North State Vrijdag erepromotie dr. Weleker topkwaliteit voor 7 c Verreweg de meest gerookte Amerikaan Prof. dr. A. D. Fokker gehuldigd door Nederlandse natuurkundigen 95ste jaargang Maandag 23 april 1956 Tweede blad no. 28813 Neerlandia's accord con con eert trok oeverholen bewondering Cultuur groeit met nieuwe middelen Wie promintente musici opsomt deze stad, moet ook Lauw Boeliaard roemen. Hij is een onzer orkestleiders. Van „maar" accordeonisten. Maar. zyn accoredons zijn niet meer „maar" cordeons. Wy droegen al eerder onze steentjes by tot verjaging van het vooroordeel op dit stuk. Men moet willen zien dat hier cultuur groeit met nieuwe midde len. langs nieuwe paden! Het serieuze accordeonorkest is in vijf jaar tyd verder gekomen dan de blazers korpsen in een halve eeuw: de gelu- kige uitzonderingen niet te na gespro ken Overwegend heeft het accordeon de liefde van „de kleine man". Het stof feert zijn bestaan. Maar In dit bestaan rermeerderen de tekenen van cultureel besef. De kinderen met aanleg modderen niet meer. gaan naar het onderwijs Dit onderwijs is thans goed en het instru ment kent een voor kort niet gedroom de perfectionering. De besten worden verzameld in orkesten. Van de 300. die ons land rijk is, zijn er een vijftal die de rang van kamerorkest bereikten. Daarvan herbergt Leiden de twee be langrijkste: „Accordanto" en „Neerlan- dia". Over het eerste schreven we onlangs in termen van onverholen bewondering. „Neerlandla". dat voor het eerst avond vullend optrad, verdient die bewondering in minstens geiyke mate. Alle leden vol doen aan de voorwaarde van solistische bekwaamheid. Htm instrumentarium be staat. buien de le. 2e. 3e en 4e stemmen, uit twee basaccordeons, een elektronium. trom en pauken. Het optreden van „Neerlandia" in de Burchtzaal geschiedde op invitatie van de muziek- en toneelvereniging ..Nut en Vermaak". Het programma had diens volgens een lichte, maar gedistingeerd gebleven toets. Zo zijn we, beginnend bij de Kalief van Bagdad, Sibelius" „Fin- la ndia" en „Rosamundé", o.m. langs de mooie blauwe Donau en Orfeo's Onder wereld gevoerd naar de „Aunen Polka" van Strauss, om te eindigen met een Würthner-ouverture en de Duivelsdans van Helmesberger. Men luisterde onmiskenbaar geboeid, gepakt door de orkestrale discipline, de samenklanken van symfonisch niveau, de kunstige toepassing van de crescendi en dinunuendl. Welke een praohtige don- Middag van kleinkunst Ten bate van het dierenbescherniend streven der Anti-Vivisectie-Stichting, n.l. te komen tot een vivisectie-vrije leerstoel, traden zaterdagmiddag in de grote zaal van het Leidsche Volkshuis de voordrachtkunstenares Jiswalda van Ittersum en de pianist Han Beuker op. De hoofddistrictscommissaris te. Lei den. de heer C. Lau, heette de enkele aanwezigen van harte welkom en v in het kort nog eens op de voornaamste doelstellingen van de A. V. S. Hij be treurde het ten zeerste, dat velen in o land nog niet weten wat vivisectie en wekte in verband hiermede allen op aan het werk van de A. V. S. zo mogelijk bekendheid te geven. Het programma, dat voornamelijk uit werkjes van Annie M. G. Schmidt Han Beuker bestond, werd door Jis walda van Ittersum ingezet met „Drie vrouwentypen" en „Coccen" van Annie Schmidt. Bijzonder aardig werd voorge dragen „De Hoeksema's" en „Dit was dan de Freule van Roetsfiderele". Van Han Beuker was er o m. „De juf uit Oostdam", „De klokken" en artistieke". Beschaving en bescheiden heid kenmerkten het (belangeloos) op treden van Jiswalda van Ittersum. die op de piano uitstekend werd begeleid door Han Beuker. Deze laatste gaf nog een gewaardeerde piano-solo. Beiden kregen een attentie aangeboden. In de pauze was er gelegenheid de litteratuurtafel en de tafel met de ten toongestelde dierfiguurtjes te bezich tigen. D. A. M. VERS TRAETEN