Nederlandse Maagd op Plein 1813 van haar voetstuk gelieht N. Stufkens sprak te Oegstgeest over het Herderlijk Schrijven DONDERDAG 26 APRIL Expogé herdenkt overlijden van Jungsclilager Als martelaar gevallen Bü de aanvang van de gisteravond in „Central" gehouden jaarvergade ring van de afdeling Leiden en om streken van de Ned. Ver. van Ex-po litieke gevangenen uit de bezettings tijd heeft de voorzitter, de heer L Questroo, het overlijden van de heer Jungsehlager, die als een martelaar is gevallen, herdacht. Hij was. aldus de heer Questroo, één van de gevangenen, wiens arrestatie een politieke achter grond had. De behandeling van zijn strafzaak heeft volgens spreker op nieuw bewezen, dat er nog een grote dosis onrecht bestaat. Een onrecht waartegen wij, mede met het oog op dc behandeling van de strafzaak te gen Schmidt c.s., een fel protest n ten laten horen. Nu een hogere hand heeft Ingegrepen, past ons slechts een stil berusten, al dus de heer Questroo. Staande werden deze woorden aangehoord, waarna een minuut stilte in acht werd eenomen In aansluiting hierop deelde de voor zitter mede, dat door $e afdeling ruim 250 protest kaarten waren verzonden naar het Nationaal Comité. Met dank baarheid ziet de afdeling, aldus de heer Questroo, terug op de viering van het tienjarig bestaan van Expogé, dat in drie bijeenkomsten is herdacht De secretaris, de heer W. M. Burg, gaf vervolgens een uitvoerig over zicht van de verenigingsactiviteiten in het afgelopen jaar Eind december wa ren 127 personen bij de afdeling als lid Ingeschreven: er zijn 20 donateurs. Het linancieel overzicht van de pen ning meesteresse .mevr. C. H Hendrik- sen^Snel, gaf een batig saldo van ruim f. 245.te zien. Zowel voor de secretaris als voor de penningmeesteresse had de voorzitter een woord van bijzondere dank. De aftredende bestuursleden, de he ren C. A. de Bruyn, Sj. Maaurel en J. J. de Groot organist Marekerk De kerkvoogdij van de Leidse Her vormde Gemeente heeft de heer J. de Groot alhier benoemd tot organist van de Marekerk. De heer De Groot, die de heer J. Hoo- gerwerf als organist opvolgt, is een leer ling van Adriaan Blankenstein en de jongste hij is 22 jaar organist in Leiden. Hoewel hij met ingang van 1 mei is benoemd .zal hij in de eerste tijd de orgelbank van de Marekerk nog niet bezetten, aangezien hij momenteel heer Leo Mens, die ziekteverlof heeft, als organist van de Pieterskerk ver vangt. Daartoe ln staat gesteld door het Leids Studenten Corps hebben gister middag circa 200 schoolkinderen, leer lingen van de vierde klas van openbare en bijzondere scholen, in de Sociëteit Minerva reeds Koninginnefeest gevierd. De studenten, die zcih voor dit feest bijzondere inspanning hadden getroost, hebben de kinderen veel vreugde be zorgd. Tal van spelletjes oa ringste ken. waarbij de studenten als paard fun geerden brachten de jeugd in enthou- - siaste verrukking Uiteraard ontbraken ook de traktaties niet. Namens het bestuur van de Vereni ging „Koninginnedag" woonden de he ren M. I. de Jonge. W. P. Leenen en A van der Neut dit feest van vrolijke ontspanning bij. J. ERADUS Vandaag herdacht de heer J. Eradus het feit, dat hij vóór 124 jaar in dienst trad bü de Textielhandel Adr. van Ooy jr. Nadat hem reeds gisteren door de di rectie een diner was aangeboden, vond hedenochtend- een hartelijke huldiging plaats. De heer Van Ooy overhandigde de jubilaris een koekoeksklok, terwijl het personeel hem met een stofzuiger verraste. Hedenavond wordt het feest voortgezet in het clubgebouw van „Wes terkwartier". BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN: Cornells Petrus Johannes, zn van M. W. J Versteden en P. C. de Roo: Zinnia Vlta. dr van P. E. Joostlng en I. M. Burghold; Johanna Hclene, dr van H. P. Jurgens J Weber; Catharlna Maria, dr van Bouwman en C v. d. Linden; Hlekiena Roelflna, dr van J. v. Rooyen en O. v. Til; Sara, dr van W. Stlkkelorum en B. Frank huizen. GETROUWD: W. Boorsma