LEIDSCH DAGBLAD Massa-demonstratie van Polen in het hart van de Britse hoofdstad WEERBERICHT Regering veroordeelt opzegging plechtig gesloten verdragen Jiingschlagers stoffelijk overschot komt naar Nederland 95ste jaargang MAANDAG 23 APRIL 1956 No. 28813 Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 7.—per kwartaal; f2.35 per maand; f 0.55 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21307 Het Russisch duo voelde zich niet op zijn gemak tijdens rumoerig bezoek aan Oxford (Van onze correspondent in Londen Londen heeft in jaren niet zulk een grote demonstratie gezien als gisteren de optocht van Polen en andere vluchtelingen uit Oost-Europa. Vijftienduizend demonstranten, die in rijen van acht marcheerden, werden aangevoerd door niemand minder dan generaal Anders, opperbevelhebber van het Vrije Poolse leger gedurende de Tweede Wereldoorlog, nij legde een krans bij de Cenotaph. In Whitehall, het Britse monument voor oorlogsdoden, waar ook nog de krans van Boelganin en Kroesjtsjef lag. Op de Poolse krans was een opschrift aangebracht, dat luidde: „Voor de nagedachtenis van hen. die stierven door Sovjetrussische onderdrukking". Een tweede optocht, van Oekrainiërs. marcheerde van Hyde Park eveneens naar de Cenotaph. In Downing Street werd aan de ambtswoning van premier Eden een door 16.000 personen getekende petitie afgegeven, waarin vrije verkiezingen in Polen en de vrijlating van Polen werd geëist, die in com munistische gevangenschap zuchten. Dit verzoekschrift was voor Boelganin en Kroesjtsjef bestemd. In officiële kringen heerst gematigde voldoening over het verloop der bespre kingen tussen Sir Anthony Eden en de Russische leiders. Er schijnt enige vooruitgang te zijn gemaakt inzake de drie voornaamste onderwerpen, namelijk het Midden-Oosten, betere Brits-Russische betrekkingen en de ontwapening. Volgens het Londensc zondagsblad „People" hebben Boelganin en Kroesjtsjef in hun geheime besprekingen met Eden aangeboden te helpen bij het bewaren van de vrede in het Midden-Oosten in ruil voor Britse hulp om Duitsland blijvend verdeeld te houden. Premier Eden zou dit aanbod echter hebben afgeslagen. Hevige ontploffing deed B. en K. schrikken Het thans als een versnelde film af draaiende programma van Boelganin en Kroesjtsjef vertoonde tijdens het week einde snel verspringende contrastbeel- den. Zij ervoeren hoe een in vrijheid levende democratie zich gedraagt. In Oxford kwamen zij zaterdagmiddag temidden van duizenden joelende stu denten terecht, die een demonstratie op touw zetten, half in luim. half in ernst. Toen Boelganin en Kroesjtsjef zich zondag op weg van Chequers naar Windsor begaven, waar zij door Koninklijke familie werden ontvangen, marcheerden door Londen en Lester vijftienduizend Polen, Oekrainiërs en andere uit Oost-Europa verdrevenen als protest tegen het bezoek van de leiders. De demonstratie in Londen werd door méér toeschouwers gade ge slagen dan Boelganin en Kroesjtsjef totnutoe op de been hadden kunnen brengen In Oxford sloeg Boelganin Kroesjtsjef de schrik om het hart toen zich, terwijl zij zich op de trappen van het receptiegebouw bevonden, een hevige ontploffing voordeed. Hun ogen werden star. maar daarna lachten zij zuurzoet, want de knal bleek afkomstig van vuurwerk, dat de studenten hadden laten afgaan ..Dat is een van onze atoombommen zeide de Britse minister van Buiten landse Zaken. Selwyn Lloyd. lachend tegen maarschalk Boelganin. „Maar dan een heel kleintje", antwoordde deze. eveneens lachend. Later werd de auto van de Sovjetrus sische leiders door studenten belegerd. De politie verzocht tevergeefs door mid del van luidsprekers of de studenten op het trottoir wilden gaan. maar het leek alsof de Russen en hun gastheren muurvast zaten. Toen Boelganin. om Bosbrand te Hilversum (Speciale berichtgeving) Een achteloos weggeworpen