to. KATWIJKS NIEUWE BURGEMEESTER IS NIET BANG VOOR PROBLEMEN Hoge leider van opstandelingen in Algerije gearresteerd roomboter op mijn brood!" Roomboter/ 95ste jaargang Vrijdag 27 april 1956 Derde blad no. 28817 Gesprek met de heer H. Duiker Diploma tiek, open hartig, en menselijk Gezinsleven in lioog aanzien (Van een onzer redacteuren.) Het doet mij genoegen, in Zuid-Holland te blijven. Ik heb een grote voorliefde voor de zee en ook voor het zeebanket. En ik ben blij in een gemeente te komen, waar ook problemen bestaan, niet omdat het er dus niet volmaakt is, maar omdat ik het gevoel heb, dan iets te kunnen doen. Ik ken Katwijk niet ambtelijk, maar wel sinds jaren als particulier, en Katwijk en de Katwijkse problemen trekken mij aan. Hoewel ik mij in die problemen nog niet heb kunnen inwerken, ben ik er van overtuigd, ze aan te durven en kunnen, wat nog niet wil zeggen oplossen. Dat was een samenvatting van wat burgemeester H. Duiker van Pijnacker ons gistermiddag tijdens een genoeglijk onderhoud in zijn ambtswoning vertelde naar aanleiding van het bericht, dat hij tot burge meester van Katwijk was benoemd als opvolger van mr. \V. J. Woldringh van der Hoop met ingang van 16 mei aanstaande. Gisteren gaven wij reeds een bericht van deze benoeming en een korte biografie van de nieuwe burgemeester van de vissersbadplaats. dit dringendste Katwijkse vraagstuk door hem behandeld zou worden zoals de Katwjjkse belangen dit vergen en met de inzet van de gehele persoon. Dat geldt niet alleen voor het haven- probleem, ook voor de andere vraag stukken die zjjn nieuwe gemeente be treffen. De liefde van de nieuwe burgemees ter van de vissersbadplaats voor de zee en het strand kennende, is het niet aan twijfel onderhevig of ook de badplaats- belangen zullen in hem een warm ver dediger vinden. 3 oor Katwijk aan den Rijn moet het een vreugde zijn te weten, dat burge meester Duiker in Pijnacker als agra risch centrum (waar sla-, komkom mer- en tomatenteelt, stookbedrij- ven en tuinbouwexport een over wegende rol spelen) de problemen van de tuinderij kent en de belangen der tuinders heeft leren onderkennen en behartigen. Nief „verder" BH dat alles komt. dat burgemeester Duiker menselijkerwijs gedacht zich de gelegenheid gunt, de problemen van Kat- wyk gedegen te onderzoeken en naar hun oplossing streven. Hij ziet Katwijk geens zins als een voorlopige standplaats langs een burgemeesterscarrière die verder voert. Hü toonde tijdens ons onderhoud een voorliefde voor gemeenschappen, waarin het persoonlijk contact tussen burgemeester en gemeentenaren, tussen gemeente en ingezetenen nog mogelijk is. zoals dat in een stad van enige om vang niet meer tot de mogelijkheden be hoort. .Pijnacker is een prachtige plaats, niet te groot, en toch met een grote taak. Katwijk met bijna driemaal zoveel inwoners, geeft ook nog de mogelijkheid tot persoonlijk contact met de gemeen tenaren, doch een grotere gemeente niet. En dat contact vind ik persoonlijk een van de waardevolste elementen van het burgemeesterschap". Deze voorliefde voor het persoonlijk contact, voor de menselijkheid in een ambtelijke functie, vindt men bij bur gemeester Duiker op particulier terrein terug in de grote waarde die hij hecht aan het gezinsleven, niet slechts als factor in het maatschappelijk leven, doch ook voor zichzelf. Derde standplaats als burgemeester Burgemeester Duiker werd op 2 okto ber 1905 te Assen geboren, was na het doorlopen van de HBS werkzaam op de gemeentesecretarieën van Hilversum en Maartensdijk en werd in 1938 burge- Merkwaardige sprong Burgemeester Duiker maakt door deze standplaatsverandering van Pijn acker naar Katwijk een merkwaardige aprong: van een gemeente van onge veer 9000 inwoners naar een gemeente van meer dan 23.000 zielen, maar te vens van een gemeente van bijna 3400 hectare naar een van nauwelijks een derde deel van die oppervlakte. Bovendien