en M. C. E. Galjkema; N. A. M. Wasserman en E. C. Brussel; C. van Kampen en S. E. t. Leeuwen; N. D. v. Llth en M. L. Vroom; L. de Groot en S. J. E. v. Polanen; W. v. Staden en S. Vermond; H Busse en F. VÖpel; A. Mleog en E. v. d. Zouw. OVERLEDEN: J. P. J. V. Esdonk. man. 69 jr; J. P. Ouwerkerk, man, 65 Jr; C. J. v. d. Linden, man, 73 Jaar. Officiële publikatie AFSLUITING. Burgemeester en Wethouders van Lelden brengen ter openbare kennis, dat de wynbrug. met Ingang van heden, voor de duur der herstelwerkzaamheden, is afge sloten voor het verkeer n.et alle voer tuigen. rij- en trekdieren en vee ln beide richtingen. De door het verkeer te volgen route zal ter. plaatse met verkeersborden worden aangegeven. STEMMEN BIJ VOLMACHT. De Burgemeester van Leiden brengt ter openbare kennis, dat ter gemeentesecreta rie. afdeling bevolking c.a„ kosteloos ver krijgbaar zijn de formulieren voor de verzoekschriften om by volmacht te stem men ter verkiezing van de leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. De gelegenheid tot het stemmen bü volmacht is opengesteld voor de kiezer, die mede deelt vermoedelijk niet ln stant te zijn ln persoon aan de stemming deel te nemen. Het verzoekschrift moet uiterlijk op de 14e dag voor die der stemming ter secre tarie der gemeente, ln welker kiezers- register hü op de dag der kandidaatstel ling (8 mei a.s.) is opgenomen, worden Ingediend. LEIDEN. 26 april 1956. GFSI.rtTEN VERKLARING Burgemeester en Wethouders brengen ter openbare kennis, dat de Bloemstraat. met Ingang van 27 april 1956, voor de duur der aldaar plaatsvii dende bestra- tlngswerken. zal zijn afgesloten voor het verkeer met alle voertuigen, rij- en trek dieren en vee, ln belde lichtingen. Th. Witte, werden bij acclamatie her kozen, hetgeen ook het geval was met de voorzitter en de leden van de bal lotage-commissie, de heren E Beens, A. H Hartman en A. Plekkeringa, Tot leden van de kascommissie werden be noemd de heren Voorzaat. L E J. Moe- liker en L. C. Kortekaas. Als afgevaardigden naar het in Dor drecht te houden congres werden aan gewezen mevr. Hendriksen-Snel en de heren v d Burg en Hartman. Had de heer M. I. Smit zeer veel waar dering voor het werk van de herkozen voorzitter, wederkerig had dit de heer Questroo voor de herbenoemde bestuurs leden Nadat nog de beschrijvingsbrief van het te houden congres was besproken, sloot voorzitter Questroo de vergadering met een kort woord BOUW SCHAKELSTATION S.L.F. Na gehouden aanbesteding is door de Stedelyke Lichtfabrieken aan de N V. Wernink's Beton Maatschappij de bouw opgedragen van een 50 KV-Schakelsta- tion te Alphen a d Rijn Aan mej. C. Kriek, die 25 jaar in dienst ls bü de familie Van der Klaauw alhier, is door de Nederlandse Vereni ging van Huisvrouwen een medaille en oorkonde uitgereikt. Een christen is een emigrant Ds. H. A. Visser, hervormd predikant te Amsterdam, bekend van de jeugd diensten voor het IKOR, sprak gister avond in de Zuiderkerk in een jeugd- büeenkomst van de interkerkelijke evan gelisatiecommissie. zyn onderwerp was: ..Navolging". Medewerking verleenden het evangelisatiekoor De Zaaiers, het duo Stoop uit Dordrecht, de orgnist F. van der Reüden en de trompettist P. Houwe- ling. De vond werd geopend door de heer A Smiltenaar. Ds. Visser vertelde de geschiedenis van de storm op zee. toen Jezus Zyn disci pelen tot navolging riep. In die nacht dreigde de kerk in elkaar te storten. Als het nu eens gevaarlük wordt, kunnen wü dan zo vroom zün als tevoren het geval was-» Als je Jezus navolgt, krijg je het razend moeilijk. Wie Jezus wil volgen, gaat vooral niet een ander leven leiden. Hij blijft op de plaats waar hij altyd heeft eewerkt. maar is een ander mens geworden: hü staat er nu als volgeling van Hem. Bekeerde mensen moeten we ten. dat zü Jezus niet voor hun karretje kunnen spannen. Jezus moet gevolgd op hetzelfde levensschip, tenzü dit schip lek is geslagen. Dan kan het leven een to tale verandering