Afdeling Leiden van Bond van Oud-strijders kwam bijeen C. D. van Oosten benoemd tot wethouder van Voorschoten DONDERDAG 12 APRIL Telegram aan de minister Leidse slagers protesteren tegen hoge rundvleesprijzen Aan een prijsverhoging van 20 tot 80 cent per kilo valt niet te ontkomen In verband met het leit, dat de prijzen van het slachtvee (runderen) in de laatste tijd sterk zijn gestegen, hield de Federatie van Slagerspatroonsvcreni- pingen uit Leiden en Omstreken gisteravond in de Jacobazaal van „Den Borcht" een zeer druk bezochte protestvergadering. In zijn inleidend woord wees de voor zitter. de heer G. P Bergers er o.m. op. dat deze prijzen thans een abnormale boogie hebben bereikt. In slagerskrin- pen z.yn er. aldus spreker, zelfs al stem men opgegaan om geen rundvlees meer te verkopen. Hoewel spreker begrijpt, dat ons land moet exporteren, wordt thans het beste vee uitgevoerd, hetgeen de prijzen doet oplopen. De Nederlandse slagers, waar onder velen bij de verkoop van rund vlees reeds met verlies moeten werkep, «orden hiervan de dupe. De heer Bergers nam het de regering kwalijk, dat zij thans geen voorlichting peeft aan het publiek waaraan deze prijsstijging is te wijten. Tijdens de hierna volgende discussie, «as men algemeen van oordeel, dat de thans geldende rundvleesprijs voor de consument niet gehandhaafd kan wor den. Met grote nadruk werd vastgesteld, dat de slagers geen schuld hebben aan de sterke stijging van de prijs van het slachtvee RUNDVLEES WORDT DUURDER Met 65 tegen 1 stem en één blanco nerd deze avond een bestuursvoorstel aangenomen om het rundvlees met 20 tot 80 cent per kilo te verhogen. Voorts werd besloten om het volgende telegram aan de minister van Land bouw. Visserij en Voedselvoorziening te zenden: Dr. P. G. Knibbe op Onderwijscongres Op het Onderwijscongres van de A.R. Pan ij te Utrecht heeft dr. p. g. Knibbe te Leiden er op gewezen, dat wel veel aandacht is besteed aan het adagium de school aan de ouders maar niet aan het beginsel „de" vrije, zelistandige schoolregel, oe openbare aanvulling Spreker herhaalde de vraag van proi. Dijk „Hoe moet een A.k. wethou- aer van onderwijs zijn laak vervullen? Komt deze, als mj neutraal, d.w.z. anti godsdienstig onderwijs laat geven, niet voor een gewetensconflict te staan? Het antwoord van de heer Algra, dat deze wetnouaer het openbaar onüerwys zo goed mogelijk moet maken, vond luj wei heel miiipei. Gaarne nad mj ouurop een meer bevredigend ant- W<Zicn by deze vraag van Prof. Duk aansluitende, bracht dr. Knibbe een aantal stellingen naar voren, uitgaande van oe gedaente, dat er in de onder wijspolitiek twee hoofdmomenten zyn: 1, noodzaak in christelijk onderwys til nuouzaak om oe ocaat niet uc macut te geven de richting van het onderwys te bepalen. LEEROPDRACHT DR. J. A. NOORDUK By Kon. besluit is aan dr. J. A. Noordyk, wetenschappelyk hoofdamb tenaar by de heelkunde aan de Leidse Universiteit, opdracht verleend om van 1 augustus 1956 tot een nader te bepa len datum in de faculteit der genees kunde aan deze universiteit onderwys te geven in de chirurgie. ZILVEREN JUBILEUM H. FOKS As. zaterdag zal de heer H. Foks het feit herdenken, dat hij voor 25 jaar als boekhouder ln dienst trad bij Wassery Spronk i Gebr. Vasen) aan de Witte Singel. Het jubileum zal slechts in in tieme knng worden herdaoht. Zaterdagavond zal er in het gymnas tiek lokaal der Mareslngelschool een ontmoeting plaats hebben tussen de di verse Leidse volksdansgroepen. Het programma is zeer aantrekkelijk samengesteld en vermeldt o.a. Engelse contra-dansen, alsmede het optreden van een Hongaars-Joegoslavisch geori- enteerde dansgroep met hun slavische kolo's etc. „DE NATUURVRIEND" KWAM BIJEEN. Gisteravond hield de Leidse aquarium vereniging „De Natuurvriend" een leden vergadering ln het Logegebouw aan de Steenschuur. In zijn openingswoord memoreerde de voorzitter, de heer W. Zwart, het over lijden van het lid de heer Blom. Nadat enige ogenblikken stilte in