ERE-LID VAN L.PJVI.G. Tydens de m de Jacoba-zaal van ,Den Burcht" gehouden feestelijke jaarbijeen komst van het Leids Politie Muziekge zelschap heeft de ere-voorzitter van het L.P.M.G., de heer J. Dreeuws. medege deeld, dat het bestuur besloten had de secretaris, de heer D. A. M. Verstraeten, te benoemen tot ere-lid van dit gezel schap. De heer Verstraeten, die deze functie thans 25 jaar met grote nauw keurigheid heeft vervuld, kreeg tevens een geschenk aangeboden Ook aan de huidige voorzitter, de heer F. J. Teunissen, die thans dertig jaar deel van het bestuur uitmaakt, werd een cadeau overhandigd. MARINE-SANATORIUMFONDS De afd. Voorschoten-leiden van de Militaire Belangenvereniging van be roepsschepelingen bij de Zeemacht or ganiseert op woensdag 9 mei a.s in „Den Burcht" een propaganda-avond ten bate van het Marine-sanatorium- fonds. dit is de t.b.c.-bestrijding voor ge zinsleden van het marine-personeel en de gezinsverzorging. TONEELAVOND „DE STALEN BAND" Zaterdagavond gaf de toneelafdeling van .De Stalen Band" in de recreatie zaal van de HOW en de NEM aan de Zoeterwoudseweg een opvoering van het bekende stuk ran Herman Heyermans „Op hoop van zegen". Nadat de vice-voorzitter, de heer A. de Graaf, een woord van welkom had gesproken, gaven de tonelisten onder regie van de heer A. C. v. d Woerd een voor amateurs alleszins aanvaardbare opvoering van dit spel van de zee. Gelet op de grote belangstelling, zal van dit stuk zaterdag een reprise gegeven wor den. Tijdens het boksprinen is zaterdag ochtend een 10-jarige leerlinge van de Zuiderparkschool aan de Asserstraat ge vallen .tengevolge waarvan het meisje haar rechteronderarm brak BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBORFN: Johannes Jacobus, zn van J. J. v. Loef en J L. de Jonge: Apolonla Bertruda Hyaclnthus. dr van H. B Duivenvoorde en C M. Disseldorp; Jan. zn van J Mossel man en J. Boom. OVERLEDEN: kere kleur vonden we in Sibelius, welk een zangerigheid in Sohubert! De tim bres hadden kristallen zuiverheid, de toon miste nooit heldere draagkracht. Dikwijls dacht m enaan het kerkorgel, men kon zelfs een onvervalste hoorn horen! D? onvertroebelde doorzichtig- Boeliaard neemt zeer vlotte tempi, een door dp t0Dieidinz lkele m.i»l ten L-acte E ,n ri* innerliilre 0001 Qe lopieiaing enkele maal ten koste van de innerlijke rust. Cantilenes wensten we wel eens iets bieder van uitspraak en afsluitin gen van periodes soepeler verlopend. We hebben dus ternauwernood aanleiding voor kritiek. Terecht werden dan ook twee toegiften noodzakelijk, waarbij het aantrekkelijke bekende werk van Fuci. Aan de uitvoering deed ook het dub- belmannenkwartet „Stmpre Avanti" meer deels met orkestbegeleiding, deels zon der en dan onder directie van Joh. v. d. Broek Het zwaartepunt lag ui de accor deonaal begeleide nummers een com positie van Curt Mahr. Verdi's Slaven koor en Elgar's ..Land of Hope and Glory". Geestdriftig zijn we niet over dt combinatie koor-accordeon, daar d:t de stemmen niet ten goede komt. of- scnoon Elgar het wel verdroeg omdat de begeleiding daar maar een harmonische functie bezit. Sempre Avanti" is wel erg op het vo lumineuze mgest: ld Een w:aardebeoor- deling, gemeten aan „Neerlandia" zou hachelijk zijn. Dit kwartet beweegt zich op het vlak van het dilettantisme, ter wijl het orkest beroepsspel binadert. Er komt bij dat het koor nummers ten beste gaf. die in het vak „vermaak" thuis zi)n en buiten muziekkritise beoordeling val len Men zingt, toegewijd uit volle borst, vooral met alle registers wijd open. als hit er toe leidt met patetische heroïek, zoals in een zeeheldenlied. als waren ze zo de he'den zelf! Harteiyk heeft het auditorium op hun verrichtingen gereageerd: Demonstratie Muziekschool „Toonkunst" Van blokfluit- en Gchrclsklassen Tydens een zaterdagmiddag in dc