LEIDSCH DAGBLAD WEERBERICHT Rumoerige Russische receptie in liet deftigste hotel van Londen 95ste jaargang WOENSDAG 25 APRIL 1956 1 No. 28815 Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.— per kwartaal: f2.35 per maand; f0.55 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Vele ministers met dure geschenken overladen De Russen hebben vele leden van het kabinet rijkelijk met geschenken over laden. Zij gaven o.a. dure bontjassen, kamera's, karpetten en grammofoon platen. Elke minister, die de Russen ontmoette, ontving een geschenk. De echtgenote van een kabinetsminister ontving een bontmantel. Eden en en kele andere ministers werden uitgeno digd naar Moskou te komen. Boelganin en Kroesjtsjef waren gis teren het grootste deel van de dag in het parlementsgebouw. De Speaker (voorzitter) bood hun een lunch aan. tijdens welke Kroesjtsjef op zijn onbe houwen wijze wraak nam op de Labour- partij. De avond tevoren namelijk waren Kroesjtsjef en het socialistische partijbestuur verstoord uiteengègaan. De Labourleiders waren geprikkeld om dat Kroesjtsjef zo lang aan het woord was gebleven, dat er voor hen nauwe lijks gelegenheid overbleef tegenwer pingen te maken. De leider van de linkervleugel der Socialisten. Aneurin Bevan, richtte zich toen tot Kroesjtsjef met de vraag of iemand anders ook nog iets mocht zeggen! Kroesjtsjef had de Britse politiek van voor en na de oorlog onbarmhartig aan gevallen. Het is jammer, dat partijleider Gaitskell, in plaats van hen zakelijk van repliek te dienen, daarop de kwestie van de gevangen socialistische geestverwan ten aan de orde stelde, hoe menselijk Engeland is beu van Kroesjtsjef! j (Van onze correspondent in Londen) - Kroesjtsjef zit er naast. Hij heeft de geest in Engeland volko men verkeerd aangevoeld. Anders zou hij in Birmingham een andere rede hebben gehouden dan hij gedaan heeft en niet zo aanmati gend zijn opgetreden tegenover de Labourleiders. Met dreigementen is men in Engeland aan het ver keerde adres' Kroesjtsjef heeft ook gemerkt, dat hij. wanneer hij als prominen te bezoeker de rechtschapenheid van politieke leiders, van welke kleur ook. bekladt, zoals hij ten op zichte van Neville Chamberlain deed in de Lnbour-bijeenkomst (het ging over ..München"). ieder een tegen zich in het harnas jaagt. Hij heeft de laatste dagen een niet al te beste beurt gemaakt. De stemming is thans zo. dat iedereen genoeg van Kroesjtsjef heeft In Downing Street zowel als in alle andere straten!! Het staat nu wel vast dat het bezoek, politiek beschouwd, een grote teleurstelling is geworden. Vandaag voeren de Russische lei ders hun laatste besprekingen met de Britse regering. Vrij koud De Bilt verwacht tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met plaatse lijk enkele buien. Overwegend zwakke wind. Vrij koud. (Opgemaakt te 11.15 uur). 26 APRIL Zon op: 5.22 uur; onder: 19.56 uur. Maan op: 22.00 uur; onder 5.44 uur. Hoogwater te Katwijk te 4.04 en 16.24 uur. (Springtij). De nummer bestaat alt 10 pagina's Het gevolg was, dat de toch al ver moeide Kroesjtsjef zich opwond en op onhebbelijke manier te kennen gaf, dat hij niets in deze aangelegenheid kon doen. Hij moet er nog nijdig aan heb ben toegevoegd, dat de Sociaaldemocra ten de vijanden zijn van de arbeiders klasse en dat hij 't gemakkelijker vond te praten met de Conservatieven dan met de Britse Labourpartijü Toen het afscheid gekomen was. ging Kroesjtsjef weg zonder zijn gastheren de hand te drukken Tijdens dc lunch in het Lagerhuis kwam Kroesjtsjef hierop nog eens