LEIDSCH m DAGBLAD Boelganin en Kroesjtsjef zijn per kruiser onderweg naar Engeland „Het Kremlin dient de ontelbare politieke gevangenen in Oost- Europa los te laten Schaarste aan anthraciet geen tijdelijk verschijnsel WEERBERICHT Slapende lerares in villa 's naehts overvallen 95ste jaargang MAANDAG 16 APRIL 1956 No. 28807 Directeur: J. W Henny DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Witte Singel 1. Leiden - Giro no 57055 Hoofdredacteur: J. Brouwer f7.— per kwartaal; f2.35 per maand; f0.55 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 De Sovjetrussische premier Boelganin en rartijseerctaris Kroesjtsjef. die zaterdag per trein uit Moskou vertrokken voor het eerste gedeelte van hun reis naar Engeland, zijn gisteren uit Kaliningrad (het vroegere Koningsber gen) op de kruiser „Ordjonikidze" scheep gegaan. Het schip is thans onderweg en zal woensdag a.s. in Portsmouth aankomen. Op het perron in Moskou verwekte Kroesjtsjef hilariteit, toen hij de Britse zaakgelastigde Cecil Parrott mededeelde, dat Malenkof bijna besloten had in Engeland te blijven. „Hij houdt erg van Engeland en is er nog steeds vol van. Hoe hebt U dat klaar gespeeld?". „Dat is een Brits geheim", antwoordde Parrott. „Wij kennen het. Malenkof kent het en misschien zult U er ook nog achterkomen". Enkele uren nadat de Sovjetrussische leiders hun reis naar Groot-Brittannië begonnen waren, is in het kantoor te Londen van het Russische persagent schap Tass een begin van brand ontdekt. De politic stelt een onderzoek in. aangezien het zeer waarschijnlijk Is. dat er sprake is van opzet. De buiten deur was met benzine besproeid, die daarna in brand gestoken was. Het brandje werd ontdekt door twee correspondenten van Tass, die ongewone ge luiden bij de deur hoorden. De schade is gering. tenissen besproken. In een boodschap aan hun eigen landen zeiden de afge vaardigden. dat de veroordeling van Stalin ..krachten heeft vrijgemaakt die voor de huidige heersers van het Krem lin onvoorziene gevolgen zullen hebben". „Als Krocsjtscf en de zijnen wensen, dat hun veroordeling van Stalin door de vrije wereld ernstig wordt opgevat, dan bestaat voor hen de mogelijkheid hun ernst te tonen. Er is niets dat hun belet de honderdduizenden politieke gevan genen en de inwoners van de dwang- a^beidskampen in de Sovjet-Unie cn de geknechte landen te bevrijden", al dus deze boodschap! Schadevergoeding gevraagd voor geliquideerde Joden De „organisatie van geknechte Euro pese landen" heeft zondag, na vier dagen te Straatsburg vergaderd te heb ben, telegrammen aan de Britse en Franse premiers gezonden met het ver zoek „geen overeenkomst met de Sovjet- Unie aan te gaan voordat deze zich verplicht haar reeds gedane beloften na te komen". Op deze vergadering werden Albanië. Bulgarije. Estland. Hongarije, Letland. Litauen. Polen, Roemenië en Tsjecho- Slowakije vertegenwoordigd door 54 af gevaardigden. die de Europese integratie en het vluchtelingenprobleem bespra ken Ook werd de positie van de commu nistische landen van Europa in het licht van de recente internationale gebeur- Echtpaar verdronken Tussen Scheemda en Heiligerlee is in de nacht van zaterdag op zondag een personenauto, waarin het echtpaar De HaanSchuurman uit Meeden was gezeten, in het Winschoterdlep gere den, waarbij beide echtelieden ver dronken. Het ongeval gebeurde bü een brug over het kanaal, bü Scheemder- meer. waar de auto in een bocht naar rechts te ver links heeft aangehouden en langs de brug in het kanaal is ver dwenen. Een zoon van de slachtoffers bemerkte gistermorgen, dat zijn ouders, die naar Scheemda waren gegaan niet meer thuis gekomen waren. Bü het later ingestelde onderzoek van de rijkspolitie werden sporen van autobanden gevonden naast de brug. Toen de wagen uit het water was opgehaald bleek alleen mevrouw De Haan zich nog in de wagen te bevinden. Het stoffelijk overschot van haar man is later in de nabijheid gevonden. Vrouw te