LEIDSCH DAGBLAD GEVAARLIJKE VUUR WISSELING IN DE LANDSTREEK VAN GAZA WEERBERICHT 95ste jaargang VRIJDAG 6 APRIL 1956 No. 28799 Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.per kwartaal: f2.35 per maand; f0.55 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Veertig doden aan Egyptische zijde Sjaret waarschuwt voor ernstige gevolgen van aanvallen Grote manoeuvres in Middellandse Zee Egypte heeft zich bij de Verenigde Naties beklaagd over een aanval t De Westelijke bondgenoten zullen van 11 tot 20 april zee- en luchtmanoeuvres grote schaal houden om de bescher ming van konvooien en transportverbin dingen in de Middellandse Zee te be proeven. De Franse autoriteiten deelden mede, -i- i. -ji i_x n dat de manoeuvre „Medflex Dragon" Israëlische strijdkrachten op Egyptische dorpen in de landstreek van Gaza genoemd is en dat schepen en vliegtui- tengevolge waarvan 42 personen het leven verloren, van wie een tiental i gen uit Frankrijk, Italic, Engeland. Egyptische soldaten, elf vrouwen en twee kinderen. Meer dan honderd burgers, onder wie 25 vrouwen en negentien kinderen, wprden gewond. De men. aanval zou donderdagmiddag om half een zijn geopend en hij eindigde gisteren tegen de avond. De Egyptenaren beweren, dat' de plaatsen Gaza, Deir el Ballah en Khan Ynis vijf uur lang onder Israëlisch vuur hebben gelegen; laatstgenoemde plaatsen zijn vol Arabische vluchtelingen uit Palestina, van wie er velen in tenten of lichtgebouwde hutjes wonen. Van Israëlische zijde wordt tegenover deze lezing gesteld, dat Egyptische eenheden aanvallen hebben gedaan op de Israëlische dorpen Kisoefim, Ein Haslohsa, Nahal, Jagaf en Nirim in het Negev-district. De Egyptenaren deden zeven aanvallen en maakten gebruik van 120-mm mortieren en mitrailleurs. De Israëlische minister van Buitenlandse Zaken, Sjaret, ont bood gisteren de hoofdwaarnemer van de Ver. Naties, generaal-majoor Burns, bij zich en waarschuwde voor de „ernstige gevolgen van de onop houdelijke Egyptische aanvallen, indien daaraan geen einde wordt ge maakt". Hij zei, dat Israël zich het recht voorbehoudt uit zelfverdediging in actie te komen. De Egyptenaren zijn ten volle verantwoordelijk voor de verliezen, omdat zij koppig hebben geweigerd een order tot staken van het vuren uit te geven, zoals door de Ver. Naties is bevolen. Deense regering verbiedt staking Het Deense parlement heeft met 158 tegen 8 stemmen, bij 3 onthou dingen, het wetsontwerp van de regering aangenomen, dat de transportarbeiders gelast dadelijk aan het werk te gaan en de groie oliemaatschappijen verplicht de aflevering van benzine en stookolie te hervatten. De „blauwe macht" onder leiding van admiraal Guy Grantham, commandant van de Geallieerde strijdkrachten in de Middellandse Zee, zal trachten de scheepvaart gaande te houden en te ver dedigen. De „oranje macht" zal de „vijand" voorstellen. De manoeuvre zal worden afgesloten met een gecombi neerde lucht en vlootschouw voor de haven van Malta. Burns deed dringend beroep op strijdende partijen Generaal-majoor Burns, richtte don derdagavond een oproep tot Egypte en Israël om alle vijandelijkheden in het gebied bi) Gaza te middernacht te sta ken. In een communiqué, dat door het hoofdkwartier van de V.N. is uitgege ven, werd gezegd, dat generaal-majoor Burns er in zijn dringend verzoek aan beide regeringen de nadruk op heeft ge legd, dat het van het gTOOtste belang is, dat. de toestand langs de demarcatielijn bij Gaza onmiddellijk onder controle wordt gebracht „en dat al het vuren over de demarcatielijn wordt stopgezet" In officiële kringen in Jeruzalem ver luidt, dat de Israëlische minister van Buitenlandse Zaken, Mosje Sjaret, de „grote teleurstelling" van zijn land uit gesproken heeft -«ver het feit, dat de V S tot dusver nog niet hebben