Margaret Truman huwde zaterdag in alle eenvoud te Independence Rechter Liem wilde hem in 1954 uit hechtenis ontslaan Regering verontrust over onreelit in Indonesië liet Auto-ongeluk bij spoorwegovergang op Gemeneweg te Hazerswoude MAANDAG 23 APRIL Zo lunvde een ander Amerikaans meisje Elegant toilet van de bruid, maar verder een rustige, beschaafde plechtigheid Margaret Truman, de dochter van de Amerikaanse oud-president en de New-Yorkse journalist Clifton Daniel jr. (van dc New York Times) zfln za terdag in Independence (Missourri) in de echt verhonden in een plechtig heid, die weldadig aandeed in haar eenvoud. Afgezien van dc elegance van bet toilet van Margaret, had het het huwelijk van elk willekeurig meisje uit Missounschc middenstand kunnen zijn. Het gelaat van ex-president Harry S. Truman stond strak, toen hij als vader van de bruid in het schip van de kleine Trinity Episconal Church stond, waar hij zelf 37 jaar geleden ook gehuwd nas. Maar dat was alleen het gevolg van innerlijke spanning. Niet zodra was de plechtigheid achter de rug. of zijn joviale glimlach was terug en zijn stap werd weer stevig. Dc door ds. Patrick Hutton geleide plechtigheid ademde een sfeer van innerlijke rust, eenvoud en eerbied. Het was de wens van Margaret te ver mijden wat in Independence „Hullabaloo" (kouwe drukte) genoemd wordt. 25 april „Wereldpijprookdag" Woensdagavond a.s. zal in het club-1 lokaal van „De geselllghe Dampkring" te Purmerend, de 26ste april officieel worden geproclameerd tot Wereldpijp rookdag 1956, „een symbool van inter nationale vriendschap". „Op die dag zal aan een zeer hoog geplaatst persoon een vriendschapspijp worden .aangeboden wegens de wijze waarop hij de wereld- vriendschapsgedachte In het afgelopen Jaar heeft gediend" aldus „Opa" Klijzing en A. J. Poot. voorzitter en secretaris van de genoemde dampkring. Op de avond van de dag wordt de j jaarlijkse perspijprook wedstrijd gehou- den. De winnaar van vorig jaar, de heer M. van Dijk zal de wisselpijp verdedl- gen. De wedstrijdjury staat onder lei-1 ding van dr. J C. Postma. Jungschlager was dicht bij de vrijheid Welke machten maakten dit onmogelijk? «Van onze correspondent in Djakarta) Leon Jungschlager Is gestorven acht dagen voordat rechter Maengkom het vonnis zou uitspreken. Dat is nu niet meer nodig. Een verantwoordelijkheid, die in de gegeven omstandigheden met het rumoer in en rond de recht zaal ondraagbaar zwaar mag wor den geacht voor een alleen-rechtspre kend rechter, is hem daarmee van de schouders genomen. DEFILE TE SOESTDIJK. In de ochtend van Koninginne-ver- I Jaardag zal het gebruikelijke défilé j langs het Palels Soestdijk worden ge- Toch is het onjuist te menen dat in de houden, waaraan ditmaal alleen de bur- zaak-Jungschlager ge enoordeel is ge- gerij van Baarn en Soest kan deelne-1 veld. Dat viel reeds ln november 19o4. men. Het Hjkt ons goed, ondanks het overlij den van Jungschlager, daaraan te her inneren, omdat het in wezen een vrij sprekend oordeel was. In het laatst van genoemde maand, toen Jungschlager dus ongeveer tien maanden in voorarrest zat en het proces tegen hem nog niet was begonnen, is hij een ogenblik dicht bij de vrijheid geweest. Rechter Liem, die de zaak tegen Schmidt, wiens proces reeds wel een aanvang had genomen, leidde, achtte toen geen termen aanwezig, de voorlo pige hechtenis tan Jungschlager te ver lengen. Kennelijk was dit gebaseerd op de verklaringen, die ln het proces- Sohmidt waren afgelegd. Wittebroodsweken op Nassau Buiten de kerk