betekenen. Een christen zit niet vast in zijn stel ling- hij is een emigrant De storm op zee was niet tegen de christenen, maar tegen Christus Zelf gericht. Maar sedert Pasen heeft Christus alle macht in he mel en aarde. De storm kan ook wel tegen ons gericht zijn. omdat wij ons als niet-christenen voordoen. Jezus liet Zich op 'het. schip door de discipelen wakker maken. Als Hij Zich niet wakker liet maken, moeten wij weten, dat Hü toch met ons is. al gaat het door de dood heen. Het is Pasen geweest. Leerlingetjes balletschool C. de Wekker dansten t.b.v. Nieuw Leids Dierenasiel De leerlingen van de balletschool van Corrie de Wekker dansten gisteravond in het St. Antonius Clubhuis voor een goed doel. De opbrengst van deze fees telijke uilvoering komt nl geheel ten goede aan Stichting Nieuw Leids Dierenasiel v Leiden immers heeft nog steeds geen dierenasiel en dat terwijl het niet al leen als centrum tan de nationale, maar zelfs van de internationale die renbescherming beschouwd kan worden. Het asiel moei en zal er komen, aldus sprak notaris W S. Jongsma bij de ope ning van het dansfestijn en hij wees daarbij tevens met grote nadruk op de noodzakelijkheid van een dergelyk in stituut in onze stad. Het balletprogramma, dat werd inge zet met een Prelude van Chopin, was door Corrie de Wekker met zorg samen gesteld en bood voor „elck was wils". Zowel de allerkleinsten als de groteren toonden met enorm veel enthousiasme hun prestaties. Uit hun optreden bleek duidelijk wat gedegen studie enveel geduld vermag Het, ietwat overladen programma vermeldde om. werkjes van Schubert. Tsjaikowski. Delibes, Strausz en Brahms Van de solo-stukjes, die over het algemeen aardig werden ge danst. vielen bijzonder op ..Schön Ma ne" op muziek van Kreisler en „Gla- zenwassertje" (Schubert). Ook de Oos terse-. Poolse- en bloemendansen wer den door de aanwezigen, voornamelijk ouders, bijzonder gewaardeerd De piano begeleiding werd voortreffelijk verzorgd De bovenzaal van „De Kleine Burcht" was gisteravond geheel gevuld met be langstellenden. toen de voorzitter van de Leidse Postzegelverzamelaars, de heer D. J. Meiboom, hen het welkom toeriep. Uit deze bijeenkomsten aldus de voor zitter kan niet alleen lering doch ook voordeel getrokken worden. De secretaris, de heer G. J. Minnema, bracht daarna verslag uit van de vori ge vergadering, waarna de ballotage van drie nieuwe leden volgde. De filatelistendag 1956 en de na tionale filatelistische tentoonstelling wordt nu te Vlaardingen gehouden. Als data zijn vastgesteld: vrijdag 31 augustus, zaterdag 1 en zondag 2 sep tember. de tentoonstelling echter van vrydag 31 augustps tot en met donder dag 6 september 1956 Voor de prijs van het meest verdien stelijke lid van de vereniging in het af gelopen jaar werd door liet bestuur aangewezen de heer Langenhout. leider van de jeugdafdeling Het ligt in de bedoeling de gesloten ruilbeurs per 1 september op te heffen en daarvoor in de plaats te stellen een open beurs waar de zegels verhandeld kunnen worden. Van 1 mei tot en met 1 september wordt de gesloten beurs geliquideerd en de debet en credit- verdragen tot 70 afgesloten. De beurs zal op elke 2e vrijdag ge houden worden in de Kleine Burcht. door Joop Stokkermans. die voor de pauze nog een compositie van Men delssohn Bartholdv ten gehore bracht Woorden van dank en waardering bloemen en applaus vormden het slot van deze geslaagde dansavond VOORSCHOTEN A. Viruly sprak op laatste Nutsavond De laatste Nulsavond van dit sei zoen heeft de bekende vlleger-schrij- ver de heer A. Viruly gevuld met een causerie over het onderwerp „De zee en de overkant". Het was eoht een „praatje" en geen lezing, want speciaal voor de pauze heeft de heer Viruly betrekkelUk te hooi en te gras allerlei uit het vliegersleven van 30 Jaar terug en nu verteld op een wüze, die de indruk gaf, dat. een goed volge ling van een bekende Nederlandse caba retartiest. die zijn eigen stijl