acht waren genomen ging men over tot be handeling van de agendapunten. Na de ballotage van een nieuw lid gaf de heer C. Kengen een beschou wing over het aquarium in Monaco. De heer C. Slegtenhorst hield ver volgens een lezing over „Van Gup tot Chinese Danio". Spreker wees er op. dat het jammer is. dat het Gupje bij vele liefhebbers zo in discrediet was ge raakt. Uitvoerig ging hij in op de kweek- wijze van dergelijke visjes. Na de pauze gaf spreker een uitvoe rige beschouwing over het gereedmaken van kweekbakken b.v. voor DanioRerio's Hij was er van overtuigd, dat dit zelfs voor beginnelingen niet zo moeilijk was. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN: Leuntje Maria Yvonne, dr van H. Klaas- ten en M. Grootendorst; Hendrik Marcel, zn van M. T. Jacob en A. M. Slngerllng: Gretha Agatha, dr van G. Pcllekooren en E P. c. Merse; Marie Louise, dr van A. W. van de Pol en A. L. DUpper; Pranclscus Wilhelmus, zn van A. T. Boting en M. H. Overdljk: Joanna Elisabeth Maria, dr van J L. Staudenmaijer en M. A. van Berge Henegouwen; Johannes, zn van H. J. Gorree en M. C. de Boer. GETROUWD: J. Boef en M. c. Retneeus; P. J. M. van Heijst en c. M. van Muyden; P. W. Kou- mans en W. H. Verhulst; T. Dijkstra en S. M. Olivier. OVERLEDEN: M. Kleijne. zn. 9 dg: L. F. J. Vermaas, wed. van Noteboom, 16 jr. „De slagers uit Leiden en omstreken in protestvergadering bijeen, spreken hun bezorgdheid uit over de abnormaal hoge rundveepryzen. uiten hun teleur stelling over het feit. dat van overheids wege geen voorlichting aan het publiek wordt gegeven en verzoeken Uwe Ex cellentie maatregelen te nemen om een verdere stijging der prijzen tegen te gaan". Tevens werd een telegram aan de landelijke federatie van Slagerspatroons bonden gezonden, waarin deze federatie wordt uitgenodigd de bevolking over de oorzaak van de hoge vee- en vleesprn- zen voor te lichten. Vrachtwagen reed over kindje (Speciale berichtgeving) De 24-jarige Henny de Boer, doch tertje van de heer R. de Boer te Houti- gehage in Friesland is gistermiddag door nog niet opgehelderde oorzaak overreden door een vrachtwagen uit Surhuister- veen en op slag gedood. De bestuurder was juist achteruit een erf afgereden, nadat hjj goed had gekeken of er zich niemand achter de wagen bevond. Toen hy recht op de ryweg stond en vooruit wilde rijden, bemerkte hij pas, dat hjj met een achterwiel over Iets heenging Kind kreeg schaar in oog SCHOOL NIÉT AANSPRAKELIJK (Van onze Haagse redactie! De Haagse Rechtbank heeft de scba- devergoedingseis tegen een Haagse lagere school en een onderwijzer van die school afgewezen. Een vader had een schadevergoeding van f. 25.000 ge vraagd. omdat tijdens de viering van een Sint-Nicolaasfeestje in 1953 in de klas en onder leiding van de onderwij zer. zijn 9-jarig zoontje door een mede leerling een schaar ln het oog gestoken kreeg, waardoor hij aan dat oog nage noeg blind geworden Is. De afdeling Leiden en omstreken van de Nederlandse Bond van Oud-StrU- ders en dragers van „Het Mobilisatie- kruis'' had gisteravond tot besluit van het winterseizoen in „De Harmonie" voor de leden een zeer leerzame avond georganiseerd. De heer J. M. Kempink van de N.V. Bosman Constructiewerkplaats en Ma chinefabriek te Rotterdam hield name lijk een korte causerie over de vervaar diging van roestvrije uitlaatpijpen. On geveer 20 jaar geleden, aldus de heer Kempink. is de firma met de fabricage van die uitlaatpijpen begonnen. Het Fokker-vliegtuig „De Snip", waarmee Hondong indertijd zijn beroemde vlucht over het zuidelijk deel van de Atlanti sche Oceaan heeft gemaakt, was met een dergelijke uitlaatpijp uitgerust. Ook de Dornier-vliegboten waren van deze motoronderdelen voorzien. Gegevens over de levensduur van de pijpen bestaan er uit die tijd echter niet. Deze wordt ge middeld gesohat op ongeveer 500 vlieg uren. Tegenwoordig bedraagt die levens duur ongeveer 3000 vlieguren. Een enor me vooruitgang als men tevens kijkt naar het sterk opgevoerde