een sprong van een vrijwel uitsluitend agrarische en forensenge meente naar een combinatie van vissers plaats, kwekerijcentrum, badplaats en industriegemeente. En evenzeer een sprong van een gemeente met een poli tiek zeer variërend karakter naar een gemeente, waar de CHU een weliswaar niet absolute meerderheid heeft, maar niettemin een uitgesproken eerste plaats inneemt. Uiteraard stelt iedere verandering van gemeente een burgemeester voor proble men, voor nieuwe situaties, voor een „experiment". De verandering die thans voor burgemeester Duiker is weggelegd, wordt in hoge mate door deze aspecten gekenmerkt. Nieuwe vraagstukken Wie met burgemeester Duiker spreekt, ongedwongen en in de feestlijke sfeer die uiteraard in zijn woning heerste na het bekend worden van zijn benoeming, krijgt al onmiddellijk de overtuiging, dat deze vlotte, gastvrije, diplomatieke en snel reagerende en openhartige vijftiger voor de bijzondere problemen van een zo revolutionaire omzwaai van interesse geenszins terugschrikt, integendeel deze met enthousiasme tegemoet treedt. Uiteraard is het havenprobleem het grootste vraagstuk voor Katwijk. Hier over kon burgemeester Duiker nog geen persoonlijke mening uiten, maar hij verzekerde, dat de problemen van 7-ijn nieuwe gemeente ook de zijne zou den zijn, dat hij een open oor en oog zou hebben voor de wensen van zijn ge meentenaren, zodat logischer wijze ook Natu-landdag te Deventer (Speciale berichtgeving) De jaarlijkse Landdag van de Natu, de Nederlandse Amateur Toneel Unie, thans ongeveer 16 jaar oud, wordt dit maal op Hemelvaartsdag, 10 mei a.s., te Deventer gehouden met daaraan voorafgaande woensdagavond de jaar vergadering, welke onderbroken zal worden door een ontvangst ten stad hui ze De volgende dag komt de kunst volle dig aanbod Dan wordt de Landdag ge opend door de Natu-voorzitter mr. P. Cleveringa De ervaring heeft geleerd dat deze over organisatie en toekomst van ons amateurtoneel behartenswaar- dige dingen weet te zeggen. Vervolgens is er, onder leiding van dr. A. J Th. Stakenburg, vice-voorzitter van de Natu een forum waarbij de 5 provinciale to neel-adviseurs. die thans ln functie zijn per 1 september gaat Overijssel het half dozijn volmaken gelegenheid zul len hebben over hun werk het een en ander mede te delen. Nadat Georeette Hagedoorn uit haar repertoire zal heb ben voorgedragen, is er gelegenheid om de beroemde Athenaeumbibliotheek in het stadhuis of de hypermoderne to neelinstallatie van de Schouwburg te bewonderen 's Middags zal een Natu- groep der afd. Deventer ander regie van Arend Hauer het van het gezelschap Cor Ruys bekende „Engelen zonder vleu gelen" van Albert Husson spelen. Wereldpijprookdag in Purmerend VRIENDSCHAPSPIJP VOOR HAMMARSKJÖLD De Purmerendcr Pijprokersclub „De Gesellighc Dampkring" heeft op de gehouden Wereldpijprookdag de vriendschapspüp aangeboden aan de secretaris-genera al der V.N., de heer Knut Hammarskjold. die naar de me ning van de Pijprokerseluh in 1955 de vriendschap en de vrede in de we reld het meest heeft gediend. Tevens is meegedeeld, dat in het jaar 1957 een wereldcongres van pijprokers- clubs in Purmerend zal worden ge houden. waaraan is verbonden een internationale pijprookwedstrijd om de titel van wereldkampioen pijpro ker en een internationale tabaksten toonstelling in de meest uitgebreide zin. Voor de derde maal is de wedstrijd gehouden tussen vertegenwoordigers van pers. radio en film Ieder kreeg 2'/: gr. Hollandse baaitabak en twee lucifers toegewezen. Een minuut tijd werd gegeven om de korte Goudse pijpen, zgn. „joodjes" aan te steken. Van de elf deelnemers werd de heer C. Hoogeboom uit Purmerend winnaar in 45 min. en 10 sec. De heer M. van Dijk. die vorig jaar 38 min. en 10 sec over de 2Vi gram ta bak deed, en daarmede de wisselpijp had gewonnen, moest deze dus dit jaar afstaan; hij rookte nl. 32 min. en 2 se- gastvrijlevendig meester