TERECHTSTELLING IN POSEN VAN GEVANGEN REBELLEN? VLIEGTUIGBOTSING KOST 128 MENSENLEVENS IN ARIZONA WEERBERICHT In Brest-Litowsk stonden tivee Russische divisies geret in te grijpen om zo nodig Wrakken in de ontoegankelijke bergen van de Grand Canyon Grootste ramp burgerluchtvaart Prinses Beatrix bij feesl van sport, spel en dans 95ste jaargang MAANDAG 2 JULI 1956 No. 28871 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.- Aü VOOR LEIDEN EN (JIViS 1 KEI per kwartaal: f2.35 per maand: f0.55 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 Het is allerminst uitgesloten, dat de Poolse veiligheidspolitie zal overgaan tot executie van driehonderd gearresteerde leiders van de opstand in Posen (Poznan), aldus vernam het Amerikaanse persbureau United Press zaterdag van een communistische journalist, redacteur van de „Gazetta Poznanski". Deze zegsman onthtulde ook, dat het aantal van 38 doden, dat officieel door de regering in Warschau wordt opgegeven, slechts de doden betreft, die konden worden geïdentificeerd. Anderen hadden geen papieren bij zich en zijn dus officieel niet bij de doden geteld. Volgens andere bronnen betreffen de offi ciële cijfers alleen de doden van donderdag en niet die van vrijdag, toen er ook nog gevochten moest zijn. Zondagavond was het in de stad volkomen rustig. De troepen zouden goeddeels teruggetrokken zijn. In Wenen werd nog vernomen, dat bij het uitbreken van de opstand tenminste twee Russische divisies in Brest-Litowsk werden samengetrokken voor het geval de Polen niet in staat zouden zijn de toestand meester te worden. Alle Russen waren van de Poolse uniformen voorzien om hun Russische afkomst te camoufleren. In een rede in Miami heeft de Amerikaanse vice-president Nixon de opstand in Posen een sprekend voorbeeld genoemd „van het soort modern kolonialisme, dat de Sovjet-Russen aan Polen hebben opgelegd". Verscheidene leden van geheime politie gelyncht Zakenlieden, die zaterdag vanuit Po sen in Berlijn aankwamen, deelden mede, dat bij de aanval op het hoofd kwartier van de geheime politie in Posen het hoofd van de geheime poli tie ernstig werd gewond. Hij had een spoedoperatie moeten ondergaan. Toen de rebellen het hoofdkwartier van de geheime politie belegerden, telefoneerde het hoofd van die politie naar War schau om instructies. Hem werd toen verteld, dat hij zelf de toestand maar moest beoordelen. Hij liet daarop de witte vlag hijsen boven het hoofdkwar tier, maar gaf zijn ondergeschikten be vel het vuur te openen, toen de op standelingen het gebouw binnendron gen. Toen dezen het hoofdkwartier in hun macht hadden, „lynchten zij ver scheidene leden van de geheime poli tie". „In een marmeren tempel" Radio „Vrij-Europa" heeft zaterdag een boodschap van Averell Harriman, de democratische gouverneur van de staat New York, uitgezonden, waarin deze zijn medeleven betuigt met de stakers in Poznan. Ook bracht een aan tal Amerikaanse vakbondsleiders hulde aan het verzet van de Poolse arbeiders. De Westduitse Socialisten hebben in een telegram aan de Poolse regering geprotesteerd tegen de represailles te genover de stakers en demonstranten in Poznan. die, zo wordt gezegd, door de gebrekkige voedselvoorziening tot hun daad werden gebracht. „De gebeurtenissen in Poznan bewij zen ons, dat de nieuwe koers van het Kremlin niet halverwege kan stoppen", aldus de Italiaanse vice-premier en voorzitter van de Socialistische partij. Saragat. De Zwitserse secretaris-generaal van d(* Internationale federatie van me