LEIDSCH DAGBLAD Kroesjtsjefs snoeven en afpersen blijft door Britten onbeantwoord WEERBERICHT 95ste jaargang DINSDAG 24 APRIL 1956 No. 28814 Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.— per kwartaal: f235 per maand; f0.55 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Al te beleefde gastheren in Londen (Van onze Londense correspondent) De redevoeringen van de agitator Kroesjtsjef laten, om het zacht uit te drukken, niet na sterke wrevel te verwekken wegens het element van afpersing, dat zij bevatten. Het was gisteren wederom het geval, toen hij aan een lunch in Birmingham Engeland bezwoer eieren voor zijn geld te kiezen en de tegen de Sovjet-Unie toe gepaste handel' besprekingen op te geven, omdat deze de Russische bewapening en andere technische ontwik kelingen toch niet hebben kunnen verhinderen. De Sovjet- Alles wat liet Westen presteert kunnen de Russen heter Alles wat het Westen presteert, kunnen de Russen ook en beter, aldus was de strekking van Kroesjtsjefs agressief betoog, dat vooral in de Verenigde Staten alarm heeft gewekt. Het is een vergissing te menen, dat de Sovjet-Unie achterop ligt op het gebied van de vliegtuigproduktie. De Russen zgn thans bezig een straal-lijntocstel voor 170 passagiers te bouwen en werken aan een geleid projectiel met een H-bom in de kop, dat de aarde kan omcirkelen en elke gewenste plek vernietigend kan treffen. Na deze speech zagen de Russische leiders in Norfolk de meest formidabele luchtvaartdemonstratie, welke de Royal Air Force ooit heeft gehouden. Eindeloos treuzelen Agitatorische rede tegen de afspraak Het ergerlijke van Kroesjtsjefs rede voeringen, welke redelijke elementen genoeg bevatten, is, dat hij tijdens dit bezoek, wat de Russische propaganda betreft, vrij baan heeft. Hij steekt bijna elke dag zijn eenzijdige monologen af, maar er is van de zyde van zijn al te beleefde gastheren niemand, die een noodzakelijk wederwoord laat horen. Driemaal reeds heeft Kroesjtsjef zich niet aan de met Sir Anthony Eden ge maakte afspraak gestoord, dat de bespre kingen van strikt vertrouwelijke aard moeten blijven. Want Kroesjtsjef spreekt, al raakt hij niet precies de onderwerpen aan, die binnenskamers worden behan deld, voortdurend in het openbaar, zon der dat het Westelijke gezichtspunt maar ook een ogenblik kans krijgt te worden uiteengezet. Hier ligt een grote fout van de Britse regie. Precies omgekeerd! Gisteren trachtte Kroesjtsjef Engeland te overtuigen, dat het belangrijkste onderwerp van discussie de handelsbe sprekingen zouden zijn, hetgeen beslist niet het geval is. Voor de Britse regering liggen de zaken precies omgekeerd. Voorop staat het Midden-Oosten, de ontwapening en een vrij Duitsland en dan pas komen de handelsrelaties. De Russen willen dat het uitvoerverbod van een aantal goederen wordt opgeheven met of zonder Amerikaanse goedkeuring. In Engeland zelf bestaat genoeg kritiek op de thans als voorschrift verouderd beschouwde export-ban, maar het wil in dit opzicht niets doen zonder mede werking van de Verenigde Staten. Op het ogenblik heeft Kroesjtsjef in Engeland een propaganda-monopolic en velen vragen zich bezorgd af, waarom Eden of de andere leden van de Britse regering hardnekkig bljjven zwijgen, nu Kroesjtsjef een einde heeft gemaakt aan de illusie, dat er alleen achter de scher men dient tc worden gesproken. Er zijn niet weinigen, die somber gestemd blij ven over de eventuele resultaten van de besprekingen en die weinig vertrouwen hebben, dat de Russen overeenkomstig de bedoelingen, waarvan zij hoog opge ven, zullen handelen. Maar het is tc vroeg om te zeggen dat de discussies ge doemd zijn te mislukken. Grote kans, maar Minister Butler verklaarde gisteren