Half zwaar bijzonder lekker! de half zware shag Ned. Chr. Studentenvereniging bestaat zestig jaar Kerk en N.C.S.V. brengen evangelie in de studentenwereld Drie scholen gaan uitbreiden MAANDAG 16 APRIL Goed debuut van Barkema Mr. Spanjaard werd winnaar van Noteboomwedstrijd Aan de reeks van namen, die op de Noteboomwisselbeker voorkomt, is een nieuwe toegevoegd en wel die van mr. Spanjaard uit Utrecht. Ook in de 2e ronde won hü rijn party tegen de oud-jeugdkampioen Van Oosterom, zodat hö in de 3e kon volstaan met een remise tegen Henneberke. Deze laatste kreeg in zijn afgebroken partij tegen Barkema na arbitrage, winst toegewezen en be zette hierdoor de 2e plaats. Barkema won in de laatste ronde nog van Van Oosterom en kwam op de 3e plaats, terwijl tenslotte Van Oost erom met een 44 punt de rij sluit. Het debuut van de Leidenaar Barkema in deze wedstrijd is zeker niet ongunstig geweest, al lijkt de 3e plaats in de eind stand daarop niet te wijzen. Maar tegen mr. Spanjaard heeft hij niet dan door een ongelukje in goede stand verloren en de verlies-arbitrage tegen Henneberke was een dubbeltje op zijn kant. Henne berke zelf gaf eerlijk toe. dat ware de partij uitgespeeld, hij voor het bord de winstgang wel niet zou hebben gevon den. Aan het begin van de laatste ronde heeft het bestuurslid van de KNSB. de heer Modderman, enkele woorden gewijd aan de overleden oud-voorzit ter en ere lid van die bond, de heer Zittersteyn, die zelf vele malen in de Noteboomwedstrijd heeft medegespeeld. Met een ogenblik 6tilte eerden de aanwezigen de nage dachtenis van deze ln de schaakwereld zo alom geziene figuur De voorzitter van LSG, ds. Mackaay. reikte aan het slot der wedstrijd de prij zen uit, waarbij in het bijzonder wed strijdleider S?gaar in het zonnetje werd gezet voor zijn onberispelijke leiding. De eindstanden zijn: Ere-groep: mr. Ed. Spanjaard (Utrecht) 2'r. F. W. J. Henneberke (Indonesië) 2, A. Barkema 1, J. J. van Oosterom (Hil versum) 44 pt. Ie groep: J. J. Wouters (Den Haag) 2";, w G. Demmendal (Leiderdorp) 1»4, H C. J. van Deelen (Den Haag) en Sj. Zondervan (Voorburg) 1 pt. 2e groep: W F Schuss 3. W. H. van der Nat (Voorschoten) 2, A. Smit 1. F M Abrahams (Rotterdam) 0 pt. 3e groep: Jerry Bey. J. van Steenis sr. E Ketting en P. J. Prenen. alien 114 p. 4e groep: H. van der Kieft. (Rijswijki dr. ..Toren" (Voorburg) en dr. J. B. Wil. terdink 2. J. Padding 0 pt. 5e groep: A. G. van der Tak (Den Haag) en G. T. van Uden (Amsterdam) 2'4. J. Tack en P. H. den Tonkelaar (Amsterdam) 1 pt. 6e groep: W J. P. Vink (Den Haas) 3. dr R. C Bakhuizen van den Brink 1'4. ds P. J Maokaay (Oegstgeest)l en A. Damen (Oeestgeest) l4 pt. 7e groep: P. A. C D. Verstraaten en H. van Ringen (Wassenaar) 2. E. J. Voorhoede van Alphia was schotloos (Van een onzer verslaggevers) Hoewel Alphia m de thuiswedstryd legen Lekkerkerk vrijwel steeds in de meerderheid is geweest, toonde de voorhoede een dermate gebrek aan schot vaardigheid, dat geheel tegen het spelbeeld in de winst naar Lekkerkerk ging. Bij de meeste Aiphiaspeiers ont brak het bovendien aan het nodige doorzettingsvermogen, waardoor tal van aanvankeiyk goed opgezette aan vallen reeds bij voorbaat gedoemd wa ren op niets uit te lopen. Vooral het binnentrn» bracht er bitter weinig van terecht. Alphia speelde het eerst met de wind in de rug en kwam direct goed voor het Lekkerkerk-doel. waar enkele kansjes op een doelpunt ongetwijfeld bij de vele Alphia-aanhangers reeds