Café Restaurant „ROYAL" j Zal regering zaak Jungsclilager voor Int. Gerechtshof brengen? Louden geprikkeld over Amerika's vriendelijkheid jegens Nasser nu en in de toekomst natuuriijK „ROYAL" DONDERDAG 5 APRIL Reeds diverse stappeti om verkrijging van recht door haar gedaan (Speciale berichtgeving) Tijdens een rede, die minister mr. Luns. vanmiddag te Maastricht voor de Ned. Mij voor Nijverheid en Handel heeft gehouden, waarin hy sprak over het vraagstuk van macht en recht in het kader der V.N., roerde spreker o.m. de kwestie-Jungsohlager aan. Ook voor de regering aldus minis ter Luns gaat het hier om een hoogst ernstige zaak. omdat hetgeen momenteel aan Jungschlager wordt voltrokken, een zeer flagrante schending der meest ele mentaire mensenrechten is. In binnen- en buitenland heeft het verloop van deze kwestie vele reacties opgeroepen en de regering verheugt zich daarover. Spreker zette uitvoerig uiteen op welke gronden de regering de Jungschlager- zaak niet voor het forum der V.N. aan hangig kan maken. Dat betekent echter niet. dat alle mogelijkheden voor haar zijn uitgeput. Zich realiserend hoe be perkt helaas rechts- en andere midde len tenslotte zijn ten opzichte van een Staat, die misbruik wenst te maken van zijn feitelijke machtspositie men denke in dit verband slechts aan het on gestraft tarten enige jaren geleden van het Ver. Koninkrijk door Albanië bij het doen zinken met groot verlies aan men senlevens van een tweetal Britse torpe dojagers in het Kanaal van Korinthe en zich deze beperking derhalve ten volle realiserend, heeft de regering reeds een aantal zich niet voor open baarheid lenende stappen gedaan om recht voor Jungschlager cn de andere Nederlandse arrestanten te verkrijgen. ..Ik kan u voorts verzekeren" al dus besloot minister Luns ..dat de regering daarnaast op het daarvoor aangewezen ogenblik nog verdere geëi gende maatregelen zal treffen. Uit de slot-passages van minister Luns' rede kan opgemaakt worden, dat de Nederlandse regering zou overwegen STADSNIEUWS J. P. A. de Vrind 25 jaar bij Raad van Arbeid De heer J. P. A. de Vrind, adj. inspec. tem* buitendienst van de Raad van Ar beid, zal a.s. zaterdag het feit herden ken. dat. hij voor 25 jaar in dienst trad bij de R. van A. In verband met dit jubileum is er die dag van 3 tot 6 uur gelegenheid om de heer de Vrind, die o.a. ook voorzitter ls van de Buurt- en Speeltuinvereniging ..De Professorenwijk", in zijn woning (De Sitterlaan 73) geluk te wensen. 72 onvoldoendes voor gedrag Gisteren heeft de Leidse politie weer een versterkte controle op het naleven van de verkeersregels uitgeoefend. Van 8 tot 17 uur werden 72 processen-ver baal uitgedeeld. Nog veel te veel, maar al minder dan in het begin bij een der gelijke controle, toen enige honderden verbalen per dag niet ongewoon waren. H. C. Weisz nam afscheid van S.L.F. De heer H. C. Weisz. werkzaam aan de Sted Lichtfabrieken en in de kring van het' Leger des Heils een bekende figuur, nam gisteren na een diensttijd van bijna 40 jaren afscheid van directie, chefs en collega's wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. De directeur der Lichtfabrieken, ir. Y. Ykema. wees in zijn afscheidswoord op de plichtsgetrouwe wijze van dienst vervulling. die een voorbeeld voor de anderen was. Namens gemeentebestuur en