van Hendrik Ido Ambacht, des tijds een gemeente van 5500 inwoners. Verschillende openbare werken kwamen daar tijdens zijn periode tot stand, on der meer op het terrein van de drink watervoorziening, de riolering, de gas- voorziening en de raadhuisbouw, die een Jarenlang bestaand probleem oploste. In de oorlogsjaren heeft burgemeester Duiker het zeer lang kunnen uithouden, maar in de loop van 1944 moest hij toch onderduiken, waarmede hij zijn naam eer aandeed. Niettemin kon hij de be vrijding meemaken op zijn burgemees terszetel. want in de loop van de hon gerwinter werd het weer veiliger voor hem en kon hij in zijn werk terugkeren om te helpen waar te helpen viel. Zeer dankbaar is burgemeester Duiker nog steeds voor de hulp die hem in die tijd van zovele zijden ten deel viel. Met Ingang van 1 januari 1950 oefende de heer Duiker het burgemeesterschap van Pijnaoker uit. Toevalligerwijze kreeg hu ook daar met een raadhuisprobleem te kampen. Het kostbare raadhuis, dat hier onder zijn leiding tot stand kwam, zal binnenkort in gebruik worden geno men onder andere leiding van de ge meente. Ook hier kwamen verschillende openbare werken tot stand gedurende zijn burgemeesterschap, terwijf het uit breidingsplan snel werd ontwikkeld. Hü toonde zich een warm verdediger van de onderwijsbelangen en was naast zijn bur gemeestersfunctie op velerlei maatschap pelijk terrein actief werkzaam. Velerlei functies Burgemeester Duiker is onder meer voorzitter van de gewestelijke afdeling Zuid-Holland van de Vereniging van Chr. Historische leden van gemeentebe sturen en lid van het hoofdbestuur dier vereniging, voorts hoofd bestuurslid van de Vereniging voor Christelük Volkson derwijs en voorzitter van de Bond van Christelijke Muziekverenigingen in Ne derland Hü is lidmaat der Herv. Kerk Burgemeester Duiker en diens echtge note mevr. A. C. W DuikerVan Has selt. geboren en getogen Hilversumse (met een kenmerkende liefde voor de natuur, voor tuin en bloemen), hebben twee zoons, waarvan de Jongste het Mulo-onderwüs volgt en de oudste de eerste schreden legt op het pad dat zün vader thans veel verder heeft afgelegd: hü is werkzaam op de secretarie te Bleiswijk. Bezoek uit Katwijk Toevallig was het gehele gezin gister middag thuis, toen het heugelüke bericht van de benoeming kwam. Burgemeester Duiker had bü hoge uitzondering deze donderdagmiddag geen vergadering van B. en W„ terwijl de oudste zoon een snip perdag van zijn werk had genomen en ook de jongste zoon aanwezig was. Even na ons bezoek arriveerde de wet houders en de secretaris van Katwijk, om met de nieuwe burgemeester kennis te maken. Kort voordien kwam het eer ste gelukstelegram uit Katwijk als on derdeel van de stroom van gelukwensen ln de vorm van telegrammen, telefoon tjes. bezoeken en bloemen, die gister middag en avond burgemeester Duiker druk bezig hield en mevr Duiker gele genheid bood. de gastvrijheid te tonen die in Katwijk zo zeer zal worden ge waardeerd. Franse kolonel ontroerd in Marokko onder bedreiging van moord op schoolkinderen Fel gevecht in Aurèsbergen Franse troepen hebben 50 Algerijnse opstandelingen gedood bü gevechten, die woensdagnacht in verscheidene delen van het land zün geleverd. Het felste gevecht werd geleverd ln het Aurèsge- bergte, waar 23 leden van een omsin gelde bende zijn gesnïiveid. De ge vechten duren daar nog voort. De Franse autoriteiten hebben vrüdag meegedeeld, dat veiligheidseenheden in de nacht van 20 op 21 april Soejah Aoeari. een van de hoogste opstandelin genleiders in Algerië. hebben gearres teerd. Aoeari was bevelhebber van de opstandelingenstrüdkrachten in het de partement Oran, waar onlangs enige der bloedigste gevechten met de Fran sen zijn geleverd. Hem worden vele aan vallen op Franse posten en colonnes toegeschreven en ook ne* recruteren van verscheidene nieuwe guerillatroe- pen. Hü was lid van de „generale staf' van het Algerijnse „Nationale Bevrij dingsleger", dat reeds achttien maan den tegen de Fransen vecht. Aoeari was een der belangrijkste aanstichters tot de Mohammedaanse nationalistische op- In Oejda. Marokko, is donderdag op klaarlichte dag een Frans kolonel ont voerd. Toen hü een militaire kantine verliet werd hij door vRf onbekenden aangesproken. Enigen van hen waren gewapend. Zü dwongen hem in een ge reedstaande vrachtwagen plaats te ne men onder de bedreiging, dat zij anders stand tegen Frankrük op l november 1.1. Burgemeester Duiker tijdens het gesprek, dat wij gisteren met hem mochten voeren, en diens echtge note mevr. Duiker-Van Hasselt. (Foto Lux /Alpben zouden schieten op de kinderen, die juist uit een naburige school kwamen....!!! Naar aanleiding van deze ontvoering zün er in Oujda strenge veiligheids maatregelen genomen. (Ingez. Med.-Adv.) Het is verontrustend, dat wij Nederlanders niet wat meer over hebben voor kwalitatief betere maaltijden. Wat hebben wij aan onze welvaart als wij niet meer aandacht besteden aan de beste, gezonde voeding? Ik zeg met opzet ,,wij in Nederland", want in het buitenland heeft men heel wat meer over voor een werkelijk fijne en vitaminenrijke maaltijd. Daar wordt b.v. veel meer roomboter gebruikt. Zelfs 2xtot bijna 3xzoveel als bijons!* Gelukkig komen de laatste tijd steeds meer Nederlanders tot de overtuiging, dat het belangrijk is om gezonder te eten met room boter. U hoort dan ook steeds vaker zeggen: „Ik eet toch roomboter op mijn brood!" Beter eten met room boter kost weliswaar meer, maar het is deze extra kosten dubbel en dwars waard! Man onder schroot bedolven In het gebouw van de Coöperatieve Aan- en Verkoopvereniging Eibergen- Rekken, te Eibergen, is gistermiddag een dodelijk ongeval gebeurd waarvan de 47-jarige arbeider J H. Leusink uit Mallum (gem. Eibergen) het slachtoffer is geworden. Het ongeval gebeurde in een silo. waar Leusink bezig was met het afkrabben van sojaschroot. dat zich aan de wand had vastgezet. Hoe het ongeluk zich pre cies heeft toegedragen, is niet bekend Toen de medearbeiders van het slacht offer op diens hulpgeroep kwamen toe schieten. bleek hij geheel door het schroot te zün bedolven Hoewel men er vrü spoedig in slaagde, de man onder het schroot weg te halen, kon de inmid dels gewaarschuwde arts slechts de dood constateren. Het sladhtoffer was ge huwd en vader van twee Jonge kinderen. Prinses Beatrix heeft gistermiddag een bezoek gebracht aan de tentoon stelling „Wij mensen". Meer dan een uur bleef zij in het museum, bü haar vertrek liet zij zich enthousiast over de tentoonstelling uit Als de Prinses later in de week de tentoonstelling had be zocht. was zij misschien de 100.000ste bezoekster geweest Deze wordt uiterlük zaterdag verwacht. •jarige Opa KI ij zing. nog steeds wereldkampioen pijproken met 3.3 gram Burley tabak ln 92 min, en 18 sec., was aanwezig. Alles smaakt heter met De nauwkeurige cijfers zijn: in Denemarken 2,87 x zoveel Belgic. 3.63* Duitsland. 2,3 x Frankrijk 2,45 x Zwitserland 2,13 x Johnny Jordaan vierde een stormachtig koperen huwelijksfeest in de Jordaan Politie veegde tenslotte de straten schoon (Speciale berichtgeving) „Straks valle er nog dooie", hoorden wü gisteravond een typisch Amster dams vrouwtje in een van de tot ber stens toe met nieuwsgierigen gerolde straatjes van de Amsterdamse Jor daan zeggen. Want niemand kon zich heugen ooit zoveel volk op de been te hebben gezien als deze avond van de dag. dat de liedjeszanger Johnny Jor daan vrijwel geheel in het openbaar zijn 12-jarig huwelijksfeest vierde. Het zou een moord-feest" worden, had de Jordaan. het stadsdeel met een ingeboren gevoel voor publiciteit en dat ook geen gelegenheid ertoe voorbü laat gaan gezegd. Nu is het weliswaar geen moord ge worden, maar enige lichtgewonden zün er wel gevallen. Zó werd er gedrongen en geduwd, zó veel mensen waren er op de been. toen Johnny