de verwachting deed ontstaan op een prettige middag. Lekkerkerk moest zich in deze periode bepalen tot een soort van trap-maar- raak-svsteem, gespeend van elke tactiek of techniek. Toch wist men er mee te bereiken, dat de Alphia-aanvallen steeds weer konden worden afgeslagen en toen in de 25ste minuut de zwart-witte links buiten snel op een scherpe pass door liep. de Alphia-defensie wat aarzelend optrad, werd Kramer een seconde later onhoudbaar gepasseerd: 01. In de tweede helft kwamen de Heulbe- woners direct weer met goede combina ties in het offensief, maar dank zij pri ma werk van de Lekkerkerk-spil en doel man bleven doelpunten aan die kant van het veld uit. Toen Van Egmond een vrije schop veroorzaakte werd deze door de Lekkerkerk-midvoor zó goed geno men, dat Kramer de bal pas zag toen deze van het net terug kwam: 02. Hierna ging men bij Alphia het elftal wijzigen, echter zonder resultaat. Bij een algemene aanval wisten de gasten zelfs de stand nog op 0—3 te brengen, terwijl een vierde doelpunt door scheidsrechter Traag werd geannuleerd. Ondanks het Alphia-overwicjit kunnen wij de 0—3 ne derlaag zelfs nog niet eens onverdiend noemen. Leidse Volleybal Bond Uitslagen - standen Dames eerste klas: Salvo 1Nw. Brunh. 122: Salvo 1Prof. W. 2. 22; Donar 1 Rouwk 1. 31: Prof W 2Argos 2. 2—2. Rouwk. 1—Prof. W. 2. 3—1. Dames tweede klas: Nw. Brunh. 3Or Groen 1. 03; Argos 3Prof. W. 3, 3—1. Dames derde klas: NVC 1GGV 1, 30. NVC 2GGV 1. 0—3: GGV 1—Donar 3 3—1 Heren eerste klas: Sleutelring 1HVL 1. 2—2 DES 1—LUSV 1. 3—0. Heren tweede klas: Donar 2PSVA 2. 0—3. Heren derde klas: Prof. W. 5GGV 3. 3—0: Prof. W. 5Salvo 2. 31: Salvo 2 HVL 4. 30. 17 27 17 20 17 16 17 14 Eerste kl. Heren A Sleutelr. 1 17 29 HVL 1. LUSV 1 DES 1 HVL 2 Eerste klas B Donar 1 17 20 PSVA 1 17 18 Salvo 1 17 13 Prof. W. 2 17 7 LPSV 1 17 6 Heren derde klas Salvo 2 18 31 LD 1 17 26 Or. Groen 1 18 26 GGV 2 16 24 Prof. W. 5 18 20 Prof. 4 18 17 HVL 4 18 11 Rouwk. 2 18 9 GGV 3 18 8 Or. Groen 2 17 4 Dames tweede klas Or. Groen 1 21 37 N. Brunh. 2 21 36 Prof. W. 3 21 20 Donar 2 21 20 LUSV 2 21 18 Rouwk. 2 21 17 Argos 3 21 12 N. Brunh. 3 21 8 Tweede kl. Heren Sleutelr. 2 18 31 GGV 1 18 29 Prof. W. 3 18 26 LUSV 2 18 23 Rouwk. 1 18 20 HVL 3 18 12 Sleutelr. 3 18 12 LDM 1 PSVA 2 Donar 2 18 10 Dames eerste klas N. Brunh. 1 18 21 Donar 1 17 23 Salvo 1 Rouwk Argos 2 LUSV 1 17 19 18 16 18 15 18 13 Prof. W. 2 18 11 Kerkhoven 144 en H. Overgoor Soest - dijk) 0 pt. 8e groep: W. van Beek (Abbenes) 3, Th. van Werven (Den Haag) 2, A. den Exter Blokland (Amstelveen) 1 en mr. A. de Bats 0 pt. 9e groep: J. A. G. Verkuyl en A. van Wen-en (Den Haag) 2. J. W. van der Horst en W. Maschkow 1 pt. 10e groep: N. van Groeningen 2%. H. Slegtenhorst 2, H. W. C. Markus (Den Haag> 1 en J. Balkestein *4 pt. Waar niet anders wordt vermeld, te de woonplaats Leiden. Kandidatentoernooi De partijen uit de tiende ronde van 't kandidatentoernooi tussen Petrosyan (Rusland) en Geiler (Rusland), tussen Pilnik (Argentinië) en Panno (Argen tinië). tussen Spassky (Rusland) en Pilip (Tsjechoslowakije) en tussen Bronstein (Rusland) en Keres (Rus land i werden allen afgebroken. De ont moeting tussen Szabo (Hongarije) en Smyslof (Rusl.) werd remise gegeven. HANDBAL HVL won van Hermes HVL heeft gisteren met 10—6 van Hermes gewonnen, maar onze stadgeno ten hebben hard voor deze zege moeten werken, want Hermes gaf kranig partij. De Hagenaars, die in veldspel niet voor de Leidenaars