IMIII 4 smaken [lïijnliof heeft thans nieuwe Aula !i m ite jaargang Donderdag 12 april 1956 poewel er op de begraafplaats „Rhijnhof" in de koepelkamer wel een De nieuwe Ollla Vdd Rhijtllwf tnheid was tot het houden ran een rouwdienst, was de ruimte hier zeer be- eenvou(ii„ (ioch zeer stiilvol inte rn kon zij in feite niet de naam ran aula draden. Thans is hieraan een cP"1oualKaocn zee' s"Jn 01 gekomen en heeft „Rhijnhof" een aula. Eenvoudig, doch zeer stijlvol In- I richt. Eenvoudig, doch stijlvol heeft lang geduurd, al eer aan ro zeer gevoelde behoefte kon wor- roldaan. Reeds twintig Jaar geleden men in de kring van de Gemeente- mssie der Leiöse Hervormde Ge- ;:e thans ls de begraafplaats in tr bij het ooilege van Kerkvoogden deze gemeente met plannen voor ouw van een aula rond. Het was r niet zulk een eenvoudige zaak om voor een oplossing te vinden. Het van Rhijnhof staat n.l. onder van Monumentenzorg, welk ism bezwaar maakte tegen het aan- !?n van een wijziging in de gevel, dat veie suggesties onder ogen wa- gezien, heeft men thans met behoud het oude en door aanbouw van een (ugel. een goed en ook doelmatig ge- verkregen. mijl de nis voor de baar. de orgel- >r en het verblijf van het bedienend meel zijn ondergebracht in het r aangebouwde gedeelte, is de üjke aula uiteraard aansluitend leze nieuwbouw ingericht in de zalige wachtkamer, die echter gron- 15 gerestaureerd en van een möder- uit lafondverwarming is voorzien. I in de aula geplaatste pijporgel, mstig uit Den Haag en gerestau- door de firma Van Leeuwen te rdorp, heeft een goede klank en tal van dispositiemogelijkheden, beeftr ulm honderd pijpen. Is het interieur ls ook de meu- in lichte kleur gehouden. Er iijftig zitplaatsen, terwijl ongeveer 4ionderd belangstellenden in de een plaats kunnen vinden, flauratie en nieuwbouw vergden ln il een bedrag van f. 40 000. dens een korte plechtigheid, d.e raard op deze plaats een eenvoudig iter droeg en mede werd bijgewoond de oud-voorzitter van de Gemeen- immissie, de heer J. P. Mulder sr :r wiens leiding indertijd de eerste iuratieplannen werden besproken, t de heer P. van Hoeken gistermid- namens het college van Kerkvoog- de aula voor geopend verklaard. Oiulerver. Leidse Buitenschool bestaat binnenkort tien jaar Gezellige contaetavond in Stadsgehoorzaal De Oudervereniging der Leidse Bui tenschool. welke in het komende na jaar tien jaar zal bestaan, hield gis teren in de Stadsgehoorzaal haar jaarlijkse contactavond. Het bonte feestprogramma, waarvan de talrijke aanwezigen volop hebben kunnen genieten, was in verband met dit heuglijke feit met enige extra zorg samengesteld. De avond werd met woorden van hartelnk welkom geopend door de vQorzitter van de Oudervereni ging de heer P Lagas Deze gaf vervolgens het woord aan de voorzitter van de propaganda-com- missie. de heer G. Blesbroek, die het bestuur van de Oudervereniging niet al leen feliciteerde, maar het bestuur er tevens van in kennis stelde dat niet minder dan 53 nieuwe leden tot de ver eniging waren toegetreden Hij maakte van de gelegenheid gebruik \ooral de dames van de propaganda-eommissie te danken voor het vele werk. dat zij heb ben verricht in het belang van de ver eniging. De directrice van de Buiten school te Katwijk aan Zee. mej. G. Cre- vecoeur. wees vervolgens in haar toe spraak om. op de grote waarde van het bestaan van de Oudervereniging en memoreerde de oprichting daarvan Twee oudere leerlingen van de Bui tenschool. een jongen en een meisje, brachten in de vorm van een samen spraak hun dank tot uiting Zij boden het bestuur van de tienjarige