LEIDSCH DAGBLAD Mevrouw Bonman in haar dupliek Jungschlager volmaakt onschuldig In de door hem opgegeven tijd was hij in Nederland WEERBERICHT 95ste jaargang VRIJDAG 13 APRIL 1956 No. 28805 Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.— per kwartaal; f2.35 per maand; f0.55 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 V reeds herhaaldelijk en zelfs onder ede heeft opgenoemd, gaat veranderen, na dat gebleken is, dat die gebeurtenis of die détails onmogelijk waar kunnen zijn. Slot op pag. 2 Bevoegdheid om te fietsen voor jaar ontnomen De kantonrechter te Tilburg veroor deelde een 60-jarige Tilburger tot vijf gulden boete. Hij ontnam hem verder voor de tijd van een jaar de bevoegd heid om te fietsen. De man werd er van beschuldigd, dat hü op de drukke ver keersweg, de Baroniebaan, de doorgang niet had vrijgelaten voor een personen auto. Het gevolg was geweest, dat hij zelf werd aangereden. De ambtenaar van het O.M. had f. 30 boete geëist met ont zegging va nde rijbevoegdheid voor de fiets voor de tijd van een jaar. „Met deze vaststelling is de zaak eigenlijk EN EGYPTE HOUDEN al geheel getorpedeerd" «TRÏkT AAM RFWTWIl „Redelijkerwijze kan m.i. niet meer ontkend worden, dat beklaagde ^*^*1 -I ItllV AAiN DL3 1 xALllJ gedurende de door hem opgegeven tijd inderdaad met verlof in Neder land vertoefde. Hiermee is, zoals ik het zie, de zaak eigenlijk al geheel getorpedeerd, aldus besloot mevrouw Bouman haar dupliek in de zaak- Jungschlager, waaraan het Landgerecht te Djakarta vandaag zijn 64ste zitting heeft gewijd. Zij vervolgde: „wat door de getuigen a charge over deze periode is verteld, is onwaar gebleken. Op grond daarvan verdienen hun verhalen over andere gebeurtenissen ook geen geloof. In de vele afgelopen zittingen is naar mijn mening niet alleen niet bewezen, dat beklaagde zich aan het tenlastegelegde zou hebben schul dig gemaakt, maar daarentegen is bewezen, dat hij er zich niet aan schuldig heeft gemaakt en volmaakt onschuldig is. Na opgemerkt te hebben, dat zij volhardde hij al hetgeen zij in haar pleidooi had aange voerd, beëindigde de verdedigster aldus „Aan u, mijnheer de rechtr, is thans de beslissing in deze moeilijke zaak". Samenvatting In haar dupliek: 1) maakte mevrouw Bouman bezwaar tegen het verzoek van de officier van Justitie in zUn repliek om de tenlaste legging aan te vullen met het element „opzettelijk"; 2) trok zij uit de erken ning van de officier van Justitie, dat noch kolonel Soekoto noch de politie ln Djambi noch getuige de Bont iets had kunnen ontdekken bij een onderzoek naar subversieve activiteit van Jungschlager De conclusie: dat de inlichtingen, naar aanleiding waarvan zij een onderzoek instelden, onjuist zijn geweest; 3) noem de zij het ten aanzien van veranderin gen in getuigenverklaringen volkomen ontoelaatbaar, dat. wanneer getuige het totale beeld van een gebeurtenis of be langrijke details ervan die hij reeds herhaaldelijk en zelfs onder ede heeft opgenoemd, gaat veranderen, nadat ge bleken is. dat die gebeurtenis of die de tails onmogelijk waar kunnen zijn; 4) bestreed verdedigster de mededeline van de officier van Justitie, dat Jungschla ger in 1953 „opnieuw het gebied van Indonesië was binnengekomen met een dienstpaspoort, omdat hij geen toestem ming had van de Indonesische regering". Toen hem dit. paspoort ter bijwoning van een I.L.O.