taalbewerkers. Adolf Gradel. heeft in een communiqué hulde gebracht aan „de helden voor de vrijheid, die door communistische kogels zijn gevallen". Een correspondent van de „Frank furter Allgemeine Zeitung", die zich te Poznan bevond toen de onlusten begon nen, heeft meegedeeld, dat hij in zijn auto door een Poolse bouwvakarbeider tot buiten de stad was geleid. In ge broken Duits had de man hem gezegd, dat de weg vrij was. „Vertel de mensen in Duitsland dat Polen vrij wil zijn. De Mr. Oetoyo Ramelan overleden Mr. Oetoyo Ramelan is zaterdag tij dens het golfspel op de Britse Club in Djakarta tengevolge van een hartaan val overleden. Mr. Oetoyo Ramelan was secretaris generaal van de Nederlands-Indone- sisohe conferentie in Genève, 'aarvoor hij ook namens de Indonesische regering de voorbesprekingen in Den Haag had gevoerd. Hij was daarvoor hoofd van de Indonesische vertegenwoordiging in Singapore en ambassadeur in Canberra. Onder hen die gisteren de begrafenis bijwoonden, was de Nederlandse waar nemende zaakgelastigde in Djakarta, de heer Hagenaar. Oost-Duitsland krimpt zijn leger in tot 90.000 man De Oostduitse regering heeft een ver mindering van de strijdkrachten van 120.000 tot 90. 000 man bekendgemaakt. De uitgespaarde kosten zullen voor vreedzame doeleinden worden gebruikt, aldus de bekendmaking. Zelfde temperaturen De Bilt verwacht' tot morgenavond: Zonnige perioden, maar ook plaatse lijk enkele buien. Overwegend matige wind tussen west en zuid. Weinig ver andering in temperatuur. (Opgemaakt te 11.15 uur). 3 JULI. Zon op: 4.28 uur; onder: 21.04 uur. Maan op: 0.31 uur; onder: 15.51 uur. Hoogwater te Katwijk te 10.07 en 22.5 u. Dit nummer bestaat alt 10 pagina's. doden van de 28ste juni zullen eens in een marmeren tempel rusten en mil joenen zullen hun hoed voor hen af nemen". „Voorzichtig", maant de Poolse leider Zaleski Overigens heeft Zaleski, „president van de republiek van Poolse uitgewe kenen", een beroep op de opstandelin gen van Poznan gedaaan om voorzich tigheid te betrachten. De leider der 140.000 Poolse bannelingen in Londen verklaarde hierin onder meer: „Offert U niet op. Het tijdstip, om de kaarten op tafel te leggen, is nog niet aange broken. Ik moet U waarschuwen de vitale krachten van Polen niet te ver spillen in ondernemingen, waarvan het resultaat niet in overeenstemming is met de offers, die daarvoor moesten worden gebracht". De Amerikaanse regering heeft za terdag aangeboden het Poolse volk via het Internationale Rode Kruis gratis voedsel te verstrekken. Het departement van Buitenlandse Zaken heeft, op een inderhaast georganiseerde persconfe rentie, de tekst van een brief bekend gemaakt, die de plaatsvervangende mi nister van buitenlandse zaken Herbert Hoover geschreven had aan het Ameri kaanse Rode Kruis. Hij zegt daarin, dat uit de berichten over de onlusten in Poznan gebleken is, dat de bevolking daar behoefte heeft aan voedsel. Ame rika wil ook de transportkosten tot een aan te wijzen Poolse haven betalen. Het voedsel zal een geschenk van het Ame rikaanse volk zijn en als zodanig wor den gemerkt. Een soortgelijk aanbod aan Oost-Duitsland na de relletjes in Oost-Berlijn van 17 juni 1953. werd van de hand gewezen. De Oostberlijners werden toen echter uitgenodigd een voedselpakket in het westelijk stads deel te komen halen. Verandering in Oost-Europa te danken aan Westerse politiek, zegt Adenauer De Westduitse bondskanselier, dr. Konrad Adenauer, zei zaterdagavond in een interview met het Italiaanse pers agentschap