Gouden medaille voor 36 jaar dienst voor s.m.i. C. Roozen Kerkelijke herdenking zilveren jubileum ds. G. F. Callenbach Seapino danste met veel sueces voor de Leidse Jeugd Actie ™SS. h„et sr,de" °tm- ™r:Rebd. Over de muziüale begeleiding van Tien jaar Sempre Avanti-toneel Leidse raad kwam heden hijeen ySste jaargang Maandag 16 april 1956 Tweede blad no. 28807 Zaterdagmorgen is de sergeant ma joor instructeur C. Roozen. verbonden aan de Koksschool. onderscheiden met de gouden medaille wegens 36- jarige trouwe dienst. De heer Roozen kwam in 1928 in het leger als gewoon dienstplichtige, maar I reeds het volgende jaar verbond hij zich als beroepsmilitair aan het KNIL. Tot 11950 toe is hij gedurende het grootste deel van zijn diensttijd in Indië ge weest. en is daar ook krijgsgevangene geweest van de Japanners In mei 1951 kwam s m.i. Roozen bij de Koksschool 'De gouden medaille werd hem uitge reikt door de commandant van de Koksschool luitenant-kolonel H W. Gerth van Wijk. die er in een toespraak op wees dat men na 36 jaar dienst niet automatisch de gouden medaille krijgt I uitgereikt Men moet deze medaille ver dienen. aldus spreker Nadat spreker er nog op gewezen had. dat men in het le ger grote behoefte heelt aan de our'i Luitenant-kolonel Gertli van Wijk speldt de gouden medaille op de borst van s.m.i. Roozen. (Foto L.D./Van Vliet.) heer Roozen. Nadat een dronk was uit gebracht op de jubilaris dankte deze voor de onderscheiding en voor de vriendelijke woorden en geschenken Voor mevrouw Roozen waren en bloe men. Motorrijder bij botsing omgekomen Gistermiddag is een 24-jarige Leidse monteur by een botsing tussen zijn motor en een rijwiel op de Frederik van Edenlaan dodelijk verongelukt. oHij naderde omstreeks halfzeven het cr.der-officieren speldde hy de onder- kruispunt \an de Frederik van Eeden- scheiding op de borst \an de jub; Na afloop van de plechtigheid kwem en bijeen in de onder-officierskantine, raar nog vele sprekers het woord voer- ten. o.a. de compagnies-commandant, (ie een vier kleurenpotlood aanbood, de cud-compagnies commandant, en verte- tenwoordurers van de onderofficieren fan de Kokschool. de vereniging „Ons Belang' de onderofficieren laan en de Kneppelhoutstraat. toen daar van andere zijde ook een wielrijder naderde De motorrijder wilde achter de fietser om rijden, doch raakte het ach terwiel, waardoor de motor over de kop sloeg Dc monteur smakte met zijn hoofd tegen de trottoirband en werd zo ernstig gewond, dat hij tijdens het vervoer door de EHD naar het Acade misch Ziekenhuis is overleden. De duo- ccmpagnie en de korporaals van cc passagier liep geen noemenswaardig let- compagnie Allen boden geschenken aan - - ra in de vorm van boeken over bf kweken van kanaries, de hobby van de De Jonge Flierefluiters in Leiden Oud-Leidenaar hoogleraar te Brussel Ter afsluiting van het winterseizoen hield de afdeling Leiden van het Insti tuut voor Arb Ontwikkeling gisterochtend ee.< bijeenkomst in het Antomus Club huis. waar de Jonge Flierefluiters o.l.v. Johan Jong optraden en waarbij Jo van Wessel en Peter de Boorder solistische medewerking verleenden. Alvorens met het programma werd aangevangen, "gaf de voorzitter, de heer H. v. Woudenberg een overzicht van het winterwerk, dat in velerlei opzioht uitstekend geslaagd mag heten. Hij dankte de talrijke functiona rissen der afdeling, die door allerlei ac tiviteiten medewerkten aan het slagen van het ontwikkelingswerk. Vervolgens voerden de Jonge Flierefluiters een aan trekkelijk programma uit van wandel-, kampeer- en trekkersliederen, afgewis- selu door enkele Friese liederen en com posities van Mozart. Het slotnummer. .Belevenissen op de Paasheuvel" oogstte in het bijzonder veel bijval. De heer Kees Cabout, H. B.