gevonden heeft, aan het woord was Het was gees tig. de verteltrant was levendig, de in houd was luchtig. Na de pauze beantwoordde de heer Viruly eerst allerlei vragen, die over meer technische of praktische onderwer pen hhndelden. Daarna ging hij over in een ernstig betoog, waarbij hij enkele gedeelten uit zün genoemde boek voor las. De geheel gevulde zaal van het Green- way-theater toonde zich zeer dankbaar De heer Duyts sprak een slotwoord, dat een dankwoord was aan de spreker, maar dat tevens een opwekking inhield het Nut. dat dit Seizoen veel nieuwe le den mocht inschrijven, nog meer uit te bouwen door leden te werven. PIIEBE HIELD FAMILIE-AVOND In een stampvolle zaal van Phebe aan de Hoogl. Kerkgxaoht heeft het jon genswerk „Phebe" gisteren haar jaar lijkse familieavond gehouden De voor zitter, de heer J. Boogaards, opende en las enkele verzen uit Mattheus 4 en Lucas 9. Het programma vermeldde eerst zang door de adspiranten Daarna voerde de band van de C.J.V., MK.S. o.l.v. Albert Jonker enkele walsen en marsen uit. Na de pauze bracht de toneelgroep, het aar dige spel de „Schoenmaker en de spo ken" Het paardenrace-spel en het op treden van de 10-man sterke mondar- cordeongroep vielen eveneens in de smaak De voorzitter dankte allen voor hun opkomst en de medewerkers de onvergetelijke avond. Leidse Kanstgieterij sal haar copicëren (Van c Haagse redactie) Wat wij al jaren zo graag vilden, maar nooit konden doen, lukte vanoch tend vrij gemakkelijk: wij hebben de Nederlandse maagd, die haar banier al sedert 1869 zo fier rechtop houdt bovenop het monument van het plein 1813, te Den Haag, een hand gegeven. Zo erg eenvoudig ging het trouwens nog niet, want de maagd valt bepaald in de grote maten. Zij is 5.5 meter lang en haar hand zat dus nog ergens ter hoogte van ons hoofd. Maar zij stond van ochtend met beide benen op de grond en dat vergemakkelijkte de vervulling dijk. zo. dat van het huidige beeld gipsen afgietsels worden gemaakt. Met be hulp van deze vormen wordt dan een nieuw beeld gegoten. Het lijkt afgrijselijke werkwijze, want maagd moet er voor in drie stukken worden gesneden, maar het resultaat zal goed zijn, daarvoor staat de heer Stöxen borg. Wy kondit dit laatste trouwens zelf constateren aan het beeld van het Drie manschap dat aan de zijde van di Javastraat op het monument Plein 1813 staat Dit beeld is zojuist van een half- jaarlyks uitstapje naar Leiden terugge keerd en gisteren op het vertrouwde plekje geplaatst. Hpt onderging een zelfde behandeling als de maagd nu zal krijgen. Dat het nodig is dat de maagd er de leeuw aan haar voeten niet te ver geten wordt opgeknapt, bleek duide- luk toen de bijna 100-jarige dame tus sen de stellingen van de 22 nieter hoge bok naar beneden gleed. Emmers vol oud-roest brokkelden van haar af. Plechtig was zij kort tevoren van haar 20 meter hoge voetstuk omlaag gelaten Zéér plechtig zelfs. Een heel gezelschap wethouders en raadsleden, alsmede de directeur en adjunct-directeur van Gemeentewerken stonden er bij te kij ken De werkliedn van de aannemers Van Eek. die het karwei uitvoerden waren zelf zo onder de indruk van het historisch moment dat een van hen een glimmend-zwarte hoge hoed droeg De maagd gaat in het bad. In een bronsbad wel te verstaan. Zij za niet als nieuw, maar zelfs geheel nieuw uit te voorschijn komen. Want de werkwijze van de Rijnlandse kunstgieterij E. J. Stöxcn te Leiden DOOR EENDRACHT VERBONDEN In café „Aiiiba" kwam gisteravond de Leidse tuiniers- en bloemistenvereniging „Door Eendracht Verbonden" bijeen. De heer J. H. Smit memoreerde in zün openingswoord het feit, dat de veiem- glng in maart 1958 haar 70-jarig bestaan zal vieren. Het belooft een goed feest te worden: de heren W. Dool, P. Piket, D Ernst, die ook het 60-jarig bestaan heb ben voorbereid, zijn al aan het werk. De prijswinnaars van de bollenwed- strijd 1956 werden in deze vergadering bekend gemaakt. De heer J. Roman ver wierf 