namens de regering, dat het overleg waardevol is, wanneer daden volgen op de woorden. Besprekingen zijn, zo wordt hier terecht opgemerkt, altijd beter dan helemaal geen besprekingen. Maar het is begrijpelijk-, dat het publiek aan het einde van de conferentie niet wenst te worden afgescheept met nietszeggende gemeenplaatsen en wil horen, dat er inderdaad spijkers met koppen zijn ge slagen. Speciaal wat betreft het Midden- Oosten en de ontwapening Dit is een grote nieuwe kans voor de Sovjet-Unie om thans te bewijzen, dat zij met op rechtheid is bezield, wat betreft het door Boelganin en Kroesjtsjef onderstreepte verlangen tot vriendschap. Eden en zijn gasten hebben nog maar 4 en een half uur om tot resultaten te komen, welke de moeite waard zijn. Groter bewegingsvrijheid voor Britse toeristen in de Sovjet-Unie, hoe belang rijk ook. welke mogelijk een uitkomst van de besprekingen zal zijn, is slechts van ondergeschikte betekenis. Dat hier tien jaar nadat het Westen en de Sovjet- Unie samen de oorlog hebben gewonnen, nog over moer worden gesproken, zo wordt hier terecht betoogd, is dwaas. Aanhoudend vrij koud De Bilt verwacht tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met enkele verspreid optredende buien In het bin nenland weinig wind, in de kustprovin cies zwakke tot matige wind uit noorde lijke richtingen Aanhoudend vrij koud. (Opgemaakt te 1115 uur) 25 APRIL. Zon op: 5.24 uur; onder: 19.57 uur. Maan op: 20.54 uur; onder: 5.13 uur (v. m.). Hoogwater te Katwijk te 3.26 en 15.46 u. utaiiwuu uc laauit Udillkcticil en officiële recepties af te gelasten en I door te blijven praten tot er werkelijk Unie bezit de leiding op het gebied van de H-bom zei hij, omdat de Russen iets hebben gekund, dat de Ameri kanen niet konden, n.l. een H-bom uit een vliegtuig neerwerpen en boven de aarde laten ontploffen. Het Britse commentaar hierop is, dat de Russen de H-bom waarschijnlijk aan een parachute hebben neergelaten en duizenden meters boven de oppervlakte hebben laten ontploffen. resultaat is bereikt. In de gegeven om standigheden lijkt dit echter teveel ge vraagd. De Russen spelen hun troeven, evenals het Westen, slechts langzaam uit. Boelganin verkondigt de opvatting, dat slechts stap voor stap iets kan wor den bereikt. Een theorie, welke ook door Eden jaren geleden reeds werd gehul digd. Dit dreigt echter een frase te wor den, welke eindeloze treuzeling moet verbergen. Het wederzijdse vertrouwen lijkt, zoals duidelijk in Londen is geble ken. nog niet groot genoeg voor werke lijk opzienbarende besluiten. Slechts moeizaam tracht men verouderde posi ties los te laten. Aan de andere kant schijnen Boelganin en Kroesjtsjef bin nenslands een diplomatiek succes nodig te hebben, maar wat in de ogen van het Westen geen succes of een zeer gematigd succes is. kan in Moskou altijd als een daverend resultaat worden voorgesteld, zoals uit de meeste Russische berichten over de ..opgetogenheid" van het Britse publiek duidelijk blijkt Slot op pag. 2 „DE NAVO NIET ALLEEN MILITAIR", ZEGT DULLES Meer bouwen op hoop en minder op vrees, aldus minister, die volgens Parijs de opvattingen van Mollet benadert ..De Noordatlantische Verdragsorganisatie (NAVO) zou meer dan een zuiver militair bondgenootschap kunnen en moeten zijn. De tijd is gekomen om van de beginfase over te gaan tot de „totaliteit" van de betekenis der NAVO" aldus verklaarde dc Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, John Foster Dulles, maandag in een bijeenkomst van dc pers. „De jongste wijzigingen in de Sovjet-Unie hebben de sfeer van vrees, die vroeger de vrije wereld beklemde, weggenomen. Onze nieuwe taak is om meer te bouwen op hoop en minder op vrees", zo befoogde hij. In