LEIDSCH DAGBLAD Man en vrouw dezelfde rechten in het huwelijksleven Premier Eden verwacht uitbreiding van de Brits-Russische handel WEERBERICHT 95ste jaargang ZATERDAG 28 APRIL 1956 No. 28818 Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.— per kwartaal; f2.35 per maand; f0.55 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Geen plicht tot gehoorzaamheid Huwelijkse voorwaarden zijn altijd mogelijk (Van onze parlementaire redacteur) Als een eis van de moderne tijd wil de overgrote meerderheid van de Tweede Kamer de vrouw in het huwelijk dezelfde rechten verlenen als de man. Na het debat van gisteren kan minister Van Oven erop rekenen dat zijn desbetref fende wetsontwerp zal worden aangenomen. Tot nu toe mocht de gehuwde vrouw zonder toestemming van de man geen uitgaven doen en zelfs niet over haar eigen vermogen beschikken. Dat wordt nu anders. Men is het er in de Kamer over eens dat in het Burgerlijk Wetboek de ouderwetse bepaling moet .worden geschrapt volgens welke de vrouw verplicht is de man te gehoorza men. De plaats van de samenwoning zal voortaan in onderling overleg moeten worden vastgesteld en alleen bij gebreke van overeenstemming zal de man beslis sen. Maar als de vrouw uitsluitend of in hoofdzaak in de behoeften van het ge zin voorziet, dan beslist de vrouw. vrouw uitgaven doet of overeenkom sten aangaat, de man daarvoor mede verantwoordelijk zal zijn. Deze uit spraak van de Kamer vereiste een op lossing voor de vraag wie dan over de goederen in de huwelijksgemeenschap kan „beschikken". leder zijn deel Over eigen verdiensten zal de ge huwde vrouw voortaan vrij mogen be schikken, maar ieder der echtgenoten is verplicht het geheel of een deel van zijn inkomsten te bestemmen tot be strijding van de kosten der huishou ding, daaronder begrepen de kosten der verzorging en opvoeding van de kinderen. Ieder der echtgenoten dient naar evenredigheid van ziin inkomsten bij te dragen. De bepaling in het Burgerlijk Wetboek dat de man het hoofd is van de echtver eniging, wil minister Van Oven, in het voetspoor van wijlen minister Donker, ook schrappen, maar daarmee zyn de KVP, volgens de heer Van Ryckevorsel en de AR bij monde van de heer Ger- brandy het niet eens, evenmin als de heer Lemaire (ex-KNP). Tweehoofdig bestuur Dreigement van Maengkom Rechter Maengkom heeft medegedeeld, dat zijn vonnis inzake Jungschlager, dat was opgesteld vóór diens dood, bewaard zal worden in het Staatsarchief. Hü voegde hieraan toe, dat Hy deze docu menten ..zeer belangrijk voor de toe komst" achtte. Op een vraag om nadere uitleg zei hü. dat indien iemand „büvoorbeeld Ne derland" kritiek op het proces zou leveren, de documenten als bewijs zou den kunnen worden gebruikt. De minister zonder portefeuille en de minister van Buitenlandse Zaken heb ben, n.a.v. een door verscheiden Eerste Kamerleden in het eindverslag over de ontwerp-begroting 1956 van Buitenlandse Zaken gedaan verzoek, aan de Kamer overgelegd de door het persbureau Pia overgeseinde tekst der in het Indonesi sche radioprogramma op maandag 23 april j.l voorgelezen uiteenzetting van het Indonesische ministerie van Voor lichting betreffende het overlijden van Jungschlager. GEEN „LD." OP KONINGINNEDAG. Het eerstvolgend nummer van ons Blad zal verschijnen op dinsdag 1 mei. In verband met de verjaardag van H.M. Koningin Juliana zullen on ze kantoren a.s. maandag de ge hele dag gesloten zijn. Volgens het uitgewerkte wetsontwerp van minister Van Oven moet de echtge noot (man of vrouw» die het gemeen schapsgoed verworven heeft, er ook over kunnen beschikken. Dus alleen de vrouw. die