namen de vele vrien- pen, die Margaret in dit stadje van ruim dertigduizend zielen heeft, de bormen der wellevendheid strikt in acht. In de kerk waren 60 gasten. I Truman en de nndere heren van het gezelschap waren stemmig gekleed Mevrouw Truman droeg een japon var pist-grijze Zwitserse zijde. Haarbloe pen waren witte orchideeën. J Het toilet van de bruid was een kunststuk. Het lijfje was gemaakt van pet de hand geweven Venetiaans kant. |Pe tule-vnk was van dezelfde kleur en le halslijn was met geplooide tule af- ;ezet. Na de plechtigheid in de kerk volg- Je een receptie in het huis. dat in ae wereld bekend is geworden als „Sum mier White House". Margaret en Da- 'niel sneden samen een taart van vier [etages aan. maar zij aten er zelf niets van. Ongeveer 175 personen gingen het huis van de Trumans binnen, waar champagne en cocktails geserveerd werden, samen met hors d'oeuvres. Het paar (Clifton is 42, Margaret jaar oud) was van plan 'savonds nog naar Chicago te vertrekken. Vandaar zou het per vliegtuig naar Miami en van Florida naar Nassau gaan. waar de wittebroodsweken doorgebracht zul len worden op het buitenverblijf van graaf Guy de la Fregonniére. Nederland beschuldigd van steun aan R.M.S. In een communiqué heeft het leger- commando in Makassar zaterdag Neder land beschuldigd van stëun aan de on afhankelijkheidsbeweging in de Zuid- Molukken. In het communiqué wordt gezegd, dat aanhangers van de R.M.S., die uit Ce- ram naar Nieuw Guinea zijn gevlucht, worden gesteund door de Nederlandse autoriteiten en door de Ned. Nieuw- Guinea Oliemaatschappij. „Het is dui delijk, dat Nederland van het begin af aan de ruggesteun is geweest van de be weging", aldus het communiqué Voorts wordt ontkend, dat er nog steeds 1200 aanhangers van de R.M.S. op Ceram zijn. Volgens het legercommando in Makassar zijn er nog 2000 over van wie en honderdtal over geweren beschikt. 3 in vleeswarenindustrie In een vergadering van afgevaardig den van de werkgevers- en werknemers organisaties in de vleeswaren-, vlees- conserven- en baconindustrie is over eenstemming bereikt over de bevoegd heid tot het uitbetalen vóór 1 Juli a.s. van een bonificatie van 3%. Inzake een verhoging van de lonen met 6^' ingaand met de eerste volle loonweek in september a.s. en het ge lijktijdig in werkingtreden van een be- driifspensioenfonds, waaromtrent in de onderhandelingscommissie volledige overeenstemming bereikt is, zal de werk geversorganisatie spoedig in een alge mene ledenvergadering een beslissing nemen Afdeling Gouda K.N.V.B. Doordat Esto bij Moercapelle met 30 verloor en de Nieuwerkerkers hun wedstrijd bij het Boskoopse GDS met 13 wisten te winnen, zijn de lei ders opnieuw twee punten uitgelopen. Nieuwkoop kwam thuis spelend tegen Bergambacht niet verder dan een 11 spel, terwijl Nic. Boys Zwervers met een magere 10 huiswaarts stuurde. Gouderak verpletterde het onderaan- staande Grocneweg met 102. MOERCAPELLE—ESTO Het is in Moercapelle een nogal on aangename geschiedenLs geworden tus sen Moercapelle en Esto, waarbij nog komt .dat de Bodegravers bovendien de punten nog aan de gastheren moesten laten Bovendien had de scheidsrechter nogal te kampen met de buitenspelregel, waardoor de thuisclub tot tweemaal toe kans zag te scoren. De 3—0 voor de thuisclub was stellig niet onverdiend, maar opgemerkt moet worden, dat het te harde spel van de gastheren de Rijn streekbewoners niet lag. NIEUWKOOP—BERGAMBACHT Het begin van deze ontmoeting deed het beste voor Nieuwkoop verwaahten. te meer daar Preesman in de vijfde mi nuut reeds keihard de deklat trof en kort daarop N. Segaar uit een vrije schop onhoudbaar de bal in het Berg- ambachtse net deponeerde, 1—0. On danks het duidelijke overwicht van de Nieuwkopers wist men toch geen der volgende kansen te benutten, zodat, toen in de Nieuwkoop-achterhoede Vork een fout maakte, dc midvoor vrij voor doel man Kohein kwam en deze het harde schot niet vdat te keren. 