LEIDSCH DAGBLAD LAFFE EGYPTISCHE OVERVAL OP ISRAËLISCHE LEERLINGEN Geen afschaffing van geleide loonpolitiek PMF BLUFT NOG WEL AAN, MAAR ONDER VOORBEHOUD WEERBERICHT Loonpeil in de hand houden! Drie landbouwscholieren en een onderwijzer tijdens gebed door zelfmoord - troep neergemaa id Egyptische commandotroepen, die op Israëlisch gebied opereren, hebben een buitengewoon lafhartige overval gedaan op een school te Tzifrija, nabij Sjafrir, aan de grote weg tussen Tel Aviv en Jeruzalem, tengevolge waarvan drie leerlingen en een jonge onderwijzer werden gedood. Met automatische pistolen openden de Egyptische helden het vuur op dertig leerlingen, jongens van veertien tot zestien jaar, die in gebed verzonken waren Andere jongens van deze landbouwschool hadden de Egyptenaren zien aankomen en nog gepoogd de deur te barricaderen, maar twee Egyptenaren forceerden de voordeur en de anderen drongen het gebouw aan de achterkant binnen. In een dorp in de buurt werden drie personen, onder wie een jong meisje, door een handgranaat, die door een raam naar binnen werd geworpen, gewond. Deze aanval werd gepleegd door dezelfde groep Egyptische „zelf moord-soldaten", die kortgeleden een aanval hebben gedaan op een autobus, waardoor zes personen werden gewond. „Een gemene en berekende hervatting van agressie" Ongeveer op betzelfde ogenblik, dat deze „gemene en berekende hervatting nn de agressie tegen Israël" werd ge pleegd, zoals een Israëlische woordvoer der het uitdrukte, kondigde Radio-Cairo tan, dat alle zelfmoordenaars een driehonderd man op hun bases waren teruggekeerd, hetgeen dus kennelijk niet met de feiten in overeenstemming was. Volgens het Egyptische persbureau werden vijftig overvallen op Israëlisch lebled uitgevoerd. „De Israëliërs leden zware verliezen", aldus de Egyptische lezing. Van de driehonderd Egyptische commando's, die aan de actie deelna men, zün er tien gesneuveld. Jordanië eri Syrië zijn overeengekomen hun defensieplannen te coördineren en hun legers te laten samenwerken om „iedere toekomstige agressie tegen de Arabische grenzen af te slaan". In een communiqué dat werd uitgege- Iren, nadat Koning Hoessein van Jorda nië en president Sjoekri el Koeatly van Byrië drie dagen te Amman, de Jor- Vrije Vakbonden „Geen vertrouwen in bende misdadigers" „Het twintigste partijcongres in de Sovjet-Unie heeft eens te meer de aan dacht gevestigd op het feit. dat de vakverenigingen in de Sovjet-Unie vol komen ondergeschikt zijn aan de par tij". Deze verklaring is woensdag te Brussel uitgegeven door de uitvoerende sub-commissie van het Internationale Verbond van vrije, vakverenigingen. In de verklaring van het I.V.V.V. wordt verder gezegd, dat in de Sovjet- I Unie de nadruk op de zware industrie gelegd wordt, en dat dit ten koste van I de behoeften van arbeiders en boeren gaat, zodat niet te verwachten valt dat de Sovjet-Russische leiders hun belof ten in zake een verhoging van het levenspeil na kunnen komen. Het verbond wijst de voorstellen van het Sovjetrussische partijcongres, die betrekking hadden op samenwerking tussen het communistisch georiënteerde Wereldvakverhond en de vrije arbeiders- wereld volstrekt van de hand. Ook verklaart de commissie dat de vrije wereld geen vertrouwen kan heb ben „in de verklaringen van een bende misdadigers die haar overleden leider hekel^ temeer waar zij nergens hun voornemen laten blijken met deze acti viteit te breken". K.N.I.L.-garantiewet Kamer wacht op uitslag proces Verschenen is het voorlopige verslag van de Commissie van Rapporteurs uit de Eerste Kamer over het ontwerp van wet tot wijziging van de garantiewet militai-en K.N.I.L. De tekst hiervan luidt als volgt: Bij de overweging van dit wetsont werp in dc afdelingen der Kamer bleek vrijwel algemeen ernstig bezwaar te bestaan tegen behandeling ervan, zolang over een onderwerp, hetwelk een wezen lijk deel ervan uitmaakt, een proces aanhangig is". daanse hoofdstad, hadden geconfereerd, wordt gezegd, dat de Arabische staten gezamenlijk verantwoordelijk zijn voor hun verdediging tegen het Israëlische „gevaar". Militair vacuum? De Egyptische premier Gamal Abdel Nasser heeft gisteren aan Hammarskjöld. de secretaris-gene raal der V.N., voorgesteld een mili tair vacuum te