foyer der Stadsgehoorzaal gehouden demonstratie der blokfluit- en Geh- relsklassen van de Muziekschool Toonkunst hebben de talrijke aanwe zigen een uitstekend inzicht verkre gen in het Jeugdondcrwiis. dat aan deze school gegeven wordt. De directeur, de heer Henk Geirnaert constateerde in zijn openingswoord tot z.ijn groot genoegen, dat de belangstel ling voor het jeugdonderwijs steeds groter wordt en dat men in brede krin gen gaat inzien, hoe belangrijk het al gemeen vormend muzikaal onderwijs, waarnaar ook de belangstelling van de overheid uitgaat, is. Het algemene streven is. dat geen leerling met het instrumentale onder wijs begint, alvorens hij enige jaren dit algemeen vormend onderwijs, dat zulk een uitstekende ondergrond verleent, heeft gevolgd De blokfluit - er zijn thans op de school reeds niet minder dan 200 jeugdige blokfluiters' - geeft ten deze een uitnemende voorbereiding ter latere bespeling van piano, viool, cello enz. Op het gebied van zuiverheid, samenspel, meerstemmigheid, nuance ring en,- valt op deze wijze eveneens reeds veel te leren De lerares, mej De Jong. kwam hierop met haar talrijke leerlingen uit diverse klassen uitstekend voor de dag. Het viel daarbij op. welke frappante vorderingen er reeds in korte tijd. o a van septembber verleden jaar. waren gemaakt Ook de demonstraties van het Gehrelsonderwijs leverden het overtui gend bewijs, dat de muzikale ontwikke ling. waarvan de grondslagen op zo jeugdige leeftijd worden gelegd, tref fende resultaten afwerpt. In het alge meen kan gezegd worden dat de niéu were inzichten op muziek-pedagogisch gebied, ook op de Muziekschool Toon kunst te dezer stede volop ingang heb ben gevonden en bijdragen tot een ver heugende wending met veelbelovende mogelijkheden voor de jongens en meis jes die hieraan in zo groten getale deel nemen Binnenkort hopen ook de leer lingen van me) Lems en de heer Van Kapel him prestaties te tonen Met grote aandacht zijn deze demon straties gevolgd „Unitas" viert feest DRIE GOUDEN C.N.V.-INSIGNES UITGEREIKT De jaarUJkse feestavond van de Ned. Chr. Bond van werknemers ln de Tex tiel- en Kledingbedrijven „Unitas" werd zaterdag in het wykgebouw „Prediker" gehouden. De voorzitter van de Leidse afdeling, de heer S. Stokkel, hield een korte ope ningsrede waarin hij o.m. mededeelde, dat de loonsverhoging van max 6% en de toeslag van 3% over 1955 ook aan de textielarbeiders zal worden uitgekeerd. Deze verbeterde sociale toestanden stem men tot nadenken. Zo langzamerhand 'orden alle moeilijkheden en wensen de vakbonden aan de regering kenbaar gemaakt. Mede hierom is het van belang, dat de grote groep van ongeorganiseerden moet ver dwenen De ongeorganiseerden werken, zonder dat ze het zelf weten, de verdere verbetering van de sociale toestanden te gen. Wij moeten, aldus spreker, trach ten hen hiervan te overtuigen. De hoofdbestuurder, de heer L. Oos- terom, maakte in een kort woord dui delijk voor wie de nieuwe regeling geldt en hoe de toeslag over 1955 nu precies in elkaar zit. ..Unitas" liad deze avond drie jubi larissen in haar midden t.w de heren H. Vink. J. van Meteren. en P. Filippo zij waren gedurende 25 jaar ononder broken lid van de Bond Deze drie oud gedienden kregen behalve een bloemen hulde het gouden-insigne van het C.N.V. Het toneelgezelschap M.R.L uit Voorschoten, vulde de avond met het toneelstuk „De Man in Burger". De op voering van het stuk liep wel wat stroef Een eenvoudiger stuk. met wat meer vaart, zou zeker beter op zijn plaats zUn geweest. In de pauze zorgde een door drie Jon gens gevormd accordeonbandje voor vroiyke muziek. T.I.G. besloot zilveren jubileumviering Met feestavond in Stadsgehoorzaal Het zilveren jubileum van de To neelvereniging „Tot Ieders Genoe gen". dat met tal van festiviteiten Is herdacht en reeds op 15 oktober in zette met een Schouwburgvoorstel- ling, werd zaterdag besloten met een feestavond in de geheel bezette die een vrolyk besluit bracht aan een met veel enthousiasme gevierd zilveren feest. Voorzitter A. Arentsen. die de vele aanwezigen, o.w. afgevaardigden van de Natu, K. en O. en enkele bevriende verenigingen hartelijk welkom heette, had voor de aanvang van het feest voor enige trouwe T.I.G.