een huis heeft geërfd en die het op haar naam heeft staan, kan er over be schikken. Alleen de man, die een huis heeft gekocht en betaald met geld van de huwelijksgemeenschap, dat op zijn naam is gesteld, kan over dat huis be schikken. Hetzelfde geldt voor effecten, aandelen op naam en vorderingen, maar als gemeenschapsgoed is het gemeen schappelijk eigendom. Alleen tegenover vreemden geidt het recht van degene die het verkregen heeft. De vrouw, die een auto heeft geërfd, of de man die een auto heeft gekocht, zal echter tegen de ander niet mogen zeggen: „Jij mag er niet in"; want kenmerk van gemeen schap is dat beiden eigenaren zijn. Evenals de man zal volgens de nieuwe wetgeving ook de vrouw uitgaven kunnen aoen, waarvoor de huwelijksgemeenschap aansprakelijk ls. Daarvan voorzag de heer Lemaire (ex-KNP> dat veel meer huwelijkse voorwaarden zuller. worden opgesteld, maar die prijs vond hii niet te hoog voor het verkrijgen van de vol ledige gelijkheid van man en vrouw in het huwelijk. Een belangrijke vernieuwing is trou wens dat ook tijdens een huwelijk, in dien het tenminste drie jaar heeft be staan, alsnog huwelijkse voorwaarden kunnen worden gemaakt en dat voor of tjjdcns het huwelijk overeengeko men voorwaarden kunnen worden ge wijzigd onder waarborging van rechten van schuldeisers. Tot nu toe was men zgn leven lang gebonden aan de voor waarden. waarop het huwelijk was' aangegaan en dat was in 931 van alle huwelüken gemeenschap van geld cn goederen. Slot op pag. 2 Overleg in Londen sou begin zijn van het begin'' kunnen De Engelse premier Sir Anthony Eden. heeft gisteren in een radio- en televisie-uitzending verklaard, dat er grote mogelgkhedcn bestaan voor uit breiding van de handel van Engeland met de Sovjet-Unie, daar ongeveer tweederde van dc goederen, die de Sovjet-Unie heeft aangeboden van Enge land te kopen, niet voorkonlMfcsap -deriïfsVvan strategische goederen, waar voor een uitvoerverbod geldt. Minister Eden deelde mee, dat de Engelse regering de Russische staatslieden heeft uiteengezet, dat zg niet zelfstandig de beperkingen op dc uitvoer van bepaalde strategische materialen kan wijzigen, daar deze beperkingen zijn vastgelegd in een overeenkomst niet andere vrije landen van liet Westen. De Engelse regering heeft echter ook te kennen gegeven, dat cr naar haar mening mogelijkheden bestaan voor een aanzienlijke uitbreiding van de han del tussen de beide landen in de goederen, die niet onder de beperkingen vallen. De premier zei voorts, dat de besprekingen, die te Londen met de Rus sen zgn gevoerd „zeer belangrijk zouden kunnen zgn". Zij zouden het begin een begin kunnen zün". verscheidene geschilpunten waarover we een bemoedigende mate van overeen stemming hebben bereikt zelfs groter dan ik bij aanvang had verwacht," al dus premier Eden. Als voorbeeld noem de hij de wens van zowel Soviet-Rusland als Engeland om het conflict tussen Israël en de Arabische landen tot een voor beide partijen aanvaardbare oplos sing te brengen Premier Eden gaf tot besluit nog het volgende overzicht van de Britse poli tiek „We laten ons niet van onze vrienden scheiden" De premier zei dat bij de oesprekin- gen „rechtuit" is gesproken. „Ik ben van mening, dat dit heeft geholpen omdat beide partijen bij deze bespre kingen ernstige doelen nastreefden We verwachtten niet. evenmin als U. dat wij binnen een paar dagen alle grote problemen die de wereld verdeeld hou den tot een oplossing zouden kunnen brengen En met betrekking tot som mige problemen hebben we ook geen vorderingen gemaakt Er zijn echter belangen niet uit het oog verliezen. Doch