Misplaatste Franse zoetsappigheid inzake anti-Nazifilm voor Cannes Ook Engelse documentaire (op Japans versoek) ingetrokken Churchill schreef hoek over de geschiedenis der Engelse volken Aspirin Communisten in Denemarken doen greep naar maelit in vakbonden Netto-winst K.L.M. in 1955 is bijna verdubbeld 95ste jaargang Dinsdag 24 april 1956 Derde blad no. 28814 (Van onze correspondent in Parijs) Tot grote verbazing der Franse oud-verzetsstrijders heeft de Franse staats secretaris voor industrie gehoor gegeven aan het verzoek van de ambassade der Duitse Bondsrepubliek in Parijs om de Franse documentaire ..Nacht cn Ne vel" terug te trekken van het filmfestival te Cannes. Deze documentaire behandelt het lot van de „Nachtttind-Nebel"-gevangenen in de Duitse concentratiekampen. West-Europese verzetsstrijders, die door de S.D. van spionage of sabotage werden verdacht, maar tegen wie men onvol doende bewijsmateriaal bezat om hen voor een militair tribunaal te brengen. Deze mensen verdwenen dan in „Nacht en Nevel", dat wil zeggen: zij werden naar vernietigingskampen als Natzweiler gezonden, waar ieder contact met hun familie strikt verboden was en waar zij - vooral in de eerste jaren van de oorlog - moesten werken tot zij er bij neervielen, verhongerden en werden mishandeld. Tienduizenden Noren. Fransen, Belgen. Luxemburgers en Neder landers hebben de rode letter „N" op knieën en rug in die dagen met fataal gevolg moeten dragen. Het schort Bonn en Tokio aan mannelijke houding In opdracht van enige officiële in stanties en verzetsorganisaties heeft Alain Resnais van dit onderwerp een harde, maar sobere en waarheidsge trouwe documentaire gemaakt, die door het Franse ministerie van Industrie was uitgekozen om in de Franse inzen ding voor het filmfestival te Cannes te worden opgenomen. Daarbij mag wel aangetekend worden, dat ook Duitse kunstenaars aan deze documentaire hadden meegewerkt! Nochtans heeft de Duitse ambassade in Parijs zich geroe pen gevoeld om tegen de vertoning van deze documentaire in Cannes te protes teren. De redenen liggen voor de hand: geen oude wonden openrijten, vergeten en vergeven. Europese samenwerking, geen anti-Duitse gevoelens wekken. Zo men zich er al over mag verwon deren. dat de Franse regering het Duit se verzoek niet met enige welgekozen woorden retour naar de afzender heeft gestuurd, ook dan moet men toch wel verbijsterd zijn over dit Duitse protest Als het immers waar is, dat de Duitsers geen collectieve schuld aan de wreed heden van de Nazi's dragen, indien het juist is dat zij ze zelfs verafschuwen, wanneer de democraten, die thans aan het bewind zijn zich inderdaad in de oorlog tegen Hitier hebben verzet, dan is er geen enkele reden om zich teweer te stellen tegen de vertoning van een film, die ook als waarschuwing voor de toekomst, de misdaden blootlegt, die door een klein deel van het Duitse volk. buitepzinnige Nazi-barbaren, zijn be gaan. Wanneer de Duitsers daarentegen dc Indruk willen wekken dat zij nog wel enige solidariteit met het Nazi-bewind Vergadering Kon. Drenkelingenbond VERHOGING DER SUBSIDIE. Te Nijmegen is de algemene jaar lijkse ledenvergadering gehouden van dc Kon. Ned. Bond tot het redden van drenkelingen. De heer J. P. Weijburg uit Velsen. Bondsvoorzitter, wees er op. dat jaar lijks in Nederland nog 400 a 500 men sen door verdrinking om het leven ko men. Hij deelde mee. dat dc regering voor 1956 de subsidie verhoogd heeft van f14000 tot f17.500, waardoor de Bond op zich kon nemen in zomertijd, de reddingsposten langs de stranden regelmatig te bezetten. Het aantal leden bedroeg in 1955. 