directie dankte de directeur de heer Weisz voor zijn prestaties en wenste hem een aan gename levensavond toe. Ook de andere bij dit afscheid aanwezige heren memo reerden de goede eigenschappen van de heer Weisz. waardoor hij een aange name sfeer rondom hem wist te schep pen en zich vele vrienden wist te ver werven. Vertegenwoordigers van de Personeels vereniging bij de Lichtfabrieken brach ten de gevoelens van het personeel tot uiting en sloten zich gaarne bij de woor den van lof. door de sprekers geuit, aan. Ais herinnering aan de diensttijd by de fabrieken werd een geschenk aan geboden. Vervolgens wachtte de heer Weisz in de kring van zijn naaste collega's nog een huldiging, waar uiteraard ook vriendelijke woorden tot hem werden gericht en waarbij gewezen werd op het sterk verantwoordelijkheidsgevoel voor de medemens, dat bij de heer Weisz in sterke mate aanwezig is. Een aardige attentie werd de heer Weisz aangeboden van de personeelsleden van zijn dienst. De heer Weisz dankte allen voor de bewijzen van vriendschap en de tot hem gerichte woorden en sprak de hoop uit, de band met het personeel te kunnen behouden door middel van de Perso neelsvereniging. Sporttoernooi USA Het sporttoernooi, dat de Leidse Gym- nasiastenbond „Uno Sumus Animo" dinsdag en woensdag organiseerde, heeft een succesvol verloop gehad Er werd fel gestreden, in het bijzonder bij het volleybal, dat ook het meeste publiek trok. Tijdens een feestavond, waarmee het toernooi werd besloten, reikte de prae- ses van de Sportcommissie, de heer Ed van Ooy Jr., de prijzen uit. De uitslagen van het toernooi lulden: Tafeltennis heren: 1. Huygens Lyceum (Voorburg), 2. Rijnlands Lyceum (Was senaar), 3. USA (Leiden), 4. Gem HBS. 5. Chr. Lyceum. Dames: 1. Rijnlands Lyceum; 2. Meis jes HBS 3. USA. 4 Huygens Lyceum, 5. Chr. Lyceum Tennis: 1. Rijnlands Lyceum; 2. USA, 3. Huygens Lyceuqa. 4. Comb. Gem. HBS -Meisjes HBS Hockey: 1. Hijnlands Lyceum, 2. Ly ceum Almelo. 3. USA, 4. Huygens Ly ceum 5. Comb Chr. Lyceum-Meisjes HBS. Schaken: 1. Chr. Lyceum, 2. USA, 3. Huygens Lyceum, 4. Gem. HBS, 5. Rijn lands Lyceum, 6. Almelo. Volleybal: heren 1. USA. 2. Chr. Ly- v^um, 3 Gem HBS 4. Rijnlands Ly ceum, 5.' USA 6. Almelo. -james: 1. Rijnlands Lyceum. 2. Chr. Lyceum, 3. Meisjes HBS 4 USA 1. 5. >"»ieum Almelo, 6. USA 2. de kwestie-Jungschlager voor het In ternationale Gerechtshof te brengen. De door hem genoemde kwestie tussen het Ver. Koninkrijk en Albanië is na melijk destijds ook voor het Interna tionale Gerechtshof gebracht. (Red. L.D.). B.B.-blokploegen in actie Na de strenge winterperiode, waarin het zeer bezwaarlijk was voor de B.B.- blokploegen om buiten-oefeningen te houden, is thans de tijd weer aangebro ken om tot meer actie over te gaan. Vele ploegen hebben de eerste opleidlngstyd reeds achter de rug en zijn bezig zich te bekwamen in het uitvoeren van bepaal de oefeningen. Naar buiten is hiervan tot heden weinig gebleken, aangezien een en ander zich steeds heeft afge speeld op of in de naaste omgeving van de brandweerkazerne. De blokploegen zijn er echter om op te treden in hun eigen blok of wijk en hun activiteiten zullen dus daarheen verlegd moeten worden. In 1955 zijn er zowel voor de grote B.B.