terug. Terwijl Boelganin een kalme en humo ristische speech hield, interrumpeerde de ruwe Kroesjtsjef plotseling en zei, dat hij hoopte dat de Labourpartij de volgende maal de Russen wat vriend- schappelüker zou bejegenen. Er volgde enkele momenten van ijzige stilte, daarna klonk cr een aarzelend gelach. Tenslotte grinnikten de meesten der aanwezigen en glimlachte Kroesjtsjef eveneens. De Russen beklaagden zich over het incident met de Labourleiders bij het Britse departement van Buitenlandse Zaken en verklaarden, dat hun ontmoe ting met de oppositie een volkomen tijdverspilling was geweest Het lijkt verkeerd als men er zich veel van zou aantrekken dat Kroesjtsjef zich beledigd gevoelt Want openhartig heid als door Gaitskell getoond kan de zaak der democratie alleen maar een dienst bewijzen. Door het onmenselijk optreden van de Communisten aan de kaak te stellen heeft hij nog eens de nadruk gelegd op de fundamentele verschillen tussen de vrije wereld en de communistische landen, waar mense lijkheid en waarheid nog altijd worden vertrapt. 0 Slot op pag. 2 Ontmoeting met Labourleiders had zeer onprettig verloop Nuttig gesprek met Stassen? (Van onze correspondent te Londen) Ongelofelijke scènes hebben zich gisteravond afgespeeld tijdens de door Boelganin en Kroesjtsjef voor niet minder dan 1500 gasten in Claridge gegeven uitbundige ontvangst. Er was een overvloed van wodka en kaviaar. Nog nooit hebben de ministers en diplomaten een receptie bijgewoond, waar men in het gedrang met elkaar moest worstelen om zich een weg te banen; het deftige Claridge had zeker nog nóóit zo iets beleefd! Vrouwen klommen op stoelen om een glimp op te vangen van Boelganin en Kroesjtsjef en begonnen op een gegeven ogenblik „for he is a jolly good fellow" te zingen. Glazen en flessen gingen aan scherven. Borden met voedsel vielen op de grond en werden onder <Je voeten verbrijzeld. Vele vrouwen keerden huiswaarts met gescheurde nylons en door champagne geruïneerde kleren. De kelners waren radeloos, maar Boelganin en Kroesjtsjef schenen zich best te vermaken. Zij spraken later lange tijd met Charlie Chaplin en zijn echtge note. „Wij beschouwen u als de grootste kunstenaar van het ogenblik", zei Kroesjtsjef, die Chaplin uitnodigde voor een bezoek aan de Sovjet-Unie. Na afloop van de receptie hadden zij in het hotel een onderhoud van twee uur met Harold Stassen, de vertegenwoordiger der Verenigde Staten op de ontwapeningsconferentie te Londen. Het gesprek ging in hoofdzaak tussen Stassen en Kroesjtsjef, die commen taar leverde op Eisenhowers standpunt inzake de ontwapening. Het was een grondige discussie, verklaarde Stassen later, die zei dat zij in vriendschappelijke geest hadden gesproken en dat hij rapport aan de president zou uitbrengen. Koninklijke familie bij Snip en Snap Koningin Juliana en Prins Bernhard. vergezeld van de Prinsessen Irene en Margriet, waren gisteravond in het Theater Gooiland te Hilversum onder de toeschouwers bij de Snip en Snop revue ..Hollandse nieuwe Deze voor stelling werd gegeven ter gelegenheid van het tienjarig bestaan van de sport vereniging van het personeel van het Koninklijk paleis te Soestdijk. De baten kwamen ten goede aan het erefonds voor oud-verpleegsters. Toen ln de pauze de artiesten aan de vorste lijke bezoekers werden voorgesteld, vroeg Willy Walden aan de Koningin of de voorstelling haar beviel ,Na de druk ke dagen van het bezoek aan Amster dam ïs dit een heerlijke ontspanning voor ons', verklaarde de Koningin. Rebellen in Algerije richtten bloedbad aan: honderd doden Duizenden beangste dorpelingen vluchten naar Franse militaire posten Nationalistische rebellen zijn dorpen in Noord-Algerije binnengevallen en hebben meer dan 100 Mohammedanen, die Frankrijk trouw waren, afgeslacht. Duizenden dodelijk beangste dorpelingen, van wie velen er van getuige zijn ge weest, dat „verraders" aan het mes werden geregen door de rebellen, zijn hun woningen ontvlucht, om bij Franse militaire posten bescherming te zoeken. De represailles begonnen vorige week, toen de plaatselijke bevolking zich solidair met Frankrijk verklaarde en om wapens vroegen om de rebellen te be strijden. Maar vóór de Fransen gelegenheid hadden geweren uit te reiken aan de geharde bergbewoners, kwamen commando's van het „Nationle bevrijdings leger'* in actie. De verdedigers, die slechts over een klein aantal geweren beschik ten, overweldigend, bestormden de rebellen verscheidene dorpen. Zij vermoordden meer dan 100 personen mannen, vrouwen en kinderen en maakten drie ge huchten met de grond gelijk. Drama in Arbala Te Arbala dreven de rebellen de be volking op een open plek bijeen, haalden er de zeventien gezinshoofden uit en sneden hen de keel af, ten aanschouwe vao hun gillende vrouwen en kinderen. Voor de massale slachting begon, spuw den de rebellen him slachtoffers in het gelaat, daarbij de vloek uitsprekend: „Jullie honden, jullie lafaards, verdoe menis kome over jullie nageslaoht". De Parijse bladen spreken van een „Algerijns Oradour". (Oradour is een plaats in West-Frankrijk, die ten tijde In Oost-Europa worden vele kinderen vastgehouden „Er zijn immigranten in Australië, die bijna de hoop hebben opgegeven ooit hun kinderen, die in communistische landen verblijven, terug te zien". Dit verklaarde mgr. Crennan. voorzitter van het r.-k. federale immigratie-comité in Australië, in Sydney. Hij maakte bekend dat sommige ouders 100 pond sterling aan communistische regeringen hebben betaald in ruil voor de belofte, dat hun kinderen vrijgelaten zouden worden, doch zonder enig resul taat. Ook zei hij, dat oudere personen vrijgelaten worden, doch kinderen, die nog een leven vol arbeidsvermogen voor zich hebben, niet. Winston Churchill heeft in Londen de eerste steen gelegd voor een gebouw, bestemd voor de uitgevers' firma, die zijn nieuwe boek in het licht geeft. Na de steenlegging moest hij zelf een verdienstelijk metselaar! met Churchilliaanse nauwkeurigheid controleren of een en ander wel waterpas stond. van de Geallieerde invasie ln Norman- dië door de Duitsers werd uitgemoord) Intussen heeft de voorzitter van de defensiecommissie van de Assemblee der Franse Unie. Jean de Gouyon. dinsdag te Parijs onthuld, dat leiders van de A]- gerimse rebellen op een speciale school nabij Praag een opleiding hebben ont vangen in revolutionaire tactiek. Hij zei op een lunch, aangeboden door de Brits- Amerikaanse pers, dat de opstandelingen ook wapens ontvangen uit Tsjecho-Slo- wakije. De Gouyon deed een beroep op Engeland en de Verenigde Staten om hun invloed aan te wenden teneinde een eind te maken aan het binnensmokkelen van wapens via de grens met Libië. „Nacht en Nevel" gaat toch naar Cannes (Van onze Parijse correspondent) Na een regen van protesten heeft de Franse staatssecretaris voor de indus trie besloten de film „Nacht en Nevel", 'zie het artikel in ons Blad van giste ren), die hij aanvankelijk uit de Franse inzending voor het filmfestival van Cannes op Duits verzoek terugtrok, toch in Cannes te vertonen, zij het dan bui ten mededinging. „Nacht en Nevel" is een