sigaret tenpeuk is de oorzaak geweest van een felle bosbrand, die gistermiddag een ongeveer 10 ha groot bosterrein aan de Utrechtscwcg te Hilversum en een voormalig koetshuis, nu gebruikt als garage en woning, heeft verwoest. De brandweerkorpsen van Hilversum. Bussum en Maartensdijk, die de strijd tegen het vuur aanbonden, werden daarbij geassisteerd door ongeveer 150 militairen van de 117e afdeling zware Lua uit dc Palmkazerne in Bussinn, een honderdtal matrozen uit het Marine- opleidingskamp Hilversum en talrijke vrijwilligers. Doordat vonken op de rieten kap terecht kwamen, vloog het nabijgelegen koetshuis „Klein Uitwijck" bewoond door majoor E. Zandleven van de staf van Prins Bernhard. in brand. De ma joor was even op de fiets de situatie van het bosterrein gaan verkennen. Toen hij terugkeerde bleek zijn woning al niet meer te redden te zijn. Mevrouw Zandleven. die op ht moment dat de kap vlam vatte, ook even afwezig was. is nog tweemaal de woning binnenge gaan. doch zij kon slechts haar mantel, het uniform van haar man en een arm band in veiligheid brengen. Vrijwel alle andere bezittingen van de familie, die ook reeds in de oorlog alles kwijt raak te en nog geen jaar in ..Klein Uit wijck" woonde, zijn verloren gegaan De schade wordt door verzekering gedekt Noordoostelijke wind De Bilt verwacht tot morgenavond: Overwegend droog weer met overdrij vende wolkenvelden Zwakke tot matige noordoostelijke wind. Weinig verande ring in temperatuur. (Opgemaakt te 11.15 uur). 24 APRIL Zon op: 5.2S uur; onder- 19.55 uur. Maan op: 19 43 uur; onder: 4.47 uur. Hoogwater te Katwijk te 2.44 en 15.05 uur. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's. toch maar wat te doen, glimlachend naar de studenten wuif le, hielden zij de duimen omlaag. Tenslotte slaagde de politie er in de wilde massa terug te dringen. man De studenten riepen, toen B. en K. passeerden, in spreekkoor ..Poor old joe. poor old joe" (arme ouwe Joe, een toespeling op Stalins voornaam'). Mi nutenlang daverde dit over de straat en later hoorde heel Engeland het over de BBC. Het waren woorden, die her innerden aan de verantwoordelijkheid van de beide Russische leiders voor hetgeen zich tijdens het Stalin-regime had afgespeeld. Weer ergens anders zongen de stu denten het lied van de Wolga-roeiers. begeleid *oor gejuich, gefluit en ge-boe. Een student riep in het Russisch: „Wel. kameraden. U bent nog altijd in leven" Boelganin en Kroesjtsjef vonden dit helemaal niet leuk. Kroesjtsjefs zoon. die in de tweede auto zat. voelde zich tijdens al dit lawaai en getier kennelijk niet op zijn gemak. Maar Boelganin vatte het spor tief op en bracht op het bordes van het stadhuis staande met de handen boven het hoofd de boksersgroet Na afloop van de receptie werden Boelganin en Kroesjtsjef door studen ten bestormd om handtekeningen. Kroesjtsjef werd tegen een muur ge drukt. De veiligheidspolitie baande zich verschrikt een weg door het kluwen van jonge mannen en vrouwen en bevrijdde Kroesjtsjef. maar niet nadat ten minste een dozijn studenten een handtekening van hem had losgekregen Ergens in een gebouw was een oud affiche aangebracht, met afbeeldingen van Stalin en andere Russische leiders uit het verleden. Boelganin achtte het nauwelijks een blik waardig, maar Kroesjtsjef bekeek dit biljet aandachtig en wees een aantal personen aan, die hij herkende. Toen Kroesjtsjef Epsteins moderne beeld van Lazarus aanschauw- de. zei hij dat het afschuwelijk was. Hij noemde het „decadente rommel". 