een vroegere sergeant-majoor van Jaarvergadering Maatschappij voor Toonkunst Onder voorzitterschap van dr. E. Ree- ser heeft de Maatschappij tot bevorde ring der Toonkunst de algemene verga dering in Arnhem gehouden. Hierop is aan de dirigent Hans Brandts Buys de grote ere-penning der Maatschappij uit gereikt. Prof. dr. Reeser noemde de onder scheidene een toonkunstpionier bij uit muntendheid, een dirigent die zich grote reputatie heeft opgebouwd en de jeugd voor de muziek heeft geactiveerd. Hans Brandts Buijs was de dirigent van het concert dat aan de vooravond der vergadering is gegeven in Musis Sa crum en waarop de eerste uitvoering werd gegeven van Sem Dresden's „Cho rus Symphonicus" en van zijn psalm 84 door het Toonkunstkoor met medewer king van solisten en het Gelders Orkest Na de vergadering werden de vele deel nemers ontvangen door het Arnhemse gemeentebestuur in het gemeentemuse um en werd een rondrit gemaakt door het Nationale Park de Hoge Veluwe. het KNIL, getuigde dat hij beklaagde nooit een auto heeft zien besturen, zoals door getuigen a charge was verklaard. Sergeant Warika, vroeger chauffeur van Schmidt, getuigde dat Schmidt hem eens had verteld dat hy in 1941 eens ge probeerd had een autb te besturen. De zitting werd hierop verdaagd tot maandag a.s., 9 juli. STADSNIEUWS Rem. GEMEENTE BEROEPT DS. J. TH. MACKENZIE Ds. J. Th. Mackenzie te Doesburg is beroepen in de predikantsvacature van de Remonstrantse Geimeente alhier. INSTITUUT STAD EN LANDSCHAP Mr. J. Klaasesz ere-voorzitter Zaterdag is te Middelharnis de jaar vergadering van het Instituut Stad en Lande van Zuid-Holland gehouden. Zij waren met een extra tram uit Rotter dam in Hellevoetsluis aangekomen en vandaar met een extra-boot naar Mid- delharnis-haven gebracht. Bij acclamatie werd mr. J. Klaasesz, Commissaris der Koningin in de provin cie Zuid Holland, benoemd tot ere-voor zit ter van het instituut. De aan de beurt van aftreden, doch herkiesbare bestuursleden mr. G. H. Lambert, dr. J. van Stolk en dr. E. Harlinghuis werden bij acclamatie her kozen. De hoofdopzichter van de dijk- kring Flakkee de heer Petermeyer, heeft de vergadering voorgelicht over de nieu we asfaltdijken die het eiland over 18 km aan de zuidzijde en over 4% km aan de noordzijde beschermen. Tot besluit zijn Goedereede, Stellen dam en de nieuwe buitendijken bij Me lissant bezichtigd. BEURSOVERZICHT Olie weer beneden 800 Amsterdam, 2 juli. De staking in de Amerikaanse staal industrie werd ter beurze niet zo zwaar opgenomen als gevreesd was. In afwach ting van de houding, die Walls tree t vandaag zal aannemen bleef het Dam rak zeer kalm gestemd en viel van 'be langrijk aanbod niets te bespeuren. Fei- telyte viel de gehele markt erg mee. Al leen Kon. Olie moest een tiental pun ten prysgeven en bleef beneden de aoht maal parikoers, maar toch nog bo ven het niveau dat vanmorgen bereikt is. Overigens viel in geen enkele hoek een koersverlies van betekenis waar te nemen. Unilever was kennelijk iets te laag ingezet en fluctueerde tussen 414 en 417. Philips was per saldo 4 punten la ger. Aku wist zich nog het best te hand*- haven. Toch viel dn het verdere verloop eerder een kleine verzwakking van de markt waar te nemen, die echter ner gens frappante afmetingen aannam. Voor Scheepvaart was de beilangstel ling van vrydag geslonken. De leidende soorten konden de vorige noteringen maar nauwelyks halen. Scheepvaart Unie had het speciaal te verduren. Cul tures verdeeld en stil. Amsterdam Rub ber bleef beneden pari, HVA hand haafde zich op het vorige week ver hoogde niveau en Ver. Deli was goed prüshoudend. Staatsfondsen vaster voor de staffellening. WISSELKOERSEN Amsterdam, 2 juli - Londen 10.64 10.64%, New York 3.82%—3.83%, Mon treal 3.90 —3.9034, Parys 1.0852%— 1 0862Vi, Brussel 