Katwijk-Rijn door gasverstikking om het leven gekomen In het pand Pepersteeg 14 te Katwijk aan den Rijn kwam, in de nacht van zaterdag op zondag, de alleenwonende weduwe J. Snippe-Tabak door gasver stikking om het leven. Het ongeval werd veroorzaakt doordat het slachtof fer. voor het ter ruste gaan. had ver zuimd de gaskraan in de keuken af te sluiten. Gedurende de nachtelijke uren is toen de slang van de kraan geschoten met het bovenvermelde noodlottige ge volg. Ook de hond van het slachtoffer werd dood in de woning aangetroffen. Het ongeluk werd ontdekt door familie leden. bij wie zij zondagmorgen zou ko men ontbijten. Toen zij met kwam op dagen stelde men een onderzoek in. De staat Alabama wenst een drie-scholen-systeem De gouverneur van de Amerikaanse staat Alabama. James tolsom. heeft zaterdag een wetsontwerp getekend op basis waarvan alle ouders de vrijheid zullen hebben te bepalen of hun kinde ren naar gemengde scholen voor blan ken en negers of naar een afzonderlüke school zullen gaan. Indien dit wetsontwerp tot wet zou worden verheven zou dit betekenen dat er drie soorten scholen in Alabama zou den komen, namelük scholen voor blan ken. voor negers en gemengde scholen. Geen enkel kind zou dan kunnen wor den verplicht naar een school te gaan waar ook kinderen van het andere ras komen. Het wetsontwerp oetreft alleen lagere en middelbare scholen, niet het hogere onderwys en de universiteiten. De vertegenwoordiger m Groot-Brit- tannië van het ..Jewish Agency", dr. S. Levenberg. heeft zondag op de jaarlijk se conferentie van de Zionistische fede ratie van Groot-Brittannië en Noord- Ierland gezegd, dat bij het a.s. bezoek van het Sovjet-Russische duo ..een van de zaken, die besproken zullen moeten worden, de executie is van Joodse schrijvers. Niet alleen schrijvers, maar ook vele anderen zouden geliquideerd zijn en Levenberg zei hierover: ..Wij hebben het recht van de Sovjet-leiders te vragen dat zij ons hierover volledig inlichten. Dit alles was natuurlijk aan Stalin en Beria te er aan toe. Onder de len. die aan de leiders gedaan zouden worden, noemde hij: schadevergoeding voor de gezinnen van Joodse culturele werkers, die ui de Stalin-periode ter dood gebracht zijn, godsdienstige en culturele vrijheid gelijk aan die van andere groepen in de Sovjet-Unie. ver gunning voor Joden om. zonder angst voor bestraffing, met hun familieleden Cycloon teistert Portugees Afrika Tenminste honderd doden Een cycloon heeft in districten Nam- pula en Niassa in Portugees Oost-Afrika tenminste 107 slachtoffers geeist. Red dingsploegen zyn in de geteisterde ge bieden nog steeds op zoek naar slacht offers Over land en door de lucht wor den medicamenten en voedsel aange voerd voor de overlevenden. De cycloon, bekend onder de codenaam Edith" heeft een groot aantal slacht offers veroorzaakt onder de Europese en Afrikaanse boeren. De cycloon ging ge paard met zware regenval waardoor de rivier de Ruo buiten haar oevers is ge treden Als gevolg hiervan zijn alle spoorwegverbindingen tussen Nyasaland en Beira (Mozambique) verbroken. Staatsmijnen zoeken naar een uitiveg (Van onze Limburgse correspondent). Het is een illusie te menen, dat in de toekomst onze nationale huisbrand positie zal verbeteren. Dc huisbrand, en dan hebben wü met name anthracict- nootjes drie en vier op het oog. komt vrQwel in geheel Europa uit zg. uit stervende mijnen. Voor ons Limburgse münbekken is dat al heel duidelijk. De eerste staatsman, welke uitgeput zal geraken. Ls dc Staatsmijn Wilhelmina de enige huisbrandmijn der Staatsmanen. De Domaniale mijn in Kerkrade kan nog enkele tientallen jaren mee. maar dan zal het ook daar afgelopen zijn. Nu wordt daar al in vaak abnormaal- i eeuwen geleden al de eerste Europese dunne lagen kolen gedolven, waardoor i mün kon gaan exploiteren, welke exploi- de kostprijs uiteraard zeer ongunstig i tatie thans eigenlük nog voortgang vindt wordt beïnvloed. De beste lagen