7302. waaronder 2345 jeugdleden. De secretaresse bracht bijzondere dank aan de Mij. tot redding van drenkelin gen. aan de Kon. Nat. Bond voor red dingswezen en de E.H.B.O. voor bijzon dere steunverleningen. Met het Nationale Rampenfonds kon op doeltreffende wijze worden samen gewerkt. De heer J P Weijburg uit Velsen werd als voorzitter en mcj. H. Loon tjes uit Maastricht als 2e secretaresse herkozen. Als nieuwe bestuursleden werden herkozen de heren I. van Bel uit Goes en K. Terpstra uit Groningen. Dit jaar worden de Bondskampioen- schappen op 8 juli a.s. gehouden in Zaltbommel. De Bondsstranddag wordt op 21 juli gehouden in Alkmaar, de districtswedstrijden voor het oosten worden op 24 Juli gehouden in het Sportfondsenbad in Nijmegen. De jaarlijkse nationale kariaaltocht in het Maas en Waalkanaal voor zwemmers en zwemsters van de red dingsbrigades. wordt dit jaar te Nijme gen; zondags na de vierdaagse af standsmarsen van de NBVLC dus op zondag 29 juli gehouden. voelen, dan kan men het huidige pro test (of dc aandrang om oorlogsmisda digers los te laten) daartoe maar al te gemakkelijk als bewijs aanvoeren. Dit is dan ook precies dc redenering, die de pers en andere protesterenden in Frankrijk, een land, waar het niet be paald aan logica schort, hanteren! Niemand zal beweren, dat het voor de Duitsers in het zonnige Cannes nu direct een voorrecht zou hebben bete kend om de gruwelen uit de kampen nog eens voor ogen te krijgen. Maar het ware een mannelijker houding geweest én een betere garantie dat zo iets niet nog eens voor zal komen, wanneer zij kalm en zonder protest dit eerbewijs aan de tienduizenden, die in nacht ei nevel verdwenen, zouden hebben aan vaard, zo zeggen de Franse commen tators terecht. Ook de Britse autoriteiten hebben, vermoedelijk op dezelfde zwakke gron den als de Fransen, bakzeil gehaald voor een Japans verzoek inzake een film voor Cannes. De Engelsen hebben namelijk een film gemaakt over het leven van Europese vrouwen in Japanse interneringskampen op Malakka. welke film op het filmfestival in Cannes ge draaid zou worden. Maar nadat Tokio tegen de vertoning van deze film bezwaar had gemaakt, heeft Londen besloten deze rolprent niet naar Can nes te sturen. Men zie bijgaande foto, waarop een Japanse officier aan En gelse vrouwen gras te eten geeft Twintig jaar geleden vatte hij plan op (Van onze correspondent in Londen) Zojuist is het eerste deel verschenen van een nieuw monumentaal werk, dat de 81-jarige Sir Winston Churchill bezig is te schrijven, cn dat tot titel draagt „Een geschiedenis van de Engelssprekende volkeren" en dat vier delen zal omvatten. Churchills nieuwe historische arbeid getuigt van zyn onuitputtelijke werk kracht. Het eerste deel heet „De geboorte van Brittannië". Churchill heeft reeds twintig jaar geleden, na dc voltooing van zijn schitterende biografie van zpn voorvader, de hertog van Marlborough, het plan tot dit werk opgevat, dat zijn grootste zal moeten worden. Hij was toen politiek in de wildernis. Meester der taal In 1939 had hij een half miljoen woorden gereed. Zes jaar lang heeft hij, gedurende de oorlog, het werk terzijde moeten leggen. Churchill schreef toen op een andere manier geschiedenis Na de oorlog moest het opnieuw blij ven liggen, omdat hij eerst zijn oorlogs- memoires wilde voltooien Daarna her schreef hij het eerste deel. omdat het hem met helemaal bevredigde Het begint bij de pre-historischc tij den. toen Engeland cn Nederland door een laagvlakte met elkaar waren ver bonden met de Theems als een zijrivier van de Rijn. Het eindigt met de slag van Bosworth in 1485. toen. volgens de historici, de Engelse middeleeuwen ein digden met het op de troon komen van de Tudors en de eigenlijke Engelse na tie werd geboren. Ook dit bock is typerend voor Chur chills persoonlijkheid en vooral zijn on weerstaanbare humor, welke zich voort durend laat gelden. Zijn beschrijvingen van oorlogen en politiek, onderwerpen, welke hij beter beheerst dan wie ook. zijn meesterlijk. Het boek. dat op vele plaatsen met grote klaarheid en een diep doordrin gingsvermogen is geschreven, getuigt, zo als men dat van Churchill verwachten kan, van historische visie, al maakt het geen aanspraak op volledigheid. Of schoon sommige passages te rhetorisch zijn. wordt ook dit bock beheerst door Churchills grote