vereniging een grote taart (met tien kaarsjes!) en bloemen aan Het woord en de daad waren vervol- Vanmorgen werd op het roodhuis \Leiderdorp het huwelijk voltrok- F" tussen Helecn Verkley en vliem Goedhart. Heieen Verkley. ponachtig te Leiderdorp, is een pende concertzangeres, die ook in Men en omgeving verscheidene ffen is opgetreden, o.a. bij de taltheus-passion. als sopraan. r''/eni Goedhart, die tot voor kort p Gouda woonde, is vooral in de Rijnstreek een bekende figuur, aan gezien hij de dirigent is van ver scheidene koren. Als ambtenaar 1 an de burgerlijke stand fungeerde burgemeester K. van Diepeningen. Na de plechtigheid ten gemeente- huize. werd liet huwelijk ingezegend in de R.-K. kerk. Op de foto het bruidspaar tijdens de huwelijksvoltrekking in liet Lei- derdorpse gemeentehuis. (Foto LD./Van Vliet STADSNIEUWS Bezoek commissaris van de Koningin Naar w(j vernemen zal de Commissaris van de Koningin In de provincie Zuid- Holland begin mei een bezoek brengen aan de gemeente Oegstgeest. Ongetwij feld zal tijdens dit bezoek de kwestie van de annexatie door Lelden en Rljns- bnrg tee sprake komen! 56 Veriichtingsovertredingen O EEN WEZENLIJKE VERBETERING. Gisteravond van 8 tot 11 uur oefende de politie een verscherpte controle uit op de verlichting van voertuigen. Niet minder dan 56 weggebruikers werden voor een of andere overtreding op dit gebied geverbaliseerd. Dit moge minder lijken dan enige maanden geleden bij een dergelijke controle, het wezenlijke verschil is echter miniem wanneer men ln aanmerking neemt dat enige maan den geleden ook tijdens het uitgaan van fabrieken en kantoren licht gevoerd moest worden en werd gecontroleerd, op een spitsuur, derhalve dat zich veel meer pereonen op straat bevonden. Dus beter gaat het beslist nog niet! PROMOTIES LEIDSE UNIVERSITEIT. Gepromoveerd tot doctor in de Wis- en Natuurkunde op proefschrift getiteld „Galvanomagnetic properties of ferro magnetic metals and alloys", de heer J. 6mit te Eindhoven. Gepromoveerd tot doctor ln de Wis- en Natuurkunde op proefschrift getiteld ..De alkalische hvdrolyse van de aethv- lestes van enige alpha-aminozuren", de heer J. van de Poel te Oegstgeest. JONGEN BRAK SLEUTELBEEN. Een achtjarige scholier brak gister ochtend tijdens het speelkwartiertje op de speelplaats van de school aan de Willem de Zwijgerlaan zijn sleutelbeen. De Jongen liet los van een rij scholieren, die ln grote vaart over het schoolplein slierden en kwam te vallen De EH.D bracht d<» Jongen naar het Academisch Ziekenhuis. KORTE TRAMSTAGNATIE. Gistermiddag van kwart over zes tot kwart voor zeven was het tramverkeer op de Rijnsburgerweg gestagneerd, door dat de provisorische voorzieningen aan de bovenleiding van de tram na het omverrijden van lantaarnpalen en bomen en het ontzetten van palen voor de bo venleiding door een vrachtauto in de voorgaande nacht niet bestand bleken tegen het intensieve tramverkeer van een gehele dag. gens aan de leden van het gezelschap Gé Heijnen. John en Harry Boelee 1 va der en zoon) speelden op hun accor deon een vrolijke potpourri van beken de melodieën, het cabaretgezelschap Cheerio voerde enkele schetsjes op. de Aloha Hawaiians zorgden voor klanken uit de Stille Zuidzee en een acrobaten- trio liet zien wat men met lenigheid - en niet dat alleen - bereiken kan Twee jongens zongen met guitaarbegeleiding alleraardigste liedjes en Gé Hennen zelf sprak de verbindende teksten. Het Jaar (e Den H overleden de heer D. was dus al vrolijkheid wat de klok gis- IJ Gerritsen, voorzitter van de Alge- teravond in de Stadsgehoorzaal sloeg. menc RckMlkameri „ud-directeur van De Oudervereniging van de Leidse de Riiksbegroting. De crematie geschiedt Buitenschool heeft er met plezier naar zaterdag in Westerveld na aankomst geluisterd en gekeken trein 10.29 uur. De heer D. J. Gerritsen overleden VOORZITTER ALG. REKENKAMER, in de ouderdom In Rentte komt een bedehuis! Geestdrift voor gezin Engel in de tjokvolle /.uiderkerk Verkwikkende muziek en dans uit Tyrol Toen wij deze z> binnenstapten om I dit gezin gehoord? ner in Reuttc (Tyrol) het grote huis van de familie Engel zien of we een praatje konden maken wie had niet - bleken alle „Engelen" gevlogen: op tournee! Geen ogenblik is het toen in onze gedachten opgekomen, dat wij vader en moeder en de zeven kinderen van 20 jaar tot 6 jaar Hans, Max. Liesl, Resl. Fritz, Ros! en de kleine Pauli thans in de tjokvolle Zuiderkerk zouden mogen begroeten en. horen, tijdens het door hen gegeven concert ten bate van de te bouwen Evangelische kerk in het zendingsgebied van Reutte. dat naar Pfarrer Gottfried Fries vertelde, niet minder van 4000 km2 beslaat, dus tweemaal de provincie Utrecht omvat en waarin slechts 1400 protestanten wonen. De roep van de familie Engel, die zo wat 70 muziekinstrumenten bespeelt en waarover U in een voorbeschouwing reeds veel heeft kunaen lezen, was haar blukbaar sterk vooruitgegaan. De kennismaking is zeker niet tegen gevallen: integendeel! Zij allen, gekleed in Tyroolse klederdracht, gaven blijk van een aangeboren muzikaal talent Vader Engel is zelf muziekleraar en weet zyn kinderen uitnemend te instrueren. In het grote huis met de grote kamers aan de Dorpsstraat te Reutte waar het vol muziekinstrumenten staat, lijkt het ganse geZin de muziek en het zuivere gevoel ervoor, zo maar aan te waaien. Het doet denken aan Bach, wiens vrouw en kinderen eveneens voor de muziek geschapen waren en die met zijn allen evenzo goed een instrumentaal en vocaal concert konden geven, als deze familie Engel. Het ls haast teveel op te noemen wat zij bespelen- blokfluit, viool, contrabas, cello, fiedel, Schwegelpfeiffe. guitaar. klarinet, trompet, bazuin, „raffele" een soort cither, xylophoon, pauken, harmo nica, ga zo maar door Dat werd al gauw in huiselijke kring een musiceren van-je-welste en het groeide uit tot een respectabel musice ren voor de openbaarheid: huismuziek, volksmuziek, geestelijke muziek Alles doortrokken van een intense liefde en van een natuurlijke zuiverheid, in aller lei combinaties, met enthousiasme en technische vaardigheid vervuld. Zingen en spelen, dansen ook. dat het een lieve lust is! Wèlbegenadigd zulk een gezin, vooral wanneer er muziek gemaakt wordt voor zulk een prachtig, onbaatzuchtig doel. Van oud tot jong waren deze musice rende „Engelen" er geheel in, gestimu leerd door de vader, die telkens een toe lichtend praatje gaf. Zelfs dat parman tige ventje, de 6-jange Pauli, die als kind van een jaar begon mee te doen en nu al zo muzikaal en virtuoos de pauken hanteerde of de bas en de cello bestreek, alsof hij het in de wieg al ge daan had en het bovendien als toneel- knechtje, met zijn zware koffer onnoem lijk druk had. om deze van hier naar daar te slepen. Het ging alles vlot en vloeiend in dit harmonische samenspel, dat ons in kennis bracht met middelpeiiw.se mu ziek. volksmuziek uit verschillende Oos tenrijkse provincies, met de jodel, de Pfeifferpolka uit Reutte en typische dansen Het was alsof wij weer in de bergen waren en daar in de verte alle geliefde wijsjes hoorden opklinken. Het programma bevatte zóveel aar digs. bijzonder beschaafd en genuanceerd, in alle eenvoud, onpretentieus en