geant woord op het Israëlische verzoek om wapens. De minister zou dit gedaan hebben bij een onderhoud met de Ameri kaanse ambassadeur, Edward Lawson, die hij woensdagavond had ontboden. Weer strijd bij Gaza Volgens een Israëlische woordvoerder hebben de Egyptenaren hedenochtend, vrijdag, het vuur geopend op Israëlische stellingen in het gebied van Kissoefim. Kissoefim is een Israëlische nederzet ting aan de grens van de door Egypte bezette strook van Gaza, waar zich don derdag reeds hevige botsingen voorde den. Sociale hervormingen in Algerië verminderen de strijd nog niet Franse vaandrig pleegde wapenroof; was hij crypto-communist of wilde hij zich wreken op de opstandelingen Ongeveer tien kilometer buiten Algiers is een Franse vaandrig er in ge slaagd een hoeveelheid wapens van 132 machinepistolen. 140 pistolen en enkele kisten ammunitie te stelen. De vaandrig had het bevel over een konvooi en de wapens bevonden zich in een van de auto's. Hij dwong de chauffeur uit de colonne te rijden en dekking te zoeken in een bosje. Daar werd hfj neergeslagen en geboeid en de wapens werden wegge voerd. Men neemt aan, dat zij be stemd zijn voor de opstandelingen De vaandrig zou de leider van een commu nistische cel zijn. De alarmtoestand is afgekondigd. De ammunitie-auto werd later verlaten in het bosje aangetrof fen. Volgens een andere lezing van dit voorval zijn de wapens overgedragen aan „te genrebellen". Een familielid van de vaandrig is namelijk door de opstandelin gen gedood. Rebellen sneden tiental landslieden de keel af Algerijnse opstandelingen hebben don derdagavond 'habij Nemours, in West- Algerië, zeven vrachtauto's in een hin- Eerst ontivapening, dan Duitse eenheid? Trage, maar scherpe Westduitse reactie op Franse uitlating Kopstukken van regering in Bonn zitten niet vakantie in het buitenland (Van onze correspondent in West-Duitsland) In regeringskringen in Bonn is men ten zeerste ontstemd over de uitlatingen van de Franse minister-president Mollet in het interview, waarin hij gezegd heeft, dat de kwestie van vermindering van bewapening wat belangrijkheid be treft vóór die van de hereniging van Duitsland gaat. Het Westduitse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft er nu in een officiële verklaring bijzonder scherp Met uitzondering van enige groepen op gereageerd en erop gewezen, dat vplgens haar ontspanning en ontwapening zullen de dienstplichtigen die in zeker niet ten koste van de Duitse eenheid mogen «orden bereikt februari 1955 voor eerste oefening zijn Ook heeft de Westduitse ambassadeur in Parijs de Franse premier op-ezocht opgekomen, op 3 augustus 1956 met om hem het standpunt van Bonn uiteen Ie zetten. Ambassadeur Von Maltzan klem verlof en op 30 september 1956 zal bovendien een onderhoud met de Franse minister met groot verlof gaan. Pineau hebben. De data, waarop klein verlof en groot -erlof worden verleend zijn 30 seplem- Adenauer wil de Zwitserse Klein en groot verlof i Buitenlandse Zaken ber 1956 en 30 november 1956 voor hen, die In maart/april 1955 voor eer ste oefening zijn opgekomen; 2 december 1956 en 3 februari 1957 voor hen, die in juni 1955 zijn opgekomen, 3 februari 1957 en 29 maart 1957 voor hen, die in augustus 1955 zijn opge komen, 29 maart 1957 en 24 mei 1957 voor hen, die in september 1955 zijn opgekomen en 24 mei 1957 en 24 juli 1957 voor hen, die in november 1955 zijn opgekomen. Dr. Drees hersteld De minister-president, dr. W. Drees, is zover hersteld van zijn ziekte, dat hij gisteren zijn werkzaamheden ten depar- temente heeft kunnen hervatten. Een dode en twee zwaargewonden Auto slipte op brug Vannacht ls.» vermoedelijk door de eladheid van de wee, een auto met drie inzittenden in volle vaart teeen de hangers van de brug over de Noord bii Alblasserdam