Teleurstellende resultaten bij trainingswedstrijden Louis Jones vestigt met 45.2 sec. nieuw wereldrecord op 400 meter Mahn uit Amsterdam kampioen wielrennen amateurs Aantrekkelijke strijd met moeilijke uitlooppogingen Omschakeling naar open baden gaat te langzaam Ook tvereldrecords hoogspringen en 400 m. horden verbeterd MAANDAG 2 JULI 1956 'n Naam in Naven! IAttentie! Sturmey Archer Gears Holland N.V. is nul Igevestigd Nassaukade 387. Amsterdam, zodat een vlotte I service voor dit beroemde fabrikaat in heel Nederland I is verzekerd.- Voor de zevende maal werd op het snelle circuit van Zandvoort het wielrenkampioenschap voor amateurs verreden, ditmaal voor de ogen van zeker 25.000 toeschouwers, die hebben kunnen genieten van een prachtige strijd over 36 ronden van ruim vierduizend meter. Ruim 400 renners namen aan de strijd om dit landelijk kampioenschap deel. Frans Mahn uit Amsterdam wist de 150 kilometer met een tijd van 3 uur 32 min. 12 sec. het snelst te rijden waardoor hij de titel in de wacht sleepte. Er werd in hoog tempo gereden, waar door uitlooppogingen moeilijk werden. Wel waren steeds de sterksten in de kopgroep te vinden, waaronder F. van der Zanden uit Halsteren, de winnaars van de Olympiatour door Nederland, Arie van der Wetten uit Noordwijker- hout die het als enige renner presteerde bij een uitloop-poging na honderd kilo meter een tijdelijke voorsprong van 400 meter te nemen, en Jan Rol uit Alk maar. Na nog geen vijf kilometer ryden vie len de eerste renners af, waarna ronde na ronde meer deelnemers de strijd op gaven. De tweede ronde bracht een amateur-tijdrecord van 5 min. 37 sec. Telkens weer werden uitlooppogingen ondernomen, maar door het hoge tempo konden deze reeds in de kiem worden gesmoord. In de 23ste ronde veranderde het veld aanzienlijk. Er was een grote valpartij geweest, waardoor velen uit vielen en bovendien splitsing in groepen ontstond. Zo reden in de 28ste ronde, toen die splitsing zich wat duidelijker was gaan aftekenen, 120 renners op de kop, gevolgd door tien renners op 200 meter en 100 renners op 400 meter. De laatste vyf ronden gingen in met 160 renners. In de 33ste" onde zagen we de renners van klasse hun plaatsen in het peloton reeds opzoeken voor de eindsprint. Arie van der Wetten probeerde nog alleen weg te komen, maar zijn poging faalde en het werd duidelijk dat alleen de ren ners met sprintcapaciteiten de lakens zouden uitdelen. Zondag zijn op het circuit van Zandvoort de wedstrijden om het kampioenschap op de weg voor amateurs gehouden. Op de foto ziet men de start van de ruim 400 amateurwielrenners. De meeste bezoekers die zondagmiddag in het Miranda-bad te Amsterdam de eerste nationale trainingswedstrijden hebben bijgewoond, waaraan leden van de Olympische kernploeg hebben deelgenomen, zullen niet erg enthousiast naar huis zijn gegaan. Ook de officials en deelneemsters zelf verkeerden niet in een majeurstemming. Integendeel. De wedstrijden, welke georganiseerd wer den door HD7, ter gelegenheid van het 70-jarig bestaan van deze Amsterdames vereniging zijn uitgesproken teleurstellend geweest. Nu is het waar dat het weer zich ook niet van zijn beste zijde toonde, want tijdens de zwemwedstrij den strooide Pluvius zijn gaven boven het bad uit en pas bij de polowedstrijd had de zon het rijk voor zich gekregen. De temperatuur van het water bedroeg 17 graden, niaaf de resultaten die bereikt werden, beantwoordden niet aan dat wat de insiders van de zwemwereld er zich van hadden voorgesteld. De heer Jan de Vries, de voorzitter van de Koninklijke Nederlandse Zwem- bond, die als voorzitter-kamprechter optrad, zei dat het dringend noodzake lijk is dat men in de a.s. herfst alleen in 50 meter baden traint