diplomatieke kringen te Parijs Is men van oordeel, dat deze verklaring van Dulles de opvattingen van premier Mollet weerspiegelt. Deze sprak onlangs de wens uit, dat de nadruk in de organisatie niet altijd op zuiver militaire as- peeten moet worden gelegd. Naar zijn mening hebben de NAVO-landen grote mogelijkheden op politiek, economisch en sociaal gebied. Vredeskoers van Kremlin maakt de eenheid van het Westen moeilijker „De Sovjetrussische heersers en hun agenten zijn in hun nieuwe kleed wat meer aanvaardbaar en zij hebben hier door meer kans om kwaad te doen. De bondgenoten gevoelen niet langer de zelfde dwang om over hun onderlinge verschillen heen te stappen, zoals toen zij zich tezamen geplaatst zagen tegen over een duidelijk aanwezig gevaar. Re gelingen voor collectieve beveiliging, die oorspronkelijk geboren werden uit vrees voor agressie, schijnen sommigen nu minder belangrijk dan vijf jaar geleden. Onder deze omstandigheden is onze taak moeilijker zo zeer dat sommige mensen de recente ontwikkelingen be treuren omdat hierdoor het beeld, dat tot dusver tamelijk eenvoudig was. wordt verward", aldus de minister. „Dit is echter niet onze opvatting. Natuur lijk maakt oorlog, een gevaar voor oor log. de zaken eenvoudiger". Doch de V.S. wensen geen eenvoudigheid tegen zulk een prijs, noch wensen zij node loos vrees en een gevoel van paniek te wekken. „Omdat de militaire vermogens van de Sovjet-Unie zo groot blijven en omdat haar bedoelingen onderhevig zijn aan snelle veranderingen, moeten wij onze waakzaamheid en onze kracht handhaven. Maar wij moeten ook de eenheid en de dynamiek van de vrije wereld vergroten door meer nadruk te leggen op samenwerking voor iets dan louter en alleen tegen iets" De V.S. menen, dat de geest. waar door zo vele niet-zelfbesturende volke ren in het afgelopen tienial jaren poli tieke onafhankelijkheid hebben gekre gen, tengevolge moet hebben, dat op vreedzame wijze ook de volkeren, die aan het „meedogenloze kolonialisme van de Sovjet-Unie" zgn onderworpen, on afhankelijkheid verwerven". Vrede en voorspoed in Europa vereisen, dat Oost- Duitsland zich in vrijheid met dc fede rale Bondsrepubliek kan verenigen en dat de volkeren van Oost-Europa op nieuw onafhankelijk worden". De buitenlandse politiek van de V.S. is. evenals de politiek van het Westen, niet louter negatief. „Wij streven er Verkiezingen Tweede Kanier woensdag 13 juni (Van onze Haagse redactie» Naar de Regeringsvoorlichtingsdienst meedeelt, is de verkiezing van leden der Tweede Kamer thans officieel vastgesteld op woensdag 13 juni a.s Wanneer men door ziekte of verblijf buitenslands niet die dag aan de stétn- ming kan deelnemen, kan men voor 30 mei a_ bij de gemeente-secretarie van de plaats van inwoning een formulier bekomen voor stemmen bu volmacht. Ook moeten hierop worden ingevuld persoonlijke gegevens van de aanvrager en van diens plaatsvervanger, benevens de redenen, waarom men niet zelf zal kunnen stemmen Dit formulier moet ingevuld en ondertekend bij de secreta rie worden ingeleverd. Als plaatsven anger mogen alleen op treden: de echtgenoot, andere familie leden tot en met de derde graad en even tuele huisgenoten Men mag slechts voor één persoon als gemachtigde optreden, huisgenoten echter tweemaal. De gemachtigde moet in hetzelfde kiezersregister als de aanvrager zijn opgenomen. Bevindt men zich 13 juni elders binnen de grenzen van het land. dan kan men ter gemeentesecre tarie een formulier invullen, waarop de plaats waar men dc stemdag zal zijn. moet worden ingevuld. Men krijgt dan automatisch de betrokken be scheiden om elders te stemmen. Dit geldt ook voor schippers, woonwagen bewoners e.d. zonder vaste stand?laat9. Geen vers brood