-conferentit op Ceylon werd verstrekt, bevond hij zich in Indo nesië. Pas twee maanden na zijn terug keer werd bekend, cat Jungschlager geen vergunning kon krijgen om langer in Indonesië te blijven: 5) voerde zij aan dat getuigeverklaringen op basis van horen zeggen, waaraan de officier van Justitie wel bewijökr cht had toe gekend niet toelaatbaar zijn. omdat de getuigenis volgens de Indonesische wet Vonnis 27 april jÊ Rechter Moengkon heeft heden j§ g medegedeeld, dat hij in de zaak Jungschlager 27 april vonnis zal wijzen. betrekking moet hebben op feiten, die getuige zelf gehaord, gezien of onder vonden heeft: 6» voerde mevrouw Bou man aan. dat de officier van Justitie het zgn. „kettingbewijs" onjuist had toe gepast, omdat feiten, die niet behoorlijk ziin bewezen onmogelijk als bewijs voor elkander kunnen worden beschouwd: 7) betoogde mevrouw Bouman, dat de uit eenzetting van de officier van Justitie over „aanwijzingen" bij de bewijsvoering niet in overeenstemming met de wet Is Een brief of een foto op zich zelf kan peen aanwijzing zijn: 8) betoogde zij. dat op grond van overgelegde stukken van de Amsterdamsche Bank en van an dere verklaringen Jungschlager onmo gelijk tiidens ziin verlofperiode in Furopa clandestien in Indonesië kan ziin ge weest: 91 viel mevrouw Bouman de in terpretatie door de officier van Justitie van de wetsartikelen aan op basis waar van hü Jungschlager schuldig verklaart en zeide zil. veroordeling on grond hier van niet mogelii'k te achten: 101 voerde zii aan. dat een veroordeling als mede- nliehtiee strafrechtelijk een onmogelijk heid is. daar er dan een ander moet ziin die strafrechtelijk als hoofddader moet worden aangemerkt- 1H betoogde zii. dat beklaagde ook niet kan worden ver oordeeld wegens het bezit en vervoeren van wanons zonder vergunning daar ter terechtzitting niet bewezen is. zoals de wet vordert, dat geen vergunning ver leend was: 121 achtte zij h»t niet voor komen van de Nico en .Nederland zal hprriizen" on de lijst van verboden be wegingen een sterk argument, dat de-*p organisaties nimmer hebben bestaan: 131 betoogde zij. dat een vergelijking met een moordzaak, waarin het bewiïs wettig Is geleverd, niet opgaat. Er is geen spoor van bewijs voor de bewering van de officier van Justitie, dat als ge volg van de daden van Jungschlagét honderden of zelfs duizenden slacht offers zijn gevallen. Er is zelfs niet één naam genoemd van iemand, die tenge volge van acties van Jungschlaeer om het leven zou zijn gekomen. Ongewone veranderingen Maar het is heel iets anders, wanneer een getuige, als hij door de rechter wordt ondervraagd, zich opeens de dé tails niet meer weet te herinneren, die hü slechts enkele maanden tevoren uit voerig aan de politie heeft verteld ter wijl de gebeurtenis waarover het gaat 4 of 5 jaar geleden heeft afgespeeld. Het is nog wéér heel iets anders en volko men ontoelaatbaar, wanneer een getui ge het totale beeld van een gebeurtenis of belangrijke détails ervan, die hij Nationale protestbetoging tegen de rechtsgang in Indonesië Zaterdag a.s. samenkomst op Binnenhof Aan de onverklaarde oorlog tussen Israël en zijn Arabische naburen zijn gisteren ook vliegtuigen gaan deelnemen en beide partijen zeggen een vijan delijk toestel te hebben neergeschoten. Een Egyptische „Vanipire"-straaljagcr werd neergeschoten en moest een noodlanding op Israëlisch grondgebied ma ken. De piloot was zwaargewond. Gisteravond laat beweerden dc Egyptenaren. dat een Israëlisch toestel boven de gedemilitariseerde zone van El Auja welke de twee landen scheidt, door een Egyptische jager was neergeschoten. Intussen hebben de twee opperabijnen van Israël, dr. Isaac Herzog cn Jitschak Nissim. de godsdienstige