-vrienden nog een verrassing in petto. Allereerst werd mevr. Cozijn op het podium geroepen. Zij had drie jaar achtereen zitting ge had in het bestuur van het ledencomi- tè. dat zulk een groot aandeel had in de vorbereiding (spaaractie) van het haar een bonbonniére aangeboden, feest. Naast woorden van dank. werd Ook voor het donateurscomitè had voorzitter Arentsen veel woorden van hulde en dank Terwijl er voor de he ren van dit comité een sigarenaanste ker met inscriptie was. kreeg het ■rouwelijke besturuslid eveneens een bonbonniére aangeboden Aangezien alle goede dingen uit drieën bestaan, volgde tenslotte de huldiging van me vrouw Werk. In haar woning werd vóór 25 jaar de donateursverenigmg opgericht. Mevr. Werk. die 25 jaar haar krachten aan deze vereniging Lezers schrijven.... ST.-JORIS 1956... Kort na dit jaarlijkse feest van her nieuwing der belofte zal door gebrek aan leiding de verkennerstroep van groep VI der N.P.V ophouden te be staan Broeders, vnenden en kennissen worden hier van harte bedankt voor de gegeven moeite, die helaas vergeefs ge bleken is. Tenzij nü een oud-PV zich aan meldt om zich met enthousiasme te gaan wijden aan de taak van hopman. Juist nu ae mogelijkheid bestaat, dat de troepen binnenkort onder betere om standigheden zullen kunnen werken, zou opheffing van één der weinige thans nog bestaande troepen bijzonder Jammer eijn Het is nog mogelijk dat iemand van daag St-Joris! een beslissing neemt die ons lot kan doen keren. In dat geval gaarne po. bericht aan A C. Tobi, Rapenburg 52a. Leiden (overdag telef. 31046). Syinfonie-ockest van het Amerikaanse zevende leger in Leiden Geeft o.a. concert in Hillegom net „United Statos Seventh Army Symphony Orchestra", het Symfonie orkest van het Amerikaanse Zevende Leger in West-Duitsland, brengt deze week een bezoek aan ons land. Gedu rende deze tiid zijn de orkestleden on dergebracht in de Doelenkazerne te Leiden, waar zij zaterdagavond zyn aangekomen. Het orkest, dat uitsluitend uit solda ten bestaat en het enige grote symfo nie-orkest van het Amerikaanse leger is. geeft hedenavond in de zaal van Tres long te Hillegom en woensdag 25 april in de Sint Laurens Kerk te Alkmaar onder leiding van soldaat Henry Lewis een concert. De baten van beide concer ten. die om 8 uur s-avonds beginnen, komen ten goede aan het Kóningin Wilhelniinafonds voor de kankerbestrij ding. Het programma vermeldt onder meer werken van Haydn. Brahms en Sibelius. Sinds zijn oprichting in het voorjaar 1952 heeft dit unieke orkest met een klassiek zowel als modern Amerikaans repertoire een internationaal publick van militairen en burgers geregeld we ten teboeien. Het heeft tot op heden zes verschil lende jonge dirigenten gehad en heeft verder verscheidene malen onder lei ding van een bekende gast-dirigent ge speeld. Korporaal Samuel Adler. een vooraanstaande jonge componist, die op het ogenblik muziek studeert aan de „Southern Methodist University", werd destijds belast met de taak. in West-Duitsland uit soldaten-musici een yrafonie-orkest samen te stellen Na •ele audities in de Amerikaanse Zone had de uiteindelijke selectie van perso neel plaats en konden de repetities op basis van een achturige werkdag begin nen Dat was in Juni 1952. Het is het orkest niet gemakkelijk ge vallen. in artistiek en muzikaal opzicht op de been te blijven en wel omdat het aantal overplaatsingen in militaire kringen nu eenmaal zeer