onderdeden, kon den zeer moeilijk de verdediging van HVL passeren. De rust ging met een 7-2 voorsprong van HVL in. Na de rust had Hermes de wind mee en scoorde spoedig. Hoewel de aanval len van de Hagenaars gevaarlijk wa ren. werd hun stootkracht in eerste in stantie door de Leidse verdediging ge broken en vonden zij in laatste instan tie de Leidse doelman voortdurend op hun weg naar een doelpunt. Hermes scoorde na de rust 4- en HVL 3 doelpunten, zodat met 10—6 het einde van deze aardige en m hoog tem po gespeelde wedstrijd kwam. (Ingex. Med.-Adv.) .Bijzonder lekker5' ZüTt ook T? zeggen, zodra U Douwe Egberts DRUM SHAG proeft, de fijnste half zware shag» -zacht en todx pittig, vol van smaak ets gguJil DOUWE EGBERTS DUIVENSPORT Vitessedub vergaderde Nu het nieuwe vliegseizoen voor de deur staat, heeft ook de nieuw opgerichte Vitesseclub haar leden in de „Kleine Burcht" bijeengeroepen t°r bespreking van diverse aangelegenheden in Leidens postduivendwereldje. Een goed begin is het halve werk aldus de waarnemend voorzitter de heer Th. J Werter. De Vi tesseclub is iets nieuws voor Leiden, groeit steeds en telt thans 74 leden. Besloten werd acht Vitessevl'uchten te houden gelijk met de L.C.C., terwijl de navluchten niet voor het kampioen schap zullen tellen. Na langdurige discussie besloot men bij de vluchtenberekening het stelsel de Zeeuw aan te houden. Voorzitter W. B. ten Cate Brouwer ter vergadering gekomen, besprak vervolgens het puntenstelsel met als gewijzigd voor stel extra waardering voor de kopvlie- gers, echter zonder toegift op de eerste duif Als rekenaars werden benoemd de he ren Th. J. Werter en Chr. v. d. Pluym. Bij de kampioenschappen zullen voor het eerste jaar 5 jonge- 5 oude- en 5 Kampioenen General worden aangewe zen. PAARDESPORT Concours hippique te Nice Op de eerste dag van het internatio naal concours hippique te Nice stond de Pnx du Commandant Vemeuil op het programma. Het parcours was 580 me ter lang en er stonden 15 hindemissen opgesteld. De uitslag luidde: 1. Kap. de Fontbelle (Fr.) met „Topi- nambour" 0 ft. 67,8 sec.; 2. Kap. de Font- beige (Fr.) met „Caballero". 0 ft, 68.7 sec; 3. Goyoaga (Spanje) met „Fanen- koning", 0 ft, 70.1 sec; 4. Kap. Lefrant (Fr.i met Azur 0 ft. 77.8 sec. De beste Nederlander was B. J. J. Arts (Ned.) met „Tatjana", die de vijfde plaats deelde met cdt Garcia Cruz (Sp) met „Baden", ieder 0 ft, 83,5 sec. De landenwedstrijd hockey tussen Duitsland en België is door de Duitse ploeg gewonnen met 54. De hockeywedstrijd tussen Engeland en Ierland is door de Engelsen gewon nen met 4—1. De Engelse linksbinnen, Conroy, scoorde een hattrick. Brazilië heeft te Wenen de landen wedstrijd tegen Oostenrijk met 3—2 ge wonnen. Bij rust leidde Oostenrijk met 1—0. Er waren 70.000 toeschouwers. Zaterdag te in dc Domkerk te Utreet het zestigjarig bestaan van de Neder landse Christen Studenten Vereniging herdacht met een samenkomst die werd geopend door de algemeen praeses der NCSV, mej. H. C. Weststrate en waar de secretaris-generaal van de Wereldraad van Kerken en oud-lid van de NCSV dr. W. A. Visser 't Hooft een rede uitsprak. Sprekende over hetgeen de NCSV vil en beoogt, zeide de praeses dat de eremging een geloofsgemeenschap wil zijn. Bij deze viering was zij dankbaar, dat de vereniging zoveel voor velen heeft betekend. De NCSV kan geen sta tische vereniging zijn, die de gevonden waarden behoudt en cultiveert. Zij is dynamisch omdat zij het essentiële slechts kan