leiders in de gehele «ereld opgeroepen „hun stem te verheffen tegen de campagne des doods, welke door Egyptische moor denaarsbenden in Israël gevoerd wordt". De Egyptische premier Nasser en de secretaris-generaal der VN. Hamnian- skjöld hebben gisteren hun tweede ontmoeting gehad. Deze duurde twee cn een half uur, dus langer dan die van woensdag. Na de bijeenkomst hebben functionnarisscn van dc Ver. Naties verklaard, dat er „tot zaterdag een pauze zou zijn in dc tegenwoordige onderhandelingen". van Koning Feisal van Irak. Koning Saoed van Saoedi-Arabië. en president Sjamoen van Libanon. Van Amerikaanse zijde was hem te verstaan gegeven dat het Spanje tot eer strekte dat het vrijwillig de onaf hankelijkheid van (Spaans-Marokko had erkend en dat het op deze wijze zijn oude vriendschap met Marokko en de Arabische landen handhaafde Dc secretaris-generaal der V.N.. Ham- marskjöld, heeft de leden van de Vei ligheidsraad laten weten, dat Israël cn Egypte dezer dagen er mee hebben ingestemd, zirh „onvoorwaardelijk" te houden aan de bepalingen van het hestandsakkoord en zich bijgevolg te onthouden van oorlogshandelingen je gens elkaar. Dc landen behouden zich echter het recht van zelfverdediging Spanje is bereid in de crisis te bemiddelen zijn Spanje zou desgevraagd bereid zijn goede diensten aan te bieden bij de oplossing van de crisis in het Jdidden- Oosten. zo heeft de Spaanse minister van Buitenlandse Zaken. Artajo, ln Washington op een persconferentie verklaard. Hij wees in dit verband op het in October verachte bezoek aan Spanje van de Egyptische regeringsleider. Nas ser. en op de eerder verwachte bezoeken (Van c Haagse correspondent! De secretaris-generaal bevindt zich op zijn vredesmissie op het ogenblik ln Cairo, waar hij zaterdagochtend weer besprekingen zal voeren in het minis terie van Buitenlandse Zaken. Men verwacht dat hij zaterdagmiddag naar Beiroet, de hoofdstad van Libanon, reist. Aangezien maandag in Israël de dag van de onafhankelijkheid wordt gevierd, zal Hammarskjöld zich pas dinsdagmiddag naar dit land begeven. verklaarde dat het N.C.J. dit Haagse initiatief ten volle steunt. Wat kan men van het buitenland verwachten als wij zelf lauw blijven aldus de heer Guil- laume. die nog kon mededelen, dat het Veteranenlegioen Nederland al zijn af delingen heeft aangemoedigd aan de be toging deel te nemen. Generaal-majoor b.d. P. Scholten. voorzitter van het protestcomité Jung schlager. bestreed tenslotte de mening "an velen, dat het voorbarig zou zijn ,AVU zjjn ons ervan bewust, dat het Nederlandse publiek een zekere weer stand moet overwinnen om in optocht de straat op te gaan. Maar als Neder land werkelijk verontwaardigd is over de gang van zaken in de processen tegen Jungschlager cn Schmidt, dan zullen we iets meer moeten opbrengen dan het sturen van een briefkaart aan een comité" aldus de heer P. J. G. A. Ego van liet (Haagse) protestcomité-Jungschlager. die gisteravond op een persconferentie nadere bijzonderheden bekend maakte over de op 21 April a.s. te houden protestbetoging. Het is de bedoeling, dat deze betoging Er zullen 14 spandoeken worden mee- in Den Haag een nationale manifestatie gevoerd met leuzen, waarvan enkele ook van verontwaardiging over dc rechts-:in het Engels. Frans en Duits worden gang in Indonesië wordt. Met nadruk gesteld. De organisatoren hopen name- wees de heer Ego i voorzitter van het lijk in het bijzonder de belangstelling werk-comité» erop, dat de betoging zien 1 der buitenlandse pers voor deze mani- noch tegen