9 Slot op pag. 2 Tijdens haar bezoek aan Am sterdam heeft Koningin Juliana gistermiddag een bezoek gebracht aan het Joods Historisch Museum in het Waaggebouw aan de Nieuw- markt. De Koningin bekijkt het oudste stuk van het museum, een veertiende-eeuw's manuscript voor bijbelverklaring. Links jhr. W. J. H. D. Sandberg. directeur van het Ste delijk Museum van Amsterdam Houdt mogelijkheid hervatting van het Nederlands-Indonesisch gesprek open Indonesische benadering van zaken verschilt met de gebruikelijke De regering onderschrijftaldus de minister van Buit. Zaken in hun Me morie van Antwoord aan de Eerste Kamer ten volle de veroordeling van het eenzijdig verbreken van plechtig gesloten verdragen door Indonesië, welke dc Ka mer bij zijn verslag in verschillende bewoordingen tot uitdrukking heeft ge bracht. Geen gelegenheid heeft zU verzuimd om internationaal ervan blijk te geven, dat met zodanig unilateraal optreden geenszins kan worden ingestemd. De leden der V.N. werden, gelijk bekend, door tussenkomst van de secretaris-ge neraal dezer organisatie, omtrent de ernst van dit optreden schriftelijk omstan dig ingelicht. Het is te verwachten, dat maatregelen, welke Indonesië daadwerkelijk tegen Ne derland neemt, speciaal in het finan- cieel-economische vlak. in de wereld met grotere aandacht zullen worden gevolgd en werkelijke belangstelling zullen wak ken. Het is te hopen, dat ook Indonesië zich van deze betekenis van zodanige maatregelen bewust is. In dit verband heeft de aandacht getrokken de floor de Indonesische minister van Buitenlandse Zaken na installatie van het nieuwe ka binet uitgesproken voorkeur om, inplaats van inzake het beleid ten aanzien van Nederland aanstonds verklaringen af te leggen, het probleem eerst nader te be studeren. De regering meent voorshands de mogelijkheid van een hervatting van het Nederlands-Indonisische gesprek te moeten openhouden. Indien de houding van Indonesië een nieuw gesprek mogelijk zou maken, blijft de moeilijkheid, dat de Indone sische benadering van zaken, naar dui delijk is gebleken, van dc internatio nale gebruikelijke in vele opzichten verschilt en dat de Indonesische rege ring, daaraan onder de nieuwe poli tieke verhoudingen meer dan voorheen zal willen vasthouden. Voor wat betreft het standpunt van de regering inzake Nederlands Nieuw- Guinea kan nogmaals worden verzekerd, dat de soevereiniteit over dit gebiedsdeel bij de onderhandelingen niet discutabel werd gesteld. Wat betreft de nakoming van het com plex van financiële schuldverplichtingen van Indonesië merken de ministers op, dat de Indonesische regering Inderdaad niet a priori heeft gesteld, dat zij deze verplichtingen niet zou nakomen. Afgezien van het feit, dat een derge lijke niet-nakoming internationaal fi nancieel een voor Indonesië hoogst be denkelijke handelswijze zou zijn, heeft Indonesië aan derde landen reeds doen weten, dat het zijn verplichtingen aan die krediteuren zal blijven nakomen. De niet-betaling door de Indonesi sche regering van de op 1 april j.l. door haar aan de talrijke obligatiehouders verschuldigde rente op de Nederlands- Indonesische lening 1937 is echter met Meisje verbrand Vader en moeder waren uit... Zaterdagavond is te Wouw bij Roo sendaal (N. Br.) in het huis van de familie P. Mocrkcns in de Roosendaal- sestraat het dochtertje Diny van acht jaar door brand om het leven gekomen. Het meisje lag op dc bovenverdieping van het huis te slapen, toen er brand uitbrak in dc woning. Zij moet de brand wel gemerkt hebben, want zij was uit haar bedje geklauterd. Ha3r lichaam werd gevonden onder het dakraam van haar kamertje, aan de voorzijde van het huis. De andere kinderen die zich ln het huis bevonden hebben zich in veiligheid weten te stellen. Vader en moeder Moerkens waren deze avond niet thuis. Dc brandweren van Wouw en Roo sendaal waren het vuur snel meester. een integrale nakoming in ieder geval in strijd. Dit achten de ministers een zeer ernstig feit: d; regering heeft zieh terzake om inlichtingen tot de Indone sische regering gewend, omdat de Ne derlandse regering deze leningen heeft gegarandeerd. In antwoord op de met dit doel ver richte démarches heeft de