motorver mogen. De eisen, die aan de uitlaatpij pen worden gesteld zjjn zeer hoog. Het op elkaar lassen van de beide helften levert de meeste moeilijkheden op. Men neemt op het ogenblik proeven met nieuwere soorten roestvrij staal; terwijl men de pijpen ook probeert te coaten, d.w.z. te bedekken met een dunne email- lelaag. Maar ook hier is het laatste woord nog niet over gesproken. De fabricage van de uitlaatpijpen kreeg mén ten slotte te zien. De heer Bosman jr.. een uitstekend amateur-cineast, had zelf een bedryfsfilmpje vervaardigd, dat tot titel droeg „Met het verleden door het heden naar de toekomst". Het proces van plaat tot pijp kon op de voet worden gevolgd. Aan het begin van de avond sprak FRIEZEN SPEELDEN VOOR FRIEZEN TONEEL In de zeer goed bezette Burchtzaal gaf de toneelafdeling van het Selskip Fryslan gisteravond een opvoering van het door D Kalma geschreven Friese toneelspel „Fete" Een aardig en span nend spel, waarin sprake is van een ve te, die reeds lang tussen twee Friese boeren, die bovendien nog buur zijn. be stond. Met dit toneelstuk .dat zeer goed werd gespeeld, dingen de Leidse Frie zen mede naar een prys ln de wedstryd. welke is uitgeschreven door de Bond van Friezen buiten Friesland, van welke Bond deze avond de jury aanwezig was. De voorzitter van het Selskip. de heer G. Koelstra, die een inleidend woord sprak, toonde zich verheugd, dat de Leidse afdeling enkele tonelisten in haar midden had. die zich willen inzet- voorzitter M. Verhoeven eerst een kort woord van waardering tot het bestuurs lid, de heer L. Fa vier, die op l april j.l. een vijftigjarig jubileum had gevierd. Dr. P. H. Pott deed vervolgens enkele mededelingen over de op 27 februari ge houden districtsvergadering Jaarverslag en financieel verslag werden daarna voorgelezen door de secretaris, de heer J. Pieneman. Op 31 december 1955 telde de Bond 156 leden. De secretaris wees ln zijn verslag niet alleen op de noodzake lijkheid van opvóering van dit leden tal, maar ook op het grote belang, dat gelegen ls in beter bezoek van de leden vergaderingen Dit laat wel eens te wen sen over. Het kasboek toonde over 1955 een totaal aan uitgaven van f. 362 tegen f.337 aan ontvangsten, zodat het tekort over dit boekjaar dus f.25 bedraagt. Ge lukkig had men in januari 1955 een be- glnsaldo van f. 164,70. Aan het eind van het jaar had de Bond dus de beschik king over een „kapitaal" van f. 139,70. Er waren nog twee bestuursleden, die aan de beurt van aftreden waren, nl. de heren J. Pieneman en A. G. Hooijer. Belden werden bij acclamatie herkozen. Het lid van de Raad. de heer e. Meester (P. v. d. A.) heeft de volgende schriftelijke vraag tot het College van B. en W. gericht: Kunnen B. en W. ook mededelen of de raad spoedig het pre-advies kan tegemoet zien. n.a.v. het schryven van de woningbouwvereniging Ons Doel" dd. 24 april 1954, dat dd. 3 mei 1954 door de raad in handen van en W. werd gesteld om pre-advies uit te brengen? Kerkelijk Leven De Gereformeerden en de oecumenische situatie Het tweedaags congres van de Herv. Predikantenvereniging te Utrecht, ls gisteren besloten met een referaat van i prof. dr. R, Schippers over „de Gere formeerden en de oecumenische situatie in Nederland Prof. Schippers zei. dat het er in de oecumeniciteit om gaat. de eenheid der kerk authentiek historisch te verwer kelijken. De huidige oecumeniciteit en haar spelregels zijn het evangelie niet. Maar zo zeide hij, vele gereformeerden we ten ook dat het leven der kerk op aarde niet zonder compromissen kan worden geleefd. Zy trachten eigen schuld en nood te beseffen en bereid te zijn. een stuk schuld en nood der anderen mee te dragen Bovendien achten zij het historisch onverantwoord bulten de ac tuele oecumeniciteit te blyven. Volgens prof. Schippers berust het niet-participeren van de Gereformeer de Kerken in de Oecumenische Raad vermoedelijk ln eerste aanleg op de om standigheid, dat een beslissing tot be doelde participatie meteen een beslis sing zou zijn met betrekking tot de ver houding van de Hervormde Kerk en de Gereformeerde Kerken. Het ware deva luatie van de oecumenische gedachte Indien deze kerken zonder meer ln de Oecumenische Raad zaten, zo zeide prof. Schippers. De oecumenische situatie in Neder land kan volgens spreker verhelderd worden, indien het gesprek tussen deze twee kerken tot een duidelijke conclu sie leidt, wat volgens prof. Schippers temeer een moeilijke zaak is. omdat de oecumenische spelregels andere zijn dan de gereformeerde. 