27 punten en de eerste prijs: de wisselplaquette. Tweede werden de he ren Ph van Hoven en Th. Buys met 25 punten De derde prijs was voor de heren P Bink, A. de Bruin. H. F. Ro man en W v. d. Leek met 24 punten Tenslotte hield de heer Smit een cau serie over: „Zomerbloeiende bol- er knolgewassen". Hij sprak om over min der bekende planten, die toch aardige resultaten opleveren, zoals de lelie. Tijdens de rondvraag werd bekend, dat men ook dit jaar in samenwerking met andere verenigingen, excursies aal hou den. Het reeds herhaaldelijk besproken i Spr. was hierover zeer verheugd. Het Herderlijk Schrijven van dc Ned. Hcrv. gaat erom soherp te scheiden, het ge- Kerk was gisteravond in „Het Witte loof en de wereld- en levensbeschou- Huis" het onderwerp van de rede. wing, die het individu daaruit afleidt; welke op uitnodiging van de afd. dit laatste, het verstandelijke is geen Oegstgeest van de P. v. d. A. werd hoofdzaak daar het vergankelijk is. Om- uitgesproken door de heer N. Stufkens, dat ieder terrein des levens onder LEIDERDORP RAADSAGENDA De raad is bijeengeropen tegen vrij dagavond 7 45 uur .ter behandeling van om de volgende punten: Aanschaffing tan een sneeuwploeg: aanschaffing van een schrijfmachine, een bureau en twee stoelen: verpachting van de Doesbrug; grond-overname van de Chr Nat School in verband met de plaats gehad heb bende verbreding van de Hoofdstraat; utikering ineens aan het gemeenteper- soneel over het jaar 1955: uitkering in eens aan het gemeentepersoneel in het jaar 1956. gelijk aan het bedrag der te ontvangen vakantei-uitkering; voorstel inzake de bouw van het zwembad. de Spreker bracht het H. S. in verband met de politieke constellatie, ofschoon de heer Stufkens op de voorgrond stel de. dat het H. S. eecn politiek tractaat is. doch een kerkelijk stuk. Spr. ging na hoe de toestand in de Hen'. Kerk was in de jaren voor de oorlog. Deze kerk werd jaren geleden volgens spr. alleen maar in leven gehouden door besturen in ambtelijke zin. Totdat het vreselijke oorlogsgebeuren in de jaren 1940'45 beweging en bewogenheid in de K bracht Er werd een appèl op de leiding gedaan, die geroepen werd als spreek buis te dienen, niet alleen namens de leden dier kerk. maar over hen heen tot liet gehele Nederlandse volk. Er kwam samenwerking met andere kerken en er werden felle en harts tochtelijke woorden gesproken van ver maan en kritiek, die de buitenkerkelii- ken in verbazing brachten. Vlak na de oorlog kwam er een oproep tot ons volk door deze Kerk over de geest, waarin de nieuwe tijd tegemoet getreden moest worden. Men sprak over verbondenheid en verantwoordelijkheid tegenover el kander spr. noemde deze oproep een bazuinstoot en een moedig woord om der gerechtigheidswil. Toen 10 iaren waren verlopen kwam er, rekening hou dend met hetgeen er in dit decennium was gebeurd, een breder, genuanceer der woord, het Herderlyk Schrijven, Christus heerschappij valt. dient men zich ook te bemoeien met de samenle ving. de cultuur en de Staat. Spr. meent dat het politieke getuigenis hiertoe dus ook behoort. Het H S. bindt de gewe tens niet. dat in tegenstelling tot het bisschoppelijk mandement. Politiek is voleens de heer stufkens een vorm van godsdienst in de meest diepe zin van het woord De P. v. d. A. neemt dat II. Sa zeer serieus, mede omdat liet nodig is dat in ons verzuilende volk een beroep moet worden gedaan op samenwi r- king en solidair staan naast elkander. Al lijkt het gevaarlijk het H. S. te betrekken in het politieke bedrijf, toch moeten wij. aldus spr.. dit schrij ven brengen in de sfeer van de hui dige politieke situatie. Het H. S. verdraagt dit. ja vraagt er als het ware om. Het is noodzakelük om te staan in de breedheid van het leven. Dit kan worden gedaan binnen de P. v. d. A., waar mensen van verschillende opvattingen toch met elkaar kunnen samenwerken. De verkiezingen van dit jaar staan in het teken van de dooi- braak, hetgeen kan leiden tot een maat- schappelüke wedergeboorte. Tenslotte merkte spr op, dat de groei van de ka tholieke machtsvorming moet worden tegengaan. Na de pauze was er gelegenheid tot vragen stellen. De jaarvergadering van de vereniging ziekenhusiverpleging „Leiderdorp-Zoe- terwoude H R zal worden gehouden op 1 mei a.s. 