Krijgt Randstad Holland enorm recreatie-oord in Deltagebied? Pacht, erfpacht en verkoop bij gronden IJsselmeerpolders Secretaris M. A. van der Have te Hoedekenskerke benoemd tot burgemeester van Valkenburg 95ste jaargang Vrijdag 27 april 1956 Vierde blad no. 28817 Interessant planologisch rapport Bevolkingsgroei en havenprobleem maken doelbewuste politiek tot noodzakelijkheid Grote internationale betekenis (Van een onzer redacteuren) De snelle groei van de steden, die ln de loop der laatste halve eeuw de Rand stad Holland zfln gaan vormen, neemt thans onrustbarende vormen aan. In het bijzonder geldt dit voor de Zuidhollandse wooncentra in dit gebied, niet In het minst doordat Den Haag als regerings- en diplomatiek centrum en Rotterdam als grootste continentale haven deel van deze Randstad uitmaken. Zowel de bestuurbaarheid der gemeenten als hun bewoonbaarheid met betrek king tot de recreatie vorderen thans een uitweg uit een impasse. De tot nu toe gevoerde politiek van geleidelijke groei en ontwikkeling moet vervangen worden door een ingrijpende planologische heroriëntering, die een uitweg uit de thans bestaande impasse biedt. Slechts door weloverwogen planologische maatregelen kan de bewoonbaarheid van de Randstad worden gehandhaafd. Het Deltaplan, ln de eerste plaats ontworpen als veiligstelling van Z.W. Neder land voor het geweld van de zee en als bescherming tegen een agrarisch nood lottig wordende verziltlng van west Nederland, biedt een mogelijkheid ook de problemen van Randstad Holland een oplossing te geven. De Provinciale Planologische Dienst in Zuid-Holland heeft thans een rapport voltooid waarin deze mogelijkheden worden geschetst, en dat als algemene visie een basis zou kunnen worden voor verdere (op korte termijn te verwezenlijken) plannen. Dit rapport draagt tot titel „Randstad en Delta", en is de neerslag van de denkbeelden, ontwikkeld door de adjunctdirecteur van de P.P.D. Ir. G. C. Lange. Dt gedachten, vervat in het rapport, van bevolkingscentra tussen Amsterdam vormen geen streekplan, zelfs geen filan. maar formuleren een visie, aldus ichtte ir. Lange gistermiddag tijdens een persconferentie in het Provincie huis te Den Haag de publikatie „Rand stad en Delta" toe. Inzake het beloop van wegen, spoorwegen en kanalen, omtrent de ligging van woonsteden, industriecentra en recreatiegebieden staat nog niets vast, doch de Planolo gische Dienst van Zuid-Holland heeft gemeend een algemeen beeld te moeten scheppen, dat uiteraard betrekking heeft op da mogelijkheden, die in het Deltaplan schuilen voor het Zuidhol landse gebied van de Randstad Holland. Rotterdam een probleem De snelle groei van de steden van Leiden tot Dordrecht laat zien. dat op korte termijn een andere ontwikkelings methode gevolgd zal moeten worden. In de bewogen jaren van 1914 tot 1956 is de ontwikkeling van het Rotterdamse havengebied bovendien voortgeschreden van 'e Vaalhaven tot en met het Botlekgebied ondanks twee wereldoorlo gen. een crisisperiode en een verwoes ting van stadscentrum en havenoutillage Verder aanbreien aan het Rotterdam se havengebied zou niet verantwoord zij-v omdat daardoor aantrekkelijk woongebied zou worden geïsoleerd en een industriële steppe zou ontstaan, die geen levensvatbaarheid heeft. Rotterdam zal de sprong moeten wagen naar het Haringvliet, dat als havenbekken ongekende mogelijkhe den biedt en toch een zekere conti nuïteit in ontwikkeling mogelijk maakt. Aan het Haringvliet zouden nieuwe haventerreinen en industrie gebieden kunnen worden geschapen met in de nabijheid liggende nieuwe woonwijken, die als het ware een nieuwe stadsgemeenschap zouden vor- Een ongebreidelde groei van Rotter dam wordt daardoor voorkomen, terwijl tevens voorkomen wordt dat een uit gestrekt Industrieel gebied als barrière ligt tussen de Randstad en de voor haar zo bitter