groot is. Dat moeilijkheden van deze aard het orkest niet bespaard zijn gebleven, be wijst wel het feit, dat begin 1953 zowel dirigent Adler als meer dan de helft van de orkest leden het lot van over plaatsing trof. Sergeant (toen nog ge woon soldaat) Andrew M. Heath, de nieuwe dirigent, stond eigenlijk weer aan een nieuw begin Toen kort daar na korporaal James A. Dixon, die later de dirigeerstok weer van Heath zou overnemen, de „United States Naval School of Music" te Washington. D.C., verliet en in Europa werd gestation- neerd. kon men met twee auditieteams de Amerikaanse troepen in West-Duits land op capabele musici onderzoeken. De repetities konden in juni "53 worden hervat en op 17 juli oogstte het orkest met een openingsconcert in Stuttgart veel succes. Uit die tijd dateren ook de begeleidingen van Menottis opera's ..The Old Maid en the Thief en „The Telephone". Onder leiding van sergeant 1 later ser geant eerste klasse) Kenneth D. Scher merhom heeft het orkest meer dan 140 concerten gegeven, niet alleen in de Amerikaanse Zone. maar West-Duitsland en ook in de Oosten rijkse steden Salzburg. Wenen en Linz Schermerhorn was ook dirigent, toen het orkest in 1955 een tournee maakte in Frankrijk (Straatsburg. Lvon. Bor deaux). Italië (Milaan. Turijn. Genua. Florence. Napels. Rome) en Groot Bnttannië (Belfast. Edinburgh. Glas gow. Manchester en Londen). Na zijn terugkeer nam sergeant toen soldaat eerste klasse) Ronald heeft gegeven, werd verrast met een prachtig boeket bloemen. Nac' de voorzitter van het dona- teursLumite namens allen had bedankt voor deze vriendelijke geste „over 5 jaar hopen wij weer present te zijn" presenteerde Gé Hofenk de cabaret revue .Dolle dwaze dingen", waaraan o.a. medewerkten Cees de Lange (hal lo). Lucic Steyn, The Chico's. de Anne- bclles en Co en Roland Wagter Jr. In derdaad waren het dolle dwaze dingen, die dit gezelschap met vlotte vaart over het voetlicht bracht. Het werd dan ook een avond van vrolijk ver maak. gezonde humor, afgewisseld met zang, muziek en dans. Een geanimeerd bal onder leiding van de heer J. Alplienaar en met me dewerking van het Ballroomorkest van Cor Vincourt bracht tenslotte tot ieders genoegen een middernachtelijk en vrolijk einde aan dit zilveren feest van „Tot Ieders Genoegen". Samenwoning Woningnood schijnt ook in de vogel wereld voor te komen. Bij de heer B. Bakker in het Friese plaatsje Lollum delen nl een eend en een houtduif hun nestplaats, een z.g. „eendenkorf". ge- zusterlijk en deponeren er om de beurt een ei in. Dit kan wel eens aanleiding geven tot moeilijkheden, want een hout duif legt gewoonlijk slechts twee eieren achter elkaar, terwijl het broedsel van een eend wel 12 k 16 eieren kan bevat ten! De 3 mag afgetrokken van winst Medegedeeld wordt, dat de bedrij ven die uit de winst over 1955 3% uit keren aan hun werknemers, vennoot schapbelasting verschuldigd zullen zijn over de winst verminderd met voor noemde 3'c. Prof. dr. H. v. d. If aal promotor Vrijdag a.s. zal in het Groot Auditorium de promotie plaats vinden van dr. A. Weleker uit Amsterdam tot eredoctor van de I^idse Universi teit. Als promotor zal optreden prof. dr. H. van de Waal. hoogleraar in de kunstgeschiedenis en directeur van RUksprentenkahinet. De Leidse Senaat besloot op 21 maart dr. A Weleker te Amsterdam het ere doctoraat in de faculteit der letteren en wijsbegeerte te verlenen op grond van diens wetenschappelijke verdien sten op het gebied van de Nederlandse kunstgeschiedenis, in het bijzonder het terrein van de zeventiende eeuwse tekenkunst. Dr Weleker verrichtte zijn kunst historische arbeid, die getuigt van een groot stijlkritisch kennerschap en een opmerkelijk vermogen tot interpreta tie van historische gegevens, als .ama teur" ln zoverre, dat hij van beroep chirurg is en als zodanig tot