Ansa te Bonn, dat de „op stand van Poznan duidelijk aantoont, hoezeer de volkeren van Oost-Europa het stelsel, dat hun door de Sovjet- Unie is opgelegd, haten". „Zoals wij thans zien, kan het geloof in de vrijheid 1 niet worden verstikt". Over de jongste gebeurtenissen in de Sovjet-Unie en andere Oosteuropese landen zei Adenauer: „Ongetwijfeld be gint er verandering te komen, welke voornamelijk te danken is aan de Wes telijke politiek, waaraan wij met vol harding trouw zijn gebleven. Ik geloof, dat de voortduring van deze verande ring eveneens zal afhangen van de i Westelijke politiek". VWESVOUDIGE VUEGT'ÜG- RAMP !N DE VSf» S7*TEN Fractieleiders vanavond weer bijeen (Van onze parlementaire redacteur) Vrijdagavond heeft dr. Drees het rapport ontvangen van minister Witte over het huurprobleem. Daardoor is het hem mogelijk geworden de frac tieleiders in de Tweede Kamer van de P. v. d. A., KVP, AR, CHU en VVD vanavond weer bijeen te roepen voor nader overleg over de Kabinetsfor matie. Het rapport over de huurkwes- ties zullen de fractieleiders dan inmid dels bestudeerd kunnen hebben. Natuurlijk komen vanavond ook de defensie-uitgaven weer aan de orde, want defensie en huren waren de twee punten, die het zittende Kabinet ter oplossing heeft overgelaten aan het volgende Kabinet. Bij de Kabinetsfor matie moet dus eerst over deze twee punten overeenstemming zijn bereikt, alvorens over andere kwesties kan worden gepraat. Bij de Grand Canyon in de Amerikaanse staat Noord-Arizona heeft zich zaterdag de grootste vliegramp in de geschiedenis van de burgerluchtvaart voorgedaan: twee grote passagiersvliegtuigen zijn neergestort, vermoedelijk na met elkaar in botsing te zijn geweest. Alle 128 inzittenden zijn om het leven gekomen. De wrakken van de vliegtuigen zijn op nog geen 300 meter van elkaar gevonden op twee ontoegankelijke pieken in het oostelijk deel van de Grand Canyon, een van de mooiste maar ook eens van de meest woeste gebieden in de Amerikaanse natuurmonumenten. Een hefschroefvliegtuig van het Ameri kaanse leger slaagde er zondag in ondanks het slechte weer, in de buurt van de wrakstukken te landen. De beide vliegtuigen, een Super-Constellation van de Transworld Airlines, en een DC-7 van de United Airlines, waren vrijdag kort na elkaar opgestegen van het vliegveld van Los Angeles. De Super-Constellation was met 64 passa giers en een bemanning van zes op weg naar Kansas City. De DC-7 zou met 53 passagiers (van wie vijftien kinderen) en vijf bemanningsleden naar Chicago vliegen. Onweersbuien en zware bewolking de oorzaak Op de route, die de toestellen volgden, was het weer slecht. Er hingen zware onweersbuien. Door de zware bewolking hebben de vliegtuigen vermoedelijk beide op 7.000 meter hoogte gevlogen bij het passeren van Desert Point nabij de Grand Canyon. De DC-7 had deze hoogte aangewezen gekregen, doch de Super- Straaljager verongelukt Tijdens de voorbereiding voor de lan ding op de vliegbasis Volkel is zaterdag middag om 15.20 uur. een mijl ten n.w. van Mill, een F.84 F Thunderstreak van de Kon. Luchtmacht door nog onbeken de oorzaak neergestort. De bestuurder, de 25-jarige ongehuw de reserve tweede luitenant-vlieger J. H. Benckhuysen uit Waalwijk, kwam om het leven. Het vliegtuig, dat in het vrije veld terechtkwam, werd geheel vernie tigd. In de tuin van de ambtswoning van burgemeester d'Ailly van Am sterdam, waar Prinses Beatrix za~ terdag de lunch gebruikte tijdens haar bezoek aan de hoofdstad, deed ze zich tegoed aan de