500 miljoen eieren naar buitenland IN HET EERSTE KWARTAAL Volgens opgave van het Nederlands Eiercontrole Bureau werden in het eerste kwartaal van dit jaar 499.564.340 Man mishandelde vogeltje .AFSCHUWELIJK MINNE STREEK" De kantonrechter te Delft heeft een 65-jarige man uit Monster veroordeeld tot een boete van f. 200.of 40 dagen hechtenis wegens het op ergerlijke wijze doden van een vogeltje tijdens de strenge vorst van dit jaar. Het diertje had enige besjes gegeten van een vuurdoorn en was daarna achter een net gevallen dat rondom het boompje was gespannen. Verdachte had het diertje er vandaan gehaald en op de vraag van enige kinderen wat hij er mee ging doen zei hij: „Ik ga er soep van koken De kinderen vertrouwden de zaak echter niet en hielden de man in "t oog. Zij zagen dat hij het vogeltje met het kopje tegen de rand van de asemmer dood sloeg en toen in de emmer deponeerde. De kinderen hadden aangifte bij de politie gedaan, hetgeen tot gevolg had dat verdachte zich gisteren voor de kantonrechter moest verantwoorden. Verdachte ontkende het feit te hebben gepleegd en zei dat de kinderen een ander dood vogeltje hadden gevonden. De kantonrechter hechtte echter meer waarde aan de verklaringen van de kinderen. De ambtenaar van het O.M. noemde het een intens minne afschuw- Hjke streek. Hij betreurde het dat voor een eerste overtreding van de Vogelwet geen hechtenis kon worden gevraagd en eiste daarom de hoogste boete n.l. f 300.of twee maanden hechtenis. De kantonrechter mr. De Jong veroor deelde tot f. 200.— of 40 dagen. Verdachte zal in hoger beroep gaan. verse kippeeieren voor uitvoer goedge keurd, waarvan ruim 368 miljoen voor West-Dultsland. Voorts werden nog voor uitvoer goedgekeurd 6.918330 ver se einde-eieren. 3567.350 broedeieren en 1.666 380 kippe-eleren tweede soort. A.R.-visie op sociaal economische politiek In het wykgebomv Rehoboth heeft «1e heer C. P. Hazenbosch, lid van de Tweede Kamer en secretaris van het C.N.V., gisteravond voor de leden de Centrale A.R. Kiesvereniging, een uiteenzetting gegeven van de visie, die de A.R.-party heeft ten aanzien var lerlei problemen op het terrein var sociaal economische politiek. De slotsom van zijn betoog was, dat deze politiek er op gericht dient te zyn het de mens mogelijk te maken zyn ------ van God ontvangen opdracht op soei- ten voor het brengen vmMm cultuur i economl„h „lt de vruchten daarvan te plukken. in de vorm van een toneelstuk. De avond, die met een gezellig dansje werdi besloten, werd mede bijgewoond door afgevaardigden van de Friese af delingen uit Den Haag, Delft en Haar lem en van enkele Leidse zustervereni gingen. De heer E. Meester (P. v. d. A heeft het College van B. en W. de volgende vragen gesteld: 1. Is Uw College niet van mening, dat het open terrein achter de H. Petrus- kerk. aan de Zcemanlaan om voorzie ningen vraagt?: 2. Kan Uw College ook mededelen of genoemd terrein binnenkort zal worden bebouwd?; 3. Indien vraag 2 niet bevestigend beantwoord kan worden, acht Uw Col lege het dan niet wenselijk dat: a. wordt bevorderd dat het terrein een tijdelijke bestemming krijgt, b.v. als rolschaatsenbaan of een speelterrein voor pleinsporten? b. het kerkbestuur wordt verzocht, de zijmuur van de H Petruskerk nader te doen afwerken? De heer Hazenbosch begon met het signaleren van het gevaarlijke aspect, dat de sociale economie een te sterk ac cent krijgt. In dit verband legde hij er de nadruk op. dat