en zwemt, want zou men later overgaan op kortere af standen, dan zou het zeer goed mogelijk zijn. dat tegen de tijd, dat men in Melbourne aan de start verschijnt, de prestaties sterk blijken te zijn terug gelopen. Ofschoon het weer niet bijzon der gunstig was, mogen de uitslagen toch niet zo teleurstellend zijn als deze In die eindsprint kwam een honderd tal renners de Hunze-rug afsuizen, als een tros bijeen op de finish af. De 23- jarige Fr. Mahn uit Amsterdam werkte zich krachtig naar voren en wist ook de snelle sprinter H. Middelkamp uit Kiel- drecht te passeren en met ruim verschil achter zich te laten op de eindstreep. BEROEPSRENNERS De strijd voor de beroepsrenners is ge wonnen door Norbert Koch uit Utrecht. De 89 renners die aan deze strijd deel namen gingen eveneens in hoog tempo van start, en vooral de jongeren deden zich ditmaal aardig gelden. De wedstrijd die zou gelden als een selectie voor de open plaatsen in de Tour de France-ploeg is echter een tegenval ler voor het publiek geworden. Zo zou Wim van Est ook rijden, maar die bleek in Duitsland te zitten om zich nog een plaatsje in de internationale ploeg te bemachtigen. De snelste ronde die door de beroeps renners werd gemaakt was 5 min. 30 sec. Spannend waren enkele premiesprinten, gewonnen door Adrie Voorting en Cor Bijster. De voorlaatste ronde ging in met een voorsprong van enkele renners, o.a. Piet Haan, Piet Kooyman, Krijn Post, Gerrit Schulte en Wout Wagtmans. Maar de snelle Koch wist in de sprint toch de leiding te veroveren en als winnaar over de streep te gaan. UITSLAGEN De uitslagen waren als volgt: om het kampioenschap van Ne derland voor amateurs luidt: 1. Frans Mahn (Amsterdam) 3 uur 32 min. 12 sec.; 2. Hector Middelkamp (Wieldrecht, België) z.t.; 3. Jan Rol (Alkmaar) z.t.; 4. Jan v. d. Putten (Den Haag) z.t; 5. Theo Sijthoff (IJs- selmonde) z.t.; 6. Cor van Engeland (Schijndel) z.t.; 7. Chris Dumermit (Amsterdam) z.t.; 8. Leo Coehorst (Til burg) z.t.; 9. Paul Kohlen (Heerlen) z.t.; 10. Piet de Jongh (Made) z.t De uitslag van de nationale wedstrijd voor beroepsrenners over 100 km: 1. Norbert Koch (Utrecht) 2 uur 19 min. 6 sec.; 2. Krijn Post (Nw. Ven nep) z.t.; 3. Gerrit Schulte (Den Bosch) z.t.; 4. Cor Bijster Haarlem) z.t.; 5. Gerrit Voorting (Haarlem) z.t.; 6. Piet Maas (Pindorp) z.t.; 7. Peter Post (Am sterdam) z.t.; 8. Martin Wolfs (Vlijmen) z.t.; 9. Wies van Dongen Bredaz.t.; 10. Piet van As (Roosendaal) z.t.; 11. Piet Peters (Haarlem) z.t.; 12. Gijs Pauw (Utrecht) z.t. Amerikaanse selectiewedstrijden voor O.S. Tijdens de selectiewedstrijden te Los Angeles zijn niet minder dan drie wereldrecords verbeterd. Louis Jones verbeterde het wereldrecord op de 400 meter door een tijd af te laten drukken van 45.2 sec., Glenn Davis vermorzelde met een tijd van 49.5 sec. het wereldrecord van de Rus Litujev op de 400 meter horden en Charles Dumas brak het wereld record hoogspringen met een sprong van 2.145 meter. Daarnaast evenaarden liefst drie atleten het wereldrecord op de 100 meter (10.2). De wedstrijden waren beslissend voor de samenstelling van de Ame rikaanse atletiekploeg voor Melbourne. De nummers één, twee en drie van elk nummer zouden in de Olympische ploeg worden opgenomen. In de finale van de 400 meter had Louis Jones, de wereldrecordhouder met een tijd van' 45.4 sec, gemaakt te Mexico City op 18 maart 1955, de buitenbaan, d.w.z. aangezien er 8 lopers in de finale waren geplaatst, de 8e baan, Kim Lea, één van zijn felste concurrenten lag naast hem op de 7e baan. Beide atleten startten op een fantastische wijze en het tempo lag onmiddellijk zeer hoog, officieus drukten de chronometers voor Jones na 200 meter 21,3 sec af, met Jim Lea op de tweede en Mashburn