-diensten als voor de blokploegen, eerst op provinciaal en later op landelijk niveau tijdens de E-'55, bepaalde vaar digheidsoefeningen in wedstrijdverband gehouden. In 1956 zal dit niet herhaald worden. Wel zullen de B.B.-kringen er toe over gaan om In eigen intern verband de verschillende ploegen op de verkregen graad van vaardigheid te toetsen. In de A-kring Leiden zullen daartoe in de loop van deze maand in iedere wijk op een daartoe aangewezen terrein ver schillende blokploegen een wedstrijd oefening uitvoeren. De hoogst geclassificeerde ploeg van iedere wijk zal daarna uitkomen op de kring wedstrijd-oefening, welke gehou den zal worden op zaterdagmiddag 12 mei op een terrein in de stad. Wat betreft wijk II kan reeds bekend gemaakt worden dat deze wijk-wedstrij- den gehouden zullen worden op zater dagmiddag 7 april van 4 tot 6 uur en op woensdagavond 11 april van 8 tot 10 uur, beide keren op het terrein van de firma Van Leeuwen aan de Zoetenvoudseweg. Intussen zijn de ploegen in eigen wijk thans doende om hun vaardigheidsgraad middels enkele voor-oefeningen zodanig op te voeren, dat zij met succes kunnen mededingen. Gezien de nog korte tijd van opleiding moet hierbij echter overwogen worden, dat de uiterste graad van geoefendheid nog niet bereikt is en ook nog niet be reikt ls kunnen worden. georganiseerden worden verdeeld in een tweetal secties n.l. Nederlands spreken de en de autochtone sectie. Dit heeft met rassendiscriminatie niet te maken, maar de inheemse bevolking vormt een eigen problematiek. In het vervolg van zijn interessante rede bepaalde de heer De Boer zich voor een groot deel tot de moeilijkhe den. die er zijn om de inheemsen met de Westerse cultuur vertrouwd te doen worden. De mannen zijn leergierig ge noeg en willen ook wel genieten van de voordelen, die de aanraking met de Westersen biedt, doch dit brengt voor hen ook weer gevaren en vele proble men mee. Er is voor deze mensen, als zij hun kampong hebben verlaten ten eerste* geen woongelegenheid en de moeilijkheden worden nog groter als dan de vrouwen en kinderen zich bij de mannen voegen. Uit de rede van de heer De Boer. die door de aanwezigen met grote aandacht werd gevolgd, bleek wel dat er hier nog veel te doen valt. OEGSTGEEST AMUSEMENT IN ENDEGEEST. De amusementsafdeling van de perso neelsvereniging van het Marine-Elek tronisch Bedrijf alhier, verzorgde gis teravond ln de recreatiezaal van Ende geest een gevarieerd ontspanningspro gramma ten behoeve van personeel en verpleegden der inrichting. De accordeo nist Frans Houbs speelde een aantal populaire liedjes, die enthousiast wer den meegezongen. Voorts trad een uit stekend Hawaiïan-ensemble op, terwijl er bovendien enkele vrolijke schetsjes werden opgevoerd. Leo's Muchachos brachten Zuidamerikaanse muziek. De conferencier, die de avond opende, zorg de voor de verbindende tekst NAAR OOST-AFRIKA. De heer J. P. van der Plas te Oegst- geest zal ln dienst treden van „The geophysical prospecting Co ltd" te Londen en als geoloog worden uitgezon den naar Oost-Afrika. De heer Van der Plas zal ongeveer 16 april a.s, vertrekken. De duur van de uitzending ls voorlopig gesteld op twee jaar. BURGERLIJKE STAND Geboren: Catharlna A., dr van H. van der Lult en T. van der Ster; Marlen, zn van C. RhIJnsburger en M. den Haan: Theodorus G. J., zn van R. J. Verbeek en J M. Streeder; Maartje A. Chr dr van G. Vletter en A. de Boer. Ondertrouwd: J. Glasbergen. 