-lid van het Inst. v. AO, sprak een propagan distisch woord, waarbij hij een histo risch overzicht gaf van de organisatie van het ontwikkelingswerk. Aanvanke lijk waren zowel de socialistische partij als de vakbeweging op materialistische eisen ingesteld. doOh enige tijd later liet men duidelijk blijken, dat het niet alleen om stoffelijke zaken ging. maar ook om de mens en een beetje geluk voor de mens. Dank zjj figuren als Herman Gor ter Henriëtte Roland Holst en Herman Heyermans werd de arbeider in contact gebracht met litteratuur en toneel. Spre kende over de vrije tijdsbesteding wees de heer Cabout op de „eigen huizen" van het Instituut, de Natuurvrienden huizen. Toen de oorlog voorbij was bleek, dat de inventaris van alle 12 hui zen gei oofd was en bovendien waren vier huizen totaal vernield. Dank zij de of fervaardigheid der leden zijn thans 10 hulzen weer volledig ln gebruik; boven dien kunnen de leden ook in het buiten land van de 570 huizen in Wcst-Europa, eigendom van de Internationale Natuur vrienden organisatie, profiteren Hyspiak tenslotte de wens uit. dat de toenemende welvaart zich niet alleen zal demonstre ren in het bezit van bromfietsen en te- levisietorstellen. doch dat men ook eens een goed boek zal kopen, naar concert- het gezelschap ..De Jonge Flierefluiters" zaal en schouwburg zal gaan Met een werd deze geslaagde bijeenkomst, geslo- woord van dank aan de spreker en aan ten. Onze oud-stadgenoot, dr. W. H. Bee kenkamp, thans hervormd predikant te Delft, is door de Raad der Protestantse theologische faculteit te Brussel be noemd tot buitengewoon hoogleraar voor de Kerkgeschiedenis aan deze faculteit. Dr. Beekenkamp was reeds geduren de de cursus 1950—1951 als docent voor de Kerkgeschiedenis aan de faculteit verbonden. Het is de bedoeling dat deze benoeming ingaat met het begin de cursus 19561957. Dr. Beekenkamp wiens vader inder tijd predikant te Leiden was. werd 1911 te Delft geboren en studeerde a de Leidse Universiteit. Op 9 juli 1940 promoveerde hij bij prof. dr. J. N. Bak huizen van den Brink op 'n proefschrift getiteld; „De avondmaalsleer van Be- rengarius van Tours". In 1941 verzorgde hij een Latijnse uitgave van het desbe treffende geschrift van Berengarius ide Sacra Soena Adversus Lanfrancum). Verder verschenen van zijn hand o.a kerkhistorische publikaties over Cypri- anus, Bonifatius en Geert Grote. Dr. Beekenkamp werd in 1936 predi kant te Heinenoord. stond van 1942—'46 te Middelburg en dient sedert 1946 de gemeente van Delft Na afloop bijrenkomst in Zendingsschool Ter gelegenheid van het 1-jarig be staan van de mondacc.ver. „De Mondo- rlco's werd zaterdag J.l. een feestavond gegeven voor leden en donateurs De voorzitter, de heer P. de Klerk, heette allen hartelijk welkeen en meende, dat er voor de vereniging nog een goede toekomst was weggelegd. Voor de pauze werd door de leden het blijspel „Het Slippertje" opgevoerd. Het stuk werd met veel animo gespeeld en oogstte groot succes. Na de pauze trad de mondaccordeonvereniging op. Namens de leden en donateurs bood mej. C. de Mooy een vlag aan. De voorzitter die voor dit geschenk hartelijk dankte sprak de verwachting In de volledig bezete Pauluskerk werd gistermiddag een bijzondere dienst gehouden, waarin ds. G. F. Callenbach zjjn 25-jarig