eebotst. De auto werd totaal vernield; zij kwam met de ach terbumper op de brugleuning terecht. Van de inzittenden is een inwoner van Ridderkerk, oud 49 jaar en gehuwd, overleden. De twee andere inzittenden, twee tuinders uit, Ridderkerk, zijn ern stig gewond in de Cornelis Vroegekli- niek te Alblasserdam opgenomen. Voor hun leven wordt gevreesd. Zware nachtvorst De Bilt verwacht tot morgenavond: Aanvankelijk'opklaringen maar later weer toenemende bewolking. Plaatselijk wat regen of sneeuw. Vannacht on vele plaatsen zware nachtvorst, morgen overdag ongeveer dezelfde temperatu ren als vandaag. Aanvankelijk zwakke wind. later matige tot vrii krachtige wind tussen west en zuid. (Opgemaakt te 11.15 uur' 7 APRIL Zon op: 6.04 uur; onder: 19.26 uur. Maen op: 4.16 uur; onder: 15.34 uur. Hoogwater te Katwijk te 0.56 en 13.18 u. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's. neutraliteit niet schenden De heren in Bonn zijn niet al te vlug met hun officiële verklaring voor de dag gekomen Maar dat is te wijten aan het feit. dat de meest belangrijke figuren van het Westduitse politieke toneel op het ogenblik niet in Bonn aanwezig zijn. Vooral door de socialisten wordt daar op thans scherpe kritiek uitgeoefend. Bondskanselier Adenauer zit met va kantie in Ascona in Zwitserland, de mi nister van Buitenlandse Zaken Von Brentano houdt zich met vakantie in Bad Wörishofen in Beieren op. De staatssecretaris van het ministerie van Buitenlandse Zaken, prof. Hallstein. neemt aan een conferentie in Ankara deel en zijn collega in de bondskanse- larij. staatssecretaris Globke. die Ade nauers rechterhand is en daarom vaak als op één na de machtigste man ook voor enkele weken met vakantie uit Bonn verdwenen. Vice-kanselier Bliicher, die tot de zich zelfstandig gemaakt hebbende fractie van de thans gespleten Vriie Democratische Partij behoort, wordt over het algemeen niet als een bijzon der sterke figuur en zeker niet als de plaatsvervanger fan Adenauer be schouwd. Adenauer probeert vanuit Zwitser land te regeren, maar men krijgt de indruk, dat hij daar thans toch niet zo'n levendige activiteit wenst te onl- uikkelen als verleden jaar, toen hij. tij dens de conferentie van de Grote Vier in Geneve, in Mürrcn in Zu'itscrland zat Verschillende Zwitserse bladen hebben hem toen verweten, dat hij door de vele politieke besprekingen en persconferenties, die hij hield ,de Zwit serse neutraliteit (eitclijk schond. Dat kan dan ook de reden zijn. waarom de Westduitse ambassadi Bondsrepubliek wordt bestempeld, is Moskou, Haas, die na pas een paar derlaag gelokt en ze daarna in een ravijn gekanteld. De inzittenden werden met machinegeweren beschoten. Voor zover bekend waren het allen burgers. Later op de avond hebben Franse troe pen de opstandelingen opgespoord en vanuit Nemours kon men mortier- en machinegeweervuur horen. By zuiveringsoperaties in verschei dene delen van Algerië werden donder dag 22 opstandelingen gedood en 38 gevangen genomen. De voorafgaande dag sneuvelden zeventig rebellen. Er werd een aanzienlijke hoeveelheid wa pens in beslag genomen. Te Maillot zijn woensdagavond 18 gevangenen, die trachtten te ontsnappen tijdens een aan val van opstandelingen op de kazerne van dc gendarmerie, doodgeschoten, al dus verluidt te Algiers. De verzetslieden hebben in de afge lopen 24 uur tien landslieden door keel- afsnijding om het leven gebracht. Lacoste in Parijs De Franse minister-president in Al gerië, Robert Lacoste, heeft donderdag avond in Parijs een serie sociale hervor mingen bekend gemaakt, die tegelijker tijd met de militaire campagne tegen de opstandelingen zal worden uitgevoerd. Islamieten zullen worden aangesteld aan het hoofd van enkele departementen, waaronder die voor Openbare Gezond heid voor Islamitische