begrijpen en doorgeven, als zijzelf, dus in haar leden, middenin de wereld staat, aldus de praeses. Dr Visser 't Hooft betoogde, dat het i de christen studenbeweging gaat te gen de geest van de in zichzelf besloten godsdienstige gemeenschap, die de in deling der mensheid in christenen en niet-christenen (verzuiling) als een on- eranderlijke lotsbeschikking aanvaardt n die alleen nog maar vaag weet. dat iet evangelie ons gegeven wordt om het door te geven aan onze naaste. De tijd is voorbij, dat de Wereldfede ratie van Christen Studenten (waar de NCSV bij is aangesloten) in deze evan geliserende taak vrijwel alleen stond. Er zijn nu overal studentenpredikanten, aldus spreker. De vraag is nu. zo zeide hij. hoe de kerk en de NCSV samen het evangelie in de studentenwereld op zijn krachtigst kunnen verkondigen Daar ligt. naar zijn overtuiging, een nieuwe pionierstaak. waaraan nog vele jaren zal moeten worden gewerkt. De vereni ging zal de kerken kunnen helpen om echte vragen van de moderne student te ontdekken. Dr. Visser 't Hooft sprak voorts over het pionierswerk van de wereldfedera tie op sociaal gebied. DE NCSV EN DE ZENDING Voorts is er volgens spreker belang rijk werk verricht voor de zending. De federatie heeft z.i. een blijvende invloed gehad op de oriëntatie van de zending. De NCSV heeft een eigen stuk echte zending gedaan door de christen stu dentenbeweging in Indonesië op gang te brengen. Blijf zitten waar je zit De secretaris van de Albaanse com munistische partij. Enver Hod ja. heeft zaterdag toegegeven, dat er fouten zijn gemaakt in de eerste jaren van het communistische bewind in Albanië toen een aantal koelakken (z.g. rijke boeren) uit de weg geruimd werd. De bekentenis is gepubliceerd in een artikel van het communistische blad Zeri Populit. Hodja schrijft, dat in vele gevallen vonnissen zijn geveld op overdreven beschuldigen, met name in de periode tot aan het eerste congres van de partij in november 1948. Volgens eer bekendmaking van Hodja zal een con gres van de communistische partij be legd worden voor het goedkeuren van nieuwe statuten waarin het collectieve leiderschap tot het voornaamste begin sel van het partijleven zal worden ver heven. „Wij moeten alles uitbannen, dat de democratie in de partij verzwakt, afbreuk doet aan de rechten van partij leden en vrees schept voor het oefenen van kritiek en het openlijk uiten van meningen aldus Hodja. (die niet eer- GGV 1 18 23 hik genree is om ronduit toe te geven. Prof. W. 4 18 20 da*, hijzelf de leiding heeft gehad bij NVC 2 18 18 deze touten" en dat hij dus uit dien Or. Groen 2 18 16 hoofde het veld diende te ruimen. Het Donar 3 18 12 nieuwe parool van de rode leiders is Rouwk. 3 18 4 blijkbaar: wel schuld bekennen, maar... I blijf zitten waar ja aitl Red. L.D.) WADDINXVEEN Uit trein gevallen en op slag dood Onder de gemeente Waddinxveen is zaterdagmiddag een vrouwelijke passa gier uit de trein gevallen, die om 12 02 uur uit Gouda naar Den Haag vertrok ken was. Het ongeval gebeurde op het moment, dat een uit de richting Den Haag komende trein passeerde. Het slachtoffer werd op slag gedood. Het stoffelijk overschot werd naar het Van Itersonziekenhuis te Gouda overge bracht Het treinverkeer ondervond eni ge vertraging 3 nu zitten we vandaag middenin de crisis van de zending, zo zeide spreker. Een crisis, die gelijk van buiten en van binnen komt. Van buiten door het zelf bewustzijn van de Aziatische en Afri kaanse volken, het