de Nederlandse, noch tegen festatie te trekken Om de aandacht de Indonesische regering richt. Deze van de tijdens en na de oorlog met - - nationale manifestatie wil uitsluitend Nederland verbonden mogendheden op re0®5 thans, tussen eis en uitspraak, pro ertoe bijdragen om recht te verkrijgendit protest te vestigen, zullen tevenstestbetogingen te houden. Ter motive- voor Jungschlager. Schmidt c.s. tijdens deze optocht brieven worden rln= ^ees h'J °P een bericht in de Indo- afgegeven aan de ambassades van de nesisch? pers. volgens hetwelk op 14 V.S„ Engeland. Canada. Australië, Niemv P1*®1"1 l1 een vr0"wendelegatie te Dja- De optocht zal zich zaterdagmiddagzeeland Frankrnk Zuid-Afrika Belgie karta een resolutie aan president Soe- begeven van het Burgemeester De Mon- en west-Duitsland karn0 heeft overhandigd, waarin o. m. chy-plein naar het Binnenhof. Gestart" werd geëist, dat Jungschlager en Schmidt In Den Haag hebben zich tot dusver ter dood zouden worden veroordeeld. 1500 deelnemers voor 21 apnl aange- ZU nog gemeld, dat het Nationaal Con- meld, terwijl groepen uit Dordrecht,. tact-Comité Jungschlager zich ga- Haarlem, Eindhoven. Hengelo, Gro- rant hecft verklaard voor alle aan de ningen. Amsterdam, Rotterdam, Breda betoging verbonden onkosten. Het giro- en Vcenendaa! hun deelname hebben nUmmer van dit comité is 1495, Amster- aangekondigd. dam. Ook de kantoren van de Rotter- I damsche Bank. de Amsterdamsche Bank I en de Twentsche Bank hebben zich be- De heer Guillaume. voorzitter van het j reid verklaard gelden voor het N.C.J. in Nationale Contact-comité Jungschlager,1 ontvangst te nemen. Tijdens de viering van het 64ste lustrum van de Rijksuniversiteit te Utrecht is gisteren een viertal ere doctoraten verleend. Prof. dr. J. Gonda hangt de kappa om de schouders van een der eredoctoren, prof. dr. M. Leuman uit Ziirich. wordt om half vier. De route zal gaan langs Laan Copes van Cattenburgh, I Scheveningseweg, Zeestraat. Noordeinde, Heulstraat, Kneuterdijk. Lange Voor hout. Tournooiveld en Korte Voorhout. I De vereiste vergunning van B. en W. is gisteren binnengekomen. Op het Bin- nenhof zal een nationale figuur (wiens naam nog niet kan worden onthuld) de betogers vanaf de trappen van de Rid- derzaal toespreken. Ierse studenten stalen Frans meesterwerk uit Tate Gallery Reeds vele tientallen jaren Engels-Iers dispnnl over geldigheid van testament (Van onze correspondent in Londen) Ierse studenten hebben gisteren uit de wereldberoemde Tate Gallery te Londen een schilderij ter waarde van meer dan f. 100.000 gestolen, bewerende dat het aan Ierland behoort. Meer dan veertig jaar is er tussen Ierland en Enge land een strijdvraag aan de gang over het bezit van dit schilderij. De door studenten gepleegde overval herinnert aan de diefstal door Schotse nationa listen van de kroningssteen uit de Wes minster Abbey op Kerstdag 1950. De ontvreemding van het schilderij werd pas bekend nadat anoniem per telefoon een waarschuwing gegeven werd. Onmiddellijk begaf de recherche zich naar het museum, cn werden alle zee- cn luchthavens gealarmeerd. Het schilderij is „Jour d'étc" (Zomerdag) van dc Franse impresionistische schilderes Bcrthe Morisot en maakt deel uit van de collectie van de overleden Ierse kunstverzamelaar sir Hugh Lane. in verklaringen Mevrouw Bouman noemde het inder daad niet ongewoon en ook begrijpelijk dat getuigen veranderingen in hun ver klaringen aanbrengen, omdat een ge tuige zich niet alles precies kan herin neren, wat jaren geleden gebeurd is, Gisteren heeft