Rembrandt trekt op drie oktober door de Sleutelstad Zeventigste verjaardag van Leidens populairste vereniging Zevende abonnementsvoorstelling Leiden herdenkt de bevrijding GOLDEN FICTION Banketbakkersshow in Stadszaal 95ste jaargang Dinsdag 24 april 1956 Tweede blad no. 28814 Mr. J. Drijber en ir. H. E. Kruyt bestuurslid 3 OctobervereeniEinsi O O Leidens populairste vereniging: de 3-Octobervereeniging, viert dit jaar haar zeventigste verjaardag. Het is voor het bestuur van deze vereniging, die van Leiden al zovele historische optochten gaf, een gelukkig samenvallen, dat de herdenking van dit 14e-lustrum valt in het jaar van viering van de 350ste geboortedag van één van Leidens grote zonen, de koning van het palet, de schilder Rembrandt. Stond de Optochtcommisie in verleden tijden nog wel eens even voor de puzzel aan welke figuur zij de stoet van edelen en jonkvrouwen van praalwagens en karossen zou wijden, ditmaal had zij daar weinig moeite mede. In het Rembrandtjaar zou het Rembrandt zijn! En dan Rembrandt in zijn Leidse tijd. De voorzitter van de Optochtcommis- jsie. de heer N A. Commandeur, die tij dens de gisteravond in „Zomerzorg" ge houden jaarvergadering van de 3 Octo- bervereeniging de leden van deze Ver eniging reeds „een kijkje achter de schermen" toestond, gaf een beknopte juiteenzetting van de samenstelling van |deze specifiek Leidse optocht. Uit niet minder dan negen groepen, die de Optochtcommissie stuk voor stuk de gelegenheid bieden op het leven en werken van Rembrandt's Leidse tijd de aandacht te vestigen, zal de optocht worden samengesteld. Allereerst volgt [een kennismaking met het molenbe- prijf van de ouders van Rembrandt, het [bedrijf, waar tussen de jonge Rem- irandt is opgegroeid, gevolgd door het loopfeest en de school- en studenten tijd van de veelbelovende jongeling. I Een blik zal in deze optocht ook wor pen gegund in het atelier van Van (Swanenburg. waar Rembrandt als toe- igewijde leerling werkzaam was Verder - wij doen slechts een greep - zien wij Rembrandt temidden van zijn vrienden, zijn leerlingen en modellen, terwijl de laatste groep is gewijd aan Rembrandts schilderkunst Niet minder dan 450 personen, onge veer 170 ruiters, acht praalwagens en talrijke karossen en boerenwagens, het geheel afgewisseld door negen muziek korpsen. zullen aan dit „Rembrandt- spel hun medewerking verlenen. I De aanwezigen, die grote waardering hadden voor deze opzet, gingen una niem akkoord met de uitwerking van de plannen. DE 3 OKTOBERVIERING Hetzelfde kan worden gezegd van het programma, dat de voorzitter van de 3 Octobervereeniging. mr. Ph. J. de Ruv- ter de Wildt. deze avond ontvouwde over de totale viering, die op dinsdag 2 [oktober weer inzet met een taptoe Traditionele punten zijn op 3 oktober de reveille van het LPMG. de uitreiking jvan haring en wittebrood, de koraalmu- eiek. de militaire mars met défilé, de herdenking in de Pieterskerk en des .avonds de cabaretvoorstelling in de 'Stadsgehoorzaal «met het oog op de .grote belangstelling zal thans bok een uitvoering in de foyer worden gegeven) en een vuurwerp op het Schuttersveld. Uiteraard zal ook weer een lunapark worden ingericht CONCOURS VOOR AUTO'S RIET HINDERNISSEN Nieuw is in de ochtenduren een con cours voor auto's met hindernissen en klassementsproeven Zo mogelijk zal dit voor Leiden nieuwe evenement op het Levendaal plaatsvinden. HUISHOUDELIJKE ZAKEN tempo de revue. De secretaris, de heer W. E. Wichers Rollandet bracht, als steeds, een keurig verzorgd jaarover zicht uit dat uitvoerig inging op de zeer geslaagde feestviering van vorig jaar. De penningmeester, de heer C. J. van Spall, kon in zijn financieel overzicht melding maken van een exploitatie-sal do van ruim f. 5239. Terwijl de aftredende bestuursleden, de heren mr. Ph. J. de Ruyter de Wildt N. A. Commandeur