ambtsjubi leum herdacht. Naast de grote belang stelling van de zjjde der kerkelijke ge meente. waren het vooral de vele ge nodigden, die door hun aanwezigheid het bijzondere karakter van deze dienst tot uiting deden komen. Daar waren om. de zeven predikan ten .jaargenoten van de jubilaris, waar mee in clubverband contact wordt ge houden, tw, J R. Wolfensberger. A J. van Rhijn, E Drost, TJebbes, Groenewe- gen (vroeger te Utrecht, nu-in Austra lië). Van Wijck Jurriaanse en Sneth- lage Voorts de Leidse predikanten ds. H J v. Achterberg. J de Dit en P. Kloek, uit de Ring Lisse. ds de Jong. ds. Kalkman en ds Meuzelaar Het cura torium der Zendingshogeschool was vertegenwoordigd door ds P J. Mackaay Aanwezig waren voorts burge meester H L. du Boeuff met zijn echt genote, de wethouders dr K. Simon Thomas en J den Ouden en de gemeen tesecretaris J. de Visser. De Ver v VriJz. Hervormden was vertegenwoordigd door de heren van Zuylen en Haaksma. Ds. Hubeek kon wegens ambtsbezigheden niet aanwezig zijn. evenals ds Brussard. Bovendien woonden een zuster en een broer van ds. Callenbach deze dienst bi), alsmede de oud-burgemeester A. J van Gerrevink en prof dr. K.'H Miskotte uit Leiden. Tenslotte waren uit de vo rige standplaatsen, nl uit Hall (Vel.) en IJmulden afgevaardigden aanwezig. De balletgroep Seapino uit Amster dam heeft zich in de afgelopen na- in het buitenland een goede reputatie oorlogse jaren zowel in ons land als weten te verwerven. De artistieke lei ding van Hans Snoek, die zich mo menteel in Zuid-Amerika bevindt, zal hiertoe ongetwijfeld veel hebben bij gedragen. Zij is een kunstenares, die de jeugd liefde voor de danskunst wil bijbrengen en juist begrip heeft van de wijze waarop dit behoort te ge schieden. Een onnoemelijk groot aan tal kinderen heeft reeds van het op treden van Seapino kunnen genieten. Dit ballet voor de jeugd, dat reeds meerdere malen in onze stad een op voering heeft gegeven, danste zater- en in artistiek opzicht bijzonder op. In Jean Rebel als de arme Chinees heeft deze begaafde danseres een goede part ner gevonden. De grappige Tiroler Dans was geheel afgestemd op datgene, wat vooral kinderen sterk amuseert; clow nerie en koddigheid. Plezierig om naar te kijken was ook de Oogstdans. De kleurige costuums, die de zes danseressen en drie dansers hier bij droegen, waren van Wim van Cam- pen en vervaardigd door Ans Kummer. Uitermate boeiend was althans voor de ouderen de Oosterse Dans met veel gra tie en soepelheid uitgevoerd door LUian Luley Na de pauze werd „Het vrouwtje van Stavoren" over het voetlicht ge bracht. De rol van Vrouw Doda werd dagmiddag in de feestelijk versierde i door Jenny Simonis uitnemend vertolkt, en stampvolle Stadsgehoorzaal de Leidse Jeugd Actie. De decors en costuums in dit min of meer spectaculaire stuk waren van Het- ty v. d. Waerden, de teksten van Willy j van Hemert en de choreografie van Jean meldt de balletten „Le list van Li Foe Peter can Zanten ban men niets anders d,, et van Stavoren' In dan lot hfbben PMr B„„ösmals die eerst Benoemd stuk »erd gedanst oo se.,0ino zorgde voor een duldeUike toe- muztel van W A. Mozart in het laatste llchtlng. Met je organisatie van dit in op die van Luctor Ponsen. Volop hebben de kinderen genoten tün h^ft de Jeugd Actie L*an Hg. lief vort T l Vno Ho ormo Chtnont alle opzichten geslaagde kinderdansfes- uit. dat alle leden en donateurs onder deze vlag verder zullen werken. Hierna volgde een gevarieerd pro gramma van zang en muziek, waarbij de conferences