ver kwikkend uitgevoerd, dat de avond om vloog En telkens kon men aan talrijke details merken, hoe muzikaal-gevoelig al deze Engel-kinderen zijn. met de kostelijke Pauli. wie de pauken en het hakkebord al in hart en nieren zitten, vooraan! Een der meest interessante vertolkin gen was die van de „Mühlbacher Holz- Tweede blad no. 28804 Zangersavond van Ring Leiden in Rijnsbwrg's „Flora-hal" „De zang omhoog"; geen holle leuze De Ring-voorzitter G. Goedhart gewaagde van d« duizendkoppige menigte i Rijnsburgs „Flora"-ha.l. Hier hadden zich 12 koren verzameld, die de avond bekroonden met een imposante Engelse hymne, door samenzang de geweldige ruimte ingedragen. Deze ruimte werd geen goede bondgenoot: voor de recensent, wel te ver staan. Natuurlijk was „Flora" de enige behuizing voor zo'n massaal auditorium. Maar veel minder dan bij de twee voorafgaande zangersavonden zullen we in staat zijn met zangkarakteristieken de koren tegen elkaar af te wegen. De componist die het meest van de toestand te lijden had was Mendelssohn, zoals bij de beide Woubrugse koren, gis teren nog onder Dirk van Vliet, maar weldra bestemd voor Hans Boelee. Deze koren hadden niet. voldoende „man kracht" om dé geluids-barrière" te door breken, waarmee we in „Flora" iets an ders verstaan dan de luchtmacht doet! Toch waren „Herr unser Herrscher" en .Kinderen Israels" goede keuze. Het Brahms-Wiegelied van de dames alleen ging fijntjes over en het Paaskoor uit „Cavalleria rusticana" voldeed akoes tisch vrij aardig, waarschijnlijk omdat Masgcagni daarin geen hooggrijpende en geen abstracte eanglynen verwerkt. Het waren de hoge liggingen, die bij stemuitzetting een uiterlijk en uiteen liggend notenbeeld te weeg brachten. Toch ging dit niet op voor Van Vliet's .Jubilate" uit Alphen Zowel zijn Lassus als Haydn's „Vollendet ist das Werk" musikmarsch", waarin de eigenaardige slaginstrumenten een grote rol vervul den. Hoe sloegen ook de dansen als „Der Hupfete" en die van de lenige, elkaar kletsende „Spitzbuben" (Zweedse volks dans i in. waarbij het een lust was te zien, hoe de kleine Pauli al handig en ritmisch feilloos de cello bespeelde. Tenslotte de vaandelgroet uit Reutte. waarbij de ganse familie, de moeder als guitariste incluis, in volle actie kwam, kortom, „paraat" was. Het telkens op- klaterend, geestdriftige applaus sprak boekdelen: men had volop meegeleefdI Ds. J. de Wit verrichtte de opening, Pfarrer Fries vertelde van zijn zware, maar verheffende arbeid, en dr. W. J. Westerik sprak een dankend woord. Als verrassing de aanbieding van ty pisch Leidse herinneringsgeschenken aan deze prachtige avond en een spe ciaal applaus voor Pauli met zijn grap pig hoedje, die zo argeloos en onge dwongen mee gedaan had. Wij wensen dit gezegende gezin alle goeds toe op zijn verdere reizen! Pfar rer Fries moge zijn vurig begeerde kerk spoedig in Keutte zien staan. Een schaalcollecte hiervoor bracht 512 gulden op. Als het zo in alle plaat sen gaat, waar de Engelkinderen ver schijnen. dan sal dat bést lukken! H. kwam tot volwaardigheid. Reden: de uitnemende stemplaatsing. Het is meest al zo, dat koren uit ongelijke krachten bestaan, dat zwakken steunen op voor trekkers. „Jubilate Deo" bestaat meest uit Jong materiaal, geheel door Van Vliet geschoold, materiaal dat dus in het ver leden geen vervorming kende door min der deskundige leiding. Ieder „Jubilate lid verantwoordt voor zich zijn taak, ieder is ten volle .medewerker" en men heeft dit met een beroepskoor gemeen. Deze overwinning op akoestisohe weer barstigheid. ondanks een rank gebleven lijnenspel, pleit dus