en W. Blok bij ac clamatie werden herkozen, werd ir. H. E, Kruyt tot bestuurslid gekozen in de vacature van de heer D. L, Landman. In de nog steeds voortdurende vacature van mr. W. J. Geertsema werd mr. J. Drijber met algemene stemmen geko zen. Tot leden van de kascommissie wer den benoemd de heren C. de Jong. A. v. d. Pompe en J. v. d. Waard. HET 70-JARIG BESTAAN De voorzitter, mr. Ph. J. de Ruyter de Wildt. die bij de aanvang van de vergadering herinnerde aan het 70-ja- rig bestaan van de Vereniging (13 mei as.) was dankbaar, dat de Vereniging, die telkenjare „aan de weg timmert", de sympathie en steun van zovelen onder vindt. Het Leidse 3 Octoberfeest is uit gegroeid. aldus spreker, mei alleen tot een evenement voor de Sleutelstad, maar ook voor ver' daarbuiten. Een feest, dat "s ochtends om zeven uur aan vangt en voortduurt tot middernacht en waarvoor in al deze zeventig jaar nog nimmer subsidie is ontvangen. HULDE VOOR HET BESTUUR Aan het einde van deze vergadering heeft de heert H. W. de Nie - hij is reeds 79 jaar en steeds een trouw be zoeker van de vergaderingen - het be stuur hulde en dank gebracht voor de kranige wijze, waarop het de Vereni ging nu al zovele jaren dient. Woorden van waardering, die met een krachtig applaus werden onderstreept. Hugo Claus is een jeugdige Vlaming, die reeds veel heeft geschreven. Op toneelgebied is echter „Een bruid in de morgen zijn eersteling en dit werk toont in zekere zin daarvan ook wel de bewijzen, al kan men het omgekeerd ook zekere kwaliteiten niet ontzeggen. De conceptie is op zich zelf goed. maar de uitwerking nog hier en daar zwak. In ieder geval kan van deze jonge scribent nog veel worden verwacht, wanneer hij meer 'jpt zal zijn in jaren en er varing. De inhoud van zijn eerste toneelspel ls enerzijds teer. ander zijds wrang: feitelijk weer een pathologisch geval zonder verstrekkende tendenz. Men zou bijkans de verzuchting gaan slaken of de dramaturgen tegenwoordig alleen maar 't oog kunnen richten op ziekelijke figuren of het gezonde leven geen kan sen meer biedt voor toneelstof. Claus voert ons binnen in het gezin Pattini (oorspronkelijk Patijn). De vader is een mislukt musicus, die zijn concerto maar niet kan voleindigen en zodoende zijn gezin naar de afgrond voert, al doet zijn vrouw, die eens een rijke baron had 'kunnen trouwen, de wanhopigste pogingen tot redding. Het laatste middel, dat zij heeft verzonnen, is een huwelijk van haar volslagen de biele zoon Thomas een zielige jon gen. die altijd een jongen zal blijven met een hysterische rijke oudere nicht. echter te detoneren in het milieu. Coba die nimmer een huwelijkskandidaat heeft kunnen vinden. Dat huwelijk zal materieel vermoedelijk ook wel de uit komst brengen, al gaat het ten koste van het leven van Thomas' zuster Andrea, die zich met slaapmiddelen vergiftigt, omdat haar het leven zonder Thomas niet levenswaard meer is. Tus sen broer en zuster is n.l. een onnatuur lijke verhouding van liefde gegroeid, al blijft deze streng platonisch. Dit is het gegeven, dat Claus hier verwerkt, soms, werkelijk even ontroerend, maar toch onvolmaakt in geheel en zodoende niet overtuigend. De schrijver heeft het per verse slechts zwak doen aanspreken, al suggereert hij wel. dat Andrea mede tot haar wanhoopsdaad komt door de con frontatie daarmede, al blijft het pro blematisch. Hij heeft zijn figuren omringd met gevoel en begrip! Het grootste deel van het succes, dat Claus weet te behalen, menen wij echter te moeten toeschrijven aan de sublieme vertolking door Het Rotterdams Toneel onder knappe regie van Ton Lutz. al bleef zijn mislukkeling van een musicus persoonlijk wat zwakjes en vaag. zonder zachtheid en verslagenheid. Zy is het middelpunt, die zij zijn moet. Alle hulde verder aan In a van Faassen en Hans Croiset. die als Andrea en Thomas bijzonder