het mensenleven niet geheel in het sociaal economische dient op te gaan, al is dit op zichzelf ook een heel belangrijk onderwerp. Bij het sociaal economische gaat het om het op elkaar afstemmen van pro- duktie en consumptie en de mens neemt hierbij dan ook uiteraard een centrale plaats in. Daaruit volgt weer vanzelf, aldus de heer Hazenbosch, dat een christelijke visie op deze politiek niet kan worden verkregen zonder de juiste waardering van het „menszijn". En hii ligt, volgens spreker, nu juist het zwa ke punt van de doorbraakmensen, om dat hun politieke partij geen eigen mensbeschouwing heeft, althans geen dergelijke beschouwing overeenkomstig het woord van God. Examens rijkstninbouwschool te Lisse Tot de 2de klasse werden toegelaten: Th, Alkemade, J. M. Alkemade, Noordwyk; N. M. Assendelft, Hillegom; C. Benschop, Sassenheim; A. J. Bis- schoff-Tulleken, WieringerwerfL. H. Blom. BloemendaaL M. C. Briejèr, Wa- genlngen; N. A. Dames, Lisse; G. Dan- nijs, Hillegom; J. C. Duindam. J. C. Th. Duijndam, Noord wijk; H. J. A. Geerlings, C. H. Hogervorst, Noordwijkerhout; H. M. J. Klapmuts. Wormerveer; C. v. Leeuwen. Sassenheim; P. J. Muller, Alk maar: J. Phillppo. L. M. v. Reisen. Sas senheim: C. Th. v. Rijn, Lisse; D. A M. Sohliiter. Haarlem; S. P.Schouten. Aker sloot- J. Steenbaoker. Zaandam; A. M. v. Tol, Hillegom: J. A. C. Valkering, Lim- men; A. Verkley, Sassenheim: L. P. F. Willemse. Noordwijkerhout. Drie leerlin gen werden voorwaardelijk toegelaten. Een leerling werd afgewezen. Tot de 3de klasse werden toegelaten: A. A. Alkemade. Hoorn: J. P. C. P. de Haas, Noordwyk: P. Lagendijk, Was senaar; W. P. J. Lammers. Haarlem; J. v .d. Leek, Hoorn; G. F Musegaas. Noordwykerhout; J. W. C. Nieuwenhuis, Lisse: L. C. J. v Reisen. D. Rooza, Sas senheim; P. v. Ruiten, Lisse: C. Scho- neveld, Rijnsburg; H. S. P. Sistermans, Noordwykj J. J- M. Visser, Heemstede; P. C. Bloemendaal, Sassenheim; H J. M. Buschman, LisseJ. F. Heemskerk, Noordwijkertiout; J. Hordyk, A. J. Lind- hout, Noordwijk; J. v. Ryn, Katwyk: Th. J. RutgTink, Lisse; W. P. Topper, Hille gom; A. F. Th. Vink, Noordwyk: A. A. de Vries. Heiloo; G. N. v. d Waard, Voorschoten; C. de Wreede, Hillegom; N. Th. Zandbergen, de Zilk; P. M. v. ZyL Lisse. Afgewezen werden drie leer lingen. Het diploma van de school behaalden; L. B. C. v. d. Berg, Anna Paulawna; J. Biemond. Abbenes: A. Boter. Sassen heim: M. J. M. Buschman, Hillegom; P. N. B. van Dyk, H J. Floris. Lisse; N. v. Hage. Sassenheim: E. Jansen. Alkmaar; R. Janssen. Den Haag; P. D. Kuiper. Sassenheim; J. A. H. Martius, Haarlem: J. Passchier, Noordwijk; J. A. Pet, Velsen; J. W. Plug. P. C. M. Roo ij akkers, Lisse; A. J. M. v. Roode, Hillegom; G. R. H. Rotteveel, R. G. Slikkerveer, Sassenheim; J. Sybesma, Wassenaar; J A. Tervoort. Beverwijk; A. A. Thoolen, Heemstede; J. A. Vendel. Beverwyk; A. J. M. Verkley. Sassen heim; W. C. Wassenaar, Noordwyk; L. G. J. M. Wolters, Venlo. Met één leer- In de plaats van wethouder J. J. Dekker In de speciaal daartoe byeengeroepen vergadering heeft de gemeenteraad van Voorschoten gisteravond een nieuwe wethouder gekozen. Veertien (lagen ge leden heeft de heer J. J. Dekker wegens drukke werkzaamheden bedankt. Voordat tot stemming werd overgegaan vroegen drie fractievoorzitters het woord om hun stem te motiveren, noewel officieel geen naam van een kancli. daat genoemd was, was hel voor iedereen duidelijk, dat het in de bedoeling lag de heer C. D. van Oosten te verkiezen. De heer Pels (P. v. d. A.) sprak dit later openiyk uit. I de aandacht van zijn gehoor op twee belangrijke elementen, namelijk de zeer bijzondere plaats die de mens als beeld drager van God inneemt en het feit. dat het mensenleven door de zonde is geschonden, waarvan de doorwerking ook in het sociaal economisch leven is te bespeuren. Het beelddrager Gods zijn impliceert evenwel een cultuuropdracht, waarvan het sociaal economische een niet te ver waarlozen onderdeel is. GEZAG EN VRIJHEID, j Wanneer