zijn vol- I in die van de domaniale mijn ledig afgebouwd. De mijn Willem-! De naar het Noordwesten afzakkende Sophia eveneens een huisbrandmijn J lagen bevatten zg. vetkool waarvan het heeft weliswaar een nieuw veld in grootste percentage thans als cokes op exploitatie genomen maar ook dat is de markt komt of in de vorm van che- uitstel van executie en hetzelfde geldt mische produkten. nylon-artikelen of kunstmeststoffen, dank zij een ingenieus dem verwierven. De laatstgenoemde drie mijnen zullen nog wel geruime tijd door kunnen werken, maar er zijn toch maar enkele mensenleeftijden mee gemoeid. Structurele wijziging Dc anthraciet komt uit de hoger ge- legen lagen welke ooit tot het maaiveld I jasten in het buitenland te corre.sjxmderen. en hebben gereikt, /.oals bijv. bü Kerkrade. 1 toestemming om Israël te bezoeken. 1 waardoor de abdij van Rolduc hier veredélingsproces. Het groeiende tekort aan huisbrandkolen bij een vaak toene mende vraag, leidt, tot een eveneens groeiende prijsstijging, welke nog on gunstig beïnvloed wordt door de toene mende sociale lasten, waartoe de mijn ondernemingen zich verplicht weten. Nu reeds wordt ongeveer 60van de kost prijs gevormd door lenen en sociale Aanhoudend koud De Bilt verwacht tot morgenavond: Op de meeste plaatsen droog weer met overdrijvende wolkenvelden, maar ook opklaringen Zwakke tot matige wind tussen noordoost en noord. Vannacht hier en daar nachtvorst, morgen over dag dezelfde temperaturen als vandaag of iets hoger. (Opgemaakt te 11.15 uur) 17 april Zon op: 5.41 uur; onder: 19.43 uur. Maan op: 10.44 uur: onder: 1.51 uur. Hoogwater te Katwijk te 7.2f en 20.06 uur. Dit nummer bestaat alt 12 pagina'». Gistermiddag arriveerde op Schip hol mevr. Van Dijk-Varekamp uit het plaatsje Croydon hij Melbourne in Australië met haar dochtertje Marieke, dat volgende week in Stockholm een hersenoperatie moet ondergaan. De gelden voor deze reis werden door bewoners van Croydon bijeengebracht. Op de foto mevr. Van Dijk met Marieke en haar jongere broertje bij het ver laten van het vliegtuig. De schaarste aan anthraciet is der halve reen tijdelijk verschijnsel héél West-Europa gaat er aan mank maar gevolg van een structuele wüzi- ging in de nationale en West-Euro pee kolenexploitatie. welke zich im mer meer vcrlert van de huisbrand- nredeVtie naar de produktie van kolen (immers vetkolen) voor industriële doeleinden. De huisbrandproduktie is „uitster vend". zij het ook dat men buiten ons land nog wel over reserves beschikt, maar die weer in geen verhouding staan tot de reserves aan „vette kolen". De anthraciet-mijnen. zowel bij ons als el ders in Eurona komen door de immer dunner wordende lagen en de slechtere geologische omstandigheden, waaronder moet worden eeëxploiteerd. voor immer hogere kostprijzen te staan en daaruit vooral resulteren de hogere prijzen voor de huisbrandverbruikers (en dat zijn voomameliik onze eezinnen) Men make in deze de EGKS., noch de kolenproducenten, noch de detaillis ten een verwijt. Nog niet catostroohaal Catastrofaal is de hmipbrandpositie nog niet, maar dat het toch zin heeft nu reeds maatregelen te nemen om de huisbrandverbruikers van dienst te zijn, hebben de Staatsmijnen bewezen, die in samenwerking met een Amersfoortse haardenfabriek de z.g Emma-cokesoven hebben ontworpen, welke het mogelijk maakt met behulp van cokes centrale Minister Staf naar Italië Op uitnodiging van de Italiaanse re gering zal de minister van Oorlog en van Marine, ir. C. Staf donderdag voor een bezoek naar Italië vertrekken. De minister zal in Rome verschillende re geringsautoriteiten en de chefs van sta ven ontmoeten en een krans leggen op het graf van de onbekende soldaat, waarna hij in Livorno, Aviano °n Villa - franca onderdelen van de Italiaanse Zee- Land- en Luchtmacht zal bezoe ken Voorts zal hij in Turijn de Fiatfa- brieken bezichtigen. Door auto qeqrepen en gedood (Speciale berichtgeving) Gistermiddag om half vijf is de 74- jarige gehuwde G. van 't Ende bij het oversteken van de Zuiderzeestraatweg in Hattummerbroek door een auto aan gereden en zodanig gewond, dat hü in de loop van de avond in het r.