11. Na de thee ontnoud opnieuw een Nieuwkoops overwlch". :•-»ar door onzuiver schieten gingen ir=,-dere kansen verloren, zodat bij "het eindsignaal de punten gedeeld moesten worden. NIC. BOYS—ZWERVERS Het is geen grote wedstrijd geworden, die Nic Boys en Zwervers op het terrein van de eerste gespeeld hebben. Voor de thuisclub zal het stellig de enige vol doening zijn, dat dank zij een doelpunt van invaller-veteraan A. van Tricht de belde punten in Nieuwveen gebleven zijn Ook in de tweede helft bleef Nic Boys het meest in de aanval, maar de voor hoede bleek onmachtig een van de kan sen te benutten. Stand: le Klasse afd. Gouda Nieuwerk, 15—28 Groeneweg 142 Esto 14—21 Zwervers 1°—8 Moercapellt 1317 Gr. Ammers 128 Gouderak 1617 Nieuwkoop Bergamb. 1414 Nic. Boys GDS 13—13 (lUL'i'z. Med.-Adv.) kers zal dezer dagen aan H.M. de Ko ningin een camelia-variëteit aanbieden, waarvoor de Koningin toestemming heeft gegeven deze naar haar te noe- Aan mevrouw Jungschlager, op het Landgerecht ontboden, deelde rechter Liem persoonlijk mede dat haar man nog dezelfde dag uit het voorarrest zou worden ontslagen. Een verheugde me vrouw Jungschlager spoedde zich naar huis om alles ln gereedheid te bren gen voor een feestelijke ontvangst na een scheiding van maanden. Maar het was vergeefs werk. Jungschlager kwam niet naar huls, zoals beloofd was. De gevangenisdeuren gingen niet voor hem open. Dat lag zeker niet aan rech ter Liem, de man die het proces- Schmidt mot grote onpartijdigheid leidde. Machten, sterker dan de zijne, waren aan het werk gegaan om de vrijlating van Jungschlager te verhin deren en zij waren daarin geslaagd. Dat doet echter niets af aan het feit dat deze rechter toen reeds kennelijk van mening was. dat de man, die er van beschuldigd werd een der grote leiders van de mysterieuze „Nigo" te zjjn, onschuldig was. Want „zo'n ge vaarlijk misdadiger" laat men. zelfs niet teg enecn borgtocht van 100.000 roephia gelijk toen had moeten wor den gesteld op vrije voeten. Rechter Liem is, zoals men zich her inneren zal, kort daarop met ziektever lof gegaan. Meer dan drie maanden bleef hij weg. En in de zaken Schmidt en Jungschlager, die kennelijk ook voor zyn geestelijke weerstand te zwaar wa ren. keerde hij met terug. Welke krach ten destijds aan het werk zijn geweest om rechter Liems beslissing ongedaan te maken, is nooit duidelijk geworden. Voor Jungschlager is dit nu hij is gestorven materieel niet meer belangrijk. Maar er is ook nog een zaak-Schmidt, welke met die van Jungschlager nauw verbonden is, ook al werden zij dan als twee gescheiden zaken voorgebracht. Tegen Jungschlager had mr. Liem des tijds zo weinig bezwaren dat hij meende hem in vrijheid te moeten stellen. Daar mee liep hij feitelijk vooruit op zijn oor deel in de zaak-Schmidt, die immers staat of valt met die tegen Jungschlager. Het is welüoht goed deze oude feiten in herinnering te brengen, nu alle aan dacht zich op het proces tegen de oud- KNTL-kapitein Schmidt zal gaan con centreren. Koninklijk bezoek Amsterdam beëindigd Nadat de Koningin zaterdagmorgen ten Paleizc tc Amsterdam