we zullen trachten met iedereen overeenkomsten te sluiten. In de lange geschiedenis van de diplomatie heeft wantrouwen meer kwaad gesticht dan vertrouwen. We zullen de politiek vol gen die ik U heb beschreven. We zullen overeenkomsten trachten te sluiten en vriendschap trachten te bevorderen. Ik ben er zeker van dat het Russische be zoek hiermee ln overeenstemming was en. als -gevolg daarvan, kan de wereld zich geruster voélen", aldus pretnler Eden in zijn „rapport aan de natie". Diplomaten in Moskou zijn er niet helemaal gerust op Het Brits-Russische communiqué, dat donderdagavond in Londen is getekend, heeft vele diplomaten in Moskou ver rast. Men had slechts een korte opsom ming van de besproken onderwerpen venvacht. In sommige diplomatieke kringen meent men. dat liet communi qué, dat door Eden mede ondertekend verwinning voor de Russen De Sovjetrussischc propaganda zou. 'acht men, vooral in Azië trachten de Brits-Russische verklaring stellen als een Britse goedkeuring van de Sovjet-russische politiek in het Mid den-Oosten en inzake de c Overeenstemming in grafisch bedrijf INZAKE UITKERING OVER 1955 De werkgevers- en werknemersorgani saties in het grafisch bedrgf hebben in een gistermiddag gehouden verga dering besloten om de werkgevers te adviseren aan hun werknemers als nog een uitkering te verstrekken uit dc winst over 1955. Geadviseerd wordt de uitkering te verstrekken aan de werknemers, die op 5 mei 1956 bij hun werkgever in dienst zijn en naar verhouding van de tijd, dat zij in 1955 bij hun werkgever in dienst zijn geweest. Reeds gedane uitkeringen, welke ken nelijk gegrond zijn op de bedrijfsresul taten van 1955. kunnen worden gecom penseerd Het overleg met betrekking tot een eventuele loonsverhoging met ingang van september 1956 zal worden voortge zet. Weinig verandering De Bilt verwacht tot zondagavond: Tamelijk veel bewolking met op en kele plaatsen wat lichte regen. Matige tot vrij krachtige noordelijke wind, Weinig verandering in temperatuur. (Opgemaakt te 11.15 uur) 29 april Zon op: 5.16 uur; onder: 20.03 uur. Maan op: -.uur; onder: 7.58 uur. Hoogwater te Katwijk te 5.51 en 18.16 uur. (30/4 te 6.28 en 18.51 uur). Dit nummer bestaat alt 16 pagina'^ Gelukkig Parijs, waar de lente I Notre Dame in een entourage haar intrede al ten volle heelt ge- bloesem, daanEen ongewoon beeld van de Kwartierdienst Amsterdam- Haarlem-Rotterdam KAN NOG JAREN DUREN... Met betrekking tot de datum van in voering van een kwartierdienst op de lijn AmsterdamHaarlemRotterdam der Ned. Spoorwegen kan thans niet an ders worden medegedeeld dan dat-de datum afhankelijk is van het tijdstip, waarop verschillende werken tot ophef fing van gelijkvloerse kruisingen gereed zullen zijn. Uiteraard wordt er naar ge streefd een en ander zo spoedig mogelijk zijn beslag te doen krggen. Dit neemt niet weg. dat hier nog enige jaren mede gemoeid zullen zgn, aldus de minister van Verkeer en Waterstaat in zijn Me morie van Antwoord. Dit is dan het einde van een ge ruchtmakende ontmoeting. Van links naar rechts Eden. Boelganin en Kroesjtsjef tijdens het tekenen van het slot communiqué over hun weinig vruchtbare besprekingen. Minister De Bruyn keert niet terug Minister A. C. de Bruyn. die gister avond voor de afdeling Winterswijk van de KVP ccn spreekbeurt vervulde, heeft aan. het einde van zijn rede medege deeld, dat hg, als dc zittingsperiode van het Kabinet zal zijn verstreken, geen ministersportcfcuille of kamerzetel meer zal aanvaarden. Westberlijnse burgemeester mag deel van stad niet bezoeken „Ben ik minder dan een kolenhandelaar?", vroeg