kersen, die dit maal besloten. Constellation moest lager vliegen. Op de lagere hoogte hingen echter onweers buien, zo verklaarde zondag kapitein Byrd Ryland, die de reddingsoperaties leidt. De grootste vliegramp in de geschie- I denis van de luchtvaart was het neer- I storten van een Amerikaanse militaire „Globemaster", op 18 juni 1953, bij Tokio. I Daarbij kwamen 129 mensen, voorname- I lijk Amerikaanse soldaten uit Korea, om het leven. Een zonnige foto van een zonnige dag in Amsterdam. Prinses Beatrix mei haar ouders tijdens haar eerste officiële bezoek aan de hoofdstad van ons land. Sluiting Staten-Generaal Dank namens Koningin Daartoe gemachtigd door H.M. de Koningin heeft de minister van Bin nenlandse Zaken, prof. dr. L. J. IYI. Beel, zaterdagmiddag op een verenig de vergadering van de beide Kamers in het gebouw van de Eerste Kamer de huidige zitting van de Staten- Generaal gesloten. Nadat de voorzitter van de Eerste Kamer. mr. J. A. Jonkman, de vergade ring had geopend en nadat een com missie van in- en uitgeleide was be noemd, arriveerde minister Beel tegen drie uur op het Binnenhof. De minister sprak een rede uit, waarin hij o.a. zeide dat de sluiting dezer zitting tevens de beëindiging ener vier-jarige periode betekent en dat veel in het belang van ons volk is verricht. De Koningin heeft mij opgedragen, U voor de betoonde ijver en toewijding dank te zeggen, aldus minister Beel. Nadat minister Beel de vergaderzaal had verlaten, sloot mr. Jonkman de verenigde vergadering. Navo-oefening „Flair Win I" Van 3 tot. 5 juli wordt in het zeege bied tussen Rosyth en het Skagerak de vlootoefening „Fair Win 1" gehou den, waaraan zee- en luchtstrijdkrach ten van een aantal Navo-landen zullen deelnemen. Het betreft thans tactische oefeningen en schietoefeningen: een aantal helikopters zal voor onderzee- bootbestrijding deelnemen. De oefening zal worden uitgevoerd on der tactische leiding van de Britse vice- admiraal Onslow, die zich aan boord van de kruiser „Glasgow" zal bevinden en van de Nederlandse schout-bij-nacht L. J. Goslings, commandant van het oefen smaldeel V. aan boord van Hr. Ms. „De Zeven Provinciën". Glorieus bezoek aan Amsterdam 'sAvonds met haar ouders in Schouwburg tijdens voorstelling Londens Ballet Tijdens haar bezoek aan de hoofdstad begaf Prinses Beatrix zich zaterdag middag in een open rijtuig van de Senaat der Amsterdamse studenten van de ambtswoning van de burgemeester van Amsterdam naar de Sintelbaan op het Olympiaplein. Daar werd zij welkom geheten door de 19-jarige Frits Ebing, voorzitter van de Amsterdamse Kweekschoolvereniging. De kleine Albertientje Schmüll, dochtertje van de sportleraar aan de Gemeentelijke Uni versiteit van Amsterdam, bood de Kroonprinses bloemen aan. Hierop was zij de belangstellende ge tuige van een kaleidoscopisch sportpro gramma, dat ruim een uur duurde. Het slot werd gevormd door een volksdans, waaraan een ieder kon deelnemen. Een jonge knaap trok de stoute schoenen aan, en vroeg de Prinses ten dans. Zij weigerde echter vriendelijk. Aan het eind van het feest van sport, spel en dans, waaraan 500 jongeren deelnamen, bood Laura ten Kate H.K H. een model aan van een bureau, dat de Prinses geschon ken wordt als noodzakelijk attribuut voor haar komende studietijd. De Prinses be dankte in een korte toespraak met hel dere stem voor het genotene, en nadat allen twee coupletten van het „Wilhel mus" hadden gezongen, aanvaardde zij in een open auto de terugtocht naar het paleis op de Dam. Gezeten op