enkele vertegenwoordigingen van organisa ties officieel had ontvangen, en Koningin cn Prins 's middags een bezoek hadden gebracht aan het Pedologisch Instituut, woonde het Koninklijk Paar met gevolg 's avonds in de Stadsschouwburg een gala-voor stelling bij van Arthur Millers „Van de brug af gezien". Gistermorgen woonden Koningin Juliana en Prins Bemhard de jeugd dienst bij in dc Nieuwe Kerk op dc Dam. Voorganger w.as ds. A. T. W. de Kluis, hoofdlegerpredikant, die sprak naar aanleiding van het tekstgedeelte uit Joh. 21, waarin wordt verhaald van de verschijning van Jezus aan de zee van Tiberias. Na de kerkdienst ontvingen H.M. en Z.K.H. ds. A. T. W. de Kluis in het paleis. Nadien boden zij de leden van het dagelyksbestuur der stad en de gemeente-secretaris met hun dames een noenmaal aan. Vele honderden Amsterdammers cn talloze vreemdelingen hadden zich tegen kuart voor drie op de zon over goten Dam verzameld om het vertrek van het Koninklijk Paal in een open, a Ia daumont bespannen ealeche, voor een rijtoer door de Jordaan en de Staatsliedenbuurt gade te slaan. Langs de route stond veel publiek uit dc belde stadswijken, evenzo bij het Waaggebouw op de Nieuwe Markt, ivaay het Koninklijk Paar tot slot een bezoek bracht aan het hier onderge brachte Joods Historisch Museum. Leeftijdsgrens donores verhoogd Naar aanleiding van de toenemende verbetering van de gezondheidstoestand van het Nederlandse volk, acht de cen trale medische bloedtransfusiedienst van het Nederlandsche Roode Kruis het ver antwoord. de leeftijdsgrens van donore6 te verhogen tot 65 jaar. Tot nog toe golden voor donores de leeftijdsgrenzen In de historische kamer van het met- van jg tot 60 jaar. Het voorschrift van d«„over<*n- temidden van het zeer talrijke aantalkomstig gewijzigd, bezoekers der eveneens in het Waagge- bouw ingerichte tentoonstelling „Histo risch tin". Als aandenken ontving de Prins dc tinfiguren van Rembrandt, kapitein Banning Cock en luitenant Bertha Hertogh getrouwd Overtuigd van Jiuigschlagers onschuld Wat betreft dc Nederlandse arrestanten in Indonesië, is het dc Kamer bekend, dal de in Djakarta gevoerde politieke processen, waarbij een aantal Nederlanders is betrokken, de regering met grote bezorgdheid hebben ver vuld. aldus dc ministers van Buit. Zaken in hun Memorie van Antwoord aan dc Eerste Kamer. De ministers delen dan ook geheel de gevoelens van verontrusting van verschillende zijden in het voorlopig verslag tot uiting gebracht. Bij de stappen, die de regering heeft ten te verdedigen, bewijst zonneklaar. genomen, is zij er zich steeds van be wust geweest, dat er onder normale omstandigheden geen aanleiding zou zijn geweest, van deze zorg te doen blijken, zolang de zaak nog sub judice was. Bij het vooronderzoek en tijdens Bertha Hertogh is in Bergen op Zoom ln het huwelijk getreden met de heer Ruylenberg de twee hoofdpersonen johan Wolkenfelt. Na de huwelijksvol- op „De Nachtwacht" in een fraai j trekking ten stadhuize werd het ker- Jü v doosje. j kei rik huwelijk ingezegend in de kerk de terechtzittingen hebben zich echter Spontaan werd het Koninklijk Paar van Onze Lieve Vrouw van Lourdes. feiten voorgedaan, die op zichzelf bij zijn vertrek van het Waaègebouw Zoals bekend heeft Bert na Hertogh m j ios Van de latere uitspraak van de door dc saamgestroomde ouderen en 1059 in het middelpunt der publieke be- rechter zodanig onrecht inhouden, jongeren .lang zullen ze leven" toege- langstelling gestaan door haar huwe- dat daartegen nog voordat het