-k. zie kenhuis te Zwolle is overleden De heer van 't Ende kwam per fiets uit Wezep. waar hü een kerkdienst had bijgewoond Toen hü de weg overstak naar zün wo ning. naderde eveneens uit de rich ting Wezep, een auto, uit Zwolle. De chauffeur kon een aanrüding niet meer voorkomen. De wielrüder liep ernstige hoofdwonden op aan de gevolgen waar van hü later li iyezweken. verwarming te stoken, alsof men met anthraciet stookte. Daar juist de schaarste aan anthra- cietnootjes 4. zo populair voor centrale verwarming, het grootst is. is de uitweg, welke de Staatsmijnen zoeken, een lof waardige. Zelfs verrichten de Staats mijnen al onderzoekingen om een gewone huishaard te ontwerpen, welke eveneens met cokes te stoken is, iets wat in normale haarden eenvoudig onmogelük is. Deze onderzoekingen moeten zich reeds in een ver gevorderde staat bevinden, met veel kans op wel slagen Cokes kunnen wij voorhands genoeg produceren. Zelfs wordt nu nog steeds een behoorlüke hoeveelheid ge ëxporteerd. Tydens de eerste bevrij dingsjaren vormden onze cokesexporten zelfs een belangrijke bron van kostbare deviezen. Oliestook wint terrein In elk geval baart de positie van de anthraciet als huisbrand toenemende zorgen. Dat intussen oliehaarden en olie-stookinrichtingen reeds terrein winnen in Frankryk werd daardoor al meer dan eens werkloosheid ver oorzaakt in kolenmijnen bewijst anderzijds dat de anthraciet als huisbrand geen monopolie-positie meer inneemt. Het probleem van de groeiende concurrentie tussen de huisbrand (en ook de industriekool en de vluchtige brandstoffen (aard olie, aardgas) is een probleem der ge hele LG.K.S. Men lost dat niet op door tegen de vluchtige brandstoffen belemmerende maatregelen te treffen. Tenslotte is de verbruiker, of deze nu particulier of fabrikant is. slechts gebaat bij de laag ste prijzen. Men zal er daarby rekening moeten houden, dat de anthracietprij zen zich in stijgende lijn zullen blijven ontwikkeLn Van gezond koopmanschap getuigen de Staatsmynen die de ver warmingstechniek te hulp roepen, om een hoogwaardige en goedkope brand stof te produceren, welke normaal niet als huisbrand te gebruiken is. In het atoom-tydperk zullen er straks nog wel andere wegen te vinden zyn. om deze huiskamers, kantoorgebouwen en wat dies meer zij. verwarmd te krijgen zon der anthraciet. welke tegen die tijd voor de normale huishoudbeurs waarschyn- Ulk niet meer te betalen is, als zij nog voorhanden is. Zo is er dus geen reden om pessimist te worden: de mens heeft verstand genoeg om onder alle omstan digheden de kou te weren Dat is zelfs tydens de hongerwinter bewezen. De Willem Barendsz II is zater dagmiddag na een weinig fortuin lijke) jacht in de Poolzee in Neder land teruggekeerd. Het zeekasteel op de Nieuwe-Waterweg. Jungschlager naar ziekenhuis Onder politiebewaking (Van onze correspondent te Djakarta) Naar wü vernemen is Jungschlager zaterdag ter observatie opgenomen in het Tjikini-ziekenhuis te Djakarta. Hy lüdt reeds geruime tijd aan verhoogde bloeddruk en bracht in verband daarmede met toestemming van het Parket maandelijks een bezoek aan dr. Wielenga. internist aan het Tjikini ziekenhuis. De laatste weken had Jungschlager bovendien last van zware hoofdpijnen en van de maag, een ge volg ongetwijfeld van de zware psychi sche spanningen, waaronder hij nu reeds meer dan twee jaar leeft. Bü het maandelijks controle-bezoek op zaterdag jL achtte dr. Wielenga zün toestand ran dien aard. dat hü op name van Jungschlager ter observatie gedurende een viertal dagen noodza- kclijk achtte. Hü schreef een betref fend attest dat Soenarjo door een Indonesisch medicus bevestigd wenste te zien. Daartoe werd toen het consult ingeroepen van prof. Slamet. Deze kwam tot dezelfde