Indonesische regering doen weten, dat zjj terzake ge nerlei btsüsstng kan nemen, zolang de ontwerpwet inzake de opheffing van de Nederlands-Indonesische Unie niet is aanvaard door het Indonesische parle ment. Wat de kwijtschelding van een groot deel van d? Indonesische schulden aan Nederland betreft zij opgemerkt, dat bij de soevereiniteitsoverdracht is bepaald, dat een aantal met name vermelde schul den van d? rechtspersoon Indonesië <Ne- derlands-Indië) zijn overgegaan op de Republiek Indonesië. Hiertegenover wer den de overige schulden van deze rechts persoon aan Nederland vervallen ver klaard Mocht Indonesië aan de eenzijdige opzegging van de Finec, waarin deze aangelegenheid is geregeld (art. 25 en 27) consequenties verbinden op het ge bied van de schulden, dan zal ook dit punt opnieuw in beschouwing moeten worden genomen. Plechtige uitvaartdienst te Maastricht trok zeer grote belangstelling Het stoffelijk overschot van de heer lungschldger zal - naar wij vernemen - ingevolge de wens van de nabestaanden naar Nederland worden overgebracht. De Nederlandse regering heeft hiertoe de familieleden in staat gesteld. Het stoffelijk overschot zal in Junc- schlagcrs geboortegrond - Maastricht - worden begraven. Inmiddels is het nog steeds geheim, waar het stoffelijk overschot zich hevindt. Autoriteiten zeiden vanmorgen, dat een medede ling over het vervoer eerst kon wor den gegeven, nadat de lijkkist buiten Indonesisch grondgebied Is. Onderzoek naar doodsoorzaak De Nederlandse arts, dr. D. K. Wie- linga. die Jungschlager gedurende de zes dagen, dat hij in het ziekenhuis heeft doorgebracht, heeft behandeld, is vanmorgen op het bureau van de Pro cureur-Generaal gedurende een uur in aanwezigheid van de procureur-Gene raal, Soeprapto. en de officier van Jus titie. Soenarjo. verhoord over het ver loop van de ziekte van de overledene. Na dit verhoor verklaarde Soenarjo. dat Jungschlager een natuurlijke dood was gestorven. Gevraagd, of er enige verdenking was over de oorzaak van de dood. zei Soenarjo: „nee. nee". Enkele kranten hadden gesuggereerd, dat de dood van Jungschlager opzette lijk was teweeggebracht en hebben een beroep gedaan op de regering om een nauwkeurig onderzoek naar de doods oorzaak in te stellen. De Indonesische arts. die Jungschla ger de laatste dagen heeft behandeld, prof. Slamet Imam Santoso. zal morgen door de Procureur-Generaal worden ge hoord. Hij heeft reeds een overlijdens attest overgelegd, waarin wordt ver klaard. dat Jungschlager is overleden als gevolg van een hersenbloeding. Zitting gaat door Inmiddels heeft rechter Maengkom medegedeeld, dat de zitting van het proces-Jungschlager van vrijdag a.s.. waarop hij uitspraak zou doem niet zal worden afgelast. Op deze zitting zal nu de officier van Justitie. Soe narjo, een officieel rapport uitbren gen over het overlijden van Jung schlager en een overlü densattcst overleggen van dc arts, die hem heeft behandeld. Rechter Maengkom zcidc voorts, dat hij gereed was met het formuleren van dc uitspraak, voordat hij het overlijden van Jungschlëger vernam, net zou in strijd zijn met de wet dc inhoud daarvan bekend te maken, nu de beklaagde is overleden, voegde hij hier aan toe. Uitvaartdienst Zaterdagmorgen is onder zeer grote belangstelling de plechtige uitvaart dienst voor de heer Jungschlager ge houden in de St. Servaeskerk te Maas tricht. Van de familie waren de beide broers van Jungschlager. de heren W. en P. Jungschlager. alsmede de zuster, mevrouw Van Kan-Jungschlager uit Heerlen aanwezig, alsmede de schoon vader en familieleden. Namens de minister zonder porte feuille mr. J. M A H. Luns was aan wezig mr. H. Daniels, chef kabinet en sous-chef protocol van het ministerie van Buitenlandse Zaken. Voorts was aanwezig van het departement van Buitenlandse Zaken het hoofd van al gemene zaken ui Indonesië