26 Ir en G. Breedyk. 24 Jr. Getrouwd: C. B. Bot en J. van Dorp Overleden: J. W. H. Tedlng van Berk hout, 83 Jr; J. P. van Bourgondlën. 55 jr; A. M. J. A. Devllee, 55 Jaar. RilNSHuea Bevorderingen Chr. T uinbouwscliool Toegelaten tot klas I: JaaD van de Eykel. Gerrit den Haan. Jaap Heems kerk. Comelis Glasbergen. JaaD Hoee woning. Adrianus Kagenaar. Gerrit Keroershoek. Cor Kromhout. Piet de Leeuw. Bram de Mooy. Jan van Nieuw- kooD. Leo Ravensbergen. Wim Ravens- bergen. Denco v. Starkenburg. JaaD Vianen. Jan van Zutfen. Comelis Zwaan allen te Riinsburg Cornells ter Beek. Warmond. Gerrit Doets. Katwijk a d. Rijn. Willem van Duyn. Cornelis v. d. Plas. Bastiaan van Riin te Katwijk a. Zee. Hendrik Geskus te Lelden, Corne lis van HarskamD te Koudekerk a d. Rnn. Marinus Helmus te Sassenheniij. Max du Prie te Leiderdorp. Amoldus Varkevisser te Noordwiik. Leen van Vliet te Zoeterwoude. Bevorderd van klas 1 naar 2: Willem van Delft. Anton Driebergen. Willem v. d. Eykel. Bastiaan Heemskerk. Tom Jungerius. Gerrit Kralt. Jan Ravens bergen. Cornells van Starkenburg. Gert Jan van Delft allen te Rünsburg. Jan Barbee te Llsse. Barend Imthorn te Valkenburg. Cornelis Koelevvim en Kees Jan de Vries. Katwijk a d. Rijn, Frans v. d. Lio te Abbenes, Paul van der Loo te Noordwiik. Arie Vos te Sassenhelm. Jacob Segaar te Voorscho- LE/DERDORP Chr. Besturenbond De Chr. Besturenbond vergaderde in het Dorpshuis. De bijeenkomst werd geopend door de voorzitter, de heer C. J. van Ham. Na een korte begroeting verleende hij het woord aan de heer K. de Boer, die voor de Chr. Vakbeweging in Nieuw-Guinea werkzaam was. Deze hield eerst een korte inleiding, waarin hy vertelde wat eigenlijk de reden was waarom de Chr. Vakbeweging zich ook met Nieuw-Guinea is gaan bemoeien. Vanuit dit gebied was door een aantal jonge mensen op de Chr. Vakbeweging een beroep gedaan. Deze mensen, meest Nederlanders, waren eigenlijk door ver schillende emigratiebureaus niet be paald juist ingelicht. Zij kwamen daar voor heel andere toestanden te staan dan hun was voorgespiegeld. De heer De Boer was door het C.N.V. uitgezon den om te zien wat er voor deze mensen kan worden gedaan. Door de gouverne mentsambtenaren werd dit streven j ten. eerst met gemengde gevoelens gadege- i Bevorderd van klas 2 naar 3: Gerrit slagen en daarom was er steeds op den Heyer. Karei van Delft. Gerrit van iedere bijeenkomst iemand van de ge- I Delft. Cor van Duyn. Dirk van Eemond heime politie bij tegenwoordig. Nu vor- Gerrit Heemskerk. Jan Juneerius. Dirk I men de politie-ambtenaren onder de v. d. Mev Jan v. d. Mev. Wim Paauw. I aangeslotenen de grootste groep. DeGerrit. Star Flons Vletter allen Rhnsburz. Henk v. d. Berg te Leiden. Piet Bloemendaal te Leiderdoro. Sa muel Botermans. Leo Spierenburg te Katwijk a/d. Rijn, Rudolf Taubert te Zoeterwoude. Evert Wassing te Noord wiik. Dirk Zandbergen te Sassenheim, Nicolaas Zandbergen te Valkenburg. Bevorderd van klas 3 a naar 4 a: Dirk van Esmond, Gerrit van Egmond, Denns den Haan. Johannes Jungerius, Karei van Klaveren. Bert van Klave ren. Henk de Mooy allen te Riinsburg. Jacobus Collin te Voorhout. Jacob Free- ke. Marinus van Paridon. Jan Zuider duin te Katwijk a/d. Rijn, Hendrik Huisman te Wiike. Adrie de Mooil en Dirk Visser te