o~ Koninginnedag In het bakkersbedrijf zal op Konin ginnedag, 30 april niet worden gebak ken en bezorgd. Ook de winkels zul len op deze dag zijn gesloten. In verband hiermee kunnen de be drijven, die sluiten, gebruik maken van de speciale arbeidsvergunning, welk normaliter geld voor Pasen. (Dit houdt dus in. dat men des zaterdags, 28 april, voldoende brood moet inslaan voor de behoefte tot en met dinsdagmorgen 1 mei —Red. L.D.) Op 5 mei zal het bakkersbedrijf nor maal werken. Het Nationaal Monument op deden zijn nog door doeken aan liet Dam te Amsterdam is thans ont- oog onttrokken. Binnenkort zullen daan van de schuttingen, waar-1 deze door Koningin luliana worden achter het in de afgelopen maan-verwijderd bij de officiële onthul den is opgetrokken. Alleen de beel-1 ling van het monument. Nieuwe pensioenregeling voor gewezen ministers Ook voor weduwen von ¥^'k,m,r'ii,ïJd£a ®M' de kamerleden l. Een nadere regeling tot het toe kennen van een uitkering en een pen sioen aan gewezen ministers, staats secretarissen, leden van Gedeputeer de Staten en wethouders alsmede van een pensioen aan hun weduwen en wezen. 2. Wijziging der regeling van het pensioen van weduwen en wezen van overleden leden en overleden gewezen leden der Tweede Kamer De bestudering van het vraagstuk der pensioengerechtigdheid dezer functio narissen heeft tot de overtuiging geleid, dat de bestaande regeling in de pensi oenwet 1922 voor het ministerspensioen neergelegd, welke aanspraak geeft op een dadelijk na het aftreden ingaand pensioen, niet aan haar doel beant woord en dient te worden vervangen door een regeling, krachtens welke na het aftreden een aflopende uitkering wordt toegekend en na het bereiken van een bepaalde leeftijd een pensioen. De bewindslieden wijzen erop dat er reeds voor staatssecretarissen voor het stelsel van een aflopende uitkering na ontslag en een uitgesteld pensioen bu het bereiken van de 65-jarige leeftijd in 1951 gekozen is en dat dit stelsel eeds in 1936 is ingevoerd voor de leden van Gedeputeerde Staten en de wet houders. De regering is nu van mening dat het aanbeveling verdient de regeling voor de ministers en die voor de Tweede Ka merleden gelijk te maken aan dit laat ste stelsel. Wat het tweede wetsontwerp betreft, voor de weduwen en de wezen van de voor alles naar de onvermijdelijke dag naderbij te brengen, dat de historische vriendschap tussen het Russische en het Amerikaanse volk weer volledig aan de dag kan treden". In dit verband zei de minister, dat de Sovjetrussische heersers er op het gebied van de bui tenlandse politiek naar streven „een aspect van verzoening" te tonen. De halfgod Stalin is onttroond om plaats te maken voor een collectief leider schap en geweld wordt niet langer als het enige middel gepredikt Dulles leid de hieruit om. at. dat er in het Sov jetrussische blok liberale krachten aan het werk zijn. Hij «htte dit van gewel dig belang maar voegde hieraan toe. dat de Russen intussen koortsachtig be zig zijn. hun militaire macht uit te breiden, speciaal op het gebied van de kernwapens en de middelen om deze te vervoeren. Ook worden de Oosteuropese landen nog onderdrukt, terwijl de Sov jetrussische leiders in Azië en het Na bije Oosten „kooplieden van haat" en „aanstokers van geweld" waren gewor den. Voorts geeft een nauwkeurig on derzoek van de economische hulpverle ning van de Russen aan enige landen te zien. dat „dit aas aan een haak is be vestigd en dat deze haak aan een lijn vastzit, waarvan het einddoel bewust door Moskou wordt vastgehouden". De Engelsen tonen veel belang-1 nin en Kroesjtsjef naar Engeland I stelling voor de Russische kruiserlzijn gekomen. Een grote menigte ..Ordjomkidze". waarmede Boelga- wacht