op de 3e plaats. Jones bleef ook op de laatste 1 200 meter het hoog tempo trouw en het was een prachtig gezicht deze super al- leet met zijn magnifieke stijl naar de finish te zien gaan. Toen de tijdopne mers de chronometers bekeken ging er een gejuich op: Louis Jones had het wereldrecord met 0,2 sec verbeterd en op 45.2 sec. gebracht. Jim Lea eindigde als tweede met 45.8 sec. en Charles Jenkins die veel rustiger was begonnen maar eeri zeer sterke finish had, eindigde als der de in 46.1 sec. Mashburn tenslotte no teerde 46.5 sec. Dit viertal atleten zal te Melbourne worden opgesteld op de 4 x 400 meter estafette. Mashburn is re serve voor de 400 meter individueel. Louis Jones is op 15 januari 1932 te New Rochelle in de staat New York ge boren. Hij is 1.828 meter lang en weegt 76.5 kg. Hy heeft op het Manhattan College gestudeerd. Met een tyd van 45,2 sec op de 400 meter, hetgeen een gemiddelde van 11,3 sec betekent voor elke 100 meter, heeft Jones zich geschaard onder de super atleten van de historie. DRIEMAAL 100 METER IN 10.2 SEC Tijdens de series werd het wereldre cord op de 100 meter driemaal ge ëvenaard. Ira Murchison versloeg Thane Baker in een van deze series, maar voor beiden werd een tijd van 10.2 sec afge drukt, een evenaring van het wereldre cord. Bobby Morrow liet in een andere serie eveneens een tijd van 10.2 afdruk ken. Zowel Morrow als Murchison heb ben de 100 meter al eens in 10,2 sec dit jaar gelopen. In de eindstrijd won Bob Morrow in de tijd van 10.3 sec voor Ira Murchison en Thane Baker, die beiden met 10.4 sec over de eindstreep gingen. In de tweede serie van de 100 meter moest de Amerikaanse hoop voor de gouden sprintmedaille van Melbourne Dave Sime starten. Maar na de start bleek, dat zijn linkerdijbeenblessure nog niet in orde was en hij verliet diep teleurgesteld de baan. De 19-jarige Sime zal dus niet naar Melbourne gaan. Een wonderlijke gang van zaken, zeggen de critici in Amerika, want dé Olympische Spelen zijn nog ver af en de blessure van Sime kan zich nog best herstellen. Glenn Davis, die het wereldrecord op de 400 meter horden van de Rus Litujev (50.4 sec) vermorzelde met een tijd van 49.5 sec. is student aan de Ohio Uni versiteit. In vroegere jaren speelde hij Amerikaans voetbal, maar toe hij daarbij ernstig aan de rechterschouder werd ge wond, gaf hij het voetbal op. Dit jaar pas begon hij met de training op de 400 meter horden. Aubrey Lewis, favoriet voor Melbourne in dit nummer, kwam by de laatste hor de in zyn serie ten val en werd uitge schakeld. De 19-jarige neger Charlie Dumas van het Compton College bij Los Angeies begon met 15-jarige leeftijd zich toe te leggen op het hoogspringen. Na een jaar sprong hij 1,75 meter en in 1955 eindigde hij ex aequo met Ernie Shelton bij de Amerikaanse kampioenschappen met een sprong van 2.08 meter. Dit jaar werd hij eveneens titelhouder met een sprong van dezelfde hoogte. Met zijn sprong van 2.145 meter (7 feet en 6 inches) is hij de eerste hoogspringer, die de 7 feet-grens heeft gepasseerd. Het oude wereldrecord stond met 2,12 meter op naam van Wal ter Davis.. WHITFIELD UITGESCHAKELD Arnie Sowell startte op de 800 meter ongunstig, maai- sprintte onmiddellijk naar de kop, met de bedoeling het tem po hoog op te voeren. Hy legde de eer ste 400 meter af in 51,7 sec met Mal Whitfield, de Olympische kampioen op dit nummer, op de tweede pla:.ts met drie meter achterstand en Lang Stanley als derde op 4 meter en Tom Courtney als vierde op 6 meter. Mal Whitfield viel op 250 meter voor de finish Sowell aan passeerde hem, terwijl Tom Courtney die een zeer tactische race had gelopen, snel op de leiders inliep. Bij het ingaan van het laatste rechte stuk lagen Arnie Sowell en