taalvermogen. Verwacht Wordt dat de komende de- lllt. kapconcours te Amsterdam Van-nacht zyn de uitslagen bekend ge maakt vah het internationale kapcon cours om de „Gouden Tulpen", dat zon dag en maandag voor de eerste maal door de Nederl. Bond van technische clubs voor het kappersbedrijf in Bclle- vue te Amsterdam is gehouden en waar aan ongeveer 150 dames- en herenkap pers uit België, Duitsland, Oostenrijk, Engeland. Frankrijk, Denemarken en Ne derland hebben deelgenomen. De „Gouden Tulpen" zowel bij de da mes— als bh de herenkappers kwamen voor een jaar in het bezit van Fransen Bij de dameskappers behaalde d? heer Y. Lavigne de hoogste eer- met 521 pnt. voor het dagkapsel en het- avondkapsel gevolgd dooi een fantasiekapsel tezamen. De Franse herenkapper M. Mattiuzzo won met 216 punten de gouden tulp bij de herenkappers. len nog beter zullen worden Het twee de deel zal volgens de plannen nog voor het einde van dit jaar verschijnen. Churchill werkt elke dag vier uur aan dit boek, dat hij dicteert. Churchill is niet alleen historicus in dit nieuwe werk over de Engelsspreken de volkeren, hij zelf. die een Ameri kaanse moeder had. is het symbool hun eenheid. In een treffend voorwoord beschrijft Churchill deze eenheid, waarvan de vrije wereld thans meer dan ooit af hankelijk is. nu de ideologische oorlog bezig is zijn hoogtepunt te bereiken. Zaak Anneke Beekman voor Hoge Raad Op dinsdag 8 mei aal de Hoge Raad de zaak Anneke Beekman behandelen. De eerste advocaat van de gezusters van Moorst, mr. M. M. G. Th. de Kort te Bussum, heeft cassatie aangetekend tegen het arrest van het gerechtshof te Amstredam, waarbij de dames werden veroordeeld tot resp. 3 en 6 maanden gevangenisstraf Ook de derde veroor deelde in deze zaak. de vertegenwoordi ger C. J. F. Besseling uit Voorschoten, de vroegere pater A. Mom, die tot twee maanden gevangenisstraf m.a. was ver oordeeld. heeft tegen dit arrest cassatie aangetekend. De „Waterman" vertrokken M JAN SENS VERDWIJNEN Het emigrantenschip „Waterman", eigendom van de Nederlandse regering en in beheer bij de Kon. Rotterdamse Lloyd, is gistermiddag onder commando van kapitein P. Olivier opnieuw met Nederlandse emigranten naar Austra lië en Nieuw Zeeland vertrokken Bijna 400 hebben Nieuw Zeeland tot bestem ming. ongeveer 300 vertrekken naar Australië. Het grote contingent Jansens of Janssens in ons land wordt tamelijk uitgedund. Niet minder dan 38 passa giers dragen die naam. nl. vijf gezin nen. en negen alleervreizenden. (hieez. Med.-Adv.) Waaraan dankt zijn reputatie? U zult zien dat een ASPlRIN'l-tablct ort- middelliik in een glas water uiteenvalt De kleine Aspirin'fdccltjcs, die onontlccd de maag passeren beginnen eerst vanuil de darm hun heilzame werking. Dc maagwand wordt dus niet aangetast. Dit snelle uiteen vallen is <cn van dc kenmerken van Aspirin*!. Neem daarom legen hoofdpijn, griep, ver koudheid en reumatische pijnen het be proefde onschadelijke Aspirin*l Elk buisje cn elk tablet is voorzien van het Bascrkruis, het garanncmcrk voor hoogwaardige en betrouwbare geneesmiddelen. Prijs nu 8 per buisje a 20 tabletten. •1 GEDEPONEERD HANDELSMERK Mr. Djody lid van Indonesische Parlement Ondanks veroordeling negens corruptie Tot degenen, die zijn gekozen tot lid van de nieuwe Indonesische volksver tegenwoordiging, behoort mr. Djody Gondokpesoema, van de Nationale Volkspartij, minister van Justitie in het vorige Kabnet onder premier mr. Ali Sastroamidjojo. Hij heeft de eed afgelegd, in liet nieuwe Parlement zitting genomen en zich gemengd in het debat over het regeringsprogram, waarmee het zijn werkzaamheden is begonnen. Het feit. dat hij een vonnis van een jaar gevangenisstraf wegens corruptieve handelingen als minister te zijnen laste heeft, was voor dit alles kennelijk geen bezwaar. Hij kon zijn plaats op de bank der volksvertegenkoordigers Innemen, doordat de uitvoering van het vonnis is opgeschort tot president Soekamo zal hebben beslist over zijn verzoek om