men dus enerzijds het beeld drager-Gods-zyn met zyn vrijheid en verantwoordelijkheid en anderzijds de invloed van de zonde, die gebondenheid geeft, in aanmerking neemt, is men ge arriveerd op het thema van gezag er vrijheid, welke twee niet van elkaar kunnen worden losgemaakt. Wij moe ten dus, zo vervolgde het Kamerlid, ook op het terrein van de sociaal economi sche politiek zoeken naar het even wicht tussen gezag en vrijheid. Uit het feit. dat voor die beide plaats moet zyn vloeit tenslotte voort, dat de overheid een eigen taak heeft, die evenwel geen exclusief karakter mag dragen. In dit verband legde spreker de nadruk op de betekenis van het gezin, de maatschap pelijke organisaties en de bedryfsor- ganen „Wij a r-leden zetterf ons in voor een ondernemingsgewyze georganiseer de volkshuishouding", zo verklaarde de heer Hazenbosch. „waarbij het er niet om gaat de onderneming aan de ge meenschap te brengen, maar juist om van de onderneming zelf een gemeen schap te maken Ten aanzien hiervan heeft de overheid een zelfstandige taak. waar deze betrekking heeft tot de mo netaire- en cultuurpolitiek en het voe ren van een doelbewuste kartel-, struc tuur- en landbouwpolitiek". Wat de kartelpolitiek betreft voerde de heer Hazenbosch aan. dat deze gericht moet zijn op liet voorkomen van uitwassen, waarvoor hy in de nieuwe wet een goe de grondslag had kunnen ontdekken. Over de landbouwpolitiek zei hij. dat deze een geheel eigen plaats inneemt omdat haar positie niet uitsluitend wordt bepaald door de economische be tekenis en zij een veel bredere sociale functie vervult Aan het einde van zyn causerie merkte de heer Hazenbosch op. dat de ar. partij door haar bijzondere visie op sociaal economische politiek een ge heel eigen plaats inneemt, die evenwel zeker niet mag worden gezien als een tussenpositie in de jwlitiek van libera len en oclalisten. De ar visie geeft weliswaar geen pasklare oplossing voor alle problemen maar zij is toch een norm voor de praktische anti-revo lutionaire politiek, die immers dient vast te staan. Alleen door een onderne mingsgewyze georganiseerde volkshuis houding kan de mens werkzaam zijn ln zijn goódelyk beroep, waarby de over heid de taak heeft de zwakken te hel pen en te steunen Met de opmerking, dat de a r. partij deze wijsheid niet uit eigen inzicht heeft gekregen, maar heeft geput uit Gods woord, besloot de heer Haaenbosch zijn voordracht. Namens de K.VF.-fraotle herinnerde de heer Fortanler eraan, dat zy in 1953 gemeend hadden de Prot. Chr.-fractie, samengesteld uit C H.U. en A.R, die voor de gemeenteraadsverkiezingen met een gezameniyke lijst waren uitgekomen, ook als een eenheid te moeten zien. Deze fractie telt. evenals de K.VP. 5 leden. Om deze reden zo ude K V.P. ook nu weer een wethouder uit die groepering kiezen. De heer Pels (P. v. d. A.» meende de verkiezing van een wehouder vanuit ver schillende gezichtspunten te moeten be zien. Er moet n 1. zyns inziens rekening gehouden worden met de samenstelling van de bevolking en de dynamische ont wikkeling van de gemeente Voorscho ten in dit opzicht Het college van B. en W. moet daarvan een afspiegeling vormen. Het was niet mogelijk gebleken gezamenlijk tot de conclusie te komen of inderdaad de nieuwe wethouder weer uit aezeÏÏde groepering moest voortko men. Spr. had echter by het vooroverleg begrepen, dat het niet mogeiyk moet worden geacht, dat in de toekomst met de gevolgde gedragslijn zal moeten wor den gebroken. Spr. herhaalde wat de heer Korthals (WD) ln de gemeente raadsvergadering van 1 september 1953 by de wethoudersverkiezing had opge merkt, nJ. dat het niet gewenst is een wethouder te kiezen van dezelfde poli tieke kleur als de voorzitter van het college. Ook herinnerde spr. eraan, dat de heer Van Oosten, die nu kandidaat is voor het wethouderschap, als raadslid een negatieve houding heeft aangeno men tegenover belangrijke projecten, van het college. Als de heer Van Oosten gekozen wordt, zal 2 3 deel van het college de A.R -beginselen zijn toegedaan. Het zou juister zyn als de P. v. d. A. als 2e party in Voorschoten in aanmerking kwam om een wethouderszetel te bezetten. Omdat hiervoor geen medewerking in de raad te verwachten is, kon de P. v. A.