Valkenburg. Jood Ver baas te Abbenes. Toon Edelaar te Was senaar. Tjerk IJkema te Leeuwarden. Johan Taffiin te Oegstgeest. De B-klassen worden Der 1 septem ber bevorderd. In de maand 1uni vindt hiervoor een toelatings- en eindexamen plaatss De diploma-uitreiking (met uitslag eindexamen) vindt plaats od maandag middag 9 april te half 3 in de Tuin bouwschool. VOORSCHOTEN 'n Heitje voor 'n karweitje De zo langzamerhand traditie ge worden actie ,,'n Heitje voor een kar weitje" zal ook dit jaar weer door alle Nederlandse padvindsters en padvinders georganiseerd worden en wel op 5. 6 en 7 april. In Voorschoten werken, zoals gebrui kelijk. weer volkomen samen de Gidsen van de Nederlandse Gidsen Beweging, de padvindsters van het Ned. Padvind- stersgilde. de Padvinders van de Ned. Padvinders -en de Verkenners van de Kath. Jeugdbeweging. Zij hebben gezamenlijk dit jaar een schrijven gezonden aan een groot aan tal winkels, bedrijven, instellingen, enz., waarin zij om karweitjes gevraagd hebben. Overigens zullen de meisjes en jon gens" ook weer als altijd om karweitjes komen vragen. In het bijzonder wordt gedacht aan boodschappen doen. tuin harken, tuin opknappen, koper en zilver poetsen, fietsen schoonmaken, auto's wassen, nummers der hulzen op de vuil nisbakken schilderen, houthakken en zagen, hokken van kippen en konijnen schoonmaken, helpen bij winkeliers, matten kloppen, huishoudelijke werkjes opknappen, enz. Alle karweitjes zullen worden uitge voerd door leden van genoemde vereni gingen in uniform. Voor iedere ont vangst van geld wordt een zegel afge geven en moet het boekje worden af getekend. BURGERLIJKE STAND Geboren: Cornells A. N., zn van C. T. van der Meer en P. J. BIJlemeer; Gerstlena Wilhelmlna, dochters van C. Vesseur en E. M. Cramer; Jannigje A„ dr van M. van Weert en J. den Hertog. Getrouwd: E. A. A. Bosman en W. N. van Hattem; Th. Brussee en G. M. H. van den Berg. Overleden: T. van Rijn. 45 Jr. weduwe in A. Kroon; J. van Aken, 50 jr, echt genoot van H. J. Kouwen. WARMOND „Stille Kracht" 10 jaar Dinsdag heeft de vrouwenvereniging „Stille Kracht" haar 2e lustrum gevierd. Deze feestelijke bijeenkomst werd ge houden in de „Roseiaer" de lokaliteit van de land- en tuinbouwschool „War monderhof". Mevrouw Zandee opende de avond met allen hartelijk welkom te heten. In het bijzonder de heer De Boer, die het ge bouw ter beschikking had gesteld. De bijbeloverdenking was deze avond uit het boek Esther, dit keer in de vorm" van" een lekenspel. De rollen werden uitste kend vertolkt. De heer Van der Voet zorgde tussen de bedrijven door voor passende muziek. Schoolraad bijeen Kerk kan zaak van opvoeding en onderwijs niet te lioog aanslaan Gisteren ls ln Utrecht, onder voorzit terschap van dr. G. G. van Itterzon. de algemene vergadering gehouden van de Schoolraad. Dr. Van Iterzon zelde, dat de discus sies rondom de scholing met de bijbel hun eerste felheid hebben verloren. Het herderlijk schrijven van de N.H. Kerk. dat verleden jaar verscheen. Is door theologen van dezelfde kerk en dezelfde theologische opvattingen zo tegenstrijdig beoordeeld, aldus spre ker, dat hij rustig kon verklaren, dat dit zijn doel heeft gemist. Hij zou dankbaar zijn als het Neder landse protestantisme, ln plaats van zich in onderlinge onenigheid te ver splinteren. zich eensgezind