mr. H. J. C. Buurman van Vreeden Namens de mi nister van Marine en de Staatssecre taris van Marine was aanwezig kapitein ter zee j N J van der Meii. Voorts merkten wij op de Commissa ris der Koningin in de provincie Lim burg. dr. F. Houben met de Griffier der Staten, mr. E Verhaegh. de loco burgemeester van Maastricht, wethou der F. Gijbels. alsmede verscheidene andere vertegenwoordigers van het pro vinciaal- en van het gemeentebestuur. Zij hadden op het priesterkoor der kerk plaatsgenomen De Koninklijke Paket- vaart Maatschappij was bij de plechtig heid vertegenwoordigd door drie leden van haar bestuur. De uitvaartdienst werd opgedragen door de pastoor-deken van Maastricht mgr. M. Jenneskens. „Troostend besef" Onze Brusselse correspondent schrijft: Gisteren bracht een Vlaamse krant uit Brussel een kort maar merkwaar dig artikel over de zaak Jungschlager onder de kop „Troostend besef". Wij zijn er van overtuigd - aldus net blad - dat nu het proces op zon dra matische wijze is afgelopen, er eens klaarheid zal komen nopens de be schuldigingen Wij hopen dat die klaar heid. wanneer de gemoederen bedaard zullen zijn de goede relatie tussen Ne derland en Indonesië in de toekomst moge bevorderen. Maar het zou voor Indonesië beter zijn geweest, als het nooit een geval-Jungschlager gekend had. Er is wegens de omstandigheden, waarin het proces werd gevoerd en de schending van de rechten der verdedi ging twijfel gerezen over het feit, of de beginselen van recht en rechtvaardig heid. die aldaar worden toegepast de zelfde inhoud hebben als in onze Wes terse democratieën. Na te hebben gewezen op de moedige echtgenote van de verdediger, mevr. Mieke Bonman, concludeert het blad: „Het is een goede zaak dat er op zo veel plaatsen in de wereld opschud ding is, wanneer het gerecht de in druk geeft de verdediging te hinderen. Het is een bew ijs, dat de zin voor rechtvaardigheid die. wat men ook moge beweren, dc mens is aangebo ren, gelukkig nog steeds levendig is. net is een troostend besef dat ons <loor dc aangrijpende gebeurtenis te Djakarta wordt gegeven. Hei 67UO tuu metende Neder-1 Ruim 36 uur na de stranding ver- water. Een beeld van de laatste landse motorschip ..Altair" liep voor dween het schip, lekgestoten en I ogenblikken van het schip, de Braziliaanse kust aan de grond. stukgeslagen door de golven, onder Dertig arbeiders omgekomen in Chili Bus stortte 100 meter omlaag In Noord-Chili zijn zaterdag dertig arbeiders om het leven gekomen toen de vrachtauto, waarin zü vervoerd wer den van een brug reed en in een rivier stortte. Het was uitgesloten, dat een van de inzittenden het leven zou behouden, want de valhoogte bedroeg honderd me- i ter. Gouverneur Struycken naar ons land De Gouverneur der Ned. Antillen, mr. A. A. M. Struycken. is vandaag uit Willemstad naar Nederland vertrok- ken. Vermoedelijk houdt deze overkomst van de Gouverneur verband met het overleg, dat in Den Haag tussen Neder landse en Antilliaanse autoriteiten wordt gevoerd over een meningsverschil tussen de Gouverneur en het Antil- liaanes Kabinet, waarbij de staatsrech telijke positie van de Gouverneur is betrokken. Man door gas gestikt De 31-jarige J H. Kraaykamp ont dekte 's morgens bij het opstaan een sterke gaslucht. atkomstig uit de keu ken van de achterwoning aan de Kin kerstraat te Amsterdam, waar zün va der woont Deze was bewusteloos: tever geefs neeft men getracht door het toe dienen van zuurstof de man weer tot bewustzijn te brengen. Bij de komst van de dokter bleek hij te zijn overleden. Kind onder wals Speciale berichtgeving) -et 3-jarige jongetje Rini Hageman. wonende aan het Binnenveld te Groes- beek, geraakte vlak bij de ouderlijke wo ning tijdens het spel onder een rijdende wals.. Het kind kreeg de zware wals over het hoofd en was opslag dood.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 1