's avonds om 8 uur ln ..Het Witte Huis". Tegelükertüd met de uitnodiging voor deze avond is aan de leden een circulaire toegezonden houdende een korte uiteen zetting over de gang van zaken voor de vereniging. Hieruit blükt dat de resul taten van het afgelopen Jaar veel gun stiger zijn geweest dan het jaar daar voor. De ontvangsten aan contributie waren meer dan f 6000. Van de verschil lende afdelingen leverde die van de „specialistische hulp" nog een verlies op De andere afdelingen konden met een batig saldo worden afgesloten. Het le dental WASSENAAR DIERENBESCHERMING In Huize Den Deyl werd een vergade ring gehouden van de afdeling Wasse naar van de Vereniging tot bescherming van dieren. Na de opening deed de voorzitter, de heer A. Zwanenburg, mededelingen. Een woonwagenpaard werd deze win ter ondergebracht bü de heer West-ra van de Dutch Inn, die zich daarbü een i ook in 1955 weer toe. OEGSTÜEESi De Stichting Oud Poelgeest houdt voor de rijfde maal een oecumenische Juris tenconferentie. De conferentie wordt op 12 en 13 mei gehouden in het kasteel Oud Poelgeest. Het thema luidt: „Orde ning en strafrecht" Als inleiders treden op prof. dr. R. Schippers, hoogleraar aan de Vrüe Uni versiteit te Amsterdam en mr. A. Mulder raadsadviseur Ministerie van Justitie, die resp. het ethisch en juridische aspect zullen belichten. De leiding berust bü mr. A. W. Kist „Gemeentebelang" bezocht L. D. M. De Oegstgeestervereniglng „Gemeen tebelang" maakte gistermiddag een excursie naar de terreinen van de Leidsche Duinwater Maatschappij te Katwijk. Zodra het gezelschap aange komen was stapte men In het treintje en reed tot aan de muur. die de Duit sers destijds hebben gebouwd. Vandaar ging het te voet verder naar de nieuwe waterwinning. In de duinen wordt regelmatig water uit Rijnland gepompt en zodoende ontstaan talrijke meertjes. Per Jaar. .zo vertelde de directeur van de L D.M wordt ongeveer 3.000 000 m3 water opgepompt. Al dit water, dat langzaam weg zakt in de zanderige bodem, vormt een enorme watervoor raad. die in tijden van droogte grote diensten kan bewijzen. De duinmeertjes strekken zich uit over een lengte van enkele kilometers en beslaan totaal ongeveer 25 ha. De tijd die zich leent om boezem water op te pompen is betrekkelijk kort. Men begon in december, moest tijdens de vorst stoppen, en kon daarna voort gaan tot j.l zaterdag. Toen was het water niet schoon genoeg meer. Het zal niet lang meer duren of alle water ls weggezakt en valt er niets meer te be speuren van de meertjes. Na de terugrit met het treintje be zichtigde het gezelschap de installaties en gaf dr. ir Llndenbergh nog een toelichting op de waterwinning BONTE AVOND ENDEGEEST De bonte avond die gasteren in de re creatiezaal van Endegeest werd gegeven voor patiënten en personeel der inrich ting was ditmaal geheel verzorgd door de patiënten zelf. Het Ujkt ons zo toe dat er heel wat aan vooraf moet gaan voordat een volledig gevarieerd pro gramma ten uitvoer kan worden ge bracht op de wijze zoals dit gisteravond geschiedde Het openingswoord werd ge sproken door de heer Spiering, die zelf de muzikale leiding op zioh nam van de mondharmonicaelub. Verrassend was een nieuw fris decor met een afbeelding van het kasteel Endegeest op de achter grond. Een boerendansje werd uitge voerd onder fraaie belichting en met passende kostuums. De heer Haverkorn had enkele ztiner leerlingen uitgekozen voor een sierlük balspel De dames ..Snip en Snap" brachten een vrolijk schetsje. Na de pauze was de beurt aan de school nJ. de leerlingen van Voorgeest. BURGERLIJKE STAND Geboren; Ronald, zn van S./M. Blonk en H T. Oudhof; Marjan G., dr van A. Ver- straaten en G. Toxopcus. Ondertrouwd: J. Bell, 24 Jr en A. W. Lubbe, 24 Jr. Getrouwd: W. A. van Denderen en G. Bakker. OverledenM. S. Koster. 