boeren en voor aangelegenheden betreffende oud-strij ders. Tegelijkertijd, zo zei hij, heeft de pre mier hem de verzekering gegeven dat hij in Algerië de beschikking zal krijgen „over alle benodigde militaire middelen om orde en rust te herstellen". Lacoste arriveerde donderdagmorgen te Parijs voor besprekingen met premier Mollet over zijn verzoek om versterking van de troepen in Algerië met 100.000 man. De (roepensterkte in dit gebied bedraagt reeds ongeveer 200.000 man. Militaire deskundigen in Parijs zijn van mening dat reservisten zullen moeten worden opgeroepen indien de premier zou be sluiten het verzoek van Lacoste geheel in te willigen. Op liet terrein van het Openlucht museum te Arnhem werden gisteren jeugdruiterwedstrijden gehouden waaraan ook Prinses Irene deelnam. De Prinses (links) op Koralle in ge zelschap van mej. Trudi Rijs uit Amsterdam bij het losrijden voor de wedstrijden. Hollandse zindelijkheid gaat achteruit Bevordering hygiënische leefgewoonten De eerste taak van deze commissie zal ziin de instelling van een bureau, dat de praktische bevordering der hygiënische leefgewoonten ter hand zal nemen. Men stelt zich voor aan dit bu reau verschillende adviseurs te verbin den. Deze adviseurs zullen worden ge zocht o.a. in medische-, onder wils- en sportkringen, terwijl ook contact zal worden opgenomen met diegenen, die op het gebied der hygiënische verzor ging reeds werkzaam ziin. De werkzaamheden van het bureau zullen in de eerste plaats omvatten het geven van een zo uitgebreid mogelijke voorllchtlne aan die bevolkingsgroepen, welke daarvoor in aanmerking komen. (Van onze Haagse redactie) Het Ugt in de bedoeling om bin- nennkort te komen tot de oprichting van een „Nationaal Bureau tot bevor dering van de hygiënische leefgewoon ten in ons land", waarvan de zetel in Den Haag zal worden gevestgd. Uit diverse feiten is gebleken, dat. vooral in de naoorlogse jaren, met de spreekwoordelijke Nederlandse zinde lijkheid de hand wordt gelicht. Vooral is dit het geval in die streken, waar de industrialisatie met kracht ter hand wordt genomen. Ook het wo ningtekort en als gevolg daarvan het enorm aantal gevallen van samenwo ning onder de meest primitieve om standigheden. heeft er toe geleid, dat de hygiënische verzorging wordt ver waarloosd. Omdat dit een gevaar inhoudt voor de volksgezondheid als zodanig, zal od korte termijn een commissie worden in gesteld. die zich met de hygiënische verzorgingsvraagstukken zal gaan bezig houden. ken in de hoofdstad van dc Sovjet unie te hebben doorgebracht, naar Bonn gekomen is. nog steeds geen de finitieve opdracht heeft gekregen naar Adenauer in Zwitserland door te rei zen om hem daar rapport over zijn eerste bevindingen in Rusland uit te brengen en die daarom maar in Bonn zit te wachten De spoorwegen zijn aan het I aangeduid door papiertjes op de reclasseren geslagen. Derde klas ramen, terwijl men geleidelijk aan wordt tweede, en tweede wordt de bordjes buiten op de rijtuigen eerste. Voorlopig wordt de klasse {verwisselt. Enige arbeiders bezig met het verhangen van de bordjes en het aanbrengen van de voor lopige aanduidingen. Franse rechter liep de zaal uit De rechter in het proces inzake bet uitlekken van Franse militaire gehei men ten tijde van de oorlog in Indo- China is donderdag uit de rechtzaal weggelopen om bij president Coty er tegen te protesteren, dat twee hoge politiefunctionarissen de rechter van instructie hebben beledigd. Binnen een half uur was de rechter, Henri Niveau de Villedary, terug in de rechtzaal. Hij had op het Elysee. de ambtswoning van de president, alleen ziin protest kunnen afgeven, aangezien de president met vakantie te Menton aan de Riviera verblijft. Het protest gold uitlatingen van het hoofd van de .Bureté Nationale". Jean