nodige reci .tieterreinen in het Deltagebied. Recreatie: kernpunt van rapport Die recreatiegebieden mogen niet ver loren gaan voor de miljoenen-metro- pole Randstad Holland. Hier en daar is er met (hoogst verdienstelijk) dokteren aan de recreatiemogelijkheden in Zuid- Holland reeds iets bereikt, maar de achterstand in de behoefte is enorm en deze dreigt nog groter te worden indien de stadsbevolking zoals kan worden verwacht binnen 25 Jaar nog eens met de helft zal toenemen tot ruim drie miljoen. Niet alleen de bevolking groeit immers, ook de behoefte aan recreatie als gevolg van steeds ruimer Invoering van ruimer vakantietijd en verkorte werktijden, terwijl ook de motorisering van het verkeer de recrea tieve behoefte versterkt. Op een vrije zomerse dag trekken 750.000 mensen uit de Randstad naar recreatie-oorden, althans naar de na tuur, en i...n kan gevoeglijk aannemen, dat er daarvan 500.000 tegelijkertijd deze vrijheid zoeken. Dan zijn er nog miljoe nen anderen, die in west Nederland vertier zoeken, zoals toeristen uit de andere delen van Nederland, uit België, uit Fran'., ijk, uit het Roergebied en de rest van west Duitsland. Het rapport „Randstad en Delta" suggereert het scheppen van een enorm recreatieterrein in het Delta gebied zonder noemenswaardige offers voor bestaande culturen en andere bestaansbronnen. Een conditie voor verwezenlijking dier plannen is het tot stand komen van goede weg-, spoor- en waterverbindingen. Dit recreatieterrein zou in wezen ge heel z.w. Nederland omvatten, dat rijk is aan toeristisch bezienswaardige oude steden, dat een ruim strand- en duingebied bevat, en dat na afdam ming van de zeegaten vooral ln en om de Grevelingen algemeen recrea tieterrein en watersportgebieden in zich sluit. Grote capaciteit De opname-capaciteit van dit gebied voor ontspanning zou veel groter zijn dan de bestaande mogelijkheden te zamen. Bij een radicale verwezenlijking van de plannen zou bovendier een ont spanningsoord ontstaan, dat voor de bevolkingscentra van Antwerpen en Brussel enerzijds en het Roergebied andc ijds van unieke betekenis zou wor 'owel het nieuwe stadscentrum a i het Haringvliet als supplement van het Rotterdamse havengebied als het recrea .iegebied van en om de Grevelin gen zouden een logische schakel vormen in de verwezenlijking van de Benelux en een harmonische schakel in de keten en Brussel, die liggen langs wat men de „langste straat van de wereld" zou kunnen noemen. Verbindingen essentieel Het ongeveer 70 kilometer lange en gemiddeld 20 kilometer brede recreatie gebied van de Delta, zoals het rapport daarover een visie geeft, zou aan de westzijde ontsloten worden door de Deltadammen, waarover het wegverkeer het in korte tijd uit alle betrokken be volkingscentra kan bereiken, en aan de oostzijde door de tussenweg die de eilandcentra met elkaar verbindt. Bestuursvormen Het valt te verwachten, dat bij ver wezenlijking van deze plannen hier en daar nieuwe bestuursvormen gevonden dienen te worden, hoewel men over het algemeen niet geneigd is. deze plannen en hun uiteindelijke vormgeving te brengen onder een centrale instantie, zoals b.v. de Tennessy Vallye in de Ver enigde Staten. De autonomie der lagere bestuurs- en beheersorganen is daarvoor in ons land terecht een te kost baar goed. Nieuwe kaart Het ziet er naar uit. dat de kaart van Nederland in de tweede helft van deze eeuw grondig zal worden gewijzigd, zoals dat ook in de eerste helft is geschied door het grote werk van de drooglegging van de Zuiderzee, thans nog slechts voor een deel voltooid. In het IJsselmcer groeien thans nieuwe landbouwgebieden. Voor het einde van deze eeuw zal in het zuidwesten een nieuwe veiligheid groeien, een nieuw kaartbeeld ontstaan. Die nieuwe situa tie dienen wij. na de veiligheid en dc agrarische beveiliging gewonnen te hebben, dienstbaar te maken aan de oplossing van ons grootste probleem: het bewoonbaar houden (of zelfs maken) van een der grootste merkwaardigste wooncentra ter we reld. Randstad Holland. Het planologisch rapport. dit artikel werd geschreven, wil slechts een visie in kaart brengen. Moge de kaart, die aan het einde van deze eeuw getekend wordt, deze visie rechtvaardi gen of een betere realisatie in beeld brengen, maar er zeker met bij ten achter blijven. 