voor kort een drukke praktijk in de hoofd stad uitoefende en ook op medisch terrein veel publiceerde. Zijn arbeid op kunsthistorisch terrein staat op een dergelijke hoogte en is van zulk een omvang, dat deze elke beroepsconser vator van tekeningen zou sieren, aldus Jiet oordeel van de senaat in de over wegingen. die tot verlening van het Geslaagde uitvoering Zaterdagavond gaf de Leidse Accor deonvereniging „Con Brio' ter gelegen heid van haar 3-jarig bestaan een ge slaagde uitvoering in de geheel gevulde zaal van de speeltuinvereniging ..Oos terkwartier". Het gaat met Con Bno steeds vooruit; zowel het aantal leden en medewerkers, als ook het aantal luisteraars is steeds groeiende. Ook de onderlinge verstandhouding en het be grip tussen de dirigent, de heer Lancel en de leden is zeer goed, zoals voorzitter v. d. Laan in zijn openingswoord deed uitkomen. Dat dan ook onder zulke om standigheden de prestaties steeds beter worden spreekt wel haast vanzelf. Behalve Con Brio deden ook verschil lende leerlingen van de heer Lancel zich horen, waarvan we willen noemen, de 9-jarige Jantje Harteveld en Sjaak Vermeer. Als vaste medewerkers traden op de heren J. v. Eijk (tenor) en J. Kriek (bariton), die zich elk afzonderlijk en als duet in „de Parelvissers" van Bizet deden horen Ook de „Wolsoni's" brachten enige aardige nummers. Tot slot werd er nog wat gedanst onder leiding van B. Fransen en met medewerking van „The Rhythm Club" T. Wisse. heerste zaterdagmiddag grote vreugde op het met vlaggen versierde terrein van de Speeltuinver Morsch- kwartier. waar de twaalftallen van Morschkwartler en de Algemene aan traden om de laatste korfbalwedstrijd te spelen Morsclikwartier I was reeds kampioen geworden van de adsp com- geheel i petitie 1B en promoveert daardoor naar de afdeling IA van de Leidse Korfbal- bond. Vooraf werd het kampioens twaalftal gehuldigd door de voorzitter van de speeltuinver. de heer P. J. Ma- Jolee. Voor de jeugdige sportmensen was het een prachtige bekroning van hun enthousiasme, toen de heer Schouten namens de LICB de kampioensmedaille uitreikte Des avonds werden de spelers eredoctoraat hebben geleid. Met dr Weleker mee telt de Leidse Universiteit thans tien eredoctoren, namelijk Prinses Wilhelmma (1925). Koningin Juliana (1930 b Winston Churchill (1946i. prof dr W E. Hocking (1948). lord W M Hailey (1948). dr P J. Waardenburg (1954'. dr J Schlumberger (1954). dr E. M. Forster (1954) en dr. Victor E. van Vriesland '1954). Er zijn thans zes Leidse eredoctoren in de letteren en wijsbegeerte, drie in de rechten en een in de geneeskunde. Verschillende stijlen en eeuwen ontmoeten elkaar. Boelganin. de Russische premier, in gezelschap van de Lord-Mayor van Londen. Sir Seymour Howard (links) in specteert een van de wachten bij zijn bezoek aan Mansion House. LEIDERDORP BURGERLIJKE STAND Geboren: Lydla, dr van G. J. de Haas en C Geerlof Ondertrouwd: M. van Dodewaard. 23 Jr en M R van de Groep. 21 Jr; A. Wljers. 23 Jr en D. Verhoogt, 21 jr. Getrouwd: W. H. Moraal en A, Spaar garen; C. Baars en N. Botermans. COMITÉ OUDEN VAN DAGEN Het comité Ouden van Dagen dat tien jaar geleden werd opgericht, wil ter gelegenheid hiervan een tocht van een gehele dag voor de ouden van dagen organiseren, in plaats van een halve dag. zoals gewoonlijk. Daar dit hogere kosten meebrengt, hoopt men dat de binnenkort te houden collecte meer zal opbrengen dan gewoonlijk. De toneel club „Óns Genoegen" zal voor dit doel een voorstelling geven op 26 mei in het dorpshuls. WASSENAAR FLATGEBOUW VOOR OUDEREN NED. PROTESTANTENBOND Binnenkort kan de goedkeuring ver wacht worden van de plannen voor een flatgebouw voor ouderen, dat op het terrein aan de Prlnsenweg te Wasse naar gesticht zal worden door de afd. Wassenaar van de Nederlandse Protes tantenbond Het gebouw, dat