gratie. Daaraan dankt hij het dus, dat hij nu nog op vrije voeten rondloopt. Veel haast maakt het Staatshoofd met zijn beslissing over dat gratiever zoek intussen niet. Het is inmiddels reeds bijna vier maanden geleden, dat het Hooggerechtshof van Indonesië de veroordelende uitspraak deed en nog steeds wacht men af of mr. Djody zijn straf zal moeten uitzitten dan wel dat voor hem geen cel zal worden ont sloten. Een Indonesisch blad heeft op dit lange uitblijven van de presidentiële be slissing reeds de aandacht gevestigd. Het wist daarbij te melden, dat zowel het Hooggerechtshof als het Ministerie van Justitie mitsgaders het hoofdparket de president hebben geadviseerd geen gratie te verlenen. Mr. Djody heeft, zoals gezegd, het woord gevoerd bij de debatten over het regeringsprogram. Hij sprak daarbij, zo als vele tientallen spekers voor cn na l'IT GELDKISTJE F. 12.000 GESTOLEN Via een onbewoonbaar verklaarde verdieping van een huis in de Kolk- steeg te Amsterdam hebben dieven zich toegang verschaft tot de ernaast gele gen woning van een slager. Uit een geldkistje dat werd openge broken, namen zij het handelsgeld van de slager, f. 12.000 en een gouden da mespolshorloge mee. De dieven kwamen via een openstaande deur in het niet bewoonde pand en bereikten over het dak daarvan de woning van de slager op de derde etage, waar niemand thuis was Minister Staf in Livorno De Nederlandse minister van Defen sie, ir. C. Staf, is maandagmorgen per vliegtuig uit Rome te Livorno gearri veerd. In deze stad heeft hij een bezoek gebracht aan het Nederlandse militaire ere-veld, dat in een van de buitenwij ken is gelegen. Ook bezocht minister Staf een scheepswerf, waar hy o.a een torpedobootjager bezichtigde, die 'daar voor Venezolaanse rekening is ge bouwd. De minister gebruikte het middag maal in de Italiaanse marineacademie. Successen door geringe opkomst can leden In Denemarken verwacht men dat de recente stakingen, die een gevolg wa ren van meningsverschillen tussen het verbond van vakverenigingen en de so cialistische minderheidsregering, gevolgd zullen worden door hevige interne strijd in de Deense vakverenigingen. Het ziet er naar uit dat de Communisten alles in het werk zullen stellen om de Socialisten uit de vakverenigingen te stolen.. Tot dusver zijn zij er reeds in geslaagd drie afdelingen van de Metaalbewerkersbond in Kopenhagen vrijwel alle socaal-democratische leden van dc uitvoerende comi- té's door Communisten te doen vervangen. Zij slaagden hierin doordat bij het stemmen over deze functies slechts een gering deel der leden aanwezig was. De sociaal-democratische leiders sporen nu hun volgelingen aan in de komende we ken met volle sterkte bij dergelijke stemmingen aanwezig te zijn. Zwakke positie van de minderheidsregering De crisis in de arbeidersbeweging ont stond toen de 400.000 leden van de vak verenigingen een voorstel verwhrpen waarin de arbeidsvoorwaarden voor de komende twee jaren vastgelegd waren. De werkgevers en de onderhandelaars van de vakbonden waren het na lange onderhandelingen over deze voorwaar den eens geworden. Na het verwerpen van dit voorstel maakte de Deense rege ring deze voorwaarden door een wet bin. dend Een bijna algemene slaking was het gevolg hiervan, doch na twee dagen werd het werk weer hervat door alle vakbonden behalve de Zeeliedenbond. waarin de Communisten grote Invloed hebben. De strijd werd echter voortge zet in de plaatselijke afdelingen van de vakbonden, waar Communisten en So ciaal-Democraten gezamenlijk sommige hem. ook over de opheffing der RTC.