een podium voor het Paleis, zag de Prinses vervolgens de sportop- tocht van de Amsterdamse sportbonden waarin negen praalwagens meereden voorbijtrekken. Het défilé van de 1.600 mannelijke en vrouwelijke sportbeoefe naren duurde bijna drie kwartier. Enkele duizenden hadden zich op de Dam en de omringende trottoirs opgesteld om dit openingsfestijn van de 10e Amsterdamse sportweek gade te slaan. Een kostelijk moment was het, toen een kleine peuter in een knalrood trai ningspak. die op 'n fietsje meereed in de groep wielrenners, zich uit het peloton losmaakte, tot vlak voor het podium reed, afstapte en met een boeketje naar de Prinses holde en het haar gaf. Deze, getroffen door dit spontane hul debetoon van het kereltje wilde hem bedanken, maar het jongetje was al weer teruggehold naar zjjn fietsje. Hjj keerde echter vlug terug om gauw even de hand van de Prinses te drukken. Ewi aardig gezicht was ook het voor bij trekken der wandelsportbonden, waar van de deelnemers toen zij het podium passeerden plotseling tegelijk een zak doek tevoorschijn haalden en daarmee ten groet naar de Prinses wuifden. Tegen half zes was het défilé voorbij en trok de Prinses zich terug in het paleis. 's Avonds heeft Prinses Beatrix, in gezelschap van haar ouders, in de \msterdamse Stadsschouwburg een voorstelling bijgewoond var don's Festival Ballet. Bij hei van het gebouw werden de vorstelijke personen ontvangen door burgemeester d'Ailly en de directeur-generaal van Zuiveringsactie op Cyprus gaat nog steeds voort Duizend Britse militairen zijn een grote zuiveringsactie begonnen in de „steel" van Cyprus, het noordoostelijke punt van het eiland. Er wordt voorna melijk gezocht naar een Griekse offi cier, die in dit gebied geboren is en die onlangs uit Griekenland verdween. De Britten houden rekening met de moge lijkheid, dat hij met behulp van de Eoka, de pro-Griekse ondergrondse op Cyprus, naar het afgelegen schiereiland is gekomen. In Nicosia is een pamflet van de Eoka verspreid, waarin verklaard wordt, dat de recente Britse actie in de ber gen van Cyprus een „slag in de lucht" is geweest. Elf verzetslieden werden aangehouden, aldus het pamflet, maar de Britten verloren 37 man aan doden, van wie 21 bij de bosbrand. Voorts wordt in het vlugschrift, dat ondertekend was door de Eoka-leider Digenis, verklaard, dat een Brits hefschroefvliegtuig neer geschoten is. De bemanning werd ge dood. In Kythrea. ten noorden van Nicosia, hebben gemaskerde verzetslieden zon dag een Griekse Cyprioot doodgescho ten. In een café te Prastio. ten oosten van Nicosia, werd een Griekse Cyprioot door verzetslieden ernstig gewond. de kunsten en de buitenlandse betrek kingen, mr. H. J. Reinink. Prinses Beatrix, die evenals de Koningin een diadeem in het haar droeg, was ge kleed in een lichtblauw avondtoilet. Toen de koninklijke bezoekers hun plaatsen hadden ingenomen werd staan de het Wilhelmus gezongen. Hierna droeg de voordrachtskunstenaar Johan Schmitz een gedicht voor dat de journa list E. Werkman speciaal voor deze ge legenheid heeft geschreven. Tot de aanwezigen behoorden o.a. de minister van Economische Zaken. prof. dr. J. Zijlstra en de Commissaris van de Koningin in de provincie Noord-Holland, dr. M. J. Prinsen. Prinses Beatrix heeft gistermorgen met freule Renée Röell de dienst bijge woond in de Nieuwe Zijdskapel te Am sterdam. Voorganger was prof. dr. M. A. Beek, hoogleraar aan de Gemeentelijke UnivereiSsit ia de toofdstad.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 1