7.6547—7.6597, Fran- furt 91.1391.18, Zürioh 87.28—87.33, Zürich (vr. francs) 89.34%89.39%, Stockholm 73.62%—73.67%, Kopenha gen 55.01%55.06%, Oslo 53.19-S3.24, Milaan 60.83%—60.88%. Martha-Stichting betuigde haar dank Aan het personeel van de H.C.W. en de N.E.M. Voor wat. hoort wat. Van deze ge dachte waren de kinderen van de Mar tha-stichting te Alphen aan de Rijn vervuld, die vrijdag en ook zaterdag naar Leiden waren gekomen om als te genprestatie nu ook eens iets te doen voor het personeel van de H.C.W. en de N.E.M. Beide avonden, welke in de kantine aan de Zoeterwoudseweg gehouden wer den, voerde de Martha-jeugd een aan trekkelijk en gevarieerd programma op. Na een inleidend woord van de voor zitter van „De Stalen Band" de heer H. Laman. sprak zaterdagavond vrijdag deed dit ds. J. Th -Meyer de heer Coté. van de Martha-stichting. Deze avonden, aldus het teken van de steeds van één kant gekomen, en wel van de zijde van het personeel van de H.C.W. en de N.E.M.; thans is het onze beurt om U te tonen hoe dankbaar wij zijn voor al het goede, dat wij van u mochten ontvangen, w.o. de prachtige glijbaan en de bok met wagen. Na deze woorden van dank en hulde werd onder leiding van de heer B. M. O. Offringa een alleraardigst programma van muziek, zang en schetsjes afge werkt. Tijdens deze bijeenkomst, welke door het personeel op hoge prijs werd gesteld en het hart voor de Martha-stichting nog sneller deed kloppen, vertelde de heer Meyer nog het een en ander over het leven in de stichting. De aanwezi gen werden uitgenodigd om eens een middagje naar Alphen te komen om .het bedrijf" in volle werking te zien. Een gratis loterij, waarin produkten van de spreker staan stichting ter beschikking waren gesteld, dankbaarheid. zorgde er voor. dat velen niet met lege Was in het verleden de liefdehanden naar huis gingen. Beurs van Amsterdam Maandag 2 juli ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige koers Slotkoers v. heden Ned. 53 3% 98% 98% Grootboek obl 90% L 961/4 96% Ned '53 (3%) 95A 95% 90,'a 89% 91% 91% 91% 91% Ned. '55 II 3% 92% 92% Ned. '47 3% 3 91% 92,s« Dollarlng '47 3 93% 921$ Investeringscert. 3 95% 95% Ned 62-64 3 95% 95% Indië '37 A 3 93 93 Grootboek '46 3 91% ACTIEVE AANDELEN Cult. Hand. en Ind. B 56% 54 Nat. Handelsbank 133% 132% Ned Handelmy 197 196% A.K.U 265% 263% 295% 291% 417y4 413% Wilton Feyenoord 310 309% 245 245 Kon Olie f.50.— 403 804% 795% 100% 98% Holl Amer lün 183% 182% Kon Ned Stoomb. I66y4 168% Ned Scheepv. Unie 175% 172% ii8y4 117% 67 67% 132% 134% 80 80% NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 3 95% 95 Den Haag 1937 1 3.. 90% Leiden 1947 96% R'dam "37 I III 3% 96% Industr Obligaties Philips Dollarlng 101% 101% B Premieleningen A'dam *51 2% 126 125% Eindhoven '54 2% 100% 100% Enschede '54 2% 98% 9811 Den Haag '5212% 124Y» 123% idem II 2% 129% 125L R'dam '52 I 2% 123% 124 idem n 2% 120% 124% Utrecht '53 2% 113 112 NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credletinstellingcn Amsterd Bank 234 234 Rotterd Bank208V4 210 Twentsche Bank222 220% Industrie Ondernemingen Ned. G. en Splr. fabr. 209 209 Kon. Ned. Grofsm. 119 119 Rott. Droogd. Mfj. 594% Tieleman en Dros 11% 11% Handelsondernemingen Borsumü. cv A f1000 107% 109% Internatio126% 125 Diversen Albert Heynexd 265 exd. Ned. M. Walv.Vrt. 71% 71% Spoorwegen Deli Spoorw. MJJ. 22% 22% Amertk. fondsen Anaconda 74 73% Shell Oil Cy81% 98% Nog enkele fondsen alt Leiden en omgeving Aandelen V.K. 30/6 Holl Constructie 410B Ing bur v Bouwnijv 128L Int. Kunststof!. Ind. 54 53 y4 Kon Ned Edelmet 69 70 Pref w.a. Idem 771 73GB Textiel Gebr v Wyk 82 81% Leldsche Wolsplnn 360GB 360 %GB Ned Electrolasm 350 Sikkens Lakfabr '53 510 Ver. Touwf abrieken 170 Wernlnk's Betonm. 99 99GB

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 8