raak typeren. Zij hebben met grote zuiverheid aangevoeld, wat Claus deze figuren heeft willen meegeven. Henny Orri heeft de ondankbare en tevens moeilijke rol van het nichtje, dat door de auteur maar vaag is gete kend; zij kweet zich daarom lofwaardig te meer van haar taak. Het eenvoudige, doch constructieve décor van H. P. D. van Ginkel voldeed zonder uit te blinken door stijl. Na afloop werd warme dank getoond voor het geboden spel. O.i. gold het applaus evenwel meer het spel dan het stuk. dat naar het einde overigens aan kracht wint. Bij de eerste twee bedrijven was het soms ietwat rumoerig door schuifelen en af en toe zelfs lachen, waar dit niet paste. Aan de dames werden bloemen aan geboden. Juweeltjes van baiiketbakkerskuiist Puzzeltocbten Bevrijdingsilienst Muzikale Het feit» dat eerst eind maart de be slissing van de regering bekend werd. dat het rijkspersoneel op de bevrijdings dag geen vrij-af werd gegeven, is mede oorzaak, dat het Leidse Comité Bevrij dingsdag 1945 zijn plannen voor de vie ring van deze dag eerst heden bekend kan maken Waren de plannen voor een viering in de middag en avonduren reeds lang in kannen en kruiken, nog steeds werd ge wacht of ook voor de ochtend een pro gramma moest worden samengesteld. Nu de regering besloten heeft deze dag geen vrij-af te geven, een besluit, waarbij zich tal van gemeentebesturen (niet Leiden Red.) en bedrijven heb ben aangesloten, zal deze feestviering in de Sleutelstad beperkt blijven tot de middag en de avond. SPEURTOCHTEN PER FIETS EN TE VOET Gelet op de grote belangstelling (on geveer 2500 deelnemers), welke het vo rig jaar onder de jeugd bestond voor de speurtochten per fiets en te voet ln Leiden en omgeving, heeft het Comité besloten om deze dit jaar in de middag uren te herhalen. Het zijn echter niet dezelfde tochten als het vorig jaar Puzzel-specialisten zijn er op uitge trokken om voor de wielrijders en de wandelaars een Interessante route uit te stippelen Uiteraard moeten ook enkele opdrachten worden vervuld. Waarheen de route leidt? Het blijft een geheim, evenals de opdrachten, waaraan moet worden voldaan. Wel kunnen wij ver klappen. dat de fietstocht ongeveer 30 km lang is. Eerst aan de start, die voor wielrijders tussen half drie en drie uur aan de Kemstraat plaats vindt en voor wandelaars (tussen drie uur en half vier) op het Pieterskerkhof, worden na dere mededelingen bekend gemaakt. De deelneming aan beide tochten staat open voor jongens en meisjes van tien jaar en ouder Bij het. bureau van de Leidse Jeugd Actie (Stadhuis, ingang Koornbrugsteeg hoek Breestraat) zijn verdere gegevens over deze tochten ver krijgbaar Tussen 4.30 en 5.30 uur worden de wielrijders en wandelaars op het Pie terskerkhof (achterzijde Gravensteen) terugverwacht. De bands van de NPV. de Katholieke Verkenners en van de Chr gymnastiekvereniging „Jahnzul len hier voor een muzikale opluistering I zorgen Ook een poppenkast zal hier wat amusement brengen. Om vijf uur zal de jeugd in een korte toespraak gewezen worden op het grote goed van onze bevrijding BEVRIJDINGSDIENST IN PIETERSKERK In overleg met het comité zal 's avonds om zeven uur door de Ned. Radio Unie een bevrjjdingsdienst. welke in de Pieterskerk wordt gehouden en in het nationaal programma is opgenomen, worden uitgezonden. Het thema voor deze herdenkings dienst zal zijn „bezinning op de vrijheid'; de vier vrijheden van het Atlantic Charter: vrijheid van godsdienst; vrij dom van vrees; vrijdom van gebrek; vryheid van meningsuiting. oor de jeugd in Pieterskerk stertoeht Als sprekers zullen In deze dienst voorgaan prof mr. L. W. G. Scholten, prof. dr. ir. M .J. L. Dols. prof. dr. G. Stuiveling en vermoedelijk ook rabbijn S. Rodrigez Pereira. Muzikale medewerking verlenen het groot Omroepkoor van de Nederlandse Radio Unie en de Marinierskapel