opleven van de ou de godsdiensten, het overnemen door tal van organisaties van de taak voor hulp aan onontwikkelde gebieden het wan trouwen tegen de zendeling als verte genwoordiger van het Westen Maar ook een crisis van binnen: de onzekerheid, vooral ook onder de stu- denten. of de zending nog zin heeft en daarachter de theologische vraag wat zending eigenlijk betekent. Deze crisis kan volgens dr. Visser 't Hooft alleen worden overwonnen, wanneer in de jongere generatie weer een golfbeweging komt van bereidheid en verlangen om het evangelie aan de hele mensheid te brengen, daarbij ge heel nieuwe wegen te zoeken en daar voor offers te brengen. De deelnemers aan de samenkomst vertrokken na afloop met bussen naar Woudschoten. om daar een intern jubi- leumweekeinde te vieren Soekarno naar Joego-Slavië? De Joegoslavische gezant in Djakarta heeft zaterdag medegedeeld, dat zijn regering het voornemen heeft president Soekarno uit te nodigen voor een offi cieel bezoek aan Belgrado. De uitnodi ging zal een dezer dagen aan het Indo nesische staatshoofd worden gedaan, zeide hij. (Van onze correspondent in Djakarta). Riet de „Willem Ruys" is voor goed naar Nederland teruggekeerd de heer H. G. W. van Aardenne. president- directeur van „Unilever Indonesia" Hij gaat in Nederland, op het hoofd kantoor te Rotterdam, de functie ver vullen van vice-president van Uni lever. De heer van Aardenne heeft voor Unilever ruim 9 jaar in Indonesië ge werkt, waarvan een groot deel in de topleiding van deze onderneming, die tot de grootste produktiebedrijven in Indonesië behoort. In deze jaren heeft de heer van Aardenne. zowel door zijn Algerijnse rebellen in val gelokt PMF in Marokko De Franse vice-premie, Rlendès- France. die in Marokko een radicaal- socialistisch congTes heeft bijgewoond, is voor zün hotel door een groep van onge veer honderd Europeanen uitgejauwd. Tegelijkertijd juichten echter driehon derd Marokkanen hem luid toe. De po litie hield de twee groepen gescheiden. Mendès-France is verantwoordelgk voor dc beslissing, die Marokko de onafhan kelijkheid gegeven heeft. De Franse kruiser Guichen heeft met een intensief bombardement een bende Algerijnse opstandelingen volledig vernietigd, nadat de bende door mari niers en troepen, ondersteund door laag- vliegende jachtvliegtuigen, in de bossen van Kaap Rosa, ten oosten van Bone, in een val waren gedreven. De rebellen waren, na een Judo-kampioenschappen in Stadsgehoorzaal In de Stadsgehoorzaal werden zondag ochtend en -middag Judo-wedstrijden gehouden om het club kampioenschap van Zuid-Holland, in dc A- cn B-afde ling. Acht teams hadden ingeschreven voor de B-afdeling. Spoedig bleek, dat Rotterdam B het grote kanspaard was. op de hielen gevolgd door Leiden B. Na 6 wedstrijden liet Leiden plotseling een steek vallen door met 31 van De Maasstad te verliezen en daarmee de kans op het kampioenschap. In de wed strijd RotterdamGona (Girodienst Den Haag) wist Rotterdam tegen alle verwachtingen in slechts met moeite te winnen. De big match Rotterdam Leiden werd gewonnen door Leiden met 21, waarmee onze stadgenoten de Rot terdammers hun enige verliespunt toe brachten, Leiden revancheerde zich, maarte laat. In de A-afdeling was de strijd tussen De Hofstad en Leiden bijzonder span nend. Na 5 partijen was de stand nog 1l, waardoor een verlenging noodzake lijk werd. Boril (L) le Dan, nam het op tegen Bonte (Hofst.) le Dan. Na 3 minu ten was deze strijd wederom