ging beraden op de vraag, hoe de doorgaande ont kerstening van Nederland nog kan wor den gestuit. Nadat dr. Van Itterzon enige cijfers had gegeven van de volkstellingen van de laatste eeuw in ons land. waaruit o.a. bleek, dat de onkerkelijkheid van één honderdste procent tot ruim 17 procent was toegenomen, wees hij er op. dat de christelijke school jaren lang kan zaaien, doch indien de gezinnen niet meewerken de christelijke opvoeding op school wordt geschaad door de sfeer bij de kinderen thuis. En als de kinderen de christelijke school hebben verlaten en zij komen niet op de christelijke scholen voor u.l.o.. h.b.s. enz. lijkt het er op alsof zij alleen inhun eerste levensperiode met het evangelie in contact behoeven te worden gebracht. Na de pauze was het al vrolijkheid wat de klok sloeg, want van uit de poppen kast haalden Snip en Snap herinnerin gen op. Na dit spel nam mevr. RoestVerkaik het woord om de presidente, mevr. Zan dee, te huldigen voor al hetgeen zij voor de vereniging doet en in de afgelopen 10 jaar gedaan heeft. Ook het bestuur werd in de hulde betrokken. Mevr. Sleet en mevr. Van Leeuwen boden de presi dente een gouden insigne aan, alsmede een vaas met anjers. Als derde deel van deze avond was er voor alle aanwezigen een gezellig diner. Het was al ver na middernacht, toen de presidente allen dankte die hun mede werking verleend hadden. WASSENAAR Omdat hü te Wassenaar, waar hij tijdelijk woont, op de Wittenburgweg een auto had bestuurd terwijl hij onder drankinvloed verkeerde moest 'n ameri- kaanse accountant voor de Haagse poli tierechter verschijnen. Hij werd met be hulp van een tolk ondervraagd. De ver dachte was na een dinnerparty by de golfclub op weg naar zijn hotel tegen een boom gereden. Het alcoholpercen tage was 2,40 pro mille. Ter zitting ver klaarde de medicus J. C. de Neef uit Wassenaar als getuige-deskundige a dé charge dat hij de volgende dag by ver dachte een hersenschudding had ge constateerd en dat de verschijnselen hiervan bijna identiek zijn met dron kenschap. De Officier van Justitie eiste een maand gevangenisstraf en ontzeg ging voor de rijbevoegdheid voor een jaar. Het vontys luidde: drie weken ge vangenisstraf en een jaar ontzegging. „Ik zie geen aanleiding hier een ander vonnis te wijzen dan voor deize feiten gegeven pleegt te worden", aldus de rechter. Wij staan in gebreke, aldus spreker, wanneer wij onze erkende beginselen en overtuigingen laten slapen, zodra de lagere school haar rol heeft gespeeld, zo zelde de voorzitter. HET ONDERWIJS IN CIJFERS Ook over het lager onderwijs gaf hij enige cijfers. Het openbaar onderwijs, dat in I860 79 procent leerlingen om vatte. bewoog zich tot 1950 toe Ln een gestadig dalende lijn en kwam van 79 op 27 procent, om daarna tussen 1950 en 1955 weer met 2 procent te klimmen, zodat de stand verleden jaar 29 procent Het protestants-christelijk onderwijs klom van 1930 tot 1955 van 25 tot 27 procent, waar het trouwens sinds 1945 al op staat. Het rooms-katholieke onderwijs klom sneller en kwam in de laatste 25 jaren van 36 op 42 procent. TAAK VOOR DE KERK De kerk kan de zaak van opvoeding en onderwijs, volgens dr. Van Itterzon niet te hoog aanslaan. Zij zal verstan dig doen, als zij elke hulp die haar geboden wordt, om de jeugd voor Christus te winnen en te