3% loonsverhoging in landbouw DOORBEREKENING IN PRIJZEN Het College van Rijksbemiddelaars heeft gisteren een loonsverhoging van 3% in de landbouw goedgekeurd. Deze 3% is dus de helft van het maximum van 6% dat de regering onlangs heeft toegestaan voor een algemene loonsver hoging Deze loonsverhoging van 3% is ln overeenstemming met het advies van het bestuur van het Landbouwschap. Daarbij speelde de grootste rol de over weging dat- deze 3% in de prijzen zullen mogen worden door berekend, en een hoger percentage niet. Verwacht kan worden, dat deze loonsverhoging zal doorwerken in de prijzen van basisprodukt en speciaal in de garantie- en verrekenprijzen van melk. De verrekenprijs van melk zal met ingang van 1 mei a.s. vermoede lijk verhoogd worden tot 26 cent. het geen zou betekenen, dat oonsumptie- melk eveneens met een cent per liter in prijs M1 worden verhoogd. Deze loonsverhoging, die volgt op een ver hoging van de uurlonen in februari j.l. in de landbouw, zal weinig of niet be merkt worden in de brood- en suiker prijzen. Na aanneming motie van de heer Bieuwenga (Van onze parlementaire redacteur) De nieuwe cultuurgrond in de IJs selmeerpolders wil de regering voor lopig alleen verpachten. Tegen de zin echter van minister v. d. Kieft. van de Socialisten en de Communisten, heeft de Tweede Kamer gisteren met 42 tegen 24 stemmen een motie aange nomen. waarin als oordeel wordt uit gesproken dat de verdere uitgifte van gronden zowel in de vorm van ver koop als van pacht en erfpacht dient te geschieden. De motie nodigt de regering uit het daarheen te leiden, dat van de gronden buiten de Staatsexploitatie een ruim deel in pacht wordt uitgegeven en voor het dan nog resterende gedeelte wordt gestreefd naar een uitgifte in eigen dom en erfpacht, bij voorkeur naar uit gifte in eigendom, waarbij met name dient te worden gelet op eigenaren- grondgebruikers van het oude land, die tengevolge van overheidsmaatregelen cultuurgrond moeten afstaan. In deze motie, die de heer Bieuwenga (A.R.) in diende met mede de handtekeningen er onder van de heren de Ruiter (CHU), Ritmeester (WD) en Lemaire (ex-KNP) was door een wijziging tegemoetgeko men aan de verlangens van de heer En- gelbertink (KVP't zodat deze ervan af zag een aparte motie in de dienen ten gunste van verkoop aan boeren, die als gevolg van de aanleg van een vliegveld of stadsuitbreiding enz., hun oude land moeten prijsgeven. Minister v. d. Kieft verklaarde, dat uiteraard in het Kabinet de meningen verdeeld zijn over de uitgifte van grond in eigendom, maar algemeen zijn de mi nisters van oordeel dat thans het mo ment nog niet is aangebroken om grond te verkopen, omdat er dan een te groot verlies op zou worden geleden, want de kosten van de Zuiderzeewerken zijn zeer hoog Een uitspraak van de Kamer door middel van een motie vond de minister geen zin hebben tegenover een Kabinet dat binnenkort aftreedt en dus het uit gifte beleid in een paar weken toch niet meer kan ombuigen De meerderheid vond een uitspraak echter niet overbodig (anders zou im mers het hele debat geen zin hebben ge had) opdat het toekomstige Kabinet zal weten welke wensen in de Kamer leven. Om een indruk te geven hoe groot de vraag naar grond is en hoe moei lijk het is naar een rechtvaardige toe wijzing te streven, deelde minister v. d. Kieft mee, dat in 1953 voor de 141 uit te geven bedrijven zich 3413 solli citanten aanmeldden. In 1954 waren er voor 137 bedrijven 3007 sollicitanten en in 1955 bedroeg het aantal solli citanten voor 133 bedrijven 2595. In totaal zijn meer dan 100 bedrij ven uitgegeven aan Walcherense boe ren en 98 bedrijven aan boeren, die door herverkaveling, stadsuit breiding enz. v;.n hun oude land wa ren verdreven. (Ingez. Med.