der Koninklijke Marine o.l v. majoor G. Nieuwland MUZIKALE STERTOCHT In de avonduren vindt wederom het ligt in de bedoeling van het comité om dit tot een jaarlijkse traditie te maken een muzikale stertoeht plaats, waar aan alle Leidse muziekgezelschappen medewerken. Om acht uur zullen deze gezelschappen uit diverse delen van de stad vertrekken. Concordia vanaf de Sumatrastraat, Werkmans Wilskracht: Cobetstraat. K en G Koninginnelaan. De Post Willem Klooslaan. Trouw en Durf: Vondellaan R-K. Harmonie: Slachthuisplein en Nieuw Leven: Wil lem de Zwijgerlaan. Alle korpsen worden om erica kwart vóór negen op het Gan getje verwacht, om daarna met een tus senruimte van enkele minuten op te marcheren naar het Stadhuisplein. ONTSTEKING BEVRIJDINGSVUUR Na aankomst van het laatste korps, zal het bevrijdingsvuur ontstoken wor den. waarna de loco-burgemeester, wet houder J. C van Schaik. een korte toe spraak zal houden. Tenslotte volgt dan het gezamenlijk zingen van het eerste couplet van het Wilhelmus Tot zover het programma van de feestelijke her denking GEEN BEROEP OP PARTICULIEREN Het ligt voor de hand, dat het co mité by 7,jjn ontvouwing van de feest- plannen. terloops ook nog even inging op de discusics, welke onlangs in de Leidse Raad zijn gevoerd bü het voor stel inzake de toekenning van een subsidie voor deze feestviering. De voorzitter van het comité, mr. Ph. J. de Ruyter de Wildt, maakte ons naar aanleiding van de opmerking in de raad „dat het comité eerst maar eens een beroep op particulieren en het be drijfsleven had moeten doen" duidelijk dat toen het comitc in 1952 werd op gericht de burgemeester en wethouder van Schaik uitdrukkelijk hebben ge steld ,dat het comité géén beroep moest doen op de burgerij en het be drijfsleven zolang de 5 mei-viering nog niet leeft onder de bevolking Gelet op deze afspraak, die door het college van B. en W. nooit ongedaan is ge maakt. heeft het comité ook dit jaar geen beroep op de burgerij gedaan. Dat het programma niet eerder is in gediend dan einde maart het comité is reeds in december met de organisatie van een en ander begonnen houdt verband met het in de aanhef door ons vermelde regeringsbeslui». Onder het motto ,,'t Fijne komt van de banketbakker" tonen de banke'- bakkers uit Leiden en omgeving trouwens niet zü alleen in de kiel ie zaal en de foyer der Stadsgehoorzaal gedurende een halve week de resul taten van hun vakmanschap. Aan dcz< achtste banketbakkersshow verlenen medewerking enkele militairen v\n de Leidse Koksschool en leerlingen van de Bisschoppelijke N'üverheili- school te Voorhout. De officiële opening van de tentoon stelling werd gistermiddag verricht d v de .ondervoorzitter van de Kamer van Koophandel, de heer C F Meerpo?' Van hun belangstelling gaven om oii:k de inspecteur der intendance, brigade generaal Scheffer. de garnizoenscom mandant. luit.-kolonel H. W. Gerth vin Wijk, het bestuur van de Leidse Mid denstandscentrale en de directeur der B.N.S. Zij allen werden hartelijk wel kom geheten door de voorzitter van de Ned. Banketbakkersvereniging afdeil.15 ACADEMISCHE EXAMENS Gesl. agd voor het Doctoraal examen Gen. II de heren J. M. Cassouto (USA). F. E. P. Cohen (Hensbroek). W. I. M. van Dam (Leiden). H. J Koek (Haar lem). J Mokkenstonn (Schiedam). L. Rook (DPlft). C Th. A Rozestrnten (Alphen aan den Rijn). J. Vaandrager (Lelden). J Vermeulen (Scheveningen) en J A Wulff (Katwijk aan Zee): Semi-artsexamen mej. M J de Koningh (Strijen) en de heren H. M Greebe (Voorburg). J Meilof 'Den HaaiM. H. J. Savalle (Den Haag). M. A. H. W. Schöttelndreier (Leiden 1. en S D Se- necof (USA): Artsexamen mevr W A SwartBruinsma (Den Haag), mej. A. den Houting (Leeuwarden), mevr W. v. d. ElideSnethlagc (Oegstgeest) en de heren A J. M. van Grootel te Aalst 'N. Br J H Meissner (Voorburg), I. Schnitzler (USA) en