bewaren, met beide handen aangrijpt. Als kerkeraden en predikanten, schoolbesturen en ouders, synodale ën andere kerkelijke vergaderingen hier in geen zaak zien van de eerste rang. zal de toekomst het hun wellicht hardhandig en hardvochtig leren. Na afhandeling van de huishoudelijke zaken, sprak in de middagbijeenkoinst prof dr. G. Wielenga uit Amsterdam over het onderwerp: „De huidige stand van de onderwijsvernieuwing in onze scholen en de verdere ontwikkeling daarvan in verband met de gedachten, vervat in de tweede nota van minister Cals". Directeur K.M.K. brak rechterarm (Van onze Haagse redacteur) De directeur van de Kon. Mil. Kapel de 41-jarige majoor R. van Yperen. die vannacht met zijn auto over dó Konin gin Wilhelmlnalaan te Voorburg in de richting Den Haag reed. werd gedwon gen plotseling naar links uit te wijken voor een bestelauto, die met grote snel heid uit de Van Naeltwijckstraat kwam. Hy reed hierdoor tegen een betonnen mast van dc blauwe tram, waardoor de tramleiding defect raakte. Dc heer Van Yperen brak de rechterarm en kreeg bovendien verschillende hoofd en schaafwonden. Hy moest naar het militair hospitaal worden overge bracht. Zyn auto werd zwaar be schadigd. De bestuurder van de bestelauto trok zich van het ongeval niets aan en reed door. Zoon van Gandhi overleden Gandhi's zoon Manilal, die reeds eni ge tijd ziek was. is donderdag in zijn woning te Phoenix, aan de noordkust van Natal, nabij Durban in Zuid-Afri- ka overleden. Hij is 64 jaar geworden. Manulal Gandhi was hoofdredacteur van het te Durban verschijnende dag blad „Indian OpinionHij was een krachtig tegenstander van de ..apart heidspolitiek" der Zuidafnkaanse regp- ring. LEIDEN Brief van Eden aan Eisenhower bestond evenwel slechts in verhitte fantasie (Van onze Londense correspondent) In Londen beseft men, dat er door Amerika's weerspannigheid, nauwelijks een mogelijkheid bestaat voor een forsere politiek ten opzichte van het Midden- Oosten, welke sinds enige tijd in de Britse regering schynt te zijn overwogen. Na de ontstemming over de door de Verenigde Staten getoonde sympathie voor het Griekse standpunt inzake Cyprus, een sympathie welke mede schijnt te zijn ingegeven door de naderende Amerikaanse verkiezingen (waarvoor dc g-roep die van Griekse afkomst is moet worden gepaaid), komt nu een nieuwe geprik keldheid over de door Dulles betuigde vriendelijkheden aan het adres van de anti-Britse premier Nasser van Egypte. De eerste reactie was, dat premier Eden zelf of anders de Britse minister van Buitenlandse Zaken, Selwyn Lloyd, hals over kop naar Washington diende te gaan om Eisenhower duidelijk te maken dat het zo niet langer gaat. Ver. Staten kunnen weinig doen in verkiezingsjaar Voor Engeland en de vrije wereld staat de olie van het Midden-Oosten op het spel. Zonder de toevoer daarvan dreigt voor Engeland massale werkeloosheid. Vandaar een zekere nervositeit in Britse regeringskringen over het nog altijd ont breken van een gezamenlijke Brits-Ame rikaanse politiek inzake het Midden- Oosten, ondanks het zogenaamde succes van Eden en Lloyds conferentie te Washington van eind januari. Londen beseft dat de Verenigde Staten ln het verkiezingsjaar weinig kunnen uitrich ten. Vandaar dat hier met vuur bepleit wordt, dat Engeland het dan maar al leen moet opknappen en