op de kade om tot het schip I te worden toegelaten voor een be zichtiging. Verklaring Indonesische ministerie van Voorlichting In een radio-uitzending voor geheel Indonesië, heeft het Indonesische minis terie van voorlichting een verklaring ge geven over de dood van Jungschlager. Hierin wordt gezegd, dat Nederland ge bruik maakt van het overlijden van Jungsc-hlager om de sympathie v. de w-e reld te winnen. „Het mag wel gezegd worden, dat de Nederlanders het gezegde kennen, dat het doel de middelen hei ligt". aldus de verklaring, waarin voorts staatde Nederlanders voelen aan dat de dood van JungschlageT voordelig voor hen is, daar nu niet kan worden bewezen dat deze Nederlander de leider is ge weest van een ondergrondse organisatie. Maar dit zal uitkomen bij de gerechte lijke vervolging tegen de subversieve elementen, die thans terecht staan", al dus de verklaring van het ministerie van voorlichting. Rassenscheiding in bussen verboden Het Hooggerechtshof van de V.S. in Washington heeft maandag bepaald, dat cr in alle 48 staten geen rassen scheiding meer mag zijn in autobussen. Tien jaar geleden verbood het ge rechtshof rassenscheiding in autobussen die verbindingen onderhouder tussen twee of meer verschillende staten. overleden leden en overleden gewezen leden der Tweede Kamer wordt een voorlopige verbeter mg voorgesteld Met een definitieve regeling van deze pensioenen moet gewacht worden op een grondwetswijziging. Sovjetrussische telefoonlijnen werden in Berlijn afgetapt Russen verontwaardigd over l;nap staaltje Amerikaanse spionage in een tunnel De Russische autoriteiten hebben maandag bekendgemaakt een tunnel te hebben ontdekt tussen de Amerikaanse en de Russische zones van Berlijn, die angelegd met het doel de Oostduitse en Russische militaire telefoonverbin dingen af te tappen. Dit is onthuld op een haastig heieede persconferentie op Karlshorst. het Russische hoofdkwar tier in Oost-Beriijn. Dc waarnemende Russische comman dant in Berlijn, kolonel I. A. Kotsoeba, ■erklaarde aan journalisten dat gene- raal-majoor I. L. Zanrenko, de stafchef van de Russische strijdkrachten in Duitsland, over dit onderwerp een brief heeft gezonden aan de staf chef van de Amerikaanse troepen in Europa. In zijn brief protesteerde generaal Zanrenko tegen „deze onwettige en on toelaatbare daden van de Amerikaanse militaire autoriteiten' Hij eiste de be straffing van degenen die ervoor ver antwoordelijk zijn en maatregelen om een herhaling ervan te voorkomen. Hij zei dat de timnel die de luister post en Installaties bevatte, „duidelijk aantoon' dat de organisatoren handel- fjp-. misdadige bedoeling te Officieren van het Russische leger hebben de tunnel maandagavond ge toond aan een gezelschap van ongeveer 100 journalisten Dc journalisten werden in een auto- convooi van de persconferentie naar een eenzame weg net binnen de Russi sche sector van Berlijn gebracht. Daar. bijna op een steenworps afstand van de Amerikaanse sector, werd hun aan de kant van de weg een gapend gat ge toond waarin een aantal loodkabels wa ren blootgelegd De kabels lagen onge veer een meter onder het asfalt van het wegdek. De Russen toonden de nieuwsgierige journalisten ingewikkelde verbmdings. aparatuur van Amerikaanse en Britse makely, welke volgens hun zeggen ge bruikt werden om de telefoonlijnen waaronder de voornaamste telefonische verbidmg tussen het Russische leger in Oost-Berlijn en Moskou! af te tappen. De Russen toonden zich in het bijzon der verontwaardigd, omdat volgens hen de Amerikanen aan het ene einde van de tunnel een bord geplaatst hadden, waarop in h»* Duits en Russisch stond: Mae -n^rr* worden met toe-

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 1