-fractie niet anders doen dan consequent haar gedragslyn voortzetten en evenals in 1953 blanco stemmen. Ook de heer Van Eist (VVD) merkte op. dat bij verkiezing van een A.R -ver tegenwoordiger deze party zeer sterk in het college vertegenwoordigd zou zijn. Anderzyds zag spr. een lid van het college niet als vertegenwoordiger van een politieke party. Spr. zou het pret tig vinden als het mogelijk was. dat het college een zo breed mogelijke afspiege ling vormde van de bevolkingsgroepen. Toch mocht het politieke motief niet te zwaar wegen. Spr. achtte het belang- rykst de vraag wie van de raadsleden de meest aanvaardbare figuur zou znn. Uit dit gezichtspunt wilde liy deze ver kiezing zien. Om zijn persoonlijke kwa liteiten zou de VVD dan ook de heer Van Oosten steunen. Ecliter voor een volgende wethoudersverkiezing behield spr. zich zijn stem voor. In het alge meen wilde spr. stellen, dat de persoon lijke geschiktheid moet prevaleren. Daarna werd de heer C. D. van Oos ten (lid van de Prot. Chr. fractie en van A.R. huize) met 11 stemmen ge kozen tot wethouder, terwijl 4 leden zich van stemming onthielden. Burgemeester Van der Hoeven wenste de heer Van Oosten met deze benoe ming geluk. De ervaring met de heer Van Oosten als raadslid opgedaan wet tigt het volste vertrouwen dat hij de gemeente objectief zal dienen Namens liet college dankte de burge meester wethouder Dekker voor de wijze waarop hy de belangen van de gemeente had behartigd Het verheug de spr.. dat de heer Dekker raadslid zou blyven. De heer Fortanier onderstreepte de dankwoorden van de burgemeester, wij zend op de zeer grote besluiten, die ln de afgelopen periode waren genomen. Ook de heer Pels dankte de schelden de wethouder voor het enthousiasme, waarmede hij zijn functie heeft ver vuld. Tot de heer Van Oosten »ei de heer Pels. dat hy, ondanks het feit, dat de P. v. d. A.-fractie blanco gestemd had in de toekomst alle steun zou geven by die progressieve voorstellen, die de heer Dekker heeft voorbereid. De heer Van Eist memoreerde de prettige samenwerking en het enthou siasme en de kennis van zaken van de heer Dekker Het nieuwe college zal een zware taak krijgen, maar waar enigszins mogelijk za 1de VVD steunen en ter zyde staan De heer Griffioen (Prot. Chr.) dankte tenslotte wethouder Dekker namens zijn fractie. TEAMGEEST In zyn antwoord vertelde de heer Dekker, dat het hem moeiiyk was ge weest tot dit beslnit te komen. Spr. bracht dank voor de ondervonden teamgeest. Soms waren er beslissin gen genomen, die spr. niet had kun nen begrijpen, maar dat deed niets af aan de prettige samenwerking. De scheidende wethouder wenste zijn opvolger geluk Hij meende, dat de juis te man op de juiste plaats was gekozen. Ook de gemeentesecretaris, de hoofden van dienst en de overige ambtenaren werden in het dankwoord betrokken, omdat spreker nimmer tevergeefs een beroep op hen had gedaan Burgemeester Van der Hoeven ver klaarde tenslotte nog. dat hij ook ln het nieuwe college een volkomen neu traal burgemeester zou zyn en geen politieke figuur. DRIE DAGEN... Toen de voorzitter daarna opmerkte, dat het hem gewenst voorkwam, dat ge durende de rest van deze vergadering de heer Dekker zyn wethouderszetel nog zou blyven innemen, merkte de heer v. Oosten op. dat hy Immers zijn benoe ming nog drie dagen in beraad mocht houden. Zo sterk was de zekerheid ech ter. dat hy zijn benoeming aanvaard de. dat memand aan een eventueel te rugtrekken dacht. De heer Van Oosten dankte dan ook voor het in hem ge stelde vertrouwen, ook van degenen, die dit niet ln de stemming tot uiting had den gebracht. Met Gods hulp hoopte spr. de zware taak te kunnen volbren- ZES WONINGEN Zonder hoofdelijke stemming werd daarna nog besloten