- overeenkomsten. Doch hij vroeg ook de aandacht van de regering voor de bin nenkomst. In en het vertrek uit Indonesië van vreemdelingen, een en ander in verband met de binnenlandse veiligheid en de betrekkingen tussen Indonesië en an dere landen. Zo op het oog is dat niets bijzon ders. Maar mr. Djody is destijds ver oordeeld wegens het misbruik maken van zijn positie als ministerbij het verlenen van een verblijfsvergun ning aan een Chinees, een vreemde ling dus, tegen het advies van de be trokken dienst in, die hem het land wilde uitzetten! „Een brutaal mens heeft de halve wereld!", zal hy (in het Nederlands, want voor dat spreekwoord is geen In donesische equivalent) hebben ge dacht. toen hjj dit onderwerp in liet Parlement aansneed! Hamniarskjöld in Syrische hoofdstad De secretaris-generaal van de Ver. Na ties, Dag Hammarskjöld, is maandag uit Beiroet (Libanon) in Damascus (Syrië) aangekomen voor besprekingen met de Syrische autoriteiten over vermindering van de spanning langs de grens van Sy rië cn Israël. Men verwacht, dat hij zal trachten tot een onvoorwaardelijk bestand te komen, zoals ook door zijn bemiddeling tot stand gekomen is aan de grens van Egypte met Israël. De gemengde IsraëlischJordaanse bestandscommisie heeft maandag een beroep gedaan op Jordanië om zich te onthouden van vijandige daden. Het beroep op Jordanië was vervat in een resolutie die door Israël was inge diend en werd gesteund voor de neutrale voorzitter (Verenigde Naties). Volgens een Israëlische militaire woordvoerder hebben Jordaruèrs maandagmorgen in het gebied van Lachish op een Israëli sche patrouille gevuurd. De Israëlische patrouille had het vuur niet beantwoord. Basis van vertrouwen Dividend wordt van 5 tot 6% verhoogd (Van onze financiële medewerker) Ook aan de KLM is de hoogconjunctuur niet voorbijgegaan. Over de gehele linie heeft het bedrijf in de grotere welvaart gedeeld. De netto-winst is bijna verdubbeld, nJ. van 10.3 milliocn in 1954 op 19 miljoen in 1955; zU is nog nooit in de geschiedenis van de KLM zo hoog geweest. Hoewel het dividend van 5 tot 6% is verhoogd blijft toch het grootste deel van de winst binnen het bedrijf. Aan de algemene reserve de assurantiereserve en de vlootvernieuwingsreserve wordt in het totaal 10,5 miljoen gulden toege voegd. Van meet af aan heeft de KLM een zeer voorzichtig financieel beleid gevoerd, als gevolg waarvan de balans per uit. 1955 naast rond 123 miljoen kapitaal. 117,5 miljoen gulden aan reserves vermeldt, terwijl voorts 53,5 miljoen gulden voor belastingen en diverse risico's is terzijde gezet. sociaal-democratische voorzitters tot af treden dwongen! Tijdens de vergaderin gen van de Metaalbewerkersbond in Ko penhagen keerden de Communisten zich echter tegen alle Sociaal-Democraten. Sociaal-democratische bladen zien hier in een parallel met de gebeurtenissen die in 1948 aan de omwenteling in Tsjecho- i Slowakije vooraf gingen. De sociaal-democratische minderheids regering heeft zich tot nu toe staande kunnen houden met hulp van de Radi- ealen. doch haar positie lijkt precair. De Radicalen zijn tegen de door de regering gedane voorstellen inzake het bevriezen I van prijzen cn winsten cn een extra belasting op de naamloze vennootschap pen, maar zij hebben zich bereid ver- klaard deze voorstellen „nader te bestu- deren". Deze week zullen de landbouwers be sprekingen voeren met hun werkgevers over nieuwe arbeidsvoorwaarden. Grote bedragen nodig Het is duidelijk dat een bedrijf als de KLM met investeringen werkt, die grote bedragen vergen. De aanschaffings waarde van vliegtuigen en motoren re serveonderdelen en andere duurzame ac tiva verschijnt op de balans voor een bedrag van rond 338.5 miljoen gulden, waarop uit. 1955 178 miljoen gulden was afgeschreven. Ter financiering van dit actief had de maatschappij dan ook langlopend leningen uitstaan ten be drage van 53 miljoen gulden, terwijl voorts aan lopende schulden ca 108 mil joen gulden uitstond. Aan de andere kant'beschikte de maatschappij over ca. 194 miljoen vlottende middelen in de vorm van beleggingen, vorderingen, kas en bankiers, zodat men uit de balans geen tekort aan geldmiade.en kan con stateren. De KLM heeft echter een om vangrijk uitbreidings- en vernieuwings programma. Eind 1955 en begin 1956 werd een belangrijke produktietoeneming verkregen doordat vier Lockheed Super- Constellations van het type