onbeslist. Nogmaals werd er 2 maal met 1 minuut verlengd. De spanning in de zaal werd voelbaar. Ook nu bleef het onbeslist. De scheidsrechter wees terecht Bonte aan als overwinnaar door meer activiteit, waardoor De Hofstad zich kampioen mocht noemen in de afdeling A. De uitslagen: B-afdellng: 1. Rotterdam: 2. Lelden; 3. Dordrecht: 4. Hofstad: 5. Maasstad 6. Yu-Wa: 7. Vlaardmgen: 8. Gona. A-afdeling: 1. De Hofstad: 2. Leiden. NOORDWIJKSE GOLFCLUB De gisteren voor de heren scratch competitie gespeelde wedstrijd Noord- wijk— Kennemer werd door de bezoekers met 45 gewonnen. De wedstrijd om de Krukkenbeker werd gewonnen door de heer K. Labree. Buit van f 10.000 uit Haagse flatwoning (Van onze Haagse redactie) Tussen 2 en 7 uur gisteren, waar schijnlijk in de namiddag, heeft zich in een woning op de eerste etage van een flatgebouw aan de Wassenaarseweg te Den Haag een brutale diefstal voorge daan. Terwijl de bewoners uit waren, wist een ongewenst bezoeker zich toegang tot de woning te verschaffen door de keukendeur uit het slot te rukken, na dat hij via de dienstingang naar binnen was gekomen. De gehele woning werd doorzocht, zonder dat iemand uit de naaste omgeving ook maar iets gehoord heeft. Toen de bewoners om zeven uur thuis kwamen werd de inbraak ont dekt. Vermist worden: een radiotoestel, een filmcamera met flessen whiskey. NIEUWE UITGAVEN The Knickerbocker - Verschenen is een speciaal Holland-nummer van The Knickerbocker. Inhoud en opgaaf zijn er speciaal op afgestemd om effect te sorteren op het Amerkaanse publiek. Op kleuniike wijze worden Amerikaanse toeristen die het programma opmaken voor hun Europese zomerreis opmerk zaam gemaakt op de betekenis van Ne derland als vakantieland. De foto's zijn zeer fraai. Eisen voor rgvaardigheid Versche nen is het boekje „Eisen voor rijvaar digheid". een uitgave van de AH.W.B, de KN.A.C. en de K N.M.V. Dit boekje is speciaal bestemd voor hen. die rij examen moeten doen. Het bevat een verklaring van alle belangrijke ver- keersvoorschriften en de betekenis van verkeersborden, -lichten en -tekens en is samengesteld door de directeur van de CB.R., H M. W. Westeriaken. De Saint tegen de driehoek, door Les lie Charteris. Moord in „De Hellekrocht", door Bert Japin. Zon door de Ruit, door K. van der Geest. Deze drie boekjes verschenen in de .Zwarte Beertjes"-reeks bij uitgeverij A. W. Bruna en Zoon. Utrecht. Kinderboeken Bij uitgeverij Foreholte te Voorhout verschenen de volgende kinderboeken! De vriendelijke beer. met tekst van Franz Weyergans en tekeningen van R. Mar sla. Poesje en Notenkraker, met tekst van Gijs Haag en tekeningen van Fred Funcken. Belde boeken verschenen in de Rinkelbel-reeks. De guitenstreken van Kwik en Flupke, deel 7 door Hergé. Kuifje en het zwarte goud. in de se rie: De avonturen van Kuifje, albums van Hergé. Women in the Netherlands, past and present, door Dra. M. G. Schenk. Ge ïllustreerd met foto's. Uitg.: Het We reldvenster, Baarn. Schimmenspel op zee, door W. H. van Eemlandt. Uitg Het Wereldvenster, Baarn ApolloN reia door Nederland. Een verzameling geografische gedichten, sa mengevoegd door Laurens v d. Waals. Uitg.: Nijgh en van Dltmar, Den Haag. Vaste voet voor zeelieden-vluchtelingen kundigheid als door zijn persoonlijke Zen de heren B Doedes Breunin: eigenschappen, zich een groot aanzien Cate te Almelo. A Caljé te Alblasserdam verworven, niet alleen in het bedrijfs- a. J Engel te Velp en ïr. A. Voet te leven doch niet minder