werden verzorgd door de heer N. de Boer. Na de finale bedankte de heer B. Nieuwenhuizen. onder wiens leiding de avond stond, allen die aan de samen stelling hadden medegewerkt Tot slot werd nog een dansje gemaakt. Commissaris der Koningin 2 mei in Oegstgeest Het werkbezoek dat de Commissaris van de Koningin in Zuid-Holland mr. J. Klassesz aan Oegstgeest zal brengen is thans vastgesteld op 2 mei as. Des mid dags om twee uur wordt de Commissa ris in het gemeentehuis ontvangen door het dagelijks bsetuur der gemeente, waarna een rondrit door de gemeente wordt gemaakt en bezoeken worden ge bracht aan het politiebureau, het vor mingscentrum Oud Poelgeest en de Zen dingshogeschool Na afloop daarvan zal in de Beukenhof de thee worden genut tigd. waarna in het gemeentehuis een korte bespreking plaats vindt met de leden \an de gemeenteraad Tenslotte wordt om vijf uur voor genodigden een receptie gehouden in de raadzaal. DE „WILLEM BARENDSZ" TERUG. Zaterdagavond om zes uur is de wal visvaarder „Willem Barendsz" de Nieu we Waterweg opgestoomd; het schip kwam tegen half acht bij de nieuwe M.i. tex N.V. te Vlaardingen aan. waar slechts weinigen ter begroeting op de kade aan wezig waren. Alleen enkele familieleden van de passagiers die zich aan boord bevonden, werden op liet terrein van de nieuwe Matex toegelaten om hun ver wanten te begroeten. Directeur Faiinv" D.O.B. deed goede keus De toneelvereniging „Door Oefe- ning Beter" gaf zaterdagavond een uitvoering in de grote zaal van „Den Burcht". Opgevoerd werd het aller aardigste stuk „Directeur Fanny" van Rosita Peters. De voorzitter, de heer C. van Bemmc- len. heette in het bijzonder de afgevaar digden van enkele zusterverenigingen hartelijk welkom. .Directeur Fanny" is een stuk, dat handelt over gewone mensen in hun da- felijkse leven en de perikelen, welke bij Mmmige van deze mensen zich kunnen voordoen Scherp wordt men geconfron teerd met de grote moeilijkheden, waar mede de eigenares van een confectie fabriek te kampen heeft De zaken taan slecht en aan de drie kinderen heeft zij weinig steun Een stiefdochter «eet. dank zy een list. de leiding van de fabriek over te nemen en er tevens «at nieuw leven in te blazen Boven r dien slaagt dit kordaat optredende meisje er in haar stiefbroer van het slechte pad af te houden .De rol van de stiefdochter werd door mevr A. Bleijen- berg bewonderenswaardig vlot vertolkt. Haar spel viel bijzonder op en een «oord van speciale waardering is hier dus zeker op zijn plaats. Overigens heb ben ook alle andere spelers en speel sters zich ruim voldoende van hun taak wéten te kwijten. Dat aan de opvoering van dit stuk vele repetitie-avonden zijn vooraf gegaan kwam wel duidelijk tot uiting. Ëen groot aandeel in het welsla gen van deze toneelavond heeft zeer zeker regisseur D Vijlbrief gehad Deze kreeg na afloop twee boekwerken aan geboden door de heer van Bemmelen DOB. heeft een voortreffelijke keus gedaan en is beslist op de goede weg! Met een gezellig samenzijn werd de avond besloten. MIDDAG VAN KLEINKUNST Ten bate van de Anti-Vivisectie-stlch- ting geven Jiswalda van Ittersum en Han Beuker zaterdag in het Leidse Volkshuis een middag van kleinkunst. Het programma bevat o.a. werken van Annie Schmidt DS. K. A. SCHIPPERS BEDANKT VOOR BEROEP Ds K. A. Schippers te Ermelo is be noemd tot docent aan de theologische school te Seroei op Nieuw-Guinea waar toe generale zendings-deputaten hem hebben aangezocht. Hij zal door een der herken voor dit werk worden beroepen *n dit beroep aannemen, waarom hij voor het beroep als Geref studenten- Predikant alhier heeft bedankt VOOR NIEUW DIACONESSENHUIS De huis-aan-huis-collecte en de straatcollecte van vorige week ten be- «beve van het Steunfonds Nieuwbouw Diaconessenhuis heeft ruim f 3100 opge wacht. Bovengenoemde groep organiseerde yang omdat de vader van dit meisje8 zaterdag in de gymnastiekzaal van de In weTesfeide mandariin een rhke ^.