documentaire over West-Europese politieke gevangenen in de Duitse con centratiekampen. Een recente en bijzonder char mante foto van ons Koninklijk Paar. Met een blijde blik gaat Hare Majesteit Haar verjaardag tegemoet Foto ,.'t Sticht" Utrecht Turks-Griekse botsing op Cyprus Dinsdag is het in de Cyprische hoofd stad Nicosia opnieuw tot botsingen tus sen Grieken en Turken gekomen. De Cyprioten van Turkse afkomst staken tenminste zes winkels in brand of gooi den de ruiten in. Zü namen wraak voor het feit dat maandag twee Turken door opstandelingen zijn doodgeschoten. Britse troepen slaagden er tenslotte in de Turkse betogers te verspreiden. Voor de Turkse wijk is een uitgaans verbod ingesteld, doch dit werd later voor de Turkse inwoners ran Nicosia op geheven; het werd gehandhaafd voor de 20.000 Griekse Cyprioten. Doornik, de Braai, Baden en Ulmer staan spoedig terecht De zaken van drie Nederlanders en een Indonesiër van Nederlandse af komst, die thans gevangen zitten op beschuldiging van subversieve acties, zul len spoedig voor de rechter aanhangig gemaakt worden, aldus heeft de Officier van Justitie. Soenarjo. heden medegedeeld. Het zijn: A. n. Doornik. F. G. Ba den. H. de Braai en Ulmer. De Braai zaltereehtstaan in Madjalengka, nabij Cheribon in West-Java, en de andere drie in Djakarta. Zu zijn allen meer dan 2 jaar gele den gearresteerd, tegelijk met 37 andere Nederlanders en Indonesiërs, onder wie Jungschlager. Alle vier worden zij beschuldigd van subversieve acties, terwijl Baden en Ulmer ook beschuldigd worden van het plegen van meineed, toen zij getuigden in het proces Jungschlager. Baden en Ulmer hebben voor de rechter verkla- PMF bijt van zich af in lekkenproces (Van onze Parijse correspondent) In het zich moeizaam voortslepend proces, waarin het uitlekken van ge heime defensie-besluiten van dc Franse regering (zowel voor en tijdens het premierschap van Mendes-France) wordt behandeld, wordt door de advo caat van de hoofdverdachte Baranes vrijwel dagelijks en vooral tijdens de gesloten zittingen een serie insinuaties losgelaten aan het adres van Mendès- France. hetgeen met reden doet ver moeden dat politieke tegenstanders van Mendès proberen hem te betichten van hoogverraad en het opzettelijk liquide van Frankrijks overzeese bezittin gen Dc Franse vice-premicr is daarom gisteren uit vrije wil voor het militaire tribunaal verschenen om tc getuigen. Hij heeft daarbij zij» belasteraars ver zocht hem in het gezicht tc zeggen, wat zjj tot nu toe achter zijn rug hadden beweerd. Opperste verbazing in de rechtszaal: dc advocaat Tixier-Vignancour stond inet zijn mond vol tanden. Hij verklaar de slechts, dat hij tijdens zijn pleidooi (wanneer dc getuigen dus niet meer kunnen repliceren!) op zijn bezwaren tegen Mendès terug zal komen, waarop Mendc-France. nogal triomfantelijk kijkend, de rechtszaal verliet. ringen, die zij voor de politie hadden afgelegd, herroepen Zij deelden de rechter mee. dat zij deze verklaringen hadden afgelegd, daar zij bedreigd wer den. Rijke olielagen in Perzië bij de Russische grens Voor het eerst sedert de tweede we reldoorlog laat de Sovjet-Unie zonder protest toe. dat de regering van Perzie in de noordelijke provincie Mazanderan. bij de kust van de Kaspische Zee. een ge bied, dat in de onmiddellijke nabijheid van de grens tussen de beide landen is gelegen, naar olie laat zoeken. De administrateur van de Nationale Perzische oliemaatschappij heeft bekend gemaakt. dat sedert bijna twee maanden twee ploegen geologen, een Amerikaan se en een