A. Th. Schweizer (Leiden 1. Plechtige mis voor Jungschlager De biechtvader van Jungschlager. pa ter Cornells Droog, heeft vanmorgen in de Joseph Kerk te Djakarta een mis gelezen voor de zielerust van Jung schlager. De plechtige mis werd bijge woond door de weduwe Jungschlager de plaatsvervangend Hoge Commissa ris Hagenaar. leden van zijn staf en door vele stafleden van het hoofdkan toor van de K.P.M. De lijkkist was niet in de kerk. Het stoffelijk overschot van Jungschlager zal op speciaal verzoek van z|Jn 82-jarige vader per vliegtuig naar Nederland worden vervoerd. Het is nog steeds niet bekend, wanneer de lijkkist, die zich thans In het K.P.M.- bospllaa) bevindt, vervoerd zal worden. De collectieve inzending van de Leidse Koksschool: een geheel uit suikerwerk vervaardigd miniatuur van de Morschpoort. (Foto L.DVVan Vliet.) Lelden en omstreken, de heer W. F. v d. Reijden. In zijn openingstoespraak richtte 'Ie heer Meerpoel zich in het bijzonder tot de jongeren. In dit geval 'waren net voornamelijk de jongens van de B.NS. in Voorhout. Hij wees hen op het gro e belang om voor alles vakbekwaam te zijn. Zich deze vakbekwaamheid -•jas vroeg eigen te maken is beslist nioü- zakelijk. Ook hier geldt immers het ge zegde: wie de jeugd heeft, heeft de toekomst. Vakbekwaamheid is een on misbaar bezit en kan vergeleken wor den met een afweermiddel tegen a.lo mogelijke omstandigheden, die het le.-en kunnen bedreigen In dit verband v?o- tigde de heer Meerpoel er de amaac.it op. dat het in tijden avn laagconjunc tuur. zoaals bij in 1936—o7 het de vak lieden zijn. die zich het best kun.ien handhaven. Hij gaf vervolgens als zijn vaste overtuiging te kennen, dat kle.n- bedrijven. dank zij vakmanschap, al-.^d zullen blijven bestaan Zij geven .neer service en kunnen zich ook meer inzei len op de wensen van het puonek. Spreker hoopte, dat de ouderen de jeugd niet zullen afschrikken zich zeifsian- dig te vestigen e>n wenste tenslotte bet bestuur, de standhouders en de jongens veel succes toe met deze bijzondere tentoonstelling. MEDAILLE VOOR DE KOKSSCHOOL. Op verzoek van het bestuur van ae banketbakkersvereniging reikte de heer Meerpoel aan luit.-kolonel Gerth van Wijk de bronzen medaille van de "ea rner van Koophandel uit voor de pres taties. die de leerlingen van de Koks- school geleverd hebben. De milita.ren hadden voor een fraaie collectieve in zending gezorgd, nl een geheel uit sui kerwerk vervaardigde miniatuur van de oude Morspoort. Ongetwijfeld een ju weel van banketbakkerskunst. Trou wens. nog vele anderen hebben hun lekkernijen op artistieke wijze tentoon gesteld. Men krijgt in de foyer wèl een zeer goede indruk van al hetgeen de banketbakkerij vermag. De jury heeft een taak op zich genomen, die allesbe halve benijdenswaardig is. De prezen zijn uiteindelijk als volgt toegekend. Eerste prijzen: S. v d Brink, Rotter dam; G. Rond Bakkurn (Noord-Hol land); M Aaldcrs. Vlaardingen; H. Gilliams. Noordwijk aan Zee: Soldaat H v. d Wulp. Leidse Koksschool. Tweede prijzen: Soldaat De Wildt. Leid:» Koksschool; C Simpelden. Am sterdam; K. Verdoes. Ka-wnk aan Zee. Derde prijzen. A Verhoog. Leiden: Soldaat H. Kolk. Leidse Koksschool; H. W Stroet, Lisse; D. J. van Egmond. Rijnsburg. Vierde prijs: P. Broekhof. Noordwij- kerhout. De show is tot en met donderdag geopend van 2 tot 10.30 uur nam. Hedenmorgen is men begonnen i met het plaatsen van de klap en de I balans van de nieuwe Marebrug.1 Bij deze werkzaamheden werd ge bruik gemaakt van een kolossale drijvende bok. die in hoogte wed ijvert met de toren van de Mare- I kerk. Dit ongewone transport werd door velen gadegeslagen. Onze foto toont de klap van de brug. zwevend boven de plaats, waar liij straks in horizontale toestand zal komen te ligsen. tFoto L.D./Van Vliet.)

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 3