^'"eel-sehool een volksdansavond. vreemdeling als schoonzoon wilde heb- j a m h, w an l6 he" "en De prestaties van Francine Chkliar j woord sprak welkomst- als Chung Yang vielen en in technisch Na de traditionele openingsdans, de Deze pagina ts gedeeltelijk gecorrigeerd) Grote Ronde, werd een gevarieerd pro gramma in een vlot tempo afgewerkt, ding van dr. De Klerk, demonstreerde De groep van Oud-Poelgeest, onder lei zowel Griekse, Finse en Joegoslavische als Amerikaanse dansen, die van het Volkshuis o.l.v. Mlzee gaven Duitse de Oxendans door dr. De Klerk en de heer Van der Meyden en de Goudse pil- pendans door de heer Juffermans. Onder algemeen enthousiasme werd medegedeeld dat op Hemelvaartsdag in het Koetshuis van „Oud-Poelgeest" Engelse dansen ten beste, begeleid door derem een volksdansfeest zal worden blckfluitenmuziek. Ook de demonstra-gehouden. Het ligt in de bedoeling dit ties door de organiserende vereniging contact elke 3 a 4 maanden te herhalen, vonden veel bijval Een „tovercirkel" met variaties vorm- Bijzondere vermelding verdienen voorts de het besluit van deze zeer geslaagde de twee solodansen voor mannen, n.l. avond. Opvoering ..Mensen veel s in pension" liad Sempre Avanti's toneelgroep bestaat tien jaar Ter gelegenheid hiervan werd zaterdagavond in de Schouwburg een jubileumuitvoering gegeven. Men had hiervoor gekozen de comedie in vier bedrijven ..Mensen in Pensiondoor A. Bromet. Is deze keuze een gelukkige geweest? Alles nog eens rustig overden kend zeggen wij tenslotte ja. Het blijft moeilijk voor liet amateurtoneel aan geschikte stukken te komen, bovendien stelt een christelijke vereniging extra eisen Maar we hebben Sempre Avanti betere stukken zien opvoeren De groep heeft echter enkele moeilijkheden ge had Een paar goede krachten zijn weg gegaan Men heeft daarvoor gelukkig anderen in de plaats gekregen, waar door het mogelijk is geworden het tien jarig bestaan op waardige wijze met een grote toneelopvoering te kunnen vieren. ..Mensen in Pension". Een gegeven waarop toneelschrijvers eindeloos kun nen voortborduren, en het dan ook braaf doen. Zon pensionwereldje kan uit allerlei elementen worden samen gesteld. De auteur heeft hier een dokter, een mismaakte onderwijzeres, een acteur met z'n verloofde, een journalist een student en een gast zonder beroep, maar kleptomaan, bijeen gebracht Hij laat een van deze heden een slechtaard zijn. zorgt voor een liefdesgeschiedenisje, behept de hospita met een overdreven moedercomplex, roert alles goed door elkaar en verkrijgt op die manier een toneelstuk waarin alle snaren van het menselijk gemoed worden aangeraakt. We geloven echter de plank niet ver mis te slaan als we zeggen, dat de reden waarom regisseur Van de Broek dit stuk gekozer heeft het feit is. dat de tekst hier en daar werkelijk geestig is. Dat daarnaast soms de honing van het melo-drama er af druipt neemt men dan maar op de koop toe. Van de kern van Sempre Avanti kan gezegd worden, dat de oudjes met alle respect overigens het nog maar voortreffelijk doen. Wanneer we van de besten aan de dame voorrang geven, dan brengen