in de Djakar- Groningen. Als nieuw lid van het hoofd fase samenleving in al haar geledingen Dit kwam o.m. tot uiting in het feit dat de vertrekkende Unilever- directeur door president Soekarno in audiëntie werd ontvangen, waarbij deze zich geruime tijd met de heer van Aar denne onderhield In een aantal bijeenkomsten hebben de staf van de Unilever en de vele za kenrelaties en vrienden van de heer en bestuur is gekozen de heer A. Nawijn te Olst Na een uitvoerige discussie is het ver kiezingsmanifest in grote lijn vastge steld, waarbij aan het hoofdbestuur het verzoek werd gedaan nog enkele stel- punten nader uit te werken. Tot slot is het beleid van de Kamer fractie besproken, waarbij resp. mevrouw A. FortanlerDe Wit. de heer G. Rit- Aarnenne afscheid geno- meester en prof mr. P J. Oud uiteen- men. Wel zeer kwam daarbij tot uit- zetten, welke motieven bjj bepaalde voor drukking, dat men hen node zag gaan.stellen aanleiding waren geweest tot- een De heer van Aardenne wordt als pre- bepaald standpunt van de Kamerfrac- sident-directeur opgevolgd door de heer ties. Tot slot riep prof. Oud de aanwe- H. J J. van Tol, tot dusver financieel i zigen op om met opgewektheid en vol directeur. Diens plaats wordt vervuld j vertrouwen de verkiezingstrijd in te door de heer J. A. Koning. gaan. Delegaties van acht Westeuropese lan den zijn het er over eens geworden, dat zij aan de zeelieden-vluchtelingen juri disch en praktisch vaste voet aan wal zullen gei en Op de tweede conferentie in Den Haag over dit onderwerp, zijn afgevaardigden van Noorwegen, Zwe den. Denemarken, Duitsland. Nederland, België. Frankrijk en Engeland het eens geworden over een reeks van 16 artike len, waarin de principes zijn neergelegd, waarnaar de acht landen de zeelieden- vluchtelingen zullen behandelen Deze toebehoren, twee I vluchtelingen zullen in twee groepen i enveloppe in- worden verdeeld: zij. die op het moment houdende elfhonderd gulden; een cas- van het in werking treden van de re- sette met zilver, laartsclieppen en een j geling al vluchteling zijn, en zij. die na kaasschaaf, sieraden ter waarde van dat ogenblik vluchteling worden. Ge- de landing van Franse troepen, terugge- I f6000. De totale waarde van het gesto- makshalve onderscheidt men de vluch- dreven naar een dorp Terwijl het zware lene wordt op f 10.000 geschat. 1 telingen ifl „oude" en ..nieuwe geschut van de kruiser dood en verderf zaaide, hielden de Franse troepen alle toegangen tot het dorp afgesloten, zodat geen enkele opstandeling ontsnappen kon. Na het bombardement door de krui ser volgde een beschieting met raket ten en machinegeweren door golven zeer laag vliegende jachtvliegtuigen. Alle in gesloten rebellen zijn omgekomen Zondag zijn voorts bij Constantine (Algerije) 82 vogelvrijen gedood door de Franse troepen. De Fransen overvielen de opstandelingen met hefschroefvlieg- tuisen. De Franse verliezen worden op gegeven als twee doden en drie gewon den. Jaarvergadering V.V.D. In het huishoudelijk gedeelte van de jaarlijkse algemene vergadering van de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie is het jaarverslag van de secretaris, de heer J. W. Dettmeijer, goedgekeurd. Eveneens zijn goedgekeurd de rekening en verantwoording en het jaarverslag van de penningmeester, de heer S. J. ran den Bergh. In de zaterdagochtend voortgezette vergadering is de heer S J. van den Bergh te Wassenaar bij acclamatie her kozen als penningmeester. Eveneens bij