ontworpen werd door de architect J J Hornstra. zal vier en vijftig 2-kamerflats beiatten en enkele centrale voorzieningen, bijv. een keuken. De bouw wordt gefinancierd door een levensverzekeringmaatschappij. De Bouwkosten zullen anderhalf a twee miljoen gulden bedragen. Verwacht wordt dat de bouw ongeveer anderhalf jaar zal duren. CIGARETTES I U Ct Derde erelid der Vereniging Te Utrecht is zaterdagmiddag aan prof. dr. A. D. Fokker, oud-hoogleraar te Dit geschiedde tijdens de viering van het 35-jarig bestaan van de Nederland se Natuurkundige Vereniging Prof. dr. A. D. Fokker te Beekbergen werd tot erelid van de vereniging be noemd wegens zijn grote verdiensten LEIDERDORP Programma Koninginnedag en bevrijdingsdag Het programma voor de feestelijkhe den ter gelegenheid van de verjaardag van de Koningin en de bevrijdingsdag is verschenen en biedt vooral voor de kinderen aantrekkelijke punten Op Koninginnedag zullen de kinde ren des morgens een aubade brengen bij de burgemeester De kinderen stellen zich daartoe te half negen op aan de Acacialaan. waarna de aubade te 9 uur zal plaats hebben. Om half tien zijn er kinderfeesten ln Irene 'voor de kleu ters) en het dorpshuis (klassen 3 en 4) s-Middags zijn de kinderen uit de klas sen 5 en 6 in het dorpshuis Deze fees ten worden georganiseerd door dc Oranjevereniging en de verschillende buurtverenigingen. er op 28 en 30 Voor de ouderen ..■■■piPiSH Ondrejka de leiding over. Onder zijn speelsters in het clubhuis feestelijk ont- april een toneelavond in het Dorpshuis directie werd weer m Frankrijk en ook vangen, waarbij verschillende ouders Ons Genoegen brengt dan Drie is te in Denemarken geconcerteerd. Nog tegenwoordig waren. veel maar kort geleden werd soldaat Henr\ Veel vriendelijke woorden werden Op 5 mei is er voor de ouderen een Lewis, die vroeger bassist is geweest in hier gericht tot de kanipioennen en tot filmvoorstelling in Irene Vertoond zul- het ..Log Angeles Philharmonic Or- de heer H C Popken. die dc jeugdige len worden De bevryding van Neder- chestra". wegens overplaatsing van On- korfballers- en korfbalsters bij de trai- land" en „Verloren grenzenDe kin-1 leden van d? vereniging de inrichting drejka tot dirigent benoemd. ning leiding gegeven heeft. 1 dervoorstelling is s-middags in Irene, van het bureau aan. 1 het ere-lidmaatschap t voor de beoefening van de natuurkunde 111 Nederland, o.a als hoofdredacteur se dert 1921 van het door de Nederlandse natuurkundigen opgerichte en in 1934 tot internationaal natuurkundig publi- katieorgaan uitgegroeide tijdschrft „Phy- sica". In 1946 verwierf prof. dr. G. Holst het erelidmaatschap der Nederlandse Na tuurkundige Vereniging. Voordien was deze onderscheiding slechts aan de in 1943 overleden grote natuurkundige prof. dr P Zeeman ten deel gevallen In de morgenbijeenkomst werd een bij zondere wetenschappelijke vergadering gehouden, tijdens welke een drietal in leiders. prof dr C J Gorter te Leiden, prof. dr H B G. Casimir te Eindhoven en prof dr. C J Bakker te Genève een overzicht hebben gegeven van de ont wikkeling van het experimenteel en theoretisch natuurkundig onderzoek ge durende de laatste tien jaren in ons land. D? voorzitter van de Nederlandse Na tuurkundige Vereniging, prof. dr. H. Brinkman uit Groningen, sprak een lus trumrede uit, waarin hij een historisch overzicht gaf van de activiteiten van de vereniging met name over de laatste tien jaren, waarin het ledental verdubbelde. Hij reikte aan prof. Fokker het diploma verbonden aan het ere-lidmaatschap van de vereniging uit Prof. H. Gerding, voorzitter \an d: Koninklijke Nederlandse Chemische Ver eniging bood de jubilerende natuurkun dige vereniging een klok voor het bureau te Amsterdam aan Prof. Fokker bood tenslotte namens d

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 3