Tom Courtney tezamen. Whitfield werd gepasseerd en op de laatste 50 meter liep Tom Courtney uit en noteerde als winnaar de prachtige tijd van 1 min 46,4 sec. een nieuw Ameri kaans record, waarmede hij achter Moens en Boysen de derde plaats ver overde op de wereldranglijst en zyn persoonlijk record met 0.4 sec verbeter de. Lon Spurrier werd derde en de Olympische kampioen Whitfield kwam op de 5e plaats terecht. Behalve Mal Whitfield zal ook een an dere Olympische kampioen, Lindy Re migino. niet naar Melbourne gaan. In de series van de 200 meter werd hij uit geschakeld. De finale werd gewonnen door Bob Morrow in de tijdv an 20.6 sec. Zeer grote spanning heerste er op het nummer 110 meter horden. Hack Davis en Lea Calhoun streden schouder aan schouder, gingen zonder enig onderling verschil over de horden en finishten gelyk. De jury van aankomst wenste geen uitspraak te doen en de fotofilm wees aan, dat het inderdaad een dead heat was geworden. Voor middag, was de mening van de heer De Vries. De omschakeling van de binnen baden naar de open baden, gaat volgens de voorzitter van de KNZB veel te langzaam. De 100 meter vrije slag bij de dames was redelijk. In dit nummer kwam slechts één buitenlandse deelneemster aan de start, de Belgische Irene Sweyd. Het werd noodzakelijk een stryd tus sen de wereldrecordhoudster Cockie Gastelaars en de Hilversumse zwem ster Geertje Wielema, die met haar soepele slag voortreffelijk zwom. Beide zwemsters gaven elkaar uitstekend partij, maar zoals te venvachten viel, zette Cockie kort voor het einde een geweldige eindspurt in, waardoor Geertje haar moest laten gaan. De Schiedamse tikte als eerste aan in 1.074 en voor Geertje noteerden de chronometers de bemoedigende tyd van 1.08.2, waarmee zij tweede werd. Het ZAR-meisje Hetty Balkenende, die eveneens moedig vocht, kwam als derde aan in 1.08.4. Een mooie wedstrijd zwom ook het dertienjarige Amsterdam se schoolmeisje Jopie Troost, die zelfs Jopie van Alphen en Marv Kok ver sloeg. Met 1.08.8 waarmee zij haar per soonlijk record verbeterde, eindigde Jopie als vierde. Wat de rugslag betreft, hieraan werd door de Nederlandse topzwemsters niet deelgenomen omdat men deze. zoals Geertje Wielema, Joke de Korte en Jopie van Alphen, op de 100 meter vrije slag had laten uitkomen om te zien hoe deze proef zou uitvallen. De resultaten van dit nummer moeten dan ook in dat licht gezien worden. Annemarie Vermeer uit Rotterdam ze gevierde in 1 min. 19.3 sec., terwijl Corrie Wassink (AZPC) 0.3 sec. later aantikte en de tweede plaats bezette. De 100 meter vlinderslag was teleur stellend. Atie Voorbij, wereldrecordhoud ster op dit nummer, won weliswaar, maar haar tijd van 1 min. 19.9 sec. was slecht voor haar doen. Zij ging stroef door het water. Het Bussumse zwem- stertje Corrie Schimmel had 1.22.4 nodig, waarmee zij tweede werd. Ook de tijd van Ada den Haan op de 200 meter schoolslag was niet van uit zonderlijk gehalte: 3 min. en 0.4 sec. was er voor haar afgedrukt, waarmee zij na een felle strijd met de Robben- zwemster Rita Kroon eerste werd en de door Koningin Juliana beschikbaar ge stelde medaille in ontvangst mocht nemen. In het estafette-nummer voor de dames de 4 x 100 meter vrije slag was het wederom Geertje Wielema die uit blonk. Zij noteerde de beste tijd van alle zwemsters, n.l. 1 min. 7.6 sec. en bewees opnieuw dat zij bezig is een vooraanstaande plaats in de zwem wereld te heroveren na haar lange awezigheid. Jopie van Alphen zwom in de estaette 1.09.2, Hetty Balkenende 1.09.5 en Cockie Gastelaars 1.09.6. Wat de prestaties in de heren-wed strijden betreft, deze waren iets beter dan die van de dames. Weliswaar gaven de tijden ook hier geen aanleiding tot geestdrift, maar ze lagen toch niet zo ver beneden de verwachtingen. De 100 meter rugslag leverde een overwinning op voor Gerrit Korteweg (1.09.