acclamatie werd herkozen als lid van het dagelijks bestuur mevrouw mr. E. A. J. ScheltemaConradi te Haarlem. Als leden van het hoofdbestuur zijn herko- Voorstellen aan (1e raad van Oegstgeest In de raadsvergadering van a.s. tot 15 dagen. Voorts zal aan de ambte woensdagavond komt om. aan de orde i naren een uitkering van 3<ó over het een voorstel van B en W. om de dok- jaar 1955 worden verstrekt. Het voor toren Hugenholtz. Varekamp en Van deze regelingen benodigd crediet be- Walchren aan te wgzen als gemeente- draagt circa f. 16 000. lijke lijkschouwers nu de begrafeniswet aanzienlijk is gewijzigd. Art. 4 van de wet bepaalt immers dat een verlof tot verbranding niet mag worden verleend zolang niet is overgelegd een verklaring van overlijden, afgegeven door de ge meentelijke lijkschouwer. Voorts wordt voorgesteld de verorde ning op de keuring van waren opnieuw vast te stellen DE REINIGINGSRECHTEN. Nu binnenkort gratis vuilnisemmers beschikbaar worden gesteld zal wor den bepaald, dat degenen, die binnen de afschrijvingstermijn door eigen schuld een nieuwe emmer nodig heb ben de kosten daarvan aan de ge meente moeten terugbetalen. De aanschaffingsprijs van de emmer is f 7 50. Wanneer deze reeds het eer- „Duinzicht" verzocht te mogen overgaan ste jaar vervangen zou moeten worden, tot het bouwen en inrichten van wee is het nodig dat de nalatige dit bedrag, lokalen voor haar afdeling voortgezet vermeerderd met kosten van admini- lager onderwijs. Deze lokalen zullen moe- stratie e.d. ad f. 50 in totaal, derhalve ten dienen als kook waslokaal en sis eeen bedrag van f .10 vergoedt. Aange- en als strijk-huishoudlokaal. Deze school PRESENTIEGELD. Nu de stemburaus in het vervolg in- plaaats van vijf uur tot zeven uur ge opend zullen zijn. wordt aan de raad voorgesteld het krediet op de begroting te verhogen tot f540. waardoor het pre sentiegeld wordt gebracht op f. 1250 en er f. 7.50 beschikbaar kan worden ge steld voor consumpties. SCHOOLUITBREIDINGEN. Het bestuur van de Hofdijckschonl vraagt uitbreiding van de school met twee lokalen omdat de groei zodanig is, dat er binnenkort zeven verplichte leerkrachten zullen zijn. Voorgesteld wordt de gevraagde medewerking voor de uitbreiding van 6 tot 8 lokalen te ver lenen. Het bestuur der RK. meisjesschool zien de levensduur van de emmers op 10 jaar is gesteld, kan dit bedrag voor ieder jaar later, dat de emmer door eigen schuld moet worden vervangen, met f. 1 worden verminderd. Daar de vuilnisophaaldienst aan het nieuwe ophaalsysteem zal moeten wen nen en het ophaaltempo geleidelijk zal worden verhoogd, zullen de nieuwe em mers niet aanstonds in alle worden ingevoerd. De vakantie-uitkering aan is de enige v g.l.o.-school in de gemeente en daar de normale eisen niet worden overschreden wordt voorgesteld de ge vraagde medewerking te verlenen. Ook de R.K. jongensschool moet wor den uitgebreid Er zal een gewoon les lokaal worden bijgebouwd alsmede een lokaal voor handenarbeid. Thans zijn er zes lokalen, terwijl er zeven leerkrach- wijken ten aanwezig zijn. Ook in dit geval wordt voorgesteld de gevraagde mede werking te verlenen. meentepersoneel. welke thans 2% van j Ten slotte zal medewerking worden de bezoldiging bedraagt, wordt op 4ri gegeven voor het aanschaffen van 37 gebracht, terwijl het minimum vakan- banken en 28 sets ten behoeve van de tieverlof van 14 dagen wordt verhoogd I ?t.K. meisjesschool.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 8