Mairey. en het hoofd van de Franse contra-spionagedienst, Roger Wybot, die vorig laar in brieven aan de toen malige minister van Binnenlandse Za ken. Bourgès-Maunoury. de rechter van instructie. Pierre Duval, „incompetent en bevooroordeeld" hadden genoemd naar aanleiding van diens besluit om de voormalige communistische journa list. André Baranès. die volgens eigen zeggen een tipgever van de politie was, voorlopig in vrijheid te stellen. Baranès is een van de vier beklaag den in het proces. Nederlanders naar dc Himalaja? De plaatsvervangend minister voor buitenlandse Zaken van India. Anil Chanda. verklaarde gisteren in het Parlement dat een Nederlandse ex peditie onder leiding van dr. Ver meulen een aanvraag heeft ingediend om in het gebied van de Himalaja bij Darjeeling en Sookim botanische on derzoekingen te doen. Deze aanvraag wordt nog door de regering van In dia in beraad gehouden. Wel heeft de regering zojuist toe stemming verleend aan een louter uit vrouwelijke Britse alpinisten bestaande expeditie om in de streek van Kulu. Lahual en Spiti onbekende tonnen van de Himalaja te beklimmen. Dit oo voorwaarde dat men binnen 32.30 gra den noorderbreedte en 78 gTaden oos terlengte bliift. De beklimming zou tussen berin mei en eind iunl plaats vinden. Men heeft tevens een aanvraag uit Cambridge ontvangen van een expedi tie zich ten doel stelt het gebied van Rotans in kaart te brengen. Overheidspersoneel niet vrij op 5 mei Aan de Centrale Commissie voor georganiseerd overleg heeft de rege ring haar besluit meegedeeld dat 5 mei a.s., de bevrijdingsdag, aan het Rijks personeel geen vrijaf te geven (Men zal zich herinneren dat de Stich ting van de Arbeid destijds heeft gead viseerd de 30ste april, de verjaardag van Koningin Juliana, als nationale feest dag te bestempelen, omdat de vijfde mei niet voldoende aansloeg. Verleden Jaar heeft het overheidspersoneel echter wel vrij gehad in verband met de 10-jarige herdenking onzer bevrijding. De der tigste april is ,zo lang Koningin Juliana regeert, steeds voor het overheidsper soneel een vrije dag geweest - Red. LJ3.) Feestelijkheden in Kampen EEN UITGEBREID PROGRAMMA Dc feestelijkheden welke in Kampen van 7 augustus t.m. 1 september 1956 ter gelegenheid van het sluiten van de dijk van Oostelijk Flevoland zullen worden gehouden, «orden groots op gezet aldus de Stichting Kampen 1956. Het. park gelegen rondom de stads gracht, zal 's avonds een tuin van licht en kleur zijn. Karei Bruckman uit Amsterdam ont wierp 17 houten gebouwen, welke in het park geplaatst zullen worden en waarvan er twee als restaurant worden ingericht. Voor deze restaurants komen op het water twee podia, waarop be roepsgezelschappen iedere avond een programma zal brengen. Een visuele uitbeelding van de beroemde „Kamper uien" zal niet ontbreken. De Bondswedstrijden van de Kon Ned. Schaakbond zullen te Kampen worden gehouden. Voorts staan schiet wedstrijden. wielerwedstrijden (met me dewerking van de complete Tour-de- France-pioeg)watersportdemonstraties e.d. op het programma. In de eerste week van de feestelijk heden zijn 3 dagen gereserveerd voor een groot congres van de hanzasteden uit West-Europa. In de week van 1318 augustus zal Kampen in het teken van het leger staan met enige legerdagen. waaraan medewerking zal worden verleend door de drie grote militaire muziekkorpsen, demonstraties van de kikvorsmarmen en van een grote groep helikopters, en een vloot-demonstratie op de IJssel. Voor de derde week is er een groot concours hippique, waarschijnlijk op in ternationaal niveau en in de laatste week. van 25 augustus t.m. 1 september, een nationale landbouwtentoonstelling, omlijst door verschillende evenementen op agrarisch gebied.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 1