we gaarne alle hulde aan mej. R v. d. Vegte voor haar magnifieke vertolking van het dienstmeisje Lucio Een rol. die zij tot in details beheerste. Wim van Ark gaf de vrolijke, eeuwig zonder geld zittende student, het volle ï>ond. Prima! Het mismaakte onderwij - zeresje kreeg gestalte door mevrouw T. Duk—Kok. Een. ook al door de lichaamshouding, moeilijke rol. die zij volkomen aanvaardbaar vertolkte. Mevr A Burgerhout-Stavleu zette ..Gootje" de hospita levensecht op de planken W J van Roowen was de kleptomane gast in wiens handelingen men geloven kon. Van de nieuwelingen is mej. R Blom zeker het veel belovendst. Wij geloven, dat Sempre Avanti aan haar nog veel eer zal behalen. H Blom speelde de Journalist en deed dit verdienstelijk D van Leeuwen was niet het juiste type voor de acteur-rol. Misschien speelden de zenuwen H. v. d. Laan parten, want hij was niet sterk in zijn rol van dokter Lampe. Mevr. A. v. Kastelen, een ogen blikje op het toneel, sprak veel te zacht De tekstkennis liet bij enkelen van hen ook te wensen over. soms was de souf- fleuse in het midden van de zaal te horen. Een hartelijk applaus, dat wij geheel onderstrepen, beloonde de prestaties van Sempre Avanti's tonelisten. Wij blijven deze groep in het oog houden. Wat ech ter het stuk betreft, sluiten we ons maar aan by de woorden van Lucie; ..hoe is 't mogelijk?" Aan het eind van de avond werden drie oude getrouwen door waarnemend voorzitter Koos Kukler gehuldigd Het waren de beide Wimmen. Van Ark en Van Rooyen, en regisseur Henk v d Broek De eerste kreeg een aktentas. de laatsten ieder een vulpenhouder. Moge deze door hun toedoen Sempre Avanti's toneelgroep naar steeds grotere hoogten stijgen! Onder leiding van de loco-burgemees- ter. wethouder J. C. van Schaik. kwam de Leidse Raad hedenmiddag bijeen Alvorens de raad zich zette aan de behandeling van de voorstellen, vonden enkele benoemingen plaats. Mej. H. Roosjen werd benoemd tot onderwijze res aan de openbare school aan de Driftstraat en de heer C. J. W. Brittijn tot lid van de Noordercommissie tot wering van schoolverzuim. Bij de be noeming van een onderwijskracht vroeg de heer Hagens (VVD) in het vervolg zo mogelijk weer dubbeltallen te stellen. Eervol ontslag werd verleend aan dc heer M. H de Recde als ambtenaar van de Burgerlijke Stand, idem aan mej B M Th van der Lugt als lerares aan de meisjes-H B S. Het voorstel om f 45 presentiegeld per stembureau uit te keren werd ver volgens aangenomen. Het krediet voor de bouw en inrich ting van de vier aula-scholen werd nog verhoogd met f. 17 500 (aanschaffing leermiddelen en gordijnen). Vier-en-twintig banken zullen ook worden aangeschaft t.b.v. de bijzondere school aan de Lusthoflaan 4. Vervolgens werd het bedrag, bedoeld in art 55 der LO -wet 1920, over het jaar 1952 en het 5-jarig tijdvak 1948 t.m. 1952. vastgesteld, idem inzake de kosten voor BLO. over 1952. Bij het voorstel het krediet, beschik baar gesteld voor de huisvesting van de bednjfstechnische school, met f 80 000 te verhogen, achtte de heer Van Iterson (Prot. Chr de gang van zaken niet bevredigend. Een halve verbouwing is er reeds door en nu moet de raad weer krediet verlenen. Hij voelt zich ..bij de neus genomen Indien de raad dit aanvullende krediet nu niet eens zou erlenen. Wat moet er dan gebeuren. Ook de heer Hagens (VVD) betreurde deze gang van zaken. Er is nu in feite een verschil van f 186.000 (f. 80.000 aanvullend krediet en f. 86.000 voor een verwarming) op de aanvankelijke ra ming Spreker acht deze