scheppen tussen de Egyptische en Israëlische gewapen de machten. Nasser sloeg voor dat men aan beide zijden van de demar catielijn een strook van een kilo meter vrU zou maken van gewapen de eenheden. Volgens Egyptische regerings functionarissen wil Nasser niets lie ver dan rust en vrede om zijn land verder te ontwikkelen en de grote Assoean-stuwdam te bouwen in de bovenloop van de Nijl. Men verwacht in Cairo, dat Nas ser gehoor zal geven aan Hammars- kjölds verzoek om het vuren te sta ken. Zij wezen er op dat het poli tieke bureau van de Arabische Liga al het mogelijke zal doen om Ham- marskjölds missie te doen slagen. Voorts wordt verklaard, dat de twee landen, die hun politiek baseren op hun weigering tot buitenlandse verdrags organisaties toe te treden, ook hun samenwerking op economisch en cultu reel gebied zullen versterken Mollels agenda is overvol en tegelijk dreigt een vrijwel onoplosbare regeringscrisis (Van onze correspondent te Parijs) De Franse regering heeft gisteren dan eindelijk haar lange discussie over de Algerijnse politiek met een serie beslissingen afgesloten. De belangrijkste betreffen het oproepen van de klein-verlofgangers, het op gang brengen van een aantal agrarische hervormingen en het ontbinden van de Algerijnse assemblee. Maar belangrijker nog dan die beslissingen zelf was dat de breuk In het kabinet in de hartstochtelijke atmosfeer van de discussie wederom duidelijk aan het licht is getreden. Voordat de besprekingen begonnen had vice-premier Mendès-France al een onderhoud van ruim een uur met premier Mollet, dat allerminst prettig is ver lopen. Met een strak gezicht verliet Mendès-France het bureau van de minister president en begaf zich vervolgens naar het Elysee om met president Coty te spreken. De vice-premier bood nog niet zijn ontslag aan, maar hij maakte In belde gesprekken duidelijk, dat hij onvoldaan is over de jrolitieke lijn, die Mollet en Lacostc in Algerije willen volgen. Hij stelde onomwonden, dat hij bereid is de zaken nog een tijdje aan te kijken, maar dat hij zich het recht voorbehoudt in de niet al te verre toekomst een definitieve beslissing over zijn al of niet aanblijven te nemen. geconfereerd. Prompt daarop verwacht men besprekingen over Euratom en de Europese markt en dan moet Mollet haastig zijn koffers gaan pakken om met Pineau naar Moskou te vertrekken. Het is te begrijpen, dat een latente kabinetscrisis Mollet onder deze omstan digheden met zorg vervult. Wat de Europese samenwerking be treft. Mollets begrijpelijk aftreden als president van de Raad van Europa heeft het socialistische blad ..Combat" aan leiding gegeven tot bitter commentaar Jegens de Europese bondgenoten, die Frankrijk in Algerije in de steek zouden hebben gelaten. Ook ons land moet het daarbij ontgelden. „Combat" zegt dat Nederland, door het verlies van zijn koloniën in een onstabiel evenwicht ge raakt. geen moment de ogen van zijn kleine zorgen heeft afgewend om zich te interesseren voor de rampen, die Frank rijk treffen. Het blad meent in Mollets aftreden dan ook een bewijs te zien dat de premier Frankrijk vóór (het zich ver wijderende) Europa stelt. Masker van ijskoude ironie Het gesprek met Mendès-France. wiens aftreden slechts verhinderd werd door zijn vrees voor een vrijwel onoplosbare kabinetscrisis, maar die zijn masker van ijskoude ironie weer reeds had opgezet, moet Mollet zwaar op de maag gelegen hebben. Want al is de Algerijnse discus sie voorlopig gesloten, er wachten het kabinet andere beslissingen, die sterke eenheid vereisen. Mollets agenda is overvol. Zo vol, dat hij zun gesprek met Adenauer, waarin hÜ de schade moet herstellen, die hü met zijn wat onverhoedse verklaring over Frankrijks buitenlandse politiek heeft aangericht, tot einde mei na zijn bezoek aan Moskou heeft uit moe ten stellen Op 16 april begint de Raad van Europa met zijn zittingen in Straatsburg. Dan komt de Italiaanse president op bezoek. Begin mei vergadert de Noord-Atlanti sche raad in Parijs en in aansluiting daarop wordt over het Midden-Oosten Honderden Afrikanen door cycloon gedood Men vreest, dal bonderden Airikanen zijn omgekomen door een cycloon, die de vorige week een deel van Noord- Mozambique heeft verwoest, aldus be richten die eerst