89 jr. LEZING OVER SPANJE Als laatste avond in dit seizoen hield de afdeling Oegstgeest van de commissie voor huishoudelijke- en gezinsvoorllch- ting gisteravond een „kruistocht door Spanje", de titel van een lezing door mevr. J. StaalSantvliet. rice-presidente van de commissie en presidente van het Kath. Vrouwengilde. Hoe verder men naar het zuiden van Spanje komt. hoe meer men de invloed merkt van Afrika. Landschap en cultuur vloeien als het ware in elkaar. Spanje is slechts dun bevolkt met zün 28 mil joen inwoners. Het land kent uitstekende autowegen doch de binnenwegen zijn erg slecht. De Spanjaard zelf ls een sympa thiek mens. hulpvaardig en vriendelijk. HÜ houdt erg van traditie. Spanje Is voorts een land van contrasten, met oude geschiedenis en oude beschaving. Van deze geschiedenis vertelde spr. een en ander en zij wees op de Moorse Invloed. Aan de hand van een groot aantal lan taarnplaatjes verduidelijkte mevrouw Staal het gesprokene. Vele schitterende kathedralen kwamen op het doek met daarnaast in fel contrast de eenvoudige straatjes v. onderscheidene steden. Wel luidende en minder welluidende klanken van graimmafoonplaten vereezelden de vertoning van deze fraaie beelden. Aan het begin van de avond sprak de presidente, mevr P. H. Smits—Witvliet een woord van welkom Zij deelde voorts mede. dat er. evenals vorig jaar. een excursie zal worden georganiseerd Dit maal zal de reis naar Rotterdam gaan: 's Morgens een bezoek aan Museum Boy mans en de Liinbaan en 's middags aan het Bouwcentrum. De tocht gaat per bus vanaf de Leidse Buurt en zal van 9 tot halfzes duren. Opgaven voor deelname bij de bestuurs leden. ware dierenvriend toonde. Aan de scho len zullen biljetten worden uitgereikt tegen het uithalen van vogelnesten. Na vaststelling van dc notulen werd besproken de actie vogelvoedering in de afgelopen winter en in de toekomst waarbü de voorzitter dank betuigde aan mevr Veen-Vonk. die veel werk ver zette. Het is verder de bedoeling om de actie in de toekomst beter te orga niseren, daarvoor Wassenaar in wijken te verdelen, de padvinders en de mare chaussee in te schakelen en aan het vliegveld Valkenburg te verzoeken met een helikopter plaatsen op te zoeken waar zich veel vogels mochten ophou den. Bü de rondvraag deelde de voorzitter nog mee. dat de landelijke vergadering zal worden gehouden te Schiedam en dat de heer Ten Have, dierenarts, zich bereid had verklaard tot het houden van een kadercursus voor hulp aan die ren zo daarvoor voldoende belangstelling blijkt te bestaan Het huishoudelijke deel werd dan ge sloten. waarna de voorzitter, de heer L. Oosterling begroette, die een lezing met lichtbeelden hield over de historie van Wassenaar. TEGEN AUTO GEBOTST De 37-jarige motorryder C. J. van Oosterhout uit Den Haag reed op de wegkruising Zydeweg-Rüksstraatweg te gen de achterzijde van een juist tot stil stand gebrachte personenauto, waarbij hü een ernstige snajwond aan zün rech terbeen opliep en een schaafwond aan zijn gelaat. Hij werd naar het R.-K. Ziekenhuis te Den Haag vervoerd. PROGRAMMA 30 APRIL. In het programma voor Koninginne dag is een wijziging aangebracht en wel door het. verplaatsen van de aubade van de kinderen voor het raadhuis. Ook de schoolsportwedstrijden voor de la gere scholen verhuisden die dag. Het programma voor 30 april ziet er nu als volgt uit: Voorin. 