-Adv.) Kerkelijk Leven Ds. P. Lugtigheid weer voor de radio GESCHIL MET I.K.O.R. BIJGELEGD. (Van onze Haagse redactie) Naar wQ vernemen is het geschil, dat ds. P. Lugtigheid, predikant voor buitenkerkelijken in de Ned. Hervorm de Kerk te 's-Gravenhage, met het In- ter-Kerkelijk Overleg voor Radioaan gelegenheden (IKOR) te Hilversum had, thans bijgelegd. De Noordoost polder heeft een slechte rand. waardoor de opbrengst- van de grond tegenvalt. De jachtprijzen zijn daarom met 20'; verlaagd en naar mi nister v d. Kieft mededeelde zullen stel lig verdere maatregelen worden geno men indien de resultaten niet beter worden. Leiden's zwartbonte stieren in Rotterdam (Van onze deskundige medewerker) De provinciale commissie ter bevordering van de rundveefokkerij in Zuid- IIolland heeft donderdag te Rotterdam de besten der zwartbonte stieren uit de provincie ter centrale keuring bijeen gehad. Het bleek duidelijk dat de ombouw naar het malse cn edele produktie-typc goeddeels voltooid is; ouderwetse, grove en minder edele dieren waren praktisch niet meer ter keu ring. Peanster Eduard van „Vita Nova" reserve-kampioen De belangstelling voor het gebeuren was goed: er waren o a. enkele Span jaarden die alles met veel belangstel ling volgden. Toch wordt de belangstel ling met groter (gevolg van de k.i.l. waardoor het aantal stieren minder is. Doch elke stier is van veel meer bete kenis voor de fokkerij dan vroeger. Het produktie-type komt ook tot uiting in de produktie-afstamming. Waren het vroeger slechts een paar stieren, die een eerste premie kregen op Met ingang van 16 mei a.s. Mei ingang van 16 mei aanslaande is als opvolger van burgemeester Van der Harst benoemd tot burgemeester van Valkenburg de heer M. 4. van der Have. thans sedert 1946 gemeentesecretaris van Hoedekenskerke op Zuid-Beveland. De nieuwe burgemeester van Valken burg is een geboren en getogen Zeeuw. Hij werd te Nieuwerkerk geboren op 20 april 1920 en doorliep de HBS te Zie- rikzee. Na voltooiing van zijn middelbare opleiding ving de heer Van der Have on middellijk een gemeentelijke loopbaan aan. Op 1 juni 1940 kwam hy als amb tenaar ter secretarie naar Bruinlsse. welke functie hij verwisselde voor die van eerste ambtenaar ter secretarie te Nieuwerkerk met ingang van 1 oktober 1941. Na de bevrijding, die voor het zuiden voor de hongerwinter viel, werd hij ln januari 1945 waarnemend secretaris van de gemeente Hoedekenskerke. in welke functie hij op 16 april 1946, thans tien Jaar geleden, definitief werd benoemd. In een onderhoud vertelde burgemees ter Van der Have ons. Valkenburg te kennen als toerist, doch niet ambtelijk. Hij kent dan ook niet persoonlijk de hui dige gemeentefunctionarissen in Valken burg. doch hoopt met hen begin komen de week tijdens een eerste officiël bezoek aan zyn nieuwe gemeente, kennis te kunnen maken. De heer H. H. J. van der Pol. directeur van het Algemeen Neder lands Persbureau, werd gisteren in de ambtswoning van dc Belgische ambassadeur door de ambassadeur gehuldigd, waarbij hij werd be noemd tot Officier in de^iroonorde van België. grond van hun afstamming, ditmaal waren het er liefst 12. daarvan 4 gefokt door L. Laan te Woerden. 