zaak zeer on plezierig Wethouder van Schaik bracht de vra genstellers onder het oog. dat de begro ting voor een dergelijke school (be- drijfsschóol) iets anders ls dan voor een gewone school Tal van instanties moe ten en in worden gekend De hogere kos ten zijn een gevolg van de hogere eisen, welke door de desbetreffende rijksin stanties na Januari j.l. zyn gesteld. Het ls dus niet een initiatief van Leiden ge weest. doch van de zijde van het Minis terie van O.K en W De verwarming moest ook al was het gebouw voor het openbaar onder wijs bestemd gebleven geheel ver nieuwd worden In tweede instantie brachten zowel de heer Van Iterson als de heer Hagens de wethouder onder de aandacht, dat het ln eerste instantie beter ware geweest te spreken van een uitvoering ln etappes Nadat wethouder van Schaik er nog maals op gewezen had, dat het initiatief ditmaal van de zijde van OK. en W. was uitgegaan, werd het voorstel ook dat van de verwarming z.hst. aange- Het voorstel een extra subsidie van f 1750 aan het comité Leiden-Oxford- Gent, had de heer Kortmann (KVP) en ook de heer Knol (Prot.-Chr) gaar ne eerder ingediend gezien. Thans wordt dit achteraf verleend. De heer Knol ziet hierin het aantasten van het budget-recht van de raad. (De zitting duurt voort). Zy allen werden door de Jubilaris har telijk toegesproken In het bijzonder richtte hy een speciaal welkomstwoord tot zijn vroegere gemeentenaren, daar bij herinneringen ophalend uti LJmui- den, waar het voor spr. een harde leer school was geweest Uit de blijken van liefde en verbondenheid meende hij te recht te mogen opmaken, dat hy en zijn gezin destijds toch nog wat voor hen had betekpnd Voorts bedankte hij de leden van de kerkeraad en kerkvoogdij uit Oegstgeest voor de prettige verstand houding BLIJMOEDIGHEID Spr. las Psalm 103. welke spreekt van Gods weldaden, van barmhartigheid en genade, van een God die niet doet naar onze zonden en ons niet vergeldt naar onze ongerechtigheden. Op hoogtyda- gen.. aldus spr., heeft men moeite ermee zich zelf onder controle te houden. Zo gemakkelijk wordt er dan gejubeld over eigen verdienste. Een christen moet een voorbeeld stellen en een voorganger in het byzonder. Op hem wordt gelet. Hy woont in een glazen huis en kan vaak daardoor zichzelf niet zyn. Daarin schuilt het gevaar van onwaarachtig heid. opgedrongen door het oog der mensen. Hij verheugde zich erover dat hy in de afgelopen 25 jaar niet zo onder de druk heelt gestaan, dat hy nu met innerlyk plezier zyn jubileum kan vie ren. Trouwens de gehele prediking van ds. Callenbach stond ln het teken der blijmoedigheid, der genade, waardoor een zware last wegvalt en het leven ruim en licht wordt. Na afloop van de preek zong de gemeente haar voorgan ger Ps. 121 vers 4 toe. STUDIE-GENOTEN Ds. Wolfensberger sprak in de Zen dingsschool. waarheen de genodigden zirh na afloop van de dienst hadden begeven en zjj ontvangen werden door een damescomité, namens de oud- studiegenoten met een geestig woord de jubilaris toe, bood een boekwerk aan. waarna de toespraak werd beslo ten met het zingen van het corpslied en het was aardig om te zien hoe deze predikanten met een kringdans hun corpslled besloten. De predikant uit Hall sprak over ds. Callenbach's sportieve geest en zyn pastoraal bewogen hart. De heer K. Pe reboom uit IJmulden bracht de geluk wens over uit zijn gemeente. Teen slotte sprak ds. Meuzelaar uit Noordwijk- Binnen namens de Ring Lisse. waarvan ds. Callenbach voorzitter ls, naast zijn gelukwensen, tevens zijn waardering uit over de bemoedigende wijze, waarop ds. Callenbach leiding aan deze Kring geeft. BEURSOVERZICHT Beurst in afwachting Amsterdam. 