thans te Lourengo Marquez. dc hoofdstad van de Portugese kolonie in Zuid-Oost-Afrika. zijn ont vangen De plaats Memba is verwoest en in een gebied van 400 vierkante km staat geen enkele hut meer overeind. De piloot van een vliegtuig die erin slaagde in Memba te landen, verklaar de. dat de bevolking in paniek uit de huizen was gerend, terwijl daken wer den afgerukt en muren van huizen als bordpapier omvielen. De wegen naar Memba zijn nog onbegaanbaar. De ge wassen zijn vernield. Memba ziet er uit als een zwaar gebombardeerde stad. Er worden thans levensmiddelen en medi cijnen naar het getroffen gebied over gebracht Djakarta kort tweederde op pensioenen Naar wij van Indonesische zijde in 's-Gravenhage vernemen zal de Indo nesische regering per 1 mei a.s. de pensioenen van voormalige Neder lands-Indische overheidsdienaren en K.N.I.L.-militairen niet meer tegen dc koers van 1 op 1, maar tegen de offi ciële koers van 1 op 3 uitbetalen. Dit is enige tijd geleden officieel ter ken nis gebracht van de Nederlandse rege ring. De Indonesische regering heeft zich op het standpunt gesteld dat de pensi oenen zyn uitgedrukt in Indonesische courant. Als deze pensioenen in het bui tenland worden uitgekeerd, dient naar de opvatting van de Indonesische rege ring de officiële koers te worden bere kend. Dit betekent dus voor uitkeringen in ons land een koers van 1 op 3. Hatta zal ontslag indienen De Indonesische vice-president, Mo hammed Ilatta, zal zodra de grond wetgevende vergadering is geinstal- leerd, zijn ontslag indienen, aldus is vandaag uit betrouwbare bron verno men. Geruchten, dat Hatta van plan was zich als vice-president terug te trekken hebben reeds enige tijd in politieke kringen de ronde gedaan, maar waarnemers wisten nog niet de juiste datum van zijn ontslagaanvra ge. Hatta, die sinds de Indonesische vrij heidsproclamatie in augustus 1954 vicê- president is geweest, zal waarschijnlijk professor aan een universiteit worden. De verkiezingen voor de grondwetge vende vergadering zijn in december vo rig jaar gehouden, maar het resultaat ervan is nog niet bekend, daar nog steeds uitslagen binnenkomen uit veraf gelegen delen van Indonesië. De instal latie wordt dan ook niet voor augustus van dit Jaar verwacht. Boven Woudenberg is gistermid dag een Nederlandse Meteor-straal- jager verongelukt. De piloot wist zich met zijn schietstoel te redden, het toestel explodeerde. Drie huizen vlogen in brand door de rondvlie gende brandende brokstukken van het toestel, doch ook daarbij deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Een van de verwoeste villa's. Plaatselijk enige regen De Bilt verwacht tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met plaatse lijk enige regen, maar vannacht tijdens opklaringen voornamelijk in het noor den van het land nachtvorst Zwakke tot matige wind. in hoofdzaak tussen oost en zuid. Dezelfde of iets hogere temperaturen. (Opgemaakt te 11.15 uur) 13 APRIL Zon op: 5.50 uur: onder: 19.36 uur. Maan op: 6.42 uur; onder: 23.03 uur. Hoogwater te Katwijk te 4.40 uur en 16.58 uur. Dit nummer bestaat nlt 16 pagina's Koningin Juliana en Prins Bern- hard hebben gisteravond het zang spel ..De drie Raadsels" bijge woond. dat uitgevoerd werd in de Utrechtse Stadsschouwburg ter ge legenheid van de lustrumviering van de Rijksuniversiteit te Utrecht. Bij haar aankomst ontving Koningin Juliana een bloemenhulde van de zesjarige Machteld Wagenvoort. Minister Suurlioff in Kamer: Vermindering werkweek is bij SER in studie Minister Suurhoff heeft gisteren, in de Eerste Kamer, de kwestie van het ge wijzigde loonbelcid en de loonvorming besprekend, verklaard, te zijn uitgegaan van het vertrouwen, dat het bedrijfsleven dc grotere verantwoordelijkheid op het terrein van de loonpolitiek op juiste wijze zal opvatten en dat het loonbe- leid niet uit de hand zal lopen. De wijziging in het loonbeleid is bepaald geen eerste stap naar een volledig i-rijc loonpolitiek. Een zekere leiding zal moeten blijven bestaan, die al dan niet van de regering moet uitgaan. Van afschaffing van de geleide loonpolitiek kan geen sprake zijn. Spreker staat nog steeds met eqlge aarzeling tegenover de wij ziging in het loonbelcid. De grote vraag is of de zaak, indien men