2 door Gebr. Aanen te Hoornaar, één in Leerdam en één in Maasland. Naast deze vier had L. Laan ook no. 1 van de drie eersten van de Jongste enterstieren Adema van Rijnland, van Wytsturt Anna's Adema (v. Anna's Adema pref., die in vele provincies grote Invloed op de fokkerij heeft), een heel mooie, edele eerste in een goede unifor me klasse (2de klas afst.). De vier ande zijn zoons van Pietjes Anna's Adema en ze veroverden twee tweede premies en één derde. We willen niet alle rubrieken en alle (hoge) bekroningen behandelen en ons bepalen tot enkele punten die voor onze lezers van belang zijn. Allereerst waren daar dan de oudere stieren, aangevoerd door drie eersten met als allereerste een 9-jarige van de Z.-H Eilanden, Plet Eduard, een zeer goede forse stier die de kampioen van vorig jaar. de 4-j. Bjirmer Bravo v. Anna's Adema. van de ki.ver „Alblas- serwaard en Vijflieerenlanden" en de mooie reserve-kampioen, de 6-j. Wet- sens Teatske's Adema. v. Meibloem's Adema, van „Vita Nova", versloeg; de zen werden resp. IB en IC. Van de driejarigen vermelden we als 1D Vrijke's Eduard. v. Jantje's Eduard. van de k i.ver Gouda en omstreken, doch IA van de tweejarigen werd de heel mooie, edele, mogelijk (nog) met overdiepe Peanster Eduard. v Peanster Piet Eduard. van „Vita Nova" te Leiden (evenals alle waarvan we de herkomst niet vermelden, gefokt in Friesland). Een tweede premie kregen o.a de drie jarigen Adema v Slootjes Hoeve, v Pietjes Anna's Adema. f.e. L. Laan te Woerden, mooi geheel. Langwarder Wiersma 7. v. Smits 23. van de k i.ver. Vita Nova en de licfsoortige Gromng- e Rudolf 3, v. Wargarster Karei Jan. •atv D. Reyneveld te Koudekerk a. d. Rijn. De verdere enterstieren werden aan gevoerd door de goede geblokte Haskera Xerxes, v. Haskera Anna's Rudolf, van de k i ver Gouda. Van de jongste enterstieren kreeg o.m. een tweede premie Cri Cri 2. v. Muller Cri Cri, van P. v Leeuwen te Warmond, gefokt door de Dr. mr. v. d. Bergh Stichting te Noordwyk. Aan de keuring om het kampioen schap werd deelgenomen door de 1A- stieren van 2 jaar en ouder. Kampioen werd de driejarige Jelsumer Keizer Athleet. v. Roosje's Athleet. pref. van de ki.ver. „De Horizon" te Rotterdam, best harmonisch gebouwde stier van goed type doch met wat minder, edele, iets lange kop Reserve-kampioen werd de edel* tweej Peanster Eduard. van de k.i.ver. ..Vita Nova', fel bestreden door de negenj Piet Eduard. die links nogal grijs is. Was Peanster Eduard kampioen ge worden er was weinig tegen in te bren gen Trouwens er waren verschillende stieren die heel weinig voor de ge noemden onderdeden. Audrey Hepburn en Gary Cooper in „Ariane" Audrey Hepburn en Gary Cooper heb ben een contract gesloten voor het ma ken van de film „Ariane". De opnamen zullen deze zomer in Parijs plaats hebben. Een der bijrollen zal worden vervuld door Maurice Chevalier. Billy Wilder, die „Sabrina" en de on langs voltooide „Oorlog cn Vrede" - twee films met Audrey Hepburn in de hoofdrollen - regisseerde, zal ook „Ari ane" regisseren De heer Van der Have is Ned. Her vormd en lid van de Christelijk Histo- rische Unie. Hij is getrouwd en heeft een zoon van 9 jaar. Ds. Lugtigheid werd begin van dit jaar zoals bekend, door het bestuur van IKOR een spreekverbod opgelegd in verband met de wijze waarop deze predikant zyn predikaties hield. Het besluit van IKOR heeft m brede kring enorme reacties verwekt. Men achtte een censuur op de vorm der preken een aantasting van de ver antwoordelijke taak, die een predikant heeft. Het is ons bekend dat deze kwestie een belangrijk® rol heeft gespeeld in de vergaderingen van de Synode der Ne derlands Hervormde Kerk. Ook in deze kring werd het besluit van IKOR ontoelaatbaar geacht. Het is mede op grond hiervan, dat het bestuur van IKOR thans op haar geno men beslissing is teruggekomen en ds. Lugtigheid weer tot de microfoon wordt toegelaten. De diensten die zullen wor den uitgezonden en waarin ds. Lugtig heid zal voorgaan, zullen direct geschie den. NED. BAPTISTENCENTRUM. Zaterdag zal ln het gebouw der Bap tistengemeente to Zwolle de algemene vergadering van de Ned. Baptisten Jeugdbeweging worden gehouden. Afge zien van de gewone