Zwitserse, in opdracht van de maatschappij in Mazanderan exploratie- werkzaamheden verlichten De onder zoekingen zijn met welslagen bekroond, want er zfjn reeds belangrijke olielagen gevonden. Binnenkort zullen de eerste putten worden geboord en indien de re sultaten daartoe aanleiding geven zal de Nationale Perzische oliemaatschappij overwegen in het gebied van de Kaspi sche Zee een raffinaderij te bouwen Tsjechische minister van Defensie schiet ook tekort Het orgaan van het Tsjechische ministerie van Defensie, „Obrana Lidu", heeft dinsdag verklaard, dat de leiding gevende figuren, die zich niet storen aan kritiek en het algemeen vertrouwen hebben verloren, hun post moeten ver laten. Waarnemers zien in deze verklQ ring een nieuwe aanval op de minister van Defensie, generaal Cepieka, op wie onlangs kritiek is geleverd, omdat hij een ..persoonsverering" om zich zou hebben opgebouwd Cepieka is een schoonzoon van de le communistische president van Tsjecho- Baron van Lynden secretaris-generaal Benelux (Van onze correspondent in Brussel) De Luxemburgse premier Joseph Bech presideerde gisteren te Brussel de Benelux-conferentie, die opnieuw ln een recordtempo werd afgehandeld. Het belangrijke nieuws is de benoe ming van de opvolger van wijlen dr. Jaspar als secretaris-generaal. Het is zoals wij al hebben verwacht dr. C. D. A. baron van Lynden, thans onderdirecteur van de financiële af deling van de Hoge Autoriteit der Ko- lengemeenschap. Hij werd voorgedragen door de Belgi sche en Nederlandse hogere ambtena ren ,de zogenaamde .Raad van de pre sidenten". Op het ogenblik van zfjn be noeming. gistermiddag, verbleef baron Van Lynden in Nederland. Men is in Brussel algemeen van oor deel dat de benoeming van een out sider. maar die een goede internationale ervaring heeft, een goede zaak is. Ba ron Van Lynden is overigens een tijd lang Nederlands vertegenwoordiger ge weest in de zg. permanente commissie van de Benelux-raden. Ook Syrië belooft naleving bestand Syrië is bereid een staakt-hel-vuren in acht te nemen langs de Syrisch-Israëll- sche grens, als Israël de verzekering geeft dal de resoluties van de Veiligheidsraad der l'er. Naties nageleefd zullen worden. Dit is dinsdag in Damascus door de Sy rische regering bekendgemaakt. De Sy rische belofte is voortgekomen uit de be sprekingen die de secretaris-generaal van de Ver. Naties, Hammarskjold, in Da mascus heeft gevoerd. Hammarskjold heeft de vorige week een dergelijk be stand tussen Israël en Egypte tot stand gebracht. In de Syrische bekendmaking wordt gezegd, dat Hammarskjold het Syrische standpunt met een „tweede partij" zal gaan bespreken. In Damascus zijn ook voorstellen wan generaal Burns, het hoofd van de V.N.-bestandscommissie, besproken. d:e ojn. voorzien in maat regelen om de spanning aan het Meer van Galilea te verminderen. Hammarskjold heeft beloofd, dat hij de kwestie bespreken zal en de voorstel len aan de belanghebbende partij zal voorleggen, aldus het Syrische commu niqué. Uitbreiding Staten-Generaal goedgekeurd De Eerste Kamer heeft vanmorgen zonder hoofdelijke stemming het voor stel tot uitbreiding van het aantal leden van de Tweede en van de Eerste Kamer goedgekeurd. Slowakije, wijlen Clement Gottwald. hij is de eerste vice-premier en lid van het politieke bureau van de communis tische partij. De vroegere Poolse plaatsvervan gende minister van openbare veiligheid. Roman Romkowski. is gearresteerd, aldus heeft Radio-Warschau dinsdag avond bekendgemaakt.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 1