dat de Ver enigde Staten dan wel gedwongen zullen zijn te volgen. Vooral zy die op onrea listische wijze terug verlangen naar En- gelands verloren grootheid redeneren zo. Want zonder Amerika kan ook Engeland weinig doen. De door deze groep in de conservatieve partij op Eden uitgeoe fende druk heeft reeds geleid tot het besluit tot deportatie van Makarios. Hammarskjöld morgen naar het Midden-Oosten De geruchten over het dramatisch be roep van Engeland op de Verenigde Sta ten om een krachtiger houding aan te nemen in het Midden-Oosten, speciaal tegenover Nasser, zjjn thans zowel in Washington als in Londen tegengespro ken. Deze in de verhitte fantxsie be staande brief was echter overbodig om dat het Britse standpunt in Washington natuurlijk allang bekend is. Er wordt door beide regeringen voortdurend over leg over de situatie in het Midden-Oos ten gepleegd. Eisenhower heeft nog eens bevestigd, dat er belangrijke verschillen tussen Engeland en Amerika bestaan ten aanzien van de te volgen gedragslijn. Amerika behoeft niet overtuigd te worden van het economische en strate gische belang van het Midden-Oosten voor de vrije wereld, maar juist daarom wil het met de grootste omzichtigheid te werk gaan en niet bij voorbaat de sym pathie verspelen van het anti-koloniale Arabische nationalisme waarvoor de Amerikanen, gezien hun eigen historie, een natuurlijk zwak bezitten. Integen deel Amerika meent dat de politieke, sociale en economische aspiraties van de volken van het Midden-Oosten ten volle tot hun recht behoren te komen, zoals Eisenhower gisteren op zyn persconfe rentie opmerkte. Men vraagt zich in Londen bezorgd af, of een dergelijke ver klaring geen Manco-cheque betekent voor de anti-Westerse bewegingen in het Midden-Oosten. De Veiligheidsraad heeft gisteren een stemmig besloten, om de secretaris-ge neraal der Verenigde Naties, Dag Ham marskjöld, naar het Midden-Oosten te zenden, teneinde ?ich aldaar op de hoog te te stellen van de toestand aan de Ara- bisch-Israëlische gTenzen. Hij vertrekt morgen. Voor Uw daarna Uw huwelijksfeest 12V2-jarige bruiloft dan Uw 25-jarig diner en vervolgens Uw 40- en 50-jarig diner en bruiloft GEZELLIGE ZALEN - GOED VERZORGDE TAFEL De zaak waar men op zaterdag en zendag van 20 tot 24 uur GEZELLIG DANST. Garagebedryf „DE GOUDEN LEEUW" te Voorschoten Telef. K1717 - 2314 biedt aan: FLAT 1100 HILLMAN Minx MORRIS Oxford MORRIS Minor RENAULT 4 STUDEBAKER 2 VOLKSWAGENS 1 VOLKSWAGEN VAUXHALL ZEPHYR met radio en div. accessoires. RENAULT beste! 1000 kg. 1953 RENAULT bestel 300 kg. 1953 V.W. bestel 1955 Garantie - inruil - financiering. 1953 1951 1953 1950 1951 1948 1951 1952 19S2-'54 1954 Adverteert in dit blad 'n tJ*nbeeld van Engels vakmanschap. FORD ANGLIA Hie i de FORD ANGLIA 1956 En Kier zijn de 8 ANGLIA pluspunten 1 zeildragende carrosserie F0R0 ANGLIA f 5275.- ind. Iresh-airhealer FORD PREFECT f 5625.- Ind. Iresh-a.r-heater 3 zuinige en geruisloze 4-cylinder motor, voórin 4 grote kollerruimte 5 ruim uitzicht 6 ruime zitplaatsen, geen „baby-auto 7 twee achteruitkijkspiegels 8 dubbeltomge clazon Maak eens een proefrit en prefereert U een 4-deurs wagen, kijk dan eens naar de FORD PREFECT met zijn tal loze verbeteringen I MORSSINGEL IB TELEFOON 24741 (4 lijnen)

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 9