16 april. De beurs gonsde vanmiddag van ge ruchten over het dividendvoorstel der Kon. Olie. dat in de namiddag werd verwacht. De veronderstellingen gingen uit naar een onveranderd dividend in contanten. Dit scheen de markt teleur te stellen, want het hoofdfonds lag on der druk. De opening was 8 punten la ger op 708'-.. waarna een licht herstel volgde tot 71011-Onder invloed van Ko ninklijke waren ook de andere Interna tionale fondsen nauwelijks prijshou dend. hoewel zich noch voor Aku. noch voor Philips of Unilever een koersver lies voordeed. 6cheepvaart bewoog zich rond de vo rige koersen. Hetzelfde was het geval voor de Cultuuraandelen, waar het ver loop min of meer verdeeld was. Vandaag ls de handel begonnen in de claims Han delmaatschappij v/m. Sick. Voor de claims werd een prijs vernomen f.325 Voorts werden verhandeld de claims van Nievelt Goudriaan. Aandelen Furness trokken de aan dacht door een koersverbetering van 16 punten, hetgeen na het fraaie jaarver slag niet verwonderde. Op de belegging6- markt was de stemming nauwelijks ver anderd. WISSELKOERSEN Amsterdam, 6 April - Londen 10.6474 10 64V New York 3.82ft—3 82{i. Mon treal 3.83*43.8311-Parijs 1.0805—10815 Brussel 7 627.62';. Frankfurt 90 69"~— 90.74'.Zürich 86 79—66 84. Zürich (vr. tres 89.23'?89.28'-). Stockholm 73.16'i —73 21*4. Kopenhagen 54 93'4—54 96*4. Milaan 60.65*4— Beurs van Amsterdam Maandag 16 april ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '51 3t4 101'4 101 ?i Grootboek obl1004» Ned '53 (374) 100'* 100 Ned 53 341 99T. 99JJ Ned. '48 3'4 96 Ned '54 3*4 96 95S, Ned. '55 374 95*4 95'- Ned. '55 n 3*4 97,', 97 Ned '47 3Mi 3 98,», 98ft Dollarlng '47 3 96,»,. 96'* Investeringscert 3 98,', 98'» Ned 62-64 3 98' 98 ft Indië "37 A 3 97*4 Grootboek '46 3 9511 ACTIEVE AANDELEN Cult Hand, en Ind B 69V« 69' Nat. Handelsbank 148 148 Ned. Handelmij217'. 222 A.K.U 3197s 318*4 Philips 325 324 Philips '55 3197s 318'4 Unilever 35874 356', Wilton Feyenoord 309 309 Billton 2de r297 299 Kon Olie f 50.— 732*4 Kon Olie 71674 71174 Amst Rubber 112 1107* Holl Amer lijn 204 202'.. Kon Ned Stoomb 192 187'.- Ned Scheepv Unie 199*a 199', H.VA131 133 Java Cult.82 8374 Dell Mjj 147'4 146', Senembah997» 9774 NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Pro».- en Gem leningen A'dam '47 (74) 3 99'i 9874 Den Haag 1937 1 3 10574 Lelden 1947 «B R'dam -37 1 rn 374 9974 99 Industr. Obligaties Philips Dollarlng 10474 104% Premieleningen 132 Eindhoven '54 274 105 10474 Enschede '54 274 110 Den Haag '52 I 274 134 L idem n 2": 138 L 137 L R'dam '52 I 274 135 134'1. L 134 Utrecht '53 274 12074 120', NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Amsterd Bank 248 247 22374 222 Twen tsche Bank 235 235 Industrie Ondernemingen Ned G. enSplr fabr 240 235 Kon. Ned Grofsm 153 15074 Rott. Droogd My. 725 B 730 B Tieleman en Dros 1374 13 '4 Handelsondernemingen Borsumy. cv A f 1000 11874 117 146 149 Diversen 290 290 L Ned. M. Walv. Vrt. 73 7274 Spoorwegen Dell Spoorw. MjJ. 2774 2774 Amer ik. fondsen 79 7974 7874 7774 Nog enkele fondsen uit Lelden en omgeving Aandelen Holl Constructie Ing bur v Bouwntjv Int Kunststof! Ind Kon Ned Edelmet Pref. w.a idem Textiel Gebr v Wijk Leldsche Wolspinn Ned Electrolasm Sikkens Lakfabr '53 Ver. Touwfabrleken Warnlnkb Betonc. VE 416GB 13/4 421GB 7374 368GB 356GB 499GL

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 3