L-1049g aan de vloot- werden toegevoegd. Bovendien zyn er thans tot 1960 nog 41 nieuwe toe stellen in bestelling, waarvan het groot ste deel met straalmotoren. Met deze bestellingen zijn grote bedragen gemoeid, per ultimo 1955 kwam het hiervoor ver schuldigde bedrag reeds neer op 248 mil joen gulden. Begin 1956 werden nog 12 Lockheed Electra's hieraan toegevoegd, hetgeen dit bedrag nog deed stijgen met 100 miljoen gulden. Amerikaanse interesse Op een persconferentie, waar een toe lichting op het verslag werd gegeven, deelde de plaatsvervangend president directeur, de heer M. J. van der Ploeg, o.m. mee. dat de uitbreidingen in ver band met de indienststelling der nieuwe typen vliegtuigen en de neveninvesterin gen, alles by elkaar rond 500 a 550 mil joen gulden in de periode tot 1960 zullen vergen. De betaling van deze bedragen zal voor het grootste deel kunnen ge schieden uit de per ultimo 1955 aanwe zige liquide middelen en uit vrijkomende afschrijvingen op de vloot over de jaren 1956 tot en met 1960. De heer Van de Ploeg wees er sprekende over de leningen die de KLM moet sluiten op, dat men van Amerikaanse zijde veel meer interesse toont dan van Nederlandse zijde. Van de voornaamste 12 Amerikaanse ban ken hebben elf reeds aanbiedingen voor geldleningen gedaan, terwijl de twaalfde excuus heeft gemaakt dat zij nog niet met een uanhud is gekomen. Van de Nederlandse banken is nog nimmer een voorstel gekomen, aldus de heer tan der Ploeg. „Airline-financing" is een andere tech niek. In de V.S. heeft de KLM bijv. de mogelijkheid om 40 tot 50 miljoen dollar te lenen, die niet direct behoeft te wor den opgenomen. Wel moet uiteraard een bereidstellingsprovisle, die voordeliger is dan men in Nederland zou hebben, be taald worden. In 1960 moet van een der gelijke lening het nog niet opgenomene worden omgezet in een lening, die dan ln vijf jaar. maar het mag ook in drie jaar. moet. worden afgelost De KLM heeft m de afgelopen jaren in de V.S. een basis van vertrouwen gelegd en daaXnaast komt nog het feit. dat men in Amerika meer gelooft ln de luchtvaart dan in Nederland. Aandelen naar de beurs Ondanks deze factoren zal de KLM toch binnen afzienbare tijd voor een be drag van ca. 10 miljoen gulden een be roep doen op de Nederlandse geldmarkt en met aandelen op de beurs komen. Op welke condities dit zal zijn. staat nog niet vast Waarom zou de KLM niet kunnen emitteren op 150ri en waarom geen 10r; dividend kunnen uitkeren", aldus de heer Van der Ploeg, die verder een uitvoerige toelichting gaf op de be dragen, die uit afschrijvingen en andere bronnen vrij zullen komen om de nieuwe aankopen te kunnen dekken. Aanrijding op Rijksweg: twee zwaargewonden Op de Rijksweg Haarlem—Den Haag wilde gistermiddag de chauffeur van 'n personenauto linksaf de Warmonder- dam opdraaien. Hij ging daartoe op de midden- baan van do weg rijden Een motor rijder met duo-passagiere. die de auto met een snelheid van 80 km. per uur inhaalde had deze manoeuvre te laat gezien en trachtte de personenauto nog links te passeren, juist op het moment, dat de auto naar links draaide By de botsing die hierop volgde werden de beide berijders van de motor zeven me ter door de lucht geslingerd, waarna zij hevig bloedend op de weg bleven liggen. Een juist passerende arts verleende eerste hulp en liet de slachtoffers naar het Acad. Ziekenhuis in Leiden over brengen De motor was ernstig bescha digd, terwijl de personenauto aan de lmkervoorkant eveneens ernstige scha de opliep. Lesvliegtuig maakte noodlanding Gistermiddag omstreeks kwart voor drie heeft een ..Tiger Moth" lesvliegtuig van squadron 5 van de Marinelucht vaartdienst tengevolge van een motor storing een noodlanding gemaakt Het toestel landde op een grasveld naby het Marinevliegkamp Valkenburg en werd licht beschadigd Persoonlijke ongeluk ken hebben zich, zo deelde de marine- voorlichtingsdienst tenslotte mede niet voorgedaan

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 5