een groot aantal studenten in Delft geprotesteerd tegen de voorgestelde nieuwe Hogec-Ondecwijswet. Betoogd werd onder meer. dat sommige van de door dc Minister voorgestelde maatregelen fnuikend zijn voor het studentenleven. Zij zullen, naar de studenten vrezen, de vrije ontplooiing van de acade micus ernstig schaden. Een beeld van de demonstratie bij de Sociëteit Phoenix". Schilderij zou zich nog in Engeland bevinden De Ierse studenten, die de diefstal pleegden, legden per telefoon een er- klaring af aan het Ierse persagentschap te Londen, volgens welke leden van de Ierse Nationale Studentenraad het schilderij, dat volgens hen aan Dublin behoort, uit de Tate Gallery hadden ver wijderd De actie zou de instemming hebben niet alleen van de meerderheid van de Ierse bevolking, maar ook van alle ruim- denkenden in Groot-Brittannië". zo be weren de studenten, en zij berust op een toevoegsel bij 't testament van Sir Hugh Lane, daterende februari 1915, waarbij hij 39 schilderijen aan Dublin ver maakte. Er ontbraken echter getuigen, toen hij onder het toevoegsel zijn hand- India stelt eenheid van Vietnam voor Groot-Brittannië en de Sovjet-Unie, die in Londen besprekingen houden over de toestand in Indo-China, hebben een officieus voorstel van India ont vangen, volgens hetwelk men tot een overeenkomst zou moeten komen om door vrije verkiezingen de hereniging van Vietnam te bewerkstelligen. Volgens diplomatieke kringen zou dit voorstel gedaan zijn door dc reizende minister van India. Krisjna Mcnon. Hij zou geen bepaalde datum voor de verkiezingen genoemd hebben. Op het ogenblik is Vietnam sinds de in 1954 te Geneve gesloten wapenstil stand in twee delen gescheiden, die m juli var dit jaar herenigd hadden moe ten worden door een nationale rege ringsverkiezing. De premier van Zuid- Victnam. Djem, heeft echter geweigerd deze verkiezingen te houden, omdat hij zegt dat in het communistische Noord Vietnam vrije verkiezingen onmogelijk zijn. tekening had geplaatst en het zou daar om ongeldig zijn. Oorspronkelijk had Sir Hugh Lane de verzameling aan het Nationale Museum in Londen geschonken, maar later had hjj bepaald, dat Dublin de schilderijen zou krijgen, op voorwaarde dat er bin nen vijf jaar een geschikt gebouw voor gevonden werd. Sir Hugh Lane kwam om tijdens de ramp met de „Lusitania". die in de eerste wereldoorlog in de Atlantische Oceaan werd getorpedeerd. Het schilderij stelt twee vrouwen, zit tende in een roeiboot, met zwanen op de achtergrond, voor. Het werd gisterochtend tussen 10 en 11 uur met lijst en al meegenomen. De afmetingen zijn ongeveer 70 bij 40 cm. De politie geloofde gisteravond dat het schilderij nog in Engeland is. De bedoeling van de diefstal schijnt te zijn om het doek in Eiere te verbergen om het als lokaas te gebruiken, zodat het dispuut opnieuw de openbare be langstelling zal trekken. De Tate Gallery is een der rijkste kunstcentra in de wereld. Het bezit meer dan 3000 werken van Britse schilders en beeldhouwers en 500 werken van bui tenlandse kunstenaars. Tijdelijk regen De Bilt verwacht tot morgenavond. Over het algemeen zwaar bewolkt met tijdelijk regen. Overwegend matige wind uit zuidelijke richting ;a, maar in het noorden in hoofdzaak uit oostelitke richtingen. Ongeveer dezelfde tempera turen als vandaag. (Opgemaakt te 11.15 uur). 14 APRIL Zon op: 5.48 uur: onder: 19,38 uur. Maan op: 7,26 uur; onder uur. Hoogwater te Katwijk te 5.15 en 17.36 uur. Dit nummer bestaat uit 26 pagina'»

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 1