Jordaan met echt genote voorafgegaan nota bene door de staf-muziek van de Amsterdamse poli tie, in een open calèche met vier paar den bespannen een rütoer door de Jor daan maakte. De Jordaners leken wel bezeten. Ieder „Brand van Gent-prijs 1956" voor prof. dr. F. v. d. Meer Tüdens de jaarvergadering van de R.K. Ned Boekhandelaren en Uitgeversver eniging Sint Jail is gistermiddag te Utrecht de „Brand ran Gent-prijs 1956" uitgereikt aan prof dr. F. van der Meer voor zijn in 1950 verschenen werk ..Keerpunt d$r middeleeuwen". Volgens het rapport van de jury. bestaande uit Antoon Coolen. dr. Harm Kapteyns en Bernard Verhoeven beschouwt zij het werk van dr. F ran der Meer als een uiterst waardevolle büdrage aan de Ne derlandse cultuurhistorische literatuur. Het werk is ingegeven door de beschou wing van twee Franse kathedralen, die van Sens en de Abdijkerk van Cluny beide uit het begin van de 12e eeuw. 65 grote branden in februari Gedurende de maand februari 1956 hebben tengevolge van branden vüf per sonen het leven verloren. Gewond wer den 74 personen, waarvan 28 leden van het brandweerpersoneel De directe schade als gevolg vaji brand wordt geraamd op f. 7.615.198 (in januari 1956 f. 2.631.130 en in februari 1955 f. 2.327.820) In de maand februari 1956 hebben zich 65 grote branden voor gedaan, waarbü de schade f 20 000 of meer bedroeg. Hieronder waren 27 bran den ln boerderijen of gebouwen van landbouw- of veeteeltbedrijven. De di recte schade hiervan wordt geraamd op f 1.284.000 (in januari 1956 waren het 11 boerderijen niet een totale directe schade van f. 597.500 en ln februari 1955 waren het 10 boerderij en met een scha de ran f. 365.630). ogenblik zat het rütuig klem op de bol ronde bruggetjes of ln de nauwe straat jes. Uiteindelijk zat iedereen klem. Men duwde en schopte, drong en vocht zich een weg de massa in of uit. Toen rukte de politiekapel in, ver dween het koperen bruidspaar op poli- tiebevel uit de calèche en gmg de hoofd stedelijke Hermandad de Jordaanse straten .schoonvegen", iedereen tot doorlopen sommerend, hetgeen vrijwel zonder incidenten geschiedde. Jordaan heeft zyn koperen bruiloft wel stormachtig gevierd. In de middag uren recipieerde het bruidspaar in een localiteit aan de Rozengracht. Ook hier hadden duizenden zich in een rü opge steld om binnen te kunnen komen om de zanger en diens echtgenote de hand te kunnen drukken Salariëring overheids personeel Het algemeen comité ter behartiging van de belangen van overheidspersoneel (ACOPi, de Christelijke Centrale van Overheidspersoneel en de R-K. Cen trale van Overheids- en Seml-over- heidspersoneel hebben een verzoek inge diend bij de voorzitter van de Centrale Commissie van Overleg om de salarië ring van het overheidspersoneel in be spreking te brengen. De door de regering toegestane loons verhoging over 1956 en de ln verband daarmee genomen loonmaatregelen ln het vrije bedrüf zü'n aanleiding tot deze stappen. Dodelijke val van monteur (Van onze Haagse redactie) Gisteren heeft op het spoorwegem placement van het station Hollandse Spoor te Den Haag een ongeluk plaats gehad, dat het leven heeft gekost aan de 29-Jarige monteur J. v. d Berg uit Utrecht De monteur was op een ladder bezig met werkzaamheden aan de bovenlei ding toen hü plotseling viel Hü bleek onmiddellük te rijn overleden. Hoewel de oorzaak van het ongeluk nog niet vaststaat, is de mogelijkheid van een „shock" niet uitgesloten. Het stoffelijk overschot van de monteur is naar het ziekenhuis aan de Zuidwal overgebracht. Dekkingspercentage 80 Volgens de door het Centraal Bureau voor de Statistiek samengestelde voor lopige gegevens indroeg de waarde van dc invoer in maart 1956 f. 1 083 miljoen (v.m. f. 996 miljoen» terwjjl voor een waarde van f. 861 miljoen (v.m f. 740 miljoen) werd uitgevoerd. Het dekkingspercentage bedroeg 80 (vm. 74).

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 11