proces zongen. Om even voor tfalf vijf verliet lijk met Mansoer Abadi Na een rechts- voltooid was bij de Indonesische rege- het Koninklijk Paar Amsterdam op weg geding in Singapore is dit volgens de ring krachtig moest worden geprotes- naar Paleis Soestdijk. Het vijf-daags Mohammedaanse ritus voltrokken huwe- bezoek aan de hoofdstad was beëindigd.lyk ongeldig verklaard. Gistermiddag vond op de overweg op de Gemeneweg. onder de gemeente Ha zerswoude een ongeluk plaats doordat een r de sloten. De overweg wordt automatisch beveiligd. Uit de richting Hazerswoude-dorp na derde een personenauto, bestuurd door de heer M. R. Blok. uit. Rotterdam, de spoorwegovergang, waarvan de bomen 14—11 I juist werden gesloten. De heer Blok 1513 week naar links uit, reed over de vlucht- I heuvel en botste tegen een mast op. het bord „Aanraking der dra den levensgevaarlijk" is bevestigd. De paal werd verbogen en kwam over de rails te hangen. De trein, die om 2.35 uur uit Leiden was vertrokken naderde even later de overweg. Daar alle seinen op veilig stonden reed de trein met on verminderde snelheid en kon niet tijdig 6toppen voor de omgebogen paal. Daar door werd de trein aan de rechterzijde ernstig beschadigd en werden 31 ruiten vernield. De auto was niet op de rails terecht gekomen, zodat deze niet door de trein werd gegrepen Waarom de heer Blok niet tijdig heeft gestopt was nog niet bekend, daar hü nog met gehoord was. In ieder geval is er geen remspoor te vinden. De personenauto werd door de botsing met de paal ernstig beschadigd en de bestuurder brak enkele ribben; een naast hem zittend meisje werden en kele tanden uit de mond geslagen. En kele passagiers uit de trein kregen snij- wonden, doch niemand werd ernstig ge wond. (Foto LD./Van Vliet) teerd. Ook elders in het buitenland moest de aandacht worden gevraagd voor het zeer onbevredigende verloop van deze strafprocessen, waarbij aan de verdachten zelfs een adequate ver dediging wordt onthouden. Diep tragisch Bij dc afsluiting van deze Memo rie bereikte de ministers ruim een weck voordat de met zoveel spanning tegemoet geziene uitspraak ln zijn zaak zou plaatshebben, het schok kende bericht van het overlijden van de heer Jungschlager. De deelneming der regering gaat in de eerste plaats uit naar de zwaar beproefde familie van de overledene, van wiens on schuld de regering volstrckl over tuigd is. Het feit, dat het door het vervolgingsapparaat gepleegde on recht, voor zover zulks althans mo gelijk zou zijn geweest, geen tegen wicht meer zal kunnen vinden in een uitspraak van de Indonesische rechter, geeft aan het overlijden wei een diep tragisch karakter. De kwestie der advocaten Met betrekking tot de van verschil lende zijden gestelde vragen over dc verdedigmg in de processen delen de ministers mede. dat zich ook thans nog in Indonesië advocaten bevinden, ook van Indonesische nationaliteit, die. zo als indertijd mr. Bouman en mr. Nany Razak .in staat waren c.q. zouden zijn om de verdediging van de heren Jung schlager en Schmidt op zich te nemen. Het streven van de Nederlandse re gering was erop gericht om figuren voor de verdediging aan te trekken, ten aanzien van wie nlinme'r zou kun nen worden gesteld, dat zij enige rol hebben gespeeld in de verhouding tus sen Nederland en Indonesië. Daarom viel de keuze van de rege ring op de heer Curtis Bennet Deze poging werd echter door de Indone sische regering gefrusteerd. Vervol gens werd eveneens vergeefs gepoogd de Amerikaanse advocaat Horsky als adviseur aan te