voor een hoge tech nische stand. Iets soortgelijks tekent zich af bij Van Vliet's Rijnsburgs Herv. Kerkkoor. Zijn fragmenten uit Men delssohn's 42ste Psalm hadden daarom ook minder te lijden. Dit werd begun stigd door de getalssterkte en de homo gene en orgelende sonoriteit van dit zeer zuiver gestemde koor. Het bestaat thans 10 jaar. waarom de uitvoering ook te Rijnsburg plaats vond. Van Vliet had nóg een zeer groot Herv. Kerkkoor meegebracht, te weten uit Al phen. Dit bleef in zangen op het eigen gebied van het kerkkoor Het vertolkte de koralen op aantrekkelijke wijze, al vermoeden we boeiender kleur onder gunstige omstandigheden. Maar we zijn nog niet uitgepraat over Van Vliet, die begonnen was met z'n kinderkoor B van de Rijnsburgse Herv. Kerk. dat veel succes oogstte. De diri gent bereikte hier door z'n punctuele di rectie. door een sprekende en spranke lende frazering een gespannen volg zaamheid en een bijna vocael geacteerde voordracht. De kinderliederen werden bekoorlijke levende vertellingen! Een tweede Rijnsburgs kinderkoor be steeg het hoge jxxhum: .Juliana". Henk Akse had deze meisjes niets minder dan 6trauss' .Kozen uit het Zuiden" laten bezingen, maar ze hadden deze moei lijke partij toonvast en toongaaf onder de knie. Voor de wijze van presteren als mede voor Akse's opvatting niets dan lof! Sympathie bleek ook uit de bijval Over Akse's „Lofstem". wederom Riins- burgs vertegenwoordigd met Schu bert's „Sanctus" en Haydn's ..Die Him- mel erz&hlen" schreven we nog ver leden week. De akoestiek speelde er weer parten, ofsahoon toch nog allerlei tot z'n recht wist te komen. Hans Boelee commandeerde Leider- dorp's ..Excelsior" en de Oegstgeester .Khijnsanghers". Zijn muzikale instel ling verloochende zlcih ook nu niet en ook in het programmatisch niveau stelde hij tevreden. Trouwens het hele programma van deze zangersavond was eervol. Maar beide genoemde koren konden we al weer niet recht beoordelen. Van de vier zangen klonk Mtlller's .Kyrie" van Oegstgeest het best. Het Oudnederlands lied „Gelijk de witte Zwanen" in de be werking van Felix de Nobel is een ju weel, Leiderdorp zong het Landlieden koor uit de „Cavalleria" en een koor uit de „Jahreszeiten" met een voorafgaand lied door de meisjes-afdeling. Het scheen ons tóe dat Bark's „Lof- stem" van Sassenheim de positie aan merkelijk verbeterde. De gezongen Al- tink overwon het bezwaar van de ruim telijke geleiding niet. Verdi's Slavenkoor, dat insloeg, deed dit beter. „Melodia" van Voorhout tenslotte, lang gemist, zagen we met een onbe kende aan het hoofd, de heer J. de Vries (met Job de Vries). Het „Ave Verum" en een Bach-koraal hadden een milde, gedistingeerde aankleding, bemoedigend voor later. Maar ook hier kunnen we niet tot een concrete uitspraak komen. Al met al een welgevulde avond, met weliswaar zangbezwaren, maar die duidelijk maakte dat in de „Ring" geen silstand plaats heeft en dat „de zang omhoog", een referein in ieder welkomstwoord, geen holle leuze Is. Meisje door zandauto gedood (Van onze Haagse redactie) Gistermiddag werd een 3-jarig meisje uit de Pater van Lithstraat te Rijswijk op de hoek van die straat en de Karei Doormanlaan door een zandauto over reden en op slag gedood. Het meisje is vermoedelijk bij het pas seren van de auto. die uit Gouda kwam, van de stoep afgelopen. Enkele ..Engel"-kinderen met vader tijdens hun spel. (Foto LJX/Van Vliet.) SHAGRETTA - de ver edelde sigarettentabak - biedt Iedere roker zijn eigen smaak op z'n allerfijnst! AMERICAN VIRGINIA HALF ZWAAR ZWAAR

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 3