10 uur sportwedstrüden voor het St. Adelbertcollege en van de leerlingen van het Rijnlands Lyceum, huishoud- en uloscholen. Nam. 3 uur propagandamars voor" de drie gymnastiekverenigingen: nam 5 uur op het terrein aan de Berkhelstraat kinderruitercursus onder leiding van jkvr. Sixma van Heems kerk; Nam. 20 uur: concert van Excelsior op het Plein. BEURSO VERZICHT Amsterdam, 26 april. Een van de voornaamste kenmerken van de beurs ls de aarzelende stemming op de beleggingsmarkt sinds de uitgifte van de jongste Staatslening. Deze le ning is regelmatig achteruit gelopen en sleurt ook de andere guldensbeleggingen mee. Ook vandaag overheerste het aan bod in de nieuwe lening; de koers daal de verder tot 97'6. Ook de overige gul densbeleggingen lagen zwakker in de markt Van de andere kant vertoonden de internationale soorten vanmiddag een behoorlijke vooruitgang. Enerzyds schreef men dit toe aan belangstelling uit het buitenland doch anderzijds meende men een oorzaak te moeten zoeken in het dinsdag jl verschenen verslag van de president van de Ned. Bank, waarin hy waarschuwt voor in flatoire gevolgen van de nieuwe loons verhogingen Kon. Olie steef circa 10 punten tot 75416 Unilever was goede tweede met een stüging van 9 punten. Aku en Philips noteerden circa 4 pun ten beter. De handel had echter niet veel te betekenen. Voor Cultures was de stemming van daag opnieuw zwak, een nawerking van de onwettige occupaties aan Sumatia's Oostkust en andere minder gunstige be richten uit het oosten. Ver. Deli daalde 7 punten tot 147. HVA zag eich 4 pun ten ontgaan en Amsterdam Rubber no teerde 2 punten lager. De Scheepvaart sector had een oninteressant verloop Geruchten over een dividendverhoging van de KPM waren vrijwel verstomd; het fonds moest dan ook 5 punten van de gisteren behaalde winst prijsgeven. De overige soorten vertoonden slechts fractlonele verschillen. WISSELKOERSEN Amsterdam, 26 april - Londen 10.66 106616, New York 3 82H—3 83A. Mon treal 3 85JJ—3 86A. Parüs 10820—10 830 Brussel 7 63—7 63 4, Frankfurt 90 83— 90 88. ZUrich 86 874—86.924, ZUrich <vr. francs) 89.34' 189 39". Stockholm 73.2073 25 Kopenhagen 54 974— 55 02'6. Oslo 53 26'6—53 Al 16, Milaan 60.781660.834. Beurs van Amsterdam Donderdag 26 april ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000.— Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. 53 3»i 100 Grootboek obl99 L Ned. '51 34 99 L Ned. '53 (34) 9894 Ned.'48 311 93' i Ned. '54 34 93'" Ned. '55 3'i 9316 Ned. '55 II 314 944 Ned. '47 316 3 974 9674 Dollarlng '47 3 96 A 96 Investeringscert. 3 974 97 Ned 62-64 3 974 974 Indië '37 A 3 94!i 94'i Grootboek '46 3 93H 974 ACTIEVE AANDELEN Cult. Hand, en Ind. B 65 6114 Nat. Handelsbank 1454 145 Ned. Handelmy222s, 222'4 AK.U3144 317'i Philips 327 4 33174 Philips '55 329 4 Unilever 3814 3914 Wilton Feyenoord 303 exd. 300 Biliton 2de r2914 290 Kon. Olie f.50.— 380 378 Kon. Olie 745 754'i Amst. Rubber 110* 109A Holl. Amer. lün1994 199'/, Kon. Ned. Stoomb.191 19114 Ned. Scheepv. Unie 20374 2024 H.V.A130 126 'i Java Cult81 7816 Dell MU1534 14614 Senembah 964 96'i NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 4 3 98 L 97 Den Haag 1937 1 3.. 1054 Leiden 1947 98 B R'dam '37 I m 34 994 994 Industr. Obligaties Philips Doll ar Ine - 104% K4V6 Premieleningen A'dam "51 24 120 120 Eindhoven '54 2 4 10396 103 Enschede '54 24 1064 1064 Den Haag '52 I 2% 124 124 L idem n 24 1284 1294 R'dam '52 I 24 124 121 idem n 24 124>/2 1244 Utrecht '53 24 117,1, 117 NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietlnstellingen Amsterd. Bank 248 248'. Rotterd. Bank2164 217', Twentsche Bank232 L 231 Industrie Ondernemingen Ned. G en Spir. fabr. 23374 238 Kon. Ned. Grofsm. 150 153' Rott. Droogd. Mü. 765 B 770 B Tieleman en Dros 104 104 Handelsondernemingen Borsumü. cv A f 1000 1174 116 Internatio147 1464 Diversen Albert Heyn292 Ned. M Walv Vrt. 7174 71 Spoorwegen Dell Spoorw. Mü. 25 24 Amerik. fondsen Anaconda 76A 76 4 Shell Oil Cy77'i 77 Nog enkele fondsen uit Leiden en omgeving Aandelen VK. 25/4 HolL Constructie 430 435GB Ing bur v. Bouwnüv 131'iGB Int. Kunststoff. Ind. 72 70 Kon. Ned Edelmet 84 83GB Pref w.a. klem 88 Textiel Gebr v Wük 874 Leidsche Wolspinn 377 375 Ned. Electrolasm 370 Sikkens Lakfabr. '53 490GB 492 Ver. Touwfabrieken 1914 190 Wamlnk's Betonm. 1384GB 125L

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 7