trekken. Het in augus tus 1955 opgetreden kabinet (Hara- hap) gaf terzake van het voorzien in de rechtsbijstand van een tegemoet komender houding blijk, het verklaar de zich bereid een Nederlands advo caat met langdurige Indonesische er varing in Indonesië toe te laten. Met volledige instemming van de Indone sische regering aan wie tevoren op verzoek van minister Anak Agoeng een lijst van drie personen was overhan digd. viel de keuze op mr. van Empel. Dat mr. van Empel tenslotte niet als verdediger kon optreden was het ge volg van de weigering van dc betrok ken rechters hem als zodanig toe te laten .ln strijd met dc terzake gelden de Indonesische wetten. Het feit, dat kort tevoren mr. Stoffels, advocaat te Amsterdam, wel werd toegestaan een aantal van deelneming aan de zg. R M-S.-opstand beschuldigde verdach- dat noch de vigerende wetten, noch de algemene rechtsbeginselen zich in In donesië tegen het optreden van bui tenlandse advocaten verzetten. Vrijheid in gevaar De Nederlandse regering deelt de verontrusting van vele (andere) leden, die van mening zjjn. dat de fundamentele menselijke rechten en vrijheden van Nederlanders ln Indo nesië niet buiten gevaar zijn. Alleen de Indonesische regering zelf kan de noodzakelijke rechtsbescherming ge ven; effectieve middelen om haar te dwingen bestaan niet. Verscheidene landen, die zowel met Indonesië als met Nederland vriend schappelijke betrekkingen onderhou den. hebben aait de Indonesische rege ring doen blijken van hun bezorgdheid betreffende de rechtsbescherming, wel ke aan Nederlanders in Indonesië wordt verleend, terwijl thans ook in het buitenland de pers in toenemende mate kritiek uitoefent op het onrecht, waaraan deze Nederlanders zijn blootgesteld. De regering blijft steeds attent op mogelijke andère middelen, die door haar nog zouden kunnen wor den aangewend om aan dit onrecht een einde te maken. Geen verandering in tegenstelling Oost-West Met de overgrote meerderheid der leden zijn de ministers van mening, dat het karakter van dc antithese Oost-West geen wezenlijke wijziging heeft ondergaan De verklaringen, welke tijdens het laatste congres van de communisti sche party in de Sovjet-Unie zijn af gelegd betreffende verschillende com munistische leerstellingen, geven geen aanleiding een wyziging in de doel stellingen van de buitenlandse poli tiek aan te nemen, aldus de ministers van Buitenlandse Zaken in hun Me morie van Antwoord aan de Eerste Kamer. Tijdens de voorstellingen van „Tltus Andronicus", het bloedige drama van Shakespeare, in Strafford-on-Avon (Engeland), zijn reeds zoveel toe schouwers flauw gevallen, dat in het vervolg een groep personeel van de G.G D met een ambulance in het gebouw aanwezig zal zijn. Tijdens één voorstelling vielen tien mensen flauw. In het stuk wordt Lavrnia de tong uitgesneden en eet Tamora een pastei, waarin vlees is verwerkt van de lichamen van haar twee zoons. De ergste scène is wel die. waarin Titus zyn eigen hand af snijdt. Hierbij wordt achter de coulissen „prachtig het kraken van de beenderen" nagebootst. De voor stellingen blijken tóch een groot succes te zijn. Moskou's burgemeester is een man naar ons hart. Toen hij onlangs een bezoek bracht aan Londen, vertelde hij, dat hij graag naar New Orleans zou gaan om daar eens lekker te eten. New Orleans is de bakermat van de jazz, zei men de hoge be zoeker. Oh. antwoordde dc burge- vader ik ben benieuwd hoe dat z*l smaken, ik heb het nog nooit ge proefd.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 9