conclusie als dr. Wielenga. waarna Jungschlager ter observatie in „Tjikini" is opgenomen. Hij verblijft daar uiteraard onder be waking. Bom viel op Siamees sportveld: 26 doden Zondagmiddag zyn zesentwintig men sen gedood en dertig gewond door een kleine bom, die een vliegtuig van de luchtmacht per ongeluk had laten val len op een sportterrein te Praehuab, 318 km van Bangkok verwijderd. Vol gens een beken Imaking van de direc teur van de Siamese voorlichtingsdienst was het vliegtuig op weg naar Bangkok. Het ongeluk was waarschünlijk te wü- ten aan een fout in het mechanisme voor het loslaten van hommen. Siams eerste minister. Piboel Songgram, heeft zich vanochtend naar de plaats van het ongeluk begeven. Waar is het geld? Gemaskerde man sloeg haar op het hoofd (Speciale berichtgeving) In dc nacht van zaterdag op zondag is in een villa aan de 's-Gravenweg te Rotterdam een roofoverval gepleegd. De overvaller sloeg de 28-jarige geschiede nis-lerares mej. mr. A. Schaberg, die zich op dat moment alleen in het grote huis bevond, met een hard voorwerp op het hoofd, waardoor zy vry ernstig werd gewond. Na in het ziekenhuis te zijn behandeld kon mr. Schaberg naar huis worden teruggebracht. De overvaller is zonder buit verdwenen. Mej. Schaberg was in diepe slaap verzonken toen omstreeks kwart over twaalf een man haar kamer ingluurde. De man was op een uitbouw, waarin zich de garage bevindt, geklommen. Hy trof de deur van de slaapkamer op een kier aan. Het licht van een zaklantaarn scheen naar binnendaarna glipte hij de kamer in. „Ik werd wakker doordat ik met een of ander voorwerp hard op mijn hoofd werd geslagen": vertelde mej. Schaberg. „Er zat een man op de rand van mijn bed. Met zyn ene hand hield hy me vast en in de andere had hü het voor werp waarmee hü me sloeg. Ik kon niet veel zien. want er was geen licht „Waar is het geld?" riep hy. „Er is nooit geld in huis", antwoordde ik. „als er iets is dan is het hiernaast in de slaapkamer van mün ouders" Daarop haastte hy zich naar die kamer maar hy was onmiddellyk te rug. Kennelijk zonder iets te hebben gestolen. „Ik heb erge pyn" zei ik. ik moet een dokter bellen. Dat was niet overdre ven want het bloed gutste langs mijn gezicht. Hij deed het licht aan en toen zag ik een gemaskerde man van middelbare lengte. Hy droeg een lich te regenjas. Zyn stem klonk niet onbeschaafd. „U kunt vüf minuten nadat ik ben weggegaan bellen", zei hy. „U gaat niet dood. het loopt wel k»s." Toen verdween yj- Kort daarop heb ik de politie gebeld. Daarna wilde ik de bewoners van het huis naast ons telefoneren, maar de telefoon deed het niet meer. Het is gebleken dat de overvaller met het uit vallen van de telefoon niets te maken had. Mej Schaberg is naar de buren gelopen waar men de uiteraard hevig verschrikte lerares di.ect alle hulp heeft geboden. De politie was zeer snel ter plaatse Met een ziekenauto van de G.G en GD. is het slachtoffer naar het Coolsingelziekenhuis gebracht waar haar verwondingen zijn behandeld. Mej. Schaberg die een diepe hoofdwond en een gezwolleiï oog heeft opgelopen, zal de eerste tyd rust moeten houden. Haar ouders zyn nog dezelfde nacht uit Antwerpen, waar zij zich bevonden, te ruggekeerd. zij hadden hun adres ach tergelaten. zodat zy telefonisch van het gebeurde konden worden verwittigd. De politie is tot de conclusie gekomen dat de overvaller in de slaapkamer van de ouders wel het licht heeft aange knipt maar er niet is binnengegaan. By dc schakelaar zaten bloedvlekken De ouders waren sinds dinsdag afwezig. Het ligt voor de hand dat men denkt dat de invaller moet hebben geweten dat mej. Schaberg alleen thuis was. By het onderzoek is ook de politiehond Presto ingeschakeld. Van het platje op het dak van de garage heeft hy zich via een muur op het land laten zakken. Dit kan aan de schaars verlichte 's-Gra- vetweg gemakkelyk gebeuren zonder dat iemand het ziet

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 1