dr. Suhr, maar liet liielp niet (Van onze correspondent in West-Diütsland) De Oostduitse Communisten hebben de oberbiirgermeister van West-Berlgn dr. Suhr. niet willen toestaan zijn eigen gemeentenaren in de kleine wük „Steinstiicken" te bezoeken en daardoor is de hardnekkige strijd, die nu al jarenlang tussen de Westberlgnse cn de rode Oostduitse instanties wordt ge voerd in een nieuw stadium getreden. Steinstiicken is maar klein en telt niet meer dan 22 huizen en het heeft niet meer dan 183 bewoners. Het ligt als een enclave ten zuidwesten van de stad temidden van het door de Communisten bestuurde gebied. Maar het behoort officieel nog tot Wost-Berlijn. Het is slechts door één (niet al te goede) weg. die iets langer dan een kilometer is, met West- Berlijn verbonden. Reeds sedert Pinksteren 1952, dat is dus sinds ongeveer vier jaar, heeft iedere West-Berlijner, die naar Steinstücken wil. een bijzondere pas nodig, die hij van tevoren bij de rode autoriteiten In Oost-Berlgn moet apening. aanvragen De Sovjet-russische kruiser „Ordjoni- kidze" is vrijdagmiddag om 14.17 uur, met premier Boelganin en partij-secre taris Kroesjtsjef uit Portsmouth naar Kaliningrad (het voormalige Konings bergen) vertrokken. De leiders hadden zich direct na aankomst uit Londen te Poi-tsmouth ingescheept. Aan de kade stond een menigte Britse regeringsfunctionarissen, Russische di plomaten en havenarbeiders de Russi sche leiders vaarwel toe te wuiven. Kroesjtsjef en Boelgapin stonden aan het dek van de kruiser, die begeleid werd door twee Sovjetrussische torpedo- bootjagers. Kroesjtsjef was kennelijk in een goede stemming. Hü riep de Britse minister van Buitenlandse Zaken, Sel- wyn Lloyd die hem uitgeleide had ge daan, toe, wijzend op het water tussen het schip en de wal: „De fysieke af stand wordt groter, doch de geestelgke niet. In ons tijdperk is fysieke afstand van geen belang". Voorstellen tot verlaging tier leerlingenschaal L.O. Verwezenlijking in vier fasen?; 10.850 extra-onderwijzers; kosten 69 miljoen Dc minister van O. K. en W. heeft in mei 1955 een commissie ingesteld, die tot opdracht kreeg, het vraagstuk van de verlaging der leerlingenschaal bü het Lager Onderwijs in studie te nemen. In het rapport dezer commissie wordt medegedeeld, dat volledige overeen stemming bestaat over de noodzakelgkheid van de verlaging van de leerlin genschaal en deze in fasen te verwezen lgkcn. Dc commissie is er zich van bewust, dat verlaging van de leerlingenschaal uitbreiding van schoollokaliteit met zich medebrengt en dat daarvoor bouwvolume beschikbaar moet zgn. Dc commissie stelt voor. dat naast iet opnemen van de gewijzigde lcerlin- genscl.alen in de wet bij algemene maat regel van bestuur aanvullende bepalin gen gegeven worden, die de strekking hebbeh ongunstige combinaties en grote klassen te voorkomen. Hiernaast blijft de mogelijkheid bestaan voor het ln bijzondere gevallen toekennen van de Rijksvergoeding voor boventallige on derwijzers. Bij het ULO bepleit zij voor scholen met meer dan 75 (volgens de A N O F - vertegenwoordigers 56) leerlingen, dat combinatie van leerjaren zoveel moge lijk wordt uitgesloten en dat naar analogic van de regeling bij het voor bereidend hoger en middelbaar onder wijs bij het bereiken van een bepaald grensgetal de klassen worden gesplitst en een extra-leerkracht wordt toege kend. Om het hoofd van een grote ULO- school te ontlasten zou naar de mening van de commissie aan scholen met meer dan 9 (volgens de A NO F.