jaarverslagen en begrotingen staat vooral op de agenda als belangrijkste punt het voorstel van de Jeugdraad, om ln samenwerking met de Unie van Baptistengemeenten en met de Ned. Bapt. Vrouwenbeweging een stichting in het leven te roepen voor de exploitatie van een Nederlands Baptis tencentrum. waarin het zomerwerk, dat thans op het buitencentrum „Renderloo" te Epe geschiedt, zal worden onderge bracht. generale synode van de Geref. Kerken heeft zich in haar donderdag te Leeuwarden gehouden vergadering bezig gehouden met de uitbreiding van de bundel „Enige gezangen". Deze zaak kwam reeds eerder ter synode in bespre king namelijk in de zittingen van janu ari. Thans werd van de synode voorge steld een speciale Commissie te benoe men van 12 personen, die met een voor stel zal komen, hoe deze zaak het best geregeld kan worden. Daarom zou de synode vandaag niet worden gesloten, maar verdaagd tot een nader vast te stellen dog en plaats, waarschijnlijk in mei in het centrum des lands, teneinde alsnog een dag te vergaderen om een beslissing te nemen inzake de uitbreiding van de bundel „Enige gezangen". Met algemene stemmen nam de sy node dit voorstel aan. GOUDEN JUBILEUM DS. W. H. BOUWMAN Ds w H Bouwman, emeritus-predi kant der Geref Kerken, woonachtig te Sloten (Fr.) viert a.s. zondag zijn gou den ambtsjubileum. Ds. Bouwman stu deerde aan de Vrije Universiteit en werd op 29 april 1906 te Schoonrewoerd in het predikambt bevestigd. Ds. Bouw man diende de kerken van Nederhorst den Berg. Lopik. Capelle a. d Ussel en tenslotte Herwijnen, waar hij 20 okto ber 1946 met emeritaat ging. DS. H. W. BLOEMHOFF MET EMERITAAT Wegens het bereiken van de 65-jarige leeftijd heeft ds. H w. Bloemhoff. Ned. Herv predikant te Heilo (NH). met in gang van 1 mei emeritaat ontvangen In 1915 kandidaat geworden in Noord Holland, werd hij 28 november van dat jaar te Kedichem in het predikambt bevestigd. Hij diende daarop de ge meenten Harkstede-Scharmer en Warf- huizen. In 1928 verkreeg hij eervol ont slag met de bevoegdheid van emeritus wegens zijn benoeming tot voorganger van de afri. Hillegersberg van de Ver eniging van Vrijzinnig Hervormden. In 1932 werd ds. Bloemhoff predikant te Heilo NED. HERV. KERK. Beroepen te Stolwijk (toez.) L. v. d. Kam te Kedichem. Aangenomen naar Harderwijk (4e pre dik pl G Wassenaar, voorg. Hen-. Evang. aldaar. Bedankt voor Zoetenneer (toez.) Joh. v. Roon te Ziertkzee. CHR. GEREF. KERKEN GEREF. KERKEN. FAMILIEBERICHTEN ontleend aan andere bladen BevallenMeijerTimmer, z Rot terdam: PietersLely. z., Rotterdam; de Graaf—v. d. Hoek, d.. Leidschendam; Voderegger—Thalheimer, z„ Den Haag; Tarre—Meershoek, z.. Den Haag. Getrouwd: R. Milders en E. Milders, Rotterdam: C. van Kekem en W. Wes terhof. Rotterdam; K. S. M. Verschu ren en B. E. Staal, Amsterdam; W. H, Coljee en C. N. Roodenburg, Holten (Ov J Kools en M. v. d. Stadt, Zaan dam Overleden: P E. J A Lemmens, m„ 42 J., Rotterdam: J. G. WepsterLeb bink, v„ 78 jRotterdam; W C. P. Willink, m., 69 JMendoza (Argentinië); G v. d Berg. m 63 j., Den Haag; H. J. v d. Most—van Ruyven, v., 60 j.. Den Haag. Verhoging toelage Ridders en Broeders (Van c parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft gisteren met algemene stemmen besloten de toelagen die de Ridders der Militaire Willemsor de van de Broeders in de Orde van do Nederlandse Leeuw genieten, te verdub belen. De toelage bij de Militaire Wll- lems-orde zal bedragen voor de onder luitenant. de adjudant-onderofficier en de met deze gelijkgestelde f. 650 per jaar, voor de sergeant-majoor f. 540 en voor de overigen beneden de rang van officier f. 400. De Broeders in de Nederlandse Leeuw zullen een toelage van f 400 per jaar genieten, waarvan in geval van overlij den de helft voor hun weduwen behou den blijft

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 13