-), terwijl Jiskoot met 1.10.- zijn persoonlijk record evenaarde en als tweede eindigde. Peter Bekkering (Sleutelstad) bracht het hummer 200 meter schoolslag op zyn naam met 2.49.6. Dieben (LGB) bezette de tweede plaats in 2.53.8. Zo als te verwachten viel was de 200 meter vrije slag voor de Robbenzwem- mer Willemse. Hy noteerde 2.14.9 een matige tyd voor de Hilversummer. Tot slot van de wedstrijden stond een waterpolo-ontmoeting op het program ma tussen twee zeventallen (wit en zwart), welke waren samengesteld uit verschillende spelers die ook in de cen trale training, voor een eventuele uit zending naar Melbourne zijn opgeno men. De ploeg van zwart won met 5—1. beiden werd 13.8 sec genoteerd, een voortreffelijke tyd indien men bedenkt dat de deelnemers wind tegen hadden. Het is wel aardig te vermelden dat de eens zo beroemde Harrison Dillard 6e werd met een tyd van 14.3 sec. DRAMA,... llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll De Tour de France"-ploeg is thans samengesteld. Op bijgaande foto ziet men van links n. rechts op de bovenste rij Wagtmans, Nolten. Stolker, De Groot en v. d. Pluym. Onderste rij v. d. B re kei. Voorting. La Haye. Hinsen en Van Dongen. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Don Bragg, de beste polsstokhoog springer van Amerika van het ogenblik) (Hij heeft reeds 4.667 meter gesprongen) had een dij blessure. Teneinde de pijn te stillen had men hem enkele injecties gegeven. Op 4.47 meter mislukten de eerste en de tweede poging. Bij de derde poging kwam de moedige Bragg royaal over de lat heen, maar zijn polsstok raakte na de afsprong een van de standaards waardoor de lat toch nog werd afgeworpen. En hiermede was een dramatisch einde gekomer. aan alle as piraties van Don Bragg op een Olympi sche medaille, welke door alle deskun digen reeds als zeker was gezien. De Olympische kampioen van 1952 Bob Richards werd winnaar met 4.597 meter HENGELSPORT. PERSONEELSVER. ROBAVER. Zaterdagmiddag hield b.g. vereniging haar eerste viswedstrijd in de Ryn by Koudekerk. De vangst was slecht. De prijswinnaars waren: 1. N. Jansen, 2. C. de Vriend, 3. J. Seis. 4. S. W. Ver hoeven, 5. A. Schwencke, 6. W. Treur, 7. P. v. d. Kolk, 8. C. A. G. Vester. VISCLUB FLORA Wedstrijd in het Aarkonoal Uitslag: 1 W. v. d. Berg. 2. P. v. d. Heiden. 3 J. Neutenboom. 4 A Korpershoek 5 P. Sloos. 6 C. Korpershoek, 7 G. Radius. 8 J. v. d. Mee, 9 P. v. d. Steen, 10 M. v. d. Berg. Zondag zijn op het Zandvoortse 'circuit de wedstrijden om het kam pioenschap wielrennen op de weg voor amateurs gehouden. Op bij gaande foto ziet men de nieuwe kampioen amateur op de weg 1956. F. Mahn uit Amsterdammet trui en krans. Op circuit in Zandvoort BRIDGE SAMENSTELLING MEESTERKLASSE. Het is het bridge-team „One Down" uit Den Bosch niet mogen gelukken een plaats in de Nederlandse Meesterklasse Viertallen te veroveren. De Amsterdam se club W.O.C., nummer laatst der meseter klasse, bleek na twee weekeinden waarin 120 spellen werden gespeeld, be duidend sterker dan de kampioenen der landelijke hoofdklasse en won met 199/ 151 matchpunten. Het'volgende jaar zal de meesterklasse bestaan uit de Con- j tinental Club (Amsterdam), het Buiten- i hof (Den Haag), De oude Bond (Am sterdam), de Bridgekring I en de Brid gekring n (Rotterdam) en W.O.C. (Am sterdam). Brazilië heeft de landenwedstrijd in Rio de Janeiro tegen Italië met 20 gewonnen. De Argentijnen scoorden in beide helften van de wedstryd. HDC had het iveer niet mee (Ingez. Med.-Adv.) 3 versnellingsnaaf met terugtraprem

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 5