tot onderhandse gunning van de bouw van 6 woningen voor personeel van diverse scholen in deze gemeente aan de Prinses Irenelaan. Deze woningen zullen worden gebouwd door het aannemersbedrijf Assié en De Water te Leiden onder archltccteur van het bureau ir. H. A. van Oerle en J. J. Schrama. De volgende raadsvergadering Is op 27 april a s. BEURSOVERZICHT Verdeelde stemming Amsterdam, 12 april Het herstel van Wallstreet heeft gis teravond in Amsterdam reeds geleid tot een aantrekken der koersen van de in ternationale fondsen. De nog altyd ge spannen situatie ln het Midden-Oosten schynt de markt echter te beletten zich ten volle te ontplooien. Zo liepen Kon. Olie vanmiddag op tot 730 om daarna weer tot 727 tè reageren. Voor Philips was enige kooplust; oude aandelen ste gen tot 329 en de nieuwe tot 324 her stelden. Unilever was prijshoudend zon der meer. evenals AKU. Ook in de Soheepvaarthoek ging het zeer rustig toe, zij het dat de koersen me rendeels goed prijshoudend waren. Een uitschieter was de koers van Internatio nale Sleepdienst Rotterdam, die in de incourante afdeling wordt verhandeld en Ingevolge publikatie van een effecten firma de ongewone stijging maakte van 825 tot 1300 Het bedrijf werkt met een kapitaal van slechts f. 500 000. Voor Indonesische fondsen bestpnd niet de minste belangstelling. De adviespry- zen d-uidden algemeen iets lager. Papier- aandelen bleven aan de zwakke kant. In de Amerikaanse afdeling werden certi ficaten Federal Pacific Electric Com pany geïntroduceerd op ca 15 5/8. De markt bleef ongeanimeerd zonder fluctuaties. WISSELKOERSEN. Amsterdam 12 april. Londen 10 64% 10.64%; New York 3.82,»,3.82,»,; Montreal 3.83%—3.83%: Parijs 10802% •1.08124; Brussel 7.614-7.62",; Frank furt 90.68 >i—90.734: Zürich 86 79— 86.84; Zürich (vr. francs) 89.31' 89-364; Stockholm 73.18—7323; Kopen hagen 54.94—54 99; Milaan 60 584— 70.634. Deze pagina ls gedeeltelijk gecorrigeerd) Beurs van Amsterdam Donderdag 12 april ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '51 34 101% 101A Grootboek obl100% Ned. '53 (34) 100,', B 1004 Ned. 53 3% 991» 99% Ned. '48 3 4 96 96 Ned. '54 34 96 A 96% Ned. '55 34 96 96 Ned. '55 n 34 97 97 4 Ned. '47 34 3 98,T, 984 Dollarlng '47 3 96 A 96A Investeringscert. 3 984 984 Ned. 62-64 3 98% 98% Indië '37 A 3 97 4 97 4 Grootboek '46 3 954 ACTIEVE AANDELEN Cult. Hand, en Ind. B 68% 68% Nat. Handelsbank 1474 1474 Ned Handelmij2174 2174 AKU 323% 322% Philips 323% 329 Philips '55 318% 323% Unilever 360% 360% Wilton Feyenoord 308 308 Blliton 2de r3004 300 Kon Olie f.50.— 732% Kon Olie 724% 727% Amst Rubber 113 1114 Holl Amer UJn 2024 203 Kon Ned Stoomb 190exd. Ned Scheepv. Unie 199'200 H VA 132% 130 Java Cult.80 83 Deli My 149 1464 Senembah1004 99% NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov. en Gem. leningen Adam 47 4 3 99 994 Den Haag 1937 1 3.. 1064 Lelden 1947 98 B R'dam -37 I m 34 100 Industr Obligaties Philips Dollarlng 104% 104% Premieleningen A'dam '51 24 1354 134% Eindhoven '54 24 106 106% Enschede '54 24 1114 1UL Den Haag '52 I 24 1344 134 idem n 24 139% 1384 R'dam '52 I 24 136 135 idem n 24 136% 1344 Utrecht '53 24 121A 121 NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietlnstelllngen Amsterd. Bank 246 2474 Rotterd. Bank2234 224 Twentsche Bank236 L 235 Industrie Ondernemingen Ned. G. en Spir. fabr 248 L 240 Kon. Ned. Grofsm. 150 152 Rott. Droogd. My. 725 B 7284 Tieleman en Dros 144 134 Handelsondernemingen Borsumy. cv A f 1000 117 117 Internatio152 150 Diversen Albert Heyn290 Ned. M Walv. Vrt. 724 724 Spoorwegen Dell Spoorw. My. 284 27% Amerik. fondsen Anaconda 79% 79%e.d. Shell OU Cy79% 80 Nog enkele fondsen alt Leiden en omgeving Aandelen Holl Constructie Ing bur v Bouwnyv Int Kunststof! Ind Kon Ned Edelmet Pref. wn idem Textiel Gebr v Wyk Leldsche Wolsptnn Ned Electrolasm Sikkens Lakfabr. '53 Ver. Touwfabrieken Wernlci's Betonm. 11/4 416GB 864 GL 3684GB 352GB

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 7