verschillen toelaat, niet uit de hand zal lopen en tenslotte zal leiden tot een algeheel te hoog loonpeil. Het loonpeil moet in dc hand worden gehouden, omdat structureel ons land nog altijd ln een moeilijke positie verkeert, aldus de minister. Minister Suurhoff deelde voorts mede inlichtingen te hebben gevraagd aan het ministerie van Binncniand.se zaken u\er de aankondiging, dat de ambtenaren de 3% uitkering over 1955 en de 4có vakan tietoeslag over 1956 tegelijk zullen ont vangen. Een antwoord is nog niet ontvangen. Bij de loonbesprekingen was de wense lijkheid uitgesproken, dat de 3': over 1955 in termijnen zal worden uitgekeerd. Over de kwestie van de zwarte lonen zegt spreker, dat het z.i. geen aanbeve ling verdient de arbeiders straibaar te stellen. De ondernemers dragen de ver antwoordelijkheid. Op een vraag, of de crisis in de Stichting van de Arbeid thans is be zworen. zeide de minister een beroep te willen doen op alle organisaties, die in de Stichting zijn vertegenwoordigd, om ervoor te zorgen dat zover dê crisis niet is overwonnen het overleg op de oude voet zal kunnen worden voortgezet. Dit overleg is van onschat bare waarde geweest voor ons land. het zou bijzonder te betreuren zijn, als dit overleg niet meer mogelijk zou zijn. In antwoord op een opmerking van de heer Middelhuis, zeide minister Suurhoff dat solidariteit nog geen uni formiteit in de loonpolitiek betekent en dat men de differentiatie niet te ver moet drijven. In 1955 is niet overgegaan tot differentiatie in de loonpolitiek, om dat het niet verantwoord was de zaak maar los te laten en maar af te wach ten, waar we zouden aanspoelen. Over de kwestie van de vergeten groepen zeide spreker, dat de regering bet betreffende rajiport van de SER nog bestudeert Men moet zich niet de illusie maken, dat met één maatregel een oplossing voor dit probleem kan worden bereikt Ook de kwestie van we duwen- en wezenvoorzieningen is bij de SER in studie De regering streeft er naar de ar- beidsproduktlviteit in het bouwbedrijf zo hoog mogelijk op te voeren Het gaat echter tc ver dc arbeiders zo lang mo gelijk te laten werken zoals door de heer Louwes is gevraagd, en daarmede alle besluiten over arbeidstijden te over treden. Minister Suurhoff zeide voorts het wel begrijpelijk te achten, dat de be langstelling wat de volksgezondheid be treft meer uitgaat naar de curatieve dan naar de preventieve zorg. zoals is opgemerkt. De overheid echter heeft juist zeer intensieve bemoeiing met de preventieve zorg. die voor een belang rijk deel met overheidsgelden wordt ge- fin ancieerd. Het is inderdaad zo, dat er nog vele hulsartsen-praktijken zijn. die veel te groot zijn. Dit komt niet. doordat er te weinig jonge artsen zijn; verandering hierin kan niet worden gebracht Er is immers een vrije artsenkeuze. Slot „op pag. 2 Onttrokken aan krijgsgevangenschap Schadeloosstelling van beroepsmilitairen Blijkens een landmachtorder wordt overwogen een regeling te treffen inzake de toekenning van schadeloos stellingen aan beroepsmilitairen, die zich tijdens de bezetting hebben ont trokken aan de krijgsgevangenschap. De in overweging zijnde bepalingen houden in, dat aanspraak zal worden verleend op een bedrag, gelijk aan de volle militaire bezoldiging, waarop tij dens verblijf in krijgsgevangenschap aanspraak zou hebben bestaan, onder aftrek var. eventueel genoten nonactl- viteitsbezoldiging, wachtgeld, pensioen, burgerinkomsten en reeds eerder toege kende schadeloosstellingen, aan de be roepsmilitairen. die ln 1940 als zodanig tot de Kon. Landmacht behoorden: over de tijd welke zij door maatregelen van wege de bezetter hebben doorgebracht in gevangenissen of concentratiekam pen. of over de tijd gedurende welke zij, na de datum waarop zij. volgens dc door de bezetter voor hun categorie bekend gemaakte bedoeling, zich in krijgsge vangenschap hadden moeten begeven, ondergedoken z-jn geweest. 95ste jaargang DONDERDAG 12 APRIL 1956 No- 28804 Directeur: J. W. Henoy DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN W.tte Sinjel 1. Lelden Giro no. 57055 Hoofdredacteur: J. Brouwer n^Tï^tllTïS ST.ua.nd: I«at per weet T.iaoon Dn.cne en Admumiratle: 26011: Redacüe: 21507

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 1