-verte- genwoordigers 7) klassen een extra- leerkracht moeten worden toegestaan. Dc voorgestelde verlaging van de leerlingenschalen zal 10850 (bü de Geen monteur? Dan een splinternieuwe ijskast In de laatste dagen was een enigszins gespannen toestand ontstaan. Men was er maar niet im kunnen slagen, vanuit West-Berlijn een monteur naar Stein stücken te sturen om daar de kapotte ijskast, in een levensmiddelenzaak te re pareren. Daarover heerste verontwaardiging, om dat 't warmere weer voor de deur staat en men er terecht voor vreesde, dat melk en ander voor de Steinstückêner bevol king noodzakelijke waren spoedig kon den bederven. De Westberlijnse burge meester Suhr wilde nu proberen, of hü zelf ook niet naar Steinstücken kon ko men om er de ingezetenen van zijn eigen gemeente te bezoeken! Hij had zijn komst van tevoren aangekondigd en hij had een vrü groot gevolg 'oü zioh. Zelfs een radio-microfoon ontbrak er niet aan, die het gesprek moest opvangen dat bij de pas midden over de weg aan gebrachte slagboom zou worden gevoerd. Toen de burgemeester bij de versper ring arriveerde, zaten zes Vopo's (man nen van de Oostduitse Volkspolitie) met machinegeweren in een wachthuisje. Mijn naam is Suhr. zei de Westberlijnse burgemeester waardig, U zult zeker wel eens van mij gehoord hebben. Ik ben de regerende burgemeester van West-Ber lgn. De Vopo die hem te woord stond, weigerde op beleefde maar besliste toon hem door te laten. Ook een luitenant de Volkspolit.e, die er telefonisch bijgehaald was en ongeveer een kwartier later op een motorfiets ter plaatse ver scheen het. de burgemeester niet door gaan. Suhr wees er op, dat men van hem als oberbiirgermeister van West- Berlijn toch nie*t kon verlangen, dat hü van een ondergeschikte instantie in Oost-Berlün om een permissie moest vragen om naar een stuk van zijn eigen dcrwgzers vergen. Dc commissie heeft berekend, dat volgens dc voorstellen der ambtelijke leden de verlaging in 1967 geheel zou zijn geëffectueerd. Volgens de voorstellen der A.N.O.F.- vertegenwoordigers wordt dat 1969. Dc ambtelijke leden stellen voor «T laging in 3 fasen tc verwezenlgken. ingaande in de jaren 1962, 1964 en 1967: de A.N.O.F.-vertegen woordigers willen dit in 4 fasen doen. j gemeente tc mogen gaan! ingaande in de jaren 1962. 1964. 1967 Alleen dokters, perso. eel van zieken en 1969. auto's en kolenhandelaars mogen zon- De aan de verlaging van de leerlin- der zo'n document van West-Berlijn gensclialen verbonden kosten worden naar Steinstiicken, „Ben ik dan ninder A.N.O.F.-voorsteilen 13400) extra-on-miljoen gulden. dan een kolenhandelaar?" vroeg Suhr, die voornemens i bg de Westelijke be zettingsautoriteiten tegen de maatregel van de rqde autoriteiten van Oost-Ber lgn te protesteren. Het incident heeft nogal opzien gebaard. Tal van bewoners van Steinstücken waren bg de slagboom komen kiiken cn zg hadden bloemen 58 (72) miljoen, de materiële op basis i voor hun burgemeester meegebracht, van annuïteit 11 (14) miljoen gulden WIJ komen weerom, zei Suhr toen hij de Voor de onderschelden fasen zijn de terugtocht aanvaardde Vanneer bin- kosten volgens dc voorstellen der amb- nen de 48 uur geen deskundige van telijke leden jaarlijks 21.5. 43 en 69 I West-Berlijn naar Steinstücken zou (volgens de voorstellen der A.N.O.F - mogen gaan om de ijskast te repareren, vertegenwoordigers 25, 44, 69 en 86) wil hij er zelf een nieuwe kast heen stu- naar dc huidige stand van dc salaris sen en bouwprüzen op basis van de voorstellen der ambtelijke leden op 69 miljoen en op die der A.N.O.F.- vcrtcgenwoordlgers op 86 miljoen gul den per jaar geraamd. Hiervan bedragen de personele kosten l ren.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 1